MIDDELBURGSCHE COURANT. N°. 13- 142" Jaargang. 1899> Maandag 16 Januari. I)eze courant verschijnt d a g e 1 ij k amet uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 14 Jan. 8 u. vm. 40 gr. 12 u. 51 gr. av. 4 n. 50 gr. F. Verw. mat. W. wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het 1 Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per re< Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën by abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten? Te Zierikzee: A. C. de Moon; te Tholen: W. A! vam Nieuwenhdijzen; te Tern enzen ;M.de Jonge. Bij deze courant behoort een Bijvoegsel. Middelburg 14 Januari. Kleingeestige naijver of samenwerking. Op den len Januari 1900 zal dit ge val dat de bevolking van Vlissin- gen die van Middelburg overtreft zich echter ongetwijfeld zeer buiten gewone omstandigheden voorbehouden voordoen en zal Vlissingen in zielen tal de eerste gemeente van de provincie Zeeland zijn. Is Vlissingen eenmaal zoover gekomeD, dan zal zeker overwogen worden in hoe ver eene verplaatsing van verschillende inrichtingen en lichamen van Middelburg naar hier wenschelyk en noodzakelijk wordt. f P7tss. Crt). Wij zijn iu het jaar 1950. Middelburg is eeu vervallen stad ge worden. Tusschen de straatsteenen groeit welig het graszelfs om dit te laten uitroeien, ontbreekt het aan geld. De meeste huizen zijn onbewoond. Op de Groote Markt staat het, eenmaal too schoone stadhuis als een monument van vroegere grootheid in het middelpunt van eenzame straten. In de Langedelft ziet men de winkels niet meer, die in 1899 nog tot sieraad van Zeeland's hoofdstad strekten. Dien titel draagt de gemeente dan ook lang niet meer. Zjj is gedegradeerd tot eene plaats van den minsten rang. De Rijks Hoogere burgerschool is ver dwenen het gebouw wordt gebezigd voor bewaarplaats van bouwmaterialen. De voormalige Rijkskweekschool voor onderwijzers bestaat evenmin meer. Zij is Zoo zija ook meerdere inrichtingen van onderwys, die eenmaal bestaan hadden, niet meer te vinden. De waterleiding vindt geen aftrek meer en de gasfabriek is overgegaan in handen van een Engelsche Maatschappij, die haar een paar jaar te voren gekocht had voor een appel en een ei. Uit medelijden met de arme gemeente en haar financieelen toestand, waarin zelfs de wet tot regeling der finatcieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten niet voldoende kan voorzien, is aan Middelburg een subsidie verleend, voor de eene helft door het Rtjk, voor de andere door de Pro vincie te dragen. En wie eenmaal het voorrecht had gehad het heerlijk plekje de Abdij te kennen in al zijn luister eu bekoorlijkheid, wordt nu diep getroffen door den rampzaligen toestand, waarin het verkeert. In een graf kon het niet stiller zijn. Geen ambtenaren ter provinciale griffie zijn er meer te zien, om de eenvoudige reden dat zulk eeu griffie hier niet meer bestaat. Geen bode loopt meer heen en weêr van de woning van den Commissaris der Konin gin naar den bekenden ingang der gebouwen, waarin de griffier, de chefs der afdeelingen, het geheele corps ambtenaren zich voorheen bevonden; want er is geen bode meer; zulk een corps ambtenaren behoort tot het verleden; chefs der afdeelingen ziet men nooit meer naar hunne bureaux gaan; een griffier der Staten van Zeeland woont sedert lang niet meer te Middelburg; en een Com missaris der Koningin komt alleen op be paalde tyden een officiëel bezoek brengen. En zomer- en najaarsvergaderingen van de Provinciale Staten van Zeeland leven slechts voort in de herinnering. Provinciale bibliotheek en Rijksarchief keut men alleen van hooren zeggen. Tal van hooge ambtenaren der belastingen wonen niet meer in de stadhet garnizoeD is verdwenen. De sociëteit St Josis is dientengevolge Opgeheven. En van de groote hotels, die er eenmaal waren, is er slechts een overge bleven. £oo ziet Middelburg er nitJ Hoe geheel anders is het in Vlissingen. Om te beginnen met het De Ruijterplein, waarvan men nog slechts by overlevering weet te vertellen, dat het zulk een ruim uit zicht opleverde voor de omwonenden eu dat eens, in 1897 zeide men, aanleiding gaf tot eene groote beweging, omdat men daar des tijds een sociëteit wilde bouwen, op dat plein nu staat een prachtig huis, bewoond door den Commissaris der Koningin. Op de Zeilmarkt heeft men het afrijden van de tram moeten verbieden omdat door allerlei verbouwingen en het zetten van eene Rijks hoogere burgerschool het aanzien ge heel is veranderd. Wie de stad vroeger gekend heeft, en haar in jaren niet bezocht, weet zich niet meer te orienteeren, want overal zijn groote gebouwen verrezen voor eene rijks kweekschool, het provinciaal bestuur, de provinciale griffie eu voor zalen, waarin de Staten van Zeeland, samen komen. Aan handel en scheepvaart heeft men geen behoefte meer. Vlissingen is nu gepromoveerd tot hoofd plaats van Zeeland want daar wonen de meeste menschen. En dezelfde strooming, waardoor dit alles is tot staud gekomen, openbaart zich overal in den lande. Zoo is Haarlem niet meer de hoofdstad van Noord-Holland. Amsterdam is daartoe aangewezen, want dit heeft meer dan tien maal zooveel inwoners als eerstgenoemde stad. Rotterdam, dat in 1897 298.433 inwoners telde, tegen 196.325 in Den Haag, had niet tevreden met zyn succès als handels plaats aanspraak gemaakt op den zetel van het gouvernementsbestunr van Zuid- Bolland. En men heeft den aandrang daar- b niet langer kunnen weerstaan. Men is ook druk aan het overleggen om een oud idee te verwezenlyken, n. 1. Gravenhage ook als residentie en zetel der regeering te doen verdwynen en een en ander te verplaatsen naar Amsterdam, dat twee en een half maal zooveel inwoners heeft als Den Haag In Drenthe is hetzelfde gebeurd wat in Zeeland zooveel verandering heeft gegeven. Emmen, dat in 1897 18.219 inwoners telde, tegen 10.964 in Assen, was steeds in be volking toegenomen, en zonder te letten op het gehalte der inwoners, op de ligging, op de bestaande gelegenheden, beeft men daar doorgedreven dat het werd verheven tot hoofdplaats der provincie. De zetel van het gewestelijk bestuur is derwaarts overge bracht. En, evenals in Middelburg, staan alle provinciale gebouwen lêeg. In Noord-Brabant valt hetzelfde waar te nemen. Tilburg is verheven tot hoofdplaats. De bevolking, in 1897 38.599 inwoners be dragende, tegen 30.355 in 's Hertogenbosch, bleef steeds vooruitgaande. Reden om laatst genoemde stad te degradeeren. Waarom ook niet Het is beter dat éen stad alles heeft dan dat alle voorname plaatsen blijven bestaan elk naar hare eigenaardige ligging, traditie, bestaande inrichtingen en gelegen heden, zich handhaven. Het is beter dat kleingeestige naijver kleinsteedsche pikanterie zegevieren en den scepter zwaaien, dan dat de bloei van een gewest, betrokken by het welvaren van zooveel mogelyk alle gemeenten, worde be vorderd Waartoe zulk een kleingeestige naijver toch voeren kan Wy zien het aan hetgeen vloeide uit een pen, daardoor bestuurd. Een gerust idee is het zeker, dat er in datzelfde Vlissingen heel wat verstandiger menschen wonen, die geen luchtkasteclen zich bouwen of dwaasheden najagen, maar die begrijpen dat de tijd voorbij is, althans moet zyn, voor zulk een naijver tusschen twee steden, die by elkander's bloei belang hebben. In de laatste jaren is, dank zij het ver meerderde verkeer tusschen Middelburg en Vlissingen, vice versa, de onderlinge naijver veel verminderd. Dat die nog niet geheel geweken is, blijkt voldoende nit het door ons aangehaald ge- scbryf. Maar dat hindert den practischen, den verstandigen man niet. Vooral in een provincie als Zeeland, met hare verschillende deelen, en hare hoofd plaatsen, die elk zoo hare bijzondere belan gen hebben, behoeft men tot zulke Kleine middelen niet te vervallen. Men heeft gemeenschappelijke belangen te over, waaraan men zich gezameniyk kan wyden. WaarlijkZeeland in zijn geheel heeft genoeg en hard zelfs te strijden tegen een algemeene strooming, die van Belgische en Hollandsche steden uitgaat, om niet door een kleinsteedschen en erg bekrompen na ijver de gemeen8chappelyke macht te breken. Wij kennen een beter, een grootscher standpunt. En wy hebben van onzen kant steeds daar voor geyverd, nooit lust gevoeld in een der- lijk peuterig streven. Waarom zouden wy ons niet verheugen in een bloeiend Vlissingen en een bloeiend Ternenzen als handelsplaatsen Waarom zou het ons niet tot vreugde stemmen als het Goes welgaat als landstad, gelegen te midden in eeu bloeiende land bouwstreek. Toen er indertyd sprake was van het overbrengen van het landbouw-proefstation van daar naar hier, hebben wy daarover geen woord geschreven. Wij gunnen Goes gaarne die inrichting, voor den landbouw van zooveel belang, en wij meenen, dat zij daar eigenaardig op haar plaats is. Zou het ons niet welgevallig zijn wanneer het Zierikzee welgaateen gemeente, die als hoofdplaats van Schouwen ook een eigen aardige, een goede plaats inneemt. Waar voor al die gemeentenvoor de belangen van Zeeuwsch-Vlaanderen een lans is te breken, staan wij steeds gereed. Hoe meer Vlissingen voornitgaat, hoe beter! Laat de Zeeland eenmaal bloeiende Schelde voortdurend veel werk hebben, groote schepen bonwen, niet alleen voor onze marine, want dat is een werkgeefster, waarop niet altijd valt te rekenen, bij het tegenwoor dige streven om te bezuinigen, maar zee- kasteelen voor stoomvaartmaatechappyen in het binnen- en het buitenland. Vlissingen wenschen wij van harte toe mannen met een ruimen blik, met energie mannen die de voetstappen drukken van per sonen als Arie Smit; mannen die zich erge ren of in een vroolijk lachen zonden uit barsten over zulke dwaze redeneeringen. Mannen zooals er in Middelburg steeds zijn geweest, die gaarne meewerkten om te helpen Vlissingen groot te maken. Als men hun hulp inriep om maatschap- pyen als De Zeeland en De Schelde tot stand te helpen brengen, dan deden zij dit met ingenomenheiddan toonden zij zich niet kleingeestig, maar bewezen zy door de daad te begrijpen dat het welzyn van onzen ge- heelen kring éen is met dat van Vlissingen en dat twee steden, zoo nauw aan elkaSr verbonden, hand aan hand kunnen en moe ten gaan. Van beider positie, die van de eene als mdels- en badplaats, en van de andere als hoofdplaats en zetel van tal van inrichtingen en besturen, die daar eigenaardig tehuis be. hooren, kunnen de inwoners onderling voor deel trekken. Dat standpunt worde gehandhaafd En wie gezond denkt, zal zich niet van de wijs laten brengen door voorspiegelingen, die toch nooit verwezenlijkt kunnen worden, maar die alleen strekken kunnen om eene kleinsteedscbheid en een kleingeestigheid aan te kweeken, die niet meer is van dezen tijd en slechts nadeel berokkenen kan aan twee plaatsen, welke elkaar nog veel tot voor deel, nut en genoegen kunnen verstrekken. UIT STAD ÉN PROVINCIE. De Staatscourant van heden (Zaterdag) bevat de wet van den 31en December tot afwijking van den regel, gesteld by art. 241 der gemeentewet, omtrent plaatselijke belastingen ten behoeve van de gemeente Vlissingen. Staatsblad no 309). Toen wy Vrijdag de mededeeliug neer schreven, dat voor de opera voorstelling, welke beden avond plaats heeft, op de tweede, derde en vierde rangen geen plaats meer open was, kwam eene gedachte by ons op, waaraan wij hier uiting willen geven. Zou het niet mogelijk zyn, zoo dachten wij bij ons zeiven, dat men nog eene derde uit voering gaf, maar dan tegen lagere prijzen en b. v. op een Zondagavond, waarop tal van personen kunnen uitgaan, die 's weeks gebon den zyn door hun winkel of hunne bezigheden, voor wie de tot heden gestelde entrees te hoog zijn. Wij vragen het maar? Het spreekt van zelf, dat het lang geen kleinigheid is om daaraan te voldoen. De dames en heeren zouden echter stellig een iel dankbaar publiek voor zich zien, dat zeker met groote waardeering voor hun vriendeiyk- heid zou zyn vervuld. En eene voorstelling als die van de opera Das Nachtlager is juist zoo by uitstek geschikt voor het algemeen, omdat èn handeling èn muziek binnen ieders bevatting valt; omdat er veel te hooren en te zien is. Welk een goeden invloed kan zy uitoefenen op het schoonheidsgevoel! Zouden wy zoo vrij mogen zijn dit idee eens te onderwerpen aan de overweging van allen, die meewerkten aan deze zoo uitmuntend ge slaagde opvoering? Destoorni8 0p de telegraaflijnen naar Hol land was Vrydagmiddag gedeeltelijk opgeheven. Heden (Zaterdag)morgen was de toestand weer normaal. Door den diatricts-veearts is mond- en klauwzeer geconstateerd by den veehouder J. de V., aan den ouden Havendyk te Middel burg. Vrydagavond wilde een jongman, werk zaam aan de Schelde, zich begeven aan boord van de stoomboot de Zeelandliggende aan de Rouaansche kade alhier, op welke boot hij bezigheden te verrichten had, toen hy mis stapte en in het water viel. Met behulp van een drietal mannen gelukte het hem spoedig weer den vasten wal te be reiken. Men verdiept zich dan ook in gissingen omtrent dit onbegrypeiyk stilzitten. Ook in het land van H n 1 s t is, volgens het Hulsterblad, van eene ziekte onder de hazen niets bekend. Van „heel Zeeland" biyft er maar weinig over! DES TORM. Naar men ons uit Vlissingen meldt, is de Engelsche ketch Energigez. Tiffin, van Bremerhaven naar Antwerpen, geladen met dynamiet, aan den Zuid-Krayert achter Ram- mekens gestrand. De stoomboot Blythesxcoodvan Brussel naar Londen, kwam op de haven met averij aan het spil. De Hollandsche loodsschoener No 2, schip per Dekker, werd door het stormweer ge noodzaakt zijne kruispost te verlaten en kwam met gebroken stag te Vlissingen op de haven. Ook wordt ons gemeld, dat het niet waar is dat de voorverschansing van de Koningin Regentes, op reis van Queensboro naar Vlissin gen, bij den jongsten storm zou vernield zijn. Te Westkapelle werd .het water weer, evenals bij den vorigen storm, tot 4 M. boven het gewone peil opgejaagd, zoodat dijk sterk gebeukt werd, De schade aan de verdedigingswerken is echter geringeen paar open plekken in de glooiing en in het ryswerk, ziedaar, wat voor 't oogenblik te zien kwam. Verder bracht de storm wat schade aan de gebouwen, waarvan daken en schoorsteenen het hard te verantwoorden hadden. Van een huisje viel een zijmuur gedeeltelijk weg. Als gewoonlijk liep de wind tijdens het stormweer van het Z. op naar 't Z.W. en later tot 't W.; maar niet verder, terwijl zij bij andere stormen meest opdraait tot N.W. en N. Ui t Vlissingen Heden (Zaterdag) morgen kwam de naar Breskens vertrekkende provinciale boot Zee landia in aanvaring met den in de haven ko menden Belgischen loodsschoener no 15, waar door eerstgenoemde schade aan de keuken, de brug en de kajuitskap bekwam, hetgeen terug keer noodzakelijk maakte. Een der passagiers ig een „blauwe" band en kneuzing aan een der bsenen, waardoor hij mank liep. De klui verboom van den schoener kwam er ook niet ongedeerd af. Vrijdag avond geraakte de Belgische loods jep, waarmede men de van Antwerpen naar Japan gaande, Japansche stoomboot gawa Maru wilde bemannen, door den zwaren slag met water gevuld. De bemanning der sloep sprong over op bet stoomschip, met uitzondering van den schipper en één der roeiers, die met de sloep nit het gezicht ver dwenen. Deze personen werden door het overige deel der sloepbemanning, dat door de stoomboot aan wal werd gezet, verloren geacht, maar gelnkkig zijn de beide mannen eenigen tijd later met de sloep in de haven terecht gekomen, ;een hun echter by de duisternis en bet ruwe weder, niet dan na veel moeite en menig angstig oogenblik, is gelukt. Vrydagmiddag bad op de werf de Schelde aldaar de gehuwde sjouwerman F. Pluij- mers, wonende te Middelburg, terwijl bezig waB met het afgooien van stukken hont van de loopbrug bij den in aanbouw zynden kruiser Noordbrabant, het ongeluk met een stuk hont dat hy' naar beneden wierp, mede te vallen en op zijn hoofd terecht te komen, waardoor dit verbrijzeld werd. De ongelukkige was dadelyk dood. Dien zelfden dag brak een andere werkman aan die fabriek door een ongelukkig toeval der Te Serooskerke (Schonwen) is Vry- dagnacht, zooals nog in een gedeelte onzer vorige oplaag werd gemeld, de watermolen in den Lockers-polder afgebrand. Uit Hontenisse schrijft men ons: Reeds lang geleden besloot onze gemeente raad tot de, reeds sedert jaren zoo noodige uitbreiding der gemeentehaven te Walsoorden. Ook zonden reeds sedert eenige weken de plannen tot deze werken van hooger hand zyn goedgekeurd en nog boort men niets van eene aanbesteding. Zou men nog eens weer willen wachten tot een a. s. bietenseizoen de uitvoering onmogeiyk maakt Met het oog op de wenschelykheid, dat dit werk gereed zy vóór evengezegd vervoer aan vangt, is het thans meer dan tyd tot de aan besteding over te gaan; zoo zonden wy meenen. Aan den polder Borssele werden steen glooiing en het afdak der peilboot beschadigd. Vele stopsteenen zijn uit de glooiiDg gevloeid. Op den oever lagen vele Btukken losgekomen derrie. Aan den Van Citters-polder bereikte het wa ter de kruin van den zeedijk. Volgens nader bericht nit Waarde is de Westelijke Havendam, dienende om het Havenplateau te beschermen, geheel wegge slagen. Op enkele plaatsen is het nieuwe werk aan den dijk, waar die in 1898 werd opge hoogd, nog al beschadigd door het overslaande water. De bewoners van het vroegere veer- of schippershuis hebben nog al eenige schade geleden. Eenige hokken voor kippen, varkens eten, by het huis staande van den waterkant, konden het niet langer houden. De kippen zyn, een paar uitgezonderd, verdronken. Een zijmuur van genoemd huls, die gescheurd was, is thans wel een halve duim ontzet. Te Z y p e zyn de bils, 700 stuks, voor den tramweg gelost, gaan dryven. De nog drijvende werden Vrydag morgen door een paar schippers opgevischtoverigens lig- ze vermoedelijk tegen den Noord-Brabant- schen wal te Steenbergensche vliet of daar omtrent. en zandzuiger, Donderdag met een sleep bootje voor den wal te Brninisse ten an ker gekomen, ging eveneens dry ven en zit, voor zoover zichtbaar, op het Breukelenbergscha schor, terwijl een aakje, dat ook drift gewor den is, tegen het schor van den Anna Jacobor polder zit. Een schip, geladen met hooi, vet- loor zyn boot. Aan de verdedigingswerken en den zee dijk van den Van Haaf ten-polder, onder Oud- Vosmeer, werd groote schade aangebracht) de inwonende landbouwers hadden zich op het ergste voorbereid en hielden het vee gereed om het in den aangrenzenden Hollare-polder te Aan en nit den dyk voor den Nieuwen-polder is, volgens bericht nit S t a v e n i s s e, circa 400 M8 grond weggeslagen. Aan de water- keering van het calamiteus waterschap Stave nisse werd een gedeelte bazaltglooiing verwoest en aan den provincialen steiger werd eveneens groote schade toegebracht. De post uit Zierikzee, die anders circa twee uur in den nacht aldaar aankomt, arriveerde pas Vrijdag 's morgens over 9. Midden in den nacht had men de vloedplan ken nog gezet. Ook aan de calamiteuze polders Marga- retha c. a., Z e e u w sch- Vla a n d e;r,en O. D., is nog al schade toegebracht. Behalve verlies van grond, krammat en bezoding in de, in het najaar uitgevoerde dyksverbeteringen, sloeg ruim 3000 M* Vilvoordsche en 50 M* basaltglooiing los, terwyi de gestrande Noorsche bark Daphne een straudhoofd beschadigde. De herstelling van een en ander kan ongeveer f 4000 vorderen en daarvoor zullen de dyk- werkers een week of zes werk hebben. Overi gens hoorde men in bet vjjfde distriet niet

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 1