MIDDELBURGSCHE COURANT. N°. 41- 1899. Yrijdag 17 Februari. De achterdeur 1429 Jaargang. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 16 Febr. 8 u. vm. 42 gr. 12 u. 51 gr. av. 4 u. 48 gr. F. Verw. mat. W. wind. AdvertentiSn voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiên: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels f 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiên bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten! Te Rotterdam: Nijgh van Ditmar. Middelburg 16 Februari. treedt weer op den voorgrond. Zoo gaat het nog al dikwijls bij raadgevin gen of sympathiebetuigingen van de zijde van De Standaard en zijn hoofdredacteur. Naar aanleiding van onze opmerking, in verband met den raad, door dr Euyper. in De Heraut gegeven aan de ouders, die nog aar zelen, om hun kinderen te laten inenten, komt de schrijver in De Standaard nog eens uitdruk kelijk wijzen op eene door hem gemaakte ltjke orthodoxen zijn er gelukkig tal van per sonen die het recht erkennen van den Staat, om, ook op het gebied der inenting, als een goed huisvader, bepalingen te maken in het belang van 't Toekoe Oemar's dood of verwonding, waarvan in ons vorig nommer mededeeling is gedaan, werd niet alleen gemeld aan de Ned. Handel Maatschappij te Amsterdam maar ook in een particulier telegram, uit Kota Radja aldaar ontvangen. „Alles zoo schreef hij komt ten slotte neer op de vraag, of de inenting, of welk an der middel ook, proef onder vindeiyk metterdaad blijkt eenerzjjds de vatbaarheid voor de pok ziekte te verminderen en anderzijds geen ern stige schade aan het lichaam toe te brengen. Dit nu moet beproefd, moet onderzocht, moet door ervaring uitgemaakt worden. Is de uit komst van dat onderzoek ongunstig, dan ver valt het vanzelf. Maar ook, is de uitkomst van dat onderzoek wèl gunstig, dan staat van de zijde des geloofs niet alleen niets aan de aan wending ervan in den weg, maar dan zon bet roekeloos en onvroom zijn een door God ons aldns aangewezen middel ter bescherming van het leven van ons kind niet aan te wenden". Wij wisten wel dat dr Kuyper ook dat ge schreven had, maar wij wilden nu vooral het licht eens laten vallen op de raadgeving zelveook in de meening dat zulke condities voor de hand lagen. Op het gebied der inenting zijn wij echter met onze vereenigingen voor animale koepok inenting, nl. zoover gevorderd, dat dergelijke reserves overbodig mogen beeten. Wij dachten daaromzulk een voorwaarde is slechts by zaak; op de hoofdzaak komt het aan. En hoe flink van dr Kuyper, dat hy velen van zyne partijgenooten van hunne vooroor- deelen wil genezen Nu komt de zaak weêr in een ander licht! Dr Kuyper keert haar om en maakt de bij zaak tot hoofdzaak. Het mooie van de raadgeving is er thans af. Want we begrijpen nu weêr ten volle, dat het meerendeel zijner volgelingen zich achter die voorwaarden zal verschuilen om zgn raad niet op te volgen. En hy zelf heeft eene gebruikelgke achter deur, wanneer deze of gene hem eens hard mocht vallen over zyn wenk. Van den „Staat als een goed huisvader in deze" wil dr. Kuyper natuuriyk ook niet weten. Hierover wil hy niet redetwisten, en hy ver wijst ons naar Voetius en diens Politica eccle eiastica. Daarin kunnen wy lezen, waarom de Calvinisten, terwille der burgervryheid, steeds die vergelijking van de Overheid met een Huisvader principieel hebben bestreden. En daaraan voegt de geleerde scbry ver deze hatelijkheid toe: „Maar het is zoo, liberaal heeten en de burgervrijheid voorstaan, zyn thans vaak twee." Die laatste opmerking is weêr niet aardig. Wy zouden even goed kunnen zeggen raadgeven en daarby achterdeuren open zetten voor hen, die ze liefst niet opvolgen, is ook twee. Als wy in deze dagen nog moesten zweren by Yoetins, dan zou het er raar uitzien. En dat dit nog gedaan wordt, keuren wy juist zoo af; omdat toestanden en omstandig heden zoo geheel veranderd zijn en onze hedendaagsche maatachappy andere eischen heeft en stelt. Zelfs de meest verstokte Calvinist kan toch niet vergen, dat men de burgervryheid moet opvatten in dien zin, dat er niets bepaald gereglementeerd of wetteiyk geregeld mag worden. Het is dus hier by de kweBtie hoever men gaan zal. En op dat punt is men tegenwoordig al heel wat meer geavanceerd dan in de dagen tan Voetius, die van inenting niets wist. m onder de anti-revolntionnairen ofkerke- Aan het Nederlandsche volk. De keizer van Rusland, de opperbevelhebber van een der grootste strijdmachten, heeft, on der inroeping van Gods hulp, zijn stem voor den vrede onder de volkeren doen weerklinken en alle mogendheden opgeroepen om samen te beraadslagen over eene mogeHjke verminde ring van den krygslast, waaronder alle natiën, en niet het minst de kleinere sta ten, zooals Nederland, gebukt gaan. Aan afschaffing van legers en vloten valt in de naaste toekomst zeker niet te denken, en het blijft een schoone en dure plicht zgn leven voor de verdediging van vaderland en haardste den veil te hebben. Niettemin zonden vele oorlogen vermeden kunnen worden, indien de staten de beslechting hunner onderlinge ge schillen onderwierpen aan de uitspraak van een scheidsgericht in plaats van tot het moordend staal hnn toevlucht te nemen. En nu William Stead, Engelands bekende journalist, ons uit Livadia de tyding bracht, dat innerlgke overtuiging Rusland's keizer tot spreken drong, en hy niettegenstaande alle be zwaren, welke aan zijne plannen in den weg zonden staan, toch den hoogen moed gehad heeft om zgn keizerlgk woord tot alle regee ringen te doen uitgaan, en ons dus het voor uitzicht geopend wordt, dat vele millioenenop de oorlogsbndgetten uitgespaard en der ver meerdering der volkswelvaart ten goede kunnen komen, is in ons de overtuiging gewekt dat wij thans niet mogen zwggen, maar dat er van uit den boezem der natie een woord in weerklank op de roepstem van den edelen monarch behoort uit te gaan. Ook in het buitenland is dit gevoeld en onder Stead's leiding heeft men niet stil ge zeten, maar aanstonds een weldoordacht plan gevormd om die manifestatie der volkeren zoo indrukwekkend mogelijk te doen zijn. Afgevaardigden uit Engeland en Amerika zullen zich te Londen vereenigen en vandaar zich naar alle groote hoofdsteden van Europa Mannen en vrouwen uit verschil lende landen zullen zich bij ben aansluiten en zoo zal deze schare van stryders voor den vrede naar St. Petersburg gaan en voor den Czaar verschgnen als de tolk der overtuiging van alle natiën, dat vrede en recht heer- schen moeten. Zelve ging onze geliefde Vorstin voor in Hare eerste Troonrede door een woord van ingenomenheid met het denkbeeld van den Keizer van Rusland te doen booren. Thans is het aan ons om te bewyzen dat, evenals altyd, Nederland éen is met Oranje en dat het ook ons ernst is met den wenschnaar vrede. Welnu, daartoe is het dat wy u de heid verschaffen. Adresiysten zullen door ons in alle steden en dorpen ter teekening worden neergelegd. Een comité van vrouwen en mannen van ver schillende richting vormde zich en zal voor Nederland een woordvoerder aanwijzen, die de bewgzen uwer instemming met zich neemt om met de delegatie uit alle landen Nederland by vredes-manifestatie te vertegenwoordigen, at ons dus niet alleen staan, maar teekent, het geheele land door, ons adres in grooten getale of zendt ons bet bewys uwer adbaesie per briefkaart of naamkaartje toe. Al werd als gevolg der conferentie niets anders verkre gen dan dat het denkbeeld der internationale arbitrage meer en meer in toepassing werd gebracht, dan ware toch reeds onnoemelyk veel gewonnen. Doch we durven meerder hopen. Het zwaard moge een macht zyn, aan ons om te toonen de macht van het woord. Een bede om vrede en recht uit den boe zem aller volkeren, tot de leiders en staats lieden der beschaafde staten, kan haar uit werking niet misBen. En wat hiervan ook zyn moge, het voegt de natiën in elk geval een woord van dank tot den keizer van Rusland te richten, die toonde haar druk te verstaan, en met dien druk deer nis te hebben. Het Bestuur van den Nederlandschen Vrouwen hond ter Internationale Ontwapening B. WaszklewiczVan Schilfgaarde, Jonkvr. C. M. van Hogendorp, vice«preaidente. Douairière C. de Neree Tot Babberich Van Houten, 1ste secretares. Mej. M. Schmidt, 2de aocretares. Mej. B. Dudok van Heel, penningmeesteres. Mevr. H. Reich—Stavenow, adjunct-penning meesteres, voor Scheveningen. Het Hoofdcomité: - Mevr. B. Waszklewicz—Van Schilfgaarde, presidente. mr J. M. van Stipriaan Luïscius, vice-presi dent, president der vergaderingen. J. A. Mazel, secretaris. Hoewel wy dit manifest byna eensluidend, reeds hebben opgenomen in ons nommer van 7 Februari, hebben wy, ter wille van het goede doel en wyi er later enkele wyzigingen in den tekst zijn aangebracht, nog voldaan aan het verzoek om het beden in zijn geheel een plaats te verleenen. De tekst van het adres (met eenigszins ge- wijzigde redactie van die der eerste 1000 ïysten reeds in omloop) luidt aldus Aau zijne Majesteit den Keizer van Rusland. Sire Wy ondergeteekenden, Nederlandsche vrou wen en mannen nemen vol eerbied de vrij heid onzen blijden dank uit te spreken voor uwer majesteits edelmoedig optreden ten gun ste eener vermindering van krygslasten en ter bevestiging van den vrede. Tevens veroorloven wij ons den vurigen wensch te uiten, dat de door uwe majesteit byeengeroepen conferentie bevorderiyk zal zijn aan de vervulling van het verlangen naar vrede dat, evenals alle andere natiën, ook ons bezielt. Het adres ligt,wat Zeeland betreft,alleen ter teekening by de volgende firma's te Mid delburg: J. C. en W. Altorffer, Van Benthem en Jutting en bij den heer P. A. Janssen, Noordpoortstraat 5. voor de werklieden, maar ook voor Tele pa troons zwaar zyn, maar niettemin wordt de verzekering wenscheiyk geacht. Wat de door het rijk te dragen lasten betreft (849 millioen 's jaars) zy zyn niet zoo zwaar, dat men zich deswege van de uitvoering mag laten afschrik- vooral ook omdat de wetgever in dezen reeds veel te lang in verzuim is gebleven, en it tenminste de helft van de door hetryk te verleenen bydrage zal worden uitgespaard op de kosten van armenzorg. TWKEBK KAHEB, Revisie voorstel-Harte c. s. In hun memorie van antwoord op het nadere sectie-verslag (vergezeld van een nader gewy- zigd ontwerp) ontkennen de voorstellers dat by het gewijzigd voorstel de bedoeling voor gezeten heeft de gelegenheid tot revisie nog ruimer open te stellen, dan het oorspronkelijk ontwerp reeds deed en in de strekking van het eerste artikel is dan ook niets veranderd. Dat de herziening thans feiteiyk tot een nieuwe instantie zal worden gèmaakt, geven de voorstellers ook nu niet toe; zij erkennen dat de revisie een exceptioneel rechtsmiddel moet biyven, maar zyn overtuigd dat dit ook in de toekomst het geval zal zyn, omdat voor ver wijzing gevorderd wordt, dat de Hooge Raad de aanvrage voldoende acht, en dus dit hooge rechtscollege, zal onderrichten of de gestelde omstandigheid werkelijk in den zin der wet BEJTOEMraUEAl ENZ. Bij kon. besluit: is aan jhr mr J. Schuurbeque Boeije, op verzoek, tegen 1 Mei eervol ontslag verleend uit zgne betrekking van griffier der arrondis- sements-rechtbank te Dordrecht; is tegen 1 April benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Heusden H. J. H. Hulsman, thans in gelijke betrekking te Blokzijl; en te Dieren H. Hou wink, thans directeur van het postkantoor te Oisterwijb is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau D. Bijdfndijk, predikant bg de Ned. herv. gemeente te Asperenen is de zilveren eere-medaille dier orde verleend aan W. G. F. van Vugt, bode bij den hoogen raad der Ne derlanden. Door de rechtbank te Alkmaar is, ter ver vulling der vacature van kantonrechter te Den Helder, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbevelingmrs P. Van der Crab, 8ubst.-griffier bg gemelde rechtbankjhr W. H. Hoeufft, en mr J. A. Schaaff, griffiers by de kantongerechten te Zierikzee en Den Helder. Vrydag geen audiëntie by den minister van marine. Mevr. Volgens kennisgeving van den minister van oorlog bestaat er voor zes burger geneeskundigen (artsen), die voor den militairen geneeskundigen dienst pbysiek geschikt zyn, gelegenheid om te worden benoemd tot officier van gezondheid der 2e klasse by het personeel van geneeskundigen dienst der landmacht, onder het genot eener premie voor eens van f2500. Voor zoodanige benoeming komen alleen in aanmerking ongehuwde Nederlanders, van goed zedelgk gedrag, die het diploma als bezitten en niet ouder zyn dan dertig jaren. Nadere bgzonderheden bevat de Staatscourant van heden (Donderdag). NEDERL. WERKLIEDEN VERBOND. In de algemeene vergadering van dit Ver bond, op 2 en 3 April te Amsterdam te hou den, zullen ten aanzien van de verzekering van werklieden tegen invaliditeit en ouderdom twee conclusies behandeld worden. De eerste strekt om met alle kracht by de regeering er op aan te dringen, dat zij voorstellen tot regeling eener verplichte verzekering van werklieden tegen in validiteit en tegen ouderdom, zóo spoedig bij de Staten-Generaal aanhangig make, dat deze nog vóór het uiteen gaan dezer Tweede kamer, vóór de algemeene verkiezingen in 1901, wet kun nen worden. De ander heeft ten doel om zich uit te spreken voor het tot stand komen van zoodanige verzekering op de grondslagen, door de onlangs ontbonden staatscommissie aange geven. Inzonderheid wordt daartoe gerekend een combinatie van invaliditeits en ouderdoms- verzekering. De geldelijke lasten zullen vooral een novum is. De voorstellers meenen dat voor alles moet vermeden worden, dat door den Hoogen Raad, die alleen voorloopig bewijsmaterieel ter be schikking heeft, b.v. onbeëedigde verklaringen, in eenige richting vooruitgeloopen worde op de beslissing, die de eindrechter eerst mag geven na van de zaak volledig kennis te hebben ge nomen. Om eventueel beter te doen uitkomen, dat niet elke omstandigheid tot revisie zou kunnen leiden hebben zij in art. 375 na het woord „omstandigheid" ingelascht de woorden „van zoodanige ernstige beteekenis dat zy". Erkennende dat de gevallen, waarin het nu geldende art. 375 no. 1 voorziet, niet altijd door het voorgestelde art. 375 zullen gedekt zijn, wordt thans door de voorstellers een tweede lid aan dat artikel toegevoegd, dat daarin voorziet. De voorstellers handhaven hunne verklaring dat zij bij dat voorstel geen wetsbepalingen in het leven wenschen te roepen, die revisie ten nadeele van den veroordeelde ten doel hebben. Zij hebben er geen bezwaar tegen dat uit drukkelijk bepaald wordt, dat by revisie nimmer eene veroordeeling tot een zwaardere Btrafzal kunnen plaats hebben. Art 377 wordt door de voorstellers in getrokken. Verder wordeu nog enkele wyzigingen voor gesteld of door de voorstellers overgenomen. Veiligheid van het verlceer op de openbare wegen (automobilen enz.) Door den minister van waterstaat is bij de. Kamer ingediend een wetsvoorstel tot verzeke ring van het verkeer op de openbare wegen. De minister wyst op de herleving, in den laatsten tyd, van het intercommunaal en inter provinciaal verkeer. Is dit reeds door het steeds toenemend gebruik van het rijwiel eenigermate het geval, de regeering meent dat daarop van zeer grooten invloed zal zgn het gebruik der meer in zwang komende, door mechanische kracht voortbewogen ry* en voer tuigen, de z. g. automobilen of motorwagens, welke ongetwgfeld een groote toekomBt hebben. In den korten tijd der werking van de be paling, dat voor het bezigen van deze rg- of voertuigen boven zeker gewicht, een vergun ning moet worden aangevraagd bij de regeering voor zooveel betreft de wegen onder beheer van het ryk, is het aantal dezer vergunningen reeds tot ongeveer een veertigtal gestegen. Volgens art. 1 van het ontwerp worden 1 algemeene bestuursmaatregel bepalingen vai gesteld ter verzekering vau de veiligheid van het verkeer op de openbare wegen, voor zoo- >r daarin niet door eene wet of krachtens ne wet is voorzien. Voorts wordt bepaald, dat de besturen der provinciën en gemeenten bevoegd zgn tot bet vaststellen van bepalingen ter verzekering van de veiligheid van het verkeer op de openbare wegen, voor zooveel betreft de punten waar omtrent in den bovenbedoelden bestuursmaat regel niet is voorzien of hun daar bg de nadere regeling uitdrukkeiyk wordt vrygelaten, houdens strgd met de wet. Verder wordt o. a. bepaald dat de eigenareD, houders of bestuurders van ry- of voertuigen, welke door eene mechanische kracht worden voortbewogen, verplicht zyn te gedoogen, dat de daartoe bevoegd verklaarde ambtenaren hunne ry- of voertuigen onderzoeken of be proeven en daartoe aan die ambtenaren tot hunne ry- of voertuigen toegang te verschaffen. Opleiding van inlandsche Vroedvrouwen. De regeering heeft een wetsontwerp inge diend tot verhooging van den postgenees kundige dienst, op de Indische begrooting voor 1899 met 3000, ten einde een beslissing te krijgen over de vraag of, met behoud van de bestaande regeling der opleiding tot vroed vrouw, het aantal kweekelingeu zal worden vergroot met dien verstande, dat de aldus op geleide inlandsche vroedvrouwen van gouver nement» wege zullen worden bezoldigd; en met f 170.000 voor den bouw van een nieuwe dokter-djawaschool te Weltevreden, terwgl tevens voorgesteld wordt in de wet op de middelen op te nemen een gelijk bedrag als gift van de heeren P. W. Jansen, J. Nienhuys en H. C. van den Honert, die dit bedrag voor nelden bouw hebben aangeboden. Het ligt de bedoeling het tegenwoordige maximum aantal leerlingen vau 100 uit te breiden tot 200. De hospitaalzaal no. 8 en de zoogenaamde yzeren kazerne, die thans inden hoBpitaaltuin gelegen zijn, zullen worden afgebroken en overgebracht naar de tegenwoordige dokter- djawaschool, waarover het hospitaal de be schikking zal krygen. UIT STAD ÉN PROVINCIE. Als vervolg op eene vroegere mededee ling kunnen wy thans melden, dat de kinder opvoering, ten voordeele van Kindervoeding, te Middelburg in den schouwburg te geven, nu bepaald is op Donderdag 16 Maart. j die gelegenheid zullen worden opgevoerd het bekende De Prins van Sind en De schoone pster, zangspel voor de jeugd, muziek van Richard Holl, woorden van Reiger. - Dinsdagavond hield de heer DShne inhet Schuttershof zyn tweede voordracht, die even door een alrijk publiek werd by gewoond. Ook nu weder volgden schitterende en belang rijke proeven elkander voortdurend op we noemen slechts de reliefspectra, verkregen door het licht door een cirkelvormige spleet of door meerdere openingen te laten vallen de om keering der natriumiyn, het proefondervinde- ïyk bewijs der wet van Kirchhoff en de kromme lichtstralen, zulks in verband met nieuwe gezichtspunten omtrent de geaardheid der zon en der protuberanzen. In zij u slotwoord bedankte de heer Dahae de personen, die door hun bemoeiingen zijn optreden hadden mogeUjk gemaakt, en het publiek voor de hem betoonde belangstelling. De koninkiyke maatachappy de Schelde Vlissingen zal over het afgeloopen boekjaar 7 dividend uitkeeren. Prins Pandian is Woensdagavond met de nachtboot van de maatsehappg Zeeland naar Engeland overgestoken. avond was hy ook te Sero-os- e in het Evangelische-lokaal opgetreden. Voor de vervulling van de vacature van raadslid te Ellewoutsdijk zyn Woensdag bg den burgemeester als candidates opgeven de heeren J. van Dgke, landbouwer, en H. Koole, waterbouwkundig ambtenaar. De stemming is bepaald op Woensdag 22 Februari a. s. Men meldt ods uit Zierikzee. Woensdagavond vergaderde alhier de liberale kiesvereeniging, afdeeling A en B. Er waren tegenwoordig, met het bestuur, 31 leden. Na voorlezing der notulen en na rekening en verantwoording door dea penningmeester, was aan de orde de benoeming van een bestuurs lid in de plaats van den voorzitter, den heer A. J. d8 Brugne, die aan de beurt van aftre ding was en niet herkiesbaar. Het bestuur bood eeue aanbeveling aan, waarop, in alphabetische volgorde, de nameu werden geplaatst van de heeren jhr A. C. Röell A. H. W. van der Vegt, Serstgenoemde werd gekozen met 45 van de 61 uitgebrachte stemmen. (Zy, die lid zyn van beide atdeelingen, brengen twee stemmen nit). Da heer Van der Vegt verkreeg 14 stemmen, terwgl twee stemmen in blanco werden uit gebracht. Jhr Röell, ter vergadering tegenwoordig, ver klaarde de benoeming aan te nemen, onder dankbetuiging aan de leden voor het hem by hernieuwing geschonken vertrouwen, terwgl de voorzitter het nienw benoemd bestuurslid ge luk wenschte. y de omvraag verkreeg jhr Rtiefi het woord, die, namens de leden der kiesvereni ging, den aftredenden voorzitter een woord van dank bracht voor het onnoomlgk vele dat deze in het belang der kiesvereeniging heeft verricht. Hoewel spreker over het algemeen voorstander is van afwisseling van bestuurs leden, speet het hem echter in dit geval zeer, dat het reglement geen herkiezing toelaat, omdat het den voorzitter gold, de ziel van de zaak. De heer De Brugne dankte den heer Röell voor zyne hartelyke woorden van waardeering en de leden voor den by val, daaraan geschon ken, en voor de appréoiatie, welke zyn streven steeds in de vergaderingen heeft mogen on dervinden. Er heeft, zeide hy, gedurende myn voorzitterschap steeds een goede geest voorge zeten wy hebben veel te doen gehaddoor de kiesvereeniging geheel te reconstrueeren en meer lezingen op politiek gebied te doen houden, is er meer leven gewekt, terwijl de verschillende verkiezingen, zoo van de Tweede kamer, de Provinciale staten als den Gemeen teraad, ons geen échec hebben doen ïyden. Met voldoening ziet spreker daarom op zyn werkkring terug en hy bracht de bestuurs leden, zoo van vroeger als van heden, zijn dank voor de medeworking, die zjj hem steeds hebben

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 1