MIDDELBURGSGHE COURANT. BUITENLAND. N. 49- 142e Jaargang, 1899, Maandag 27 Februari. Het doel der motie-Van Gijn, Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k smet uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 25 Febr. 8 u. vm. 30 gr. 12 u. 40 gr. av. 4 u. 38 gr. F. Verw. mat. Z. O. wind, nachtv. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentien20 cent por regel. Geboorte- dood- en alle ander© familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per rej Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agentonl Te Rotterdam: Nijgh van Ditmar. By deze courant behoort een Bijvoegsel. Goede bewindslieden volgenhoe ook aangekeft, evenals de sterren rustig hunne banen. Onder het opschrift „Kamerregeering", zegt De Nederlander omtrent de bekende motie over den Dordtschen Waterweg, waarbij de betrokken minister wordt uitgenoodigd in den loop van dit zittingsjaar een wets ontwerp in te dienen tot het verbeteren van den Waterweg van Dordrecht door het Hellegat langs Brouwerehaven: „De Kamer zal dus zonder voorbereiding, zonder kennis neming van eenig Regeeringsstuk beooröeelen of zekere waterweg voldoende is voor diep gaande schepen, welke belangen èn Dordrecht èn de andere deelen des lands bij die ver betering zullen hebben, welke de beste weg voor de groote schepen zijn zal, wat dat werk zal kosten" om dan te eindigen met de vraag „of het niet wenschelijk zou zijn dat deze motie, na eenigszins te zijn toegelicht en nadat de Regeering er wel- staandhalve iets op geantwoord beeft, door de voorstellers ter tijdsbesparing weder on verwijld worde ingetrokken. Het doel dat (volgens De Nederlander) die voorstellers waarschijnlijk ermede beoogd hebben, zal dan toch bereikt zijn. Is het niet onverantwoord,, vragen wij onzerzijds, dat eenig toongevend blad en h fortiori een blad dat het partijorgaan is van een onzer Zeenwscbe afgevaardigden, het hierboven gereleveerde zijn lezers waagt diets te maken „Zonder voorbereiding", maar is het der redactie van De Nederlander dan wezenlijk onbekend dat, behalve al hetgeen reeds ja- renlaug tevoren tusschen kamerleden en re geering was verhandeld omtrent dien zekeren waterweg, tot officieel onderzoek daarvan b;ï koninkl. besluit van 4 April 1896 eene uit gebreide staatscommissie werd benoemd, met niemand minder dan den heer Conrad tot voorzitter en dat deze commissie den 6den Maart d. a. v. in een uitvoerig en doorwrocht verslag volledig antwoord geeft op al de vragen, die genoemde redactie met zooveel pithos als geheel nieuw doet voorkomen Ea als zij dit weet, en zij moet dit weten, hoe kan zij dan nog veronderstellen dat men in den blinde tast omtrent de vraag of die zekere Waterweg voldoende is voor diep gaande schepen, nu juist het onderzoek daarvan het hoofddoel is geweest, waarvoor die Staatscommissie in het leven werd ge roepen, en de door haar, na langdurig plaat selijk onderzoek aangegeven weg door den Minister van Waterstaat als juist is erkend en ZE. de urgentie daarvan heeft beaamd, maar alleen nog geen voorstel tot verbete ring daarvan heeft gedaan, omdat de finau- cieele bezwaren, voortspruitend uit de eischen van „oorlog" om voor de defensie van dien verbeterden Waterweg een kostbaar fort te bouwen, nog niet zijn uit den weg geruimd „Wat dat werk zal kosten Maar wordt in datzelfde verslag dan niet nauwkeurig berekend, zoowel wat de kosten van aanleg als wat de kosten van onderhoud voor dien Waterweg zullen zijn For shameEn na al deze voorgewende onwetendheid of onvergeeflijke onkunde het insinueerend slot, dat nu de voorstellers die motie nog maar voor den vorm moeten toe lichten en nadat de regeering er welstaands- halve iets op zal geantwoord hebben, deze onverwijld maar weer intrekken, omdat het doel dat de voorstellers waarschijnlijk ermede beoogd hebben, dan toch bereikt zal zijn. Alsof dit doel niets anders dan eene schijn- vertooning is geweest! Alsof met die motie niets werd beoogd dan het bevredigen eener kiezersbent, en het antwoord van den mi nister slechts een phrase was, om zich van de zaak af te maken. Wat heeft die redactie van De Nederlan der toch een hoogen dunk van die duizen den en duizenden onzer meest geachte inge zetenen, die met vol vertrouwen hunne be langen aan den volksvertegenwoordigers boyoer keuze hebben opgedragen! En welk eene booge opvatting heeft zij van de mo raliteit dier Kamerleden zeiven en van de Regeering Edele taak der journalistiek om op die wijze het volk voor te lichten Arm volk dat aan zulke perfide handen uwe hoogste en heiligste belangen hebt toevertrouwd En gij, kamerleden, ge weet nu wat ge volgens dat oordeel zijt. Geen volksver- tegenwoordigers, neen volks misleiders zijt ge, die n met de regeering verstaat om uwen mandatarissen zand in de oogen te strooien. Waarlijk voor u en voor ons hopen wij dat ge bij het lezen der insinuatie, n door De Nederlander toegevoegd, de gulden spreuk zult willen herinneren, die wij aan het hoofd dezer regelen plaatsten. En wij zijn zeker dat gij voor onze goede en eerlijke zaak zult blijven strijden, zooals gij u overtuigd kunt houden dat de ver dachtmaking in De Nederlander wèl onze verontwaardiging heeft opgewekt, maar ons geen oogenblik geschokt in het vertrouwen dat wij in uwe moraliteit en de goede trouw onzer regeering hebben. Wij juichen uwe motie van harte toe en stellen ons voor in een volgend artikel voor de lezers van dit blad eens te ontvouwen wat het wezenlijke doel der motie is geweest en de wijze waarop dit malgré De Nederlander bereikt k£tn en, naar wjj hopen, ook zk\ worden. v. B. UIT STAD EN PROVINCIE. Uit Vliasingen. De coöperatieve winkelvereeniging Eigen Hulp, aldaar gevestigd, zal aan hare leden een dividend uitkeeren van 9%, zijnde dit de winst, in het afgeloopen boekjaar 1898, door de afdeelingen kruidenierswaren en bakkerij, behaald. Ingevolge koninklijke machtiging is de heer P. F. Auer erkend en toegelaten als con- sulair-agent van de Vereenigde Staten van Amerika te Vlissingen. Middelburg 25 Februari. OVERDRIJVING. De bekende predikant dr Louis A. Bahler te Schiermonnikoog leidt een contra manifesta tie tegenover de beweging van den Vrouwen bond ter internationale ontwapeningomdat het manifest den oorlog afkeurt, maar weerbaarheid aanprijst. Hij vraagt handteekeniBgen onder de navolgende verklaring: „Ondergeteekenden, betreurende de karakter loosheid die spreekt uit uw manifest, hetwelk oorlog afkeurt en weerbaarheid aanprijstvan meening, dat diplomatiek geconfereer op den grondslag van nationaal eigenbelang nimmer tot een heilrijk resultaat ban leiden, en dat van de Regeeringen omdat zij Regeeringen geen radicale uitkomst te verwachten is; overtuigd van de noodzakelijkheid om daar tegenover te stellen de uiting van hunnen absoluten afkeer van alles wat met militarisme defensief en offensief in eenig verband staat; verklaren geen deel te nemen aan iets dat oorlog en krijgsdienst op eenigerlei wijze verdedigt, vergoelijkt of bestendigt". Het is hierbij weer de oude kwestie. Omdat bet hoofddoel nog niet te bereiken is, wil men niet meewerken om te trachten het bereikbare te verkrijgen. Men begrijpt niet, dat het een nit het an dere kan voortkomen. En in elk geval dat de nu op tonw gezette beweging een machtigen invloed kan uit oefenen in de goede richting en stellig heil zame vruchten ban dragen. Wij meenen, dat de bedoeliDg der vredes beweging zo© juist wordt geteekend in de volgende regelen, die wij heden in een inge zonden stnk van den heer A. Huisman te Rot terdam, in de N. R. Ct, lazen „Mij dunkt, dat wij Tolstoi en anderen rus tig aan 'twerk kunnen laten in hnn pogingen in de harten der menachen de ware idee van den wereldvrede op te wekken. Wij weten allen wel, dat 't groote vrede-ideaal nog zoo verre is, dat geen congres of bonden dit onmid dellijk zullen verwezenlijken. Maar mijns inziens moet't optreden van den Russischen keizer be schouwd worden als zuiver een daad vanpracti- tische politiek, een politiek, die niet bedoelt on middellijk 't groote resultaat te bereiken, maar die als een der middelen aangrijpt, 't verbrij- gen van instemming van alle mogelijke zijden om daardoor een groote kracht te bezitten, de kracht van de volksstem, tegen den al te militariatischen geeBt, die de regeeringen der groote staten tegenwoordig nog bezielt. Alleen uit dat oogpunt moet, dunkt me, 't verzamelen van zooveel mogelijk handteeke- ningen beschouwd worden." wachters, die dan nog niet altijd gereed zgn hulp te verleenen. Andere betrokken afdee lingen zullen worden verzocht aan dat schrij ven adhesie te verleenen. de algemeene vergadering is bet voorstel gedaan de volgende in 1900 te honden in het Zuiden van ons land. Terneazen heeft zich daarvoor aangegeven en op voorstel van den voorzitter werd goedgevonden dat ook de afdeeiing zich beschikbaar stellen zou om de afgevaardigden te ontvangen. (Z. Nbde). 't Was Vrijdagavond weer o! zoo gezellig in het gebouw der openbare school te Kon- dekerke, waar de zangvereeniging Nuttig, Aangenaam en Stichtelijk hare jaarlij ksche open bare uitvoering gaf. Die uitvoeringen, aldns schrijft men ons, blijven steeds aantrekkelijk, niet alleen voor de dorpsgenooten, maar ook voor velen, ver buiten onze gemeente woon achtig. De directeur, de heer J. Christiaanse, liet zijne discipelen een 15-tal nummers, zooals gewoonlijk, zeer verdienstelijk ten gehoore gen; hem en den leden werd daarvoor aaD t eind der bij eenkomst aller dank gebracht bij de van den predikant der herv. gemeente. De entre-acte, de nooit op het programma ver melde surprise, bestond ditmaal weer uit een samenspel van eenige violen, geaccompagneerd door een orgel, wat eveneens een dankbaar gehoor vond. Donderdagavond trad voor een talrijk publiek (rnim 100 personen) in de openbare school te Zontelande op de heer P. Leen houts, landbouwkundige te Koudeberke. Na ingeleid te zijn door den heer C. Leijnse, land bouwer, hield hij ruim een unr lang eene boeiende voordracht over bemestingleer. De meening van den heer Leenhouts op dit punt is onzen lezers bekend. Hg heeft daaraan nog niet zoo lang geleden in ons blad eenige opstellen gewijd. Wij behoeven dus niet te treden in nadere bijzonderheden omtrent zijne voordracht. Met onverdeelde aandacht werd deze, naar men ons schrijft, aangehoord en daarna gelegen heid gegeven tot het doen van vragen op landbouwgebied, waarvan door enkelen gretig gebruik werd gemaakt. Het was onderwijl al vrij laat geworden, toen de heer Leenhouts de vergadering sloot onder belofte nog eens terug te zullen komen om dan over „zuivelbereiding" te sprekeD. De rederijkers-vereeniging Van Zeggelen te Nieuw- en St. Joosland gaf Vrijdag avond haar gewone voorjaarsvoorstelling bij den heer A. J. Lous. Alles liep flink van stapel en het publiek vermaakte zich goed. Dank zij de zorg van het bestuur was voor goede muziek gezorgd. Op last van den burgemeester te Hulst werd eene vrouw met drie zeer jeugdige kin deren, resp. 6, 4 en 2 jaren oud, den 21 dezer op transport gesteld naar de gemeente Tiel, waar zij woonachtig is, omdat zij zonder onderkomen of middelen van bestaan zich te Hulst ophieldhaar man was door de maré chaussee overgebracht naar Middelburg. Dit transport werd verder door de politie van poBt tot post gebracht, tot het eindelijk Donderdag namiddag omstreeks 2 uur te G o e s aankwam en voor den commissaris van politie werd geleid. Deze ambtenaar weigerde dit transport over nemen, of verder te doen transporteeren en stelde de vrouw en kinderen in vrijheid, op grond van wederrechtelijke vrijheidsberooving en dat het armbestuur van Hulst, indien zij werkelijk zonder onderkomen of middelen van bestaan zich aldaar ophield, zich het lot dezer vrouw, die in hoogst zwangeren toestand verkeert, moest hebben aangetrokken. (G. Crt.) In de Vrijdag middag in het Huis Nassau te Zierikzee gehouden jaarlijbache vergadering der afdeeiing Schouwen en Duive land van de sehippersvereeniging Schuttevaer werd door den voorzitter verslag uitgebracht over het verhandelde ter algemeene vergade ring te Sneek, waar onder meer ook besproken is het plaatsen van bakens aan den blinden dam aan het Zijpe. Het schijnt een punt van kwestie te zijn tusschen het polderbestuur en de Hooge Regeering, wie daartoe verplicht is en dus de kosten te dragen heeft. Na eenig debat werd bij het bestuur aange drongen zich niet te laten afschrikken door de bezwaren der verschillende besturen, maar te ven aandringen op verbetering der bebake- ning. Besloten werd, dat de afdeeiing zich wenden zal tot het gemeentebestuur van Rotterdam, om te wijzen op en verbetering te vragen van het ongerief, dat vele schippers ondervinden bij het op een laat uur naderen der Konings- en Leuvenhavenbrug aldaar. Men is dan steeds genoodzaakt uren te zoeken naar de brug Bij de Vrijdag te Hulst gehouden bui tengewone hengstenkeuring waren vijf heng sten ter keuring aangeboden, waarvan twee werden gebrandmerkt. De drie andere waren nog jonge dieren. De tol Rustwat, op den provincialen weg H u 1 81W alsoorden, waarvoor, bij verpachting op 10 Dec. 11. f 1370 en bij de herverpachting op 7 dezer f 1420 werd gebo den, is wederom niet gegund en zal voor de derde maal worden verpacht. (Hulstersbl.) In Schoondijke hebben zich 33 sol licitanten aangemeld voor de betrekking vaD gemeente-veldwachter. Aldaar hield Donderdagavond de heer J. Z. Buisonjé van Breskens eene lezing voor een talrijk publiek. Hij droeg voorHenoch-Arden van Lord Tennyson, door den spreker overge bracht in proza, en Een zilveren bruiloft. Het was, volgens onzen berichtgever, een genot volle avond en zeker zullen velen den heer De sonjé het volgende jaar gaarne nogmaals terugzien. Algemeen Overzicht. De mededeelingen over de vredesconfe rentie worden steeds talrijker. Zoo heeft nu de Daily Graphic weer vernomen, dat onze regeering officieel mededeeling deed van ha«r instemming met het voorstel de conferentie Den Haag te doen plaats hebben. Maar de voorbereiding is nog niet zoo ver gevorderd, dat men een termijn voor de bijeenkomst der conferentie kan bepalen. De gedachtenwisse- ling onder de mogendheden over de nieuwe, veranderingen van het programma duren voort. Het wordt waarschijnlijk, zoo zegt het blad, dat er in het geheel geen programma zal worden aangenomen. Rusland zou er zich toe bepalen voor te stellen eenige veranderingen te brengen in de eerste conventie van Génève, en verder dn tweede daar gesloten conventie en de Brussel- sche verklaring te ratificeeren. Met betrekking tot het scheidsgerecht zou men niet tot overeenstemming zijn gekomen. Het plan om de werkelijke sterkte der legers en vloten te beperken is opgegeven, evenals het plan om bepalingen te maken betref fende het type van wapens en ontplofbare stoffen. Alleen zou men nog willen voorstellen de begrootingen voor oorlog en marine gedurende vijf jaren niet te verhoogen. Binnen de gren zen van het bestaande bndget zonden de mo gendheden dan vrij zijn. Dat dit laatste ernstig gemeend is, begrijpen wij niet. Als in een land als het onze, ten spijt van rekenkamer en de controle der wet gevende macht, „Oorlog", de beruchte 14 ton heeft weten los te krjjgen, vrage dan welke controle er zal bestaan op de oorlogsuitgaven, in landen waar de parlementaire invloed kleiner èn de liefde voor het leger nog groo- ter is 1 Over de deelneming van ItaliS wordt van andere zgde gemeld, dat de regeering reeds heeft besloten drie afgevaardigden te zenden, een staatsman, een generaal en een admiraal, de beide laatsten voor de behandeling van tech nische kwesties. Maar ons dunkt, dat de re geering wel geen besluit zal nemen, vóór uit het programma blijkt of er technici noodig zijD. Eveneens weinig vertrouwbaar schijnt het bericht, dat de regeering te Londen aan die te Rome deed mededeelen, dat zij zich zon onttrekken als Italië genoodzaakt was niet mede te doen. Gelukkig zal Engeland wel niet in staat zijn te toonen of het daarmede ernst is, want overeenstemmende berichten honden in, dat de Paus in de gegeven omstandigheden vrijwillig van zijn deelneming afzag. Hoe oneigenaardig toch, dat men in onze taal zoo iets noemt „de minste" te zijn 1 De aldus naderende vredesconferentie behoort niet tot de groote gebeurtenissen, die hun schaduwen vooruitwerpen. Want al ziet men hier en daar donkere schaduwen, het is niet door de conferentie, dat zij worden ge worpen, Maar wel door den nog steeds zoo toomloozen naijver onder de groote i heden, die de wereld te klein voor zich achten. Op dit oogenblik ziet men dit het best in Azië. Het is den laatsten tijd, vooral sedert de zaak aan de kust van Maskate aan de orde kwam, wel eens opgemerkt, dat in Indië het zwaartepunt van Ruslands politiek zich ver plaatste. Tot na toe was Afghanistan altijd beschouwd, als de bufferstaat of als het toe komstig atrijdtooneel. Maar, zoo werd gezegd, dit verandert. Rusland maakt een eenigszins omtrekkende beweging; het dringt door Perzië heen, on zoo zal Beloedsjistan wellicht de plaats innemeD, die Afghanistan tot dasver had. Het kan zeer goed waar zijn dat dit zoo is. Maar toch zal men daardoor niet geheel over het hoofd zien het belang dat de Afghaanscho kwestie nog altijd biedt, vooral nu de toestand daar critiek kan worden. Reeds lang liepen er geruchten over een ziekte van den Emir, en men wist daarbij te ïalen, dat Rusland reeds de troepen had aangewezen, die terstond na den dood van m vorst naar Kaboel moesten oprukken om deze hoofdstad te bezetten. Thans zon de tijd daarvoor gekomen zijn. Volgens aanhoudende geruchten, onder de in- landsche bevolking te Peshawar loopende, zou de Emir van Afghanistan zijn overleden. De Britsch-Indiscbe regeering heeft nog geen tijding ontvangen. Maar men meent dat, als het bericht waar is, het toch waarschijnlijk spoediger nit inlandsche bronnen dan langs den officieelen weg tot de regeering zou ko men. Deze bRvoeging schijnt ons de betee- kenis te hebben, dat men de bedoelde geruchten allerminst ongeloofwaardig vindt. In Oost-Azië heeft Rusland het met China te kwaad. Er heeft, gelijk wij destijds mededeelden, bij Talien-Wan een botsing plaats gehad tnsschen de Rassen en de Chineezen, welke laatsten omstreeks 100 man aan gesneu velden verloren. Maar daarover is de keizerin zeer gebelgd. Het Tsung-li-Yamen kreeg last zoo sterk mogelijk te protesteeren tegen deze schending van de voorwaar den, waarop] de beide havens in dat deel van China aan Rus land waren verpacht. Een ander deel van Oost-Azië, waar men ook nog niet vredelievend blijkt, is de Philippynen, Dat de toestand daar nog niet zeer gunstig kan worden genoemd, blijkt nit een nienwen aanval op Manilla, waarbij da Philippino's tot in de voorsteden doordrongen. De Amerikaan» sche berichten geven hoog op van de verliezen van den vgand (500 man) en beweren dat aan hun zgde slechts sneuvelden drie officieren en negen man gewond, drie officieren en 34 man. De rust was spoedig hersteld maar de kalmte ook? Een erg prettige woonplaats lijkt Manilla ons nog niet. Beknopte Mededeelingen. Janson heeft ten slotte geweigerd de Luiksche candidatnur voor de kamer te aan vaarden. De Fransche regeericg had eenige agen ten der veiligheidspolitie Daar Brnssel gezon den, om de gangen van den hertog van Orle ans en diens personeel na te gaan. Maar bun bleek, dat zy concurrenten hadden. De hertog was reeds bewaakt. Een onderzoek bracht aan het licht, dat die andere bewakers agenten waren van prins Victor Bonaparte die zyn mededinger naar de Fransche kroon deed nagaan. De Franschen minister van finantiën en de voorzitter der begrootings-commissie hebben aan de kamer gevraagd per dag twee zittingen te honden om de begrooting af te doen. Maar de kamer heeft een daartoe strekkend voorstel verworpen. Millevoye, wiens inhechtenisneming op zicbzelve stond, iB weêr op vrye voeten ge steld en zal niet vervolgd worden. Het dossier van het onderzoek van de strafkamer en het hof van cassatie is thans gedrukt. De daarvoor aangewezen raadsheeren collationneeren thans de proeven met dd origineele stukken. De Réforme maakt het facsimile van eed brief van Esterhazy openbaar, waarin dezö zegt dat zyn krachten geheel en zyn moed byna zyn uitgeput. Den dood van Faure aéht hy een vreeseiyke slag, daar bekend is dat Loubet op de anti-Dreyfusards is gebeten. Viand (Pierre Loti) en de andere zee officieren, die h. i. wederrechteiyk op pensioeri waren gesteld, zgn door den Franschen Raad van state in het geiyk gesteld. De „commis sion de classement", wier voorstel tot het decreet leidde, was niet op wettige wgze ge raadpleegd; bovendien was haar advies niet gemotiveerd, terwyi zelfs niet was aangevoerd dat bedoelde officieren ongeschikt waren voor den dieuet. In Engeland dreigt een industrieele oorlog* Het verbond van bouwondernemers besloot

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 1