IHIDDELRURGSCHE COURANT. BUITENLAND. N°. 19- 142s Jaargang. 1899.' Maandag 23 Januari. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 21 Jan. 8 u. vm. 47 gr. 12 u. 54 gr. av. 4 u. 54 gr. F. Verw. kr. t. stormacht. Z. W. w. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50; elke regel meer 20 oont. Reclames 40 cent per régel Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën by abonnement óp voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. AgentonZ Te Zierikzee: A. C. de Mooij; te Tholen: W. AS van Nieüwinhuijzen; te Terneuzen; M. de Jonge. Bij deze courant behoort een Bijvoegsel. UIT STAD EN PROVINCIE. Voor de opera-voorBtelling, die morgen (Zondag) in onzen schouwburg zal plaats heb ben, was heden de belaDgatelliDg zoo groot dat alle plaatsen genomen zijn, en velen nog teleurgesteld huiswaarts moesten keeren. Jammer echter voor al die belangstellenden dat er een gevaar dreigt, hetwelk, naar wij willen hopen, nog ten goede zal worden gekeerd. Een der solisten is ongesteldmaar wellicht is die ongesteldheid nog voor Zondag genezen. Mocht dit echter niet het geval zyn, dan wordt blijkens de in dit nommer voorko mende advertentie, daarvan Zondag tijdig kennis gegeven door den omroeper en zal Maandag de gelegenheid bestaan de betaalde gelden weer terug te ontvangen. Zoodra de beslissing over het al of niet doorgaan is gevallen, zal daarvan aan ons bnreau door aanplakking kennis worden gegeven. De heer A. W. Verheijden, arts, heeft de benoeming tot hoofdcommissaris van de be grafenis-maatschappij Uit Voorzorg te Mid- d e 1 b u r g aangenomen. Morgen (Zondag 22 Jan.) is het tien jaar geleden dat het Tehuis voor dienstboden te Middelburg, Bogardstraat, werd geopend. De Nieuwe Zondagsbode wijdt daaraan eenige woorden van waardeering. De inrichting kwam destijds op initiatief van dr Heldring, toen predikant te Middelburg, tot stand en eenige dames aldaar verklaarden zich bereid het bestuur van dit Tehuis op zich te nemen. Presidente werd mevrouw Von Briicken Fock, die echter reeds in 1891 overleed en vervangen werd door mevrouw De Marefc Tak, die het bestuur nog menig jaar als zijn voor zitster hoopt te mogen blijven begroeten. Met voldoening kan het bestuur op het tienjarig tijdsverloop terugzien. Aan mejuffrouw C. Zoeller, die daarin al dien tyd onafgebroken als directrice is werk zaam geweest en haar taak met liefde, ijver en trouw heeft vervuld, wordt een woord van hulde gebracht, evenals aan de jonge dameB, die door voorlezing, orgelspel of op andere wRze de taak der directrice helpen verlichten en den goeden geest en het gezellig verkeer onder de daar aanwezige meisjes hoogen. Uit Vlissingen. Met het lichten van de onlangs in de bui* tenhaven aldaar gezonken poDton zal eerst daags een aanvang gemaakt worden. Dit zal, zegt men, een som van f 5300 vorderen. Per mailboot kwam heden morgen te te Vlissingen aan H. K. H. de hertogin van Albany met gevolg. Per mailtrein van 5.25, waarin ten hare behoeve een salonrijtuig van de Staatsspoor geplaatst was, vervolgde zij de reis naar Neuwied. monde van den voorzitter, den heer M. Vader. Nadat de heer Leenhouts beloofd had een vol genden winter, zoo mogelijk, nogmaals te Kleverskerke te spreken, werd de vergadering gesloten. Met ingang van 15 Februari a. s. is de kommies-verificateur 3e cat. bij 's rijksbelastingen K. Kooistra verplaatst van Roosendaal (tijd.) naar Zierikzee, terwijl de verplaatsing derwaarts van den kommies-verificateur L. W. F. Nales is ingetrokken. LOOP DER BEVOLKING. De bevolking van C1 i n g e vermeerderde in 1898 met 33 zielen en bedroeg 1 Januari 11. 2967 personen, en wel 1430 m. en 1537 vr. In het afgeloopen jaar werden geboren 55 jongens en 49 meisjes, totaal 114 kinderen, waaronder 5 onecht, levenloos aangegeven 9 en overleden 40 mann., 26 vr., totaal 66; er vestigden zich in die gemeente 54 mann; 61 vr., totaal 115, terwijl naar elders vertrokken 61 mann., 69 vr., totaal 130 personen. Vrijdag avond werd te Nieuw- en St Joasland in de openbare school de tweede algemeene jaarlijksche vergadering gehouden van het Zieken- en pensioenfonds. Dc voorzitter, de heer A. van Houte, be sprak met enkele woorden het nnt van dat fonds, dat in het afgeloopen jaar ook weder zoo duidelijk gebleken is. Hij merkte op dat dit jeugdige fonds gelukkig sterk kan genoemd worden, en hoewel daarvan in 1898 enkele groote offers geëischt werden, het toch in een bloeienden toestand verkeert. Hij hoopte dat dan ook bet ledental steeds zou toenemen, en het aantal begunstigers vermeerderen. Daarna werd door den penningmeester reke ning en verantwoording gedaan, waaruit bleek dat in 1898 was ontvangen f 625.60 en uitge geven f 432.50, zoodat een batig saldo in kas is van f 193.10, hetgeen met het bedrag dat nog aanwezig is een totaal oplevert van f 459.17r Het ledental bedraagt 91, dat der begunsti gers 41. Ook werd besloten de leden te doen herver zekeren tegen besmetteiyke ziekten, hetgeen zeker een goede zaak is. De drie aftredende bestuursleden werden herbenoemd, evenals de leden der financieele commissie. Te Kleverskerke hield Vrijdag de heer P. Leenhouts, voor eene goed gevulde zaal, eene voordracht over de bemeBtingleer. Na de redenen opgesomd te hebben, waarom de landbouwer in den tegenwoordigen tijd ge noodzaakt is, de bakens te verzetten, nu het gety verloopt, maakte spreker een vergelijking tu8schen de bemesting van vroeger en thans. Hij liet helder uitkomen het goede wat er in het oude systeem is, en het vele nuttige, dat het nieuwe bevat, en wekte in eene boeiende voordracht de aanwezigen op met verstand en doorzicht het oude met het nieuwe te verbinden. Na eene geanimeerde discussie ontving de Jieer Leenhouts den dank der vergadering De heerjA. J. Borghatyn heeft tegen lFebr. eervol ontslag aangevraagd als ontvanger der Sluis. ONDERWIJS. Voor de betrekkiDg van onderwijzer met hoofdakte en wiskunde aan school E. te Vlis singen, hoofd de heer Frgling, hebben zich 8 sollicitanten aangemeld. Aan de universiteit van Amsterdam is doorjden heer A. Verschuur, geboren te Oats, laude afgelegd het doctoraal examen in de Nederlandsche letteren. De heer dr B. J. Kouwer hield Vrijdag avond te Utrecht zyn inaugureels rede by de aanvaarding van het hoogleeraarsambt in de faculteit der geneeskunde, waarbij by tot on derwerp gekozen hadHet verband tusschen Gynaecologische en andere ziekten. De heer Van Rijn, het gewezen school hoofd te Duiven, is 20 December te Kaapstad gearriveerd, en zal werkzaam gesteld worden te Wonderfontein, wgk Oliiantsrivier, district Middelburg. KERKNIEUWS. Te Tholen worden gelden bgeengeza- eld voor den bouw van eene Kath. kerk, daar de oude niet meer in voldoenden staat is. - Tot koster aan de kerk bij de doopsge zinde gemeente te Haarlem, waarvoor zich 361 sollicitanten hadden aangemeld, is benoemd de heer A. A. Ris, thans ambtenaar lste kl. by de publieke werken te Amsterdam. De heer Pierre De Beer, pianist, die het eind-examen heeft afgelegd als leerling aan het Conservatorium te Amsterdam, en de heeren Jules de Beer, violist, en W. M. van Erkel, violoncellist, die beiden waren verbonden aan het Concertgebouw orkest, zullen binnen kort vertrekken naar Kaapstad, waar zij voor den tijd van 3 jaren voor het geven van con certen eene verbintenis hebben aangegaan met de African Lands and Hótels-Company. Zg geven in Amsterdam een afscheidsconcert, waaraan ook medewerken de dames Marie de Beer, zangeres, Eva de Beer, violiste, en Angelique de Beer, pianiste. Vergissen wg ons niet, dan woonde de familie De Beer vroeger te Veere. gaf, die van de beide groote strijders voor Dreyfus niet uitsluit. Immers Delcassé sprak alleen maar voor zijn departement, en Freycinet liet zich maar even zien. Blijft dus de moge lijkheid dat men er aan oorlog meer van weet. Terwyi men in de kamer dus de oppervlakte der dingen besprak, drong men er bij het hof van cassatie dieper in door. Daar werd voor eerste maal een confrontatie gehoudeD. Aanwezig waren de legatieraad Paleologue met het diplomatiek dossier (buitengewoon, extra, bijzonder geheim), Hanotanx en de gene raals Mercier, De Boisdeffre en Gonse. Ook generaal Billot werd gehoord. Vooral voor generaal Mercier, die de laatste dagen aan een soort praatziekte lydende schijnt, moet het wel prettig zijn eens voor het hof te mogen uitpakkenteDzg bij het wat ge dwongen vindt, alleen maar waarheid te mogen vertellen. Behalve voor deze zaak, welke voor het oogen- blik de keru der Dreyfns-zaak is, stond men in Kamer voor nog een ander onderdeel: de verantwoordeiykheid van het kabinet-Meline. reton, de interpellant beweerde, dat de toen- ige regeering had geweten, dat het stuk van Henry valsch was. En toen Barthou dit ontkende, verklaarde Trann het uit den mond van Rambaud, den toenmaligen minister van onderwgs te weten. Het gold hier de be kende uitlating aan een landbouwdiner, en Tranu haalde daarop een bundeltje behoorlgk gelegaliseerde verklaringen voor den dag, in houdende dat Rambaud bad gezegd, dat de regeering het valsche stuk had gekend en het beter had geoordeeld, er maar niets van te Algemeen Overzicht. Wy weten van daag een belangryk negatief nieuws. In het Fransche departement van baitenlandsche zaken bestaan geen brieven van of aan keizer Wilhelm betreffende de Dreyfus- zaak, en geen van de ambtenaren, die het zouden moeten weten, weet dat zulke stukken ooit bestaan hebben. En om aan deze woor den nog meer kracht by te zetten, voegde Delcassé er aan toe, dat men aan buitenland- sche zaken waarlgk niet zoo naief is aan het bestaan van znlke stnkken te gelooven. Ziedaar het antwoord op een interpellatie, waarmede de kamer voorwaar weer een dag heeft zoek gebracht! Dat men dit deed, was op grond van een vroeger besluit, waarby Breton verlof was verleend te interpelleeren over het geheime diplomatieke dossier. Van byzonder gewicht is dit antwoord, om dat Jaurès en Clemenceau beiden aan den ochtend van de interpellatie in den meest stelligen vorm mededeelingen over het bestaan der valsche stnkken deden en verzekerden dat ze in het proces van 1894 een beslissenden invloed hebben gehad. En dat zou door hen worden bewezen. Dit punt is zeker van gewicht, omdat de verzekering, welke de ministe? ip de kamer Barthou bleef, wat hem betreft, dit tegen- Hij had den tekst van het valsche stnk voor het eerst vernomen, toen Cavaignac het den 7e Juli in de Kamer voorlas. n Meline? Hij ontkende eveneens en be weerde dat Ramband bedoelde woorden niet heeft kunnen gebruiken. Wel heeft hy kunnen zeggen, dat men de stnkken kende, maar da! is geheel iets anders. Méline bleef verder volharden, dat hij goed had gedaan door geen revisie uit te lokken. Hij bad gezorgd dat de wet geëerbiedigd bleef, lij was tegen de revisie, zoolang de voor standers der revisie geen nieuw feit aanbrach ten, welke woorden een stormachtig applaus uitlokten bij de rechterzijde en bij het republi- keinsche centrum. Eerst de ontdekking van het faux-Henry had den toestand veranderd. Dat Meline hier knoeit is duidelijk. Toen het faux-Henry in Februari in het proces-Zola werd geworpen, heelt Picquart terstond gezegd dat bet stuk valsch moest zgn. Eu toch heeft de regeering van dit hoogst belangrijke stuk zoo weinig notitie genomen, dat de ministers vijf maanden later er. den tekst nog niet van kenden Ja, reeds in November 1896, dusonmiddeliyk na de vervaardiging er van, heeft Picquart het zelfde gezegd aan Billot. En toch geen onderzoek De feitelgke toestand is dns deze, dat. de regeering wel vermoedde dat het stuk valsch was, maar dat zij, om aan de consequentie van dat feit te ontkomen, heeft gezorgd, dat die valsch- heid niet officieel werd gecoustateerd. Het heeft dus aan Meline en diens collega's legen, dat men niet reeds veel eerder het nieuwe feit had, dat ook volgens hem den toestand ten gunste van de revisie wg zigde. En dat is nooit goed te praten met een beroep op de wet, die een nieuw feit uitgangs punt voor de revisie maakt. Uit de stormachtige kamerzitting meer mede te deelen is onnoodig. Er is weer braaf ge scholden op heD, die het leger aantasten enz. En men is elkander bijna in het haar gevlo- u, met het gevolg dat er wel twee duels zullen plaats hebben. Met 481 tegen 51 stemmen werd vertrouwen in de regeering uitgesprokenwonder is dit niet, want de eigenlijke interpellatie was tegen reeds lang afgetreden kabinet gericht. Beknopte Mededeelingen. In de Belgische clericale kringen broeit een onweer, met betrekking tot het kiesrecht. De Koning zou zich verklaard hebben voor afschaffing van het meervoudig kiesrecht, in overeenstemming met de groep Helleputte c. s. De regeering is blijkbaar niet van plan met een voorstel te komen. Nu zou de groep Beernaert c. s. in de Kamer evenredige verte genwoordiging voorstellen en de groep Helle- putte antwoorden met een voorstel tot het invoeren van enkelvoudig kiesrecht. Van andere zijde wordt echter beweerd, dat het ministerie zou aftreden en een nieuw kabinet met kiesrechtvoorstellen komen. Het Ebld. van Antu>. zegt; «Wij nemen, dat bet in onze politieke kringen niet zoo helder is als men wil doen gelooven." De Koning zou persoonlijk voorstander zyn van het stelsel om in meervoudige districten slechts éen naam op de billetten te doen plaat sen. Maar de regeering is daar tegen. De experts, die de vorige maal verzuimd hadden Zola ook voor de kosten van het pro ces te executeeren, zullen heden een tweede verkooping doen houden. Het aantal getuigen in het proces-Henry contra De Reinach overtreft verre dat van het proces-Zola. Er zyn 126 opgeroepen door de eischeres en 209 door de verdediging, samen alzoo 335. In verband met de Algerijnsche Joden kwestie zal de naturalisatie voor deze kolonie veranderd worden, o. a. met het doel de aan naturalisatie verbonden burgerrechten eerst later te doen ingaan. - De Russische pers begroet met ingeno menheid het denkbeeld van een toenadering tusschen Frankryk en Duitschland. De Novosti stelt in het licht dat Engeland daardoor machteloos zon worden iets tegen een Euro peesche mogendheid te ondernemen, terwyi aan de Egyptische kwestie de oplossing ver zekerd zon worden, welke het meest strookt met de belangen van de vastelandsche mogend- )n. - Asquitb beeft in een rede te Lonth een oorlog met Frankryk de grootst denkbare ramp genoemd. - Keizer Wilhelm heeft ook een langdurig bezoek gebracht aan den Eogelschen ambas sadeur te Berlijn. De Russische minister van marine heeft op Duitsche werven aanbesteed den bouw van kruiser eerste klas en van twee torpedo booten. De kruiser zal meer dan vier miliioen roebels kosten; de schepen moeten in het volgen dejaar klaar zgn. Ia dat jaar moeten ook alle pantserschepen en 22 torpedobooten, waarmee men te Petersburg bezig is, gereed komen. Boven dien werd nog besloten tot het onderhanden nemen van drie nieuwe pantserschepen en nog twee kruisers. De bladen te Boedapest melden, dat de onderhandelingen tusschen de regeerirg en de oppositie geheel mislukt zgn. Het magnatenhuis heeft met 99 tegen stemmen verworpen een voorstel om in een adres aan Frans Jozeph op herstel van den wette lijken toestand aan te dringeD. '.anffy had het adres bestreden, omdat het den schgn zon hebben alsof men aan de Kroon Bchending van de grondwet verweet. De Paus ïydt sedert eenige dagen aaD influenza. De sultan heeft besloten, dat de voor de legerhervorming aangewezen vreemde officieren zich niet alleen in Konstantinopel aan die taak zullen wijden. Hy besloot ook naar Macedonië een Duitsch kapitein te zenden. - De in ons vorig nommer vermèlde over eenkomst betreffende Soedan is in Engeland joede aarde gevallen. Men juicht het toe dat de capitulaties en de daarby ingestelde ge mengde rechtspraak zich niet tot- Soedan uit. strekkeD. - Ras Makonen meldt, dat hy met Ras Mangascia vrede sloot en geheel Tigié be- heerscht. De Chineesche regeering zal een handels- commissie naar Europa en Amerika zenden van haar rapporten zou het afhangen in welke belangryke havensteden Chineesche handels agenten zullen worden aangesteld. Alweer is een onderkoning in China afgezet, wegens het voorstellen van hervormin gen en het richten van verzoeken aan de kroon. - De reeds vermelde commissie voor het in stellen van een onderzoek naar de toestanden op en meest gewenschten staatsvorm voordePhi- lippijnen, krijgt een journalist tot secretaris. - De laatste dagen komen er allerlei be richten over een opstand in den Samoa-archipel. Deze zaak is alleen maar van gewicht omdat Dnitschland, Engeland en de Vereenigde Staten daar belangen hebbeD, en de toestand op gemeenschappelijke regeling bernst. Het eerste gevolg is dat de Amerikaansche pers weer aan leiding vindt tot nienwe aanvallen op Duitsch land, dat meer en meer de steen des aanstoots voor de Amerikanen wordt- Be Fransche staathuishouding. II. (Slot.) In het vervolg zijner rede kwam Camille Pelletan op de koloniën. Engeland geeft daar voor 30 miljoen per jaar uitde andere lan den van Europa eveneens 30 miljoen. Maar Frankrijk alleen 80 miljoen. En wordt deze opoffering nu goedgemaakt door de voordeelen van den uitvoerhandel Neen, zeide bywant onze afeet sur onze kolonies bedraagt slechts 218 miljoen, uie v i Engeland in de zynen 2000 milje n. Voor Madagascar is in 1897 16 mil joen besteed, zonder een credietaanvrage, terwijl eerst later de goedkeuring van het parlement werd gevraagd. In plaats van onze producten voeren wy ambtenaren en soldaten uit, wy kolonsieeren niet en bezetten alles met militairen. Ja de militaire ministeries hebben ons nog altyd niet vergeven, dat wij hun het bestuur over de koloniën ontnamen. In alle kolonies ziet men botsingen tusschen het burgerlijke en het militaire gezag. De burger-gonvernenrs kunnen zich zelfs niet door een gewoon soldaat doen gehoor zamen. De grondwet, en vooral de constitutioneele zeden moeten worden veranderd. Geen land wordt zoo weinig parlementair geregeerd als juist Frankryk en de openbare meening heeft in Rusland meer in te brengen dan hier. Waar wordt minder naar de afgevaardigden geluisterd dan hier? Men noemt ons regee- ringsstelsel democratisch, de waarheid is dat het bureaucratisch is. Daarna kwam Pelletan op de speciale dien sten. Ten opzichte van de posteryen neemt Frankryk den Hen rang onder de volken in, dat is dus zeer achterlyk. De inrichtingen voor de binnenlandsche scheepvaart zyn zeer gebrekkig. Men besteedt zooveel voor een Afrikaansche rivier, den Niger, dat er niets overbiyft voor Seine, Loire, Rhone en Garonne, onze nationale stroomen. En de kanalen laat men in den toestand, waarin ze zich onder Lodewyk XIV bevonden. Frankrijk's haveDS verkeeren uit een economisch oogpunt in een verontrnsten- den toestand; dat alles is het gevolg van de overdreven uitgaven voor oorlog, marine en koloniën. Zyn buitenlandsche handel blijft reeds 20 jaar wat ze was terwyi die van andere lan den bij den dag toeneemt. De uitvoer wordt zelfs overtroffen door Zweden en Noorwegen. De spreker weet dit voor eea deel aan het beschermende stelsel en wees er verder op, dat men het koloniale gebied zooveel mogelijk uitbreidt, maar den binnenlandschen handel zooveel mogelgk drukt. Een sprekend cgfer achtte Pelletan bet, dat in Engeland de nalatenschappen van 1889 tot 1897 met 35 stegen, in Frankrgk Blechts met 1 Een ander teeken van welvaart is te vinden in de toeneming van het spoorwegverkeer. In Duitschland bedroeg die vermeerdering 75 In Oostenryk en Zwitserland 69 in Neder land 47 in Engeland 42 in België 30 en in Frankrijk 11 Na eenige uitweidingen over vaderlands liefde (waarbg een incident ontstond toen Pelletan in éen adem Bazaine en Mac Mahon noemde) betuigde Pelletan, dat de ware vader landsliefde zich bg de begrooting moet uiten en moet bestaan in het aanbrengen van her vormingen, zonder welke het vaderland ver loren gaat. Frankryk's administratie is door en door rot, vol monarchale ondeugden. Tgd om te wachten is er niet, men moet de geestkracht hebben de routine aan te vatten en aan de misbruiken een einde te maken. Men moet den moed hebben van het parle ment iets anders te maken dan de dienstknecht van een ministerie, de dienstknecht zelfs van de bureaux. „Ons geliefd vaderland waarvoor zijn zonen hun bloed moeten vergieten, is verloren als wy niet den moed hebben de misbruiken der ad ministratie te keeren." Met levendige toejuichingen werd deze rede door de linkerzyde begroet, terwyi ook van vele banken in het centrum toejuichingen klonken. De Temps schetst deze rede van den rappor teurals zeer merkwaardig en hoopt dat de Ka mer er leeriDg uit zal trekken. „Pelletan had geen ongeiyk," zoo zegt het blad, „want de medegedeelde feiten en cgfers zgn juist en waren voor het meërendeel reeds lang bekend Is vreeselgker uitspraak denkbaar en moet men bgna niet gaan wanhopen aan een land waar een Kamer, met zulke feiten voor oogen, niets doet dan zich bezig houden met beuzelingen- In aansluiting hieraan ia het niet oneigen aardig, dat Drnmont eveneens een artikel gaf over het verval van Frankryk. In 1878 had het land de derde plaats met 36 miljoen zielen, Dnitschland was nummer twee met 41 miljoen. Maar Duitschland nam De juist openbaar gemaakte cijfers van iu- en uitroer over 1898 wyzen zelfs op een daling van bijna 100 miljoen bij den uitvoer: 1897 3.697 miljoen, 1898 8.603 miljoen. De invoer daarentegen steeg van 8960 tot 4376.

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 1