Verschillende Berichten. LANDBOUW. Uit Kleverskerke schrijft men ons Woensdagavond hield de heer Leenhouta eene voordracht over veeteelt en zuivelberei ding. Na te hebben aangetoond aan welke eischen eene goede melkkoe moet voldoen, zette hij uiteen, hoe men znlk een dier moet behande len en voederen, om het zijne waarde te doen behouden in de eerste jaren, waarna hij achter eenvolgens verklaarde, hoe de koe gemolken moet worden, en men de melk moet bewaren en zuren, vóór ze gekarnd wordt, om ten slotte aan te geven, op welke wyze men boter ver krijgen kan, die uitmunt door smaak en geur en dus eene groote handelswaarde bezit. Op boeiende wijze gaf hy vele nuttige wen ken, waarvan de meeste opgevolgd kunnen worden zonder groote kosten. Het bleek ook hier weer, dat oplettendheid en nauwkeurige waarneming de voornaamste grondslagen zijn waarop het boerenbedryf steunen moet. De heer Lsenhouts spoorde telkens aan tot nauwgezetheid, en duidelijk toonde hy aan, dat men niet geheel behoefde te breken met de tegenwoordige manier van boterbereiding mits men een open oog had voor de voorzorgsmaat regelen, die met stiptheid moeten genomen worden. Ten slotte ontving hij by monde van den voorzitter den welverdienden dank der verga dering, waartoe ook eenige vrouwen behoorden, voor zyn nattige voordracht, gegeven in een hoogst aangenamen vorm. In de Dinsdag in de Prins van Oranje te Goes gehouden algemeene vergadering van de afdeeling Heinkenszand der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland werd o. m. behandeld het denkbeeld, om een poging te doen tot splitsing der af- deelingen. De heer Jac. Welleman van Krabbendijke, van wien bet denkbeeld nitging en die het toelichtte, begon met erop te wijzen dat de vergaderingen der afdeelingen over het alge meen niet drnk bezocht worden, soms door geen tien percent van het aantal leden. Hy schreef die geringe opkomst toe aan het bestaan der dorpsvereenigingea, die hy aan de maatschappij zon willen verbinden. De maatschappy telt thans 2200 leden, ver deeld in 8 afdeelingen, waarvan de kleinste 162, de grootste 384 leden telt. De heer Welleman stelde in het licht dat sedert de oprichting der maatschappij veel is veranderd en deze niet meer voldoet aan de behoefte, wat biykt uit de vele vereenigingen, die naast haar zyn opgericht, en coöperatie ten doel hebben. Spreker zon daarom er de voorkeur aan ge ven, dat in elke gemeente, waar de behoefte daaraan maar eenigszins werd gevoeld, eene afdeeling werd opgericht, die echter verband zoude moeten houden met de Maatschappij zelve. De vergaderingen dier afdeeliugen zou den beter bezocht worden en de onderlinge besprekingen meer vrucht dragen. Het aantal leden zou, naar de heer Welleman meende, daardoor beduidend toenemen. De voorzitter de heer I. G. J. Kakebeeke wees erop, dat eene verandering, als door deD heer Welleman bedoeld, een zeer ingrijpende zou wezen en tengevolge zou moeteu hebben eene geheele reorganisatie der Maatschappij Hij deed de toezegging het denkbeeld in eene volgende hoofdbestuursvergadering ter sprake te zullen brengen. Als een bezwaar noemde hy, dat de opkomst ter algemeene vergadering der afdeeling klei nor zou worden dan nu reeds het geval is. Dit bezwaar werd door andere leden gedeeld, die bovendien nog wezen op de financieele kwestie. De leden der dorpsvereeniging, die ook leden der My. zouden moeten zyn, dienden dubbel te contribueeren en de My. zelve zou ook voor grooter uitgaven komen te staan. De afdeelingen dragen thans de helft van de contributie der leden aau bet hoofdbestuur af, en alleen in geval de dorpsvereenigingen dit ook deden, zou in de behoefte aan geld kunnen worden voorzienhet is nu de vraag of die vereenigingen daarin zullen treden. Een der leden meende dat dit laatste wel toestemmend zal beantwoord worden. Na nog eenige discussie werd, volgens het verslag in de G. Crtbesloten om de zaak aan te houden en vóór de voorjaarsvergadering van het hoofdbestuur in April, nog eene ver gadering der afdeeling te houden om over deze belangrijke zaak, die dan juist kan geformu leerd worden, eene beslissing te nemen. In de afdeeling Noord-Baveland, die Maan dag vergaderde, werd het bovengenoemde punt ook behandeld. Ook daar werd druk over de kwestie gede batteerd; de conclusie was dat, over het alge meen genomen, het voorstel van den heer Welleman, voor de Maatscbappg, wat betreft het toenemen van het getal leden, geen vrucht zou afwerpen, ook omdat velen, die lid zgn eener dorpsvereeniging, tevens lid zijn van de afdeelingen. Een landbouwer te OudVosmeer is door het kantongerecht te Tholen wegens het niet afgezonderd honden van een varken, dat verschijnselen van besmetteiyke vlekziekte ver toonde, veroordeeld tot een geldboete van f 15 subs. 6 dagen hechtenis. Invoer van vee in België. Door het bestuur van de afdeeling Botter dam, Schiedam en omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw is het volgende request gericht san H. M. de koningin „Dat thans wederom een nieuw gevaar den Hollandschen veehandel van de zijde van België bedreigt Dat dit gevaar verband houdt met den in voer van het vet- of slachtvee en reques* trant voor het oogenblik ter zijde stelt de vraag of de tegenwoordige voorwaardelijke openstelling der Belgische grenzen voldoende strookt met de belangen van deu handel in mager (fok- en melk-) vee; Dat het voor België bestemde vet- of slachtvee thana na keuring hier te lande in gesloten spoorwegwaggons naar de abattoirs van de groote Belgische steden wordt ver voerd, nadat het op de grenzen door een Bel gischen veearts gekeurd is en de waggons ge plombeerd zijn Dat het iogevoerde vee by dit vervoer met geen ander vee in aanraking komt en korten tijd na aankomst op het abattoir wordt afge maakt Dat deze wgze van invoer van vet vee der halve nooh den sanitairen toestand van den Belgischen veestapel, noch den algemeenenge- zondheidstoestand in België ook maar eeDigs- zins kan bedreigen Dat echter de Belgische regeering voorne mens schijnt om in deze wijze van vervoer verandering te brengen; Dat immers in de zitting der kamer van afgevaardigden van den 31 Januari jongstleden de minister van landbouw, de beer De Bruijn, zich heeft uitgelaten in dezen zin, dat wel de invoer van animaux de boucherie bgna te allen tyde kan worden toegelaten, maar la condi tion de sacrifier les animaux h la frontière au moment de leur importationmet de mededeeling, dat de hoogere landbouwraad in gelijken zin geadviseerd had, dat Z.Exc. reeds pogingen heeft aangewend om dit stelsel ten uitvoer te brengen en dat wellicht binnen korten tyd aan de Kamers voorstellen tot verwezeniyking der ontworpen maatregelen gedaan zullen worden; Dat de verwezeniyking van zoodanigen maat regel slachting van het vee op de grenzen aan den handel in vet vee een onbereken baar nadeel zouden berokken Dat de Belgische bandelaren geen vet vee in Holland meer zullen aankoopen, wanneer het vee niet in de slachthuizen der groote steden, doch reeds aan de grenzen wordt geslacht, ver mits het geen betoog behoeft, dat het vleesch onder die omstandigheden vooral bij zomer dag niet van de hand gezet zal kunnen worden Dat de Belgische vleeschhouwers dan ook reeds tegen Dinsdag 28 Februari 1899, 3 uur nam., in het Vlaamsche theater, Laekenstraat te Brussel, eene groote nationale meeting heb ben «^geschreven, waarvan de dagorder luidt „protestatie tegen bet ontwerp van M. de Bruyn, de inrichting op de grenzen van besten dige slachthuizen, om daar de slachtbeesten bij hunnen invoer af te maken"; Dat, wanneer de vraag van België (waarheen jaarlijks zoovele duizenden slachtbeesten wor den vervoerd) afneemt of ophoudt, de waarde van den Hollandschen veestapel bedenkelijk zal verminderen Dat bovendien mocht het voornemen der Belgische regeering werkelijkheid worden het uit Amerika ingevoerde vee in Antwerpen (en dus niet op de eene of andere grensplaats) geslacht zonde worden, tengevolge waarvan de invoer uit Amerika in gunstiger conditie zonde zgn dan die uit Holland. Redenen, waarom requestrant eerbiedig ver zoekt, dat het aan Uwe Majesteit moge behagen om aan Ur Me. regeering het doen van zoodanige stappen op te dragen, dat de in België voor genomen maatregel niet tot uitvoering worde gebracht." (N. R. CL) Volgens Het Vad. maakt de Indische postadministratie gebruik van haar recht om bij transit verkeer een surtax te heffen en be draagt alzoo het port voor brieven u i t Indië 15 ets., dat is 27» ct. meer dan het bij kon. besluit vastgestelde algemeen tarief. Ons hof heeft voor drie dagen den lich ten rouw aangenomen, wegens het overlijden vau de prinses Maria Immaculata, aartshertogin van Oostenryk-Hongarye, geboren prinses van Bourbon en der beide Siciliën. Door den Raad van Beheer der Kon. Vereeniging Het Ned. Tooneel is op proef aangenomen de heer mr. F. L. A. Roelofs Valk, vroeger president van het Utreehtscb Studenten-tooneel. De heer Roelofs Valk had bij de vertooning van Oedipus door de Utrechtscbe studenten veel succes. Het gerechtshof te 's-Gravenhage zal bin nenkort zgn terechtzittingen gaan houden in een der zalen van den Hoogen Raad der Ne derlanden, wegens de bouwvalligheid der zalen van het gerechtshof. Door aandeelhouders van de Haagsche Plateelbakkery Rozenburg is besloten om, be halve kunstaardewerb, ook porcelein te ver vaardigen. De fabriek zal voortaan den naam dragen van Haagsche Porcelein- en kunstaardt- werTcfabrieh Rozenburg. Volgens een mededeeling van den heer Van der Linden, directeur der Ned. Opera stemden alle solisten, die nog aan die instel ling verbonden zgn, toe in een schikkiDg met de directie, terwyl de heer Orelio zijn honora rium voor alle voorstellingen van Willem Teil, waarin hij zijn medewerking verleende, schonk. Namens 200 Utrechtsche onderwijzers en onderwyzeressen is een adres van Bympathie gericht aan den czaar om instemming te be tuigen met de door hem ingediende vredes voorstellen. De Associatie Cassa te Amsterdam zal er nog beter afkomen dan eerst gevreesd werd. Van Jaarsveld heeft, tot bezinning gekomen, aangewezen de woning waar hy het geld had gestopt. Dit was een bierhuis met kellnerin- nen, in de WarmoeBstraat, waar hij den eer sten nacht na den diefstal doorbracht. Daar haalde men achter het behangsel een bedrag van f 14.000 en vervolgens uit den hollen voet van een terra-cotta potje op den schoorsteen mantel nog f 2000 aan bankbiljetten te voor- schyn. By zijn arrestatie werden ruim f 5500 op hem bevondeneen som van f 800, die hij voor zijne vrouw bestemde, werd door haar geweigerd, er is dus in het geheel door hem f 1700 opgemaakt. Het was een juffrouw, die de politie op de hoogte bracht van bet verbiyf van dezen ontrouwen bediende. Zij beweert, dat zij niet geweten heeft van de premie van f 1000, die op het aanwijzen van den dief gesteld was. Verschillende verbalen circuleeren nog, waar uit de onschuld biykt van de echtgenoote van den dader, met wie zy nog geen twee jaren gehuwd was. Uit alles biykt, dat men hier niet te doen heeft met een dief van professie, maar met een ongelukkige, die in een oogenblik van verleiding is bezweken. Op het kantoor der Amsterdamsche Bank is een cheque van f 3500 aangeboden, die er zeer verdacht uitzag. De aanbieder werd ge arresteerd. Omdat een paartje te Rotterdam per ver sierde roeibooten naar de Groote Markt voer en van daar wandelde naar het stadhuis om te trouwen, was er zooveel volk op de been, dat de politie er bij te pas kwam, en de feestgenooten door een achterdeur werden uitgelaten. Het publiek ontdekte dit echter spoedig, zoodat het jonge paar een gevolg kreeg, waarop het in gewone omstandigheden niet zou hebben kunnen rekenen. De man is 39, de vrouw 50 jaar. Onder Houten reed een met twee paarden bespannen wagen, toen een automobiel kwam aangereden. De paarden scbrikten en sloegen op hol, waarom de voerman van den wagen wilde springen. De man viel echter tusschen de paarden, kwam met het hoofd op de stee- nen terecht en overleed binnen enkele oogen- blikken, tengevolge van schedelbreuk. Het hoofd der byzondere school te Sloch- terer, dat onlangs gearresteerd werd, heeft een volledige bekentenis afgelegd. Reeds geruimen tijd moet de man zich aan het plegen van on zedelijke handelingen met sommige school meisjes hebben schuldig gemaakt. Te Zevenaar dronk een eenjarig kind, dat een oogenblik alleen was gelaten, uit een ketel kokende koffij. De kleine bekwam in wendig ernstige brandwonden, terwyi het lichaam ook uitwendig geheel gebrand is, daar de koffijpot omviel en het vocht zich over het gansche lichaam verbreidde. Men vreest voor bet behoud van het kind. De vrouw, die in voorloopige hechtenis is wegens den bekenden diefstal by een nota ris te Wolvega, heeft een bloedspuwing ge kregen, zoodat de instructie voorloopig is uitgesteld. De ex-directeur der boterfabriek te Heerenveen, die met de noordetzoon vertrok, is plotseling teruggekeerd. In het dorp Knijpe heeft men weer eenB een keteloptocht gehouden; eene uitiBg van de plattelands-bevolking tegen schandaal. Een gehuwd ingezetene aldaar wordt be schuldigd van te intiemen omgang met een 19-jarig meisje, waarvan de gevolgen niet zijn uitgebleven. Een groote schare dorpelingen van beiderlei kunne heeft den man nu eene serenade gebracht met ketelmuziek en men zegt, dat deze zoolang zullen aanhouden, totdat hy het dorp metterwoon verlaat. De politie zorgde er voor, dat geene baldadigheden ge pleegd werden, maar liet deze „volksgerech- tigbeid" begaan. Zondag nacht heeft een schippershondje zyn meester en diens zoon van den dood gered. Schipper H. Bok uit Koudum lag met zyn tjalkschip in de Geeuw. Het schip had een lek, dat door niemand was opgemerkt, 't Water stond reeds aan de kooi, waarin schipper en zoon sliepen, toen de hond de in gevaar ver keerenden wekte. Nog juist bijtyds bereikte men ongekleed den wal; pas had men den voet op 't droge gezet, of 't vaartuig verdween in de diepte. Te Otterloo (gem. Ede) zgn vier boerde rijen verbrand Te Tilburg is iemand over leden tengevolge van de verwondingen, be komen by een vechtpartij op een der carnavals dagen. De beide vermoedelijke daders zyn voortvluchtig. Een derde persoon, in wien de politie een der hoofddaders meent te zien, is gearresteerd. Omtrent de misdaad te Veolo, waarvan wij in het vorig nommer in het kort melding maakten, worden de volgende nadere byzon- derheden medegedeeld. Een arbeider had reeds Bedert geruimen tijd verkeering aangeknoopt met zgn 21-jarig buurmeisje en ontving gewoonlgk des Zondags eenig geld van haar, dat dan geregeld in de kroeg verbrast werd. Zondag onthield het meisje hem om de een of andere reden zgn gewoon zakgeld. De man is toen naar zgn huis gegaan, nam een groot broodmes mee en drong aldns ge wapend de woning van het meisje binnen. Zonder iets te zeggen, greep hij haar vast en bracht haar drie diepe steken onder het linker schouderblad toe; als een razende met het mes zwaaiende, stak hg haar nog twee maal in den rechterarm en eenmaal op het hoofd. Kort na het bedrgven zijner wandaad keerde hij weer iu de woning terug, en vroeg aan de ouders van het vreeseiyk verwonde meisje, of zgn slachtoffer nog in leven was. Op een beves tigend antwoord verklaarde hij dan op een anderen keer zijn werk beter te zullen verrichten. De toestand van het zwaar verwonde meisje is zorgwekkend. Een vrede maar geen vreedzame betooging. Sabels van de politie, die een kleine troep betoogers uiteen joegen, en een gekwetste die naar het politiebureau werd gebracht ziedaar het nasleepje van de groote vredesmeeting in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam. Deze zonderlinge en betreurenswaardige af loop van een meeting, waaraan allen hadden kunnen medewerken, was het gevolg van een geest van ontevredenheid, welke zich bgna den geheelen avond in de vergaderzaal had geuit, door allerlei kreten en ander rumoer, gelijk men in Amsterdam langzamerhand ont wend was, en dat nu weer word gehoord op een oogenblik waarop men dat het minst ver wachtte. Was dit daarvan het gevolg, dat de heeren Hugenholtz, De Visser, Passtoors en mr Levy als sprekers zouden optreden, en dat b.v. Domela Nieuwenhuis en mr Troelstra niet mede deden? Toch heeft het optreden van een betrekke lijk klein aantal woeligeu niet belet, dat de meeting van den Ned. Vrouwenbond ter inter nationale ontwapening over het geheel geslaagd is. De vier bovengenoemde heeren bespraken de vredesbeweging, ieder uit een verschillend oogpunt. De heer Hugenholtz voerde het woord over de beweging zelve, de heer Passtoors over de materieele voordeelen van den vrede en over het nut, dat men met het op oorlogs uitgaven bespaarde geld zou kunnen stichten. Mr Levy achtte het „vrede tot eiken prys" onmogelijk, maar zette de mogelykheid van internationale arbitrage uiteen, terwijl dr I. Th. de Visser de zaak van een ethisch standpunt beschouwde. Dr Schaepman, die ook zou op treden, was verhinderd. Soortgeiyk bericht kwam van den heer Tierie, die de bijeenkomst met orgelspel zou hebben opgeluisterd. Maar het zangkoor Kunst na arbeid deed zich eenige malen hooren. Het aantal aanwezigen werd op 5000 geschat. Brand to Paramaribo. De schade daarvan wordt geraamd op f 232.950. Er is een commissie gevormd om giften in ontvangst te nemen, ia de eerste plaats om in den oogenblikkelijken nood der slachtoffers te voorzien, en daarna, voor zoo verre de kas het toelaat, geleden verliezen, waar de behoefte werkelijk is gebleken en hulp verlangd wordt, te vergoeden. Er wordt vanwege de justitie een streng onderzoek ingesteld naar de oorzaak van den brand en het te laat vallen van de alarmscho- ten op het fort Zeelandia. Woensdag heeft de justitie, die belast is met het onderzoek naar de ramp te Vorst, op de locomotief van een extratrein een reisje gemaakt, om zich op de hoogte te stellen van de beteekenis en de werking der signalen. De Reforms komt terug op een vroegere mededeeling. De knalsignalen waren wel gelegd, maar ze zgn niet afgegaaD. Weer heeft zich te Brussel een geval van hondsdolheid voorgedaan. Dezer dagen maakten wij melding van een interpellatie over het beweerde schandaal by de verpachting van de speelzalen te Ostende. Thans blgkt dat te dezer zake werkelijk een klacht bg de justitie is ingediend, en wel door een grondeigenaar te Ostende. De klacht betreft drie feiten 1®. niet geheel voldoen aan de verbintenis van Deloy om per jaar 20.000 fres. te betalen en de vraag hoe het geld, dat wel door hem gestort was, is besteed2°. poging om een raadslid met frs. 25.000 om te koopen de pacht aan De Caters te gunnen 3°. andere pogingen tot omkooping. De klacht is ingediend door een der teleurgestelde in schrijvers. Volgens bet Petit Journal is in den nacht van Zondag op Maandag getracht de kerk Sacré Coeur op Montmartre in brand te steken. Te Adisleben, by den Kyffhauser, heeft men dezer dagen een boer met zjjn vrouw en beide kinderen des morgens in hun bedden ge vonden, mishandeld door bylslagen. Het jong ste der kinderen is reeds overleden, het andere en ook de ouders verkeeren in hopeloozen toe stand. Diefstal schynt de beweegreden tot deze misdaad geweest te zijn, omdat gebleken is, dat al het geld, dat in huis waB, is meegenomen. Nog steeds komen te New-York booten aan, die Iaat zyn en min of meer zware schade bekwamen in den geweldigen storm. Het aantal vermiste schepen, waaronder een paar groote booten, bedraagt echter nog altyd vgftien. Op de assurantiebeurs heerscht daar door groote ongerustheid, wgl nog nooit zoo zware verliezen zyn geleden als nu gevreeöd worden. Voor de Hamburger boot Bulgaria wordt reeds reassurantie gesloten tegen een premie van 85 percent. De opbrengst der goudmynen in Dawson City en Klondyke wordt dit jaar op 19 millioen p. st. geraamd. „De „Koning" van Klondyke, Alexander Macdonald, wiens vermogen tot 27 millioen p. st. reikt, heeft vóór eenige weken tydens een snoepreisje naar Engeland, een zekere juffrouw Chisholm, dochter van een waterschout, gehuwd. Verkoopingen enz. Door het polderbestuur van Walcheren is heden namiddag in het polderhuis bij enkele inschrijving aanbesteed lo. Het maken van twee nieuwe paalhoofden voor den Weatkapelschen zeedyk, in éen perceel. Raming f 17.400. Hiervoor schreven in de heeren K. Bos Az Overveen, voor f21.510, F. N. de Rooy ad f 19.900, B. van Eek, Terneuzen, voor f19.840, J. v. d. Hoek, Middelburg, ad f 18.670, W. Dek ker, Veere, voor f 18.340, P. Dronkers, Ka- pelle, ad f 18.200, A. Prins Thz., Sliedrecht, voor f 18.000 en J. Hack, Oud-Gastel, ad f 17.857. 2o. Het wyzigen en uitbreiden der steen glooiing met paalrijen aan den Weatkapelschen zeedyk, tusschen dijkpaal no. 36 enstrandpaal no. 1 op het Noorderstrand, iu éen perceel. Raming f 44.800. Daarvoor werd ingeschreven door de hee; en K. BosAz. voor ƒ50.490, J. Oldenburg, Bergen, ad f 49.948, F. N. de Roog voor f 48.500, W. Dekker voor f 47.960, K. van Beers Pz. en J. van Beers Pz. voor f 47.300, P. van Beers voor f 47.249, P. J. Visser Tz., Hans- weert, voor f 45.950, P. Dronkers ad f 45.700 en A. Prins Thz. ad 43.600. Zy, bg wier naam hier of by het eerste perceel geen woonplaats is gemeld, wonen te Vlissingen. Gemeenteraad van Vlissingen. Zitting van heden (Donderdag) middag te 2 uren. Voorzitter de heer jbr mr A. A. van Doorn van Koudekerke, burgemeester. Afwezig de heeren Kloppers, Van der Bilt en Wibaut met kennisgeving. De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Daarna doet de voorzitter eenige mededoe- lingen, waaronder een beschikking van Ged. Staten op de reclames tegen den hoofdeiyken omslag voor 1898, waaruit blgkt dat W. van Langeveld in de 14e klasse wordt gehandhaafd en J. J. Plouvier wordt teruggebracht van de 8ste naar de 5de klasseeene mededeeling van de gezondheidscommissie dat als voorzitter en' secretaris herbenoemd zijn de heeren A. A. A. E. Gewin en W. N. Rottier, en een staat van de lichtkracht van het gas, die op 3 Februari bedroeg 16 kaarsen, ammoniak 0.35 gram per 100 M', koolzuur 0 96 vol, zwavel 9.89 gram per 100 M3; zwavelwaterstof afwezig. Nog wordt overgelegd een adres van mejuf- vrouw Schuurman, dat in handen van burg en weth. wordt gesteld. Thans wordt overgegaan tot het benoemen van een onderwyzer aan school E, hoofd de heer W. J. Frijling. Met algemeene stemmen wordt benoemd de heer J. D. C. de Vries van Oostzaan, mot wien waren aanbevolen de heeren D. J. Klein Lank- horst van Apeldoorn en G. A. Terpstra vau Joure. Vervolgens wordt overgegaan tot behande ling der voorstellen van burg. en weth. In de eerste plaats tot onderhandschen verkoop van perceelen gemeentegrond, en wel een stuk aan de 51e Dwarsstraat aan P. van der Hof voor f 2535 en f 160.20 voor trottoireen stuk aan de Kanaal- en Dijkstraat aan W. Swenne voor f 592.80 en f 96.60 voor trottoir; een stuk aldaar aan F. H. van Breen voor f 624.46® en f 99.82 voor trottoir; een stuk aldaar aan W. L. Huson voor f 3622,52 en f 393.02 voor trottoir; en een stuk aau de Kasteelstraat aan Fey en Stroo voor f 1372.50 en f 137.25 voor trottoir. De raad keurt deze voorstellen goed. Het voorstel betreffende de rekening der bank van leening over 1898 wordt, op advies der commissie voor iinanciën, door burg. en weth. nog aangehouden tot een volgende ver gadering en voorloopig ingetrokken. Alsnu komt ter tafel een voorstel van burg. en weth. tot regeling der jaarwedden van den grafdelver en den assistent-grafdelver. Tot heden bestond het loon van den grafdelver, tevens tweede opzichter, nit een jaarwedde van f 40 en de helft der grafdel ver sloonen f 190 dat van den assistent-grafdelver alleen uit de andere helft der grafdelversloonen en een ge deelte van het grasgewas. Door het overlijden van den grafdelver, tevens tweeden opzichter, A. Dekker, ontstond een vacature, die tot heden niet vervuld werd, omdat bnrg. en weth. eerst wilden zien of er geene betere regeling te ver- krijgen zou zgn, waardoor aan den toestand op de begraafplaats, waar het 's zomers soms uitziet als een hooiland, een einde zou komen. Burg. en weth. meenen dat door de grafdelvers eene vaste bezoldiging te geven en de assistent- grafdelver tevens vast ambtenaar der gemeente te doen zijn een betere toestand zal verkregen worden. Zy stellen daarom voor de bezoldiging van den tweeden opzichter, tevens grafdelver, te bepalen op f 350, plns vrye woning en die van den assistent-grafdelver vast te stellen op f 200, onder intrekking van de tot heden door hen genoten emolumenten. De raad vereenigt zich hiermede. Ook keurt de raad goed om een bijslag van f 66.66®, over de maand Januari, op het trak tement van mejuffrouw M. L. B. Fledderus, waarnemend hoofd der school F, toe te staan en aan mejuffrouw G. Sitter, kweekelinge op school A (hoofd de heer P. Landsman) eene belooniDg toe te kennen van f 40 voor het fungeeren, gedurende twee maanden, op boven genoemde school als onderwyzeres. Verder wordt vergunning verleendaan P. van der Stad Jbz. tot bet dempen van een sloot langs zijne perceelen aan het Kerkhof voetpad, mits hij een hekwerk stelle tot afschei ding van genoemde perceelen en het Kerkhof voetpad op het midden der gedempte sloot en deze sloot aanvulle tot eene door burg. en weth. te bepalen hoogte, en aan M. de Witte tot het opruimen van eenig houtgewas aan den nieuwen Vlissingschen rijweg, mits hg betale eene retributie van f 2.50 per jaar en met de bepaling, dat het kaphout eigendom der ge meente blijft. Vervolgens komt in behandeling een adres van A. Maas, waarbij hij verzoekt ontslagen te wor den van de pacht van perceel 33, door hem van de gemeente gepacht voor f 80 tot 30 Nov. 1900. Adressant geeft als reden op, dat hy door omstandigheden genoodzaakt is stil te gaan leven en dus geen gebruik meer heeft van bedoeld perceel. Burg. en weth. Btellen voor het verzoek van de hand te wijzen, maar Maas toe te 6taan het perceel met hunne goed keuring aan derden te verhuren. Dit wordt goed gevonden. Eene vijtde wijziging der gemeente-begrooting voor 1898, waardoor de ontvang en uitgaaf met f 652,33 worden vermeerderd, wordt even eens goedgekeurd. Thans komt in behandeling het adres van A. M. Pieterse, waarbij hij vergunning verzoekt om van 116 April met zijn hippodröme op de Zeilmarkt of het De Ruyterplein te mogen staan. Burg. en weth. stellen voor de ge vraagde vergunning te verleenen en adressant boven het gewone staangeld van f 160 nog f 100 te doen betalen. De meerderheid der com missie van financiën is tegen aanneming van het voorstel, ten eerste omdat zij er tegen is buiten den gewonen kermistyd dergeiyke in richtingen toe te laten en ten tweede omdat, ofschoon aan deD eenen kant deze inrichtingen wel een aardig bedrag in de gemeentekas stoTten, aan den anderen kant deze een aan zienlijk bedrag uit de gemeente medenemon. De heer Rottier verklaart zich tegen het voorstel van burg. en weth. Mij vindt dat dergelijke inrichtingen thuis behooren op de kermis, maar niet buiten dien tyd. Ook de heer Van Raalte is op denzelfden grond tegen het voorstel. De heer Kalfleisch is er daarentegen voor, omdat het der gemeente voordeel aanbrengt. Het publiek moet zelf weten, of het van zulk eene inrichting gebruik wil maken. De heer Verkuijl Quakkelaar is van hetzelfde gevoelenhij meent dat de raad niet als voogd over de ingezetenen mag optreden. De voorzitter zegt dat burg. en weth. het voorstel bebben gedaan om dezelfde redenen als door den heer Verkuyl Quakkelaar zijn aangevoerd. Hierna komt het voorstel m stemming.

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 2