MIDDELRURGSCHE COURANT. N°. 46- 142* Jaargang. Donderdag 23 Februari. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2.—. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 22 Febr. 8 u. vm. 32 gr. 12 u. 48 gr. av. 4 u. 46 gr. F. Verw. zw. tot mat. 0. wiDd. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan bet bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per rej Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan bet bureau te bekomen. Agenten. Te Rotterdam: Nijgh van Ditmab. Middelburg 22 Februari. Uit den weg gaan. „In Europa leven we sociaal ia een huis met minstens vier verdiepingenin Amerika leeft men uaast elkaar gelijkvloers. Hier aanzienlijke, burgerlijke, werkmans- en arme gezinnen, giads elke trap afgebroken, en elke klasse met haar woonvertrek uitkomende op hetzelfde portaal. Kan men nu zeggen, dat dit het gemeene verkeer verward en verwil derd heeft? In ons werelddeel vloeit uit „wegneming van de trap" zeer zeker verwildering voort. Geeft hier, in kerk, op plein, in zaal, aan alle standen gelijke rechten van toegang eo plaats bezetting, en ge zijt er bijna zeker van, dat de laagste klasse u voornitdringt, u op zij duwt, zich van alle „beste plaatsen" meester maakt, en er schik in heeft, als gij slib vangt. Zelfs bij elkaar passeeren op straat, heeft me nig slachterBjongen of smidsknecht er schik in, om voor de deftigBte bejaarde dame niet uit den weg te treden, maar stijf door te loo- pen, dat zij kunnen wgken voor hem. En gebeurt het, dat zulk een ruwe klant door erfenis of lotspel een „heer" wordt, dan zet diezelfde arrogantie zich in den „par venu" voort; alleen nu door de brutaliteit van zijn geld, gelijk voorheen door de bruta liteit van elleboog en facie." Deze eigenaardig geteekende opmerking van dr Kuyper komt voor in het negende opstel onder het opschrift Ons Vooruit, in De Standaard. Is die echter in alle deele onjuist? Naar onze meening niet. Heeft de schrijver in dit opzicht wel goed gezien; is het uitsluitend en meestentijds de „laagste klasse", die u voornitdringt ot niet nit den weg gaat; en van het zich behoorlijk bewegen op straat en openbare plaatsen weinig of geen idee schijnt te hebben Wij hebben meermalen, ook in eigen kring, opgemerkt, hoe heeren, jonge zelfs, dames, vrouwen, ook al waren ze op leeftgd, dwongen voor hen van het voetpad te gaanhoe er onder die vertegenwoordigers van de z. g. jeunesse dorêe zijn, die de eerste eischen der wellevendheid op dit punt niet schijnen te ken nen en van rechts honden nooit gehoord te dat deze uitgave niet genoemd wordt in art. 205 der gemeentewet. dat ook bij de rnimBt mogelijke opvatting van wat valt onder gemeen telg k belang, de hier bedoelde uitgave daaronder niet kan worden gebracht, want dat het voor de ge meente als zoodanig onverschillig is of haar contingent in meerdere of mindere mate, zooveel mogelijk of in 't geheel niet uit vrijwilligers bestaat en dat de uitgave uitsluitend betreft het bijzondere belang van enkele ingezetenen, om niet gehouden te zijn in persoon hnnnen dienst bij de militie waar te nemen; verder, dat eene uitgave, als door genoemde raden op de begrooting is gebracht, ook door geene bijzondere wet aan die gemeente is op gelegd dat wel is waar art. 8 van het Kon. besluit van 17 December 1861 (Stil. no 127) bepaalt, dat de gemeentebesturen alle middelen zullen in het werk stellen welke hun geschikt voor komen om het door de gemeente in de jaar- lijksche lichting te leveren aandeel zooveel mogelijk uit vrijwilligers samen te stellen, doch dat dit voorschrift aan de gemeente geene uitgaven oplegt en dit ook niet konde doen als uitvloeisel] eeuer wet, die daartoe leidde, hoedanig» wet niet bestaat; dat dan ook onder de middelen, bedoeld in genoemd koninklijk besluit, niet begrepen zijn en niet kunnen begrepen zijn de gemeentelijke geldmiddelen dat Gedeputeerde Staten volgens de voor schriften van art. 207 en 213 van de gemeente- het aangewezen college zijn om te waken dat door eene gemeente geene uitgaven worden gedaan, waartoe deze volgens de wet niet bevoegd is, en op de boven aangegeven gronden aan meergemeld raadsbesluit hunne goedkeu ring hadden behooren te onthouden dat mitsdien de door Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant aan gemeld raadsbesluit verleende goedkeuring is in strijd met de wet. Neemt in koopmanssteden, waar de business elke seconde in beslag neemt, eens een kijkje. In alle rangen en standen, maar het meest in die der „mannen van zaken," openbaart zich eene gejaagdheid, die de eischen der beleefd heid uit het oog doet verliezen. Vraagt eens, b.v. in Amsterdam, wie er bij openbare feestelijkheden, of bij een bezoek aan Artis door een voratelgk persoon bet meest duwen en dringen Voornamelijk de dames en heeren. Op concerten zijn het wezenlgk niet de ver tegenwoordigers van „de laagste klasse", die anderen verdringen om de beste plaatsen in te By den „minderen man" schuilt het kwaad niet alleen; al vindt men ook „plebs" genoeg dat zich op straat onhebbelijk gedraagt. Waariyk, als van hooger af in deze een goed voorbeeld werd gegeven, wg zouden spoedig den Amerikanen in dit opzicht op zij streven. Vernietiging raadsbesluit in verband pian-Coolen. De St. Ct. no. 45 bevat de koninkl. besluiten van den 14 Febr. jl. tot vernietiging der be sluiten van Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant, waarbij goedkeuring is verleend aan het besluit van den raad der gemeente Tilburg, om over het dienstjaar 1898 eene uitgaaf te doen van f 6400 voor toelagen aan vrijwilligers by de militie, en dat van den gemeenteraad van Hel voir t om over het zelfde dienstjaar een uitgaaf te doen van f 800 voor tegemoetko ming aan de Vereeniging tot bevordering der vrijwillige dienstneming bij de nationale militie te Helvoirt. Daarby is overwogen dat de op de begrooting van uitgaven eener gemeente voorkomende posten moeten betref fen, óf uitgaven bedoeld in art. 205, lit. ato der gemeentewet, óf uitgaven welke, in bedoeld artikel niet met name genoemd, evenwel het gemeentebelang raken en met dat belang verband houden, óf uitgaven, door bij zondere wetten aan de gemeente opgelegd; dat de by bedoelde besluiten op de begrooting gebrachte post van uitgaven, valt onder geen der genoemde rubrieken van uitgaven aan een ander persoon vergunning verleend was; 3 vergunningen krachtens de achtste zinsnede van art. 2 der drankwet en geen nieuwe vergunningen binnen de grenzen van bet maximum. Een vergunning werd ingetrokken krachtens art. 9 der drankwet en 6 vervielen er by ge breke van tydige betaling van het vergunnings recht. Iu het geheel werd voor alle vergunningen betaald f 33.367.62® en het totaal vergunnin gen op 31 December 1896 bedroeg 1165. In een dezer dagen in het Schuttershof te Middelburg, onder leiding van den voor zitter, den heer W. Heijboer, door de Middel- burgsche schilderspatroonsvereeniging Een dracht gehouden buitengewone vergadering werden door de heeren P. van Hemert en A. van Reekum van Rotterdam en C. Alders od W. Sukkel van Hilversum, voorzitter en leden van den Nederlandschen schildersbond, daartoe uitgenoodigd, inlichtingen verstrekt omtrent het onderling verzekeren der werklieden tegen ongelukken en invaliditeit, en tevens het nut aangetoond om zich als afdeeling by genoemden Bond aan te sluiten. Naar aanleiding daarvan werd met algemeene stemmen besloten, dat ook de Middelburgsche schilderspatroonsvereeniging een „onderling verzeberingsfondB" zal stichten en als afdeeling van den Nederlandschen schildersbond zal toe treden. Door by na 50 ingezetenen van Philip pine is aan de regeering een adres verzon den, waarin verzocht wordt tot burgemeester te benoemen een onafhankeiykontwikkeld niet- ingezetene. In dit adres wordt er op gewezen, dat de voornaamste ingezetenen mosselhandelaren zgn, tusschen wie onderling een scherpe concurren tie heerscht. Mocht thans opnieuw een mos- selhandelaar benoemd worden, dan is het te verwachten, dat de burgemeester als hande laar tegenover andere ingezetenen komt te i, wat niet anders dan nadeelig kan wer ken op zyn prestige als burgemeester en op m goeden gang der gemeentezaken. Van een niet-ingezetene is het bovendien te verwachten, dat hg zal staan boven den partystryd, die ook in Philippine, evenals by na in elke gemeente, te vinden is. Uit Vli8singen. Jl. Dinsdag heeft de firma Thomson Co., die tot nu toe eea der loodsen aan de binnen havens tot slachtplaats in gebruik had, het dezer dagen voltooide groot abattoir, het derde aan de buitenhaven betrokken. Met betrekking tot het wetsontwerp, houdende intrekking van de bepaling in de militiewet, dat de militie ook uit vrijwilligers wordt samengesteld, heeft de regeering nog aan de Tweede kamer doen toekomen eene opgaaf betrekkelijk het aantal vrijwilligers voor de militie, door de militieraden in Noord- Brabant voor de lichting van 1899 toegelaten. Blijkens deze opgaaf bedroeg in na te melden gemeenten resp. het contingent en het aantal toegelatene vrijwilligers: Almkerk 7 en 9; Berkel 2 en 1Haaren 3 en 6Helvoirt 3 en 5 Hedikhuizen, Herpt en Oudhensden 6 en 6 Ravenstc-in, Deursen, Dieden en Huisseling 5 1Breda 54 en 1Gilze 8 en 9 Bergegk en Luijkgestel 9 en 6Erp 6 eu 9 Heeze 2 1Waalre en Aaftt 3 en 4; totaal bij een contingent van 108 een getal vrgwilligers van 65. BENOEMO UJbü* ENZ. jj kon. besluit de heer A. C. van der Hoop, leerling- consul, benoemd tot vice consul te Antwerpen met 1 April 1899, benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Assen dr J. Boëseken, thans tydelijk leeraar aan die school; is benoemd tot boekhouder van het kadaster P. van Stokrom, thans teekenaar van het ka daster en is aan den adjunct-commies bg het dep. van oorlog J. B. van der Kolk, op verzoek, op grond van lichaamsgebreken, eervol ontslag verleend, behoudens aanspraak op pensioen. Aanstaanden Zaterdag verleent de minister van binnenland8che zaken geene audiëntie. De verkiezing van een lid der Tweede kamer in het kiesdistrict Veendam, noodig doordien de heer mr E. A. Smidt, ingevolge art. 96 der grondwet van rechtswege het lid maatschap dier kamer heeft verloren, is bepaald op Donderdag 9 Maart, de stemming, zoo noodig, op Donderdag 16 Maart, en de her stemming, zoo noodig, op Donderdag 23 Maart. UIT STAD EN PROVINCIE. Blijkens kennisgeving van den commissaris der koningin in Zeeland zal de jacht op houtsnippen, met ingang van 1 Maart, die op waterwild met iDgang van 1 April en die op watersnippen met ingang van 12 April gesloten zijn; zal het welspel van kwartelen alleen van 2 Mei tot en met 13 Juli geoorloofd wezen moeten de kooieenden door den kooiman wor den opgesloten of gehokt van 31 Maart tot en met 26 April en van 1 Juli tot de opening der jacht op waterwild. *n de St. Ct. is opgenomen eene statis tiek der drankwet over het tgdvak van 1 Januari tot December 1896. Daaruit blgkt dat, in den loop van dat jaar, wat de provincie Zeeland betreft, verleend werden: 52 ver- gunningen voor localiteiten, waarvoor reede Uit Goes schrijft men ons Naar wij vernemen, gaat de heer W. F. K. Lenshoek, wethouder, in den loop der maand Mei de gemeente metterwoon verlaten en zicb voor goed te Kloetinge vestigen. Ongetwgfeld zal dit besluit door velen worden betreurd, wijl de heer Lenshoek èn om zijne humaniteit, èn om zijn werkzaamheid de algemeene achting der Goesenaren heeft verworven. Ook voor het college van het dagelgksch bestuur is zijn vertrek een groot verlies. Want hem in de tegenwoordige omstandigheden te vervangen is geen gemakkeiyke taak. De heer Lenshoek zou in September als raads lid moeten aftreden en met hem de heeren J. J. Ramondt, wethouder, W. N. G. Coenen i B. Quist. De heer mr C. de Witt Hamer heeft, vele werkzaamheden, aan die betrekking verbonden, zijn ontslag genomen als kassier der Voorschot- en Spaarbanicvereeniging alhier. Te Heinkenszand wilde dezer dagen des nachts iemand zien hoe laat het was. Hij stak daarvoor een lucifer aan, toen plotseling het geheele doosje ontvlamde. Hij liet bet vallen in het bed met het gevolg, dat zyn nacbtcostuum vuur vatte benevens het bedde- goed. Met veel moeite kon nog de vlam by tijds gedoofd worden; de man bekwam echter nog lichte brandwonden. Te Hau.sw.eert kwam Dinsdag met ge broken zwaard binnen het Belg. sleepsohip Jonge Mathildeschipper C. Bal, doordat het schip in de haven aldaar werd aang Te Kruiningen wilde de landbouwer Van Kruyssen een os naar het station vervoe- Daar het beest onderweg zoo woest werd, men voor ongelukken vreesde, schoot men het op verzoek van den eigenaar dood. Het rgkstelegraaf kantoor met telephoon net te S i n t-A n n a 1 a n d zal, met ingang 27 dezer, op werkdagen open zyn van 8 tot 11.30 voor-, van 3 tot 4 en 5.30 tot 7 u. namid dags (spoortgd). De diensturen op Zon- en feestdagen onveranderd. Dinsdagmiddag geraakte even buiten Scherpenisse een vierwielswagentje, be spannen met een paard, benevens drie groote koffers, de voerman en' een reiziger in de sloot. Spoedig was er heel wat volk by het ongeval, die allereerst menschen en het paard uit hun benarden toestand verlosten. Als een wonder bekwam niemand eenig letsel, ook niet het dier. Alleen het rytuig was erg be schadigd. De verongelukte passagier, die geen lust meer had in het ryden, vervolgde zgn weg te voet. Door de veranderde ligging van het diep scheepvaartwater in de Wester-Schelde, be oosten W a I z o o r d e n, is het noodig gewor den de kustverlichting uit te breiden. Er zullen eerstdaags naby de haven op den zeedijk worden geplaatst twee groote honten palen met lantaarn. Dit werk wordt uitgevoerd van wege het loodswezen te Vlissingen. MUSICALIA. Concert Messchaert-Röntgen. Werd er enkele jaren geleden in onze stad met recht wel eens geklaagd over de vele en te kort opeenvolgende concerten, het scheen in den laatsten tyd tot een ander uiterste te jn overgeslagen. Byna alle concert-tournée's toch, welke in ons land werden ondernomen, lieten Middel burg met rust, en het kreeg er wel iets van weg, of de plaats onzer inwoning door de impressario's op den index was geplaatst. Het deed mij dan ook by zonder genoegen, dat biykbaar daarin weder eenige verandering gekomen en dat vooral bovengenoemde toonkunstenaars niet vergeten hebben hun schreden ook hierheen te richten. Als Messchaert en Röntgen aan het woord zyn, iB men reeds vooruit verzekerd, edele, reine en verheven kunst te zullen genieten. Dan viert deze een hoogtij in hare ware be- teekenis en weet zij hare bewonderaars in hooger sfeer te verheffen. Messchaert was prachtig bij stem en heeft ons weder eenige oogenblikken van bet reinste kunstgenot geschonken. Het is alsof deze zanger ons in gedachte1 naar een andere wereld wegvoert. Een wereld zonder aardsche beslommeringen, teleurstellin gen, menschelgke nietighedenen dus naar eene, waar alleen het goede, ware en schoone mogelgk is. Gelukkige kunstenaar, die over een zoo god delgke gave beschikt, en daarvan zyn mede mensch kan laten genieten. Onze courant deelde van tijd tot tijd de lof tuitingen mede, welke Messchaert en Röntgen in verschillende steden van ons land, als ook in Berlijn, Weenen, Budapest, etc., inoogsten, en ik meen dan ook wel te kunnen volstaan met te constateeren, dat het Dinsdagavond alhier gegeven concert wederom een nieuwe triomf voor deze geniale toonkunstenaars was. Om Bach's muze te kunnen begrijpen en genieten, bekoort meer dan een aandachtig luisteren, en daaraan schrijf ik het toe, dat de indruk op het publiek van deze, mijn inziens, zoo heerlgke passievolle compositie blijkbaar niet zoo groot was als ik mij dien had voor- Lowe's balladen, alsmede de verschillende liederen van Brahms, Lange—Müller, Hugo Wolf en Schumann, welke alle met een onverbetei Igke, imposante dictié werden ver tolkt, vielen blgkbaar. dan ook meer in den naak dan Bach's cantate. Als een bijzonder fraai en fijngevoelde com positie stip ik bier even aan Weila's gtsang van Hugo Wolf. Jammer dat Messchaert niet te bewegen scheen dit zoo betrekkeiyk een voudig bewerkte, doch melodievolle en indruk wekkende lied te herhalen. Hiermede zou de zaHger zeker aan veler weusch voldaan hebben. Röntgen speelde als solonommers Pastorale en Capriccio van Scarlatti; Papillons van Schumann en Zwiegesprache van Julius Amanda Röntgen. Met de voordracht dezer composities, hoewel voor den toehoorder niet alle even dankbaar, toonde hy opnieuw welk een eminent kunste naar hy is. Het ia een fraai, afgerond apel dat Röntgen ons wederom deed bewonderenen indien techniek zoo ondergeschikt, dus slechts mid del is, als dit by dezen genialen pianist het geval is, dan eerst komt de kunst aan het woord, en kan er van genieten in den vollen zin des woords sprake zyn. Messohaert's voordrachten werden door Rönt gen begeleid, en hoe hg dat deed, ja dat was in óen woord meesteriyk. Met twee oud-Nederlandsche liederen van Valerius werd de concertavond besloten. Beide liedjes vielen zeer in den Bmaak, en bewezen dat onze oudjes ook wel over melodie beschikten. JAN MORKS. INRICHTING VOOR ZIEKENVERPLEGING te Middelburg. Het zestiende jaarverslag van die inrichting begint met eene herinnering aan het ontstaan daarvan, toen indertyd door twee verpleegsters, waarvan een was gediplomeerd, in alle Kilte paar kamers iu het Gasthuis werd L - >k- ken, met het doel, behalve in het gebouw fff, ook by zieken in de stad dienst te doe: Ondanks kleine teleurstellingen en bez\v::ren van allerlei aard, is die inrichting voortdurend in bloei toegenomen. Geen jaar is echter van meer beteekenis voor de inrichting geweest dan 1898. Immers het zoo dikwgls uitgesproken ver langen om een eigen tehnis voor de zusters te bezitten, ter verwezenlgking waarvan reeds in 1885 het legaat van wyien Mejuffr. Rekker werd ter zyde gelegd, is in dat jaar vervuld. De inrichting voor ziekenverpleging, nu Verpleeghuis te Middelburgia met hare naams verandering geheel zelfstandig geworden. Toen een jaar geleden door heeren doktoren en enkele particulieren er op gewezen werd, dat een eigen verpleeghuis recht van bestaan zou hebben en hieraan zelfs behoefte bestond, heeft het bestuur der inrichting voor zieken verpleging niet langer geaarzeld hiertoe de eerste maatregelen te nemen. Dit was een hoogst gewichtig besluit, daar het bestuur ten volle overtuigd was van het vele, dat zon wor den verlangd om het verpleeghuis tot stand te brengen geheel naar de eischen des tyds het vreesde vele teleurstellingen voornamelijk op fioantieel gebied. Waar evenwel belang stelling en ingenomenheid met het voornemen spoedig reeds zoo duideiyk spraken nitkrach- tigen geldelijken stenn van velen, daar moest wel iedere schroomvalligheid terzgde gezet en i zaak krachtig worden aangegrepen. De plannen, aanvankelgk in nevelen gehuld, kregen weldra vasten vorm, dank zij den ruimen bydragen. In een buiten verwachting korten tijd, was het benoodigde kapitaal byeen, zoo dat met de werkzaamheden een aanvang kon worden gemaakt en het Verpleeghuis op 1 Dec. voor het publiek werd geopend. Volgens art. 9 van de statuten der naamlooze vennootschap Verpleeghuis te Middelburgzal eerst in Maart 1900 verslag worden uitgebracht over de werk zaamheden vóór, tgdens en na de oprichting. Nu wordt eenvoudig meegedeeld, dat zoo veel mogelgk alles naar het gewenschte plan is ingericht, dat de vele belangstellende bezoe kers, die tegen den dag van opening het huis kwamen bezichtigen, hunne tevredenheid daar over te kennen gaven en dat reeds vóór het eindevan 1898 eenige patiënten waren opge nomen. De zusters verhuisden tegen 1 Oct. uit het gasthuis naar de nieuwe woning in de Lange- viele, eene gebeurtenis die ook voor haar van groot gewicht moet zijn geweest. Bijna 16 jaren heeft de inrichting voor ziekenverpleging in het gasthuis gastvryheid genoten, heeft zij daarin haar bloei, haar voorspoed maar ook hare dagen van teleurstelling gekendvan dit alles werden de herinneringen mede genomen tevens de hoop uitgesproken, dat het „nieuwe" het goede van het „oude" niet zou ver dringen. Daarna worden in het verslag met enkele woorden nog even de voornaamste feiten uit die 16 jaren nagegaan. haar eerste optreden slechts opengesteld voor Middelburg8che zieken alleen, kreeg inrichting voor ziekenverpleging reei-'s in haar 2de jaar uitbreiding van werkzaar.- 'den over de geheele provincie. In 1888 we.- eene der zusters aangesteld als hoofdverpi". ^ster over de zieken in het gasthuis; in 1890 kon hare hulp ook worden gevraagd voor verple* ging by kraamvrouwen. Eene onzer zustere behoorde in 1892 tot de eersten aan wie te Amsterdam het diploma voor deze verpleging werd uitgereikt. Een eerste storting vooreen pensioenfonds, waarvan de zusters na moAte- vollen arbeid op meer gevorderden leeftyd voordeel kunnen trekken, had eveneens in 1890 plaats, terwyi zes jaren later een klein begin werd gemaakt met wykverpleging. De vereeniging ging nl. voor dit doel eene ver- bindtenis aan met eene gediplomeerde zuster, die overigens buiten de inrichting staat. Deze is nog steeds met vrucht werkzaam. Het aantal diensten, gedurende de 16 jaren van het bestaan der inrichting verricht, be droeg dagdiensten 3042, nachtdiensten 3409, weekdiensten 1388, tusschendiensten 4193 en gratisdiensten 9214. Al is de omgeving eene andere geworden, bet Verpleeghuis te Middelburg blijft het zelfde doel beoogen als dat waarvoor hare voorgangster, de inrichting voor zieken verpleging, heeft gegverd, namelyk te trachten hulp te verleenen aan alle zieken, van welken stand zij ook zijn. Evenals vroeger blijft het gewenscht allo aanvragen voor hulp in eigen woning te richten aan het adres van mevr#

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 1