MIDDELBIRGSCHE COURANT. N°. 48- 1899, Zaterdag 25 Februari. Verschillende Berichten. 1426 Jaargang. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zooYfel toor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., ƒ2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 24 Febr. 8 u. vm. 30 gr. 12 u. 51 gr. av. 4 u. 49 gr. F. Verw. zw. tot mat. Z. wiDd. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën by abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten; Te Rotterdam: Nijgh tan Ditmar. Middelburg 24 Februari. Nu gaan we toch aan 't werk. Tegen Dinsdag zijn in de Tweede kamer drie wetsontwerpen aan de orde gesteld, en alsdan zal worden voorgesteld er nog een vierde bij te voegen. Dat vierde is de revisie. De andere zijn de overeenkomst met de pakket vaart, de wijziging in bet regeeringsreglement strekkende om de Japanners met de Europea nen gelijk te stellen, en het wetsontwerp tot „opheffing der belemmeringen bij de uitvoering van werken, in het openbaar belang bevolen of ondernomen, nit bepalingen van verorde ningen voortspruitende". Dit laatste behoort nog tot de nalatenschap van het vorige kabinet. En de mijnwet? Ofschoon de rapporteurs met den minister overleg hebben gepleegd en men reeds precies weet, wat de minister wil, achten zij het noodzakelijk nog eerst eens een lang papieren stuk van den minister af te wachten. En de ongevallenwet Men hoort niets van een eindverslag. Zelfs verluidt, dat de commissie van rapporteurs nog eens een afdeelingsonder- zoek zou willen. Er is ook zoo verbazend veel veranderd aan woorden althans. En de militaire wetboeken? Niets van gehoord. Staat van beleg Evenmin. De leerplicht Ad idem. Er zit niets anders op, dan ons wat met moties te gaan bezighouden. Kanongeweer, algemeen stemrecht, protectie, traktement van den gouverneur-generaal, Dordtsche waterweg. Als de Kamer maar wil, kan ze vóór Paschen nog wat afdoen. (Vad.) EEN SCHANDAAL TE PADANC. Welk een schromelijk misbruik een ambte naar van het Binnenlandsch bestuur in Indië maken kan van de in zijne handen gelegde justitieele bevoegdheid hoe hij, tengevolge van zijn volslagen onkunde op het gebied van het recht, de ergerlijkste willekeur kan plegen en onschuldigen ongelukkig kan maken, wordt eens duidelijk gemaakt in een opstel, voorkomende in De Indische Gids van Februari. De schrijver, de heer R. Boele, is chef van de bekende Padangsche handelsfirma Van Houten, Steffan Co.; twijfel aan de juistheid der door hem medegedeelde feiten is, gelooven wy, zegt het Ebld, niet geoorloofd. Eenige Chineezen hadden, jaren geleden, te samen de opiumpacht ter Sumatra's Westkust in handen gehad. Nu kwamen op een goedeD dag een paar hunner klagen bij den adsistent- resident voor de politie, tevens magistraat, dat twee andere leden der ontbonden vennootschap hun tekort hadden gedaan. Het spreekt van zelf, schrijft de heer Boele, dat hier slechts sprake kon zijn van een civiel geding; de klagers hadden, zoo luidde het in het vonnis van den landraad, naar den bevoegden rechter in burgerlijke zaken behooren te zijn verwezen, bij wien zij scheiding en deeling, rekening en verantwoording hadden kunnen vorderen. Maar de burgelijke, niet-rechtskundige amb tenaar, die niet aan het toezicht van wien ook onderworpen is, begreep uit de klacht, dat er een misdrijf was gepleegdhij liet de „schul digen" maar vast preventief gevangen zetten „met buiten-ascesstelling", voegt de heer Boele er aan toe, en deed hen zes maanden lang in dien toestand verblijven; een hunner werd daardoor totaal geruïneerd. En toen volgde het vonnis van den Land raad, waarin werd verklaard dat er geen grond tot strafvervolging heeft bestaan, zoodat de onderwerpelyke strafver volging niet had mogen zijn ingestelden dat het gehouden onderzoek niets ten na- deele van de verdachten heeft opgeleverd. Uit deze geschiedenis blijkt wel, hoe weinig waarborg een Chinees (en inlander) in onze Oost heeft, dat hem niet te eeniger tijd „schreeuwend onrecht" wordt aangedaan maar ook, hoe noodig het is dat de justitieele macht aan onbevoegde handen wordt ontrukt en, waar dat niet mogelijk is, over de wijze, waarop die macht wordt uitgeoefend, eene geregelde coatröle wordt uitgeoefend. Wy zullen intus8chen met belangstelling vernemen wat de regeering in Indië gedaan heeft om herhaling van het Padangsche schan daal te voorkomen. Heeft zy den als magistraat onbruikbaar gebleken ambtenaar althans over geplaatst in eene betrekking, waar gemiB aan juridische ontwikkeling geen nadeel kan be rokkenen BMOEHHIttEM ENZ. By kon. besluit: is benoemd tot notaris binnen het arr. Arnhem, ter standplaats Huizen, S. de Jong, ganditaat-notaria te Maastricht; is de kap. t./z. L- Backer Overbeek op pen sioen gesteld, ad f 3375 's jaars zijn bevorderdtot kap. t. z. de kap.-luit. t./z. J. G. Snethlagetot kap.-luit. t./z. de luit. t./z. 1ste kl. P. S. R. Wolterbeek; tot luit. t./z. 1ste kl. de luit. t./z. 2de kl. P. So- denkamp, en tot luit t./z. 2de kl. de adel borst lste kl. F. H. Staverman; is de kapitein jhr A. H. M. M. van Pabst van Bingerden, van het regiment grenadiers en jagers, op pensioen gesteld ad f 1342'sjaars; zijn de O.-I. ambtenaren met verlof F. H. Stokhorst, laatstelijk gezaghebber bij den dienst van het baggermaterieel te Tandjong-Priok, en L. Alings, laatstelijk gezaghebber lste kl. bij de gonvernements-marine in N.-I., op hun ver zoek, wegens physieke ongeschiktheid, eervol uit 's lands dienst ontslagen met toekenning van pensioen. Door de arr.-rechtbank te Arnhem, is, ter ervulling der vacature van kantonrechter te Eist, opgemaakt de navolgende alphabethische lijst van aanbevelingmr J. M. van Halmael, kantonrechter te Alphenmr Th. Thooft, kantonrechter te Harderwijk, en mr J. K. van Weel, kantonrechter te Schoonhoven. Bg het middelbaar onderwijs in Nederlandsch- Indië kan worden geplaatst een volkomen bevoegd, bij voorkeur gepromoveerd leeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde. Aanmelding vóór 18 Maart. Men zie verder de St. Ct. no 47. Inkwartiering. De regeering heeft een wetsontwerp inge diend tot wijziging van art. 13 der iükwar- tieringswet betreffende de vrystellingen van de verplichting tot het verstrekken van huis vesting en onderhoud ten behoeve van hef. krijgsvolk. Volgens de bepaling van art. 13, zooals dat thans luidt, zijn vrijgesteld zy die volgens de wet op de personeele belasting aanspraak op verminderde belasting hebben. Ingevolge de nieuwe wet op die belasting nu wordt ver mindering toegestaan in verband met bet getal eigen of aangehuwde kinderen, kleinkinderen en pupillen, die met den belastingplichtige hetzelfde perceel bewonen. Daar het nu niet de bedoeling kan zijn vrij stelling te verieenen van inkwartiering wegens aantal kinderen, maar alleen wegens de onvoldoendheid van het perceel, is thans voor- gesteld'- art. 13 der inkwartieringswet aldus te doen luiden „De vordering van inkwartiering en onder- boud geschiedt „voor het krijgsvolk, bij bewoners van hui zen of van gedeelten van huizen wat de bewoners der laatste betreft in gemeenten met meer dan twintig duizend zielen slechts voor zoover zij over meer dan twee vertrekken kun nen beschikken ter zake waarvan aanslag in de personeele belasting plaats heeft, met uitzondering van die welke, volgens de artikelen 15 en 18 der wet van 16 April 1896 Staats blad no. 72) tot regeling der personeele belas ting, niet belast worden voor haardsteden en mobilair ,voor de dienstpaarden, bij alle personen die over gebouwen of getimmerten beschikken, bruikbaar tot stalling van paarden en waarin onbezette plaatsen zijn." gronden met hen in het Nieuw-Malthusianisme gevaar zien voor ons volk, en noodigen hen uit tot deze vereeniging toe te treden. Onder degenen, by wie men zich kan aan melden, en onder wie wij geen enkelen Zeeuw aantreffen maar tal van artsen en eenige hoog leeraren, behooren de hh, dr H. Pinkhof, Am sterdam, voorzitter, en dr D. Snoeck Henkemans, Den Haag, secretaris. UIT STAD EN PROVINCIE. Over twee drie maanden verwacht men de aansluiting bij de intercommunale telefoon van de lijn Roosendaal—Bergen op Zoom- Go e s—M i d d e 1 b u r gV1 i s a i n g e n. Naar wy vernemen, zal de voor de provincie Zeeland op de werf De Maas te Rot- am op stapel staande stoomboot Zuid- Beveland morgen (Zaterdag), des namiddags te ongeveer drie uur, te water worden gelaten. Woensdag 1 Maart zal in de afdeeling Middelburg der Verèeniging tot bevorde ring van fabrieles- ea handwerksnijverheid in Nederland als spreker optreden de heer J. Jurriaan Kok, directeur der Haagsche plateel" bakkerij Rosenburg, met eene voordracht over „Kanstaardewerk en Porcelein." 3ze voordracht is, behalve voor de leden der afdeeling met hunne dames, ooktoeganke lijk voor geïntrodnceerden. De lezing, die de heer dr Ph. J. Hoede- maker het vorig seizoen te Middelburg zou houden over „Rome en de Kunst", zal nu plaats hebben Maandag a., in de Engelsche kerk. Men zie de desbetreffende advertentie in'dit nommer. Mej. B. Meertens, van Middelburg, slaagde te Breda voor de akte fraaie handwer ken. Dit meldden wij reeds in een groot deel der oplaag van ons vorig nommer. Uit Vlissingen. De toestand van de 15jarige dienstbode al daar, van wier ongeluk in ons vorig nommer melding werd gemaakt, is dezelfde. Waar de kogel in het lichaam zit, is nog niet gecon stateerd kunnen worden. De patiente heeft >el pijn. Aan den sergeant J. van Grol, van het gemeen depot van discipline aldaar, werd heden de zilveren medaille wegens 24-jarigen trouwen dienst uitgereikt. Antl-Nleuw-Malthusianisme. Zooals indertijd door ons is gemeld, werd in een den 21en Jan. te Amsterdam door eenige mannen en vrouwen van verschillende gods dienstige en politieke overtuiging en maat schappelijke positie gehouden vergadering, met wier optreden tevens ruim een 50tal anderen instemming hadden betuigd, besloten tot het oprichten eener vereeniging, die zich ten doel stelt de verdere uitbreiding van het Nieuw- Malthusianisme in Nederland zooveel mogelijk tegen te gaan. Thans bleek uit een ons gezonden circulaire, dat deze vereeniging haar doel zal trachten te bereiken door het aanwenden van pogingen om door de overheid te doen verbieden het openiyk ten toon stellen of aankondigen van anti-concep- tioneele middelen b. het verspreiden van geschriften, die aan de bereiking van haar doel bevorderlijk kunnen zyn c. het instellen van statistische (economische of medische) onderzoekingen, omtrent den in vloed van het Nieuw-Malthusianisme en van het gebruik der door zyn voorstanders aanbe volen middelen d. zoo noodig, het verieenen van steun aan hen die men door bedreiging met het verlies van werk of van onderstand, zou willen dwin gen tot het Nieuw-Malthusianisme. Een 70tal personen in ons land richten zich thans tot allen, die, hetzij op godsdienstige of zedelijke, hetzy op economische of medische Naar wij vernemen, bestaat het plan de tramlijn Br ou wershaven—ZijpeSteen bergen met 1 November te openen. - Als onbestelbaar en van St Maarten s d g k afgezonden prijkt voor het raam van bet hulpkantoor der posterijen aldaar een brief met het volgende adres: Adres onbekend bezorgd dezen brief s.v.pl. Aan een goed solide handelaar in versche visch te Rotterdam. De bovenste regel van het adres is boven aan de enveloppe geplaatst, waar anders de naam eener firma pleegt te staan. De afzender heeft zeker verondersteld, dat de postadministratie hem wel een handje zou willen helpen in het vinden van een soliden vischhandelaar. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden (Vrijdag), zyn veroordeeld wegens huisvredebreuk J, v. 't W., 26 j., arbeider, Baarland, tot f 5 b. s. 5 d. h., en J. J. H., 27 j., wagenmakersbaas, Biezelinge, gemeente Kapelle, tot f 3 b. s. 3 d. h. mishandeling: A. v. d. B., 22 j„ boerenkecht, Vlissingen, tot 3 m., en T. M., 26 f., vracht rijder, Nieuwdorp, gemeente 's- Heer Arends- kerke, tot 14 d. gev.straf, en H. R. L., 34 j., koopman, Middelburg, tot f 3 b. s. 3 d. h.en diefstal: D. R., 38 j., fabrieksarbeider, Middelburg, tot 14 d. gev. straf. VrijgesprokenM. S., 18 j., bakker, Nieuw dorp, gemeente 's-Heer Arendskerke, beklaagd van mishandeling. LANDBOUW. Op de Donderdag in het Huis van Vassau te Zierikzee, van wege de centrale ten- toonstellings-vereeniging Landbouwbelang, ge houden tentoonstelling van zaaigranen enz. werden door de jury de volgende bekroningen toegekend voor Kortloof-Erwten. Ie prgs. S. J. Klompe, Wolfaartsdyk en 2e pr. J. Geluk, Noordgouwe. Middenloof-Erwten. Ie pr. J. de Vlieger, Schuddebeurs en 2e pr. J. E. Mulook Houwer Dz., Zierikzee. Schokkers. 2e prijs. J. E. Mulock Houwer Dz. Kroon-Erwten. Ie pr. J. E. Mulock Houwer Dz. Chevaliergerst. Ie pr. J. E. Mulock Houwer Dz. i 2e pr. S. J. de Rijke, Sirjansland. Zomergerst. Ie pr. J. E. Mulock Houwer Dz. Probstei Haver. Ie pr. S. J. de Ryke en 2e pr. J. Smallegange, Haamstede. Bruine boonen. Ie pr. J. E. Mulock Hou wer Dz. Paardeboonen. 2e pr. Labrijn Pilaar, Goes. Wikken. Eerv. verm. D. Groeneveld de Kater, Noordgouwe. Poot-aardappelen. Eerv. verm. S. J. de Rijke. Verzameling landbouwzaden. Ie pr. D. J. y. d. Have, Kapelle by Goes. By het Britsche Lagerhuis is ingekomen een wetsontwerp tot wyziging van de wet op den verkoop van voedings- en geneesmiddelen, waarbij bepalingen worden in het leven ge roepen voor het analytisch onderzoek van zuivelproducten uit het buitenland in de haven van invoer, en beperkt wordt het percentage margarine dat in boter gemengd mag worden, terwijl bnitenlandsche attesten van onwaarde worden verklaard. Donderdag stond te Haarlem terecht de negentienjarige J. T., die in den nacht van 31 December op 1 Januari by ongeluk zyn vader een kogel nit een revolver raakte, tenge volge waarvan deze een paar dagen later over leed. De deskundige verklaarde dat de dood het gevolg was geweest van de toegebrachte her- senverwonding. Uit de verklaring van beklaagde bleek dat an van het oude in het nienwe zou schieten, de vader met een geweer, de zoon en de gast met een revolver, en daar los krnit niet hard genoeg klinkt, werden daarvoor scherpe patro nen gekocht. Verschillende getuigen a décharge legden de iste getuigenissen omtrent beklaagde at. Hij was een yverig jongmensch. De ambtenaar van het openbaar ministerie, zijn requisitoir nemende, zeide wel diep bewo gen te zyn met beklaagde, maar toch dez te hebben vervolgd, omdat daardoor misschien een eind zou wordeD gemaakt aan het onzinnige Nieuwjaarsschieten. Hy schetste de groote on voorzichtigheid, waarmede beklaagde was te werk gegaan, en requireerde wegens het ver oorzaken van den dood door schuld eene hech tenisstraf van éen dag. Een boer uit Nieuwer-Amstel moest zich voor de rechtbank te Amsterdam verantwoor den wegens mishandeling. Als verdediger trad op mr L. W. van Gigch, die den veld wachter, als getuige aanwezig, een paar vragen wenscbte te doen en daarbij wilde doen uit komen, dat des veldwachters procesverbaal niet overeenstemde met de door dien getuige eoor den rechter-commissaris afgelegde ver klaring. De president, mr Karseboom, zeide van oor deel te zyn, dat de verdediger wel vragen mocht stellen, maar geen kritiek uitoefenen. De heer Van Gigch zag toen van het doen van verdere vragen af, maar verzocht dat in de stukken melding zou worden gemaakt van het feit, dat hij verhinderd was by zijn vragen een korten terugblik ter verduidelijking te geven. Nadat het getuigenverhoor was afgefoopeD g mr Van Gigch ook van het houden van een pleidooi af, en stelde ook daarvan een acte onder verwyzing naar art. 196 Wetboek van Strafvordering al. 2, luidende „De presi dent geeft voorts aan den beklaagde en aan zyn raadsman do gelegenheid den getuige vragen te stellen en tegen den getuige en diens verklaring in te brengen wat tot ver dediging dienen kan." Het personeel van het Meteorologisch Insti tuut was aanwezig en ook de ridderschap van Utrecht was vertegenwoordigd door de heeren jhr J. H. van Asch van Wijck en A. D. baron van Heeckeren van Brandsenburg. Op uitdrukkelijk verlangen van den over- dene werd aan de groeve niet gesproken. Een 14-tal bloemstukken dekten de baar. De dankte voor de hartelijke bewijzen van deelneming. (Ut. Dbld.) De malt08efabriek van den heer Wittouck Bergen op Zoom zal worden ingericht om te dienen als spiritusfabriek van den Beet- wortelsuikerfabrikantenbond. De heer E. Hamburg Mz., rabbijn te Amsterdam, die op het drietal geplaatst werd, om te voorzien in de vacature-Tal, opperrabbyn 's-Gravenbage, heeft voor deze benoeming bedankt, zoodat eerlang weder een ressortale vergadering moet worden bijeengeroepen, om de voordracht aan te vullen. Door de afd. Arnhem der Algemeene Nederlandsche Wereldtaalvereeniging zal een olapiik-tentoonstelling worden georganiseerd te Arnhem. De opening zal plaats hebben 31 Maart. De buitenplaats Arendsburg te Voorburg zal tot een sanatorium voor zenuwiyders inge richt worden. Het is misschien niet van algemeene be kendheid schrijft de Limb. Koerier dat- de nieuwe president der Fransche republiek Loubet geen onbekende is in onze provincie. Zyn wy goed ingelicht officiëele bescheiden staan ons niet ten dienste dan was by een dier vermetele reizigers, die uit het belegerde Parys met een luchtballon opstegen en te Venrai belandden. Voor een paar jaar werd te Venrai deze gebeurtenis feestelijk herdacht en op de plaats» waar de ballon neerkwam, een steenen zuil ter a deze gebeurtenis opgericht. LETTEREN EN KUNST. Na eerst gemeld, doch dadelijk positief tegengesproken te zyn, wordt nu weêr als stellig verzekerd, dat aan Mengelberg een be trekking te New-York is aangeboden opBchit- inde voorwaarden, maar hy' had er geen ooren naar. Aan Pier Pander, die, zooals men weet, beeltenis der Koningin voor de nieuwe mun ten heeft geboetseerd, is ook opgedragen de keerzyde der munten te bewerken. Messchaert zal 4 Maart te Weenen mee werken op een Hugo Wolf-liederavond. Ook te Frankfurt heeft Perosi's Lazarus teleurstelling gewekt. Te Utrecht had Donderdag middag op de algemeene begraafplaats de ter aarde bestelling plaats van den heer P. F. baron van Heerdt, in leven directeur van de afdeeling zeevaart aan het Kon, Ned. Meteorologisch Instituut. Een groot aantal belangstellenden waa op het kerkhof aanwezig, onder wie o. a. de heeren B. Reiger, burgemeester, F. H. Cebiyn, wethouder, en dr M. Snellen, directeur van he$ Kon. Met. Instituut. Te Oudenbosch zijn door een als veekoop man gekleed heerschap tal van landbouwers beetgenomen. Hij kocht hij de boeren in den omtrek al de vette kalveren, die 's anderdaags vroeg aan het Btation afgeleverd en betaald zouden worden. Op tyd waren er de boeren met hunne kalveren, doch er verscheen geen koopman, zoodat de eigenaars met hun kalve ren zeer ontstemd onverrichterzake huiswaarts moesten keeren. Velen woonden zelfs twee uren ver. Wat nu de bedoeling van die flauwe aardigheid is Te Osch is door een onbekende oorzaak een hofstede in vlammen opgegaan. Een koe en een hond verbrandden, het overige vee werd gered. Van den inboedel kon niets gered worden» Een 48 jarig werkman in een brandery te Schiedam gleed Donderdag bij het storten van een zak meel uit en kwam terecht in een bak kokend water. Deerlijk over het gansche lichaam gebrand, werd de man naar zjjne woning vervoerd. Sedert eene week is uit Den Haag een 21 jarige leerling-ziekenverpleegster verdwenen. Men vermoedt dat zy te Rotterdam vertoeft in gezelschap van een 35 a 30-jarig ryk, ge huwd heer. Opsporing van het paartje wordt verzocht. Te Scheveningen zamelde een „heer" bij dragen in voor de Afrikaansche zending. Bij onderzoek bleek het een bedrieger te zyn. - De Amst. Courant maakt melding van een eigenaardig jnbilé. Jan Maandag, vermaard als decorateur en moppen-tapper, viert op 25 dezer zijn 25jarig jnbilé als.... commensaal in het zelfde gezin. De jubilaris deelt dit feit aan „de vrienden" mede, by advertentie, geteekend 1 „JAN MAANDAG, Hardnekkig-, hokvast-, verstokt celibatair.'' Het lijk der juffrouw, die te Hillegom door een tandem werd aangereden en aan de gevolgen overleed, zal gerechtelijk geschouwd worden. De fietsryders, die het ongeluk ver oorzaakten, waren twee heeren uit Leiden. Te Den Helder moet tegen verschillende! kiezers proces-verbaal zyn opgemaakt wegönff vermoedeiyk valache aaDgifte. Te Heusden waren eenige jongens aan 't spelen met een zgn. blaaspyp, waardoor ztf stukjes klei bliezen. Plotseling kreeg eèn der' knapen een stukje in het oog en kon het ef niet meer uit verwijderen. Hy is ter behan-' deling naar Rotterdam gebracht, waar mefl echter vreest voor het behoud van het oog. Het kind te Zevenaar, dat, by het drin ken van kokende koffie uit een koffiekan zich in- en uitwendig zoo hevig verbrandde, is aan de gevolgen overleden. Een kranige kerel. Aan de Handelskade te Amsterdam kwam Donderdag uit Indië aan het stoomschip Koning Willem I, van de maatschappij Nederland, met een detachement Indische militairen. Onder dezen behoorde ook de kanonnier lste klasse A. van de Yen. Den 26sten Augustus 1894 by dey

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 1