BUITENLAND. Verschillende Berichten. LAATSTE BERICHTEN. is op Walcheren niet bekend. Zijn kennis zal zich dan ook eenvoudig tot zijne woon plaats en omgeving bepalen. Op Walcheren toch is, volgens door ons ver kregen inlichtingen, van zulk eene ziekte onder de hazen niets bekend Er wordt tegenwoordig uit onze provincie al heel wat opgedischt door al die schrijf us- tige correspondenten Naar men ons meldt, moet er sprake zijn van eene telephonische verbinding van het steigerhuis te Borssele met de lijn Borssele- Goea. Een feit is het dat belangstellenden zeer naar bedoelde verbinding verlangen en de gelegenheid om van of naar den steiger te kunnen telefoneeren groot nut zou stichten. Te Wolfaartsdijk waren op 1 Januari vorig jaar 1053 m. en 1030 vr.; totaal 2083 zielen. De bevolking vermeerderde door 74 geboorten, 36 m. en 38 vr., en door 85 personen, 37 m. en 48 vr., die zich in de gemeente vestigdentotaal 159. De bevolking verminderde door 38 overlijdens, 20 m. en 18 vr., en door vertrek uit de gemeente met 101 zielen, 52 m. en 49 vr.totaal 139. De bevol king is toegenomen met 20 personen en bedroeg op 31 December jl. 2103 zielen, 1054 m. en 1049 vr. Er werden 13 huwelijken gesloten. Bij het schoonmaken van den ketel eeuer atoommachine in de remise te Draai brug ontplofte de daarvoor gebruikte olie, toen men met een brandende fakkel in de nabijheid kwam, met het treurige gevolg dat de poetser J. de K. deerlijk in het gezicht werd gebrand. ONDERZOEK monster duinwater uit de leiding der stad, door den heer A. J. WIJNNE. VoorkomenHelder, nagenoeg kleurloos, reuke looskoolzuur houdend. 493 milligr.p. liter. 123 370 110 afwezig, afwezig, afwezig. Vaste stoffen Gloeiverlies Gloeirest Keukenzout Ammoniak Salpeterigzure verbindingen Salpeterzure Hoeveelheid kaliumperman- ganaat, noodig ter oxy- datie Hardheid (Duitsche graden). Ijzer Middelburg, 29 December 3 milligr. p. liter. 10.8° afwezig. LETTEREN EN KUNST. OOXTOBBT, Dinsdag 10 Jan. te Goes gegeven door de heeren A. de Jong, muziekonderwij zer te Middelburg, met medewerking van den heer K. J. de Jong, phll. candidaat te Utrecht. Het programma luidde als volgt 1. 2o Sonate (A-dur) voor piano en viool, J. Brahms. 2. Aleeste de Glüek, caprice sur les airs de ballet, C. Saint-Saëns. 3. Andante en Hondo Russe, Ch. de Bériot. 4. 2e Sonate (A-dur) voor piano en viool J. Raff. Om een virtuoos te zijn worden drie dingen vereischtvolledige techniek, een verbazend geheugen en een groote moreele moed. Daar mede is het publiek tevreden. Maar 't komt mij eervoller voor als degelijk, algemeen ont wikkeld pianist genoemd te worden de naam „virtuoos" heeft immers somtijds een minder goede beteekenis. Een virtuoos kan acrobaat op de piano zijn en toch geen echte kunstenaar. De heer K. J. de Jong verdient, naar wat ik reeds bij zijn optreden alhier in 't vorig jaar kon opmerken, (hij speelde toen als solonummers eene Polonaise van Liszt en Intermezzo's van Brahms) den naam van virtuoos evenzeer als dien van degelijk musicus. Sedert dat vorig optreden heeft hg niet ge rust; zijn techniek is grooter geworden eD heeft gewonnen aan zekerheid en voordracht. Behalve den grooten aanleg, moet men de verbazende vlijt van den heer K. J. de Jong bewonderente meer omdat hij bijna autodidact is en de studie der muziek tot nu toe zijn bijvak was. Ik aarzel niet na 't concert van bet jaar echter weer 4 door overigden en 1 door bedanken voor het lidmaatschap, verloren. Om te beginnen was dat zeker geen onaar dig getalom te beginnen echter, want als wij in aanmerking DemeD, dat onze afdeeling zich uitBtrekt over onze geheele provincie, over 109 gemeenten dus, dan zou onze provincie al een heel droevig figuur maken, als dat getal bin nen niet al te langen tijd, niet een paar maal verdubbeld was. Wanneer ieder in zijne om geving met ijver werkzaam wil zijn om zoo- velen mogelijk over te halen zicb by ons aaB te sluiten, dan twgfelen wij er niet aan, of dat resultaat zal spoedig bereikt zijn. De con tributie kan daartoe toch geen beletsel zgn die bedraagt slechts 1.25 als minimum. Hoe meer men echter wil geveD, hoe liever. Wanneer wij nu ten slotte nog een terug blik slaan op het afgeloopen jaar, dan moeten wij erkennen, dat wij dankbaar zgn voor den ondervonden steun, zoowel van autoriteiten als particulieren, dankbaar, maar nog lang niet voldaaD. Van onze leden verwachten wg voor het vervolg, behalve hunne financieele, nog meer persoonlijke medewerking, medewerking door ons alle feiten op dit gebied mede te deelen, medewerking door zooveel mogelgk de zaak van dierenbescherming te bevorderen, mede werking door ons een groot aantal nieuwe leden toe te voeren. hedenavond het uit te spreken, dat de heer K. J. de Jong een pianist „von Gottes Gnaden" is. Ik neem 't programma van heden avond voor mijhet hoofd- en glansnummer, de prachtige en zelfs voor een grooter publiek dankbare 2e Sonate van Brahms vond eene vertolking, die van liefde en geestdrift voor 't heerlijke werk gloeide. Zóo moet Brahms worden uitgevoerd. Brahms' werk eisoht zelfs voor den hoogst ontwikkelden speler harden stryd met de buitengewone moeilijkheden. Maar de moeite wordt heerlgk beloond. De geestdrift der spelers deelde zicb heden ook aan 't publiek mede. Het 2e nummer, de Caprice van Saint-Saens is een elegant en geestig stuk voor een vir tuoos. De beer K. J. de Jong vertolkte haar met volkomen beheersching der techniek en met beminnelijke voordracht. Na da pauze speelde de heer A. de Jong het Andante en Rondo Busse', eene prachtige uitvoering, getuigende van de technische be kwaamheden van den speler. Het stuk zelf kon ons niet verwarmen't is uit de oude doos. Tot slotnommer diende de Sonate van Raff, een werk, schitterend van uiterlijk, knap en geacheveerd geschreven we vinden er soms te veel phrase in, ja soms is zy dramatisch, doch altyd boeiend voor het publiek. De vertolking verdiende den grootsten lof en het publiek was dan ook gul met zgn applaus. Jammer dat de opkomst zoo gering was, maar het Goesche publiek is wat traag in 't concertbezoek. Zelfs als 't iets buitengewoons geldt, zooals nu het spel van den heer K. J. de Jong, komt men in kleinen getale. Vatten we alles samen dan waren wy allen zeer tevreden en hoogst dankbaar voor 't ons geboden genot, en wg herbalen het Moge de jonge virtuoos zoo voortgaanda wij zyn er zeker vau zal hg binnenkorten tijd genoemd worden onder de eerste pianisten van onzen tijd. Goes, 10 Jan. OTTO LIES. Wy wilden den overleden, bekenden jour nalist Gerard Keller noemen een geestig schrgver. De zetter maakte ervan een guitig schrgver en wg zagen die zetfout over het hoofd. De redactie der Amhemsche courant wydt natuurlgk een opstel, vol warmte en eerbeid aan de nagedachtenis van haar gewezen hoofd redacteur. Daarin zegt zij o. a. »De politieke hoofdartikelen van Keller's hand in de Arnh. Cour. waren schaarschmaar vele. die bg schreef over maatschappelyke en plaatselijke toestanden, trokken algemeen de aandacht in de pers en in de kringen, waar zij effect moesten hebben. Wg zeiden 't reeds, dat zijn styl in die beschouwende of polemi ende opstellen uitmuntte door eenvoud, zakelijkheid en helderheid. De rubrieken Mengelwerk en Feuilleton be vatten jaren achtereen letterkundige bydragen van Keller, die tot de beste van zgn werken behooren. Wat was niet zijn jongste Kerst vertelling een juweeltje van gevoelvan voorgevoel misschien. In zijn polemiek en het beoordeelen van personen en toestanden kwam zgn echt libe rale, humane, verdraagzame geest steeds aaD den dag. Hij was niet party ziek en had een onbevangen blik op de goede hoedanigheden van andersdenkenden. Huichelarij intusschen haatte hij gruwelgk even erg als baatzucht. was oprecht: hg heeft, niets geschreven, dat tegen zijn overtuiging strceJ." De ontslapene was officier in de orde van Oranje-Nassau. Volgens het W. v. M. is de heer Van Milligen bgna gereed met een dramatisch werk een Nederlandschen tekst van Emil Coen derseen handeling in éen groot bedrgf, vrij bewerkt naar een episch fragment van Macpher son, den bekenden Ossian-dichtcr. Darthula is naam der heldin, naar wie het werk ge noemd is. - Het comité voor de te Antwerpen te houden Van Dijck-tentoonstelling is gevormd. Volgens het H. v. A. zullen tweeVlaam sche letterkundigen van verdiensten een geïl lustreerde geschiedenis der Vlaamsche letter kunde, aanvangende met 1830, bewerken. Het zgn de heeren Scharpé, professor van de hoogeschool te Leuven en Coopmau, werkend lid der Koninklijke Vlaamsche Academie. De eerste aflevering zal in den loop dezer maand verschijnen. - Adolf Wilhelmj, de zoon van August Wilhelmj, is benoemd tot eersten leeraar in het vioolspel aan de Kon. Academie te Dublin. ONDERWIJS. Benoemd tot onderwijzeres, met akte nuttige handwerken, aan de O. L. school te Scherpenissse mej. M, van Stapelen te Tholen. Een veertiental scholieren van de school te Oostkerke, gemeente Wolfaartsdgk, moeten voortaan de school te Oud-Sabbinge iekeD, omdat het gemeentebestuur anders verplicht is een nieuwen onderwijzer op te roepen voor eerstgenoemde school. Deze scho lieren wonen aan de Westzijde van den Veer weg. Te Groningen werd Zaterdag, onder voor zitterschap van jbr mr W. C. A. Alberda van Ekenstein, lid der Eerste Kamer, eene even druk bezochte als belangrijke vergadering van onderwijzers gehouden. In zijne openings woord zei spr.Opnieuw is het openbaar lager onderwys aangevallenopnieuw op eene wijze, die niet zoo zeer het principiëele raakt, waar velen op aankomt, maar hierop dat eenige openbare onderwijzers aangeklaagd zijn op een niet voldoende wyze de taak te behar tigen, welke het openbaar lager onderwijs stelt. Dit is meer Nu is ook weder bewezen, dat algemeene beschuldigingen niet kunnen gelden, omdat, naar de schuldigen gevraagd, deze niet kunnen worden aangewezen. De conclusie, welke men uit dergeiyke ge beurtenissen kan trekken is deze, dat dergeiyke gebeurtenissen in staat zijn het openbaar onderwijs te plaateen op het standpunt, waarop het behoort te staan. Geene zaak heeft in den laatsten tijd het openbaar lager onderwijs zooveel goed gedaan als de beschuldiging, door het hoofd der Israë litische gemeeente te Amsterdam ingebracht (toejuiching.) (N. R. Crt.) KERKNIEUWS, De heer D. G. M. Roldanus, predikant de Herv. Gem. te 's Hertogenhoscb, vierde Maandag 200 schrijft men aan Het Vad. het feest zijner 40-jarige ambtsvervulling eD zooals te voorzien was, heeft het den waardi- gen en beminnenswaardigen man bij die gele genheid aan bewijzen van belangstelling en hartelijke toegenegenheid allerminst ontbroken. Namens de Herv. gemeente te 's Bosch werd hem door dr Van der Flier een geschenk aan geboden, waaruit den geachten jubilaris heeft kunnen blijken hoezeer die gemeente den heer Roldanus op prijs stelt, en gedurende den geheeleu dag mochten de beer en mevrouw Roldanus zich verheugen in een overdruk be zoek, dat menigeen deed vergezeld gaan van eenig stoffelijk blgk van belangstelling. Zoo werd den jubilaris door iemand, die onbekend wenscht te blijveD, diens sprekend gelijkend portret ip olieverf vereerd, geschilderd door den Bosscben portretschilder, den heer B. M. Slager. De heer Roldanus, 26 Aug. 1834 te Doesburg geboren, begon zgn loopbaan te Wilnis, was daarna predikant te Oostzaanen gedurende de laatBte 33 jaar als zoodanig te 's Hertogenbosch werkzaam, alwaar bij, van af den 25n Nov. 1867, mede de betrekking van godsdienstleeraar in de gevangenis vervult. Naar men verneemt, is de heer Roldanus van voornemen, om tegen 1 Aug. a. s. emeritaat te vragen. Het jongste nommer van De Wereldkroniek geeft het portret van den Bosschen predikant met een bijschrift, ondei teekend B. Onder de état-major van Hr Ms pantser- dekscbip Friesland, dat den 14den dezer van uit Nieuwediep naar Indië zal vertrekken, ko men voor de adelborst le kl. W. C. A. Vink, en onder het machinisten-personeel de machi nist le kl. H. C. Bat en idem 2e kl. P. W. Bal. - De bevolking te Amsterdam steeg in 1898 van 503.045 tot 512.758; die te Rotter- 1 van 298.433 tot 309.307. Samen gingen j stedeu dus 20.587 zieleu vooruit, dat. is dus nog aardig wat meer dan de geheele be volking van Middelburg bedraagt. Daar de bevolking van Den Haag tot ruim 199 000 steeg, hebben de drie groote steden van ons land dus een bevolking van een miljoen. In de laatste mail kwam een bericht voor, ontleend aan de Nieuwe Vorstenlanden, dat het contract met de veelbesproken Javaantjes, die op de Tentoonstelling van Vrouwenarbeid te 's Hage zgn geweest, inderdaad luidde voor èen jaar. Er werd bijgevoegd, dat het opge maakt is voor den Regeut van Politie en dus ongelukkig rechtskracht miste. ,Wij kunnen dit thans bevestigen," zegt Het Vad. „op grond van uit Iadië gezonden scheiden, ons ter inzage verstrekt, waarvan de authenticiteit boven twgfel verheven is. In het contract, door de Javanen en den Regent vau Politie geteekend, wordt uitdrukkelijk gesproken van éen jaar en van een reis naar Amsterdam en ook niet van een tocht door Europa. De stukken, die de heer Bernard ons inder tijd toonde, zagen er heol anders uit, maar te Soerakarta was geen spoor van eenig ander contract of eenig afschrift te ontdekken dan het bovenbedoelde engagement voor éen jaar." Door den procureur-generaal hg het ge rechtshof te Leeuwarden is cassatie aangetee- kend tegen het arrest van dat hof, waarbij uitgemaakt is, dat de vergadering van het Leger des Heils niet zouden zijn godsdienstige Bij de Vereoniging van tot zekerheids stelling verplichte rijksambtenaren hebben zich thans aangeslote» 110 registratie-ambtenaren, 31 militaire ambtenaren, 11 diverse (waaronder 3 betaalmeesters), 704 post- en telegraafambte naren en 365 belastingambtenaren. De toetre ding van laatstgenoemde categorie is bijna algemeen, want op zes ontvangers na zgn allen lid geworden. Tot administrateur is benoemd de heer D. A. van Drooge te 's Gravenhage. Te 's Gravenhage is op 52 jarigen leeftgd overleden mevrouw Van SchalkwijkGöbel, oud-directrice van de verplegings-inricbting het Roode Kruis. Zij maakte tydens den Fransch-Duitschen oorlog deel uit van den ambulance-dienst, eu ontving bij het eindigen van dien krijg de berffineringsmedailles van de regeeringen van Nederland, Duitschland en Frankrijk. Bovendien ontving zij van wglen Koningin Sophie een kostbaar geschenk wegens hare toewijding aan den verplegingsdienst in tgd van oorlog. Aan het Oostelijk Viaduct te Amsterdam stonden een groote man met een grijzen baard, een kleine met houten beenende eerste bad de oudste rechten, hij stond er al 12jaar, maar de tweede zag er ongelukkiger uit, waar om hij de meeste centen kreeg. Die met den grgzen baard was daarover ontevreden en sprak er zyn concurrent eens om aan. Het antwoord bestoud in een pak slaag met een der krukken. Daarom werd voor de rechtbank 1 maand gevangenisstraf tegen hem Concurrentie in alles. Op een advertentie, Zaterdag avond in een Leidsch blad geplaatst, waarby een ver trouwd persoon voor toezicht en lichte werk zaamheden werd geyraagd, waren Maandag middag reeds 160 brieven ingekomen. Te Arnhem zal binnenkort een fabriek van automobielen worden opgericht. Het benoo- digde kapitaal schgnt reeds gevonden te zijn. Aldaar kreeg by een twist tusschen twee werklieden een derde, die de vechtenden wilde scheiden, met een scherp voor worp een steek onder de ribben. Zwaar bloedende werd de gewonde naar het diaconessenhuis vervoerd. Men vreest voor zijn behoud. Op een dorp in Ngmegen's omstreken sterft een koe naar het zeggen des volks „aan da tering." Een erg geval voor den boer, maar zoo heel erg toch niet, want het beest stond in „de fonds." Het nu in den grond te stoppen, was wel misschien het beste, maar tevens het onvoordeeligste geweest. Er kwam een kooper, deze kocht het beest voor f 9 Dit werd nu in een mand gepakt, op demand het woord „porselein", en daar ging het beestje, niet naar Nijmegen, neen een eindje verder, zeker naar een of andere „worstfabriek". Q Hoogeveen heeft wêer zijn trommelslager om te waarschuwen, dat het tijd is ter gaan. Er waren tien sollicitanten voor het haantje. Deze zonderlinge oproeping naar het bede huis dateert al van vóór 1652. Toen toch had men te Hoogeveen geen kerk, maar bevond zich op pl. m. een uur afstand, te Echten, een kapel en liet de heer van de heerlijkheid Ech ten, die van militairen bloede was, des Zondags trommelen, hetgeen op grooten afstand kon worden gehoord, om de menschen op te ken in die kapel hun godsdienstplichten te vervullen. Na het bouwen van de kerk te Hoogeveen bleef dit trommelen tot op den huidigen dag in zwang. Woensdag avond woedde te Antwerpen een felle brand in de sigarenfabriek van den beer Pauwels. Het verbod van de parimutuel op de Belgische renbanen veroorzaakt den Brussel- schen telefoondienst een verlies van 70.000 frs. Te Beveren-Waes, (België) vierde de vorige week een vrouw haar lOOsten verjaar dag. Een paar dagen later was zij dood. In Engeland en Wales zijn van de in voering der nieuwe vaecinewet, verleden jaar tot 31 December 275.000 kinderen wegens gemoedsbezwaren der ouders niet ingeënt. Oheiligschennis van Jenner's zegenrijke uitvinding. In een te Londen gehouden, zeer talrijk bezochte vergadering der Anti Sugar-bounty League is met algemeene stemmen, een besluit aangenomen, waarin tot de regeering het ver. zoek wordt gericht, onverwijld eene overeen komst aan te gaan met Duitschland, Oostenrijk Nederland en België, waarbg de suiker-premiën worden afgeschaft, en aan de suikerproducenten op de open Britsche markten zekerheid wordt gegeven tegen de met staatshulp ondersteunde meêdinging. Te Berlijn werd Maandagnacht een politie agent door straatslgpers aangevallen. De agent trok zijn revolver en schoot een der aanranders neer, die spoedig daarop overleed. De Oudejaarsnacht geeft wel eens aanlei ding tot minder stichtelgke tooneelen, evenals de Nieuwjaarsdag. Maar zoo erg als het te Stuttgart dien nacht is toegegaan, zal wel tot de zeldzaamheden behooren. Daar werden niet minder dan 249 personen in hechtenis geno men wegens mishandeling, r astver storing, enz. Tevens werden dien nacht twee politieagenten door eenige knapen, van 15 tot 18 jaren, levens- gevaarlgk verwond. Op een Nederlandsch schip te Ruhrort zijn bg de schippersvrouw zwarte pokken ge constateerd. Door een gasontploffing is het gemeente huis van de Deensche stad Svendburg vernield. Er gingeu vele kostbare documenten verloren Men heeft te Athene een aantal graftom- den ontgraven, een mausoleum met gepoly chromeerde zuilen, dagteekenende uit het Romaansche tijdperk, en ruim 300 Byzantgnsche munten. Te New-York is een wonderkind van vgf jaar te zien, en wel een neger knaap, die preekt, en dat op eene wijze welke diepen indruk maakt. Wat zal dat een pedant ventje worden! Bij Round Hook (Ver. St.) kwamen twee treinen in botsing. Men seint dat het aantal slachtoffers groot is. Vergaderingen, t'eucerten enz. Hiddelhnrg. Dondert 12 Jan. Verg. Schuttevaer. Café Rotterdam 8 u. Zaterdag 14 -Jan. Opera-voorstelling orgel fonds. Schouwburg 72/sU. Zondag en Maandag 15 en 16 Jan. Aqua rellen-tentoonstelling Pulchri Studio. - Museum- Schuttershof. Maandag 16 Jan. Voordracht Krediet. Natuurkundig-gezelschap. Sociëteit St. Joris 8 u. Maandag 16 Jan. Repetitie Zangv. T. O. en Concert- en gehoor zaal ll/a u. Dinsdag 17 Jan. Openb. Vergad. Christ. Hist. Kiezersbond. Schut tershof 8 u. Vrgdag 20 Jan. Uitvoering Concordia. Concert- en gehoorzaal 7Vs u. Donderd. 9 Febr. Voorstelling Ned. Too- ncebereeniging. Schouw burg V/t u. Dinsdag 21 Febr. Concert-Messcbaert-Rönt- gen. Concert- en gehoorz. Oostkapelie. D 0 n d e r d. 12 Jan. Verg. Varkensfonds. Her- berg-Rooae 7 n. Verkooping Staatshengsten Bergen op Zoom. Bij die heden (Woensdag) gehouden verkoo ping bedroeg de totale opbrengst der 14 dek hengsten f 32.340. Er was een zeer druk bezoek. Over de te koop aangeboden diereu liet men zich van verschillende deskundige zijden alles behalve gunstig uit. Dit deed 0. a. de meer derheid der commissie uit de Prov.vereeniging ter bevordering der paardenfokkerij in Gronin gen. Van de 3 leden verklaarden nl. 2 in het aan de Vereeniging uitgebrachte rapport, dat geen der staatshengsten, zooals deze zich op 14 Dec. jl. hebben getoond, voldoet aan de eischen, die gesteld worden by de inschrijving van een hengst in het Groningsch paarden stamboek. De commissie roemde evenwel zeer de con ditie, waarin de hengsten verkeerden en prees hoogelgk de leiding van het veulendepöt, die zeer zeker aan uitnemende handen is toever trouwd. De kalmte der hengsten vooral ook leverde het bewijs, dat het personeel op de meest wenschelyke wgze bij de verpleging is te werk gegaan. De ontwikkeling der drie jarigen voor de fokkery kwam der commissie echter als niet voldoende voor, althans in verband met de eischen der Groningsche fok- inrichting schenen zg over t algemeen wat licht van bouw. De gang der hengsten is ge middeld zeer goed en beter dan die der hengsten op do bekende j aarlij ksohe keuring te Aurich. De commissie meende echter, dat aan een viertal der hengsten, met name genoemd, te veel eer wordt bewezen door van staatswege als dekhengst te worden verkocht; zij had echter de vaste overtuiging, dat met de tegen woordige leiding voortgaande, voor de paarden fokkerij in Nederland gunstige resultaten zullen worden verkregen. Zeker zijn, zooals gemeld, in verband met opmerkingen, twee hengsten terug van de verkooping. Berlijn. In de zitting van de begrotings commissie uit den Rijksdag verklaarde de secretaris van marine uitdrukkeiyk, dat tot nog toe door niemand het plan is geopperd om een nieuwe vlootorganisatie aan den ryks- dag voor te leggen. Integendeel bestaat in alle gezaghebbende kringen het voornemen de vlootwet, door den Rijksdag goedgekeurd, in te voeren, zonder de daarbg gestelde grenzen te overschryden. Verkoopingen en Verpachtingen in Zeeland. Datnm Plaats. Voorwerpen. Information^ 12 Jan. Middelburg, Weiland, Huvert. 13 Meliskerke, Houtwaren, De Vos. Souburg, Houtwaren, De Vos. a Middelburg, Houtwaren, De ^oa. Vrouwepolder, Kaphout, 1 De es* B Oostkapelie, Hout, Verhuist, a Vrouwepolder, Hout, Verhulst. a Middelburg, Inboedel, [Notarishuis Middelburg, Hout, Tak. OoBtkapelle, Hout, Verhuist. Serooskerke, Bouwland eas., Tak. Middelburg, Huizen, Verhulst. 25 April Amemuiden, Inspan, Tak, na O. Souburg, Inspan, Loeff. Middelburg, Inspan, Verhuist, a Meliskerke, Inspan, Loeff. Mei O. Souburg, Inspan, Loeff* Algemeen Uverzieht. De storm, door Quesnay de Beaurepaire verwekt, zou uit kunnen zyn, als alle lieden verstandig en eerlgk waren. Want nu de toe lichting verschenen is, blijkt de beschuldiging tegen het hof zoo lichtvaardig te zijn, dat hij, die haar uitte, niet als een ernstig man is te beschouwen. Zelfs het in ons vorig nummer vermelde glas warme groc, dat den verkouden Picquart werd toegediend, paradeert in alle deftigheid onder de punten van beschuldiging. ;ze beschuldiging hangt samen met de andere reeds vermelde grief, dat het hof Picqnart met de gebruikelgke onderscheiding en niet als een boef behandelde. Dat het hof zoo deed was bekenden niet te verwonderen. Op zichzelf hebben de heeren geen reden om een verdachte reeds als oen veroordeelden booswicht te be handelen. En bovendien hetgeen by het onderzoek reeds aan het licht is gekomen, kan niet nalaten invloed te oefenen op de stemming. Het verhaal van Quesnay's vriend, den rechter Grosjean, staat al niet hooger dan het zyne. De zaak kon en moest dus uit zgn. Maar 'tis natuurlgkydel tegeloovendat zy daarom uit is. Niet alleen toch, dat de laster steeds het langste leeft, maar het onontwikkelde publiek, dat zich met enkele groote woorden voedt, heeft natuurlgk genoeg aan de conclusie van een raadsheer in het hof ten minste als die met haar antipathieën strookt. Zy vraagt niet naar toelichting en da gewetenlooze dry vers zullen de rest wel doen. Yoor de toekomst heeft de zaak dus niets van haar bedenkelijk karakter verloren. Er zgn giftige wapens uitgedeeld, en die zyn niet terug te halen. Vermoedelgk zal de zaak eerst Vrydag ge volgen hebben, want de kamer heeft twee dagen noodig voor haar constitueering, en tusschen die twee dagen valt de vrije Woens dag, zoodat het Vrydag wordt eer men wat zal hooren. De eerste zitting kenmerkte zich natuuriyk door zekere opwinding. Boisset, de nestor, hield de gebruikeiyke rede,

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 2