FEUILLETON. Een vreemd begin. Verschillende Berichten. 3. Het is onraadzaam er in den tegenwoor- digen tijd op aan te dringen, om de openbare school door de vrije- of secteschooi te vervan gen, vooral ook met het oog op de toestanden van Zuid-Nederland. Naar men meldt, zal de heer R. in hot Ned. Dagbl. eenige artikelen schrijven onder den titel „Paedagogiache opstellen". KERKNIEUWS. Zondag herdacht de heer L. R. van den Broek P.Wz., sedert 1893 predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Brouwershaven, zijne 40-jarige ambtsbediening. Dinsdag werd de kapel, behoorende by het te Sluiskil (gem. Tern euzen) verrezen klooster, plechtig ingewijd, onder algemeene belangstelling der katholieke bevolking. Onfeilbaar. Prof. Bolland te Leiden heeft in een nieuw geschrift, getiteld Petrus en Romeeen vertoog voor Roomsche landgenooten, in de eerste plaats de onfeilbaarheid besproken. Overtuigend toont hij aan, dat het dogma der onfeilbaarheid in den boezem der Roomsche kerk zelve op den grootsten tegenstand is gestuit. Newman, later kardinaal, noemde het eene groote ramp, door cene agressieve insolente fractie doorgedreven, en op het concilie van 1870 te Rome werd slechts met kunstmiddelen eene dragelijke meerderheid verkregen. Van de elf honderd bisschoppen waren er slechts 764 opge komen. Van die 764 waren er 267 uit Italië alleen, en daaronder 143 uit den kleinen kerke lijken staat. Een groot aantal dier bisschoppen waren bovendien slechts bisschoppen titulair of apostolische vicarissen, zonder eigenlijk bisdom, terwijl juist zy, die de grootste bis dommen achter zich hadden, zooalB de aarts bisschoppen van Parijs, Breslau, Keulen, Weenen en Kameryk tegen stemden. Aan da eigenlgke stemming namen slechts 671 prelaten deel. Van dezen stemden er 88 tegen, 62 voor waardelijk en 451 onvoorwaardelijk vóór, ter wijl niet minder dan 70 zich van stemming onthielden. Zulk eene overwinning was feite lijk eene nederlaag, want volgens de oud canonieke opvatting is er voor eene leerstellige beslissing nagenoeg volledige eenstemmigheid noodig. Toch lag het in de lgn der historische ontwikkeling, dat de paus onfeilbaar ver klaard werd. Die verklaring was slechts de kroon op het werk van eeuwen en de laatste steen, die aan het gebouw der pauselijke macht ontbrak. Nu eerst was de bisschop van Rome de vol strekte heer der kerk geworden. De eeuwen oude Btryd over de hoogste macht tusschen paus en concilie was nu voor goed ten bate des pausen beslist, maar des te scherper werd nu ook de tegenstelling tusBchen de groote macht, aan den paus geschonken, en de zwakke grondslagen, waarop die macht rust. Alles komt ten slotte hierop neer, of Petrus werke lijk de eerste bisschop van Rome is geweest en of werkelgk de woorden„Gij Petrus en op dezen Petrus zal ik mijne gemeente bou wen", aldus mogen worden uitgelegd, dat Pe trus de stedehouder van Christus op aarde is geweest en de paus van hem de sleutelen des hemels en de macht om te binden of te ontbinden heeft gekregen. Zoo niet, met welk recht is dan de bisschop van Rome meer dan eenig ander bisschop Aan de pauselijke aanspraken ontbreekt dan elke grondslag, zoodat er niet3 anders over- blijft dan het historisch feit, dat de bisschop van Rome, begunstigd door het aanzien, dat Rome vroeger als het middenpunt der wereld genoot, en door de afwezigheid der Romeinsche keizers, die hun zetel naar Byzantium hadden verlegd, zich, zonder recht, meer macht dan de andere bisschoppen heeft weten te verschaf fen. Wij zullen thans prof. Bolland niet op den voet volgen, waar hy aantoont, dat Petrus hoogstwaarschijnlijk nooit zelfs in Rome is geweest, dat hy zelfs onder de apostelen geene hoogere plaats dan de anderen bekleedde en dat de oudste roomsche bronnen op dat punt met de latere in strijd zijn. De latere pausen hadden de afleiding van hun gezag van Petrus noodig om tenminste eenigzins vasten grond onder de voeten te hebben, en toen is de Petrus-legende ontstaan. Aldus het Ned. Dbld. Nu, op kerkelgk gebied vindt men ook bij Protestanten enz. tai van legenden en mytheD, I. Uit het Engelsch. DOOB G. M. ROBINS. Het gebeurde niet dikwijls dat Mildred zich in de eene of andere moeilgkheid bevond. Tn deze dagen van gezondheid, geestkracht en onafhankelijkheid zijn de meeste jonge vrouwen flink en verstandig, en het moet waarschijnlgk aan eenige bedruktheid van geest toegeschre ven worden, gevoegd bij een reeks van onge vallen, dat zulk een goede fietster en zoo'n bereisd persoon als zij zich, tengevolge van eene ongewone onvoorzichtigheid, midden in Widemoor door de duisternis had la'en over vallen. De zon zonk juist weg achter de oneffene kruin van de Elf For, toen zij den top bereikte van den grooten heuvel hoven Stegford, daar waar de heide in hare woeste eenzaamheid begint. Zij had een langen dag achter dea rug en was doodmoede en neer slachtig; iets dat haar Diet dikwyis over kwam. Het was den geheelen dag ondragelijk warm geweest, en geen tocht je woei haar tegen van de uitgestrekte doodstille heidevelden, die iB.diepe schemering vóór haar lagen en waar- tusschen de eenzame weg in de vallende duis ternis nauwelijks te onderscheiden waa. Het waaraan met evenveel geloof wordt vastgehou den als door de Katholieken aan de nu aan gevallene. Wee, die daaraan raakt! In deze doen de geloovigen niet voor elkaar onder. Of is het styi geloof aan een papieren paus zooveel minder af te keuren, dan het erkennen van een man, als opperste leider der kerk De oud-hoogleeraar R. Fruin Je hoogst- bodenkelijk ziek. De bekende bariton Deckers te 's Herto genbosch kreeg Zondagavond ten tweede male een aanval van beroerte. Zijn toestand moet hopeloos zyn. Dr. E. D. Pgzel, die ongeveer 15 jaar lang redacteur is geweest van de Mannen van beteekenis, tegenwoordig de Mannen en vrouwen van beteekenisheeft de redactie van dit tijdschrift neergelegd. In zgn plaats is opgetreden mr J- KalffJr.te Amsterdam. De heer De Houdt, directeur der Itali- aansche Opera, schreef in de N. R. Crt. een lang stuk om aan te toonen, dat de verslag gever van Het Vaderlandwien hij toegang tot zijne voorstellingen weigerde, uit parti-pris of uit wrevel, omdat de heer De Hondt zich tegen zijn zin aan Fransche opera's vergreep, steeds voortging, niet alleen afbrekende critiek te leveren, maar zelfs de artisten te beleedigen. De algemeene beteekenis van het voorval wordt echter verzwakt door de mededeeling zgnerzijds, dat van het weigeren van toegang op een betaald plaatsbiljet geen sprake is geweest. De hoofdredacteur van Het Vad. deelt heden echter mee, dat niet weigering op, maar wel weigering van zulk een biljet heeft plaats gehad. Door de bevordering van den generaal - majoor J. B. van Heutsz, van het Oost-Indisch leger, tot commandeur in de Militaire Willems ordezijn er thans zes commandeurs in die orde. De vijf anderen zijn prins Albert van Pruisen, regent van Brunswgkdegepans. luit.-generaal K. van der Hegden, jhr. G. M. Verspijck en J. A. Vetter, alsmede de gepens. generaal- majoor M. Segov. Het feestmaal, Maandagavond aangeboden door hoofd- en andere officieren der zeemacht en het Indische leger, ridders dier orde, aan de ridders beneden den rang van officier, te 's-Gra- venhage wonende, kenmerkte zich door een echt kameraadschappelijke» en vader land slie- venden geest. In de feestelijk versierde zaal van het Zuidhollandsch koffiehuis aldaar wer den de genoodigdén ontvangen door een com missie van officieren. Mevr. Kempers—Stutterheim, eere-presidente van de vereeniging Het Vaderland Getrouw bood met een hartelijke toespraak den ridders een bloemruiker aan. Kolonel Nienwenhuizen dankte de spreekster. Bij het dessert stelde deze de gezondheid in der Koningin, grootmeesteres der Orde; die toost werd geestdriftig toege juicht. Door de ridders werden vele heildron ken ingesteld op leger en vloot. Het comité ter voorbereiding van het 2e nationaal congres voor geheel-outhouding van alcoholhoudende dranken besloot dit congres bgeen te roepen te Amsterdam, en wel op 23 en 24 Mei e. k. De vereeniging ter bevordering der bijen teelt in Nederland telde begin Jan. 1899, 1030 leden. De waarneming van den gepensionneer- den kapitein Vemer in het buis van bewaring te 'sGravenhage is opgedragen aan een pleeg zuster uit bet krankzinnigengesticht te Dordrecht en aan een pleegzuster uit het Haagsche ge sticht. De waarneming geschiedt alleen bij dag. Dr W. B. van Staveren, het bekende anti revolationnaire raadslid te Rotterdam, kwam Dinsdag met zijn rijtuig in aanraking met de locomotief van den tram. De koetsier viel van den bok, doch bekwam geen letsel. De dokter zelf, die uit het voertuig sprong, werd op de rails vóór de locomotief geworpen en door het veiligheidsbord eenige meters voort- geacbovev, tot de locomotief tot sfaan kwam. In een nabijzijnd proeflokaal binnengebracht, bleek hij slechts lichte kwetsuren zonder be teekenis aan hoofd en been te hebben bekomen. Het rijtuig was zwaar beschadigd. donkere op zichzelf was natuurlijk niets om bang voor to zyn. Hare lantaarn was in orde en goed gevuld en zij had vroeger al ééns of tweemaal denzelfden weg afgelegd. Want haar broeder was als hulpprediker verbonden aan de groote gevangenis te Kingskeep, in de vallei tusschen de heuvel?, en zg was voor eenige weken bij hem gelogeerd. Maar dezen avond was er toch iets betooverends, iets dreigends in den aanblik van de heide. Een onheilspel lend rosse gloed kondigde een onweer aan uit het oosten, dat langzaam naderby kwam en reeds haast het geheele luchtruim vervulde, behalve in het verre westen waar de onder gaande zon als van achter het somber tralie venster eener gevangenis een paar bloedroode stralen schoot, om te zien hoe de natuur ter ruste ging, zooals Mildred in zichzelf fluisterde. Het werkelijk zoo beklemmende gevoel, dat soms over ons komt in de eenzaamheidhet gevoel dat de Datuur op den loer ligt om ons in eene strik te vangen, overviel het jonge mei«je van avond in sterke mate. Maar toch was op haar fijn kalm, vastberaden ge ziebtje geen spoor van aDgst te bekennen. Onweer of geen onweer, zij moest en zon dien avond nog Kingskeep bereiken, want Allan, haar broeder, wachtte haar. Zij hoopte nog het kleine herbergje te Duids Bridge te kunnen bereiken, vóór dat het onweer losbarstte en daar dan te schuilen, totdat het ergBte voorbij waa. Terwijl zjj op den top even uitrustte, In de R.-K. kerk op de Hoogstraat te Rotterdam werd Zondag tgdens den diensteen ruim 50-jarige doofstomme vrouw aangehouden die van een medekerkgangster de portemonnaie had gerold; en in de Ned. herv. kerk te Overschie is het doop- en avondmaal-zilver gestolen en zijn een paar geldbussen geledigd. Daders on bekend. In de naby Rotterdam gelegen gemeente Berkel zgn Dinsdagnacht de rentenier, gewezen landbouwer M. Ripping, oud 70 jaar, en diens huishoudster, de 64-jarige G. Vrieling, vermoord. Beiden vond men des morgens in hun bloed badende in huis. Een gering bedrag f 200 aan contanten wordt vermist, daar de brandkast blijkbaar aan de pogingen tot in braak weerstand bood. Aanwijzing omtrent de daders heeft men slechts in zooverre, dat Maan dagavond twee in het dorp onbekende mannen zich het huis van den heer Ripping lieten wyzen. Te Vlaardingen vond men bij een oude vrouw, die dezer dagen overleed, na vele jaren door de diaconie onderhouden te zjjn, f 4800 welke verborgen waren in haar keldertje, be nevens eenige gouden en zilveren sieradeD, alsook twintig paar nieuwe pantoffels. Dit alles viel den erfgenamen ten deel. Eigenlijk zou hot der diaconie toekomen Te Amsterdam werd door een sloeproeier in de gang van een perceel aan den Zeedijk een jongen slapende gevonden. Naar hel politie-bureau gebracht, waar hem onderdak verleend werd, verklaarde hy noch ouders noch familie en dit zwervende leven reeds 3 maanden geleid te hebben. Te Haarlem heeft men in een sigaren winkel een rnit ingedrukt en daarnit z. g. cadeau's, die aan de koopers worden gegeven, d. w. z. portemonnaie's met guldens, rijks daalders, gouden tientjes enz., ontvreemd. De dader is gearresteerd. Boven Nijmegen heeft het vrij hevig geonweerd. Het hagelde daaibij kolosaal. Ook te Sleeuwijk onweerde het. Te Winschoten heeft een twintigjarige jongen zijn ouders vreeselijk toegetakeld. Hij is gearresteerd. Te Roermond verliet Zaterdagavond zekere R. zijn atelier om zich huiswaarts te begeven, toen plotseling met een revolver een schot op hem gelost werd, dat hem in het achterhoofd trof. Tot nog toe is de getroffene bewusteloos, en kan hij dus omtrent den dader niets mededeelen. Zachte winter. Op den Elzenburg te Osch zit een vink te broeien en nabij Duurze (Drenthe) zijn reeds kievitseieren ge vonden. SCHIPPERS DRAMA'S. Het in den stormnacht onder Erlecom ver dronken schippersgeziu-Van Roosmalen zou waarschijnlgk aan den dood ontkomen zijn, ware het aan boord gebleven, daar het achterste gedeelte van het schip (de kombuis) niet in de diepte weggezonken is. Het drama speelde af op zeer korten afstand van den wal. De vader van Van Roosmalen, te 's Herto genbosch woonachtig, kwam Zondagochtend te Ngmegen en heeft in het onder die ge meente opgevischte lijkje, dat van zijn vijfjarig kleindochtertje berkend. De overige drenke lingen (schipper, diens vróuw, schoonzuster en ander dochtertje) waren nog niet gevonden. Te Bemmel moet een kist zijn aangespoeld, eenige kleedingstukken en papieren van waarde bevattende men vermoedt, dat die afkomstig is van het ongelukkige schipper sgeziD en mede in de sloep was genomen. De schipper was 29 jaar oud, zijne vrouw 25 en zgne schoonzuster 18 jaren. De man was voor de tweede maal gehuwdhet meisje was uit het eerste huwelijk en omstreeks 5 jaar oud. Ook op de Zuiderzee, nabij Huizen, heeft de storm van de vorige week een aantal slacht offers geëisebt. Het houten tjalkschip Hendrikaschipper J. Koster, sloeg lek en het mocht, ondanks het aanhoudend pompen, niet gelukken, het schip voor zinken te behoeden. De bemanning, be staande uit den schipper met vrouw, 2 zoons en 2 dochters, besloot daarom Let vaartuig te verlaten, maar tot heden is niets omtrent hun lot bekend. Met zekerheid kan dus aangeno men worden, dat de boot, waarin zij hun leven trachtten te redden omgeslagen is en het zestal den dood in de golven vond. Het schip, van verdween de laatste vurige lichtstraal, evenals de flikkering die ophoudt als een boos oog zich sluit. Zij stak haar lampje aan, steeg weer op en reed spoedig in snelle vaart de eerste helling af van de golvende heide. Toen zij in de diepte aankwam, vormden de heuvels een kriüg om haar heen en sloten haar geheel inhet was alsof er geene wereld meer bestond buiten de adomlooze stilte van deze uitge strekte eenzame wildernis. Zij zag den weg als een glimmend licht voor zich uit, eu reed stevig door, maar het was heiaaseene wed ren waarbij zij weinig kans op winnen had. Toen zy nog ver van Druid'u Bridge af was, barstte het onweder reeds met volle kracht los en de bliksemschichten doorkliefden de lucht in alle richtingen. Toen viel ook de regen in sfcroomen neer, altijd meer, altijd harder, zoodat Mildred weldra door en door nat was; er, tot het besef komende, dat zij overwonnen was, afsteeg, om te zien of dit onherbergzame oord haar wellicht toch eene schuilplaats kon aanbieden. Opeens viel haar oog op een groot, geraamteachtig voorwerp met spaken, dat flauw tegen den bemel afstakze wist, dat dit een waterrad was, dat nog boven de verlaten mynen was blij ven haDgen. Ook herinnerde zy zich dat er dicht by dat rad een klein steenen ge bouwtje stond zelfs al had het geen dak meer, het was toch nog beter dan het vrije veld. Terwijl zij bare flets bjj de hand nam, Amsterdam komend, was met 60.000 kilo maïs bevracht voor de firma H, Gerritsen te Amers foort. Maandag en Dinsdag hadden op de Schelde bg Antwerpen eenige aanvaringen plaats; by een daarvan is een lichter gezonken, bij een andere geraakte een vaartuig der genie in brand, bij een derde verdronk een der op varenden. Brussel en Keulen handhaven den laatsten tijd den ouden naam van de onveiligste steden van Europa te zijn. In de eerste stad kwamen telkens aanrandingen en inbraak voorde politie heeft daarom weer een razzia gehouden. Te Keulen heeft men iemand als de Amster- damsche „stekert", maar deze kiest school kinderen en geen jonge vrouwen tot zijn slacht offers. De ontsteltenis in de stad is groot. Bijna niemand laat zgn kinderen alleen op straat. Dinsdag is de sneltrein van Brussel naar Parijs ontspoord. Vooral het luxe-rytuig werd zwaar beschadigd. Slechts een reiziger, een Luikenaar, werd gekwetst, doordien hij een lamp op het hoofd kreeg. De kist van Columbus is te Cadix aange komen en daar geopend. Zij bleek een dertig tal beentjes te bevatten en is vervolgens op een boot naar Sevilla gebracht, waar de plech tige ontvangst zal plaats hebben. Sedert eenige dagen lezen wij geruchten over een duel te Weenen, waarin een der voornaamste Poolsche magnaten zyn opper houtvester doodde. De graaf is onmiddeliyk naar Parijs gevlucht. De bekende Amerikaansche humorist Mark Twain scheef het volgende over het vredesvoorstel van den Czaar: „De Czaar is voor de ontwapening, ik ook. Nu staat dit plan dus niets meer in den weg." In vi/ftien jaar geen spiegel. De vroegere consulaire agent Cuzzi, die vijf tien jaar onder de mannen van den Mahdi gevangen is gehouden, zal een boek over zijn avonturen in Soedan schrgven, dat het belangwekkendste werk belooft te worden, hetwelk tot nu over deze wilden geschreven is. De schrgver deelt er vele bijzonderheden in mede, o. a. als eigenaardigheid, dat hij in de jaren, dat hij gevangen was, nim mer in een spiegel had gekeken, aangezien de Mahdi's, na hun plundering van Karthoem, ongeveer alles was zij vonden, vernielden. Heel erg trok de gevangene zich dit echter niet aan. Zgn lot scheen hem zoo hopeloos, dat hy geheel verstompte en eerst begon op te leven, toen hij de tijding kreeg, dat een expeditiecorps tegen Omdurman oprukte. Na Kitchener Pacha's overwinning kwam Cuzzi voor het eerst weer een spiegel in handen. De gewaarwordingen laten zich niet beschrijven, toen hij na vgftienjaar zyn eigen gezicht weder voor zich had. Als jong, krachtig, avontuur lijk jonkman was hij de wgde wereld ingetrok ken, en een ziek, holwangig, angstverwrongen gelaat keek hem nu uit het glas tegen. En wat gedurende de lange jaren van zijn gevangen schap nimmer gebeurd was, geschiedde uude arme man barstte in tranen uit. Verkoopingen enz. Te Hulst had Dinsdag de verpachting plaats van het weeggeld der gemeente-weegbrug over de maanden Februari tot en met Decem ber 1899. Pachter werd voor f 180 C. Vermeulen te Hulst. TE HOUDEN AA KBE&TEBiNCiEN. Vrijdag 27 Jan. Vlissingen. Raadhuis 2 u.Levering haver en paardeboonen. Inlichting opzichter reinigingsdienst. Zaterdag 28 Jan. Middelburg. Oost-Indisch Huis 11 u.: a het onderhouden, gedurende 1899, 1900 en 1901 van de Rijksgebouwen in dat huis en b uitvoeren eenige werken. Aanwgzing Woens dag 25 Jan. 11 u. Inlichtingen hoofdopziener I. L. van Wuyckhuise. Verkoopingen en Verpach tingenen Zeeland. Datum PlaatB. Voorwerpen. Informatiën. 20 Jan. Middelburg, Hout, Tak. 24 Oostkapelle, Hout, Verhuist. 25 Serooskerke, Bouwland en»., Tak. 26 Middelburg, Huizen, Verhulst. 7 Febr. Domburg, Huis enz., Huvers. 24 April Middelburg, Inspan, Verhuist. 25 Middelburg, Inspan, Tak. 26 O. Souburg, Inspan, Loeff. 28 Meliskerke, Tnspan, Loeff. 2 Mei 0, Souburg, Inspan, Loeff. 12 Schoondijke, Inspan, De Smidt. baggerde zij door de sponsachtige zodeD, die rechts van den weg lageD,en verblind door den neerstroomenden regen en belemmerd in hare bewegingen door hare doorweekte schoenen en hare japoD, die haar om de beenen kleefde, worstelde zij dapper voort, totdat zij bijna voorover viel in de steenen sluis, waarboven het rad ongebruikt en verlaten hing. Gewoonlijk was de sluis droog, maar nu liep het water er bij stroomen ineen blik semstraal verlichtte het zwerk en hielp haar het bouwvallige steenen hutje vinden. Voor zichtig reed zij hare fiets door de opening van de deur en plaatste die en zichzelf daarbg onder een afdakje, dat de herders er in een' hoek hadden gemaakten toen, schoon met een' kloppend hart eu buiten adem, had zg het gevoel van overwonnen te hebben. Hare eerste zorg gold hare dierbare lantaarn, zonder welke hare kans om den weg te kunnen ver volgen, dien zij verlaten had, heel gering werd. Maar zij brandde steeds door. Toen nam zij een lap uit haar taschje en droogde zorgvuldig èn haar lantaarn èn haar stuur af, met eene kalmte die wel pleitte voor de sterkte van haar zenuwgestel. Daarna begon zij eens poolshoogte te nemen van haar om geving. Vlak tegenover haar was eene lage deuropening, die toegang scheen te verleei nen tot eene overdekte ruimte, ten min ste te oordeelen naar de volslagen duis ternis die er heersebte. Met haar lampje Vereeniging van landbouwers die aulker- bleten verbouwen. Heden, Woensdag, morgen, te elf uur, werd door die vereeniging eene vergadering gehouden in de Pritis van Oranje te Goes. Zij werd bijgewoond door een 20tal leden, terwijl 14 afdeelingen waren vertegenwoordigd. De voorzitter opende de vergadering met een opwekkend woord tot leden en afgevaar digden te richten. Door samenwerken is, zeide hij, alleen kracht te verkrijgendaarom nog meer dan vroeger samenspannen. Alleen „Een dracht maakt macht." Do fabrikanten zyn weer sterker dan ooit aaneengesloten en voor de landbouwers is dus alleen resultaat te verwachten, wanneer ook zij meer en meer als éen persoon optreden. Door omstandigheden was de secretaris niet in de gelegenheid de vergadering by tewoneu, zoodat geen voorlezing van de notulen der vorige vergadering kon plaats hebben. Daarom werd door den penningmeester voorlezing gedaan van eenige aanteekeningen uit de vorige ver gadering, te Terneuzen gehouden. Mededeeling werd gedaan van eenige werk zaamheden der Vereeniging in 't vorige jaar. 0. a. werd door den voorzitter medegedeeld, dat in 1898 in bijna alle deelen van Zeeland hoo gere pryzen werden gemaakt dan de eerste aanbieding der fabrikanten was geweest. Al leen Zeouwsch-Vlaanderen had voor een groot deel den prijs gehouden. De fabrikanten wil den geen premie toekennen, als de landbouwers door agenten contracteerden. Daar verleden jaar geen rekening en ver antwoording was gedaan, bad deze plaats over beide vorige jaren. Hieruit bleek dat het batig saldo over 't jaar 1897 was geweest f 17.83Ya» terwijl de uitgaven in 1898 bedroegen ƒ109.16, de inkomsten f 174.21'/j, wat een batig saldo van f 65.051/» ten gevolge had. De rekening en verantwoording werd bij acclamatie goedgekeurd. Hierna was aan de orde benoeming vaneen bestuurslid wegens periodieke aftreding van den penningmeester, den heer A. Wolfert, uit Terneuzen. Ingeleverd werden 21 briefjes; by opening bleek dat de heer Wolfert met algemeene stemmen was herkozen. Hy nam die benoe ming aan. Vervolgens werd besproken de hoofdkwestie: het contracteeren in het Jaar 1899. De voorzitter deelde mede, dat de fabrikan ten voorzeker veranderingen zullen maken, die echter thans nog niet bekend zijn. Omdat nu de leden door zulk een contract, plotseling zouden kannen overvallen worden met mede deeling van prijs, 6nz., achtte de voorzitter het van belang een commissie in het leven te roe pen, die alsdan direct handelend zou kunnen optreden. Hg stelde daarom voor zulke eene commissie vau advies te benoemen, die 't be stuur kan bystaan ia 't nemen van spoedige maatregelen. Na eenig over en weer praten werd by acclamatie besloten de commissie van 't vorige jaar weer te benoemen, wat dan ook werd ge daan. Zoo noodig zal dan het bestuur, in ver eeniging met de heeren Cortense, Van Westen, D. Hocke en M. Bogaert, zoo spoedig mogelijk bijeenkomen om naar omstandigheden te han delen. Daarop vroeg de voorzitter of iemand nog wijzigingen in het contracteeren wenschte. De heer Polderdyk verklaarde daarbij dat hij voorstander was van 't contrateeren op suikergehalte. Met cgfers toonde hy aan, hoe hem dat in '98 voordeel had opgeleverd. Ook de voorzitter was bet gevoelen toege daan, dat contracteeren op Buikergehalte is aan te bevelen, maar meent dat men in een paar jaar het niet zal gedaan krijgen alleen op zulk eeu wijze te contracteeren. Een der aanwezigen stelde voor nu nog te wachten met bespreking van 't contract totdat het bekend is. Zoodra dit het geval is, wenscht hij eene algemeene vergadering bgeen te roepen» De voorzifter merkte op, dat daaraan dit be zwaar is verbonden, dat dan alle contracten znllen zyn afgesloten voordat die vergadering heeft plaats gehad. Daarom wil hij de be noemde commissie laten handelenwat spoe diger zal kunnen werken. Ter bevestiging van het gesprokene door den voorzitter, deelde een der leden mede, dat er nu reeds contracten worden afgesloten in een deel van Zeeuwsch-Vlaanderen. bijlichtende, zag zij dat het hokje volgestapeld l8g met gedroogde varens, die de herders uit den omtrek voor liggiDg gebruiken. Het zag er heerlijk warm uit, en bedenkende dat zy tot op haar hemd toe nat was en zeker door en door kil en huiverig zou worden, als zy lang in de open lucht bleef staan, met hare door weekte kleederen, besloot zij eensteprobeereD, hoe heerlijk een bed van varens en heide toch wel zou zijn, zooals de Schotsche novellisten dat zoo meesterlgk beschrgven, en kroop in het donkere vertrekje. Het was niet hoog genoeg om er rechtop in te kunnen staan, maar het was heelemaal droog en behagelijk, en zij kon er hare vermoeide leden uitstrek ken op het veerkrachtige en geurige bed. Voorzichtig blies zij hare lantaarn uit en legde zich neer, de varens om zich heen trek kende, vergenoegd zoo'n warme en veilige schuilplaats te hebben gevonden. Toen liet zy bare gedachten den vryen loop. Zou Allan boos op haar zyn om haar gedrag van vandaag? Al vroeg in den morgen was zy er op uitgereden, om van het gezelschap bevrijd te zijn van een aanbidder, die baar bad vervolgd tot binnen Widemoor, ofschoon zij Londen had verlaten juist met het doel om hem te ontwijken. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 2