De Napoleontische oorlogen vorderden 118 duizend mill zoen, de Kriw oorlog 11 duizend millioen, de Fransch Duitachen oorlog 13 dui zend millioen frank. De oorlogen, in deze eeuw gevoerd, komen ongeveer op 170 duizend mil lioen frank te staan. Dit geld is niet uit de lucht gegrepen, maar door de burgera in den vorm van belastingen opgebracht. Nog worden de bewoners van verschillende landen gedrukt door belastingen, voortgevloeid uit oorlogen, die reeds lang tot het verledene behooren. Kanonnon en ander oorlogsmateriaal be- sohouwt spreker als dood kapitaal, waarvan geheel Europa ongeveer 18.000 millioen gulden voorhanden heeft. Wanneer men de begrooting van ons eigen land naziet ontdekt men dat deze 152 millioen Kulden bedraagt, waarvan 38 millioen aan „Oorlog" wordt besteed of y4 deel, en slechts 10 millioen voor onderwijs. Hoeveel beter zou het zijn, wanneer deze cijfers eens omg warenOns land moet echter den stroom volgen. Wat de ve» schillende oorlogen aan men- schenleyens hebben gekost, toonde spreker met de volgende cijfers aan. De Napolionti- scbe oorlogen vorderden 7 millioende Krim- oorlog negenhonderd duizend, de Fransch- Duitsche oorlog 325 duizend menBchenlevens. Alle oorlogen, in deze eeuw te zamen genomen, bobben aan 40 millioen menschen het leven gekost. Uit. dit oogpunt alleen moest het bavbaarsche oorlogvoeren verdwijnen. En toch bereidt elke mogendheid zich ieder jaar voor om eens flink te vechten. Moest er over ge heel Europa eens een oorlog uitbarsten, dan zouden er 25 millioen soldaten gereed staan om elkander te dooden. Doch niet alleen om de groote kosten en het ontzettend getal measchenlevens, dat verloren gaat, moet de oorlog afgeschaft worden. Ook omdat de krijg den mensch ontaardt. In een veldslag wordt een mensch tijdelijk dier. Het lust spreker niet de wreedheid van een veldslag te beschrijven. Wie daarvan overtuigd wil worden, leze Zola's Débacle Hierna toonde spreker aan, dat het zeer wel mogelijk ia geschillen tusschen mogendheden, langs vreedzamen weg op ta lossen. De beste wijze hiervoor wordt aangegeven door den Vredebond, wiens doel het is een algemeenen wereldvrede te verkrijgen en die voorstelt alle geschillen door arbiters te doen uitwijzen. Deze manier wordt wel is waar reeds gevolgd, daar in deze eeuw 70 geschillen tusachen ver schillende mogendheden op die wijze werdeD opgelost, betgeen een bewijs is dat de oorlogen zeer wel voorkomen kunnen worden en dit ook de goede manier is em bloedvergieten te voorkomen. De oorlogsmannen zijn het hier echter niet over eens. Zij bewereD, dat niet alle geschillen door arbitrage kunnen worden opgelost. Wan neer b. v. de eer der natie aangetast is, kan dit volgens hen slechts door een oorlog ge wroken worden. Spreker meent evenwel, dat dergelijke ge schillen wel door arbiters kunnen worden op gelost en dit ook een veel betere wijze van handelen is. In den oorlog toch blijft hij de baas die de sterkste is en blijft het recht ge heel buiten Bpel. Dit, het recht, is alleen te verkrijgen door arbitrage. Spreker is vast overtuigd dat zij, die aan den wereldvrede arbeiden, geen luchtkasteelen bouwen, maar eerlang wel degelijk hun werk bekroond zullen zien. Er ia reeds veel berecht, waaraan vroeger nooit gedacht is. Getuige de clausule, die toegevoegd wordt aan elk verdrag tusschen do mogendheden, waarbij beide partijen zich verbinden om eventueel te rijzen geschillen door arbitrage te doen beslissen. Ook de onderwijzers, zeide spreker ten slotte, kunnen zeer veel in de goede richting werken, door bij het onderwijs in de geschiedenis den kinderen het afschuwelijke en bar- baarsche van den oorlog voor te houden. Da oorlog toch wordt naar zijne meening aan de jeugd in een geheel verkeerd daglicht gesteld De roem zit niet in het vernietigen, maar in het redden van menschenlevens. Hiermede eindigde de heer Ulfers zijne belang rijke en onderhoudende lezing, die zeker belangstelling verdiend had. De groote zaal toch was maar schaarsch bezet. De heer Poort dankte den spreker namens het bestuur voor de welwillendheid, waarmede hij aan haar verzoek tot het houden eenei voordracht voldaan had, en de wijze, waarop hij zich van zijn taak had gekweten. Coöperatieve voorschotvereeniging met spaarbank te Middelburg. Drie en twintigste jaarverslag Het ledental bedroeg met den aanvang van het boekjaar 89. In het afgeloopen jaar traden 10 tot de vereeniging toe, terwijl een aantal van 10 personen uittrad, zoo-jat zij op 31 December 1898, 89 telde. Het op 31 December 1897 gestorte kapitaal bedroeg f 6210.11, daaronder begrepen het bij geschreven- dividend over dat jaar. In 1898 werd gestort een bedrag van f298.97, te zamen dus f 6509.08» Hiertegenover werd f 514.23* aan de uitgetreden leden terugbetaald, waar door het saldo wordt f 5994.S45. Het reservefonds was op 31 December 1897 f 1211.87 groot. Hit de winst over 1897 werd f 27.20 bijgeschreven. Door stortingen van de ni.-uwe leden en den verkoop vhd boekjes ging het fonds met f 26.00 vooruit en bedraagt het alsuu. f 1265.97. Hét paldo der spaarbank toonde een cijfer van f5ölö.23 aan op 31 December 1897. Daarbij werd ingebracht-een bedrag van f3321.84, in het g heel-, dus-48332.06, waarbij aan bijge schreven rente, te voegen is f 94 75s. Een be drag van f2683.285 werd teruggevraagd. Het saldo, door de bank aan de 102 spaarders ver schuldigd, is dns op 31 December 1898, f 5743.53. De Vereeniging zag zich verplicht bij paiti culieren f 800 op te nemen. Deze leêning is nog niet afgedaan op 31 December 1898, In 122 leeningen werd f 20.003 V0f0iA Qoi gegeven. Dit bedrag, gevoegd bij de t v. op 1 Januari 1898 onafgeloste voorschotten, geeft f 30,934 als totaal uitgezet. Hierop is in den loop vso 't jaar f 17,116 afgelost, zoodat de nieuwe rekening met een saldo van i io,öiy Te''bank ontving voor de in 189Sverleende voorschotten aan rente «yD»J1 de gereserveerde rente van voor- schotten, in 1897 verleend, bedroeg 000,01 de rente van uitgezet de ontvangen boete Samen. 1210,59s Hiervan moet worden afgetrokken de rente van in 1898 verleende, doch eerst in 18 JU ver vallende voorschotten ƒ419,89, blijft ƒ790,70 Verder moet worden afgetrokken de rente, door de bank op spaargelden bijgeschreven 01 betaald, f 137.635, de rente terugbetaald voor vervroegde aflossing f 3.15, en de onkosten der vereeniging waaronder de bedrijfsbelasting f 80.336samen f 221.12. Blijft zuivere winst f 569.585. Overeenkomstig art. 30 der statuten stelt het bestuur u voor dit bedrag te bestemmen lo. tot uitkeering aan het bestuur voor admi niBtratiekosten f 284.79, 2o. tot uitkeeringaan de leden van 4V3 over bet bedrag hunner stortingen f 265.995en 3o. tot storting van het resteerende in het reservefonds f 18.80. Gemeenteraad van Middelburg. Zitting van Woensdag middag te 2J/a uur. (Slot.) Voorzitter jhr mr L. Schorer, burgemeester. Afwezig de heer H. P. van de Ree. Nadat de leden door toejuiching hun instem ming met de woorden van den burgemeester hebben betuigd, doet deze mededeeling van de ingekomen stukken, waaronder: besluit van Ged. Staten tot verdaging beslissing op de gemeente-begrooting tot 1 April a. s. b. idem tot niet-ontvankelijkverklarmg van het beroep van L. Verhulst tegen zijn aanslag in den hoofdelijken omslag; deze worden aangenomen voor kennisgeving programma en gedenkboek van het 50-jarig bestaan der Typographische vereeniging Har monie en Vriendschap, bestemd voor de biblio theek der oudheidkundige verzameling. Daarvoor is reeds de dank van de gemeente betuigd. Hierna komen aan de orde Het suppletoir kohier no 2 inkomsten-belas ting over 1898, sluitende met 288 67. Het suppletoir kohier no 2 honden-belasting over 1898 id. met 13.50. De staat oninbare posten honden-belasting over 1896, bedragende 132. Deze worden met algemeene stemmen vast gesteld. Aan de orde komt nu het Bader voorstel van B. en W. betreffende opdracht aan den heer In 't Hout tot het maken van een plan enz. inzake het afgesneden gedeelte der vroe gere Middelburgsehe haven, strekkende om het. toegestane bedrag van 150 tot 250 te ver- hoogen. Op verzoek van den heer Van Dunné gaat de vergadering over in geheime zitting. Na heropening wordt het voorstel aange nomen met algemeene stemmeD, behalve die van den heer De Waal. Vervolgens komt ter tafel het reeds vroeger door ons vermelde advies van de Kamer van koophandel en fabrieken aangaande het aanvankelijk tot Puinplaats. bestemde Westelijk deel van het dok der vroegere Oommercieeompagnre (Balkengat), met voorstel van den heer Gratama. Dit laatste strekt om burg. en weth. uit te noodigen om, nevens da onderhandelingen, met het bestuur van den polder Walcheren te voeren aangaande eene wijzigiDg van de over eenkomst dd. 12 Dec. 1888 ten aanzien van de bestemming, daarin gegeven aan het gedeelte vest aan den ouden Arnemuidsehen weg tot de bocht van den Veerschen watergang, het bouw land der gemeente buiten de Langeviele buiten- brug en het gedeelte vest bij Poelendale tusschen de Winterstraat en den Viiesingschen watergang, te trachten de beschilclcing te verkrijgen van een stuk bouw- of weiland, geschikt voor eene puin- plaats, welke gedurende een tal van jaren als zoodanig kan gebruikt worden en gelegen is in de nabijheid van de kom der gemeenteen in verband met een en ander een voorstel dienaan gaande aan den raad in te dienen. De heer Van Dunné ziet in het hoogst be langrijk advies der Kamer van Koophandel voldoende reden het vroeger genomen besluit tot aanwijzing eener puinplaats in te trekken, Uit vrees dat het als een blijk van wan trouwen in burg. en weth. zal worden opgevat, zou hij echter wenschen niet in te gaan op het voorstel-Gratama. De heer jhr mr E. P. Schorer ontwikkelt eenige bezwaren tegen het voorstel-Gratama. Hij wijst er vooral op, dat het niet wensche- lijk is een nieuwe richting van onderzoek aan te wijzen zoolang het onderzoek in eene andere richting en de daarover gevoerde onderbandelin gen met het polderbestuur van Walcheren niet zijn afgeloopen, Eerst als deze onderhandelingen mislukt zijn, kan sprake zijn van een terrein te koopen. Op deze gronden acht hij het voorstel-Gratama ontijdig. De heer Heijse wijst er op dat het voorstel- Gratama niet nieuw is. Hetzelfde denkbeeld is reeds door burg. en weth. aangeroerd. De heer Gratama begrijpt niet waarom voorstel wantrouwen in burg, en wetb. zoo verraden. Het voldoet eenvoudig aan een wensch van het dagelijfeseh bestuur. Wat de oppertnniteit betreft, meent spreker dat, als de onderhandelingen met Walcheren onverhoopt niet tot een resultaat leiden, het dagelijksch bestuur, als zijn voorstel wordt aan genomen, daarin een richtsnoer vinden. Dat zijn voorstel een nieuw denkbeeld zou bevatten, is door hem niet beweerd. De heer Koole geeft aan het denkbeeld van koop of huur van terrein de voorkeur boven demping eener vest en is daarom vóór het voorstel-Gratama. De heer A. P. 'Snouck Hurgronje is even- eeus voor het voorstel. Dit wordt daarop aangenomen met 10 tegen 6 stemmen. T e gfe n stemmen de heeren Van Teylingen, Brevet, Verhage, E. P. Schorer, Van Dunné en Heijse. De heer Brevet meent dat door dit besluit niet beslist is over de al of niet handhaving van het raadsbesluit, waarbij werd goedgekeurd dat een gedeelte van het dok tot puinplaats werd aangewezen, en stelt daarom intrekking van dit, in Augustus genomen besluit voor. Tot ondersteuning daarvan wilBt de voor steller op bet advies der kamer van koophandol, waarvan dit besluit de noodzakelijke conse quentie is. De heer W. J. Sprenger merkt op dat burg. eu weth. niet dan noode bet balkengat als puinplaats aanwezen, en is daarom tegen het voorstel. De heer Van der Swalme is ook tegen hot voorstel-Brevet, dat de gelegenheid zou afsnij den zoo noodig het dok als puinplaats aan te wijzen. 'De beer Van Dunné vraagt wat het belang der gemeente eischt. Behoud van het dok is in het belaDg van de nijverheid noodig ver klaard. Dit belang gaat boven dat der puin- storting. Heeft men geen goede puinplaats, dan wijze men er geen aan en late men parti culieren in de behoefte daaraan voorzien. De heer mr De Stoppelaar wijst er op, dat niet éen firma maar do geheele, zoo bloeiende houthandel belang heeft bij het behoud van het dok. De heer mr Gratama gelooft, dat de aanne ming van zijn voorstel reeds inhoudt een verklaring om het dok niet voor puinplaats te bestemmen. De heer Brevet wijst op de woorden van den heer W. J. Sprenger als bewijs dat het dagelijksch bestuur de zaak niet zoo opvat. De beer Koole is vóór het voorstel-Brevet. Het belang van den handel gaat vóór alles, en ook hot belang van de Singels weegt bij hem zwaar. De voorzitter deelt mede dat hem tijdens de vergadering de mededeeling is geworden, dat er kans bestaat dat de gemeente op billijke voorwaarden terrein voor een puinplaats be schikbaar krijgt. Het voorstel-Brevet wordt hierop aange nomen met 10 tegen 6 stemmen. Tegen de heeren jhr mr W. H. Snouck Hurgronje, Gratama, De Stoppelaar, Van der Swalme, W. J. Sprenger en E. P. Schorer. Daarna wordt behandeld het aangehouden adres betreffende voeding en kleeding van kinderen, die kostelooze scholen bezoeken. Ingevolge het verzoek van den raad, om mededeeling van de gronden, waarop het ad vies der Commissie van toezicht op het L. O. rust, is door deze het volgende bericht „De adressante, de Sociaal-Democratische Arbeiderspartij alhier, beschouwt de voorziening in de behoefte aan kleeding en voeding als een der middelen, die het gemeentebestuur behoort aan te wenden ter voldoening aan art. 47 der wet op het L. O. Die opvatting komt ons onjuist voor. Behalve de vrijstelling van bet betalen van schoolgeld, die ook onder vroegere onderwijs wetten kon verleend worden, kent de thans vigeerende slechts twee middelen ter bevorde ring van het schoolbezoek een imperatief in art. 81 al. 4 en een facultatief in art. 82tot deze moet het gemeentebestuur zich naar onze meening bepalen de vermelding der genoemde middelen schijnt ons de toepassing van andere uit ie sluiten. In die meening worden wg nog versterkt door een finantieele overweging. Evenals art. 45 der wet de ry&sbijdrage regelt, met uitsluiting van alle andere, even stellig bepaalt art. 49, in welke kosten elke gemeente moet voorzien; de uitgaveD, aan een gunstige beschikking verbonden, zouden daar mede niet in overstemming zijn. Hoe waar de bewering van adressante ook zij, dat onvoldoende kleeding tot schoolverzuim leidt, en onvoldoende voeding het onderwijs niet tot zijn recht doet komen de wet op het L. O. noopt ons om bovengenoemde redenen, u een aftvijzende beschikking op het adres der sociaal democratische arbeiderspartij in over weging te geven". Met algemeene stemmen wordt besloten op het verzoek afwijzend te beschikken. Daarna worden nog behandeld het voorstel van B. en W. tot onderhandseho verpachting van eenige perceelen grasotting. Dit voorstel strekt om van de 15 Dec. zon der succes verpachte perceelen grasetting en bouwland onderhands te verpachtenperc. 1 en 3 aan E. de Smit voor f 50 en f 30; perc. 2 aan J. Jongepier voor f 7perc. 4 aan P. Fret voor f 100en perc. 5 aan A, Ingelse voor f 35, alles per jaar. Nadat enkele inlichtingen zijn verstrekt over de strekking van eenige woorden, wordt dit voorstel eveneens aangenomen met RECHTSZAKEN. De soldaat van het bataljon infanterie te Vlissingen, die zich op den laatsten dag van het vorige jaar te Middelburg op listige wijze in het bezit wist te stellen van sigaren, is door den krijgsraad veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, met ontzegging van het recht om hij de gewapende macht of als mili tair geëmployeerde te dienen, voor den tijd van 5 jaren. Dood veldwachter Overslag. Voor het hof der assises te Gent werd Woensdag behandeld de zaak tegen den 21-jarigen, te Moerbeke wonenden en ge detineerden werkman V. de V., die in den avond van 20 November jl. te Overslag den aldaar wonenden gemeente-veldwachter Verdurmen zoodanig heeft mishandeld, dat daarop spoedig de dood is gevolgd. Het getuigenverhoor bracht in hoofdzaak reeds bekende feiten aan het licht, waarna de substituut-procureur Penneman een strenge straf eischte. De verdedigers, mrs Broeckman en Van Cleemputte, daarentegen pleitten wet tige zelfverdediging. De jury antwoordde ontkennead op de eerste vraag: „Heeft De V. zich schuldig gemaakt aan moord?" De tweede vraag, betreffende slagen en verwondingen die den dood veroor zaakt hebben, maar zonder opzet den dood toe te brengen, werd beantwoord met 7 stemmen tegen 5. Het hof sloot zich bij de meerder heid aan, en veroordeelde den dader tot acht jaar gevangenisstraf. Na beschikking over den post voor onvoor ziene uitgaven, gemeentebegrooting 1898, en goedkeuring van eene wijziging in de begroo- ring voor 1898, komen ter tafel adressen van A. C. Greep en J. P. Geldof betreffende de „Gouden poort", met voorstel van burg. en weth. om aan eerstgenoemde een opper vlakte van 6 c.A. tegen f 1 per jaar te verhuren en met advies der commissie voor de financiën, om het verzoek af te wijzen, om reden dat de te heffen geringe retributie niet opweegt tegen het ongerief, dat uit de tegen den afstand ingebrachte bezwaren blijkt. In verband met dit advies nemen burg. en weth. bun voorstel terug en stellen voor over eenkomstig het advies der commissie voor de financiën te beslissen. Conform wordt besloten. Een voorstel van B en W. tot aankoop van het plantrecht op den binnenberm van den Zuid-Westelijken dijk der oude haven wordt eveneens aangenomen. Ten slotte wordt, nadat de heeren De Stop pelaar en Den Bouwmeester zich verwijderd hebben, de rekening der Kamer van Koop handel en fabriekën over 1898 goedgekeurd. Hierna deelt de heer W. J. Sprenger mede, dat de noodige maatregelen zijn genomen tot verbetering van de duinwater-automaten, welke door een behendige greep tot misbruik aanlei ding gaven. Hierna wordt de vergadering gesloten. Dit verslag is Woensdagavond in een af zonderlijk bijvoegsel onzen geabonneerden te Middelburg gezonden.) Vergaderingen, «concerten enz, Middelburg. V r ij d a g 27 Jan. Uitvoering Medioburgum. Schuttershof 7'A u. Maandag 30 Jan. Voordracht dr H. Japikse Natuurkundig- gezelschap. Sociëteit St. Jo*is 8 u. W 0 e n s d. 1 Febr. Verg. Uit Voorzorg. Bo venzaal Vergenoeging 8 u. Zondag 5 Febr. Voorstelling-Bakker, Schuttershof 8 u. Donderd. 9 Febr. Voorstelling Ned. Too- neelvereenigmg. Schouw burg 71/i u. Maandag en Dinsdag 13 en 14 Febr. Natuurk. Voordrachten G. Dahne. Schuttershof 8 u. Dinsdag 21 Febr. Concert-MesBcbaert-Rönt- gen. Concert- en gehoon. LANDBOUW. Bij den veehouder P. Andriessen Az., Veersche weg, is door den districts veearts mond- en klauwzeer geconstateerd. - Bij de heden te Middelburg, vanwege de afdeeling Zeeland van het Ned. Paardenstam boek gehouden keuring waren aangemeld 4 hengsten en 2 merries. Van de hengsten werden er 2 afgekeurd, terwijl de 2 andere, die verleden jaar reeds waren gekeurd, ook nu werden goedgekeurd. De merries werden niet aangenomen. Uit Westkapelle schrijft men ons: Het voorloopig beBtuur onzer nog altijd niet tot stand gekomen Landbouw-vereeniging immers een reglement bestaat nog niet had voor Woensdagavond weer den heer P. Leen- houts, landbouwkundige te Koudekerke, uitge- noodigd. Bereidwillig had deze ook nu weer zich beschikbaar gesteld. Welkom geheeten door den burgemeester, sprak de heer Leenhouts tot inleiding over veeteelt, behandeling van het vee en zuivel bereiding. Daarna ging hij over tot het be antwoorden van vragen, hem gedaan in betrek king tot het ingeleide onderwerp of tot den landbouw. Daarbij werd ruim van de gelegen heid gebruik gemaakt om kwestieuze punten onder de aandacht te breDgen. De heer Leenhouts ontving den dank der vergaderden, dien hg ook zoo ruimschoots verdiende, terwgl hij aanbood in Maart of April nogmaals naar Westkapelle over te komen om opnieuw belangstellenden voor te lichten. Op een vergadering van tweehonderd landbouwers in Duitschland uit de kreitsen Ktefeld, Geldern, Kempen, Neuss en Gladbach werd een motie aangenomen van den volgenden inhoud „Om de verdere uitbreiding van het mond- en klauwzeer tegeu te gaan, is het noodig om de markten van fok- en melkvee en varkens zes weken lang te verbieden.'" Een der sprekers zeide, onder toejuichingen van de vergadering, dat het beste middel tot het be strijden van het mond- en klauwzeer de ope ning van de Nederlandsche grens was. Het ge vaar van besmetting kwam van den rechter oever van den Riju en niet uit Nederland. Ook andere sprekers bepleitten de opening van de grens, ten minste voor fokvee. PROEFVELDEN. (Vervolg.) De heer P. Lindenbergh teWemcldinge nam op proefveld no. 8, op zwaren kleigrond, een proefneming om na te gaan de nawerking van in 1897 gebruikte hnlpmeststoffen, in het bijzonder van kalk. Het proefveld, groot 1.1598 HA., was in 1897 verdeeld in drie perceelen, die als volgt be mest waren perc. 1 met 800 KG. Thoraas- slakkenmeel en 600 KG. Chilisalpeterperc. 2 met 600 KG. superphosphaat en 600 KG. Chili salpeter, en perc. 3 met 600 KG. superphos phaat, 2000 KG. kalk en 600 KG. Chilisalpeter, alles per HA. Het proefveld was toen bezaaid met bieten. Op 18 April jl. werd het geheele proefveld bezaaid met Probsteier haver, die in het ge heel geen bemesting ontving. De haver werd met de machine gezaaid en kwam vrij spoedig gunstig boven. De stand en de ontwikkeling was geregeld mooi en in den beginne waren de drie perceelen vrij wel gelijk. Later werden de verschillen duidelijk zichtbaar en was de volgorde I, II en III, zoo dat perceel III op 't oog het beste was. Het minder gunstige weer had op de haver geen nadeeligen invloed en door insecten werd geen noemenswaardige schade aangericht. De haver werd 3 September bij gunstig weer binnengehaald en gaf de volgende gelde lijke opbrengstbij een bemesting in 1897 met Thomas slakkenmeel en Chilisalpeter f 268.92, superphosphaat en Chilisalpeter f 302.02s en superphosphaat, kalk en Chilisalpeter f316.97. De haver is berekend tegen f6.50 per 100 Kg. en het stroo tegen f15 per 1000 Kg. De bemesting met superphosphaat had in 1897 de hoogste opbrengst gegeven. Dit jaar blijkt de kalk wel gewerkt te hebben en is er een geldelijk voordeel van f 14.955 mede ge haald. De kosten der bemesting zijn daarmede echter niet betaald, zoodat uit deze tweejari ge proef de conclusie getrokken kan wordep, dat kalk op gronden als het proefveld niet met gunstigen uitslag te gebruiken is en dat in bemesting met superphosphaat te verkiezen boven eene met ThomasBlakkeumeel. In de haver is klaver gezaaid, die op de perceelen 1 en 2 goed staat, doch op perceel 3 wat geleden heeft door het legeren van de haver. Op proefveld no 10, op middel matigen klei grond, nam de heer J. Wondergem te K r u i- n i n g e n eene cultuurproef met aardappelen. Het proefveld, groot ruim 28 aren, werd vóór het poten der aardappels gelijkmatig' be mest met 600 kg. ammoniak-suporphosphaat per H. A. Gepoot werden 4 variëteiten, nl. Eigenhei mer, Winterroode, Tuinparel en Fortuna. Het poten had plaats op 23 Maart op een ryen afstand van 40 c. m. en in de rij op 35 c. m. De variëteiten kwamen alle goed boven, en hoewel de grond wat te lijden had van 't ongestadige weer, iu 't begin te veel nat en later te veel droogte, mocht over den stand toch niet geklaagd worden. De Tuinparel en Fortuna werden half Augustus rijpde Eigenheimer in September, terwijl de Winterroode steedB in 't loof bleven groeien. In de laatste helft van Augustus werd go- rooid en de volgende uitkomst verkregen Eigenheimer 19.110 groote, 7350 poters, 1050 krielwinterroode 18.620, 3290 en 2940 Tuin parel 12.250, 3298 en 980 en Fortuna 10.780 groote, 1960 poters en 2450 kriel, alles por H.A. en in k.g. Hierbij dient nog opgemerkt te worden, dat de Tuinparel en Fortuna begin September in 't loof door de aardappelziekte aangetast wer den, de Eigenheimer iets later en de Winter roode in 't geheel niet. Bij de Eigenheimer kwamen enkele zieke aardappels voor, bij de andere variëteiten geen. De smaak van de Eigenheimer, Tuinparel en Fortuna was goed, doch de Winterrooden waren slecht. Deze variëteit kookte geheel tot pap en van binnen waren de aardappels hard. Wijl de Eigenheimer de hoogste opbrengst heeft gegeven en deze variëteit uitstekend van smaak was, beveelt de proefnemer ze zeer sterk aan. Even als het vorig jaar op het proefveld te Wissekerke, big ven de Tuinparel en Fortuna in opbrengst nog al wat achter en kunnen daarom minder goed worden aanbevolen. De proefnemer vermeldt in zijn rapport, dat velen de genomen proef nagingen en dat hij, vooral van de Eigenheimer, veel vraag had naar pootaardappels. (Wordt vervolgd.) ONDERWIJS. De heer D. Mulder te Zierikzee her denkt Woensdag zijn 25jarig jubilé als hoofd eener Christelijke school, terwijl hij sedert 1881 in zijne tegenwoordige betrekking werk zaam ïb. Namens tegenwoordige en oud-leer lingen werd hem een geschenk aangeboden. Verder werd hij in het net versierde school lokaal gecomplimenteerd o. a. namens den gemeenteraad, de plaatselijke schoolcommissie en namens den diatrictaraad. In de hoofdcommissie van het ondersteu ningsfonds van het Nederlandsch Onderwijzers genootschap heeft de heer J. Stamperius zitting voor Zeeland en Groningen. LETTEREN EN KUNST. De veel besproken rede, waarmêe Frede- rik van Eeden den 7 December de leden van het Nwtedepartement Rotterdam verraste, is thans in druk verschenen, onder den titel Waarvan leven wij Met groote plechtigheid werd Woensdag te 's Hertogenbosch de gevierde bariton Wil lem Deckers begraven. De met kransen en bloemen gesmukte lijkwagen werd voorafgegaan door deputaties van verschillende vereeni- gingen op muzikaal gebied, het zangkoor der Kathedrale kerk van St. Jan, het kerkbestuur van St. Catharina, het muziekkorps der dd- schutterij van 's Hertogenbosch, de leden der liedertafel Oefening en Uitspanning aldaar met banier, en een jongeling, dragende de ridderorde en de verdere decoratiën van den overledene. De lijkwagen werd geëscorteerd door het be stuur van genoemde liedertafel en gevolgd door een twaalftal koetsen, waarin de familieleden, vrienden en vereerders van den overledene hadden plaats genomen. Bij de plechtige uit vaart in de Kathedrale kerk van St. Jan werd de Requiem-mis van Verhuist, met koper be geleid, zoomede hot Libera uit het Requiem van Perosi en In Paradisum van Fr. Epping ten gehoore gebracht. De belangstelling bij de begrafenis was groot en den algemeen ge- achten doode ten volle waardig. Dat Amsterdam nog vele vermogende en offervaardige kunstvrienden heeft, is bekend. Sedert eenigen den stoot hebben gegeven aan de oprichting van het gemeente-museum, waar vóór eenige maanden de Rembrandttentoon- stelling werd gehouden, heeft vooral de Ver eeniging tot het vormen van een openbare ver zameling van moderne kunst haar streven aan gewakkerd gezien. Er bestaat alle kans op de verkrijging van Israels Saul en David, welke reeds naar Engeland was verhuisd. Tevens zal nu een reeds vroeger vermaakt legaat van 40 stukken van moderne meesters vrijkomen, en daaronder zijn stukken van Israels, Alma Tadema enz. Hans Richter zond, ter herinnering aan zijn samenwerking met het orkest van het Concertgebouw te Amsterdam in Oct. II., zijn portret met een bijzonder vereerond onder schrift en in de hoop op wederzien. Verschillende Berichten. Op de Woensdag te Sneek gehouden 36e algemeene vergadering van de schippers- vereeniging Schuttevaer waren aanwezig 42 afgevaardigden, vertegenwoordigende 27 af- deelingen.

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 2