BUITENLAND. LAATSTE BERICHTEN onder bescherming van prina Albert. Toege laten worden inzendingen van alle in Oost- Viaanderen gevestigde, ot daar door agenten vertegenwoordigde fabrieken en handelshuizen. Volgens gewoonte zullen tijdens de tentoon stelling allerlei feesten plaats hebben, o. a. een bestendig festival met prijzen tot een bedrag van frs 10.000 en verder congressen van het reddingswezen, voedingsmiddelen en gezondheidsleer, alle met speciale, internatio nale tentoonstellingen. Wijl Gent op zich zelf reedB veel beziens waardig heeft, wordt op een druk bezoek ge rekend. Het bestuur is gevestigd Leopold- boulevard 47 te Gent. Te Brussel is een dievenbende gearre steerd die haar werk maakte van diefstallen en oplichterijen in Daitschland en Engeland on de bnit te Brussel aan den man trachtte te brengen. Het bleek by onderzoek dat zij hare brieven aan het Noorderstation te Brussel liet afhalen. Daar werden inderdaad herhaal delijk brieven door een jongetje afgehaald, die echter moeilijk bleek te volgen, daar hij na bet afhalen lange omwegen maakte. Ten slotte gelukte het hem te zien binnengaan in een huis, waar de politie een man en drie vrouwen in hechtenis nam, dienuaanDuitscb- land zullen worden uitgeleverd. Een handelaar in comestibles te Parijs had een bediende, in wien hy zooveel vertrou wen stelde, dat hij weigerde geloot te hechten aan het verhaal van een zijner vrienden, dat de jonge man er tegenover zijn kennissen op had gestoft, tot de beruchte bende van Neuilly te hebben behoord. Maar by toeval bekende bet jonge mensch dat dit waar was en hij werkelgk aan eenige inbraken der bende had deelgenomen. De patroon ontsloeg onmiddel lijk den jongen man, maar deze antwoordde dat zijn patroon zoolang niets te vreezen had als hy bleef. Maar nu hij hem wegzond, zou hij wel eens zien. Werkelijk zag de patroon den volgenden ochtend iets en wel dat inbrekers in zyn winkel hadden hnis gehouden. Oogen- blikkelijk werd de politie gewaarschuwd, maar deze kou de aangename tijding mededeelen, dat de dieven nog in den nanacht waren gevat, toen zij de gestolen goederen op een handwagen veryoerden. Naar uit Londen wordt bericht, zou mr John Morley, die op zich nam de authentieke biografie van Gladstone te schrijven, voor dit moeiiyk, maar eervolle werk het schitterende honorarium van f 120.000 bekomen. Generaal Arthur Cotton, die te Londen eenige dagen geleden zyn 96sten verjaardag vierde, was in zijn jeugd zoo zwak, dat niemand meende dat hij den manneiyken leef tijd zou kunnen bereiken. Hij werd echter gaandeweg sterker, nam dienst als soldaat, bewees in zijn verder leven, dat hy van een zeldzame taaiheid was en maakte alle voor spellingen der doctoren te schande. Hy is nog zoo sterk en gezond en helder van geest, dat niemand zich verwonderen zou, wanneer hy honderd jaar werd. Da quaestie omtrent de nalatenschap van Johannes Brahms is thans eindelijk beslist. Het vermogen ongeveer 300,000 mark is toegekend aan de bloedverwanten van den be roemden toondichter. De Gesellschaft für Mu- sikfreunde en de pensioenvereeniging F,., Liszt, waaraan Brahms in een zyner testamenten groote sommen had gemaakt, krijgen nu niets- Te Wolfenbtittel zijn drie arbeiderB in stedelijken dienst, bij het stratenmaken, door een verzakking van een groote massa aarde, plotseling bedolven en omgekomen. Te Weenen overleed op hoogen ouderdom de antiquair Posonyi, die een schriftverzame ling van ongeveer 30.000 nummers heeft nage laten. De zeldzaamste antographen vindt men in deze collectie, die den verzamelaar ongeveer 200.000 florgnen heett gekost. Van een kolonie mg nwerkers, die van de kopermijnen in Alaska terugkeerden, zyn er niet minder dan dertig doodgevroren. Keizer Nicolaas II heeft uit eijn privaat- kas een millioen roebels gegeven voor de hongerlijdende boeren. Niet lang geleden gaf de keizer reeds 500.000 roebels. Vreemde dingen in de Engelsche High Life. De Engelsche groote wereld beleeft den laatsten tijd wel emoties, en geeft ook anderen gelegenheid tot discours. Voor eenige maanden rees de nog steeds onopgeloste vraag, of de hertog van Portland in de eenzaamheid leefde en stierf, dan wel als Charles Druce in de maatacbappg verkeerde, en onder dien naam een gewoon huweiyk sloot. Daarop kwam de Hinton-zaak, met allerlei praatjes over lord Poulett, die, om een wedden schap te winnen, zou zgn gehuwd met het eerste meisje, dat hg bij het aan land stappen zag, en die den uit dit huwelijk gesproten zoon verstiet, met het gevolg dat het jonge mensch als orgeldraaier den kost verdiende en nu een veel jongeren haltbroeder den titel en de rech ten van den vader betwist, om dan de goederen en den zetel in het Hoogerhnis in bezit te kun- .nen nemen. Maar nu is er een nieuwe, even geheimzin nige zaak aan de orde. De Morning Post bevatte Zaterdag eendoor twee te Londen en te Berlgn wonende advo caten onderteekende advertentie, waarin prins Ludwig LöwensteinWertheimFreudenberg wordt verzocht zijn adres op te geven, wijl men hem een hem betreffende mededeeling aangaande Duitsche aangelegenheden heeft te doen. Bedoelde prins, die tot een der hoog adeliyke geslachten behoort, is omstreeks 35 jaar en voor byna twee jaar in Engeland gehuwd met een dochter van den hertog van Mex borough. Uit een mededeeling van een der advocaten biykt, dat de prins voor ongeveer drie maanden is verdwenen. Zelfs de geheime politie kan zyn spoor niet vinden. Het laatst dat men hem zag, was op een partij hy den hertog van Portland. Tegenover deze tot allerlei vermoedens lei dende mededeelingen, staat echter een gerust stellende verklaring van de prinses. Zy beweert dat haar man niet zoek maar op reis is, dat zij nog kortelings brieven van hem heeft gehad, en dat men mededeelingen voor hem kon richten aan zijn broeder op het kasteel Löwenstein in Beieren. Met betrekking tot de advertentie zeide zij, dat er geen aanleiding voor zulk een oproe ping bestond. Zy vermoedde dat er chantage achterstak, en dat zg zelve ook brieven had gehad van lieden, die haar geid wilden afpersen Wat dit alles te beteekenen heeft, is niemand duidelijk. Maar zoowel te Londen als te Berlijn verdiept men zich in gissingen over dit mysterie. Een Telephoon? Men noemt de telephoon een uitvinding van onzen tijdEn wat vertelt de Moniteur Dat zekere B. meer krijgt men van des uitvinders naam niet te weten den 14en Januari 1790, reeds honderd jaar geleden dus, de telephoon uitvond. Hij noemde zyn uit vinding téléloque en gaf er de volgende be- schryving van: „Dit toestel, nu nog zwaar en ingewikkeld, maar waarvan ik een meesterstukje wil ma ken, draagt den naam van huistéléloque. Het zal voornameiyk dienst doen voor de buiten- wonera, en de gemeenschap onderhouden op verre afstanden, overdag van hun balkons of belvédères en des nachts uit hun slaapka mers, ver over meren, stroomen en dalen, die hen scheiden". Genoemde B. moet hebben aangeboden op het Champ-de-Mars met behulp van zijn télé Ioqne een redevoering over te brengen, in het Luxembourg door den voorzitter van het Directoire uitgesproken. Zijn „waanzinnig" aan bod bracht hem schier in de gevangenis. En nu worden onze telephoonjuffrouwen uitgeveegd, als ze langer dan eenige seconden met haar „voorwaarts" wachten. (Tijdschrift voor posterijen en telegraphie KERKNIEUWS. Wekelijksche opgaaf betreffende de Ned. Herv. kerk. Beroepen naarScherpenisse A. de Visser te Herwijnen (Geld.); Hulst (toez.) L. M. de Boer te Neede; Den Ham dr Engelberts te BergschenhoekIJselmonde dr J. W. H. Kalk man te WoerdenGrevenbicht (L.) Gouverneur, cand.; Streefkerk P. Hermans Visser te Ijlst; Cocksdorp C. J. Veenhuyzen te Minnertsga; en naar Moerdyk J. Verweg te Ooltgensplaat. Aangenomen BaarVisvliet c. a. door J. E. de Vries, cand.; Engelen door W. Berkhuis te Helder; Werkhoven door H. J. van Rooyen, cand.; en naar Dalfsen door J. Langman te Bovensmilde. Bedankt voor: Oostkapelle door W. A. Keers te 's Heer ArendskerkeAppelscha door H. Th. Obbink te HoogersmildeNieuwerkerk aan den IJsel door S. van Daalen te Benschop; Wanneperveen en Leilens (Gr.) door H. J. van Rooyen, cand,; Ingen (toez.) door E. J. B. Jansen, cand.: Wageningen door C. A. Ling- beek te Kubaard c. a.; Oosterland (eiland Wieringen) door L. H. Rienderdorff te Warder; Den Helder door Adriani te Warmenhuizen en voor Polsbroek door J. C. Klomp te Lun- teren. Gereformeerde kerken. Beroepen naarArnhem K. Wydoogen te De Krim; en naar Zuidwolde J. E. Reyenga, cand. Aangenomen naar Zaamslag (4) door J. Tholen te Medemblik. Bedankt voor: Doornspgk (Geld.) door G. H. van Kasteel te OppenhuizenRozenburg door E. Prinsen te Oostwoldeen voor Blok zijl door F. Bruiasma te Oldenboorn. Doopsgezinde gemeenten. Aangenomen naar Wormerveer door A. K. Kuiper te Warga. LANDBOUW. PROEFVELDEN. (Slot). De heer K. J. A. G. baron Collot d'Escury te Kloosterzande nam op proefveld no. 19, op lichten kleigrond, eene proefneming om de werking van een kali- en kalkbemèsting naast de gewone bemesting na te gaan: Het proefveld, groot 40 aren, werd verdeeld in 8 geiyke perceelen. De perceelen 1 en 6 ontvingen ieder 600 KG. ammoniak superphosphaat en 200 KG. zwavelzure kali-magnesia per HA.; de percee len 2 en 5 ieder 600 KG. am .-snperphosphaat en 800 KG. kaïniet per HA.de perceelen 3 en 8 ieder 600 KG. am.-superphosphaat en 100Q KG. kalk en de perceelen 4 en 7 ieder 600 KG. am.-superphosphaat. Het geheele proefveld werd op 28 Maart be- poot met aardappels, zg. watten. Spoedig na het pooten viel er veel regen en werd het weer guur. De opkomst der aardappels op de verschil lende perceelen was daardoor zeer ongelgk en ook de eerste groei was slecht. Later kwam dit door gunstiger weer veel bg. De aard appelen hadden niet van de ziekte te lgden en werden van 19—23 September by prachtig droog weer geoogst. De opbrengst waBbg eene bemesting met Am. superph. zwavelz. kali magnesia 15730 kg. groote, 790 kg. poters en 920 bg. kreel, bij eene met am. superph. kainiet 13560, 850 en 900, dito met kalk 14840, 590 en 920 en m6t am.-superphospb. 13430, 550 en 860. De proefnemer schryft naar aanleiding dezer uitkomst. „De slechte opkomst heeft tot mijn leedwezen de proef geheel doen mislukken. Ik durf dan ook uit de verkregen cyfers geen conclusie trekken. Houd ik met het verschil in opkomst en met alle bij-omstandigheden rekening, dan kom ik, evenals in 1897, tot de slotsom, dat kaïniet gunstig gewerkt heeft. Een der met balk bemeste perceelen gaf de hoogste opbrengBt; het was echter ook het best opgekomen en ik durf omtrent de fealk- bemesting dan ook geen bepaald oordeel vellen," By het bezoek van den rykslandbouwleeraar aan het proefveld bleek hem ook duidelijk, dat door den ongeiyken stand der aardappels geen oordeel over deze proefneming uitgespro ken kan worden en komt het hem slechts wenschelijk voor de proef te herhalen. Proefveld no. 24, eveneens op lichten klei grond te Kloosterzande, was aangelegd met de bedoeling om de nawerking van in 1897 gebruikte kali, kaïniet en balk na te gaan op rogge. Door een ongeluk is het resultaat van de bij het dorschen verkregen opbrengst verloren geraakt en kan daarom van dit proef veld geen verslag uitgebracht worden. Aan het verslag van de uitkomsten op de door het rgk gesubsidieerde proefvelden in onze provincie, uitgebracht door den rybs. landhouwleeraar I. G. J. Kakebeebe, waarvan wij den hoofdinhoud successieveiyk hebben medegedeeld, is toegevoegd een verslag om trent het wetenschappelijk proefveld in den Wilhelminapolder op lichte klei, waarop de directeur van den polder, de heer H. A. Han- ken, twee proeven nam. Op proefveld 1 was het doel, om bij aard appelen na te gaan het verschil in werking in opgeloste Pelru-gnano, ammoniak-super- phosphaat en Chili-salpeter-superphosphaat, zoo gegeven, dat door de verschillende bemestingen evenveel KG. stikstof en phoephorzuur op het veld gebracht werden. Het proefveld, groot 32 aren, werd verdeeld in 16 perceelen van 2 aren, zoodat 4 perceel tjes bemest werden met Peru-guano; 4 met ammoniak-superphospha&t, 4 met Chili-salpeter en superphosphaat en i onbemest bleven. Perceelen 1 werden bemest met 5.24 KG. Chili-salpeter en 8 KG. snperphosphaatpero. 2 met 12 KG. ammoniak-snperphosphaat (7 pet Btikstof en 9 pet phoephorzuur); perc. 3 met 12 KG. opgeloste Peru-guano (7 pet stik stof en 9 pet phosphorzuur)perc. 4 bleven onbemest. De aardappelen (Zeenwsche blauwe) werden op tijd gepoot; zy kwamen goed boven, doch de koude voorzomer was oorzaak, dat zij weinig groeiden, daardoor achterlijk bleven en minder opbrachten dan in vorige jaren. Een besproeiing met bouillie-bordelaise had niet plaats en toch was het opmerkeiyk, dat de aardappelen op het proefveld veel minder van de ziekte te ïyden hadden dan de aardappelen rondom het proefveld, die evenmin besproeid waren. De uitkomst was dat bij bemesting met Chilisalpeter en supherphosphaat werden ver kregen 14150 KG., met ammoniac snperphoB- phaat 16212 KG, met opgelost peru-guano 16725 KG. en zonder bemesting 14287 KG. Hieruit blijkt reeds dadelijk, dat de hulp meststoffen dit jaar weinig gewerkt hebben. Verleden jaar toch werd als totaal op de ver schillende perceelen respectievelgk geoogst per HA. 24862 KG., 27862 KG., 28297 KG. en 22612 KG. Dit groote verschil moet voorna- melgk geweten worden aan den slechten voorzomer. De conclusie van een geheel geiyke proef, in de drie jaren genomeD, dat superphosphaat en Chili-salpeter voor aardappelen niet aan te bevelen zyn, blijft ook voor dit jaar geldig. De perceelen I hebben iets meer groote aard appelen opgebracht dan de perceelen IV veel verschil is er niet en in totale opbrengst zgn zg achtergebleven. Het verschil tusschen de perceelen II en III is grooter. Tusschen bemestingen met ammoniak-super- phosphaat en opgeloste Peru-guano is niet veel verschil. De Peru-guano is dit jaar overwin naar gebleven en heeft circa 6 HL. groote meer gegeven. Om tot een juiste vergelijking te komen, zoude men van die groote opbrengBt, de meerdere kosten van bemesting af moeten trekken en zoude dan biyken, dat het verschil al zeer gering is. Beide bemestingen zijn dns voor aardappelen zeer aan te hevelen. De verhouding tusschen de groote aardappels en poters is dit jaar veel ongunstiger dan het vorig jaar, wat zeker aan het weinig groei zame weer moet toegeschreven worden. De proef op proefveld 2 was, evenals de voorgaande, een voortzetting van een geiyke proef, nu reeds vier jaar achtereen genomen. Het doel is om een vergelijking te maken met verschillende phosphaat-meststoffen op suiker bieten. Het proefveld, groot 32 aren, was op dezelfde wijze ais proefveld I verdeeld in 16 perceelen, ieder groot 2 aren. De perceeltjes I ontvingen ieder 300 KG. Chili-salpeter en- 600 KG. Superphosphaat per HA.de perceeltjes II ieder 300 KG. Chili- salpeter en 800 KG- Thomas slakkenmeel per HA.; de perceeltjes III ieder 300 KG. Chili- salpeter en 1000 KG. Cambresis-phosphaat per HA., terwijl de perceeltjes IV onbemest bleveD. Het Thomas-slakkenmeel en het natuurlgk phosphaat werden in 't najaar 1897 uitgezaaid, het superphosphaat in Maart 1898, terwijl de Chili-salpeter in twee keer werd aangewend. De bieten werden den 16 April gezaaid en kwamen zeer ongeiykmatig boven, zoo zelfs, dat een gedeelte in Mei overgezaaid moest worden. Bij den verderen groei der planten bleek nog, dat ook het terrein zeer ongelijkmatig van kwaliteit was. Op 28 October werden de bie ten gerooid en aan het proefstation te Goes op suikergehalte onderzocht. De uitkomst wasbij bemesting met super phosphaat 36050 KG. met 5840 KG. suiker, dus een gehalte van 36.2%, met Chili met Thomas- meel 36075 KG. en 6025 KG. suiker, dus 16.7%, met Chili met Cambresisphospbaat 35525 KG. en 5684 KG. suiker, dus 16% en onbemest 37100 KG. met 6121 KG. suiker, dus 16.5%. De opbrengst der onbemeste perceelen is dus het hoogst gewecBt. Het bleek, dat die perceelen op het gunstig ste deel van het proefveld lagen en daardoor ook meer opbrachten. Een conclusie mag dan ook naar aanleiding dezer proef niet genomen worden. Te Selzaete zijn van wege het Belgische Gouvernement onderhandelingen aangeknoopt over den aankoop van terreinen tot het op richten van een slachthuis. Het schynt de Bel gische regeering dus ernst te zijn voortaan het uit Nederland aangevoerde slachtvee niet meer naar de abattoirs der groote steden te zenden, maar onmiddellijk aan de grens te slachten. De Noord-Brahantsche Christelijke Boe- renbond, met ongeveer 9000 leden, zal zich geheel afscheiden van den Ned. Boerenbond In Amerika zyn in den laatsten tyd toe stellen in gebruik gekomen, waardoor hetmo- geiyk is, schapen door middel van electriciteit te scheren. Te Great Palls in den staat Mon tane zyn twintig dergelgke toestellen geïnstal leerd op een boerderij. Zy ontvangen den be- noodigen stroom van het electrisch tramsta tion, dat zich in de nabyheid bevindt en met ieder toestel kunnen dageiyks gemiddeld hon derd schapen geschoren worden. Verkoopingen enz. Door het bestuur der Landbouwvereeniging te K|oudekerke is gegund de levering van: 34800 kg. amoniak supherphosphaat voor f 6.62* per 100 kg. aan P. J. van Aardenne te Dordrecht, 5650 kg. Chilisal peter voor f9.28 aan denzelfden, 4850 kg. op geloste Peru-guano voor f 7.98 aan denzelfden en 355 kg. rood Roosendaalsch klaverzaad aan D. J. van der Have te Kapelie voor f 1.05 per kg. Door het bestuur der Landbouwvereeni ging te Serooskerkec. a. is aanbesteed de levering van 8350 kg. Chilisalpeter, waarvoor inschreven: De Maatschappij tot verkoop van hulpmest stoffen te Dordrecht voor f 9.11, Adriaansen te Bergen op Zoom voor f 9.25 en Van Aar denne te Dordrecht voor f 9.39 per 100 kg. 8800 kg. Peru guano, waarvoor inschreven de Maatschappy te Dordrecht voor f 7.73, de internationale phospaatwerken te Zwyndrecht voor f 7.876, Van Aardenne voor f 7.92 en Adriaansen voor f 8.25 per 100 kg. 24.800 kg. Ammoniak Superphosphaat, waar voor inschreven de maatschappij te Dordrecht voor f 6.33, de internationale voor f 6.67', Iman v. d. Have te Zierikzee voor f 6.75, Van Aardenne voor f 6.87 en Adriaansen voor f 6.90 per 100 kg. De levering van deze meststoffen is gegund aan de maatschappy te Dordrecht. Verder werd aanbesteed de levering van 6000 kg. klaverzaad en gegund aan den heer Van der Have te Kapelie en wel echt Roozendaalsch klaverzaad 93 gebruikswaarde f 1.02, Brabantsch 94 f 0.79, Zweedsch bastaard 96 f 0.75, Provencer Lucerne 95 f 0.90, steenklaver 91 f 0.85 en Groenkraag jaapjespeen f 0.50, alles per kg. De heer Bakker te Wildervank schreef in voor Roozendaalsch ad f 1.14 per kg. 's Gravenhage. De eerste vergadering der Tweede kamer, op 21 Februari, zal gewgd zgn aan de regeling der werkzaamheden. Er wordt verwacht dat dan het revisie- ontwerp en de Indische mijnwet aan de orde zullen kunnen gesteld worden. Voor het afdeelingsonderzoek zijn alsdan bestemd de ontwerpen op den accijns op vruchtenwgn, op de locaalspoorwegen, tot ver betering van het Noordzeekanaal, tot regeling van het waterstaatsbestuur en de bevoegdheden der waterschapsbesturen, idem der arbeids- en rusttgden in fabrieken, de viBSchershaven te Scheveningen en het ontwerp tot wijziging der boterwet. Eerste Kamer. Op voorstel van den heer Godin de Beaufort is heden besloten de stukken beireffende de mijnwetgeving in de Zuid-Afrikaansche republiek te doen drukken. Bij de behandeling van het hoofdstuk financiën verklaarde de heer Laan dat, is versterking der middelen noodig, hij deze wil zoeken niet in nienwe belastingen, doch in wijziging der personeele, vermogens- en be drijfsbelasting, die meer hnnnen opbrengeD, o. a. door scherper controle op de aangiften, door verlaging van het vrggesteld bedrag der vermogensbelasting en door opheffing dervry- stelling van den landbouw. De heer Welt wenscht in voering van een rechtsgeldig kadaster en de heer Van Lynden van een contradictoir kadaster. Hilversum. Bij de begrafenis van mevrouw de douairière Hartsen, dame du Palais van H. M. de Konigin-Moeder, waren de Konin ginnen vertegenwoordigd door de kamerheeren baron Taets van Amerongen en jhr Van Tets. Berlijn. Caprivi, die Bismarck als Rijks kanselier opvolgde, is overleden. Algiers. Bij de woelige betoogingen van Zondag zijn vele personen gekwetst en andere gevangen genomen. De gendarmerie werd door militairen bggestaan. De gouverneur heeft het noodig geacht ter stond krachtig op te treden tegen hen, die de betoogingen en de woelingen uitlokten. De maire en de gemeenteraad, die, in vereeniging met het kamerlid Max RégiB, de betooging by de aankomst van Rochefort hadden georgani seerd, zyn geschorBt. Onder de andere maatregelen, door den gouverneur genomen tot verzekering van de openbare orde, behoort een bevel, om over te gaan tot de ontbinding van alle openbare vergaderingen, waarin de burgers tegen mede burgers of tegen de overheid worden opgehitst. Alle samenscholingen op den openbaren weg zyn verboden, en zullen, zoo noodig, na de gebmikeiyke sommatie worden uiteengedreven, Washington. Generaal Otis seint uit Manilla dat de toestand zeer bevredigend is. De Ame rikanen waren in het gevecht aan de winnen de hand. De voorstanders van het vredesverdrag zyn overtuigd, dat de ratificatie door den senaat verzekerd is, na het bericht van de gevechten bg Manilla. Marktprijzen van Tarwe en Meel. Maandag 6 Februari. Rotterdam. (Bericht vm don make laar H. van Randwijk). Ter markt van heden was de handel stil. Meel flauwer. Zaterdag 4 Februari. Antwerpen. Tarwe flauw. Amerikaansch roode no. 2 fr. 178/g. Parijs. Tarwe prijshoudend; loop. md. fr, 21.80. Pos tb. Tarwe vast. Zaterdag fl 9.70. Vrij dag fl 9.74. B e r 1 y n. Doordien de daling in Amerika aanhield, verlaagden de koopers ook hier hunne biedingen. Een geringe omzet kwam per Mei tot stand, in tarwe tot 75 pf. en in rogge tot 50 pf. lagere prijzen. Houders van loco ver zetten zich zooveel mogeiyk tegen de daling, maar zonder prijsconceBsies was toch niets te plaatsen. New-York dis. vorigen dag Chicago Algemeen Overzicht. Met de veelbesproken toenadering tusschen Frankryk en Duitachland ls het gedaan. Het plan kan tot nader order worden opgeborgen. Een officieus bericht uit Beriyn weerspreekt bet bericht, dat de keizerin van Duitschland een tijdje naar Dinard zou gaan, en merkt op dat, waar dit plan niet bestaat, alle daaraan vastgeknoopte beschouwingen vervallen. En tegeiyk neemt ook de Duitsche pers een andere houding aan. De KSln. Z. b. v. verklaart het debat over deze zaak gesloten en wijt het aan Frankryk dat ze niet verder doorging. Aan die zgde van de grens heeft men, zoo meent de K. Z., het plan geopperd, onder den indruk van de verstoring in de goede betrek kingen met Engeland. Maar nauwelijks is het oogenblik van gevaar voorby, of men herneemt in Frankrijk tegenover Duitschland de oude houding. Indien nu, zoo zegt het Keulsche blad ver der, Frankryk nogmaals den wensch naar zulk een toenadering voelt opkomen, dan zou deze niet ernstig kannen zgn, tenzy Frankryk daarby blijk geeft van zyn voornemen om voor altyd af te zien van het denkbeeld, om de rekening over de jaren 1870—71 vereffend te zien. Ook andere Duitsche bladen vestigen er de aandacht op, dat de erkenning van den vrede van Franktort de eerste voorwaarde voor de verzoening is. Te Parys zal het natuurlijk geen spijt ver oorzaken dat het zoo loopt. Wel bleek de jongste maanden dat men, wat vroeger niet mogelijk was, het plan van een toenadering tot Duitschland kon bespreken, zonder een verrader te beeten. Maar tegelijkertijd verraadt de tot krank zinnigheid overslaande legerverheerlijking steeds duidelijker, dat de slechtste vorm van vader landsliefde de overhand heeft en dat men alles, alles daaraan opoffert. Als men moedwillig het aanzien des lands voor goed zou willen bederven, dan kan men niet beter doen dan nu. En het moet steeds meer verbazing wekken, dat de Czaar, gelgk nog de vorige week, door een eigenhandig schrijven aan Faure de relaties met de nation amie et allieê aanhoudt. Op elk gebied toch openbaart zich een toe nemende regeeringlooBhsid. Het hoofd der magistratuur geeft der regeering raad op wet gevend gebied, en de wetgevende macht grgpt met rnwe hand in de procesorde in, en daarbij komen uit twee deelen des lands berichten over omvangrgke staatkundige betoogingen, welke tot ernstige rustverstoringen zouden hebben geleid. De algemeene toestand in het land is, blijkens een reeks tegenstrydige mededeelingen zoo ver ward, dat wy eigenlijk niet meer weten, wat er voorvalt. Maar als wij de meest geloofwaardige be richten samenvatten, dan biykfc het volgende. President Mazeau heeft al hetgeen door hem en de heide raadsheeren verzameld was, ryp en groen, tot een dossier gemaakt, zonder in een beoordeeling of waardeering van dat ma terieel te treden. Op uitdrukkelgk verlangen van Dupuy, heeft hij er echter een advies by- gevoegd, en wel een, dat geheel valt buiten de lijn, waarin de hoogste magistraat zich heeft te bewegen; hy gaf een advies op wetgevend gebied. De commissie kon uit het haar voorgelegde materiaal (dat naar men zegt niets dan futilitei ten en onbewezen, niet eens onderzochte praatjes bevat) geen conclusie trekken, en vroeg daar om aanvulling. Maar Dupuy is van dat nieuwe uitstel weinig gediend en zou wenschen dat de commissie overging tot de behandeling van het fond der revisie-wet, zonder zich eerst volledig op de hoogte te hebben gesteld van de feiteD, welke tot de indiening van die wet hebben geleid. Quesnay de Beaurepaire is onderwijl voort gegaan met nieuwe, ernstige beschuldigingen openbaar te maken en heeft het nu zoover gebracht dat de commissie de regeering voor het dilemma stelt: vervolging der raadsheeren wegens de hun door Quesnay de Beaurepaire

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 2