BUITENLAND. LAATSTE BERICHTEN uizoenen van geheel Nederland en treedt in werking voor Maart a. s. Te Amsterdam is eene vereeniging ge sticht tot bestriding van het Nieuw Malthu sianisme. Onder hen, die zich aan de vereeniging hebben aangesloten, komen voor hoogleer aren en doctoren in de geneeskunde, rechtsgeleerdheid en godgeleerdheid, leden van de Eerste en Tweede kamer en verder mannen en vrouwen van allerlei stand en richting. In het bestek voor den bovenbouw van het rijkspostspaarbankgebouw te Amsterdam zijn bepalingen opgenomen omtrent minimum loon en dit wel voor het eerst bij een rijkswerk. Dit minimum is vastgesteld op 23 cent per uur voor een ambachtsman, 20 cent per uur voor een vakarbeider, geen ambachtsman, en 18 cent per uur voor een handlanger, opper man ot Bjouwer. Verder wordt bepaald, welke de laagste loonen zijn, te betalen aan werklie den enz. van 14 tot 23 jaren oud, naar hun ouderdom verdeeld in 4 rubrieken. De aannemer is tevens verplicht aan den lossen werkman, bij diens indiensttreding, een schriftelijke aanstelling uit te reiken met ver melding van de hoedanigheid waarin hij wordt aangenomen, en welk loon hij zal genieten. Afwijkingen van de minima kuonen door de directie worden toegestaan. Geen werkman zal langer dan 11 uur per dag mogen werken. BouwkWbld.) Te Rotterdam is, op aanwijzing van een opkooper, gearresteerd zekere W. Leeflang, een bekende van de justitie en verdacht van den diefstal van het doop- en avondmaalzilver uit de Ned. Herv. Kerk te Overschie. Zes kostbare avondmaalbekers en zilveren doop- Bchalen waren geheel platgeslagen. Zooals men zich misschien herinnert, had die diefstal plaats in denzelfden nacht van den dubbelen moord te Berkel. Op het etablissement van de heeren L. Smit Co., te Kinderdijk is een werkman, die slechts éen oog heeft, in dat oog getroffen door een gloeiend stuk ijzer, dat door een jongeu werd weggeworpen. Hg is terstond naar het Gasthuis te Rotterdam ter verpleging overgebracht. De diefstal van eenige goederen uit het gebouw van het gerechtshof te 's Gravenhage is gepleegd in een werkkamer van een opzich ter, die belaBt is met het toezicht op de ver bouwing van genoemd rechtsgebouw. Het ver moeden bestaat, dat een landlooper voor een nacht in die kamer zijn bivak bad opgeslagen en toen tevens eenige voorwerpen, aan den opzichter toebehoorende, heeft medegenomen. Uit verschillende halve aanduidingen, door het N. v. d. D. gegeven, schijnt te blijken, dat men by de huiszoeking in het kantoor van mr Van Hall, in het Paleis v. Volksvlijt ook vond een steenen stoep met ijzeren hek, voor geruimen tijd op geheimzinnige wijze uit Buurt Y Y te Amsterdam verdwenen De echte Hollandsche jongen Jan Beets te Rijp, die onlangs eene vrouw redde, die nabij Schermerhorn te water geraakte bij het Uitstappen uit de stoomtrem, haalde Zaterdag jl. een klein knaapje uit het ijs. Naar aanleiding van eerstgenoemd geval zond een onbekende uit Assen hem tien gulden. Dit is de vyfde maal al, dat die 14-jarige Jan iemand uit het water haalde. Het vorige jaar overleed plotseling te Arnhem, na eenige dagen te vergeefs te zijn gezocht, de toemaligen burgemeester der ge meente Valburg. Na zijnen dood bleek eene groote wanorde in de financieele aangelegenheden der gemeente. De gemeenteraad heeft thans besloten, van den eenen wethouder, van de erven van een wethouder en van den gemeente ontvanger bedragen te eischen van f 11.200 en f 15.000, welke de gemeente schade lgdt. De Zaterdag met de noorderzon vertrok ken directeur eener zuivelfabriek in de gemeente öchoterland, is in staat van faillissement ver klaard. Het gerucht gaat, dat ook een der andere firmanten in deze zal volgen. De heer Van 'tKruijs beleeft moeilijke dagen te Groningen. Het publiek schijnt zich bij zijn uitvoeringen niet altgd ordelijk te gedragen en Zondagavond was hij genood zaakt zijn dirigeerstok er bg neer te leggeD. Het Noorden schrijft: „De Estudiantina- Walser werd door een deel van het publiek meegebruld op een wijze, die hoogst krenkend was èn voor den dirigent èn voor de musici èn voor dat deel van de aanwezigen, dat naar de Harmonie was opgegaan met bet voornemen den avond in een fatsoenlijke „gelegenheid1' door te brengen. Wanneer de dirigent had afgetikt en de orkestleden naar huis had laten gaan, zou hij volkomen in zijn recht zijn ge weest. Dat de heer Van 'tKruijs dit niet deed, maar zich vergenoegde met den dirigeer stok neer te leggen, pleit voor zijn gematigd heid. 't Is werkelijk te hopen, dat de directie met strengheid zal waken tegen een herhaling van een dergelijk schandaal, anders wordt het „Harmonie-concert een Janboel." En welk publiek stelt zich zoo netjes aan Het z. g. fatsoen lgk publiek, want het kabaal gaat uit van een deel der leden van de Har moniedie het zwijgend luisteren, dat sedert eenigen txjd in zwang was geraakt, moede schynen te zyn I Te Antwerpen wordt thans een vereeni ging opgericht door bijna alle leden der ontbonden feestcommissie. Deze vereeniging, welke uitsluitend uit Hollanders te Antwerpen woonachtig bestaat, draagt den naam van I Wilhelmina-Verceniging. Haar doel isde liefde voor koningin en vaderland levendig te houden en aaneensluiting van landgenooten zonder onderscheid van Btand of godsdienst. De contributie zal een franc per jaar bedragen. eze vereeniging wordt in 't leven geroepen door de heeren A. C. v. d. Hoop, vice-consul; B. Hoevenaar, R.-K. geestelijke; J. H. C. Wagener, predikant, en B. Hirsch, rabbyn. r- Sedert geruimen tijd woedt te Antwerpen een felle strijd over de plannen tot verbetering van de Schelde. De regeerings-ambtenaren willen de zoogen. groote doorsnede, en het ge meentebestuur is daar tegen. Vandaar ver woede strgd tusschen katholieken en liberalen. Clerioaal is vóór de groote doorsnede, anti- clericaal is tegen dit werk. Nn hebben de anti-clericalen zich beroepen op het oordeel van onzen Conrad, die tegen de groote door snede is. Groote woede bij de clericalenin de Chro nique wijst Max Grégoire erop dat Rotterdam de gevaarlijke concurrent voor Antwerpen is, en het H. v. A. noemt het raadplegen van den heer Conrad bg den duivel biechten. De insinuatie, dat iemand als de heer Conrad, als deskundige geraadpleegd, moedwillig een verkeerd advies zou geven, lijkt ons wel wat te erg. De Brnsselsche munt heeft op dit oogen- blik een mooie bestelling van de Russische regeering. Zy moet verscheidene miljoenen zil veren roebels maken. In de haven van Barcelona zijn de stoom ketels van een daar liggend schip ontploft. Twee personen werden gekwetst. Een zeer groot toeval heeft geleid tot de herkenning van een der meest bekende ingezetenen uit Rotterdam, die zich met een dame in een hotel te Londen van het leven had beroofd. In het Burghotel vond het per soneel, dat verbaasd was over het gesloten blijven van de kamer van „mr en mrs Miller," de twee gasten dood in bed, elkander omarmd houdende. Uit eenige aanwijzingen bleek dat de heer vermoedelgk uit Rotterdam af komstig was. Een voornaam Londensch kleedermaker, die vele relaties op het vaste land heeft, o. a. te Rotterdam, heeft daarop de justitie zgn diensten aangeboden en kon na onderzoek zoo veel aanwgzingen geven, dat volgens de West minster Gazette het lgk van den heer herkend werd als dat van den heer John Knight. Een in de sterfkamer gevonden brief aan den coroner bevatte het verzoek, dat beideD naast elkander zouden worden begravende dame met haar juweelen. De identiteit der dame is nog niet vastgesteld. Over de aanleiding tot het gebeurde is niets bekend. Te Londen is een vierjarig meisje op gruwelijke wijze vermoord. De dader is gevat. Maandag, den tienden verjaardag van den dood van kroonprins Rudolf van Oosten rijk, liet keizer Wilhelm op diens kist eeD prachtigen krans van de lievelingsbloemen van den ontslapene neerleggen. Op de linten staat„Keizer Wilhelm de Tweede aan zijn trouwen vriend." Tevens bracht de keizer een bezoek van rouwbeklag bij den Oosten- rij ksch-Hongaarschen gezant te Berlijn. Het Berlijnsche politiebericht meldde Zondag niet minder dan 7 gevallen van zelf moord in 24 nur voorgekomen. Vyf personen hingen zich op, twee gebruikten vergif. In een dorpje by Metz.had do veldwachter vergeten, dat hij een zieken landlooper in het hok had gebracht. Toen hy twee dagen late? om zyn gevangene dacht, was de man dood. De Galicische spaarkas heeft door spe culatie in napthaondernemingen l'/s miljoen floryn verloren. Gelukkig komen de inleggers er niet by te kort. Naar de Londensche Star meldt, heeft een van de beambten der bestolen Para-bank bekend het stapeltje bankbiljetten te hebber weggenomen. De man, die alles teruggeeft, heet niet wel bg het hoofd te zijn geworden door bedrogen vooruitzichten. Aan boord van het stoomschip Orion, dat dezer dagen uit Brazilië te Genua aan kwam, bevond zich bg het begin der reis onder de passagiers het gezin Ferrarini, bestaand- uit man, vrouw en vier kinderen. Zg haddei in Brazilië eenig geld overgegaard en keerdei nu naar Italië terug. De man was zeer ja- loersch, en telkens kwam er heftige twist tus schen de echtgenooten. Op zekeren dag beschuldigde de man zyn vrouw, ten aanhoore van de overige passa giers, van ontrouw, en de opgewonden vrouw nam, in hare verontwaardiging, hare twee jongste kinderen op, wierp hen in zee en sprong hen na. Het schip hield stil; er werden booten uit gezet; maar geen van drieën kon meer wor den gered. Ferrarini was wanhopig. Men vreesde zelfs, dat hg het verstand had verloren. Vier dagen later was hij verdwenen. Het is zoo goed als zeker, dat hij over boord is gesprongen. De twee overgebleven kinderen zijn te Genua aaD de zorg der overheid toevertrouwd. De pest begint zich sporadisch ook op de Oostkust van Afrika te vertoonen. Zoo nu weer te Zanzibar. De wijze waarop men melk moet drinken Vele menschen beklagen zich, dat zij geen melk kunnen drinken, of 't breekt hun op. De meest gewone ooizaak hiervan is, dat men ze te vlug drinkt. Indien men een glas melk haastig verzwelgt, komt ze in de maag en vormt daar een vaste, gestolde massa, die moeielgk te ver teren is. Indien men daarentegen dezelfde hoe veelheid in kleine teugen drinkt en minstens 3 minuten daaraan besteedt, dan zal de melk als zij de maag bereikt, zoo verdeeld zijn, dat ze wel is waar stolt (wat ook moet gebeuren door 't maagsap), maar, in plaats van een vaste, dikke massa te vormen, waarop alleen aan de buitenzy de verteringssappen kunnen inwerken, ze meer doet denken aan een spons, waarin 't maagsap vry spel heeft en zyn werkzaamheden volbrengt. De Middelburgsche courant wordt 's avonds te acht uur in Goes uitgegeven. Dagelijks worden, tegen twee gulden per kwartaal, abonnementen aangenomen door den agent A. C. BOLUIJT, firma Wed. A. C. DE JONGE aldaar. 's-Cravenhage. Eerste Kamer. Bg de verdere behandeling der staatsbegrooting critiseerde de heer Godin de Beaufort de onvoorzichtigheid der regeering bij de schets van den fiaancieelen toestand, dien zg naar zyne meening te ongunstig voorsteldewraakte hij haar houding tegen den aandrang der Ka mer tot bezuiniging en adviseerde hy haar by de Tweede kamer terug te komen met eene aanvrage om geld teneinde een eventueel tekort te voorkomen. Dit zou een groote steun voor den minister van oorlog zijn. De heer Rutgers zag zich in de tactiek van het kabinet tegenover den minister van oorlog bevestigd in zgn gevoelen, dat het kabinet antimilitairisti8ch is ten nadeele van 's lands veiligheid en spoorde de Kamer aan voortaan daar tegenover eene krachtige houding aan te nemen. Hg bestreed sterk de penaioneering van werklieden door of met steun van den Staat, die geen huisvader is. De heer Van Heek verdedigde het vrijhan delsstelsel voor de industrie, maar uitte zgn vrees voor belemmering by het toegeven aan te hooge sociale eischen. De minister van financiën verdedigde zijne financieele inzichten. Al is er thans geen tekort meer, zoo dient op verruiming der mid delen te worden gelet met het oog op de toekomst. Tegenover den heer Merkelb&cb bestreed hy protectie, ook die uitsluitend voor fabrikanten. De minister verzekerde dat de regeering solidair was en volkomen eenstemmig in het defensievraagstuk. De vraag waarom in de Tweede kamer de ministers, leden dier Kamer, zich van stem ming onthielden, is niet vatbaar voor discussie. Aau de iegerorganisatie wordt krachtig voortgewerkt. De regeering vertrouwt dat de proef met verkorten oefeningstijd eerlijk zal worden genomen. Pensioneering van oude en ongeschikte werklieden big ft een ideaal. Na replieken is het algemeene debat gesloten. Leiden. Heden had hier onder vele blyken van belangstelling de begrafenis van prof. Fruin plaats. Op den doodenakker waren aanwezig de curatoren, vele hoogleeraren en studenten van de universiteit alhier, benevens talrgke ver eerders, zoo van hier als van elders. Het ïykkleed was bedekt met kransen van de familie en vrienden en ook met een van Koningin Wilhelmina, terwijl aan het graf nog twee andere, een namens het Studenten corps en een namens de literarische faculteit, op de kist werden gelegd. Het eerst werd het woord gevoerd door prof. Mac. Gillavry, als plaatsvervangend voorzitter van den academischen senaat. Hy roemde de verdiensten van den overledene, bracht hulde aan diens nagedachtenis en dank voor alles wat hij voor de universiteit en de wetenschap had gedaan. Prot. Blok sprak namens faculteit, leerlingen en vrienden. Hg bracht hulde aan den weten- schappelgken arbeid en aan den scherpziunigen geest van Fruin en wees op wat deze voor het Nederlandsche volk is geweest. Verder her dacht hij Fruin's gehechtheid aan de nationale instellingen en aan het vorstenhuis, terwyihij zijn onvergelijkelijke onpartijdigheid by het wetenschappelgk geschiedkundig onderzoek roemde. Hy eindigde met de woorden„vaar wel edele geeBt, vaarwel vereerde leermeester, vaarwel trouwe vriend." De praeses van het Studentencorps sprak eveneens woorden van vereering namens de vroegere en de tegenwoordige studenten, en zeide, dat die vereering ook bg volgende ge slachten zal blijven voortleven. Namens de familie werden allen bedankt door den gryzen dr Q. Goddard, die herinnerde welk een raadsman en hulp Fruin voor nabe staanden was. Verzending en laatste buslichting der MAL aan het postkantoor te Middelburg. {Alles plaatselijke tyd.) Oost-Xndië. Amsterdam (Nederl.) 3 Febr. 6.30 'a avonds. Brindisi (Eng. dienst)3 Febr. 1.05 's nam. Napels (Duitsche dsfc.) 6 Febr. 1.0-5 's nam. Marseille (Llogd)7 Febr. 6.30 's avonds Brindisi (Eng. dienst) 10 Febr. 1.05 's nam. Rotterdam {Eloyd). 10 Febr. 6.30 's avonds. Marseille (Fr.dienst). 11 Febr.5.45'smorgens. Genua (Nederl.) 14 Febr. 6.30'a avonds. Met deze gelegenheid wordt alleen ver zonden de correspondentie voor Atjoh en dc- Residentie Sumatra's Oostkust, terwijl daags te voren eene voorloopige verzending plaats heef. te 6.30 's avonds. Pad an g wordt alleen aangedaan door de booten der Maatschappy Nederland. Over Brindisi Britsche bootenheeft daags te voren eene voorloopige verzending plaats te 6.30 's avonds en een suppletoire op de gewone vertrekdagen te 6.30 's avonds. Over Napels, met Duitsche booten, uitslui tend voor de correspondentie, waarvan de ver zending met deze gelegenheid op de adressen is aangewezen. Met de Nederlandsche booten via Genua en Marseille en per Fransche mailbooten wordt teen correspondentie verzonden voor Atjeh er e residentie Sumatra's Oostkust. West-Indië. Suriname via Sout- hampton7 Febr. 5.45 's morgene. Suriname via St Na- zaireFebr. 5.45 's morgens. Curasao via Queen- stown. Elkon Dinsdag en Vry- dag 10.16 's avonds. Suriname vla Amsterdam Den laatsten en 14en elke maand 6.30 av. Vergiuleringen, Concerten enz. Middelburg. Zondag 5 Febr. Voorstelling-Bakker. Schuttershof 8 u. Maandag 6 Febr. Voordracht prof. H. P. Wijsman Natuurkundig gezelschap. Sociëteit St. Joris 8 u. Donderd. 9 Febr. Voorstelling Ned. Too- neelvereeniging. Schouw burg 7 7, u. Maandag en Dinsdag 13 en 14 Febr. Natuurk. Voordrachten G. Diihne. Schuttershof 8 u. Dinsdag 21 Febr. Concert-Messcbaert-Rönt- gen. Concert- en gehoorz. Dinsdag 7 Mrt. Concert Zangvereeniging Tot Oefening en Uitspan ning. Concert- en gehoor zaal 71/, u. Yliggingen. Zondag en Maandag 5 en 6 Febr. Too- neelvoorstelling. Sehouw- burg zaal-Stof koper 8 u. Oost-Souburg. - Donderd. 2 Febr. Verg. Landbouwvereeni- ging. School 6 u. Algemeen Overzicht. De ontzettende verwarring in de Habsburg" sche monarchie houdt nog steeds aan, terwijl geen enkel lichtpunt te zien is. Uit de tegen strijdige berichten van de vorige week is ten minste dit gebleken, dat het aftreden van Banffy nog geen feit is en dat Szell nog niet is aangewezen hem op te volgen. Zelfs wordt op dit oogenblik weer een andere premier ge noemd, de tegenwoordige minister van financiën Lukacs, die, als het compromis tot stand komt, de leiding zou aanvaarden. Het schynt dat de oppositie met dat voor uitzicht niet erg is ingenomen, en dat zy Lukacs al niet hooger stelt dan Banffy. Men zou daaruit kunnen afleiden, dat de kans op bet slagen van het compromis door dat plan dus niet is toegenomen. Mocht men de Temps gelooven, dan zou de kans op het tot stand komen eener schikking echter zeer groot zgn geweest. Immers aan dat blad wordt uit Boedapest geseind, dat de leiders der oppositie op de jongste voorstellen der regeering hebben geantwoord, dat de oppo sitie bereid was het obstructionisme te laten varen. Zy zou niet langer beletten dat het bureau der kamer werd geconstitueerdzy zou het voorloopig vergelijk van een half of een heel jaar goedkeuren, of toelaten dat de meerder heid dit deed eveneens zou zij het definitieve vergeiyk goedkeuren op den grondslag van de onafhankelijkheid van het Hongaarsche par lement. Verder zou zy toestemmen in een wyziging van het reglement van orde der kamer, en niet beletten, dat de voorloopige begrooting nog door het kabinet Banffy werd afgedaan. Tegenover dit alles, vroeg de oppositie BlechtB een verklaring van bevoegde zyde, waarin stellig beloofd werd, dat de vrgheid der ver kiezingen geëerbiedigd zou worden. Na den feilen strijd, welke heeft plaats gehad, kan men dunkt ons niet anders, dan de gestelde voorwaarden zeer matig noemen. Want het eenige dat de oppositie vraagt voor haar mede werking tot terugkeer van geregelde toestanden, is dat men een wettig en zedelijk recht hand haaft de gestelde voorwaarde kan zelfs niet geweigerd worden. Maar als men nagaat wat de oppositie voor de inwilliging van dezen rechtmatigen eisch belooft, dan blijkt dat deze belofte niets bevat, dan de verzekering dat de oppositie zich be hooriyk zal gedragen. Immers zij is minder- derheid en is dus verplicht zich te buigen voor de besluiten der meerderheid. Deze laatste door buiten parlementaire middelen te beletten het land te besturen, dient 6teeds veroordeeld te worden. Feitelgk zou het compromis dus daarop neerkomen, dat beide partgen beloveH elkan ders rechten te eerbiedigenhet minste dunkt ons wat men doen kan. In Oostenryk vordert de loop der zaken evenmin. Tegen alle verwachting is de Rijdsraad Dinsdag niet naar huis gezonden. De zitting had een kalm verloop, terwyi de voorzitter zgn leedwezen uitte, zoowel over de houding van den journalist, die door een ongepaste inmenging in het debat oorzaak was geworden van de kloppartij van de vorige week, als over de houding der leden, die tot handtaste- ïgkheden op de perstribune waren overgegaan. Te Weenen, waar men steeds met het eene oog naar Boedapest en met het andere naar den Balkan ziet, houdt men zich natuurlgk druk bezig met de verschillende voorvallen om en bij den krater van Europa, het Oosten. Het meeste belangstelling wekt op dit oogenblik Boelgarye, dat tegelgk zijn premier en zijn vorstin verloor. Of de dood dezer laatste voor het land en voor den vorst een verlies is, weten wy niet. Het eenige'dat van haar bekend werd, is dit, dat zij zich indertijd verzette tegen den overgang van haar zoon, kroonprins Boris tot de Russische kerk. Dat zg er op tegen had, dat zoo met het „geloof' van haar kind werd gesold, is dubbel te begrijpen omdat de prinses katholiek was, Maar meer vernamen wij nooit van haar. Toch zal het medelyden met dat sterfgeval groot zijn, omdat het steeds een treurig iets is, een jonge moeder in het kraambed te zien sterven. De vorBtin nu overleed Dinsdag na den vorigen dag aan een vierde kind, een meisje, het leven te hebben geschonken. Yan politiek belang is dat heengaan echter niet. Het kan het echter worden, want vorst Ferdinand zal wel hertrouwen en dan wellicht een Russische of een Montenegrijnsche prinses zoeken. Maar wel van politieke beteekenis is het aftreden van Stoïloff, die nu vijf jaar 's lands zaken leidde. Meeningsverschillen over finan cieele vraagstukken, vooral de kwestie van een spoorweg, leidden tot do crisis. De oplossiDg is vry spoedig gekomen, Grekof heeft een nieuw kabinet gevormd, voor de eene helft uit aanhangersjvan Radoslavoff bestaande, voor de andere helft uit minder scherp ge- teekende mannen. De namen der nieuwe ministers zullen onge twijfeld minder belangstelling inboezemen dan de vraag, welke houding het nieuwe kabinet in het Macedonische vraagstuk al aannemen. Want ondanks het waterstraaltje uit Petersburg (dat te Weenen met zeer veel genoegen is gezien) blijft het een feit dat de Macedonische kwestie aan de orde is gesteld, terwgl het eveneens een feit is, dat de mogendheden Diet bereid zyn toe te laten, dat daaraan een vaste oplossing wordt gegeven. Beknopte Mededeelingen. In de Bel gische kamer had Dinsdag een interpellatie van Woeste plaats over de wei k- liedenpensioenen. De nieuwe minister Coore- man wilde geen verbintenissen aangaan, maar zyn voorganger Nyssens beloofde een ontwerp te zullen indienen tot verhoog ing van den steun, door den Staat te verleenen voor de pensioneering van de arbeiders boven de 40 jaar. Het ontwerp tot uitbreiding van de ge meentegrenzen van Brussel schynt zich te be palen tot de iniyving van St. Joost-tea-Noodo en een gedeelte van Laeken. De Fransche kamer heeft na de Maandag genomen beslissing over de revisie den be- grootingsarbeid hervat. Goedgekeurd werd o. a. de post van frs. 1.200.000 voor geheime uitgaven. Dupuy verzekerde den bestrijders dat, als hij zgn plicht ten volle vervulde, hij eigeniyk meer zou moeten vragen Men heeft in Frankryk zoo strenge wetten tegen vreemde arbeiders genomen, dat men er op moet terugkomen, ter wille van de boeren, die geen veldarbeiders kunnen krygen. Kardinaal Rampolla heeft den Russisohen gezant medegedeeld, dat de Paus, onverschillig ofhy tot de vredesconferentie wordt genoodigd, het werk met al zyn invloed zal ondersteunen. Behalve de reeds bekende Jobstydingen bracht de mail van den Congo het bericht, dat men geen mededeeling van baron Dhanishad. Uit Kaïro wordt gemeld, dat de garni zoenen te Kassala en Gebares versterkt wor den, uit vrees voor verwikkelingen met de AbeBByniërs. Over de gemengde rechtbanken schijnt nog geen beslissing gevallen. Rhodes spreekt het bericht tegen, dat hy zyn spoorwegplannen moet inkrimpen. Mac Kinley heeft eindeiyk de geheele correspondentie met de vredesonderhandelaars doen overleggen aan den Senaat. Daaruit blgkt dat de gemachtigden aanvankeiyk alleen tot opdracht hadden den afstand van het el- land Luzon te eischen. Do uitzonderingswet in de Fransche Kamers. Het ia natuurlgk een moeilgk iets, te beoordeelen of de belangen van Dreyfus door de juridische omwenteling worden geschaad. Dat de stafpers aandrong op een beslissing door het geheele hof en dat zy aanvankeiyk de regeering bgviel, deed vermoeden, dat de neuzen geteld waren. Maar de stafpartij is, gelgk wg reeds mededeeden, nu weer niet te vreden en meent dat er nog veel meer noodig is, om een „rechtvaardig" arrest te krggen. Het verste gaat nafcuuriyk Qaesnay de Beaurepairedeze wil alle leden der strafka mer uitsluiten van de verdere behandeling der zaak, en alles vernietigen wat door deze kamer is gedaan, niet alleen het reeds gehouden onderzoek, maar zelfs de ontvankelijkverkla- ring van de revisie-aanvraag By de wet een door den bevoegden rechter gewezen arrest te vernietigen, dat is een kleinigheid voor dezen president van een kamer van het hot van cassatie! Dat de stafpartij echter nog op een afwij zing der revisie hoopt, gelooven wy niet. Maar men kan, de revisie toestaande, de zaak naar een krijgsraad verwyzen onder zulke voor waarden, dat een nieuwe veroordeeling ge- makkelgk is. President Mazeau schgnt de keuze van den rapporteur te hebben, en van evenveel belang als de inhoud van het rapport, is die van het arrest van revisie, wyi dat stuk mag ingrgpen in het nieuwe krijgsraad-proces. Een ernstig gevaar biyven wg zien in het feit, dat men in Frankrijk iemand wegens verraad mag veroordeelen, zonder aanwyzing van de elementen van dat misdrijf en van de feiten, welke het bestaan dier elementen be wijzen. De wyze, waarop het hof zyn arrest inkleedt, kan dus van zeer grooten invloed zijn op de beslissing van den krijgsraad. Vermoedelgk zal men nog een na-en quête in zake de houding van de leden der strafkamer houden. De bladen deelen in vollen ernst en zonder commentaar mede, dat de commissie, in wier handen het rapport-Mazeau wordt gesteld, de leden van de strafkamer zulke willen hooren. Daaruit blgkt, dat men er in Frankryk niets vreemds in zou vinden, als leden van het hoogste gerechtshof voor een commissie uit de kamer verschenen, om door haar te worden gehoord over tegen haar ingebrachte grieven! Maar als de commissie de raadsheeren hoort, zal zy om der wille van Quesnay Beaurepaire toch ook de beschuldigers moeten hooren, en zoo krygt men een geheel nieuwe parlementaire enquête, naar feiten, die alleen onderworpen zyn aan de beoordeeling van den hoogen raad der magistratuur. De commissie zal alle stukkeu geheim houden tot haar onderzoek van het wetsontwerp iq afgeloopen. Uit de Temps bUjkt dat de regeering niet bet geheele dossier Mazeau publiek wil zie^

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 5