IHIDDELBIRGSCHE CGURANT. N°. 21- 142° Jaargang. 1829; W oensdag 25 Januari. 4 I Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. ?rijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 24 Jan. 8 u. vm. 37 gr. 12 u. 41 gr. »v. 4 u. 40 gr. F. Verw. mat. N. wiDd. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige Voorwaarden. Prospectuasen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten? Te Zierikzee: A. C. de Mooij; te Tholen: W. Ai van Nieüwenhüijzen; te Terneuzen;M. de Jonob, Middelburg 24 Januari. GEMOEDSBEZWAREN. Naar aanleiding van de ophelderingen, door De Standaard inzake de Lomboksche feesten gegeven, zegt de Arnh. Crt. zeer leuk Nu 't blijkt dat gemoedsbezwaren zoo ge makkelijk, door de verwisseling van één woord zijn op te losser, zon De Standaard voor de rust en verdraagzaamheid in ons vaderland zich verdienstelijk knnnen maken, als zij meteen er nog enkele andere opruimde 1NCETROKKEN. De minister van financiën heeft dt. 23 Januari aan den voorzitter der Tweede Kamer mede gedeeld, dat ingevolge machtiging der Konin gin, het aanhangige wetsontwerp, houdende verhooging van de accijnzen op ge distilleerd en wijn, wordt ingetrokken. ONTWAPENING. Van Roomsch-katholieke zijde nemen zitting in het comité, dat de Nederl. Vrouwen bond ter internationale ontwapening bezig is te vormendr Brom, hoofdredacteur van Eet Centrum mr Heydenrijck, lid van deu Raad van State dr Schaepman, lid van de Tweede kamer en dr Vermeulen, hoofdredacteur van De Tijd, lid van de Tweede kamer. Het adres aan den Czaar, dat vanwege dien Bond in verband met Steads vrede pelgrims tocht ter teekening aan alle Nederlandscbe mannen en vrouwen wordt aangeboden, luidt als volgt: „Sire! Wij ondergeteekenden, Nederlandsche Vrouwen en Mannen, nemen vol eerbied de vrijheid Uwe Majesteit onze innige vreugdeen onzen hartgrondigen dank uit te spreken voor Uwe Majesteits edelmoedig optreden ten gunste eener geleidelijke ontwapening, en ter verkrij ging eener internationale rechtsspraak. Tevens veroorloven wij ons den innigen wensch te uiten, dat de door Uwe Majesteit bijeengeroepen conferentie tegemoet zal komen aan het hartstochtelijk verlangen naar vrede, dat, evenals alle andere beschaafde Natiën, ook ons bezielt." Eet Centrum bood het aan zijne redactie ter hand gestelde adres het eerst den Aartsbisschop van Utrecht aan, die het onderteekende. BEJfOEMIN ÜFJ* ENZ. Bij kon. besluit is benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te Leeuwarden mr I. De Greve, thans officier van justitie bij de ar rond .-rechtbank te Zwolle i is by het depart, van financiën benoemd tot inspecteur der registratie en domeinen van de eerste klasse J. D. G. Schuuring, thans var de tweede klasse bij dat depart. is J. H. Kortz Fonneman, broeder-overst> in het krankzinnigengesticht jpadua te Boekei, benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassauen zijn met 1 Febr. benoemd tot buitengewoon adelborst bij de Kon. Ned. Marine-reserve de heeren R. W. Braun, T. ten Cate en W. J. H. Taat, allen in dienst hij de HoIIand-Anjeri- ka-lijn. De luit. ter zee 2e kl. J. C. Bentz van den Berg, geplaatst in de rol van Hr. Ms. torpedo in8tructie8chip Marnix gedetacheerd bjj den torpedodienst, wordt 30 Jan. en de luit. ter zee 2e kl. jhr C. Hooft Graafland, nit Oost- Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-act- gesteld. Vrijdag geen audiëntie bij den minister van koloniën. Eerlang zal een examen worden gehouden voor deurwaarder der directe belastingen. Verzoekschriften vóór 1 Mei bij het depar tement van financiën in te zenden. Openbaar slachthuis te Meppel. In 't kort meldden wij reeds dat burg. en weth. van Meppel, een gemeente van 10038 zielen, kleiner dus dan Middelburg en Vlissin- gen, by den raad een voorstel hebben inge diend tot oprichting van een abattoir. In verband ook met het daarover in ons blad onlangs geschrevene, stellen onze le in onze naaste omgeving zeker wel belang in de navolgende nadere bijzonderheden daar omtrent In het vorig jaar was by den raad van 17 slagers ingekomen een verzoek om de oprich ting van zulk een slachthuis te bevorderen. B. en W. hebben zich persooniyk op de hoogte gesteld van hetgeen voor een abattoir vereischt wordt. Zij hebben met den gemeente- opzichter de slachthuizen te Kleef en te Esch- weiler in oogensebouw genomen. Het was hun l»l. gebleken uit een door den gemeente-archi tect te Nijmegen uitgebracht rapport, dat het type, te Kleef gevolgd, kan beschouwd worden resultaat van jarenlange ondervinding en proefnemingdat het op dit oogeablik voor de slachthuizen in Duitschland zoo goed als algemeen is aangenomen en de inrichtingen hoofdzakelijk slechts verschillen door haar af metingen. Verder bleek aan B. en W. uit een verslag aan den gemeenteraad van Roermond, dat het type van slachthuis en koel-inrichting daar voorgedragen op advies van den heer George 1', regeeringaingenienr en stadbouwmees- ter, vroeger te Berlgn, thans te Neu-Strelitz, onder wiens leiding in Duitschland reeds 81 slachthuizen werden opgericht ook wat om vang betreft, hetzelfde is als dat hetwelk reeds eenige jaren te Kleef in exploitatie is, met dit verschil alleen, dat de gebreken, wolke de ondervinding aldaar heeft leeren kennen, te Roermond zijn weggenomen en er nog andere verbeteringenn aan zijn toegevoegd. Daaraan B. en W. verder bleek, dat het slachthuis, waar de gebreken van dat te Kleef niet zijn overgenomen en andere verbeteringen zijntoe- dat te Eschweiler was en daarnaar het slachthuis te Roermond wordt gebouwd een plaats van nagenoeg gelijke bevolking deze begrepen B. en W., dat voor hen aangewezen was het bezichtingen van de slachthuizen èn te Kleef èn Eschweiler. Vanwege de meer doelmatige inrichting werd door B. en W. ver de voorkeur gegeven aan het slachthuis te Eschweiler. Overtuigd dat zij hier aan het rechte adres waren, zijn B. en W. geëindigd met den heer Hintzen, directeur en exploitant der inrichting, en die ook te advies gaf, de vraag te stellen, of en onder welke voorwaarden hij zich casu quo met gelgke functie als voor Ngmegen, voor Meppel zou willen belasten. De heer Hintzen was daartoe bereid op de zelfde voorwaarden als indertijd te Ngmegen f 1000, voor de helft te betalen als de plannen zijn en voor de andere helft als de zaak in bedrgf is, benevens vergoeding van reis- en verblijfkosten en 12 Mark per dag voor ver vanging, welk bedrag met 600 Mark zou ver hoogd worden als hg ook voor de inrichtingen de detailteekeningen moest leveren. Hij kwam reeds voorloopig over en nam eenige terreinen op en diende daarop van advies. B. en W. doen daarop de volgende mede- lelingen nopens de bestaanbaarheid der in richting te Meppel zonder bezwaar voor de gemeente-financiën en zonder noemenswaardigen druk voor de vleescbprijzen. „De aanlegkosten van de geheele inrichting de aankoop van het terrein inbegrepen worden door ons geschat op f 110.000, welk bedrag ook voor Roermond is toegestaan- Het terrein daar kost f 10.000. Volgens betrouwbare opgaven van de administratie der directe belastingen en van den keurmeester zijn in 1897 te Meppel gedacht: 520 runderen (3 stieren, 4 ossen eD 513 koeien), 92 vaarzen, 65 pinke.D, 676 vette kalveren, 9562 nuchtere kalveren, 1040 schapen i geiten, 8000 varkens en 80 paarden. Aannemende, dat het Blachtloon wordt be paald voor koeien, ossen en stieren op f 2.50, vaarzen f 1.80, pinken f 1, vette kalveren f 1, nuchtere kalveren f 0.15, schapen en geiten f 0.40, varkens f 1.10 en paarden f 2, daD wordt de rekening van ontvangsten, naar onze voorstelling, aldus 520 koeienaf 2.50 f 1300.— 92 vaarzen 1.80 165.60 65 pinken1.65. 676 vette kalveren1.676. 9562 nuchtere kalveren 0.15 1434.30 1140 schapen en geiten 0.40 456. 8000 varkens 1.10 f 80 paarden 2.160. Waaggelden1800.— Huur van koelcellen500. Verkoop van ys150. te zamen f 15506.90 terwijl de rekening van uitgaven, opgemaakt aan de hand van de gegevens, ons door den directeur van Eschweiler verstrekt, naar onze voorstelling, zou zijn aldus: Jaarwedde van den directeur, met vrge wo ning, vuur en licht f1800; idem idem, 2de keurmeester-waagmeester-halmeester f 900; jaar wedde van den lsten machinist, met vrge wo ning, f 6002den machinist-stoker f 520een klerk-portier f500; een vaste arbeider f365: rente van het aanlegkapitaal ad f 110.000 naar 3j/3 pet. f3850; aflossing V/3pct. f1650; voor kolen en andere brandstoffen f1800; gas f200; onderhoud electrisch licht f150; onderhoud machinerieën f 900waterleidingwater f 600 onderhoud van gebouwen f600; bureau-beboet ten f 200ontsmettingsmiddelen f 30assuran tie f100; onvoorziene uitgaven f741.90; te f15,506.90. Is hiermede, naar wy vermeenen, aangetoond dat eea slachthuis hier bestaanbaar is zonder bezwaar voor de gemeentekas, dan rest ons nog het bewijs te leveren, dat het hier be staanbaar is zonder noemenswaardigen druk voor de vleeschprgzen. „Aannemende, dat het gemiddeld slachtge- wicht voor koeien, vaarzen en pinken 250 Kg. bedraagt te Amsterdam, Leiden, Utrecht en Alkmaar wordt daarvoor gerekend 300 voor kalveren 100, voor nuchtere kalveren 15, voor schapen 20, voor varkens 150 en voor paarden 100, dan krijgen wg voor 677 koeien, ossen, stieren, pinken en vaarzen, 676 vette kalveren, 9562 nuchtere kalvereD, 1140 schapen en geiten, 8000 varkens en 80 paarden een gezamenlijk slachtgewicht van 1,605,635 Kg., welk cijfer, verdeeld over de kosten van het slachthuis, ad f 15,506.90, een hoogeren vleesch- prijs zou geven van nog geen halve cent per winkelpond". Door een breede rij van inlichtingen nopens gunstige resultaten, verkregen door de slacht huizen van 560 Duitsche steden, wordt voorts het gunstig advies van burgemeester en wet houders nog versterkt. Zij wijzen er verder op dat het voorgestelde slachtloon lager is daD elders wordt geheven, dat voor het gebruik van koelhuis slechts f 500 is geraamd en voor den verkoop van gs niet meer dan ƒ150, zoo- dat zij zich durven vleien niet te optimistisch te zijn geweest in hun berekening. (Zie. Ct.) Verzekering tegen den ouden dag en invaliditeit. Donderdag 11. besprak de heer mr. E. Fok ker, lid der Tweede kamer, te Zuid-Schar woude dit onderwerp in verband met het rapport der Staatscommissie. Hij gaf daarbij te kennen, dat het ongun stige resultaat, waartoe de commissie is ge komen, vooruit te voorzien was geweest. Uit de wijze van samenstelling der commissie en tot haar gehouden toespraak van den mi nister Van der Sleyden bleek reeds, dat men tot een ongunstige uitkomst moest besluiten. Dat neemt echter niet weg, dat het rapport veel wetenswaardigs bevat; zoo is de com missie eenstemmig in haar oordeel, dat de toestand, waarin de Nederl. arbeider verkeert, treurig en het loon te gering is, om den ar beider zelf de premie voor de verzekering te laten betalen. De vrijwillige verzekering, ook dit is ge bleken, is geheel mislukt. Het Nederlandsch Werklieden fonds is er om dit te bewgzeD. Jaarlijks worden plm. 100 polissen gesloten, welk getal bij een algemeene deelneming wel 30.000 zou zga. We hebben dus te kiezen tusschen ver plichte verzekering of geen verzekering. Ei nu is deze uitspraak der commissie van belang, dat de Staat bevoegd is den arbeider de ver plichting op te leggen om zich te verzekeren. De heer Fokker verklaarde zich ook een voorstander van invaliditeitspensioendeskun digen toch hebben berekend, dat de rijksbij drage daarvoor met slechts 2 millioen zou moeten worden verhoogd. De commissie ver klaarde zich hiertegen, omdat de daarvooi noodige premie niet bg benadering was te bepalen. Maar wanneer in Duitschland in 8 jaren tijd een batig saldo is gemaakt van 4 millioen mark, waarom zou die verzekering in ons land ook niet kunnen worden ingevoerd? De heer Fokker kon zich ook niet vereenigeD met de berekeningen der commissie. De wis kundige leden moesten zorgen, dat,de berekening nooit zou kunnen tegenvallen, doch zg zijn daarbij al te sekuur geweest en werden daarbij handje geholpen door de tegenstanders der verzekering. Ook is door de commissie het aantal ver zekerden veel te hoog genomen en verder heeft de commissie de sterftekans maar liefst 10 pCt. hooger gesteld dan de statistieken aanwijzen, terwijl de rijksbgdrage voor de militieplichtigen is berekend naar een diensttgd van een jaar, hetgeen veel te lang is genomen. ineer men nu gedurende den overgangs tijd de hoogste loonklasse 800^ 1000) eens ging opheffen, zou dit weer een aanzieniyke besparing geven. Dit alles te zamen genomen, zou, zegt spr., de jaarlijksche rijksbijdrage van 8 a 9 millioen doen slinken tot 5 a 6 millioen. En zelfs al moest deze wat hooger zgn, de pensioneering moet komen. Het be treft een eereschuld, die de maatschappg aan den arbeider heeft te voldoen. Waar moeten nn de middelen worden ge vonden In de eerste plaats in een verhooging van de vermogens- en bedrijfsbelasting met 10 pCt. dan in een verhooging van successierechten van groote vermogens vervolgens in verhoogde invoerrechten van bijv. manufacturen en in belastingen op wijn en gedistilleerd, terwijl ook een belasting op tabak in aanmerking zou kunnen komen. Oost-Indië» Uit de Maandag ontvangen Indische bladen blijkt, dat de heer O. Groeneveld, de presi dent van de Javasche bank, tengevolge van een beroerte is gestorven. Er worden zeer waardeerende woorden aan zyn nagedachtenis gewyd. Onlangs meldden wij reeds, dat in zijn plaats benoemd is de heer H. P. J. van den Berg, directeur der bank, die ruim een week te voren voor herstel van gezondheid naar Europa was vertrokken. A T J E H. De Java Crt. bevat het verslag over de voornaamste gebeurtenissen in het gouverne ment Atjeh en onderhoorigheden, loopende van 2 tot en met 14 December. Daarin wordt o. a. gemeld In Pedir was de bevolking allerwege bezig met den sawah-arbeid. In de gampons en peu- kans toonde zij (ook vrouwen en vooral kin deren) niet de minste vrees, zoodat de toestand, met uitzondering van dien in het Zuidelijke heuvelterrein, bevredigend kan worden genoemd. Ook het verbod om wapens te dragen is bij de bevolking doorgedrongenop den vierdaag- schen tocht werden slechts 3 Atjehersin over treding aangetroffen. Ter Westkust schijnt de vyand na den val van Aloer Tampa van eene verdere verde diging te hebben afgezienzelfs tot het zware gemakkeiyk te verdedigen heuvelterrein bij Bergang werd de toegang aan de onzen niet betwist. In de VII moekims Ba-èt (Groot-Atjeb) vamen nog steeds gevallen van buikloop voor, vooral onder de kinderen van 1 a 2 jaren. Elders was de gezondheidstoestand goed. Nieuwe gevallen van veeziekte kwamen niet ter kennisse van het bestuur. Volgens een van den gouverneur van Atjeb i onderhoorigheden ontvangen telegram, heeft de te Marit gelegerde compagnie van de ter Westkust ageerende colonne den 20 Dec. den vijand te Aloer Tampa aangevallen en hem verdreven met achterlating van acht dooden, vier goede achterlaadgeweren en verscheidene blanke wapensonzerziids werden niet levens- gevaarlgk gewond de Europeesche korporaal Bos en een Amboineesche fuselier. Aan de Deli Crt. weid den 17en Dec. seind, dat een troep Atjehers, ongeveer 20 man sterk, den 15en het eiland Poaloekompai afgeloopen heeft en voor ongeveer 1500 dollars aan goederen geroofd, waarna ze zijn afge trokken. De controleur van Tandjong Poers met den instructeur en 30 politieoppassers waren derwaarts vertrokken. UIT STAD EN PROVINCIE. De Staatscourant van heden (Dinidag) bevat de wet van den 2en Januari 1899. houdende bekrachtiging van den onderhand- schen verkoop van voor maligen militairen grond te T e r n e u z e n aan de Vereeniging voor Christelijke bewaarschoolA. C. N. Grenu en E. van der Bent, allen aldaar, en aan P. H. du te Sas van Gent. Staatsbladen no 2, 3, 4 en 5). Op een Zondag te Middelburg door )n Bond der zangvereenigingen voor gemengd kooronder de zinspreuk „Zang veredelt", ge houden vergadering waren vijf vereeniginsen vertegenwoordigdvan twee was kennisgeving ingekomen, dat zij verhinderd waren de ver gadering bij te wonen. Bij ontstentenis van een voorzitter werd de vergadering geopend door den secretaris, A. Cornelissen, directeur der zangvereeniging van Souburg. Het bestuur werd aangevuld met een voor. zitter en vice-voorzitter. Het voorname punt, de keuze van plaats en tgd voor het in dit jaar te geven festival, was spoedig beslist. Alleen de zangvereeniging van Nieuw- en Sint-Joosland, die dezen zomer haar 25-jarig bestaan hoopt te herdenken, had zich aange boden voor de ontvangst van den Zangersbond. Deze gemeente werd nu als zoodanig aan gewezen en nader bepaald, dat het festival den 16 Juni zal gehouden worden. Uit Vlissingen. Men scbryft ons van daar: Mijn nichtje, het meisje met het gouden hart, waarover ik al meer doende ben geweest dat, wars van al wat op slaafschheid gelijkt, zoo aardig kan praten over dat deel harer sekse, dat steeds den mond vol heeft over de „rechten der vrouw," meende dat, trots den vooruitgang, die op velerlei gebied valt waar te nemen, het hier toch vaak maar treurig gesteld is. In de kunst om me over niets verwonderd te toonen, meende ik 't al vry ver gestuurd te hebben, doch ik scheen toch te laten blijken dat ik die meening niet deelde. Want bij de hand als dat nichtje is, haalde zy 'n paar couranten voor den dag en beval me de lezing van eenige daarin voorkomende advertentiën aan. - „Ik weet," zeide 't nichtje, „dat u die reclamemakerij nooit leest, wat toch niet goed is, want zoo doende blijft u onkundig van het peil van ontwikkeling, waarop sommige uwer medeburgers staan." n ja, rondnit gezegd vond 'k 't jammer dat er Ylissing's ingezetenen waren, die den grootsten kwakzalvers dezer eeuw het recht gaven hun naam te gebruiken tot aanbeveling van een zeker soort pillen en tot opsomming van hoedanigheden, welke dezen, volgens het oordeel van deskundigen, totaal missen. „Neen, neen, oom! U doet mag 'k 't u maar zeggen U doet toch ook wel eens.... raar." 't Nichtje had een boekwerkje te pakken, dat 'b tegen rembours van 'n kwartje had ontvangen als prgs op een lot van 'n simpelen rijksdaalder. „Wel zeker, u waart zeker belust op die heerenhuizen of paarden die, zooals den volke werd aangekondigd, voor zoo'n bagatel te winnen waren. Oompje f doe net als 't kind van uw zuster, dat voor u staatspeel nooit in dergeiyke loterijen Ik dacht dat hiermeó ons gesprek uit zou zgn, maar bet nieuwsgierige, of liever het in vele zaken belang stellende kind was aan 't lezen van een brief, dien men mg als 'n soort verweerschrift had toegezonden. - „Hoe oud is de scbryver van deze c&co- grapbie?" was 'tal dadelijk. „'k Denk zestien of zeventien of daar omtrent." „Gunst, hoe is 'tmogelijk! In 'n goede, ver uiteen geschreven veertig regels maar vijftien fouten 't Pleit voor 't onderwgs dat hij genoot. Hoor eens, oom! u is wel ouder dan ik, maar in ondervinding doe 'k niet voor u onder. En dan zeg ik maar dat u, sprekende en schrijvende over den vooruitgang, wel 'n beetje opschroevend te werk gaat. Of is 't soms scherts?" „Neen, meidlief! dat niet. De hemel be ware me te schertsen! Want dan loop je gevaar niet begrepen te worden!" Tot consulair agent van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika is aldaar benoemd de beer P. F. Auer, cargadoor, firma De Groof en Co. De agent van politie 3 klasse P. Jongepier, in die gemeente, is tegen 1 Febr. benoemd tot veldwachter te Duivendyke. Op de weegbrug te Waarde werden in 1898 gewogen2.630.822 kg. suikerbieten 969.924 kg. pulp; 132.100 kg. uien; 18.137 kg. paardenpeeën 91.892 kg. aardappelen778 kg. mangelwortels en 728 kg. hooi. De winst per aandeel bedroeg ƒ8. De aan- deelen vertegenwoordigen eene waarde van 43 tot 44. Van deze ƒ8 winst wordt 6 per aandeel uitbetaald, terwijl de overige 2 in het reserve fonds gestort worden. Besloten werd om uit genoemd reserve fonds een nieuw steenen weeghuisje te plaatsen. Hiervoor zal de goedkeuring van Ged. Sta ten gevraagd worden. Maandag avond brak, door een onbekende oorzaak, brand nit in de schuur van de wed. S., te Koewacht. In korten tijd werd heft geheele gebouwtje met alles wat er zich ia bevond, hooi, stroo, hout, benevens een paar varkens, in den asch gelegd. De brand spuit beschermde de omliggende woningen en schuren voor brandook de wind, die gunstig bleef, voorkwam meer onheil. Verzekering Uit Axel schrgft men ons Op het oogenblik bezit onze gemeente twee muziekgezelschappen. Naast het reeds dertien jaar bestaande gezelschap Concordia is een nieuwe vereeniging opgericht onder den naam AxelsWerkmanskring. Beide gezelschappen worden gesteund door 80 a 90 contribueerende leden, wel een bewijs dus, dat de ingezetenen overtuigd zgn, dat een muziekgezelschap in onze gemeente onmisbaar is. De nieuwe muzikanten zgn reeds druk bezig zich te oefenen, wat den yver der oudere broeders niet weinig heeft aangewakkerd. Zoo werkt alhier de concurrentie voor beide gezel schappen ten goede, daar als van zelf op Con cordia de plicht rust om baas te big ven. Het Btaat echter natuurlijk nog te bezien, of het tweede gezelschap zich op den duur zal kunnen staande houden, daar onze gemeente eigenlgk voor twee muziekvereeuigiDgen wel wat klein is.

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 1