LAATSTE BERICHTE». LANDBOUW. PROEFVELDEN, In de voorrede van zijn „Verslag van de uitkomsten op de door het rijk gesub sidieerde proefvelden van Zeeland in 1898", zegt de rijks-landbouwieeraar, de beer I. G. J. Kakebeeke, dat, moest hij het verslag over 1897 beginnen met een herinne ring aan het minder gunstig weer gedurende dat jaar, hij dit thans niet behoeft te doen daar, over hot geheel genomen, de weersge-' steldhcid in 1898 vrij gunstig was en aan de gewassen weinig nadeel berokkende. Het begin van den zomer was koud en nat, waardoor zich de vooruitzichten in dien tijd van het jaar niet gunstig voordeden, doch ge lukkig bracht Juli beter weer en een sterken groei met zich. Da suikerbieten hebben op vele plaatsen do schade, die zij in den beginne leden, niet kunnen herstellen, zoodat de ge middelde opbrengst lager is dan het vorig jaar. Het najaar was droog en warm en het gehalte der suikerbieten werd daardoor buitengewoon hoog. Niet te verwonderen valt het dan ook, dat zij, die op gehalte gecontracteerd hebben, in 1898 verre voor waren bij de landbouwers, die hunne bieten op gewicht verkochten. Ook de meeste andere gewassen gaven in 1898 een voldoende opbrengst, zoodat dit jaar voor de landbouwers niet tot de slechte gere kend kan worden. De stand der gewassen op de proefvelden was, over 't geheel genomen, goed, erwten en bruine boontjes uitgezonderd. Gedurende den zomer zijn de proefvelden door den verslaggever éen of meermalen be zocht en kon hij ook weer dat jaar tot zijn genoegen waarnemen, dat de landbouwers de proeven zeer zorgvuldig nemen. De belang stelling van de zijde der boeren is gelukkig toenemende, en naar het verslag is steeds meer vraag. Dit jaar zal dan ook van het verslag een grooter aantal exemplaren gedrukt worden, om het op ruimer schaal in de provincie te kunnen verspreiden. Door een ijverig lid der Zeeuwsche landbouw maatschappij werd in het afgeloopen jaar op een hoofdbestuursvergadering dier maatschappij gezegd, dat het hem wenschelijker voorkomt om, in plaats van de proefvelden, een proef- boerderij op te richten. Op een desbetreffende vraag van den voorzitter, verklaarde dat lid zich bereid, dit punt op de volgende algemeene vergadering der maatschappij ter sprake te brengén. Voorloopig ban de heer Kakebeeke zich nog niet aan den kant van dat lid scha ren, aangezien een proef boerderij zou blijken schatten gelds te kosten, terwijl d« proefvelden met betrekkelijk geringe kosten aangelegd kunnen worden. En of een proefboerderij dan zoo veel meer nut zou stichten, blijft een open vraag? De proefvelden zijn over de geheele provincie verspreid en komen zoo onder'toog van velen,, terwijl de proefboerderij slechts door weinigen bezocht zou worden. In 1899 zal een der proefvelden dienstig gemaakt worden aan 't onderwijs van een der landbouwcursussen[; en mocht deze proef be vallen, dan zal het aantal van dergelijke proefvelden uitgebreid worden. Verschillende proeven zijn dit jaar weer genomen, waaronder cultuurproeven met suiker bieten, aardappelen- en. tarwe-variëteiten en bemestingsproeven op suikerbieten, haver, gerat, bruine boonen en rogge. De proeven met suikerbieten variëteiten trokken ook weer zeer de aandacht van de zijde der bietenzaadtelers en van de fabrikanten. 'De afdeeifrtg Walcheren der Zeeuwsche landbouwmaatschappij nam op proefveld no. 1, op zwaren kleigrond een cultuurproef 'met suikerbieten-variëteiten. Het geheele proefveld, groot 0.43 H.A., werd in 't najaar 1897 bemest met 1000 Kg. kalk por H.A, en in 't voorjaar 1898 met 600 Kg. superphosphaat. De bieten ontvingen in twee keer een overbemesting van 300 Kg. Chili- salpeter per H.A. De vier variëteiten Kühn E. S., Schreiber S. N., Rabbetge Gieseke en Dippe W. 1 werdén 22'April mét de machine uitgezaaid. Zij kwamen goed boven en groeiden gunstig, hoewel .de vele regen in 't begin wat kwaad deed.De 2e helft van October werden ze ge rooid en de uitkomst was dat het hoogste ge wicht is bereikt door de variëteit Dippe W. 1, terwijl het hoogste aantal KG. suiker per HA. is gegeven door Rabbetge Gieseke Klein Wanzleben Original. Het hoogste gehalte is bereikt door Schreiber S. N.Kiihn' E. S. is zoowel in gewicht als in KG. suiker ver bij de audere variëteiten achtergebleven en is dus niet aan te beveleD. De andere 3 variëteiten zijn alle goed, in 't bijzonder de Klein Wanz lebon Orig. en Dippe W. 1 en beide kunnen voor 't gewoon contract en ook voor het ge halte-contract aanbevolen worden. De variëteit Schreiber is onder de minst gunstige omstandigheden gerooid en had ook bij 't wegen veel regen anders zoude zij wel licht nog beter uitkomst gegeven hebben. Een herhaling der proef, vooral tusschen de drie laatstgenoemde variëteiten, zoude zeer gewenscht zijn. Op proefveld no 2, op lichten kleigrond, nam de heer F. P. Polderdijk te Nieuw-en St. Joosland een bemestingsproef op suikerbieten. Het proefveld, groot 30 aren, werd in drie gelijke deelen verdeeld. Perceel 1 werd bemest met 600 kg. superphosphaat en 200 kg. ohili- salpeter per. HA., perceel 2 met een gelijke hoeveelheid superphosphaat en 300 kg. chili- salpeter en perceel 3 eveneens met 600 kg. superphosphaat en 400 kg. chilisalpeter per HA. Het doel dezer proef, was dus om den invloed van de bemesting met Chili-salpeter op suiker bieten na te gaan. Het superphosphaat is vóór het zaaien der bieten uitgezaaid en het Chili-salpeter is later al» overbemesting gegeven. De bieten, merk Rabbetge en Gieseke Origi nal, zijn 19 April met de machine gezaaid, op een ryen afstand van 34 cM en werden later in de rij op 28 cM gedund. De eerste groei der bieten was tengevolge van het koude natte weer niet bostlater haalden ze flink in en rijpten op het einde van September. Eind October werden ze bij gunstig woor gerooid. Van perceel 1 was de geldelijke opbrengst f 557.03, van perceel 2 f 563.50 en van per ceel 3 f 510.40. De bieten op het proefveld waren op gehalte gecontracteerd en werden betaald met f 9.50 bij een gehalte van 14 pet. en voor elk 0.1 pet. meer f 0.10 meer en brachten daardoor de genoemde bedragen op. Waren zij op gewoon contract verbouwd, dan was de opbrengst, tegen f 10, per 1000 Kg. geweestperceel 1 f 480.21, perceel 2 f 490 en perceel 3 f 486. In de eerste plaats blijkt hieruit, dat het ge halte-contract heel wat voordeeliger is geweest, dan het tel quel contract. Iu de tweede plaats blijkt, dat het gebruik van grootere hoeveelheden Chili-salpeter bij hot gehalte-contract bepaald nadeelig gewerkt heeft. Trekt men de onkosten van de bemes ting met Chili-salpeter van de opbrengst af, dan blijft voor perceel I een opbrengst van f 539.03, bij perceel II van f 536.50 en bij perceel III van f 474.40 per HA en brengt dus perceel I met een bemesting van 200 KG. Chili-salpeter per HA het meeste op. Waren de bieten op gewicht verkocht dan zoude perceel 2 met 300 KG. Chili-salpeter nog een zeer kleine winst boven perceel 1 gegeven hebben, terwijl perceel 3 met 40 KG. Chili-salpeter verlies heeft gegeven. Uit deze resultaten volgt dus, en dat geheel in overeenstemming met de resultaten van 't proef veld in 1897, dat men met 't geven van hooge bemestingen met Chili-salpeter op een krach- tigen bodem zeer voorzichtig moet zijn, in 't bij zonder, wanneer de bieten op gehalte ge contracteerd zijn. In sommige deelen der provincie, in 't bij zonder in het land van Axel, is men gewoon om nog veel hooger Btikstof bemestingen te geven, dan bij deze proef het geval is ge weest. Nu men in die streek ook op gehalte gaat contracteeren, zoude het zeker wenBche- Hjk zyn, deze proef daar ook eens te nemen; het zoude immers kunnen blijken, dat daar jaarlijks door een te overvloedige bemesting vrij wat geld verspild wordt. Op proefveld no 3, op zwaren kleigrond, nam de heer J. Polderdijk te Nieuw- en St Joosland een proef om de nawerking van in 1897 gebruikte kalk na te gaan. Het proefveld, groot 0.834 HA., was in 1897 in drie perceelen verdeeld, die als volgt be mest waren: perceel 1 ontving per HA. 1200 kg. kalk, 600 kg. superphosphaat en 300 kg. Chilisalpeter perc. 2 ontving per .HA. 600 kg superphosphaat en 100 kg. Cchilisalpeter en perc. 3 per HA. 600 kg. superphosphaat en 300 kg. Chilisalpeter. Het proefveld was toen bezaaid met suiker bieten en de kalkbemesting gaf geen resultaat. Dit jaar werd het proefveld bezaaid met haver, die over het geheele proefveld gelijk matig bemest werd met 250 K.G. superphos phaat en 100 K.G. Chili-salpeter. De haver werd 25 Maart bij goed weer ge zaaid en groeide den geheelen zomer gunstig. Op 't laatst van Augustus werd geoogst en gaven de drie perceelen de volgende uitkomst Perceel 1 bracht op f 476, perc. 2 f 399 en perc. 3 f 400. De haver was op alle perceelen mooi van kwaliteit. Uit deze proef blijkt, dat de grond, waarop de proef genomen is, zeer dankbaar is geweest voor de kalkbemesting. Hoe het komt, dat de kalk het voorgaand jaar op de suikerbieten niet gewerkt heeft, is den landbouwleeraar niet verklaarbaar en weBschelijk acht hij het om door een nieuwe kalkbemestingsproef te on derzoeken, of dit aan toevallige omstandigheden moet geweten worden en of de gronden in de omgeving van het proefveld ook op een be mesting met kalk reageeren. Op proefveld bo. 4, op zwaren kleigrond, nam de heer J. K. Mesu te Nieuw-en St. Joos land een afstandsproef met aardappelen (Zeeuw sche blauwe). Het proefveld, groot 29 aren, werd in 6 ge lijke perceelen verdeeld. Op de perceelen 1 en 4 werden de aardappels gepoot op afstand van 60 bij 60 cm,op de perceelen 2 en 5 op afstand van 50 by 50 cm. en op de perceelen 3 en 6 op afstand van 40 bij 40 cm. Voor het poten der aardappels werd het ge heele proefveld bemest met 600 KG. ammoniak- superphosphaat per HA. Het poten had plaats op 2 April en de aardappels kwamen 23 Mei boven. Die opkomst was als gevolg van het koude weer niet bijzonder gunstig, doch later was de stand van het gewas beter. De aardappels begonnen 4 September rijp te wor den en werden op 29 en 30 September ge rooid. Aardappelziekte kwam niet voor. De geldelijke opbrengst wasbij een afstand van 60—60 cm. f 503.50, 50—50 cm. f 492.70 en 40—40 cm. f 433.50. De grootste opbrengst is dus verkregen bij de grootste afitandswijdte en met het vermin deren van dien afstand nam ook de opbrengst af. De conclusie uit deze proef moet dus luiden: een pootwijdte van 60 by 6"* cm. is voor aardappels gewensebt. De proefnemer zegt nog in zijn rapport, dat de aardappels op de perceelen 3 en 6 veel minder waren dan op de andere perceelen. Deze perceelen hadden, in verhouding tot de groote aardappels, te veel poters. De afstand van 40 op 40 cm. heeft verreweg de minste resultaten opgeleverd .en kan niet worden aanbevolen. Wordt vervolgd.) gggg—^ggggi Blijkens mededeeling van den (minister van binnenlandsche zaken heeft de omvang van den uitvoer van melk- en slachtvee naar België in het tydvak van 16 tot 31 December 11. bedragen totaal 6366 stnks vee, en van melkvee naar België op 2 Januari jl. totaal 758 stuks. LETTEREN EN KUNST. Bij de firma G. Kolff C°. te Batavia ver scheen Nederlandsch-Indië onder het Regentschap van Koningin Emma 18901898, samengesteld onder toezicht van dr J. F. van Bemmelen. Het werk, opgedragen aan onze jeugdige vorstin, bevat al wat men redelijkerwijze kan vergen. Het sluit aau bij het bekende gedenk boek van Het Nieuws van den Dag. Na eeu inleiding van dr Van Bemmelen, die ook een slotwoord schreef, vangt prof. De Louter aan met „wetgeving en bestuur"; de heer W. P. Groeneveldt behandelt onderwys en land- en volkenkunde, dr J. L. A. Brandes taal- en volkenkunde, dr M. Treub de studie der levende natuur, de heer dr R. D. M. Ver beek mijnwezen en aardkunde, dr J. P. van der Stok meteorologie en aardmagnetisme, mr W. B. Bergama Protestantsche zending en maatschappelijk werk, pastoor B. G. Schweiiz Katholieke missie, dr J. G. Kramers de Euro- peesche cultures, de heer .J. E. de Meyier de burgeriyke openbare werken, mr N. P. vau ilen Berg geldmiddelen, munt- en bankwezen. De heer W. P. Groeneveldt bespreekt de Opi umregie, de oud-kolonel W. C, Nieuwenhuijzen en de oud-minister H. Dyserinck behandelen zeer gedetailleerd on zeer nauwkeurig wat leger en marine fa ebben gedaan. Bg de firma Nijgh en Van Ditmar te Rotterdam verscheen Onze hoogleeraren, Por- retten en Biografieën. Het boekje is in het zelfde formaat en denzelfden trant als vroeger die over „Onze afgevaardigden" en „Onze mu sici". Of het volledig en in alle opzichten juist is, valt voor ons natuurlijk moeielijk te beoor- deelen. Het is te hopen, want anders verliest het veel van zyn waarde en die heeft zulk een werkje ontegenzeggelijk. Bij de eerste uitvoering, Maandag avond te 's Gravenhage van La Resurrezione di Lazzaro van Perosi, door het Italiaansche opera-gezel schap, heeft het werk maar matig voldaan; en allerminst aan de hooge verwachtingen, die opgewekt waren door den roep, welke daar van uit giBg. Uit een openbaar gemaakte correspon dentie tusschen den hoofdcommissaris van politie te Amsterdam en het bestuur van de Nederl. Tootieelvereeniging bljkt, dat in Ghetto, het stuk van Heijermane, sedert de vjfde op voering (en thans in druk), op verlangen van dien ambtenaar, enkele woorden zijn gewijzigd of weggelaten, o. a.„ons heole volk is ontaard". Zaterdag avond werd te Parijs de nieuwe schouwburg van Sarah Bernhardt geopend met La Tosca; de tragedienne had haar gewone succes. Verschillende Berichten. Voor de eerste maal zal dit jaar hier te lande examen worden afgenomen in de school- hygiëne, en wel het schriftelijk gedeelte in de tweede helft van Augustus en het mondeling gedeelte in het begin van September. H. M. de Koningin-Moeder ontving Za terdagmiddag den president en den secretaris van de Alg. Synodale Commissie der Ned. herv. kerk, tot aanbieding van een adres van hulde, namens de Algemeene Synode, vertegenwoordi gende de Nederl. herv. kerk, bj de nederleg- ging van het regentschap. Teneinde aan het veelvuldig verzoek te voldoen, is door de directie der Staatsspoor wegen bepaald dat reizigers van Zeeland voortaan in den eersten trein van Parjs naar Amsterdam te Roosendaal kunnen worden opgenomen om te Oudenbosch en Zevenbergen uit te stappen. Deze gunstige bepaling is alleen van toepassing, wanneer de mailboot van Engeland in vertraging is. Vroeger moes ten in dit geval passagiers van Zeeland en Noord-Brabant ruim 3l/2 uur in Roosendaal wachten. Naar men aan het Dbld. v. Z.-H. mede deelt, heeft een man van gezag op koloniaal gebied f 25,000 toegezegd voor de verfraaiing van onze koloniale afdeeling op de a. s. We reldtentoonstelling te Parijs. Van een onbe kende werd door de regeering f 10,000 ont vangen voor de Nederlandsche afdeeling. Dr Knijper heeft het voorzitterschap van den Ned. Journalistenlcring aangenomen. Te Schiedam is Maandag het Ijk opge haald van het 21-jarig meisje, dat sedert half December vermist werd. Te 's Gravenhage was een patroon, in wiens werkplaats niet-naleving van dearbeids- en van de veiligheidswet werd geconstateerd, daarover zoo verstoord, dat hij op staanden voet zijn geheele personeel 13 mannen en jongens ontsloeg, om zoodoende te ontko men aan de „soesah", voor hem aan de nako. ming der wetgeving verbonden. Te RinsumageeBt is, vermoedelijk door onvoorzichtigheid, brand ontstaan in de pastorie der Chr. Gereiormeerde gemeente, welke geheel afbrandde. Het lijk van mr Van Trojen van Hulst, kantonrechter te Eist., zooals gemeld, sedert Vrijdagochtend vermist., is opgevischt uit het Meer bij Njmegen. BEGRAFENIS Mr HOLSBOER. Op de begraafplaats Nieuw Eilc en Duinen had Maandag de ter aarde-bestelliDg plaats van mr Ph. A. Holsboer, in leven administrateur der afdeeling domeinon bij het Departement van financiën. Een breede schare van hoofd- en verdere, ambtenaren van het departement van financiën' met den minister Piorson en den secretaris generaal van het departement, mr graaf Van Randwijck aan het hoofd, was op de begraaf plaats aanwezig. Bij het graf sprak minister Pierson zeer treffende woorden als hulde aan den ontslapene. ZExo. bracht hem in de eerste plaats zjn persoonlijken dank voor dea grooton steun en de voorlichting, die de minister van dezen hoogst kundigen en trouwen hoofdambtenaar mocht ondervinden. Daarnevens huldigde hj den ontslapene als trouw en onkreukbaar landsdienaar, geplaatst aan het hoofd van een tak van dienst, waar de verleiding het grootst is. Over de eigenschappen van den heer Holsboer wijdde de minister langdurig uit, verklarende dat zekero karaktertrekken, welke misschien sommigen eenigszins van hem ver vreemdden, slechts konden voortspruiten juist uit 'smans deugden. Hij kwam voor de be langen, die hem waren toevertromwd, op met talent en op een wijze die slechts hem eigen was. In Holsboer daalde ten grave een der steunpilaren der administratie, wiens nagedach tenis bj den minister persoonlijk en bj het gansche departement nog lang in eerbiedige herinnering zal bij ven. De broeder van den ontslapene dankte diep aangedaan den minister voor zijne hartelijke woorden en den aanwezigen voor de betoonde belangstelling. Ten teeken van rouw waren aan het depar tement van financiën de gordijnen aan de vensters van de vertrekken, waarin de bureau's van de afdeeling domeinen gevestigd zijn, nedergelaten. De dubbele moord te Berkel. By de begrafenis van de beide slachtoffers van dien moord was Zaterdag natuurlijk veel volk op de been. Tal van notabelen waren bg de plechtigheid tegenwoordig. De heer Stigter, predikant, voerde het woord. De eenige broeder van Ripping was niet in staat de droevige plechtigheid bg te wonen. Allerlei verhalen en mededeelingen doen, het spreekt van zelf, de ronde. Zoo o. a. dat een bakkersgezel te Amster dam met Uittenbogaard uit is geweest, en door hem is onthaald. De persoon, die Uittenbogaard aan de Rot- terdamsche politie aanwees als den vermoede- ïyken dader, moet zijn zekere L., die indertyd kennis maakte met U. in het huis van bewa ring op de Prinsengracht te 's Gravenhage. U- had toen aan L. medegedeeld, dat, wan neer beiden over drie maanden vrij kwamen, hy „een mooi zaakje" wist. L. had echter verklaard, dat hij niet van gewelddadigheden hield, waarop U. had gezegd, dat hij van moorden ook niet hield, doch „bewusteloos" maken, daarvoor was hij niet bevreesd. L.had echter voor het aanbod bedankt. U. heeft den laatsten tijd op den Rijn gevaren als schippersknechtde laatste dagen was bil evenwel baas bg een heistelling te Rotterdam. Hij was eenige jaren geleden ook medeplichtig aan de aanranding van een gelddrager der gemeentegasfabrieken, wien eerst peper in de oogen werd gestrooid. In Brielle, waar U. en K. vroeger woon den, waren beiden bekend als beruchte kippen dieven. Bij slot van rekening zou men gaan denken, dat die twee personen overal geweest zijn. Uit Bolsward komt zelfs een bericht, dat zg ook daar gezien zyn. Wij vermoeden dat hierbij ook veel ver beelding in 'tspel is. Het is wel jammer dat de Prins Hendrik, van de maatschappy Zeeland, ïd den nacht van Zaterdag op Zondag dubbelen tegenspoed had, want het zag er op de lijnen van Calais en Ostende nog treuriger uit. De Express van Galais heeft telkens heen en weer gestoomd, van de eene Engelsche haven naar de andere, zonder de passagiers aan land te kunnen zetten. Op de lyn Folkestone—Boulogne moest de nachtdienst worden gestaakt. Tot hen, die teleurgesteld werden, behoorde de hertog van Orleans, die naar Brussel wilde, waar zijn aanhangers hem wachtten en die in drie dagen niet durfde oversteken. De gemeenteraad van Ostende heeft de speelsalons voor 1.530.000 frs. per jaar verpacht. Te Rochefort besloot de gemeenteraad langs anderen weg voordeel uit de speelclubs te trekken en wel door de heffing eener belasting van 100.000 francs -j- 5 francs van elk lid. Daar deze laatste in den regel uit doortrek kende vreemdelingen bestaan, kan de opbrengst aardig wat worden. Weer zgn te Antwerpen acht personen door dolle honden gebeten. Allen gaan naar het instituut-Pasteur. Er is ernstig sprake van dat men ein- delgk zal besluiten de verschillende deelen van Brussel tot éen gemeente te maken. Tot dusver was de gemeente Brussel een klein gedeelte der groote stad, welke wel zes of zeven gemeentebesturen enz. had. Het initia tief in deze zon uitgaan van eenige Brassel- sche kamerleden. Te Borgerhout heeft een vrouw, na een twist met haar man, op zes plaatsen het huis in brand gestoken, waarna zij in den waterput sprong. De brand werd gebluscht en de vrouw werd gered. In het gaBthuis kwam zy tot bekentenis. Peugniez, een Parysch jongmensch, dat in de gevangenis op zyn doodvonnis wacht, heeft den wensch te kennen, vóór hij onthoofd wordt, tot het protestantisme over te gaan. In de gemeente bij Bourtr, waar onlangs Vacber werd terechtgesteld, speelden dezer dagen eenige knapen guillotinetje. Twee dicht opeenstaande boomen dienden als posten, waar- tusschen een Bcherp geslepen tuinmansmes zoodanig aan een touw bevestigd was, dat men het als het valines der guillotine op en neerlate» kon. Een zevenjarig jongetje werd, uitgekozen voor Vacher te spelen, terwyi een andere het werk van den scherprechter Deibier ter hand nam. De kleine zou juist het hoofd op het blok leggen, toen de quaaie-beul ietwat voorbarig het mes liet neervallen. Gelukkig draaide het kind het hoofd om en keek naar het mes, dat hem de punt van zijn neus af sneed. Daarmee was het gevaarlijke spel ge ëindigd. - Vrijdagavond werd in Kopenhagen het hotel Continental, pas gerestaureerd en ver bouwd, een prooi der vlammen. Menschen zijn, voor zoover bekend, daarbij niet om het leven gekomen. Zondag ochtend is een groot deel van den Peloponeses door een hevige aardbeving geteisterd. Drie dorpen zyn geheel vernield. De bevolking kampeert in de open lucht, en heeft aan alles behoefte. Tot heiliging van den kerkdienst. Hebben wg in een vorig nommer gemeld welke zonderlinge gebruiken er in sommige gemeenten van Groningen bestaan, waar men by gelegenheid en ter eere der intree vaneen predikant bals houdt in de herbergen, in De Heraut verhaalt dr A. Kuyper, dat hy iu Amerika sommige, heel zonderlinge kerkgebrui ken heeft aangetroffen. Dat de Protestantsche godsdienstoefening wordt opgeluisterd" door medewerking vau zangers of zangeressen van de opera, dat kan dan nog schoon en verheffend zijnis maar een kleinigheid, vergeleken bij de aan kondigingen van predikanten, die voor jonge mannen en dames dansscholen by hunne ker ken openen, omdat goede Christenen, volgens Amerikaansche opvatting, fraai en vlug moe ten kunnen walsen. Sterkerer wordt op andere plaatsen onder leiding van de geestelijke voor gangers les gegeven in het boksen, omdat boksen het „zelfrespect" verhoogt en omdat de catechisanten als brave Christenen by het verdedigen van hun geloof niet zoo gauw in hun schulp zullen kruipen. Borssele. Maandag besloot de gemeente raad aan den nieuw te benoemen veearts te Ovezand eene voorwaardelijke toelage van ƒ25 te verleenen. Op het verzoek van de Hollandsche tram- vereeniging te Rotterdam om eene bijdrage in de kosten van een voorloopig onderzoek van een tramweg Borssele-Goes werd gunstig be schikt, indien daartegen by hooge autoriteit geen bezwaar bestaat. Amsterdam. Het bericht van het Handels bladdat in de zaak Haas—Van Hall sporen ontdekt zgn van den grooten postdiefstal, vóór een paar jaar op de lyn BrusselOstende ge pleegd, wordt bevestigd. Een commissionair hier ter stede zou een gedeelte der toen geBtolen effecten, door tusschenkomst van een der in deze zaak be trokkenen, ter beleening hebben ontvangen. Brussel. De Moniteur bevat de koninkiyke besluiten, waarbij op verzoek eervol ontBlag wordt verleend aan de ministers De Smet de Nayer en Nyssens. Bij een ander besluit worden benoemd tot hunne opvolgers de heer Liebaert, lid der Kamer, tot minister van finanoiën en de heer Cooremans, eveneens volksvertegen woordiger, tot minister van nijverheid en arbeid. De heer De Smet de Nayer is benoemd tot minister van staat. Boedapest. De crisis is eindeiyk uitge broken. Banffy heeft, na zyn jongste onder houd met den keizer-koning, besloten af te treden. Men verzekert dat Koloman Szell hem zal opvolgen. Verzending en laatste bnslichting der MAIL aan het postkantoor te Middelburg. (Alles plaatsetyke tjjd.) Oost-Indië. Brindiai (Eng. dienst) 27 Jan. 1.05's nam. Rotterdam (Lloyd). 27 Jan. 6.30 's avonds. Marseille (Fr.dienst)28 Jan. 5.45 'a morgens. Genua (Nederl.) 31 Jan. 6.30 'a avonda. Amsterdam (Nederl.) 3 Febr. 6.30 'a avonda. Brindisi (Eng. dienst)3 Febr. 1.05 'a nam. Sapels (Duitsche dst.) 6 Febr. 1.05'a nam. Marseille (Lloyi). 7 Febr. 6.30'aavonda. Met deze gelegenheid wordt alleen ver zonden de correspondentie voor Atjeh en de Residentie Sumatra's Oostkust, terwijl daags te voren eene voorloopige verzending plaats heeft te 6.30 's avonda. Padang wordt alleen aangedaan door de booten der Maatschappy Nederland. Over Brindiai Britsche bootenheeft daaga te voren eene voorloopige verzending plaats te 6.30 's avonda on een suppletoire op de gewone vertrekdagen te 6.30 'a avonds. Over Napels, met Duitsche booten, uitslui tend voor de correspondentie, waarvan de ver zending met deze gelegenheid op de adressen ia aangewezen. Met de Nederlandsche booten via Genua en Marseille en per Fransche mailbooten wordt een correspondentie verzonden voor Atjeh en e residentie Sumatra's Oostkust. W est-Irxdië. Suriname via Sout hampton 7 Febr. 5.45 'a morgens. Suriname viaSt Na- zaire 8 Febr. 5.45 'a morgens. Curacao via Queen- otown. Eiken Dinsdag en Vrij dag 10.15 'a avonds. Suriname vla Amsterdam Den laatsten en 14en elke maand 6.80 av.

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 2