MIDDELBDRGSCHE COURANT. BUITENLAND. N°. 43- 142° Jaargang. 1899i Maandag 20 Februari. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 18 Febr. 8 u. vm. 32 gr. 12 u. 52 gr. av. 4 u. 51 gr. F. Verw. zw. Z. W. wiDd. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andeév^amilïeberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per rej Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten: Te Rotterdam: Nijgh van Ditmas. tij deze courant behoort een Byvoegsel. Middelburg 18 Februari. De werkmethode der Staten- Generaal. Een mensch is van nature tot klagen geneigd. Hoor slechts de gesprekken of uitvallen in het dagelijksch leven. Zelden klinkt daarin een toon van waardeering. Nu eens is het over het weêr, dat men ont stemd zich toonthet is te koud, of te laf, te droog of te nat. Dan weer heefc men iets anders, den een of anderen maatregel, hoe goed ook, tot mikpunt gekozen om zijn brom zucht bot te vieren. Goed is het maar zelden, of lieverals er iets te loven valt, dan vergeet men dit. Zoo heeft men in den laatsten tgd in de pers de Tweede kamer onder handen genomen over haar langzaam werken. De bui is, vergissen wij ons niet, uit het Noorden komen opzetten, en over Amsterdam en Den Haag te Rotterdam neergevallen. Maar daar is ze tot bedaren gekomen. Het is verschrikkelijk zoo langzaam en weinig afdoende die kamer werktbeweerde men. Met voorbijzien van al hetgeen in de laatste jaren tot stand is gekomenzonder te letten op hetgeen er in andere landen op dit gebied voorvalt en hoe langzaam daar de staatsmachine werkt, is men vry eenzijdig in zgn oordeel geweest. Het is waarmen kon zich ook in onze vertegenwoordiging in het spreken beperken en zich het genoegen ontzeggen te herhalen wat reeds in voorloopige verslagen is opgemerkt. Maar voor het overige zijn wij het geheel eens met de redactie van De Nederlander; het orgaan van jhr mr A. F. de Savornin Lohman, een man die op parlementair gebied toch mag meespreken nit ervaring en zeker in deze ook wel van zijne meening zal hebben doen blgken aan zijne collega's-redacteuren of misschien wel zelf niet vreemd is aan hetgeen in dat blad als volgt wordt opgemerkt „Voortdurend beraadslaagt de pers overeen verbeterde werkmethode der Tweede Kamer. Dat er te weinig werk geleverd wordt schijnt vast te staan. Misschien zou het oordeel eenigszins anders luiden, als meer gelet werd op hetgeen tot stand kwam dan op hetgeen onafgedaan bleef. Let men op het eerste, dan zon men bemer ken dat de laatste vijftien jaren heel wat ver richt is, wat vroeger onbereikbaar scheen. Let men alleen op het laatste, dan zal men moeten toegeven dat, nu op elk gebied zoowat alles ten onderste boven gehaald wordt, het op ruimen van den geheelen stapel de kracht van vele Tweede Kamers te boven gaat." Het blad wil niet ontkenner, dat de werk wijze der kamer verre van volmaakt is, al moet men niet meenen, zegt de redactie dat het werk elders steeds zoo veel sneller van stapel loopt„een honderdhoofdig lichaam is geen velocipède". Zij geeft hare meening omtrent verandering van de werkmethode der Kamer verder aldus aan „Onze Kamer heeft van oudsher eenigermate de procedure aangenomen die bij onze rechts colleges geldt: de schriftelijke. De „partijen" dienen elkander van conclusie, van eisch, van antwoord, van repliek en dupliek, Daarna de openbare behandeling, waarin vaak alles wat in de stukken staat nog eens dun netjes wordt overgedaan. Langdradig is dit wel. Het spreken te beletten aan den spreker „die voor de derde maal het woord vraagt", zal al heel weinig geven. De tijd, die met dat „derdemaal" verloren is gegaan, is al heel luttel. Meer zou het baten, als men de schriftelijke procedure verving door eene mondelinge be handeling in plenomet verwijzing van het ont werp naar eene commissie. Misschien kwam op die wijze èn het spreken in de Kamer, èn de spoedige en nauwkeurige bestudeering van het onderwerp beter tot zQn recht. Maar veel kans op zulk eene ingrijpende "Wijziging is er niet. Zij ware al te radicaal, radicalisme is by de stembus wel, maar in de Kamer niet op zyn plaats." Dat dit laatste niet zoo Bpoedig te wachten ïs, zal wel voornamelijk liggen aan velen die tegen radicale maatregelen opzien. In elk geval zullen wij ons nog wel tevreden moeten stellen met de huidige methode van werken, in de hoop dat men vooral van de gelegenheid tot Bpreken een bescheiden ge bruik zal maken. Daarin schuilt wel de voornaamste fout in Ons parlementaire stelsel. BEirOESnUUEAl MZ. Bij kon. besluit: is bij de algem. rekenkamer benoemd tot adjunct commies P. J. Houtman, thans le klerk; en zijn de heeren J. Flier inga en S. C&mphuis benoemd en aangesteld tot militair apotheker kl. by het personeel van den geneeskundi gen dienst van het leger in Ned.-Indië. g beschikking van den minister van binnenl. zaken is, te rekenen van 1 Jan. jl., benoemd tot leeraar by de Kon. muziekschool de heer J. A. de Zwaan, thans tij delg k leeraar. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Woensdag 22 Febr. a. s. niet plaats hebben. te zwaar. Dit neemt evenwel niet weg, dat er onder de leden zyn die be paald aanleg verraden. Jammer dat geen vrouwen toegang hadden dezen kon men buiten het lokaal vinden. Ge lukkig voor haar was het wóur gunstig. Uit Vlissingen. Uit de Pottekade aldaar werd heden morgen opgehaald het lijk vanB. V. Hoogst waarschijnlijk is hierby de sterke drank in 't spel. Met 1 Maart is by de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen het beheer van het depot Den Haag opgedragen aan den heer G. J. Wetjen, depothouder te Vlissin- en in zyn plaats benoemd de heer G. van Dam, thans depothouder te Breda. UIT STAD EN PROVINCIE. In Middelburg bestaat eene veree- niging, die Zondag 19 Februari haar veertig jarig bestaan kan herdenken. Het is het Toelaagfonds voor am bachtslieden, waarvan nog twee der acht oprichters in leven zijn. Het doel, dat men met deze, den 19en Febr. 1859 opgerichte, in stelling beoogde, was den werkman in de ge legenheid te stellen zichzelven of zgn gezin te vrijwaren voor moeilgke dagen bg ziekte en overigden. Door tien cent per week te betalen, verzekert hij zich, na zes achtereenvolgende dagen on gesteld te zijn geweest, eene nitkeering van f 4.50 per week, al duurt de ziekte ook drie maanden, terwgl by overlijden aan zgne weduwe nog gedurende vier weken een zelfde bedrag wordt uitgekeerd. Als reservefonds bezit de vereeniging gemid deld vier percent over het aantal barer leden, dat thans 270 bedraagt. Uit dat aantal blijkt voldoende, dunkt ons, hoe dit fonds gewaardeerd wordt door hen, voor wie het is bestemd. Meerdere steun van anderen zou echter zeker aan bestuurders zeer welgevallig zijn. Het fonds telt toch slechts een begunstiger, en dit komt het bestuur wel wat al te gering voor, tegenover het aantal patroons bv., die toch ook belang hebben bij zulk eene nuttige instelling. Ten slotte deelen wg nog mee, dat het do nateurschap verkregen wordt door het betalen eener jaarlijkache bijdrage van minstens tien galden. Verdere inlichtingen zijn gemakkelijk te be komen bij de leden, die door eiken werkgever allicht onder zgn personeel zgn te vinden. Wellicht gevoelen de patroons zich door onze mededeeling opgewekt om bij gelegen heid van het veertigjarig bestaan dier ver eeniging haar een bewgs van sympathie te geven in den vorm eener toetreding als do nateur. Op de bovenzaal der sociëteit de Verge weging alhier trad Vrgdag avond als spre ker voor de anti-revolutionnaire kiesvereeniging Nederland en Oranje te Middelburg op de heer H. de Wilde uit 's Gravenhage. In zijn voordracht over den „stryd om de school" besprak hg het wetsontwerp op den leerplicht, dat hij natuurlijk afkeurde, openbare school, die hij het spreekt van zelf verfoeilijk vond. Zij had, naar meening, totaal fiasco gemaakt en moest er onder, terwyi de byzondere school er boven op moest en hare plaats innemen. De bekende oude grieven werden hierby te berde gebracht, terwgl spitsvondige quasi tigheden dienst moesten doen als „boeman" om den goeden luidjes den schrik op het lyf te jagen voor het leerplicht-ontwerp, dat, zooals men weet, zelfs by anti-revolutionnairen als de heer Fabius, en bij katholieken als dr Schaepman s. sympathie vindt. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door de heeren P. A. Janssen, J. W. Happeé, A. M. Romyu en P. Mesu, die op verschillende punten hun gevoelen tej dat van den spreker stelden. De zaal was goed bezet, voor het overgroote deel door partggenooten van den spreker. Volgens nader ons gezonden mededeeling is het ongeval, den landbouwersknecht J. A, uit Kleverskerke, Donderdagavond, bij het op hol gaan van een paard nabij de meel fabriek overkomen, ernstiger dan het ons daarvan gezonden bericht 't doet voorkomen. Zijn been is niet gekneusd, maar op twee plaatsen gebroken. Hy is, ua bet ongeluk, vervoerd naar zijne ouderlijke woning te St. Laurens. Het te Arnemuiden in November jl. opgerichte fanfarencorps gaf Vrgdag avond zijn eerste, voor het publiek toegankelijke repetitie, welke, den korten tyd van zgn be staan in aanmerking genomen, als zeer goed geslaagd kan genoemd worden. De basparty was ook hier, evenals by byua alle dergeiyhe Een buitenlandsch koopman in diamanten, in den nacht van Donderdag op Vrydag te Walsoorden logeerende, vond een gekleurde photographie, die in zgn kamer van 't hotel 't Veerhuis hing, zoo lief en mooi, dat hy niet kon nalaten haar 's morgens by ze'n eigen spullen in te pakken. Toen hij bemerkte, dat het stuk gemist werd door den hospes en deze argwaan koesterde in de eerlijkheid van zijn gast, vond de reiziger 'fcmaar beter om de photographie een berg plaats te fgeven onder zijn vest. Juist toen hij daarmede bezig was, overviel hem de politie, die den photographieliefhebber meenam, en, na behooriyk verhoor, hem slechts onder geving van latere gevolgen, losliet. Men schrijft ons uit Terneuzen: Dat onze bevolking zich bij de installatie van den nieuwen burgemeester niet druk heeft gemaakt en dat eene vergadering, om dien dag eenigszins feestelijk te vieren, uit gebrek aan belangstelling niet doorging, moet volstrekt niet aan antipathie tegen den benoemden wor den toegeschreven. Men meende voor het meer- endeel, dat een luidruchtig huldebetoon onge past is, waar de heer Geill voor de ingezetenen een geheel onbekende was, en men beter deed zgne daden afwachten. De oerste indruk, dien de burgemeester op de ingezetenen gemaakt heeft, was bepaald gunBtig en met vertrouwen hopen velen op de zelfbewustheid en kracht, waarvan de woorden, bij zijne installatie gesproken, blijk gaveD. Er valt hier heel wat te ordeneD, waarvoor een krachtige hand noodig is, en in den laatsten tijd doemen tal van kwesties op, niet het minst door het zich steeds scherper afteekenen van de politieke partgen in den raad, wat niet altgd in het belang der gemeente is. Verleden week b. v. is het een vergadering geweest met scherpe debatten, en de raads leden zetten nu in de Tem. Crt. die bespre kingen voort, daarin bijgestaan door personen, buiten dit college staande. Waar men meende art. 1 der brandweer verordening nu goed te hebben omschreven, bleek weer, dat daaraan een uitlegging is te geven die de bedoeliDg van het artikel geheel miskent, want daardoor zonden nu alle bg de spuit behoorenden niet meer dienstplichtig zgn. 't Is dus te wachten, dat daarover binnen kort door onze vroede vaderen opnieuw zal be raadslaagd worden. Zoo zyn er tal van zaken in de gemeente, die geregeld moeten worden. Trouwens, bet is onlangs in dit blad reeds opgemerkt. Wg hebben daarom behoefte aan een krach tig hoofden wij hebben alle hoop dit in den heer Geill te hebben gevonden. Naar men ons van daar meldt, hebben de heeren Hofstede Crull en Weillink, inge nieurs te Borne, op 15 dezer niet geaccep teerd de definitieve concessie-voorwaarden van de electrische inrichting. Het aanbod is dus als vervallen te be schouwen, zeker tot teleurstelling van vele ingezetenen. Tot vaststelling der rekening van het waterschap Groote Boom en Goodsvliet verga derden Vrijdagnamiddag de stemhebbende in gelanden ten vgfden male. Nadat het bekende voorstel van den heer Calon was verworpen, werd eindeiyk de rekening vastgesteld. In plaats van den heer Van Oostenwijk Stern, die als dijkgraaf aaa de beurt van aftreding was en niet meer in aanmerking verlangde te komen, werd, na twee vrye stem mingen, by herstemming tegen den heer P. de Muijnck, benoemd de heer J. M. de Graaff. De benoemiDg van een gezworene werd aan gehouden tot eene volgende vergadering. De raad der gemeente Oost burg besloot Vrijdag tot het verharden met keien van de Zandstraat, (tot nu toe gedeelteiyk zandweg) onder voorbehoud dat, mochten de kosten over één jaar te hoog loopen, die over twee zullen worden verdeeld. Waarschijnlijk zullen bin nen enkele jaren alle achterweegjes daar op deze wyze worden verbeterd. Een verzoek om plaatsing eener weegbrug of fairbank werd, op advies van eene vroeger benoemde commissie van onderzoek, van de hand gewezen. Aan de nieuw opgerichte zangvereeniging Oostburgs zangkoor werd tot wederopzegging vergunning verleend voor hare repetitiën ge bruik te maken van de graanbeurs. Door deu raad vau Sluis is benoemd tot secretaris de heer J. J. Versluijs en tot ontvanger de heer J. Versluys, beiden aldaar. MARNIX. Dr Ch. M. Dozy heeft in den Ned. Speet. de oude bekende kwestie weer behandeld of in West-Souburg wel de laatste rustplaats is te vinden van Marnix van St. Aldegonde Volgens hem is die niet daar, maar in de St. Pieterskerk te Leiden. Wij zien geen kans die kwestie uit te ma ken wij hebben ook wel eens hooren verlui dat bij de oprichting die naald slechts als gedenkteeken aan het verbiyf van Marnix in Souburg is bedoeld en ook dat aldaar op het kerkhof alleen het hart van den grooten man ligt begraven. Waar echter omtrent een en ander verschil van gevoelen bestaat, veroorloven wij ons deze opmerkiDg staat nu eenmaal een grafnaald te Sou burg; zoo lang die niet, op goede gronden, wordt weggenomen, als bewys dat men zicb vergist heeft, hebben zij, die, zooals de Vla mingen, „betoogen" willen, evenveel recht der waarts te gaan als naar Leiden. By het bestaand verschil van meening in deze is niet van toepassing: „bg twgfel ont houd u". Laat ons maar bedenken, dat het om den geest te doen was, om hulde te brengen aan de nagedachtenis van Marnix zei ven. Of dit te Souburg of te Leiden geschiedde, zal wel hetzelfde zyn. Ais eenmaal bepaald is uitgemaakt, dat dr Dozy gelijk heeft, en het ongemotiveerd is het graf van Marnix in Zeeland te zoeken, dat Souburg dan afstand doe van het monument, of het, zooals hy zelf aangeeft, stempele tot „gedenkzuil" en dit als zoodanig blgveaange merkt. Zoo beschouwe men dan ook maar de be tooging in December als eene daad van veree ring en herinnering. den eersten indruk geschreven artikelen van de ochtendbladen bewezen, dat men op zeer enkele uitzonderingen na, zioh geen moeite heeft gegeven, om het licht zoo voordeelig mogelijk te doen vallen. Van iemand, die de positie van een Faure veroverd had, moest meer goeds gezegd kunnen worden, vooral waar men voor dooden van zyn rang in den regel een anderen maatstaf dan dien der welwillendheid aanlegt. Groote waardeering voor de wyze waarop de overledene zyn ambt waarnam, hebben wy niet gevonden. Zij, die niet bepaald vijandig staan tegenover deze of tegenover de republiek, zeggen het goede wat te zeggen valt, en uiten zich dus weinig over wat Faure was als hoofd van het staatsbestuur. Om onvermengde gevoelens van bewondering te lezen, moet men dns de Fransche bladen niet ter hand nemen, maar wel het zittings- verelag van den Duitschen rgksdag, waar Von Hohenlohe de reeds vermalde rede hield, welke merkwaardige tegenstelling staande werd aangehoord, terwijl in de Fransche ka mer de leden bleven zitten toen Deschanel zitting opende, om het hoofd van den staat te herdenken. Voorop stelde hy wat Fanre voor de iy denden i nederigen was, dan de beradenheid zyner adviezen, en zyn vertegenwoordiging des lands met waardigheid en met gratie. Na een aansporing om zich aan deze ïykbaar aaneen te sluiten, was het uit. Van Vhonneur du Pantheon is geen sprake geweest. Faure wordt Woensdag op Père Lachaise begraven. Van een voorstel om de begrafenis op kosten van den staat te doen plaats hebben, het tweede klasse huldeblijk, dat de republiek voor haar groote dooden beschikbaar heeft, hoorde men niets. De zitting werd ten teeken van rouw heven, zonder dat een voorstel daartoe was gedaan. Maar dat zal vermoedeiyk nog wel komen, want alle oud-presidenten en Carnot hebben ONDERWIJS. Door burg. en weth. van Vlissingen zyn op de voordracht voor onderwyzer aaB school E geplaatst de heerenJ. D. C. de Vries te Oostzaan, D. J. Klein Lankhorst te Apeldoorn en G. A. Terpstra te Joure. Op 1 Maart a. s. viert het Leidsche stad entencorps zyn zestigsten verjaardag. Bg de huishoudelijke herdenking zal o. a. het col legium een receptie houden Algemeen Overzicht. Om de lichtzyde in het leven van den over leden president van Frankryk te vinden, zijn in ons vorig nommer terug moeten gaan tot den tyd vóór dien, waarin Faure zyn poli tieke rol begon te vervullen. Dat te moeten doen, was in ons oog geen lofspraak. Immers wat baat het of men veel heeft gepresteerd in een vroegeren werkkring, als men dien verliet voor een anderen, waarin men het Dauweiyks tot het middelmatige weet brengen. Onder den eersten indruk hebben wy dit laatste woord niet willen bezigen, vooral omdat het op een afstand dikwerf moeielgk is de ware verdiensten te zien, die juist omdat zg de ware zyn, niet altyd het meest schitteren. Maar met de lange reeks beschouwingen der Fransche bladen voor ons, hebben wy dit woord niet in te houden. Zelfs de gouvernementeele Temps kan bet niet verder brengen dan tot „een braaf man een goed burger", met de erkenning dat dit bescheiden hoedanigheden zyn voor een hoofd van den staat. Indien men, wat zoo goed als zeker is, aan neemt dat Faure het verbond met Rusland gereed vond, dan laat zijn vierjarig presidentschap niets na dan de herinnering aan de wgze waarop hy den Czaar en de Czaritza ontving en hoe gunstig die indruk ook zyn moge, zij verdwynt door wat daarop volgde, zyn reus achtige inbeelding. Hoe groot de indruk daarvan was, biykt het best hieruit, dat de meeste Parysche bladen deze persoonlgke „eigenaardigheid" niet over het hoofd zien in hHn beschouwingen over den doode. In het algemeen is aan de critiek niet het zwegen opgelegd, en zelfs de onder Het eerste blgk van belangstelling in de begrafenis kwam nit Duitsehland, welks keizer natuurlijk weer de eerste was met een tele gram van deelneming, en tevens de overkomst van een buitengewoon gezantschap deed aan kondigen. Maar te Parys was Vrijdag nog alleen maar sprake van de tentoonstelling van het lyk op een praalbed in de groote feestzaal van het Elysée. Van rouwbetoon in de stad, of ontroering der bevolking was niets te bespeuren. Trouwens de ontzetting ontbreekt, welke bv. by den dood van Carnot zoo luide sprak, en diens nagedachtenis met een aureool deed omgeven. Men bleef dus zeer kalm; voor zoover men niet verbijsterd was door het politieke gewicht van het sterfgeval. Een volledig persoverzicht te geven is on" doeniyk, en trouwens overbodig na de ken- schetsing, welke wy hierboven gaven. De lofzangers zyn in Frankrgk schaarschen zy slagen er slechts in vol lof te zijn, doet vóór alles op het representatieve karakter van Faures presidentschap te wijzen. Toch zullen wij enkele grepen doen, bv. uit hetgeen Cassagnac in de Autorité schrgft: De hoogmoed had hem het hoofd op hol gebracht en de keizeriyke omhelzing had hem dronken gemaakt. Onder het Galden Vlies was niet ingezakt en de Annonciade, geestelijk zinnebeeld, verontrustte niet eens zyne vrij- metselaarsambitie. Hy was alles vergeten, alles, zelfs zyne duistere afkomst, zgne onbe duidendheid en het wonderbare toeval van zijn onverwacht geluk." Sebastien Faure, de anarchist, wyst er op dat bet leed der familie Dreyfus dieper is dan dat der familie Faure. Yves Gnyot in de Siècle „Zyn verblgf aan het presidentschap zal een zwarte vlek zgn in ons bestaan. Hij begreep de hem opgelegde taak niet; bij speelde den parvenu en had het snobism der verwaandheid en van 't protocol." Jaurès in de Petite Republigue, zegt „dat Faure, door zyne toegeven aan de reactie, veel kwaad heeft gedaan en de republiek geleid heeft naar de crisis, die.zy thans doorworstelt.". En wat vertellen nu zijn bewonderaars daar tegenover De katholieke Gaulois „Zy, die hem hebben gekend, zullen hem beweenen, want hg was een braaf en liefdadig man; en die oude werkman, in een winkel geboren, wist zich aan het Russische hof te gedragen, als ware hy opgebracht op de trap pen van een troon." Ook de katholieke Soleil brengt eene warme buide aan de nagedachtenis van dezen werk man, door zyn vorstand en viyt, tot de hoogste waardigheid opgeklommen,

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 1