Verschillende Berichten. LAATSTE BERICHTEN stationnair te biyven dan eerder met bet kalme weder in die dagen. Zondagnacht liep beoosten Terneuzeu zooals nog in een groot deel der oplaag van ons vorig nommer is gemeld op het strand de Engelsche bark Astracana, kaptein Griffiths, van Iquique naar Antwerpen, met salpeter. Maandagmiddag kwam zij vlot met behulp van een sleepboot. By het lichten van het anker geraakte hot ankerspil onklaardaardoor sloeg een matroos over boord en verdrunk. De timmerman brak een armvan de be manning kregen twee inwendige kneuzingen. De bark is naar Antwerpen opgesleept. Zondag jl. vergaderden de leden van de Vereeniging tot geldelijke uitkeering by sterfte van varkens Uit Voorzorg te Biervliet. De vereeniging telde 47 leden: het batig saldo bedroeg f 326.36. In 1898 waren twee varkens gestorven. Het inleggeld van nieuwe leden werd vastgesteld op f 5, de vergoeding op 37Va cent per kilo bruto gewicht vastgesteld. Een bestuursvoorstel om die vergoeding op 35 cent te bepalen werd verworpen. Een der leden stelde, om de toetreding ge makkelijk te maken, een lagere inlegsom voor. Ook dit voorstel werd met groote meerderheid verworpen. De voorzitter en de penningmeester, aan de beurt van aftreding, de heeren P. W. Maarle- veld en P. J. van de Sande, werden met bijna algemeene stemmen herkozen. De secretaris, de heer De Hullu, stond zijn bezoldiging af aan deakaB der vereeniging. Natuurkundig Gezelsch ap te Middelburg. Ia de Maandagavond gehouden bijeenkomst trad als Bpreker op de heer C. Krediet, leer aar aan de militaire academie te Breda, met het ondorwerpDe scheikundige werkingen van den vlectrisphen stroom met hare toepassingen. Na vooraf enkele lang bekende elektrolytische ontledingen besproken en toegelicht te hebben, dio van water, vermengd met. wat zwavelzuur, die van glauberzout en die van kopervitriool, daarbij er op wijzende, dat aan de kathode metaal of waterstof en aan de anode zuurstof vrijkomt, kwam spreker in de eerste plaats tot de galvmostegie. Men verstaat daaronder het bedekken van een voorwerp met een zeer dun metaallaagje als kathode doet daarbij het voorwerp dienst speciaal het vernikkelen werd uitvoerig be handeld en meegedeeld, hoe het te vernikkelen lichaam vooraf goed gereinigd moet zijn, voor dat het in het bad van nikkelammoniumnitraat gedompeld wordt. Nauw verwant aan de galvanostegie is de galvanoplastie, die ons in staat stelt, me dailles, munten enz. in metaal na te bootsen. Ver volgens kwam aan de orde de elektro- metallurgied. w. z. de metaalbewerking door middel van den elektrischen stroom. In verband daarmee staat de groote prijs vermindering, die het aluminium ondergaan heeft; terwijl vroeger dit metaal verkregen werd door reductie van het chloride met'behulp van kalium, wordt het nu gemaakt door aluminiumverbindiDgen (kryoliet, aluinaarde) aan den invloed van een zeer krachtigen stroom te onderwerpen; zulks geschiedt in een elek trisch fornuis, waarbij dikke koolstaven als elektroden fungeeren. Het elektrisch dieeken en looien is eveneens een nieuwe toepassing van den elektrischen stroom. Opmerking verdient vooral het feit, dat een enorme tijdsbesparing door deze methode verkregen wordt. Wat, speciaal bij het looien, vroeger maanden duurde, kan nu in enkele dagen volbracht worden. Verschillende chemische praeparaten zijn voorts met behulp van krachtige galvanische stroomen gemaakt. Zoo zijn deze de aanleiding geweest tot .de bereiding van het carborundum (een nieuw slijpmiddel), van het calciumcar- bide (de grondstof voor de acetyleenbereiding) op de werking van elektriciteit berusten voorts nieuwere bereidingswijzen van kaliumchloraat, loodwit en andere stoffen. .Ten slotte werd een enkel woord gewijd aaD het desinfecteeren, eveneens langs galvanischen weg. In dit overzicht kunnen niet meer dan de hoofdpunten worden aangestipt; de rijke stof gaf den spreker aanleiding tot het vermelden van allerlei bijzonderheden. Enkele proevenen tal van lichtbeelden helderden het gesprokene op. Het woord van den voorzitter, den heer J. 0. van der Harst J J.zu., die den beer Kre diet dank zeide voor de vele moeite, welke hij zich had gegeven, lokte dan ook een levordig applaus van de zijde der aanwezigen uit. Aan het eind der vergadering deelde de voor zitter mede, .dat binnenkort de heer Gustav Diihue Experhnentalphgsiker uit Dresden, in Middelburg een paar voordrachten hoopt te houden. Hij vertrouwde dat wie zich de schitterende experimenten herinnert, welke genoemde heer in 1893 hier in het Schuttershof nam, ook nu stellig die avonden niet onge merkt zou doen voorbijgaan. Post- en telegraafbeweging in 1898. Door het poskantoor Goes en de daaron der ressorteerende hulpkantoren werden gedu rende. het jaar 1898 Ontvangen 426.929 brieven, 228.738brief kaarten, 918.542 couranten, 439.927 diverse gedrukte stukken, 8562 stuks aaDgeteekende brieven zonder aangegeven geldswaarde en 2593 idem met aangegeven geldswaarde tot 'een bedrag van f 1.055.044,90. Verzonden werden27.812 stuks post pakketten zonder aangegeven waarde, en 89 idem met aangegeven waarde tot een bedrag van f 10.444,75. Aan postwissels werd gestort een bedrag van f 512.575,65; aan kwitantiën en wissels werd ingevorderd de som van f 244.269,02Vn- Jn de spaarbank werd ingelegd een bedrag van f 346.426,07 en terugbetaald f248 006,41'/3. Uitgegeven werden 789 nieuwe spaarbank boekjes bet laatste uommer was 8670. Het geheele bedrag der ontvangsten over 1898 bedroeg f 1.172.340,147, en dat der uit gaven f 1.160.015,31, waarvan bij den betaal meester werd gestort: f 503.400. LOOP OER BEVOLKINC. De bevolking van 's Heer Arends- kerke bestond op 1 Jan. '98 uit 1552 man nen en 1455 vrouwen, totaal 3007. In den loop van '98 werden geboren 42 m. en 63 vr., totaal 105, en vestigden zich in de gemeente 75 m. en 69 vr., samen 144. Er stierven 27 m. en 19 vr., totaal 46 en or ver trokken 86 m. en 111 vr., samen 197, zoodat op 1 Jan. '99 in de gemeente waren 1556 m. en 1457 vr., samen 3013. In '98 werden 19 huwelijken gesloten en wel tu8schen jm. en jd. 15, tussehenjm. en weduwe 1 en tusschen weduwnaars en jd. 3. Echt scheidingen hadden niet plaats. RECHTSZAKEN. In verband met de zaak-Hogerhuizen. Zooals in ons vorig nommer in 't kort reeds is gemeld, nam Maandag het Openbaar Mini sterie bij den Hoogen raad conclusie in de zaak van G. Hooitenga, B. van der Ploeg en D. L. Bakker, veroordeeld tot éen maand gevange nisstraf, wegens eenvoudige beleediging van A. Dijkstra, door te diens aanzien in het open baar uit te roepen„Daar gaat de inbreker van Britsum". Advocaat-generaal, mr J. G. Patyn, behan delde allereerst het eerste middeleen vorm- middel. Dit berust eensdeels hierop, dat het Hof te Leeuwarden geen beschikking zou heb ben genomen op bet verzoek vau den verde diger, om aan Dijkstra eene vraag te mogen stellen. Adv.-gen. achtte dit deel van het middel ongegrond, omdat het Hof, naar aan leiding van een mededeeling van mr Troelstra, dat hij bereid was zijne verdere vragen op te geven, opdat het Hof in raadkamer in eens daaromtrent zou kunnen beslissen, werkelijk beslist heeft dat alle vragen in de richting van mr Troelstra betrekkelijk de inbraak te Brit sum niet konden worden toegelaten, zoodat daaronder ook gerekend moet worden te be- kooren de eerste vraag van den vordediger. Wel daarentegen kon de adv.-gen. zich ver eenigen met het tweede gedeelte van het eerste middel, dat volgens het proces-verbaal het stellen van vragen geweigerd zou zijn door den president, in plaats van door het hof. Ofschoon waarschijnlijk het proces-verbaal een min juiste omschrijving van de bedoeling heeft gegeven, moet dat proces-verbaal tot grondslag strekken en aangenomen worden, dat de president eene beslissing beeft genomen eigener autoriteit, waartoe hij Diet gerechtigd was. Art. 169 strafvordering eischt bepaald, dat de beslissing over weigering van vragen geschiedde door het hof De Hooge raad heeft vroeger dan ook in gelijksoortig geval het vonnis vernietigd. Meende de adv.-gen. dus te moeten conclu- deeren tot vernietiging van het arrest, zoo wilde hij toch even de andere cassatiemiddelen nagaan, voor het geval de Hooge raad zich niet met zijn gevoelen zou kunnen vereenigen. Onjuist achtte hij de stelling, dat de klacht, die tot de vervolging aanleiding gaf, een an der feit betrof, of dat de klacht niet behoorlijk in de dagvaarding was opgenomen. Adv.-ger. overwoog, dat uit de stukken vaststaat, dat de drie bekl. Dijkstra nariepen met het doel om hem te beleedigen. Zelfs als men meende, dat het O. M. de dagvaarding als smaad had moeten opvatten, volgt daaruit niet diens ver plichting, om te dier zake te vervolgeD. Het 0. M. is bevoegd de dagvaarding in te richten naar het delict, dat het 't meest gewenscbt acht. Hij heeft, zooals de minister van jus titie terecht zeide, de keuze der actie. Waar nu, ook volgens het oordeel van mr. Simons, de grens tusschen smaad en beleediging niet gemakkelijk is te trekken, voor smaad geëischt wordt dat er geen twijfel overschiet en zelfs indien het O. M. smaad had ten laste gelegd, de rechter beleediging had kunnen aannemen, meende mr. Patijn dat de dagvaar ding door de mededeeling der feiten volkomen gerechtvaardigd was beleediging ten laste te leggen, daar het ten laste leggen van smaad afstuit op de strenge eischen der rechtspraak. Adv.-gen. achtte dus de overige middelen van cassatie niet juist, maar concludeerde op grond van het vormgebrek, in het eerste mid del behandeld, tot vernietiging van het arrest van het Hof te Leeuwarden en verwijzing der zaak naar een aangrenzend gerechtshof. De uitspraak is bepaald op Maandag, 13 Februari. Voor de Utrechtsche rechtbank stond Maandag terecht vrouw W. B. uit Doorn, die op 11 Dec. poogde haar man met een scheer mes den hals af te snijden. Wegens mishan deling met voorbedachten rade werd tegen haar een gevangenisstraf van een jaar geëischt. LETTEREN EN KUNST. In de Muziekbode schrijft de heer J. O. v. D. eene warme lofrede op den heer N. A. Bouwman, kapelmeester van de Koninklijke Militaire kapel der Grenadiers en Jagers. Ten slotte zegt hij, die pas uit Batavia terugkeerde, na drie jaren daar te hebben vertoefd „Tot mijn genoegen las ik, dat de kapel meester der stafmuziek te Batavia benoemd is tot luitenant. Zeker zal men eens bij overleg ook aan Bouwman gaan denken. Door zijD benoeming tot officier zou ook de kapel in aanzien stijgen, evenals dit het geval bij Dunkier was en deze is den stand toch niet tot oneer geweest?" De uitvoering van het oratorium La Bi surwione di Lwtzaro (de opwekking va Lazarus) van don Lorenzo Perosi door La com- pania Italiana is nu bepaald op Dinsdag 24 Januari a. s. in het Concertgebouw te Amsterdam. Deachanol, de voorzitter der Fransche kamer, zal dingen naar den zetel van Hervein de Academie. Door de Weeuer academie van weten schappen is aan Gerhart Hauptmann, voor zijn Voerman Henschel, de Grillparzer-prijs toege kend. Deze prijs wordt toegekend voor het beste Duitsche stuk, dat in de laatste driejaar is opgevoerd. Hij bedraagt 2400 gulden. In de jury zat met vier anderen ook Paul Schlen- tker, de directeur van het Weener Burgtheater, een groot vriend van HauptmanD, die een dik boek over hem heeft geschreven. Ook voor zijn Hannele heeft Hauptmann drie jaar geleden den Grillparzer-prijs gehad. De zesde aflevering van Deel XV der 2e serie van het Tijdschrift van het Koninklijk Nederlatidsch Aardrijkskundig Genootschap be vat De grenzen van Nederlandsch Guianadoor dr H. D. Benjamins, met 3 kaarten. Aan- teekeningen. Toelichtingen bij de schetskaart der verschillende Zuidelijke grenzen. Mede- deelingen. Litteratuur. A. Nederland, B. Oost- Indische Archipel, C. Nederlandsch West-Indië, en Aardrijkskundig Nieuws. LANDBOUW. Tegen mond- en klauwzeer. Over de proeven van prof. LOffler en dr Frosch in Duitsohland met seraphthin als middel om runderen en varkens onvatbaar te maken voor mond- en klauwzeer, deelt het Landbouw weekblad het volgende mode Dat entmiddel bestaat uit een mengsel van twee verschillende vloeistoffen. De proefne mers hebben daarvoor in de eerste plaats ge nomen het vocht (lympha) uit de blaren van dieren, die aan de ziekte lijden. Dit wordt met water verdund en vervolgens vrij gemaakt van bacteriënvan deze lympha wordt een zeer kleine hoeveelheid genomen. De tweede vloeistof, voor de entstof gebruikt, bestaat uit het bloedserum (dat is bloed, waaruit de vezel stof en de bloedlichaampjes verwijderd zijn) van dieren, die de ziekte hebben doorstaan. Van dit bloedserum wordt een veel grootere hoeveelheid gebruikt (ongeveer 10 tot 20cM3. Daar gelang der grootte van hot dier). De beide genoemde vloeistoffen worden na de vermen ging geruimen tijd bewaard en kunnen eerst daarna als entstof dienen. De reden van deze langdurige bewaring volgt beneden. Om de entstof meer duurzaam te maken wordt er een karboizuuroplossing van Va pet bijgevoegd. De aldus geënte dieren werden op natuur lijke en op kunstmatige wijze aan besmetting blootgesteld. Op natuurlijke wijze, door ze in aanraking te brengen met aan mond- en klauwzeer lijdende runderen, in een besmetten stal. Het gevolg was, dat in de meeste ge vallen getn besmetting plaats bad. Op kunstmatige wijze bad de besmetting als volgt plaats. Uit voorafgaande proeven was gebleken, dat bet mogelijk was bij gezonde dieren het mond- en klauwzeer te doen ont staan, indien ze werden ingeënt met 1/50 cMa van de bovengenoemde lympha uit deversche blaren, die eerst met water verdund en daar na bacteriën-vrij was gemaakt. Gebruikte men echtor dit middel bij dierendie vooraf met seraphthin waren behandeld, dan trad in de meeste gevallen geen besmetting in. Aanvankelijk had in sommige gevallen de inenting met seraphthin een zeer nadeelig ge volg. Het gebeurde namelijk, dat enkele der ingeënte dieren 10 tot 12 'dagen na de inen ting als gevolg daarvan het- mond- en klauw zeer kregen. Deze gevallen van besmetting hadden echter alleen plaats, zoolang men het entmiddel ter stond na de bereiding gebruikte. Liet men de vloeistoffen eerst geruimen tijd met elkander in aanraking blijven en werd het mengsel eerst daarna voor de inenting gebruikt, dan kwamen ook de enkele gevallen van besmet ting niet meer voor. Met behulp van serapthin zouden de run deren gedurende éen jaar onvatbaar blijven voor het mond- en klauwzeer. Verder zouden de kalveren, welke van deze ruuderen geboreD worden, immuun (onvatbaa') zijn tegen de ziekte. Dit laatste vooral zou een zaak van onschatbaar gewicht zijn. Daardoor toch zou het mogelijk zijn om, door inenting van drach tige dieren, langzamerhand te komen tot een geslacht van runderen, die immuun zijn tegen de ziekte. Behalve bij runderen werd de im muniteit door inenting met seraphthin ook bij varkens verkregen. Het entmiddel moet in het aderlijke bloed gespoten worden. Het best kan men dit doen in de balsaders, die ook voor het aderlaten gebruikt wordeD. Met de hand drukt men deze ader dicht, opdat zij goed oploope; wil dit- niet gelukken, dan moet zij met een band dicht gedrukt worden. Met teen naald wordt vervolgens in de richting naar het hart toe eea opening in de adc-r gestoken. Komt een bloedstraal te voorschijn,' dan wordt een spuiije met de ent stof ia de opening gestoken en de entstof in gespoten. Naald en spuit moeten vooraf goed gereinigd worden. Het seraphthin wordt thans onder leiding van prof. Löffler door het Farbwerk te Höchst a./d. Main bereid en wel in fleschjes van 10, 15 en 20 cM3. Voor een dier beneden 400 KG. is eeD fl"schje van Ï0 cM3. voldoende, dieren van 400—800 KG. hebben 15 cM3. noodig, terwijl nog zwaardere runderen met 20 cM3. moeten worden ingeënt. De entstof is voor- loopig nog vrij duur. Het kleinste fleschje kost bij een enkele tegelijk genomen f 1.80. Neemt men voor 10 kleine dieren tegelijk (dus 100 cM3 in eens) dan is de prijs f 15 of dus f 1.50 per rund. De grootere fleschjes kosten afzonderlijk genomen f 2.70 en f 3 30. Ook in ons land zullen proeven met seraph thin worden genomen, nl. door de districts veeartsen in Limburg en Noord-Brabant, voor rekening van het Rijk. Door den minister van oorlog is bepaald, dat de milliciens verlofgangers, die door den militiecommissaris met provoost zijn gestraft, die straf bij voorkeur zullen moeten ondergaan in een der meest nabij gelegen kazerneprovoosten en dus slechts bij gebleken noodzakelijkheid in een huis van bewaring. Burg. en weth. van Krommenie hebben den gom? ente-geneesheer, den heer Q, C. Col- lard, opgedragen, bij proef voor èen jaar, de scholen in de gemeente, bepaaldelijk met het oog op de hygiëne, nu en dau te inspecteeren en daarvan rapport te doen. Op een Zondag te Utrecht gohouden ver gadering van directeuren en beheerders van waterleidingen in Nederland zijn de statuten goedgekeurd, waarop alsnu de koninklijke goedkeuring zal worden aangevraagd. Tot bestuursleden werden gekozen de hoeren N. C. Vogel te Rotterdam, als voorzitter, D. C. W. vau Laar te Gouda, als secretaris, en J. van Hasselt te Amsterdam, P. E. Rijk te Utrecht, C. P. Ribbius to Deltt als commis sarissen. Tevens werd besloten tot het uitgeven van een zoo volledig mogeiyk verslag van do waterleidingen in ons land, als vervolg op het door den heer Vogel in 1895 saamgesteldo overzicht van waterleidingen in Nederland, en verder tot het uitgeven van een vakblad. Aan de uitnoodiging van het bestuur van den Ned. Vrouwenbond ter Internationale Ont wapening, om deel uit te maken van een comité, om met genoemd bestuur het manifest aan de Ned. natie te onderteekenen, hebben reeds gevolg gegeven de heeren prof. d'Aulnis de Bourouill te Utrecht, dr Bas te Winschoten, Hugenholtz, pred. te Amsterdam, dr Menno Huizinga te 'sHage, mr J. H. Ferguson to Wageningen, Van Kol te Prinsenhage, dr A. Kuyper te Amsterdam, mr Laging Tobias te Nijmegen, Van Markeu te Delft, Obreen, te Amsterdam, prof. Oppenheim te Leiden, prof. Pekelharing te Delft, mr M. De Pinto te 's Hage, dr Schaepman te Driebergen, Stork te Hengeloo, De Visser pred. Amster dam, H. Wörtbeim te Amsterdam, Van Zinderen Backer te Kortezwaag, terwijl nog eenige heeren nadere inlichtingen verlangen, alvorens zich te decideeren en van anderen nog geen antwoord ingekomen is. Te Brummen is overleden jhr F. E. M. van Alphenoud-lid van den Raad van State. De bevolking van de rijkswerkinrichting Veenhulzen bestond 1 Jan. uit 3207 personen. Gedurende 1898 zijn er opgenomen 1682, ont slagen 1298 en overleden 92. Heden morgen vroeg is aan de halte Vork, op de lijn KesterenNijmegen, de wis- solwachter II. tusschen de buffers van een loco motief dood gedrukt. Daar zijne vrouw in hoogst zwangeren toestand vorkoert, durfde men het lijk niet thuis bezorgeD. Zaterdag is te Rotterdam in den grooten schouwburg, op verzoek der justitie, door een inspecteur van politie aangehouden de Amster- damscho bankier H., verdacht van oplichting. Sedert eenige dagen logeerde by aldaar ineen der hotels na uit Engeland gekomen te zijn. Hij woonde laatstelijk te Spa, v.aar hij eene villa heeft. De man is naar Amsterdam getransporteerd en ter beschikking der justitie aldaar gesteld Op zijn bagage is voorloopig beslag gelegd. Zondag nacht is uit het kantoor der kalkbranderij, gelegen buiten de Zyipoort, te Leiden, weggevoerd eene tamelijk groote brand kast, waarin boeken, koopcontracten en andere papieren, benevens ongeveer f 40 aan specie. Ook waren de lessenaars opengebroken, doch daarin werd geen geld gevonden. Mooie reclame. De mutoscoop met voorstellingen betreffende den Paus, die te Amsterdam vertoond wordt, heeft een on verdacht testimonium gekregeD. Dr Schaep man heeft de beelden bekeken en vond ze treffend juist. Hij herkende vele personen uit de omgeving van den heiligen Vader. Te Amsterdam zagen Zaterdagavond eenige personen een man, wiens kleeren in brand stonden, uit een perceel op den Singel snellen en ih de gracht springen. Hij werd spoedig op het droge gebracht men vernam toen dat hij door het vallen van een petroleumlamp in brand was geraakt. De brandweer, die er in middels bp gekomen was, verbond zijne wonden, en daarna werd hy naar het binnengasthuis vervoerd. Te Utrecht werd Zaterdagavond bij een hovenier, terwgl hij met zijne vrouw bood schappen deed, een kistje, inhoudende f 500, gestolen. Als vermoedelgko dader is gearre steerd een broer van den man. Van zen familie moet men het maar hebben Er is onlangs in tal van bladen heel wat- geschreven over een knaapje, dat te Nijmegen zwervende werd gevonden. Hg was zyn voogd, den circusdirecteur te Wgchen, ontvlucht omdat, naar hg beweerde, deze hem zoo mis handelde, wat anderen tegenspraken. Hg had toen bij de politie zijn troost gezocht. Een menschlievend man ontfermde zich over hem, nam hem bij zich in huis en zond hem nu naar een der openbare gemeentescholen. Past, bij goed op, dan zal er zorg worden gedragen dat hij later esn ambacht leert. De verschillende mededeelingen der bladen over deze zaak waren door Gerard Keller omgewerkt tot een novelle, welke juist-bij den dood van den betreurden schrijver gereed was. Zijn dochter vond het handschrift op de les senaar van den overledene. In de Friesche gemeente Smallingerland is overleden de 89 jarige G. A. Veenstra, een zeer eenvoudig, maar werkzaam man. Voor ongeveer 55 jaar bouwde hij in een groot heideveld eene boerenwoning, waarin hij zich metterwoon veBtigde. Van den vroegen morgen tot den laten avond was de man werkzaam, en 't is hem gelukt gedurende ruim een halve eeuw eene groote uitgestrektheid woesten grond in bouw- of weiland te herscheppen. Voordat hij boer word, voer hij op zee. Niet alleen door zijne werkverschaffing, maar ook door zijne liefdadigheid verliezen de heidebewoners veel in hem. Te Groningen zyn bij een brand in een stal van een scheepsjager, aan het Winschoter- diep vier paarden omgekomen; ze waren ver zekerd. Te Warfum nam in een arbeidersgezin, terwijl de moeder even afwezig was, een zeven jarig knaapje, dat om zyn beperkte geest ver mogens niet ter schole ging, 's vaders pijp, hield het eene eind voor de opening van een waterketel, waaruit de damp vau kokend wa ter kwam, en stak het andere einde in zijn mond, zoodat de waterdamp door deze pijp *n hot lichaam drong. Hoewel het slechts een oogenblik duurde, is toch het knaapje een klein etmaal later onder de hevigste pijnen bezweken. Te Maastricht vond men een jongen van negen jaar stom dronken in een greppel. Door den schrik daarover moet diens vader plotse ling gestorven zijn. De jongen kwam later tot bewustzijn. Niet twee maar slechts een lijk is onder Beek uit de Maas opgehaald. Het was dat van eene ongehuwde koopvrouw, wonende te Haccourt bij Visé, die sedert vyf weken werd 1 vermist. Te Essen zgn twee kleine kindereu ge stikt. De min heeft zich uit wanhoop opge hangen. In de Zuiderdokken te Antwerpen had Zaterdag een dubbel ongeluk plaats. Een der E7»/o»-bootjes, dat met volle lading gereed lag om naar Brussel te vertrokken, sloeg om eu zonk ondanks de pogingen om dat te keeren, door het overboord werpen van lading. On middellijk kwam een ander bootje van dezelfde onderneming aan, om de overboord geworpen lading op te vissollen, maar men voer zoo snel, dat het bootje in aanvaring kwam, lek werd en naast het andere vaartuig zonk. Een der bootjes had 300 ton lading, meest koloniale waren. Deu volgenden dag is het dok droog gezet om de ongelukken te herstellen. De vorige week werd in Frankrijk een moordenaar onthoofd, die herhaaldeiyk ver zocht had, elders, naast zgn vrouw te worden begraven. De advocaat deed wat hij kon, om de inwilliging van dit verzoek te verkrygeu, en toen nu een der dochters het ïyk opeischte, werd het per lykwagen naar de woning van den misdadiger gebracht. Maar nu verzette een andere dochter zich ten sterkste tegen de begrafenis in hetzelfde graf als haar moeder en beweerde dat deze door haar man steeds was mishandeld. Tegenover deze tegenstrijdige verlangen der kinderen wist de plaatselijke overheid niet wat te doen, en moest de be grafenis worden uitgesteld tot de maire raad had gekregen. Te Santander is Maandag ochtend een hevige aardschok waargenomen. Te Londen is de vorige week een proces gevoerd over het bedrag, door een veearts voor de behandeling van een zieke kat te vorderen. De gedaagde werd veroordeeld tot betaling van 5 pd. st. Op de rekening kwam o. a. voor 22 pint bouillon en 2 flesschen whiskey! De Donau is zoo hoog gestegen als by monschonheugenis niet het geval was. Ook de Rhöne stijgt snel en trad buiten hare oevers. Hevige sneeuwval heeft het postverkeer in Zwitserland verstoord. Bg het Hongaarsche plaatsje Kis Terenne is de gelddrager der mijn-onderneming, die 10.000 fl naar de plaats van de uitbetaling der loonen bracht, overvallen en beroofd. Iu Boscotrecasse, het Zuiden van Italië, drongen twee tolbeambten, vermoedelijk om in het huis naar contrebande te zoeken, de woning van een rijken grondbezitter binnen. Door be dreigingen brachten de „tolbeambten" de oude vrouw des huizes zoo ver, dat zij den eenen de geldca8ette aanwees, terwijl de andere deu grijzen bezitter en een 14-jarig meisje bewaakte. Toen deze laatste begon te schreien bondmen haar en verwondde haar met een revolverschot aan het rechterdijbeen. De grysaard, die bg het gezicht van deze brutaliteit, om hulp riep, werd eenvoudig neergeschoten. Daarop ont vluchtten de „tolbeambten", om den volgenden dag door carabiniers gearresteerd te worden. Te New-York wordt thans een katten tentoonstelling gehoudener zyn circa 1000 katten ingezonden, de mooiste hebben een verkoopprys van 100 tot 1000 pd. st. Er moet o. a. een exemplaar uit ons land zijn, „Black Agnes" geheeten, die op 2400 gulden is geprijsd. In de New-Yorksehe groote wereld heerscht eenige onrust tengevolge van een paar vergiftigingen door middel van per post toe gezonden lekkernyen. 't Klinkt vreemd dat men in die kringen maar opeet wat men van onbekenden krggt thuis gestuurd. Na den storm heeft men in den Atlanti- schen Oceaan dryvende gevonden het stoom schip Northpole. Het schip dat geheel verlaten was, is te Brest binnengesleept. Wat er van de equipage is geworden weet niemand. In de haven van Tacoma is het Engelsche schip Angelina omgeslagen. De kapitein en 18 man verdronken. Von Moltke was eens te Ragatz gelogeerd en bezocht op een wandeling een herberg, om een frissche teug te nemen. De herbergier zette zich familiaar bg hem eu ving een ge sprek aan Mijnheer is zeker badgast in Ra gatz? Juist geraden. Men zegt dat Moltke er ook is. Dat hoor ik ook. Hoe bij er wel uitziet Och, hoe zal hij er uit zien Net als éen van ons beiden Uit Vlissingen. Heden middag te half vijf uur werd met gunstig gevolg van de werf der koninklijke maatschappij de Schelde te water gelaten de aldaar iu aanbouw zijnde kruiser Noordbrabant. De laatste beletselen werden weggenomen door mejuffrouw T. Janszeo, oudste dochter van den heer J. Janszen Jr., scheepsbouwkun dig ingenieur der maatschappij, waarna het schip ouder veel belangstelling te water gleed Eene beschaving van het schip gaven wij in ons nommer van Vrijdag 6 Jan,

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 2