BUITENLAND. FEUILLETON. LAATSTE BERICHTEN Jjtrlgen jongen Tan 'a morgens tot's avonds in dienst te hebben tegen het royale loon van 25 cents per week. En dat jongetje was nogal na bezetten tyd in de werkplaats aan den arbeid bevonden. De Donderdag te 's Hage aan longontste king overleden heer mr G. F. Th. van Maanen, a'.'vocaat-generaal by den Hoogen Raad, was 3 Januari 1829 te Groningen geboren, promo veerde in December 1851 aldaar en bekleedde achtereenvolgens de volgende rechterlijke be trekkingen substituut-officier van justitie te Alkmaar van Augustus 1853 tot October 1856, toen hij in gelijke betrekking werd overgeplaatst b j de rechtbank te 'B-Gravenhagedaarna in Mei 1860, officier van justitie te Dordrecht; in Januari 1863 advocaat-generaal bij het Hof van Zuid-Holland, later by het gerechtshof te 'a Gravenhage, welke functie hij in 1877 ver wisselde met die van advocaat-generaal bij den Hoogen Raad. Prof. Tilanus, die zes jaar geleden, we gens hét bereiken van den zeventigjarigen loeftyd, ontslag nam als hoogleeraar der Am- sterdamsche universiteit, herdacht Dinsdag het tijdstip, waarop hy vóór 50 jaar bevorderd werd tot doctor in de geneeskunde. Hy vierde dit feest in huiseiyken kring, maar de oude vrienden gaven biyk, dat zij den nog werk- zamen geleerde niet hebben vergeten. Een groot aantal kwamen hem gelukwenschen en eoDige deputaties brachten de felicitaties van ge loerde genootschappen, waartoe de heer Tilanus behoorde of nog behoort. Een aantal bloemgeschenken droegen ertoe by om der kamer, waarin prof. Tilanus zyn talrijke gasten ontving, een feestelijk aanzicht te geven. Burg. en weth. van Amsterdam gunden den bovenbouw van het Entrepöt aan de firma Kalis en Van Heukelomen dus niet aan den minsten inschryver, den heer Van Boven. Een heer, die, op de stoomtramiyn Bergen op ZoomAntwerpen, tijdens den rit van den waggon wilde springen, viel onder de wielen. Deu man, die gehuwd was en vader van drie kinderen, werden beide beenen afgereden. Hy overleed kort daarop. Thans is de oorzaak bekend van het streng politietoezicht aan het station Roosen daal. De Fransche regeering had onze justitie gewaarschuwd dat vier gevaarlijke Fransche anarchisten te Roosendaal een byeenkomst zouden houden. Ook de douane was gewaar schuwd voorzichtig te zijn by het nazien van koffers en valiezen, wyi deze mogeiyk ontplof bare stoffen zouden kunnen bevatten. Thans is bericht ontvangen dat, de gesignaleerde per- Bonen in het zuiden van Frankrijk vertoeven. Aan het station Apeldoorn geraakte een der reizigers, die van Zutphen naar Amsterdam moest, tusschen de loopplank en het stations- emplacement bekneld. Hy werd nog naar Amsterdam vervoerd, doch overleed daar aan de gevolgen yan de bekomen kneuzingen. Te Ambt Almelo is een kind verdronken in een waschketel vol water. Twee jaar ge leden vonden dezelfde ouders een hunner kin deren verbrand in een pot kokend water. Onder Otterlo is DinBdag een arbeiders woning afgebrand, terwyi de man en de vrouw afwezig waren. Twee kinderen, van driejaar sn dertien maanden, verbrandden. Verder een pink, twee geiten en den geheelen inboedel. De oorzaak is vermoedeiyk, dat de wieg van bet jongste kind door het haardvuur vlam heeft gevat. Terwyi onder de gemeente Ottersum een arbeider een kar met hout huiswaarts bracht, struikelde hy, geraakte onder de kar en kreeg de wielen over het hoofd. De man, een huis vader met negen kinderen, werd meer dood dan levend opgenomen. Te Ohè en Laak is het lijk opgehaald van een goed gekleede ongeveer dertigjarige vrouw. Het ïyk had een touw als strop om den hals, wat aan een misdaad doet denken. Op de spoorBjn Venlo—Gladbach viel een machinist, die te Kempen de locomotief van water wilde voorzien, onder zijn machine. Hij was onmiddeliyk dood. Een der bekende figuren op de Bossche markt, iemand die daar heel wat te zeggen beeft onder zyne mede-negocianten, is „De Kromme". Deze nu stond Dinsdag zijn „appel- sine's" uit te venten tegen „acht om 'n dubbel tje", toen een concurrent uit Rotterdam het De millioenen van Kelly. 12. Uit het Duitach. VAM WILHELM HEGELER. VII. Intusschen had Peter zyn toilet gemaakt en zag er nu heel netjes uit. Hij geleek echter al heel weinig meer op den Peter Wilde uit Kirchhazel. Nadat bij zijn papieren byeen ge zocht had, liet hij het verdere opruimen aan de meid over en haalde een brief voor den dag, die sedert drie weken tusschen allerlei reke ningen lag. Het was de uitnoediging van Nelly om naar Montreux te komen. Met dien brief in de hand ging hy even zitten droomen. Af en toe dacht hy nog heel gaarne aan dien ouden tijd terug dat ruime huis, de lessen bij dominé Beerenbusch, op wiens kamer er altijd een lucht was die deed denken aan uit gerookte pijpende gezellige maaltijden, vooral 's avonds, waarby ieder een stapel boterhammen kreeg (hy had nog nooit lek kerder brood gegetenHet spelen met de kleine Nelly of Elly, hoe heette zy ook weer Dat waren wel flauwe, half uitgewischte herin neringen, doch die hem telkens wanneer zij opgewekt werden, aangenaam stemden, waagde hem onder de duiven te schieten en ze tegen 10, 12, 14, 16 stuks voor 'n dubbeltje vau de hand te doen. Daarop eens schreeuwt „da Kromme" „Minse, pak weg, twintig voor 'n dabbeltjegeen ge zanik hier met Rotterdam." Nu, Rotterdam w&b geslagen en biy zijn voorraad aan den zoo scherp concurreerenden „Kromme" tegen 15 om 'n dubbeltje ia zyn geheel te kannen overdoen. En toen? Wel, toon was de prys weer als te voren „acht om 'n dubbeltje" en de Rotter dammer werd ziek van ergernis, ziende boe „de Kromme" hem toch nog te gauw af was geweest. Deze was welwillend genoeg er hèm bg uitzon dering negen voor éen dubbeltje aan te bieden. Niettegenstaande de ontzagiyke kosten, die aan den invoer van vee in België verbon den zijn, blijven de Belgische veehandelaars het Hollandsche vee toch begeeren. Men kan gerust rekenen, dat ieder stuk vee, by voorbeeld op de Noordhollandsohe of Friesche markt ge kocht, den eigenaar op 75 gulden extra komt, alvorenB hy het vee op zyn bestemming beeft. Het wordt hieruit duideiyk, dat de Belgen het Hollandsche vee niet kunnen missen, want als men de kosten van vervoer, inkomende rechten en quarantaine, om nog niet te spreken van risico, kosten van reizen ec logeeren van den koopman, by elkaar neemt, dan vraagt men zich af, hoe kan men dien moeilijken handel nog blijven volhouden. (N. R. Crt.) De toestand van de koningin van België is weer veel beter. Haar lijfarts gaat morgen weer uit de stad. Een officieel bericht luidt H. M. heeft eenige dagen geleden kou gevat. Uit voorzorg heeft de geneesheer haar bevolen bet bed te houden en absolute rust voorge schreven, want, gelgk men weet, heeft de Koningin 3 jaren geleden hevige bronchitis gehad. Haar toestand is thans niet ernstig. De geneesheer kwam heden slechts een maal en behoudens onvoorziene complicaties rekent men op een snel herstel. Het schijnt dat ook koniDg Leopold reeds een week geleden door verkoudheid aan zijn kamer gebonden is. Met de Van Dijck—cantate blijft bet suk kelen. De Geyter had de woorden klaar. Maar ziekte beeft Benoit belet, voor de muziek te zorgen. Aan de Hoogeschool te Luik worden cursussen in het Russisch en het Chineesch geopend. De opperste krijgsraad in Spanje besloot tot de gevangenneming van generaal Toral, den laatsten bevelhebber van Santiago, en van andere commandeerende officiers. In Engeland wordt een nieuw onder- scheidingateeken ingesteld voor hen die zich verdiensteiyk maken op het gebied der zieken verpleging. Engelsehe bladen verzekeren, dat de ver miste prins Loewenstein terug is gevonden in het Amerikaansche leger op de Philippynen. Deze raadselachtige zaak wordt door deze mededeeling nog niet veel helderder. Onze onlangs overleden landgenoot, de ond-gezagvoerder Boomgaard te Groningen was niet de oudste man ter wereld. De nestor der menschen leefde te Weenen, en wel de heer Kohn, een zeer beminnelijk grysaard, die nog geheel met zyn tyd meeleefde,en nu in 112jarïgen ouderdom overleed. Tot voor korten tijd ge noot hy een volmaakte gezondheid en hy be hield het gebruik van al zyn zintuigen tot zijn einde. De spanning onder de studenten van de universiteit en andere hoogere onderwysin- richtingen te Petersburg breidt zich uit. Ook de leerlingen van een hoogere meisjesschool hebben het werk gestaakt. De Labrador, van de Royal~Mail, is Woens dagochtend, op reis van Canada naar Eogeland op de Mackenzie-rots gestooten en geheel wrak geworden. De opvarenden (61 passagiers en 94 man van het personeel) zyn allen gered, maar de mail is verloren. Tot de geredde passagiers van de Labrador behoort Agoncillo, de agent van Aguinaldo in de Vereenigde Staten. Dikwerf, maar niet altyd geeft de beman ning van in nood verkeerende schepen aanlei ding tot grooten lof. Een enkele maal hoort men zelfs van een Btryd om eigen redding, die een vreeaelyke tegenstelling vormt met de zoo geroemde zelfopoffering. Zoo nu met betrek king tot de Galatea, die op reis van Bnenos- Ayres naar Boston, 29 Januari Turkseiland verliet. Vier dagen later braken de pompen, terwyi in het ruim tien voet water stond. In den orkaan werden op éen na alle sloepen overboord geslagen. 14 Februari liet de kapitein levensvoorraad in de overgebleven boot brengen, dreigde ieder die zonder zgn bevel er in zoude stappen, neer te schieten, nam er daarop met driematrozeD, den bootsman, den hofmeester en diens vrouw in plaats en zette af. Denzelfden dag kwam de Garton in zicht en redde met haar eenige bruikbare boot met veel moeite de overgebleven be- Die kleine Elly of Nelly had by eens ge kust. Dat wist hg nog heel goed en de her innering aan dien kus kwam altgd weer boven, als hy voor het eerst een ander meisje kuste bij elke eerste aanraking met een vreemden mond dacht hy dat hy dit .genot vroeger reeds gesmaakt had; maar toen was het veel fijner, veel inniger, veel heerlgker geweestHij wist heel goed dat dit niet aan het meisje lag, maar aan hem zelf, omdat het toen de eerste maal was! En daarom bewaarde hg met zooveel ontzag het aandenken aan dien eersten kus het ontzag voor zgn eigen frisschen onbedor ven toestand, die nooit kan terugkeerenHet meisje had hy in den loop der jaren geheel vergeten en het denkbeeld van haar weer te zien wekte niet de minste ontroering bij hem op. Hij wilde la petite fille echter nog wel eens zien. Het zou een prettig dagje zijn hij zou goed dineeren en morgen kon hij weer aan het werk gaan. Met deze gedachten stapte hy op de boot. Nelly ging sedert twee weken dageiyks naar de landingsplaats, om de passagiers te zien uitstappen en op Peter te wachten maar hy kwam niet en hjj schreef ook niet. De boot voer weer weg en zjj ging moedeloos op een bank zitten. Daar kwam op zekeren dag een vreemde beer naar baar toe en zei met een stem, die haar deed ontroeren„Ik wed dat gy juffrouw Von Wacht zijt." manning, uit zeven koppen bestaande. Vol gens deze was er nog plaats genoeg in de boot, waarmee de onwaardige kapitein weg- roeide. Over diens lot en dat der andere opvarenden verkeert men in bet onzekere, men gelooft echter, dat de boot dadeiyk na het verlaten van het schip in de wilde zee omsloeg. De toestand van Rudard Kepling geeft weer wat hoop. De belangstelling, welke het Engelsehe volk in het verloop van de ziekte toont, grenst aan het ongelooflijke, en Ameri kaansche kabels hebben het zoo druk alsof er oorlog ware. Verkoopingen enz. Door den notaris Huvers werden Don derdagavond op de bovenzaal der sociëteit De Vergenoeging alhier in het openbaar verkocht de volgende te Middelburg gelegen onroerende goederen een woon- en winkelhuis en erf, aan de Vlis8ing8che straat, wijk I no. 179a. Opge houden op f 1900. een woon- en winkelhuis en erf, aan de Vlissingsche straat, wyk I no 179. Verkocht aan J. Goote voor t 1420. een woonhuis en erf aan de Spuispraat, wijk F no 114, opgehouden. een woonhuis en erf, aan de Hoogstraat, wyk I no 136, opgehouden. een woonhuis en erf, aan de Korte Gort straat, wyk I no 339. Verkocht aan J. C. Meg boom voor f 1160. Door den notaris J. de Vos alhier werden heden, Vrydag, ochtend in het koffiehuis by A. de Visser te Oost-Souburg te koop ge presenteerd: twaalf woonhuizen en erven met perceel moesland, alles jn de gemeente O.- en W.-Souburg, t. w.vier huizen en erven op en aan het dorp Oost-Souburg, plaatseiyk gemerkt 150a 1, 150a 2, 231a en 2316, en acht dito dito met perceel moesland, te Abeele, N. VI. weg, by de tramhalte, gemerkt 107a tot en met 107;». Woonhuis met tuin te Oost-Souburg aan den heer C. Slabber te Middelburg voor f1325. Woonhuis en erf te Abeele aan den heer J. Wouterse te Vlissingen voor f 800. Woonhuis en erf te Abeele aan den heer M. P. de Vos te Middelburg voor f 760. Woonhuis met tuin te Oost-Souburg aan den heer C. Slabber voor f 1200. 2 woonhuizen en erven te Abeele, reBpectie- velgk voor f 740 en f 744 aan den heer D. J. Smits te Souburg. Woonhuis en erf te Abeele aan den beer J. H. Meg boom voor f 736. Woonhuis en erf te Abeele aan den heer J. Wouters te Vlissingen voor f 741. Woonhuis en erf te Oost-Souburg aan den heer C. Slabber voor f 1100. Woonhuis en erf met perceel moesland te Abeele aan den heer J. H. Mennes te Koude- kerke, respectievelijk voor f 694 en f 160. Woonhuis en èrf-te "Abeele aan den heer D. Klemkerk te Middelburg voor f 700. Woonhuis en erf te Oost-Souburg aan den heer C. Slabber voor f 1110. Door het dagelijksoh bestuur van bet waterschap Schouwen is Donderdag te Z i e r i k- zee in het openbaar by enkele inschryving aanbesteed a. Het maken van de fundeering van den matallieken watermolen en van eenige front muren voor de bevelbuizen, in den Zuidhoek. Hiervoor werd het minst ingeschreven door den heer D. van Oorschot te Zierikzee voor f 4825. b. Het bouwen van een nieuwe dykbazen- woning gedeeltelijk met aanwezig materiaal naby den Val te Zierikzee, ten dienste van het waterschap Schouwen. Daarvoor was minste inschrijver de heer I. Slager, Dreischor, voor f 2526. Beide perceelen zgn niet gegund. Verkoopingen en Verpachtingen in Zeeland. Datum Plaats. Voorwerpen. Information. 4 Maarl Hofstede, De Vos. 9 Middelburg, Huizen, Verhuist 9 Baarland, Inspan, P. Overman 11 West kapalle, Inspan enz., Loeff. 3 Hulst, Tol (verp.), Burgemeest 16 Ritthem, Huis, Tak en De Maret Tak 15/16 Middelburg, Rijwielen, Notarishuis 22 0. Souburg, Hofsteedje enz., Maret Tak 39 Brigdamme, Hofstede, Huvers. Zy reikte hem de hand en zag hem met groote oogen aan. Zij kon niet Bpreken van aandoe ning. Hg merkte hier niets van en ging lachend voort„Het is aardig van u dat gy nog aan my gedacht hebt. Ik dacht dat gy mg reeds lang vergeten waart." „Hebt gg mg dan vergeten?" vroeg zy verschrikt. „Wel neen. Ik niet. Maar jonge dames vergeten zoo licht." Hg keek haar eens goed aan en haar uiteriyk viel hem tegen. Zij was zoo spits, zoo mager, zoo bedeesd. Misschien zag zij er wel aardig uitmaar hoe kon ze zulk een japon aantrekken „Wat ben ik dom geweest!" dacht hy, „ik wou dat ik maar weer van haar af was, dan kon ik mg hier op een andere manier amuseeren." Het meisje was een en al verbazing, dat uit dien kwajongen met zyn uitgegroeide klêeren, zoo'n deftige, netgekleede vreemde heer ge groeid was. Zy had altyd gedacht dat, als hij kwam, zij naar hem toe zou vliegen, zich aan hem vast klemmen en baar heele hart voor hem uitstorten en in plaats daarvan spra ken zij over onverschillige dingen. Hy vroeg naar allerlei, waarom zij hier was en met wien, of zy dit en dat al gezien had, of men in het hotel goed at En zy antwoordde als in een droom Toen kwamen zy op het vörledeneZij ver telde in een adem door en bij glimlachte Vlissingen. De locomotief Willy van de maatschappij De Schelde ig heden namiddag bij het vervoeren van steenkolen bg den Konings weg ontspoord. Zy zit vast en diep in den grond. Brussel. De ongunstige geruchten over den den toestand der koningin zyn volkomen on gegrond. Haar toestand is daarentegen iets vooruitgaande. Parijs. HbldBy de voortzetting der zaak Picquart concludeerde de procureur-gene raal Manau om de zaken te verwyzen naar de kamer in beschuldigingstelling, om voor het hot vaH assises behandeld te worden. Algemeen Overzicht. De laatste dagen begint China weer een beetje de aandacht te trekken. Het optreden van Italië, dat ook een pachtoontraotje wil hebben, en de onverwachte terugroeping van de beide Duitsche oorlogsschepen, die voor Manilla lagen, wyzen op nieuwe actie. Dit laatste feit biykt in verband te staan met de dezer dagen besproken moorden en aanvallen op Duitscbers, waarby, volgens een Keulsch blad, nu nog zyn gekomen nieuwe onlusten in het Zuiden van Shantung, waar 20 Christendorpen werden vernield en 4 Christenen werden ver moord. Duitschland heeft daarom nieuwe eischen gesteld ten aanzien van gebruiksuit- breiding in spoorwegen. En daarby komt weer een nieuwe moeiiyk- heid door een verschil tusschen Rusland en China, over Britscbe belangen. Door den Russisohen gezant te Peking is weer eens een protest gericht aan de Tsang- li-Yamen, en wel tegen enkele bepalingen van het contract betreffende de verlenging van den New-Chang-spoorweg. Tegen het te Londen opgemaakt contract voert de gezant als grief aan, dat bepaald is, dat de hoofdingenieur een Engelschman moet zyn, en dat een Europeescbe boekhouder aan gesteld zal worden, teneinde directeur en ingenieur bg het nazien van inkomsten en uitgaven by te staan. Een en ander beschouwt de gezant als in strijd met de Chineesch- Russiache overeenkomst. De Times, die met leede oogen den nieuwen twistappel beschouwt, hoopt, dat de gezant niet op bevel van zyn regeering handelde, doch op zyn eigen houtje wat te ver is gegaan. China toch is, naar het blad verder opmerkt, gebonden door een schrifteiyke overeenkomst, welke bg keizeriyk decreet is bekrachtigd. Indien na Rusland te dezer zake aanmerking maakt, zou voor Engeland noodig worden te doen wat Salisbury in zijn verklaring van 22 Juli zeide, en China tegen een dergeiyk optreden bystaan. In Engeland is men natuuriyk over deze zaak gevoelig. Juist was men daar anders wat beter te spreken over de bnitenlandscbo poli tiek. Een tijd lang is men erg ontevreden geweest over de leiding der buitenlandsche zaken. Overal leed men échec op échec en reeds werd de klacht gehoord, dat de regeeriDg alleen maar haar meesterschap toonde in het achteruit krabbelen. Maar het laatste halfjaar was dat veranderd. De kloeke houding in zake Fashoda, de ver betering van de toestanden in China en laat- steiyk de Maskate-kwestie, hadden doen zien, dat er geregeerd en geleid werd. Dat een deel der behaalde voordeelen nu in gevaar zyn, verontrust natuurlgk de gemoederen. Maar er is een binnenlandsche kwestie, welke nog veel meer de aandacht trekt en alles overheerscht. Voor eenige weken gaven wy een overzicht van de groote kerkelijke kwestie, het toene mend streven naar het invoeren van katholieke ceremoniën, door een deel der geesteiykheid. Men maakte het der hoogere geestelgkheid tot grief dat deze niet krachtig genoeg optrad, en velen drongen aan dat waar de Engelsehe het was een onbeduidend, oppervlakkig glim lachje, niet vriendeiyk, niet spotachtig een beleefd, koel glimlachje dat scheen te zeggenzeer aangenaam de kennismaking te hernieuwen By dien glimlach begon zij bgna te koken van woede. Eindeiyk vroeg hg „Zyt gy tot nu toe altyd in Kirch- hasel gebleven?" „Ziet gy my dat niet aan Hij zei ja noch neen, maar glimlachte weer. „Zyt gy de laatste jaren in Beriyn ge weest „Ja" „Gy zijt zeer veranderd." „Dat geloot ik wel En het verleden, waarvan gij vertelt, ligt heel, heel ver achter mij. Ik moet myn herinnering een bril op zetten om er nog iets van te zien." „Dus hebt gy dien tyd vergeten?" „Ik heb er te nauwernood meer aan gedacht." Nelly zweeg haar schoonste luchtkasteel lag in puin. Hij schoof zijn hoed in den nek en ging voort: „Als ik oud ben, zal ik weer aan mQne kinderjaren denken. Nu zie ik voor mij uit. Nu moet ik in het gedrang een plaats veroveren, vooruitkomen, werken, geld verdienen." Eensklaps leunde hij achterover, rekte zich uit en riep: „Wat een heerlijke tnorgen Zy hoorde het niet en zag niet hoe hy vol verrukking naar een zeilbootje weeB dat op kerk Staatskerk is, de staat zyn macht zou ge bruiken om den geest van verzet te onder drukken en om de kerk zuiver te houden van alles wat naar „Paapsche stoutigheden" zweemt. Maar nu is de toostand veranderd. Een machtig lichaam in de kerk, de Church Union heeft verklaard zich niet aan den staat en de staatsrechtbanken te onderwerpen. Maar van nog grooter belang wellicht is dat de Union loochent dat de Engelsehe kerk een hervormde kerk is. De kerk zou gebleven zijn wat zy was, een katholieke, zy het ook niet roomsch katho lieke kerk, en men zou meenen dat uit de geschiedenis te kunnen aantoonen. De beweging komt ons dus voor niet een oontra-hervorming te zyn, maar een terngkeer tot den toestand van vroeger, op dezelfde wyze als ook de hervormde kerk aanneemt, dat zij een voortzetting is van de oorspronkeiyke kerk, die tydens de middeleeuwen ontaard zou zyn tot de roomsohe kerk. Op zich zelf zou een dergelijk conflict met dezelfde onverschilligheid kunnen worden aan gezien, als die waarmede Nederland voor een dozijn jaren de doleantie zag ontstaan. Maar juist omdat het de staatskerk geldt, ia de zaak er een van het grootste gewicht voor de poli tieke toestanden in Engeland. 't Is daarmede als met de Dreyfus-zaak, welke ook van haar eigen terrein op dat van de politiek is gekomen, en daardoor een beteekenis kreeg, welke ver overtrof het treu rige, maar toch niet wereldschokkende feit, dat een rechterlijke dwaling heeft plaats gehad. De zaak is nu op gang; de raadsheeren hebben ieder een genummerd exemplaar van het dossier ontvangen. Maar toch moeten wy nog even terugkomen op het lot van het debat over de revisiewet, toen Demole voorstelde de drie raadsheeren, die deel uitmaken van de commissie van advies voor de revisie-aanvraag, uit te sluiten van de be handeling aan de zaak. De voorstanders beriepen zich daarby op het feit dat president Mazeau zelf tweemaal had getoond, de adviseurs onbevoegd te achten. Op zijn aandrang was vóór vier jaar bepaald dat de adviseurs zouden worden gekozen bui ten de strafkamer, die het geding verder zou behandelen, en toen hij voor een paar weken de beruchte enquête-commissie samenstelde naar den ouderdom der raadsheeren, passeerde hy opzetteiyk de adviseurs. Guérin, de voorzitter der commissie van rap porteurs, gaf dat toe. Maar hy achtte een uit drukkelijke bepaling in art. 445 onnoodig,juist omdat art. 444 reeds aangaf, dat de adviseurs onbevoegd waren tot verdere deelneming aan het onderzoek. Dupuy bestreed het amendement zonder op gaaf van redenen. Van verschillende zyde werd hem toegeroepengeef gronden voor uw advies tot verwerping. Maar Dupuy zweeg. De senator Monis vatte daarop vuur. Hoe denkt de regeering over de kwestie Is zy het eens dat art. 444 een uitsluiting van de drie adviseurs gelast? Hoe denkt de minister van justitie er over? is die het eens met den voor zitter der commissie Dupuy en Lebret zwegen. De senator Ratier drong nogmaals aan op een verklaring aan gaande de beteekenis, welke art. 444 in de oogen der regeering had in verband met de door haar voorgestelde wyziging van art. 445. Dupuy en Lebret bleven zwygen. En de 158 getrouwen vonden dat goed. Zij stemden vóór het ontwerp der regeering, zonder dat eenige inlichting over zoo belangryk punt was gegeven. Verder schijnt er verschil te bestaan over de vraag omtrent de positie van Dreyfus na een eventueel toestaan der revisie. Tot dusver hadden wij,op grond van wat wy lazen, steeds aangenomen, dat het arrest van de strafkamer (nu dat van het geheale hof) medebraoht ver nietiging van het in 1894 gewezen vonnis. En daarin werden wij versterkt door het wetsartikel 445, dat spreekt van een verwy- zing der „accusés ou prévenns". Volgens deze opvatting, zon dus wederkeeren de toestand die vóór de veroordeeling bestond, en Dreyfus dus voor den nieuwen krygsraad verschynen, als kapitein, beklaagd van verraad. Maar nu lezen wij dat het anders is, en dat nog een afzonderiyke rehabilisatie door den krggsraad zou moeten plaats hebben, afgeschei den van een eventueele vryspraak en dat men, het blauwe meer zóo zacht voortgleed dat het geheel, met al zyn lynen in het water weer kaatst werd. Na een poos vroeg zy „Houdt gy armoede voor een ramp Hy zag haar verbaasd aan en antwoordde snel„Ja, voor een verduiveld groot ongeluk. Ten minste voor iemand zooals wy. Voor arme lni kan rykdom een ongeluk zyn, want zij bederven er hun maag mee. Maat hoe komt gij op die vraag?" „Ik heb er al lang over nagedacht." „Het is duideiyk dat gy geen armoede kent, anders zoudt gy er niet lang over be hoeven te denken." „Ik ken de nrmoede zeer goed, en ik ben overtuigd dat zg geen ongeluk is en gy weet ook nog niet of ik zelf niet arm ben." „Dan zoudt gg niet in het hotel Mille fléurs logeeren, maar daar beneden aan het meer staan by die wasschende vrouwen en dan zoudt gy niet zulke naïve vragen doen. Geloof my, armoede is iets ellendigs." „Maar dan zouden de meeste menschen ongelukkig zyn „De meesten niet, zy zyn er aan gewoon evenals zij allen aan vuilheid gewoon zyn en er zich behageiyk in voelenmaar voor ons is vuilheid iets heel onaangenaams." „Dus kunt gy u geen geluk voorstellen zonder rykdom?" Hy glimlaohte over den ernst, waarmede el)

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 2