MIDDELBURGSCHE COURANT. N°. 36- 142" Jaargang, 1899. Zaterdag 11 Februari. Middelburg 10 Februari. UIT STAD EN PROVINCIE. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p.,/2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 10 Febr. 8 u. vm. 51 gr. 12 u. 58 gr. av. 4 n. 60 gr. F. Verw. mat. tot kr. Z. wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent por regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en i van 1—7 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectnssen daarvan zijn gratis aan bet bureau te bekomen. Agenten. Te Rotterdam: Nijgh van Ditmar. DE VREDES-CONFERENTIE. Een teleurstellend bericht wordt door de Köln. Ztg. medegedeeld. Volgens den Peters- burgschen correspondent van dat blad heeft het Russische ministerie van buitenlandsche zaken nu de Nederlandsche regeering heeft verklaard er mee in te stemmen, dat de ontwapenings conferentie te 's Gravenhage zal worden gehou den, officieel te kennen gegeven, dat d regeering ook, als gastvrouw, heeft te beslissen aan wie de uitnoodigingen om afgevaardigden naar de conferentie te zenden moeten worden gezonden. Ons wil het voorkomen, dat deze opvatting van de Russische regeering het ons land vrij wel onmogelijk maakt de conferentie te ont vangen. Immers: de vraag wie wel en wie niet genoodigd zal worden, is er een van hooge politiek, en door onze regeering op te dragen haar op te lossen, zou zij worden gedwongen om de ons land opgelegde terughouding in internationale vraagstukken te laten varen- Vooral weegt dit als bezwaar met het oog op de deelneming van Italië. Zou de Nederlandsche regeering de verant. woordelijkheid mogen aanvaarden voor de niet- deelneming van de jongste der zes groote mogendheden Ons dunkt dit een onmogelijk iets. En dan de invloed van een eventueele be slissing op onze binnenlandsche politiek! Aan de deelneming van Italië is natuurlijk meer gelegen dan aan die van den Pans. Maar hoe groot zon de verontwaardiging van de katholieke staatspartij zijn, als onze regeering Z. H. uitsloot. En handelde de regeering anders, noodigde zij den Pans wel nit en stiet zij daardoor Italië terug, welk een storm zou dan nit andere staatkundige kringen hier te lande opgaan. Op deze wijze zou voor ons zeker het mooie van de ontvangst der conferentie er af zijn. Wij hopen daarom dat het bericht van de Köln. Ztg onjuist is. De zegeningen van het protectionisme. In de opgaaf van Hollandia, in ons vorig nommer overgenomen, komt voor dat witte, brood, in Nederland 5 cent per pond kostende- in Emmerik 26 cent berekend zou worden. Hier is zeker wel eene vergissing. Het ver schil is wat al te groot. Waarschijnlijk zal de prijs van 26 cent zijn per 5 pond; wat dan een verschil van 1 cent maakt. Ook bij het roggebrood zal de opgegeven prijs te Emmerik, 28 cent, wel voor die hoe veelheid wezen Onwaarheid in de wetgeving. Dsor den heer Bone val Faure is, zooals ge meld, verleden week in de Eerste Kamer ge klaagd over gebrek van waarheid in de wetge ving. Het Hbld. ia het met die klacht geheel eens, maar,had wel gewild, dat hij by die ge legenheid ook op de wet op de registratie de aandacht had gevestigd. De registratie, schrijft het blad o. a., dient, zooals men weet, om aan akten een zekere, d. i. bepaalde dagteekening te geven, dus te voorkomen dat men antidateert, een handeling doet voorkomen als geschied vroeger dan zij werkelijk heeft plaats gehad. Voor de rechtsze kerheid geeft dat groot nnt en de staat doet een goed werk, als hy zekere ambtenaren belast met het constateeren, dat op een bepaalden dag een akte is vertoond. Hij heeft recht daarvoor een vergoeding te vorderen, maar wat doet hy nu Hij heeft van die gelegenheid gebruik gemaakt om de burgers, die deze hulp komen vragen, vaak een zware belasting op te leggen, een belasting op het verkeer, dikwyis op den nood. Tal van hooge evenredige rechten wor den aldns geheven, bij overdracht van goede ren, bij verhuringen, enz. enz. Wel zgn die rechten in de laatste jaren, in 1892 o. a. bij overdracht van onroerend goed, aanmerkeiyk verlaagd, maar zy zgn toch voor tal van han delingen gehandhaafd en drukken zwaar op het verkeer. Met welk gevolg? Dat de wet schromelijk wordt ontdoken, dat by tal van gelegenheden zich er op spitst de akte zóó ia te richten, dat men aan de klauwen van den fiscus ont komt, die vaak werd de wet stipt gevolgd duizenden naar zich toe zou halen, zonder dat er een behoorlgke reden voor bestaat. Men vrage den notarissen en rechters maar eens, boe vaak de registratie wet door bare onhoud bare bepalingen partijen als 't ware tot ont duiking dwingt. En dat zal niet ophouden, alvorens die wet is teruggebracht tot haar oor- spronkelgke doelhet constateeren dat een handeling is verricht, waarvoor een laag vast recht wordt geheven, en niet tevens die ge legenheid wordt gebruikt om de burgers eeu stuitende belasting te doen betalen. BENOEM» ENZ. Bij kon. besLuit: is dr H. Snellen Jr., plaatsvervangend ge neesheer-directeur en eerste-geneesheer aan het Nederlandsche gasthuis voor minvermogende ooglgders te Utrecht, benoemd tot hoogleeraar in de taculteit der geneeskunde aan de rijks universiteit te Utrecht, om onderwgs te geven in de oogheelkunde ;yo bg de telegraph ie tegen 1 April bevor derd tot commies lste klasse de commiezen 2de klasse P. Wegers, J. J. M. M. van den Bargh en C. W. Laeijendeckertot commies 2de klasse de commiezen 3de klasse T. L. C. Baarslag en G. J. Yerhage, eu tot commies 3de klasse, de commiezen 4de klasse I. Groe- neveld, A. J. Maasen, C. A. Leibbrandt enM. de Zoete; is met 1 Mei aan den directeur van het post kantoor te Hilversum, G.jKok,"op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 'sRyks dienst; en is de met verlof in Europa aanwezige apo theker der 2de klasse van het leger in Neder- laadsch-Indië B. Bohrè, wegens lichaamsgebre ken, met ingang op 1 Maart 1899, eervol uit den militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Ons hof heeft van heden af den lichten rouw aangenomenvoor drie dagen, wegens het overlijden van de vorstin van Bulgarye, en voor den tgd van acht dagen wegens het over lijden van Erfprins Alfred van Saksen Coburg en Gotha. L Velen van hen, die voornemens zyn Maandag en Dinsdag avond a. s. zich onder het gehoor van den heer Diihne te begeven, is het allicht welkom, vooraf eenigszins gewezen te worden op de verscbynselen, die hun aldaar zullen worden vertoond en verklaard. Door die overweging geleid, geef ik gaarne gevolg aan de uitnoodiging, door de redactie van dit blad tot my gericht om het programma in 't kort te doorloopen. De eerste avond dan is gewijd aan elektri sche verschynselen, waarby op den voorgrond treedt de overeenkomst tusschen elektrische licht- en warmtestralen. Vooraf gaan eenige beschouwingen over de elektrische vonk, waarvan bewezen wordt, dat ze van zeer kor ten duur is en dat ze uit partieel-ontladingen bestaat. Dit geschiedt door middel van een ebonieten Bchyf, beplakt met bladtin; in die schyf bevindt zich een opening, waarin de vonk van een kleine Leidsche fleBch overspringt. Wordt nu de schyf langzaam gedraaid, dan ziet men by elke ontlading een vonk van geringe lengte by snelle draaiing daarentegen jopet de vonk zich uitgerekt vertoonen; dit Met de herstellingen aan den Bpoorweg Queenboró—Londen is men gereed gekomen. De booten der Zeeland varen weer op Queenboró. Men schrijft ons De burgemeester v.0m Ovezand had eenige collega's, wethouders, leden van gemeenteraden en belanghebbenden uitgenoodigd Dinsdag te 12 uren in de Prins van Oranje te Goes te komen voor de bespreking van een tramplan GoesEllewoutsdijk, zoowel over 's-Graven- polder als over Borssele. Velen hadden aan zyne oproeping gehoor gegeven, zoodat de zaal goed bezet was. Hy sprak de vergadering toe en heette de belangstellenden welkom, waarna hy het woord gat aan den heer Hol land uit Rotterdam, die een trambaan wil leggen en wieu daarvoor kapitaal was toe gezegd door de BruBselsche maatsehappy van buurtspoorwegen. Hy verlangde van de betrokken gemeenten eene toelage vour de kosten van onderzoek en opneming en later zou bg subsidies vragen aan gemeente- en polderbesturen voor de ex ploitatie van de bedoelde lyn. Het plan van den te volgen weg deelde hy aan de vergade ring mede; daartegen werd eenig bezwaar gemaakt, in verband met de weinige breedte van sommige wegen, waarover eene discussie gevoerd werd. Ook over de voorlopige kosten werd gesproken en een idee werd aan de hand gedaan om besturen, die daarin niet wilden deelen, over te halen. Na eenig heen en weer gepraat Bloot de voorzitter, onder dankbetui ging voor de trouwe opkomst, de vergadering. - In de Donderdagavond te Ierseke gehou- raadszitting werd aan de gymnastiekveree- niging Vooruitgang zij ons streven op haar ver zoek vergunning gegeven tot het gebruiken van een der lokalen van school 2 voor bare welke allen hy steeds, ook bij verschil van meening, vriendschappeiyk had kunnen om gaan. Hy beval zich in aller welwillend aan denken ten zeerste aan. De heer Sinke, oudste wethouder, verklaarde met leedwezen afscheid te nemen van dezen burgemeester, met wie® de goede verstandhou ding geen oogenblik was verstoord. Met zyn optreden is er rust iu de gemeente gekomen. Het speet hem en de gemeente, dat hy heen ging, en hy hoopte dat het deu heer Geill en jne familie steeds wei zou gaan. Ook een der raadsleden, de heer Sauer, herdacht met dankbaarheid en lof, wat de vertrekkende voorzitter voor de gemeente als burgemeester en voor spreker als vriend en buurman geweest is. De voorzitter daakte voor de uitgesproken sympathieke gevoelens en verklaarde Ierseke, dat hy nog vaak hoopte te bezoeken, nooit te zullen Met de voorloopige werkzaamheden, in verband met de te maken txamhavenwerken te Z g p e is Dinsdag een aanvang gemaakt, in den vorm van het opryven van een terrein tot het plaatsen van een of meer keeten. Het adres van de Zuid-Bevelandsche afdee- lingen van den Bond van Nederlandsche Onder wijzers, om eene vaste en billgker regeling van de onderwijzersjaarweddeD, werd door burg. en wetb. welwillend ontvangen, maar wgl de loo- pende, nog niet goedgekeurde begrooting geen hoogere uitgaven gedoogde, werd de behande ling van het adres op voorstel van dat college tot de eerste volgende begrooting aangehouden. Een verzoek van de bewonerB eener aan particulieren behoorende straat, dat deze door de gemeente zou worden overgenomen en ver beterd, werd, hoewel de eigenaar tot de over gave bereid was, van de hand gewezen, omdat er geen fondsen waren om de straat te ver beteren. Een verzoek van een ingezetene om school- ïldontheffing werd naar burg. en wetb. ver wezen. Bg het debat daarover verklaarde een der raadsleden zich bereid personen te noemen. met minder recht dan adressant van school geld waren vrijgesteld. einde der vergadering nam de voor zitter afscheid van den raad. Hg verklaarde geheel om particuliere redenen naar eene be noeming tot burgemeester te Terneuzen ge dongen te hebben. Het kostte hem veel om Ierseke te verlaten, dat voor hem eene leer school was geweest, en waarvoor hij de beBte wenschen koesterde. Als hy iets in het belang der gemeente gedaan had, dan dankte hy dit aan den Btenn, hem door den secretaris, de beide wethouders en den raad verleend, met gebeurt dan ook, doch tegeiykertyd blgkt ze te bestaan uit een reeks van vonkjes. De ont lading eener Leidsche fiesch bestaat uit meerdere, elkander zeer snel opvolgende wisaelstioomen, d. w. z., dat de richting der elektriciteit zich elk moment omkeert, en dit geschiedt in zulk een ondeelbaar oogenblik, dat men deze 1 selatroomen kan beschouwen als trillingen op dezelfde wijze als die, waardoor we het ont staan van licht verklaren. Men kan dus spreken van elektrische trillingen, waarvan er eenige millioenen per seconde plaats hebben, die dns in frequentie nog verre by de licbt- vibraties, welke bij bonderdbillioenen geteld moeten worden, achterstaan. Het verschil tusschen elektrische- en lichttrillingen is van quantitatieven aard. De elektrische trillingen hebben ondermeer de eigenschap in gasverdunde buizen ontladin gen in het leven te roepen en gloeilampen te doen lichten, zelfs wanneer een betere gelei der, die dus veel minder weerstand geeft dan de gloeilamp, wordt ingeschakeld. De spanning dezer elektrische stroomen kan nog verhoogd worden met behulp van een transformator, een apparaat, dat overeenkomt met de bekende inductieklos van Ruhmkorff, een korten bin nen- en een zeer langen buitendraad bezit. De snelle wisselstroomen worden geleid door den binnendraad, tengevolge waarvan in de bui ten windingen stroomen van zeer hooge spanning worden geïnduceerd. Die stroomen worden genoemdHochfreguenzströme. Hoogst merkwaardig is het, dat deze stroo men, niettegenstaande hnn hooge spanning, op het menschelgk organisme geen invloed uit oefenen, dat men dus ongestraft den trans formator kan aanraken. Voorts blgkt, dat stroomen afstandswerking vertoonen in dier voege dat Geisslersche buizen gaan lichten, zonder door een geleiddraad verbonden te zgn. Die afstandswerking (Fernwirkung) nu wordt verklaard door het bestaan van elektrische golven, analoog aan die waardoor licht en warmte en ook geluid worden voortgeplant. Het is Hertz geweest, die proefondervindelijk de overeenkomst tusschen licht en elektriciteit bewezen heeft. Zyn proef in nieuweren vorm is de volgende: Twee parabolische cylin- drische spiegels staan tegenover elkaar; in de brandlijn van den eersten worden vonken van een inductor teweeggebracht, de daarvan uit gaande stralen vallen op dien spiegel, worden evenwydig teruggekaatst naar den tweedenen couvergeeren vervolgens naar zgn brandlijn. Op die plaats bevindt zich een luchtledig buisje, waarin twee platifladraadjes zijn aangebracht; tusschen die draadjes ontBtaat, zoodra de induc tor een vonk geeft, een zg. glimontlading, die door den heer DShne voor het ganscbe audi-, lastingen, F. Eerstens, pastoor, J. Nelemans, ingenieur van den ryks waterstaat, A.Spruiten- burg en D. Buyze, artsen. Nog stond op da voordracht de heer J. P. van Herp, winkelier, voorzitter der Vereeniging voor chriateiyk onderwgs, die op aandrang van het raadslid Moes op de voordracht was geplaatst, omdat dit lid meende dat er ook een orthodoxe protestant op de voordracht diende voor te komen als een katholiek daarop was geplaatst. De beer Van Herp verkreeg 4 van de 11 stemmen. Naar aanleiding van deze stemming zeide de heer Moes dat hij eigenlijk had verwacht dat het dag. best. een zgner candidaten van de voordracht zou hebben ge schrapt, want nu er zes op stonden hy wist dit vooruit moest zyn partij het toch Uit Terneuzen. In de Donderdag aldaar gehouden raads zitting werd, op voorstel van den heer Van Hoek, gewyzigd art. 1 der nieuwe brandweer- verordening. Volgens de uitlegging van het bestaande artikel moeten zich, zoo schryft men ons telken jare aangeven alle manneiyke ingeze tenen die hun 30e jaar zyn ingetreden en hun 51e nog niet hebben voleindigd. Velen, die vroeger waren vrggeloot, hadden 't niet op die bepa ling begrepen en het was te wachten, dat daardoor moeielijkheden zouden ontstaan, hoewel er toch eigenlijk wel iets vóór te zeggen valt, dat men telkeBs voor éen jaar zou loten en dos kans hebben om niet 20 achtereenvolgende jaren te moeten dien Een bezwaar hier tegen is wel, dat men door i mogelijke verwisseling geen geoefend per soneel zou hebben. Niemand der leden dacht er evenwel aan om op te merken, dat men dan ook kans heeft dat alle ingezetenen ge oefend worden en men dus in tgd van nood op algemeene bulp zou kunnen rekenen. Zoo als het art. eerst luidde, moesten alleen loten zy die hun 30e jaar zgn gepasseerd, voor zoover zy niet vroeger waren ingelijfd of door loting vrijgesteld, en zij die zich in het ver loopen jaar in de kom der gemeente hebben gevestigd en den dienstplichtigen leeftgd hebben. De lijst van vrystellingen werd in geheime zitting behandeld en na heropening der verga dering werd medegedeeld, dat alleen zullen worden vrygesteld de stadswerk bazen, de politie-agenten, de leden der vrywillige brand weer en zg die deel uitmaken van het brand- p:quet. Al de vroeger vry gestelde categorieën bedienaars van den godsdienst, waterstaats- beambten, onderwyzers, loodsen enz., worden nu dienstplichtig. Eene gratificatie van f 25 werd toegekend aan den ambtenaar ter secretarie De vi a, voot a bemoeiingen inzake de regulisatie der erfpachtscontracten. Tot leden der plaatseiyke commissie van toezicht op het lager onderwijs (sedert 1895 telde deze geen enkel lid) werden benoemd de heeren J. N. J. Boom, inspecteur der dir. be- torium waarneembaar wordt gemaakt door mid del van een elektroskoop, welke op het scherm geprojecteerd wordt. Ook ia intusachen gewezen op een komst tusschen elektrische en geluidstrillingen gelgk twee stemvorken met elkaar kunnen meeklinken, wanneer ze een zelfde aantal vibraties maken, kunnen ook twee Leidsche flesschen op elkander worden „afgestemd." Reeds sedert het begin dezer eeuw kent men gepolariseerd licht; terwgl bg gewoon licht de trillingen in alle mogelgke richtingen lood recht op de voortplantingsrichting plaats hebben, wordt gepolariseerd licht voortgebracht door trillingen uitsluitend in één vlak (het trillings- vlak) een kenmerk van enn gepolariseerden lichtstraal is o. a., dat hy door een Nicols prisma niet in alle standen wordt doorgelaten. De heer Diihne zal bewgzen, dat ook elek trische stralen gepolariseerd zgn. Daarbg wordt gebruik gemaakt van een traliewerk van koperdraad met draden in één richting. Houdt men dit traliewerk zóó, dat de draden vertikaal staan, dan worden de elektrische trillingen doorgelatendraait men het 90°. komen dus de draden horizontaal, dan is het voor den gepolariseerden elektrischen straal niet meer doorgankeiyk. Wat een nicol is voor 't gepolariseerde licht, is dus dit tralie werk voor den elektrische» straal. De heer Van der Moer merkte den heer Moea op dat de raad eigeniyk blij moest wezen dat vijf door het dageiyksch bestuur aange zochte heeren de functie wilden aanvaarden, en dat, nu de heer Moes ook met een candi- daat was aangekomen, burg. en weth. zeer onbeleefd zouden gehandeld hebben, wanneer zij tegen een der gepolste personen hadden ge- >gdwe hebben u niet meer noodig. Medegedeeld werd dat de installatie van den heer J. A. P. Geill als burgemeester zal plaats hebben op 15 Febr. a. s., 's nam. half twee ure; commissie werd benoemd om den nieuwen titularis af te halen. Besloten werd de jaarwedde van den secre taris der brandweer te bepalen op f 25 en die van den bode eveneens te brengen op f 25. De heer Van IJsselsteijn wees den raad op eenige zaken ten opzichte waarvan de gemeente bouwmeester niet aan zyn plicht heeft voldaan» Een beBtek, dat wgzigingen behoefde, welke in vgf minuten te verrichten waren en dat door hem nog Maandag avond bij burg. en weth. zou worden bezorgd, is niet ontvangen, terwijl de bedoelde ambtenaar Dinsdag morgen vóór acht dagen de gemeente heeft verlaten. Verder zijn sedert September door hem geen maandstaten der onderhoudswerken ingediend, zoodat men nu weer zit voor het geval, dat men niet kan nagaan wat aan de aannemers, tengevolge van meer of minder werk, toekomt. Spreker deelde die feiten mede, opdat bekend zou zgn dat het niet aan burg. en weth. te wijten is, wanneer de aannemers op hun geld moeten wachten. Op voorstel van den heer Van der Moer werd nog besloten een commissie van bijstand te benoemen en werden daartoe aangewezen de heeren Moes, Wieland en Van den Hoek en daarna de zitting opgeheven. Tegen Donderdag waren in een hotel opgeroepen de ingezetenen der gemeente, die er belang in stelden de installatie v&n des nieuwen burgemeester een eenigszins feestelijk te geven. De opkomst was echter zoo gering, ook door verschillende omstandigheden, dat de vergadering niet plaats vond. Een drietal weken geledon bespeurde men op de naby de kom der gemeente gelegen le der sedert overleden wed. A. Dekker dat van eenige paarden gedeelteigk de staart was afgesneden. In den nacht van Dinsdag op Woensdag was dit wear by een viertal paarden het geval. Donderdag is het de politie gelukt, den dader te ontdekken en het haar in beslag te nemen. Elektrische stralen worden ook terugge kaatst, de desbetreffende proef zal na het voorafgaande gemakkeiyk te begrypen zyn. Deze eerste voordracht eindigt met een be spreking van de telegrafie zonder draad, de vinding van Marconi, met Branly en Lodge als voorloopers. Men weet dat deze inrichting berust op de weerstandsvermindering, die de z. g. cohaerer (een buisje, gevuld met metaal- vglsel) door elektrische bestraling ondergaat; de Btroomintensiteit wordt daardoor grooter, waarvan men dan gebrnik kan maken tot het doen spreken van een Morsetoestel enz. In niet rechtatreeksch verband met het on derwerp staat de slotproef, waarmede de heer Diihne zes jaar geleden een groot succes had en die daarom op verzoek andermaal op het programma voorkomt. Zg betreft de verschyn- seleD, die zich voordoen bij een vlies, dat door de menschelgke stem in trilling wordt gebracht. Morgen hoop ik van de tweede voordracht, die over spectraalanalyse, een dergelgk over zicht te geven. Dr J. VAN DE STADT. Middelburg 8 Febr. 1899.

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 1