FEUILLETON. De millioenen van Nelly. terugtocht op Lombok bleef een stuk geschut, waarbij hij ingedeeld was, in een watergang steken. Vier gewonden bevonden zich op den voorwagen, de stuk-commandant was gesneu veld, Van de Ven alleen bleef over. Ofschoon hij bloot stond aan een hevig vuur van don vy'and, mooht het hem gelukken het stuk geschut met de gewonden door de bindernis heen te brengen en dit en het leven van zijne kameraden te redden. Voor deze moedige daad werd hem de Mili taire Willemsorde toegekend. Van de Ven is geboren te Heesch (Noord- Brabant j en thans 40 jaar oud. Den 23sten November 1886 trad hij, na eerst in het leger hier te lande by de rijdende artillerie gediend te hebben, in het Indische leger als kanonnier. Bij aankomst te Amsterdam werd hg begroet en harteiyk toegesproken door den plaatselijken commandant, kolonel A. P. Klerck en den kolonel van het 2e regiment vesting artillerie, Westhoff, die hulde brachten aan den man, die zijn leven waagde om zijn kameraden te redden. De andere officieren, die aan boord waren, kwamen V. d. Ven de hand drukken en de muziek speelde de volksliederen. In Engeland yvert men tegenwoordig om een paar wondeplekken in het maatschappelijk lijven weg te nemen. In de eerste plaats door de reeds kort door ons vermelde wet tegen woeker, welke nu by het Hoogerhuis is inge diend. Tegen een ander euvel heeft de opperrechter, lord Russell een wet ontworpen, en wel tegen het geven van korting enz. aan personen, die voor hun patroons bestellingen doen. Minder heeft hij daarbij op het oog het fouienstelsel in de dienstbodenwereld, maar wel op het kwaad in de handelswereld, dat het karak ter van een soort omkooping heeft gekregen. Strafbaar wordt het geven of aannemen van geschenken, of van korting, tenzy daarvan blijkt uit een rekening of ander dergelgkstuk, dat bestemd is voor den patroon, uit wiens naam de bestelling wordt gedaan. Ook het geven van geschenken of fooien aan bedienden van hen met wie men in handelsrelatie staat, wordt verboden, voor zoover de patroon daartoe niet schrifteiyk verlof gaf. Dit verbod wordt uitgebreid tot de naaste verwanten van het personeel, opdat het niet te gemakkelijk zou zyn, de bepaling te ont duiken. De algemeene strekking van dit ont werp is door de commissie goedgekeurd. Daily Chronicle meldt, dat men dezer dagen een geheel on verwachtten afloop van het Druce-proces zal zien. Gelijk men weet, loopt dit proces over den titel en de bezittingen van den hertog van Portland, en wordt nu reedB maanden lang geprocedeerd over de opening van het graf van Charles Druce, die de hertog van Portland zou zijn geweest. Te Keulen heeft men een paar vreemde lingen gevangen genomen, die, naar bleek, half Europa hadden rondgereisd, overal min of meer belangrijke oplichteryen plegende, vooral in de hoofdsteden. De man zegtRousonteheeten, de vrouw is een Parisienne van goede familie. Men vond voor 20.000 frcs bankpapier by hen cn vele gouden horloges, briljanten en andere kostbaarheden. In Saksen heeft een pas ontslagen ge vangene een ouden bezembinder aangegrepen, vermoord en daarna beroofd. De moordenaar is gevangen genomen. Rudyard Kipling lijdt aan een ontsteking van de rechterlong, maar oogenblikkelijk ge vaar schynt er niet te zijn. Er zal nu wel zoowat de laatste hoop ver dwenen zyn, dat de Bulgaria nog dovende is. De Vittoria is den vierden dezer maand in de nabijheid van het ontredderde schip geweest en heeft toen een sloep met vier opvarenden overgenomen. Een poging om een boot naar het zinkende schip te zenden, mislukte, en den volgenden dag had de Vittoria de Bulgaria uit het oog verloren. Cerechtelljke dwaling en. 't Is alsof de feilbaarheid der justitie een ontdekking van den laatsten tijd is, want nooit hoorde men zooveel van gerechtelijke dwalingen als in deze dagen, nu éen derge lijke dwaling de beteekenis eener wereldgebeur tenis heeft gekregen. Hot jongste bewys dat rechters evenals alle 6. Uit het Duitsch. VA» WILHELM HEGELER. IV. „Mijne middelen voor de boeren en voor het vee slaan bij haar niet aan. Wij moesten Nelly maar naar het Zuiden zenden", zei de dokter tot den dominé. „Mij dunkt naar Montreux, aan het meer van Genève", voegde hij er by, daar hij zelf in zijn jeugd daar eens geweest was. Dit scheen een uitstekend voorstel te zyn, want Nelly werd reeds bijna gezond van het vooruitzicht op die reis. Sedert Peter te Genève woonde en eens een briefkaart met een plaatje aan den dominé had gestuurd, scheen dat meer haar toe als een stuk van den blauwen hemel, dat op de aarde neerge daald was, en waarvan de zonnige oevers een Paradijs voor de menschen waren. Zij had er zich al zoo in verdiept dat zy bevende voor een teleurstelling vreesde; want alles hing van tante Ida af. Of zg bij hare bekende willigheid, die ook vaak in de pastorie ter sprake kwam, tot zulk een reis zou besluiten? En of zij wel zoo rijk was als de dominé pjeende Mevrouw Beerenbuseh had haar eens andere menschen, feilbaar zyn, is te Augsburg geleverd. Daar was een werkman wegens diefstal tot vijf maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Thans is hy, na 106 dagen van zijn vrijheid te zijn beroofd, ontslagen, omdat by het onderzoek van een andere strafzaak aan het licht kwam, dat de diefstal door anderen was gepleegd. Maar dat ook vroeger rechterlijke dwalingen plaats hadden en veel sensatie wekten, blijkt uit de Temps. Dit blad vindt in het overlgden van zekere Rosalie Doize aanleiding te herinneren aan een rechtelijke dwaling van vóór 37 jaar, die des- tyds een groot opzien baarde. In 1862 werd de man van deze dame ver moord gevonden, en al spoedig viel de verden king op haar. Zij werd gearresteerd en geheel afgezonderd gehouden, in de hoop dat zij dan wel zou bekennen. Ook hier bleek deze moderne pgnbank goed te werken, Rosalie bekende den moord te hebben gepleegd. De zaak kwam toen voor de assises, maar nu nam de beschuldigde haar bekentenis terug. Veel hielp dit niet; ondanks haar stellige be tuigingen van onschuld werd zg tot het tucht huis veroordeeld. Eerst op het laatste oogen- blik, toen de veroordeelde op het punt stond haar straf te ondergaan, bleek dat men gedwaald had, en zoo kreeg Rosalie haar vrijheid weer. De zaak baarde vooral opzien, omdat men hier stond voor een onware bekentenis, afgelegd onder den invloed van een sterk veroordeeld stelsel dat, gelijk men weet, bestemd was nog tot in 1898 stand te houden. Op aandrang van Odilon Bar rot opende de Temps, destyds een zeer jeugdig blad, dat nog in zyn tweeden jaargang was, een in schrijving ten behoeve van het arme slacht offer en deze slaagde volkomen. Vele Parysohe en provinciale bladen sloten zich aan, en er kwam veel geld in. De man die nooit sliep, zoo werd de dezer dagen te London overleden millionair Eduard Bams door zgn kennissen aangeduid, want de man had het zoo druk met geld verdienen, dat hg zich in 16 jaar de weelde niet gunde eens gerust naar bed te gaan! Maar deze opoffering van een onmisbare levensvoorwaarde en van een genot, dat an deren met groote schatten zoudea willen be talen, schynt werkeiyk doel te hebben getrof fen de man is ryk geworden, maar dat op een wyze, die niemand hem bengden zal. Zyn ouderB, die in behoeftige omstandighe den verkeerden, lieten hem een handwerk leeren en zoo werd Edward opgeleid voor de staal-industrie. Hg verkeerde van toen af aan met niemand meer, maar concentreerde al zgn kunnen op het doel om geld te verdienen. Als hij met zgn kameraden over dag gearbeid had, bleef hg alleen achter en bracht den nacht door met het bestudeeren van boeken, nam een bad en was den volgenden morgen weer om 8 uur op zyn werk. De knaap, die als leerling begonnen was, werd, naar men verbaalt, weldra millionnair, Zyn vrienden rieden hem met goed gevolg aan, om een uit aandeelhouders bestaande maatachappy te stichten, zichzell tot voorzit ter te maken en anderen in zgn plaats te laten werken. Toen BamB echter niets meer te doen had, fungeerde de menschelyke machine in hem niet meer naar wensch. Op raad van zijn dokter ging hg op het land wonen, kocht een boerdery en begon weder te werken. Hywas zeer bang voor den slaap, zat den geheelen nacht ia een stoel en liet zich voorlezen. Spoedig vond hij ook bierbg geen baat. Toen begon hij te ryden. Dikwijls kon men hem, van een dienaar vergezeld, 's nachts door de straten zien ryden. Eens sliep hy in een koffiehuis in, terwgl de biljartballen aan het rollen waren. Van toen at aan kwam de arme ryke iederen nacht in bedoeld koffiehuis, om te slapen, terwgl zijn bediende de biljartballen liet rollen. Spektakel en gedruisch beteeken- den voor hem de rust. Zoo bracht hem ook dikwyis het rgden in een spoorwegcoupé den gewenschten slaap en jarenlang bracht hij zyn nachten daarin door. Nu eindelijk heeft de beklagenswaardige man zijn eeuwige rust ge vonden. gezegd dat het die dikke, oude juffrouw niet zoo slecht ging als zy steeds voorgaf; maar dat zij or heel warmpjes inzat (met de wol.) Zij, kon zich echter wel vergissen. Zenuwachtig, bleek en veel meer hoestende dan gewooniyk, zat Nelly aan de tafel en wachtte in groote spanning af wat tante met den dokter in de andere kamer zou besluiten? Dat hoesten was echter haar gelukwant het werd het afdoende argument van den dokter. Toen tante allerlei bezwaren maakte, werd bij ten slotte boos en zei„Hoort ge dan niet dat dat een echte bronchitis is. Het kind moet weg. Liever van daag dan morgen. Zij heeft niet zoo'n sterk gestel als gg en ik. Die ellendige sneeuwstorm is doodond voor haar," De ruwheid van dien boerendokter ergerde juffrouw Felsche zeer en zy dacht dat een Leipsiger dokter niet zoo zou durven spreken. Doch door haar eigen dokter een professor, die het heel druk had, en die eeuwig klagende oude vrijster gaarne eens een winter kwyt wilde ziju haar zelf een verblijf in een zachter klimaat had voorgeschreven, liet zij zich overreden, om voor de gesondheid harer nicht een groot offer te brengen! Na een geruimen tijd kwamen de dokteren tante weer binnen. Wat; er besproken was, werd niet verteld; doch toen de dokter ver trok, liep Nelly hem na en vernam dat het hem gelukt was. Verknopingen en?. Donderdag avond is op de bovenzaal der sociëteit de Vergenoeging te Middelburg, ten overstaan van notaris Tab, verkocht eene karoterjj, bestaande in woonhuis, schuur, moes tuin, boomgaard en vyver, staande en liggende alhier aan de Baanstraat, wijk Q no. 279, groot 77 a. 30 cent., voor f 5700. Opgehouden werden een huis en erf met tuin, ingericht tot bierhuis, wijk Q no. 274, groot 2 a. 38 cent., en een huis en erf, wyk Q no. 275, groot 60 cent.; voor beiden geza menlijk was bet hoogste bod f 4000. Te Ylissingen had heden namiddag de inschryving plaats voor eerste, tweede en derde keuze voor staanplaatsen bg gelegenheid der jaarmarkt. Er waren biljetten ingekomen voor stoomcaroussels, electrische visscherijen (rad van avontuur), poffertjes-, wafelkramen en nog andere inrichtingen. Er werden flinke sommen besteed, o. a. voor 1 stoomcaroussel op het De Ruijterplein werd voor f 1817.17 ingeschreven. De overige in- schry vingen varieeren tusschen f 10 tot f130. De geheele opbrengst was f 2731,27 tegen f 1433.85 in 1898. LAATSTE BERICHTEN 's Gravenhage. De minister van marine, jhr Röell, zal, geheel hersteld, einde Februari zijn ambt weer hervatten. Benoemd tot ontvanger der belastingen te IJsselmonde J. C. Roest te T hol en. Invoer vee België. Blgkens bericht van Hr Ms gezant te Brussel vau 22 dezer zullen met ingang van 1 Maart a. s. de Belgische grenskantoreu Baarle Hertog en Watervliet voor den invoer van Nederlandsch melkvee geopend zyn. Parijs. De gevangenneming van Paul Deroulède en Marcel Habert is nog gehand haafd. De regeering zal aan de kamer verlof vragen deze afgevaardigden te vervolgen. Wordt dit toegestaan, dan kan de vervolging plaatshebben op grond van art. 87 van hetCodepénal betreffendo een aanslag tegen don regeeringavorm of aan sporing der burgers om zich te wapenen tegen de overheid. Tegen deze misdrijven is deporta tie naar een versterkte plaats bedreigd. Men gelooft evenwel, dat men de volgende, minder strenge artikelen van het wetboek zal toepassen. Madrid. In den Senaat stelde Comas voor alle schuld, ook die van Cuba en van de Philippijnen, te unificeeren en te converteeren in 3 pet schuld, aflosbaar iu 100 jaren met rente betaling in peseta's. De beraadslaging zal later plaats hebben. In de kamer verdedigde Silvela het laatste conservatieve kabinethy zeide dat Sagasta niet langer aan het bewind kan blijven en beval een staatkunde van decentralisatie aan, ter voorkoming van verbrokkeling van het ryk. Verder zeide hg dat het crediet des lands en de rechtvaardigheid de erkenning van de schuld noodzakelijk maken. Algemeen Overzicht. 't Was in 't algemeen gesproken niet noodig bijzondere aandacht te wijden aan wat in de buitenlandsche parlementen gesproken is naar aanleiding van de groote gebeurtenis in Frankrgk. In den regel hebben dergelijke gelegeDheidsspeeches een zeer betrekkeiyke waarde. En daarom maakten wij alleen een uitzondering voor den Dnitecben Rgksdag, wijl de manifestatie van dat land tegenover Frankryk „Maar het heeft mg moeite gekost", voegde hg er bij. „Ik wil liever tien boeren behandelen dan deze oude dame nog eens tot iets te moeten overreden."' Nadat Nelly naar haar kamer gezonden was, begaf men zich naar het studeervertrek, waar mevrouw Beerenbusch tante Ida hare afreke ning vcorlegde. Deze cgferde met groote welwillendheid, maar nog grooter nauw keurigheid post voor post na, zoodat de dominees vrouw zenuwachtig werd van al dat rekenen, napluizen en optellen. Ten slotte bleef er oen verschil van 50 centen, die tante Ida meende niet te moeten betalen, en om er een einde aan te maken stelde de dominé voor ze maar aan de armen te geven. „Dat is goed, dan dragen wy ook een penningske by om den algemeenen nood te lenigen", zei de oude dame. „Ik ben inLeip zig wel lid van „Armenzorg" en het leven wordt wel altijd maar duurder. Ja het is waar," voegde zij er, de rekening dichtvouw ende mst een zucht by, „zoo'n jong meisje in een half jaar 48 Mark aan kleereu 1" „Maar zg heeft toch niet meer dan het hoog noodige gehad", viel mevrouw Beeren busch in. „O, vrouw, trek niet te velde tegen een onometootelijke waarheid!" zei de dominé, „het leven wordt duurder dat valt niet tegen te spreken. Maar laat ons nu over aangenamer diagen praten." nog altijd een beetje meer de aandacht, trekt. Maar wy gelooven, dat nog een uitzondering noodig is. Een paar groote Engelsche bladen hadden reeds den ochtend na den dood van Faure zich aange sloten by de resolutie, welke door de regeering in het parlement zou worden voorgesteld. Wel een bewijs dat men zich bij voorbaat verzekerd hield, dat do regeering het initiatief zou ne men, tot eeu officieele betuiging van deelneming. Maar ziet, een bepaald voorstel is uitgebleven- De regeering heeft alleen in de beide huizen een warm woord gesproken en daarbij bleef het- In het Hoogerhuis heeft Salisbury zijn deel neming betuigd in de ramp, welke den nabuur en bondgenoot van zyn president beroofde. En daaraan knoopte hij een zeer waardeerende beoordeeling van den overledene vast. In het Lagerhuis, waar Salisbury's neef Bal four sprak, werd de persoon van Faure n'et genoemc( en alleen een woord van sympathie voor Frankryk geuit. De Londsche correspondent van de Frrnkf. Zeitung acht het noodig daarop te wijzen, en hij doet dit op een voor Frankryk tamelgke koele wyze. Het Fransche volk en de Fransche pers, zoo oordeelt hy, kunnen maar niet begrijpen, en zoo zy dat al doen, dan vergeten zjj bet tel kens weer, dat Engeland op dit oogenblik bezig is aan een afrekening met Frankrgk, en wel op een wijze die Engeland geheele vol doening moet geven. In de eerste plaats zyn aan de orde de onder handelingen over de grensbepaling van Bahr- ol-Ghazal; dan komt de New Foundland kwestie en later Madagascar, en al deze strijdpunten wil Engeland tot zyn volle voldoening zien opgelost. De schry ver acht het daarom in het belang van den vrede en van de menschelgkheid noodig, dat Frankryk van nieuwe gebiedsver- overing afziet, en bv. niet tracht de verhou ding aan de Perzische golf nog ingewikkelder te maken, want Engeland en de regeering van dat land zyn voor den oorlog gereed. Men zou zich te Pargs vergissen, als men uit de woorden van Salisbury afleidde, dat alles weer in orde is, en Engeland weer aan het toege ven gaat. Salisbury houdt van Frankryk, maar de eendracht in zijn kabinet staat bg hem boven den vrede met Frankrgk. Aldus de correspondent, die, naar nu reeds blijkt, in éen opzicht den toestand juist heeft ingezien. Da Engelsche regeering heeft de zaak van de haven op de kust van Oman zeer krachtig aangevat, en gezorgd, dat zy volledige vol doening kreeg. Een oogenblik heeft men nog getwijfeld of de berichten wel juist waren. Maar in het Lagerhuis heeft de regeering zelve wat meer licht ontstoken. Op een vraag van Labouchère heeft Hamil ton geantwoord, dat de afstand van een haven aan Frankrgk in stryd was met de bestaande tractaten. Die zaak gaat daarom alleen de Indische regeering en den sultan van Osman aan; mat buitenlandsche mogendheden heeft men zich niet in te laten. De sultan heeft verplichtingen jegens Engeland, voortspruitende uit relaties van zeer byzonderen aard, welke verbintenissen medebrengen ten aanzien van den afstand van gebied. Verder heeft de regeering by monde van Broodrick mededeelingen gedaan betreffende Soedan. In Engeland en Egypte bestond een ern stige reden voor ongerustheid. Men seinde dat de Khalief een strijdkracht van 15.000 a 20.000 man heeft verzameld en daarmede oprukte in ■le richting van Khartoem. Wijl een groot ge- leelte van de expeditie van September reeds weer naar Beneden-Egypte en naar Engeland terug was, kon uit deze hervatting van den stryd iets ernstigs voortkomen. In allergl werden maatregelen genomen om de troepen in Soedan te versterken. De spoorweg zal daarbij wel goede diensten doen. Maar deze ligt nog niet tot Omdurman. Men vreesde vooral, dat de troepen op de buitenposten het hard te verantwoorden zullen hebben. Uit de officieele mededeeling in het Lager huis bleek, dat deze berichten in hoofdzaak juist zijn. Het telegram over de mededeeling van den minister is niet zeer duidelgk, en laat zelfs een vrij ernstige lezing toe. „Ik wilde u ook nog gaarne dank zeg gen, mijn waarde heer en mevrouw Beeren busch, voor alles wat gij voor Nelly gedaan hebt." nZy is ons allen dierbaar geworden." „Dat doet mij veel genoegen. Oals ik bedenk wat er van mijn nichtje zou geworden zgn in een andere omgeving, bij baar treuri- gen aanleg! Die lichtzinnigheid van haar moederEn gg weet toch dat haar vader een beruchte doorbrenger was." „Zoo -- „Hij heeft schatten verkwist. Maar hebt gij niets van dien aard aan het kind be speurd „Zy is nooit in de gelegenheid goweeBt om iets te verkwisten", zei de dominé lachend, „hoogstens kon zij zich te buiten gaan aan een paar appelen." „Goddank en het kind is rein ge bleven, niet waar Heeft ze nooit een nood lottige neiging voor iemand aan den dag gelegd?" „Daarvoor is, hoop ik, ons huis borg" riep mevrouw verontwaardigd uit. „Goddankherhaalde tante met gevou wen handen. „O, als gij wist hoe die vorant woordelijkheid my drukt, om te moeten zorgen voor een kind dat zoo moeiiyk te leiden is en zulk een donkere toekomst te gemoet gaat." „Als zg uit Zwitserland terugkomt, moet zy dan waariyk naar de kookschool Khalifa severely defeated friendlies kan ac tief en passief worden opgevat. Wij vreezeu echter dat de bedoeling is, dat de met Engeland bevriende stammen zijn ge slagen, want op dezen zin volgt de mededeeling, dat maatregelen worden genomen om het voortrukken van den Khalief te stuiten. Een ander deel der wereld, waarheen men met klimmende bezorgdheid de blikken wendt, is Spanje. 't Is altijd moeilijk te beoordeelen, of een correspondent wel biliyk is bg het wederge ven van wat hij de openbare meening noemt. Zoo dikwijls loopt daaronder veel, dat in de eerste plaats eigen meening is. Maar toch gelooven wij dat de 2V>nps-correspondent te Madrid wel gelijk zal hebben als hy seint, dat de openbare meening de debatten in de Cortes niet goed opneemt. Het treurige tooneel, waarop wy in een vorig Overzicht wezen, was, naar later bleek, nog niet afgeloopen. Dinsdag werd het debat in den Senaat weer lustig hervat, tot schade van de landsbelangen en van het aanzien van de Cortes. Maar Woensdag wilde Almenas weer aan den gang. Nu verlangde hij te interpelleeren over de koloniale oorlogen en daarby „zeer belangryke" stukken voor te lezen. Maar de mi nister van oorlog weigerde elke interpellatie, tot groote teleurstelling van Almenas. „Welk middel heb ik na deze weigering om de re geering tot antwoorden te dwingen" zoo vroeg hy, waarop de president van den Senaat antwoorddegeen enkel. Een andere aanval werd door den markies Cerattores tegen de regeering gericht en wel wegens de zwakheid, welke zy tegenover de Carlistische propaganda toont. Openiyk worden in Biscaye aanstellingen als officier in het toe komstig leger van den pretendent uitgereikt, en de regeering doet niets, zoo klaagde deze senator. Men vreest dat een crisis zeer spoedig zal uitbreken en dat de regeering nn reeds in den senaat in de minderheid is. Bij de samenstel ling van de bureau's der afdeelingen had de regeering in 3 de meerderheid en in 3 de min derheid, in het zevende staakten de stemmen, waarop bij loting een ministerieel bureau werd gekozen. Maar uit het totaal der stemmen bleek, dat er 92 senatoren tegen en 87 vóór het ontwerp betreffende de Philippguen zgn. Over de republikeinsche aanvallen in de Kamer lichtte de telegraaf ons Donderdag reeds in. De toestand wordt dus wel somber. Maar een troost is ten minste, dat het er daar al meer slecht heeft uitgezien. Beknopte Mededeelingen. Voor eenigen tgd werd medegedeeld, dat prins George met een dochter van den prins van Wales zou trouwen. Men sprak dit des tijds tegen, wijl de Grieksch-orthodoxe kerk een huwelgk tusschen vollen neef en nicht ver biedt. Maar nu melden Standard en Daily News, dat de prinses van Wales met haar dochter naar Kreta gaat om prins George te bezoeken. Het koninklijk yacht Osborne zal de reizigers overbrengen. Zou audermaal blijken dat er accomode- mants avec le ciel zyn? By het Lagerhuis is ingekomen het ont werp tot hervorming van het plaatselyk be stuur van Londen. Het ontwerp laat de City onaangetast en verdeelt de rest van Londen in gedeelten, die elk voor zich een lichaam voor het bestuur der plaatselgke aangelegen heden krygen. Deze bestuurslichamen zyn niet verbonden met den Londenschen County Coun cil. De wet zal in November 1900 in werking treden. De Duitsche begrootingscommissie is niet erg meegaande geweest. De regeering had 10 uieuwe escadrons cavalerie gevraagd, en dit voorstel verdedigd met een beroep op de con centratie van Russische cavalerie in de nabij heid der Duitsche grens. Maar de commissie heeft de uitbreiding verworpen. De commissie heeft verder ook de verster king der infanterie tot 502.506 afgestemd; alleen de conservatieven stemden voor; het voorstel om de gemiddelde sterkte der bataljons op 590 man te bepalen, werd eveneens verr worpende conservatieven en de nationaal- liberalen stemden voor. Ten slotte werd die sterkte op 584 man vastgesteld. Alleen de aanvraag voor de artiljerie is toegestaan. „Neen, volstrekt niet" riep de oudé vrijster verontwaardigd uit, en op haar dom gelaat vertoonde zich al de trots van haar wol; rijkdom, terwgl zij zich schrap zette om deze arme lieden eens te laten voelen hoever zij boven hen stond. „Ik reken het mij ten plicht", sprak zg met gemaakte nederigheid, „u mede te deelen dat Nelly van haar grootmoeder van moeders- zgde haar vader was van de familie von Habenichts een vrg aanzieniyk vermogen geërfd heeft. Ik kan wel zeggen een miilioen." Er heersebte een diepe stilte na dit groote woord, dat in deze armoedige studeerkamer bijzonder indrukwekkend klonk. De kleine dominéés vrouw werd doodsbleek en sloot de oogen, als verblind door zooveel rgkdora. De dominé sprong overeind en sprak na een poos, met een soort van ontzag„Drom mels! nog toe, gij spreekt daar een groot woord, gelaten uit." Tante Ida schudde bet hoofd en ging jam merend voort„Nu zult gy begrijpen welk een zware taak mij wacht.. Ik moet de toekomst van dat kind leiden. Ik moet zorgen dat de verkwistende aard van de ouders met wortel en tak uitgegroeid wordt, opdat al dat geld niet in verkeerde handen komt." De dominé liep met groote stappen door de kamer en bromde: „Een miilioenHeb ik ysn mijn leven!" Toen zag by zijn vrouw aan,die met bitterheid dacht aan al het sparen en uit;

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 2