MIDDELRllRGSCHE COURANT N°. 34- 142° Jaargang, 1899 Donderdag 9 Februari. Verschillende Berichten. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en 1 Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 8 Febr. 8 u. vm. 42 gr. 12 u. 51 gr. av. 4 u.BOgr. F.Verw. mat. tot kr. Z. wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten deB middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentien20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per re< Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën by abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Middelburg 8 Februari. Wlen de schoen past „De Standaard vindt het eene „laffe insinna-. tie" als men spreekt vanoene zekere party, die, na bet by de „groote luyden" te hebben afgelegd, bet nu maar eens by de „kleine luy den" is gaan probeeren. Eilieve, waarom zoo verbolgen, o Standaard! Raakt de zaakuniet, en is het maar een „praetje voor de vaeck", waarom er u dan aan gestoord Maar nu van „insinuatie" gesproken wordt, schijnt de zaak u toch wel ietwat ter harte te gaan. Waarlijk» gy hadt dit niet moeten doen. Onwillekeurig denkt men na aan het bekende spreekwoord Wien de schoen past Aldus het Christelijk Historisch Ned. Dagblad van wier redactie het ook volstrekt niet aardig is om den vinger op zulk een zieke plek te leggen. Die verheerlijking van die „kleine luyden" wier ijdelbeid, zucht om toch ook eens iets te zeggen te hebben, wordt geprikkeld, en die men sty ft iu hun bekrompen opvattingen, heeft heel wat kwaad in staat en kerk gebrouwen- Maar a propos: doet op het gebied der laatste de partij, waarvan het blad het orgaan is, ook niet precies hetzelfde en is ook zij daardoor niet schuld van de groote verdeeld heid iu de Ned. Herv. kerk tusschen modernen en orthodoxen Een ruimere blik in deze van haar kant zou waarlijk om des lieven christelijken vrede ook geen kwaad kunnen zeker inwendig zitten, want uiteriyk is er geen spoor van een spoedig einde te zien! Eéne kentering in het onderwijsvraagstuk nemen wij wel waar, nl. deze dat blgkbaarde pacificatie van 1889 den anti-revolutionairen onraststokers reeds lang genoeg heeft gednnrd en zy in de parlementaire debatten en in de perspolemiek de leegte, welke 't- rusten van den schoolstrijd liet, niet langer verdragen kunnen. VREDE-BEWECINC. Met ingenomenheid zullen zeker onze lezers kennis genomen hebben van het telegraphisch bericht in ons vorig nommer, dat te 's-Gravenhage de vredes-conferentie zal gehouden worden. "Waarschijnlijk zal die in Maart plaats hebben. Wy willen niet spreken van de fiaancieele en andere voordeelen, die daaruit in het bijzonder voor de residentie zullen voort vloeien, maar dit mogen wij wel constateeren. als vervolg op eene vroegere, in verband daarmede gemaakte opmerking, dat zulk een besluit zeker strekt tot verhooging van ons prestige tegenover het buitenland en tevens om ons land weêr meer bekend te maken. Voor onze jeugdige vorstin is het zeker aangenaam, al is de taak niet licht, om bg die gelegenheid de eer en den luister van ons volfa op te houden tegenover de hooge vertegen woordigers der verschillende landen. De, in verband met die conferentie, later te behandelen motie, voorgesteld door mr J. M. van Stipriaan Lnïacins, in de vergadering van het comité voor het vredesmanifest, en in te dienen aan den minister van bnitenlandscfae zaken, luidt als volgt De Nederlandsche Vrouwenbond ter Interna tionale Ontwapening en het dames- en heeren comité lot ondersteuning van dien bond Overwegende, dat er slechts twee middelen zyn tot vervanging van den oorlog, nameiyk gedwongen arbitrage en een scheidsgericht; Overwegende, dat die twee middelen op de agenda der aanstaande vredes conferentie ont breken Overwegende, dat ieder land het recht heeft onderwerpen op die agenda aan te brengen Overwegende, dat er een einde moet en kan komen aan de afschuwelijkheden van den oorlog en aan het gemis eener internationale recht spraak Noodigen de Nederlandsche regeering met den meesten aandrang nit de gedwongen arbitrage en het scheidsgericht op de agenda van de vredes-conferentie te brengen. KENTERING. De clericale bladen, met De Standaard aan het hoofd, hebben het maar steeds druk over de „kentering", die er op onderwysgebied in ons land zou waar te nemen zyn, en over de „wegstervende neutrale school". De Arnh. Ct. maakt, in verband daarmee, de volgende juiste opmerking Het is voer de geestverwanten van De Stan daard inderdaad wel noodig, hun telkeDS en telkens weer het liedje voor te zingen van de „wegstervende neutrale openbare school", want als 't hun niet by herhaling door dat blad en zyn echo's in de kleine anti-revolutionaire pers verzekerd werd, dan zouden zy, rondom zich ziende, 't wel spoedig moeten vergeten, dat de apenbare school „stervende" is I 't Zal 'm dsn Rijkskeur van vee en vleesch. Door het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond Maatschappelijk Belang ia een adres tot den minister van binnenlandsche zaken gericht» waarin in hoofdzaak betoogd wordt, dat noch de stichting van abattoirs, noch de op het stuk van keuring bestaande gemeente-verordeningen ooit tot eene goede en billgke vleeschkeur kunnen leiden, maar dat eene afdoende regeling in dit opzicht slechts kan worden gevonden in bestaan van een algemeens Rijkskeur, en dat in ieder geval aan eene dergelgke wettelijke regeling dient vooraf te gaan de totstandko ming der wet, bedoeld bij art. V der additio- neele artikelen der Grondwet van 1887. Redenen waarom het bestuur den minister dringend verzoekt te willen bevorderen het indienen en het tot standkomen van zulk eene wet (tot regeling van de schadeloosstelling bg vernietiging of onbrnikbaarmaking van eigen dom), alsmede eene wet, regelende de alge- meene keuring van vee en vleesch in Nederland. BENOEM1H UJü« ENZ. By kon. besluit is een commissie ingesteld tot het, overeen komstig een door den min. van waterstaat vast te stellen programma, onderzoeken van de ge schiktheid en de bekwaamheid van hen die in aanmerking wenschen te komen voor een benoeming van adjunct-inspecteur van den ar beid; en zijn tot leden dier commissie benoemd de heeren mr J. W. A. S. Versteeg, adm. aan het dep. van waterstaat, tevens voorzitter, te 'a Hage; H. A. Ravenek, P. van der Burg en dr L. Aronstein, hoogleeraren aan de Pol. school te Delft; dr R. H. Saltet, hoogl. aan de Gem. univ. te Amsterdamdr H. F. Kuyper iosp. van den arbeid te BredaA. D. P. van Löben Seis, id te ArnhemJ. H. L. van Deinse, id te Amsterdam mr J. B. Peyrot, commies aan het dep. van waterstaat, tevens, secretaris, 's-Hage; en is, met ingang van 15 April 1899, aan J. Witkop van Roijen, op zgn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Kantens. De off. van gez. der le kl. C. Pino, gedeta cheerd te Leiden, wordt met 1 Maart a. s. op nou-activiteit gesteld. UIT STAD ÉN*PROVINCIE. Bij kon. besluit: zijn (her) benoemd tot burgemeester van Biervliet en van IJzendgke Ch. de Vos; van Waterlandkerkje J. A. Bekaar, secretaris dier gemeentevan Domburg E. L. baron van Hardenbroeken van Waarde J. Vereeke; is aan den reserve-officier van gezondheid der 2e kl. A. W. Verheyden, te Middel burg, gerekend van 27 Febr. 1899, een eervol ontslag verleend uit zijn betrekking tot de landmacht is op zyn verzoek aan A. L. A. van Unen, te Vlissingen, eervol ontslag verleend als 2de luitenant bij de dd. schutterij aldaar; zijn bij die schuttery benoemd tot 2de-luit. J. T. Poelman en S. Hobma, heiden thans sergeant. Uit Vlissingen. Maandagavond viel aan boord van het op de reede aldaar liggend zeilschip Atlantic, van Antwerpen naar Buenos-Ayres, een matroos bij het ophalen van het anker over boord verdronk. Alle pogingen om hem te redden bleven vruchteloos. Dinsdagavond hield de afdeeling Goes van den Christelijken Nat. Werkmansbond, uit gaand e van de Ned. Herv. kerk, in het kerk gebouw der Christeiyke Evangelische gemeente feestelijke samenkomst. Feestredenen en voordrachten wisselden elkander af en blijk baar had het overgroote publiek, want het kerkgebouw was geheel gevuld, een genoege- lgken avond. In plaats van den heer I. Wessel Jr., die bedankte wegens drukke bezig heden, werd tot penningmeester gekozen de heer J. L. Cense, terwijl de heer Wessel, in plaats van wijlen diens vader, bg acclamatie tot lid der commissie van advies werd benoemd. Maandag heeft aan den polder Leendert Abraham (Noord-Beveland) eene oe afschuiving plaats gehad, vermoedelgk over eene lengte van 70 M. Zij strekt zich uit van 20 M. ten Noorden van dykpaal no. 13 tot 50 M. ten Zniden van dien paal. Agenten. Te Rotterdam: Nijgh va» Ditmab. Vrijdag namiddag verwijderde de onge huwde zoon van de wed. A. Dieleman zich van de hofstede zijner moeder, onder de ge- nte Zaamslag, om naar den scheer winkel aldaar te gaan. Hij is daar ook geweest, maar tot heden (Woensdag) morgen heeft men niet meer gezien. Daar bedoelde persoon eens aan toevallen ïydt, —ordt aan een ongeluk gedacht. ONDERWIJS. De voordracht voor hoofd der school te Waarde bestaat, in alphabetische volgorde, uit de volgende heerenN. Pols, hoofd der school te 's Heerenhoek, K. van der Slikke, onderwyzer te Wolfaartsdijk, Jac. Spek, idem te Haamstede, J. C. Visser, idem te Schagen, en M. van Weele, idem te Waarde. Hot Middelbaar onderwijs te Middelburg In 1898. Blijkens het verslag betreffende den toestand van dit onderwijs in deze gemeente ge durende 1898 bedroeg het aantal leerlingen der Rgks hoogere burgerschool in December van dat jaar 121, t. w. 115 manneUjke en 6 vrouwelgke, tegen 115 mann. en 5 vrouw, in het vorige jaar. De leerlingen waren verdeeld volgtvoor volledig onderwijs le kl. 31 m., kl. 27 m. en 3 vr., 3e kl. 26 m. en 1 vr., 4e kl. 18 m. en 2 vr. en 5e kl. 8 m.enkele lessen ontvingen 5 mannelijke leerlingen. Van de 13 leerlingen, die aan het eind-exa- en deelnamen, slaagden er 12. Van dezen zyn 3 gegaan naar de Polytechnische school te Delft om te studeeren voor ingenieur; 3 stu deer en voor arts; t.w. 1 aan de rgks-universi- teit te Leiden, 1 aan die te Utrecht en 1 aan de gemeentelgke nniversiteit te Amsterdam; 2 voor apotheker te Utrecht, 1 is geplaatst bg Twentsche Bankvereeniging „B. W. Blyden stein Co." te Enschede, 1 is in dienst bg het reservekader, 1 studeert voor surnumerair 1 is geplaatst in de zaak van zgnen vader, fabrikant van bedden, ma trassen enz. De nietgeslaagde is tot de school teruggekeerd. Het blijft te bejammeren zegt de com missie dat onder de in den laat sten tijd aangebrachte verbeteringen ten behoeve der leerlingen en van het onderwijs ook niet te vermelden is het stichten van een gymnastiek lokaal bij het schoolgebouw. Immers dan zonden de leerlingen onder toezicht van den directeur blijven en dientengevolge de lessen meer vrucht dan tot heden worden bgge woond, terwijl deze dan ook gedeeltelgk binnen de gewone schooluren zouden kunnen gegeven worden en eene gewenschte ontspanning zouden aanbrengen." In de hulpmiddelen bij het onderwijs wordt op voldoende wgze voorzien. Het aantal leerlingen aan de burgeravond school bedroeg in December 1898 134, tegen 131 in 1897. Bg het einde van den cursus 1897—1898 bevonden zich op de school 130 leerlingen. De cursus 189899 ving aan met 136 leer lingen, waarvan 132 voor volledig onderwijs en 4 voor enkele lessen. Van de leerlingen bezochten 49 de ambachts school. Van de 117 leerlingen hadden als beroep gekozentimmerman 57, schrgnwerker, meu belmaker 4, smid 29, steenhouwer, metselaar, loodgieter 5, beeldhouwer, stukadoor 1, ver ver, glazenmaker, verlakker 5, onderwyzer 3» kantoorbediende 4, andere beroepen 9. Vrgstelling van betaling van schoolgeld werd verleend aan 66 leerlingen. Aan het eind-examen namen 16 leerlingen deel, waarvan er 15 het getuigschrift ontvingen. Aan het toelatings-examen werd deelgenomen door 76 aspiranten voor de 1ste voor de 2de klasse en de uitslag was dat 53 werden toegelaten tot de 1ste klasse en 2 tot de 2de klasse. Met het herstellen en vervangen van leer middelen, ten behoeve van het onderwijs in het teekenen, dient voortgegaan te worden, terwyl aanvulling van het kabinet voor natuur- en scheikunde in het belang van het onderwys der commissie van toezicht noodzakeiyk voor komt. Na afloop van het overgangs- en het eind examen werden aan 69 leerlingen, t. w.36 leerlingen der le klasse, 17 leerlingen der 2e klasse, 16 leerlingen der 3e klasse, voor getrouw schoolbezoek belooningen, bestaande in voor werpen, betrekking hebbende op het door den leerling gekozen ambacht of vak, uitgereikt. RECHTSZAKEN, Kantongerecht te Middelburg. Heden (Woensdag) zgn veroordeeld T 1? Amomniilan O jn. houden van eene voor de eerbaarheid aanstoo- teiyke toespraak J. H., Rotterdam, tot f 1 a. 1 d. h.; loopen op beplanten grond, zon- gerechtigd te zyn K. d. G., J. d. R., J. M., Arnemniden, tot f 1 b. s. 1 d. h.; rapen van schelpdieren op de werken van het kanaal door WalcherenC. C. Cz., J. v. B. Jz., Ar nemniden, tot f 3 b. s. 2 d. h.; jachtdelictJ. J., Meliskerke, tot 2 X f 20 b. s. 8 d. h. iedere boete, met verbeurdverklaring van het geweer, bevel tot uitlevering of betaling ad f 7.50 a. 4 d. h.; het zgn hond niet voorzien van een aan den halsband bevestigd metalen kenteeken te VlissingenJ. S., Koudekerke, tot f 1 b. s. 1 d. h. Verder wegens het, als tapper niet zorgen dat zijne lokalen te Vlissingen ontruimd zijn, op het hem d.d. burgemeester toegestaan later önr dan middernacht: F. M., Vlissingen, tot f 5 b. s. 3 d. h.van elders te Vlissingen in voeren van vleeBch, hetwelk niet is gekeurd: S. G. S., wed. M. S., Vlissingen, tot f 10 b. s. 3 d. h.als bezoekers eener tapperij te Nieuw en St. Joosland, deze niet op het sluitingsuur verlaten G- K., J. W-, C. V., A. V., S. J., R. R., C B., A. P., T. d. V., C. d. K.,L v.d. K., S. R., Nieuw- en St Joosland, tot f 1 b. s. 1 d. h. Ten slotte wegens dronkenschapA. J. M., W. K., C. v. P., Middelburg, A. A. V., Roze- lairs (België), J. L., zonder bekende woon- of verblyfplaats, tot f 1 b. s. 1 d. h., A. B., Mid delburg, tot 2 X f 1 b. s. 1 d. h. iedere boete., J. J. d. R., S. C. L., M. M., Middelburg, tot f 2 b. s. 2 d. h., P. P. d. K., P. A. W., Mid delburg, tot f 3 b. s. 2 d. b., J. L., N. J- F., F. C., Middelburg, tot f 5 b. s. 3 d. h.,A.M., Middelburg, 3 d. h., L. v. EMiddelburg, J. S., Arnemuiden, tot eene week h. VrijgesprokenJ. G., Middelburg, beklaagd van overtreding drankwet. Het is nu weêr niet waar, dat de N.-Br. Chr. Boerenbond zich zal afscheiden van den Ned. Boerenbond. Het was een gerookte bokking. Tegen den gemeente-veldwachter van Oirschot is door het O. M. bij de rechtbank te 's Her togenboseh wegens mishandeling 4 maanden gev.straf geëischt. De man had een kalm inwoner, die op een Zondagavond met een gerookte bokking op hem afkwam, waarin de veldwachter een mes meende te zien, nüt alleen geboeid achter slot en grendel gebracht, maar tevens, hoewel de man heel gewillig mee ging, hem de handboeien zoo vast aangëdaam dat de polsen erg gezwollen waren. LETTEREN EN KUNST. In het dezer dagen verschenen achtste deel, eerste stuk, van de Mededeelingen, uit gegeven door het Zceuwsch genootschap der wetenschappen, komen voor twee interessante beschouwingen een van F. A. Hoefer te HattemAanteekeningen betreffende de klok kenspellen van Middelburg en het andere van H. M. Kesteloo over De stads rekeningen van Middelburg (V) van 1600—1625. Da Januari-aflevering van De Huisvriend de verdienstelijke uitgaaf van de firma H. A. M. Roelants te Schiedam, waarop wij nog kort geleden de aandacht vestigden, bevat weêr aardige en lezenswaardige bijdragen. Natuurlijk wordt ook daarin Gerard Keller herdacht en een woord gewgd aan mevrouw Tbéo Bouwmeester. Beider portretten komen tevens in het tijdschrift voor. Dan vindt men daarin eenige mededeelingen omtrent Z. H. paus Leo XIII; opgeluisterd door eenige g geslaagde af beeldingen En eindelyk wordt in die aflevering een gin gemaakt met eene, los van toon zijnde beschryving van Zierikzee, met een twee tal heldere en vriendelgke gezichten op en in die gemeente, n. i- een op de nieuwe haven en een in de Poststraat. LANDBOUW. Wy vestigen de aandacht op de in dit nommer voorkomende advertentie van de Maat- schappij tot bevordering van landbouw veeteelt in Zeeland betreffende het uitloven vanj twee prgzen, van 1000 ieder, voor nit het buitenland ingevoerde dekhengsten. Een gezelschap van ruim dertig land bouwers te Wissekerke (N.B.) hield Maan dag ji., onder leiding van hun collega H.Meu- lenberg van Geersdgk, een bijeenkomst ten einde nader overleg te plegen omtrent het aanschaffen van een sienwen fokhengst. In deze byeenkomst bleek, dat een commissie, aan wie de koop van een hengst was opgedragen daarin niet had knnnen slagen, wgl 't bedoelde dier reeds verkocht was. Omtrent de geschikt heid van een anderen door de commissie ge- zienen hengst, kon zy geen beslist gunstige verklaring geven. Ean nieuwe commissie kreeg nu in opdracht rond te zien naar een of meer hengsten van Belgisch of Oldenburger ras en omtrent bare bevinding in een eerlang te beleggen nieuwe samenkomst verslag uit te brengen. Van dat verslag zou dan afhangen, of er tot den aankoop of tot een tijdelijk stationnement van de door de commissie opge spoorde fokdieren zal worden overgegaan. Vee-Invoer In België. Den correspondent uit Oostelijk-Zeeuwsch- Vlaanderen schrgft aan het N. v. d. D. Naar wy uit goede bron vernemen, is aan het Belgische ministerie van Landbouw eene nieuwe regeling in bewerking voor den in voer van fok- oh sl£2titvee. Het gehate ringenstelsel zal afgeschaft wor den en vervangen worden door den zooge- naamden inventaris, bestaande in een boekje, waarin het signalement van het veeBtaataan- geteekend en de verschillende bepalingen zijn opgenomen omtrent vervoer en verkoop. In dit boekje moeten de beambten hunne hand- teekening plaatsen, telkens als een dier van its verandert, waardoor ook de lastige ge- leidbriefjes of passavants vervallen zullen. De pas geboren kalveren zullen in den „in ventaris" bygeboekt worden. De ingevoerde beesten zullen dan slechts eene quarantaine van drie dagen moeten ondergaan. Na dien tijd zullen de gezonde beesten óf geslacht worden, óf nog gedurende eenigen tyd in afzondering gesteld worden in den stal van den nieuwen eigenaar. Na dit tydsverloop zal het vreemde vee met de overige dieren in aanraking mogen komen. De commissie voor de historiach-geneeskun- dige tentoonstelling, in de maand Juli te Arn hem te houden, heeft na de verkregen fiaan cieele resultaten besloten tot de uitvoering der plannen voor de tentoonstelling over te gaan. het vertrouwen, dat voor het kleine nog overblijvend tekort haar de steun van verdere belangstellenden in den lande niet zal ont breken. In Den Haag wordt een vegetarische restaurant geopend, de eerste inrichting van dien aard in ons land. In Jnni zal eene verloting gehouden wor- deD van door de weezen der weesinrichtiDg te Neerbosch vervaardigde voorwerpen, waarvan de opbrengst zal strekken ten voordeele dier inrichting. Het aantal uit te geven loten a f 1 per stuk zal bedragen 8000. Het provinciaal kerkbestuur van Noord- Holland heeft wegens herhaalde dronkenschap, een predikant voor den tijd van twee jaren geschorst en een anderen predikant uit zijne kerkelyke bediening ontzet. Om dezelfde treurige reden heeft de gemeen teraad van Noordbroek het hoofd der open bare school ontslagen. Schipper T. Hovestadt, bevarende het beurtschip Deo Gloria van Ierseke op Rot terdam, is Zaterdag, by het doorvaren van de spoorbrug over de Oude Maas te Dordrecht, aan een groot gevaar ontsnapt. Bij het strgken van den mast brak namelijk de lierketting, waardoor dat zware lichaam met donderend geraas naast hem aan het roer neerstortte en brak. Het vaartuig is ter herstelling aan de Bom- kade in de haven gebracht. De openstelling van de banen der Delftj sche ijsclub is zeer voorbarig geweest. Nadat een tiental heeren, dames en kinderen door het slechte gs waren gezakt, moesten de banen weder gesloten worden. De werkgever te 's-Gravenhage, die onj langs, omdat in zijn werkplaats overtreding van de arbeidswet geconstateerd werd, zijn werklieden op staanden voet ontslag gaf, heeft zyn knechts weer in dienst genomen. Hg zal vervolgd worden wegens overtreding der ar beidswet, nadat hij aan zijn verplichtingen ten opzichte der veiligheidswet voldaan heeft. De werkvrouw, die indertyd bij de ver moorde vrouwtjes op den Raamsingel te Haar lem werkte, en thans in het Stads-Armhuis verzorgd wordt, moet in een yieude koorts zich uitgelaten hebben over den moord, zoodat politie en justitie met het geval in kennis werden gesteld. Sommigen maken daaruit op, dat zg bekend zou hebben die daad te hebben gepleegd. Reeds vroeger waren vermoedens op deze vrouw gevallen, zoodat zg herhaaldelijk in verhoor is geweest. Een weduwe te Arnhem, die door een stoof in brand geraakte en ernstige brandwon den bekwam, is aan de gevolgen overleden, Te Amsterdam geraakte ook een vrouw in brand, doordat haar rokken met het vuur van de stoof in aanraking kwamen. De vlam sloeg uit de kleederen. Ter verpleging werd zij naar bet gasthuis gebracht. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Tabbergen een lsudbouwerskciecht dood gestoken. De dader is niet hekend. 1Te Oostwold (gem. Leek) struikelde eeoq

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 1