Verschillende Berichten. aar Treub onlangs in hetzelfde gebouw een rede hield, waarover de raad onlangs tweemaal had beraadslaagd ten slotte en beslist. Aan lokkend was dat niet. Maar 't is medegevallen. De voorzitter van den BestuurdersbondD. Bimmel, die over het jongste raadsbesluit zou spreken, beeft slechts een half uur het woord gevoerd jen een'debat was er eigenlijk niet. Alles bepaalde zich tot enkele opmerkingen. Wat nu de critiek op het raadsbesluit be treft, deze gold in de eerste plaats de aanne ming van het amendement om lagere looncijfers aan te nemen, dan burg. en wetb. haddeD voorgesteld. Door dat amendement was het doel van het verzoek van den Bestuurdersbond gemist. Do spreker zelf zeide er geen doekjes om te winden, dat het doel was geweest tot een algemeene loonsverhooging te komen. Daarbij had hij gelegenheid de houding van enkele raadsleden, vooral die van de heer en Van de Ree en Van Dunnó, te gispen en in het alge meen af te keuren, dat de meerderheid, welke bij de principieele beslissing democratisch zich toonde, bij de Btemming over de cijfers con servatief bleek. Zeer opvallend achtte de spre ker het, dat twee door hem als aristocraten geschetste raadsleden, de heeren Den Bouw meester en Snouck Hurgronjo, juist in den geest van het verzoek van den Bond hadden gestemd, betgeen de arbeiders wel onthouden mochten. Wat. de algemeene strekking van de voor dracht betrof, laakte bij het dat, terwijl het voorstel toch het gevolg was van een adres van den Bestuurdersbond, noch dit lichaam, noch den vakvereenigingen om inlichtingen of advies was gevraagd, terwijl een vorige maal de door den Raad met een onderzoek belastte com missie wel de patroons had gehoord en toen V8n dezen had vernomen, dat 50 van de Middelbnrgsche werklieden ezels waren. Over de bijzonderheden van de regeling laakte hij het, dat zoo'n onderscheid was gemaakt in het loon van een bekwaam en een minder be kwaam werkman, terwijl de maag van beiden toch dezelfde eischen stelt. Verder wees hij op de bepaling, dat minder valide werklieden van bet minimum-loon zou den kunnen worden uitgezonderd. Dat gaf aanleidiüg tot misbruik. En daarom moesten de werklieden, als de nieuwe bepalingen in werking tradeD, goed opletten en zoo noodig protesteeren. Aan deze beschouwing knoopte hg vast een oproeping aan alle werklieden, om zich toch aaneen te sluiten, daar lauwheid de kracht verlamde. Ten slotte stelde hij een motie, strekkende om den Raad mede te deelen, dat de nu aan genomen bepalingen weinig of geen waarde hebben, waarom de wenschelijkheid werd uit gesproken, dat de raad nog aanleiding zou vinden de bepalingen in den geest van hét- oorspronkelijk voorstel te wijzigen. Door een der aanwezigen werd vruchteloos getracht een meerderheid te vinden voor een amendement, waarin werd uitgedrukt, dat de raad de arbeiderB, als het hun belangen geldt, als onmondigen beschouwt, maar hen wel voor vol aanziet als het aankomt op betaling van belasting. Na eenige opmerkingen werd de motie on gewijzigd goedgekeurd. Uit Vlissingen. Op 31 December 1897 waren te Vlissingen 103 werkgevers, die met jeugdige personen beneden den lOjarigen leeftijd (213 jODgensen 53 meisjes) of met vrouwen (66) werkten, terwijl in omloop waren 266 geldige arbeids kaarten. In den loop van 1898 werden ia het geheel 286 nieuwe arbeidskaarten uitgereikt en 240 ingetrokken, zoodat op 31 December 1898 nog in omloop waren 312 geldige arbeidskaarten en wel 225 voor jongens en 87 voor meisjes beneden den 16-jarigen leeftijd, die met 83 vrouwen bij 125 werkgevers werkzaam waren. Wegens overtreding van de arbeidswet wer den 10 processen-verbaal opgemaakt. Van 41 ongevallen, die in fabrieken of werkplaatsen voorkwamen, werden kennisge vingen ingezonden. De schippersknecht J. DroDkers te Bath is aangesteld tot kommies te water bij de Ambulante Recherche in de le afdeeling. is er toen ook proces verbaal tegen die Belgen opgemaakt, o. a. ook door de marechaussees. Eene vervolging is echter niet tegeu hen in gesteld. En nu is ons wel van betrouwbare zijde bericht, dat zij, nadat proces-verbaal was opgemaakt, in Zeeland althans hun gruwelijk handwerk niet hebben hervat, maar hoelang zal dat duren Wij vreezen maar al te zeer, dat zij, als zij bemerken dat die processen- verbaal niet tot eene vervolging hebben geleid, zullen terugkomen en daarmede voortgaan. Een afdoend middel daartegen zou bet voor zeker zijn als kon worden verkregen, dat de kikvorscheD, evenals in België, onder de be schermde dieren werden opgenomen, daar ze toch voor den landbouw zoo hoogst nuttig zijn. Wij weteD, dat door het hoofdbestuur en ook door anderen reeds stappen in die richting zijn gedaan. Ook onze voorzitter beeft er bij den directeur-generaal der afdee ling Landbouw, mr. Sickeaz, op aangedrongen. Hopen wij, dat die pogingen alsnog met succes mogen bekroond worden. Een andere oplossing zou wellicht ook nog mogelijk zijD, als van de gemeentebesturen verkregen kon worden, dat zij in hunne po litieverordeningen eene bepaling opnamen, strafbaar stellende het op noodeloos pijnlijke of kwellende wijze dooden van dieren. Daar onder zou «Jan tevens vallen het levend villen van palingen en konijnen, het levend plukken ?rd kippen enz. Gedurende de vorige week werden van B r ui n i sse verzonden 2400 tonnen mosselen naar Holland, België, Frankrijk en Engeland ai f 1.50 tot f 1.80 per ton en enkele party t jes nog daarboven. Zaterdag werd door den ryks-veld wachter te Koewacht een persoon betrapt, die bezig was de toppen uit jonge sparren te snij den. De dader, onraad bemerkende, zette het op een loopen, maar liet drie baaltjes, gevuld met zulke toppen, een paar klompen en een hoed achter. Deze voorwerpen zullen waar schijnlijk tot de ontdekking van den dader leiden, en dat is te hopen daar de schade niet gering is. Het bestrijken dier toppen met een soort roode verf is in een boschrijke streek bijna een ondoeniyk werkbovendien hoeft, naar wel eens beweerd wordt, die voorzorgsmaat regel niet het gewenschte resultaat. De landbouwer Th. B., te Z u i d,d o r p e heeft van den commissaris der Koningin verlof bekomen zijn gestolen koe, die te Lo keren op stal staat, weer over de grenzen te rug te voeren. Een ingezetene van Zuiddorpe had het bui tenkansje van vier otters, die veel schade aan richtten in een Belgische viBseherij, een te schieten. Het Belgische gouvernement be taalt voor een gedooden otter 10 frs, terwijl de huid tegenwoordig 20 frs opbrengt. Natuurkundig Gezelschap te Middelburg. Op de bij eenkomst van Maandagavond sprak ditmaal de beer W. Chr. Noske, tuinbouwkun dige alhier, die tot onderwerp had gekozen beschadigingen aan en beschadigers van cultuur- gewassen. Spreker begon met op te merken, dat de plantenziekten nog verre van algemeen bekend en bestudeerd zijn, niettegenstaande het groote belang, dat men bij een nauwkeurige kennis hiervan heeft. De vijanden onzer cultuurplan, ten zijn zoowel planten, en hieronder voor- naamlijk fungi of zwammen, als dieren. Uit beide rubrieken werden nu achtereenvolgens meerdere belangrijke soorten besproken, en xaet behulp van demonstratie-materiaal en licht beelden verduidelijkt. Zoo vernamen we, waar door het „roest" van den peerenboom en de krulziekte der perzikboomen worden veroor zaakt. Vervolgens besprak de heer Noske de oorzaak der gomziekte van kersen- en pruimen- boomen, waarvan de parasiet door onzen land genoot prof. Beijerinck is ontdekt en door prof. Oudemans Coryneum Bcijerincki is genoemd, en de brand- en roestzwammen op onze granen. Omtrent de schadelijke dieren werd o. a. her innerd aan de groote verwoestingen, die door kevers aan bosschen zijn aangericht, en werden verschillende hout- en schorskevers vertoond en besproken, alsmede de verwoestingen getoond, die deze kleine dieren in hout kunnen teweeg brengen. Voorts werd een en ender medege deeld van den meikever, waarvan de larve (engerling) nog schadelijker is dan het insekt zelf, van den ftambozenbever, van schadelijke vlinders, e. a., terwijl na de pauze de mieren, bladluizen en schildluizen werden behandeld. Spreker behandelde ook de middelen van tegenweer, die de natuur zelve tegen de para sieten aanwendthoe zij bv. niet bestand zijn tegen afwisseling van koude en vocht en hoe zij weer op haar beurt belaagd worden door sluipwespeu, waarvan meerdere voorbeelden werden vertoond. Dit deel van zijn rede gaf den spreker aanleiding op te komen tegen het dwaalbegrip, als zou de vroegtijdige ver schijning van een vlinder of meikever of ander insect een voorbode zijn van een vroege lente of zachteu zomer. Zulke diereu overwinteren in schuilhoeken of in den bodem en komen dan wel eens op zachte winterdagen voorden dag, een doodgewoon verschijnsel dus, maar dat met het nog komende jaargetijde in geen verband staat. Eveneens werd er op gewezen, hoe door onoordeelkundige behandeling van planten (de wijze van snoeien bv.) het ont wikkelen van parasieten kan worden in de hand gewerkt. Ten slotte stond de heer Noske eenigszins uitvoeriger stil bij de rol, die de regenworm in de natuur speelt, en toonde aan waarom deze tot de nuttige, en de mol, die van regenwormen leeft, tot de schadelijke dieren moet worden gerekend en deed ons kennis maken met de natuurlijke geschiedenis en de Voor dat wij bi8r echter nader op aandrin gen, zouden wij gaarne zien, dat door eene speciale commissie, liefst door het Hoofdbe stuur te benoemen, een onderzoek werd inge steld naar de wenschelijkheid en mogelijkheid van het opnemen van deze en andere bepa lingen op dit gebied t) in de gemeentelijke verordeningenen tevens naar de beste wijze om de opDemiDg van dergelijke bepalingen in die verordeningen te bevorderen. Zoo doende zouden wij kunnen verkrijgen een zoo volledig mogelijk stel bepalingen op dit ge bied, waarvan de opname in die verordenin- ge nwenschelijk is, en zou dan bevorderd kunnen worden, dat die algemeen werden op genomen. In dien geest hopen wij dan ook een voorstel te doen. (Slot volgt.) f) Wjj wijzen b> v op een verbod, om krenpele, gewonde of drachtige dieren als trekdieren te gebruiken' op een verplichting voor geleiders van hondenkarren* om steeds of althans de wintermaanden, een matje of kleed bij zich te hebben, om dat onder de bonden nit te spreiden, als ze stil staan enz. De Middelburgsche couran t wordt 's avonds te zeven uur in Vlissingen uitgegeven. Dagelijks worden, tegen twee gulden per kwartaal, abonnementen aangenomen door de agent C. N. J. DE YEY ME8T- DAGH aldaar, leefwijze van den San-José-scbildluis, die tegen woordig zulke verwoestingen aanricht. Met belangstelling nam het gehoor kennis van deze interessante mededeelingen uit een belangrijk onderdeel der natuurstudie eu be- taigde den spreker, die (behalve door zijn onlangs verschenen werk) ook thans, door zijn fraai materiaal en duidelijke lichtbeelden, ge tuigenis aflegde van zijn vele studiën op dit gebied, door een hartelijk applaus zijn- dank baarheid. Maandag a. zal in het Gezelschap de heer C. Krediet van Breda een voordracht houden over de scheikundige werking van den elec- trischen stroom met hare toepassingen. LOOP DER BEVOLKING. De bevolking vaB Vlissingen bestond op 31 December 1897 uit 8805 m., 9041 v., totaal 17.846 p. Zij vermeerderde door vestiging met 1020 m., 639 v., totaal 1659 p., en door geboorte met 353 m., 337 v., totaal 690 p., dus in het geheel met 1373 m., 976 v., totaal 2349 p. Vermindering had plaats door vertrek met 970 m., 548 v., totaal 1518 p. en door overlij den met 159 m., 147 v., totaal 306 p., dus in het geheel met 1129 m., 695 v., totaal 1824 p. Derhalve was de geheels vermeerdering 244 m., 281 v„ totaal 525 p. en bestond dus de bevolking op 31 December 1898 uit 9049 m., 9332 v., totaal 18.381 p. In den loop van 1898 werden 82 huwelijken gesloten, waarvan tusscben jonge mannen en jonge dochters 69, tuaschen jonge mannen en weduwen 2, tusschen weduwnaars en jonge dochters 8, tusschen weduwnaars en weduwen 2 en tusschen gescheiden mannen en weduwen 1. By die huwelijken had 1 erkenning plaats en wel van een kind van het vrouwelijk ge slacht. Vonnissen tot echtscheiding werden niet in. geschreven, terwijl geene akten van erkenning werden opgemaakt. Geboren werden, als behoorende tot de wer kelijke bevolking, 689 kinderen, waarvan 353 van het mannelijk en 336 van het vrouwelijk geslacht; bovendien werden elders 2 meisjes geboren,terwijl 1 meisje aldaar geboren werd, dat tot de bevolking eener andere gemeente behoorde. Onder de geborenen zyn begrepen 4 paar tweelingen (5 van het maunelyk en 3 van het vrouwelyk geslacht) en in onecht ge boren 11 kinderen (7 van het mannelijk en 4 van het vrouwelijk geslacht.) Er overleden, als behoorende tot de werke lijke bevolking 306 personen, waarvan onge huwde mannen 113, gehuwde mannen 42, weduwnaars 5, ongehuwde vrouwen 95, ge huwde vrouwen 22 en weduwen 29. Als levenloos geboren werden aangegeven 16 kinderen van het mannelijk en 18 kinderen van het vrouwelijk geslacht, waarvan 1 van het mannelijk en 2 van het vrouwelyk geslacht in onecht geboren. Elders overleden 3 personen van het man nelijk en 2 van het vrouwelyk peslacht, ter wijl hier overleden 2 personen van het man nelijk eu 3 van het vrouwelijk geslacht, die tot de bevolking van andere gemeenten be hoorden. In het geheel overtreft het aantal geboorten dat der overledenen met 384. De bevolking van Hoek bedroeg op 1 Jan. 2247 personen, en wel 1103 m. en 1144 vr. In het afgeloopen jaar vermeerderde zij met 43 personen, nl. 14 m. en 29 vr. LETTEREN EN KUNST. Wy ontviDgen het jaarboekje van den Nederlandschen Vredebond voor 1899. Het •evat wêer de gebruikelijke opgaven, o. a. het reglement van den Bond, en menige lezens waardige bijdrage, waarop wy nog wel gelegen heid zullen hebben meer in 't bijzonder te wijzen. Met ingenomenheid wordt natuurlijk herinnerd aan de boodschap van den Czaar. De verschillende afdeelingen tellen de vol gende aantallen ledenDordrecht 97, *s Graven- hage 238, van wie 65 buiten 's Gravenhage, Groningen 35, Groningen, studenten afdeeling, 41, Leeuwarden 45, Leiden 17, Winterswijk 67 en Wormerveer 16, terwijl het aantal alge meene leden van den Bond 71 bedraagt. Het hoofdbestuur bestaat thans uit de heeren mr J. B. Breukelman, voorzitter, mr C. Bake, onder-voorzitter, dr S. Baart de la Faille, pen ningmeester, mr A. Telting, mr Th. G. van Eek, C. Middelkoop W.zn. en J. A. Mazel, secretaris. Dan ontvingen wij nog een Voetbal-Almanak 1898/99, uitgegeven door den Nederlandschen Voetbalbond. Zeker een voor belangstellenden en de leden der voetbalclubs interessant boekje, dat behalve de gewone opgaven en verslagen eenige por tretten bevat van bekende personen op het gebied van dit soort sport. Wij zagen daaruit, dat op eenige bestuurs vergaderingen van afdeelingen het indertijd te Middelburg voorgevallene, bij gelegen heid van een wedstrijd tusschen Middelburg en Rotterdam, is behandelden dat de voorzitter in de algemeene vergadering, 15 Mei te Arnhem gehouden, zijne afkeuring daarover uitsprak en uiterste gestrengheid van de zijde van het bestuur daartegen aankondigde. Bijzonderheden over die besprekingen wor den niet vermeld. Te Amsterdam is, op 74-jarigeu ouderdom, overleden de heer Job. M. CoeneD, die als componist en orkestdirecteur jarenlang te Amsterdam een welbekenden naam had. Hij was indertijd orkestdirecteur aan den Stadsschouwburg, dirigeerde langen tijd de concerten van de maatschappij Felix Meritis en daarca het orkest van het Paleis voor Volksvlijt. In dit orkest oogstte Coenen zijn groote lauweren. Daar componeerde hij tal van ouver tures, eenige marschen, cantates en een menigte fantasieën voor strijkorkest. Tot zyn voornaamste werken moeten gere kend worden een ouverture Floris V, door de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst bekroond, evenals zijn cantate Ada van Hol land. Later componeerde hij o. a. zijn opera Bertha en Siegfriedwaarvan vele gedeelten meermalen op concerten ten gehoore werden gebracht. De heer Coenen was ook jaren lang kapel meester der dd. schutterij te Amsterdam, en met de ballet-muziek en de klassieke concer ten in het paleis oogstte by vele lauweren. De overledene was ridder van de Eikenkroon. (Eb ld.) LANDBOUWr Ook onder de koeien van den landbouwer Ed. de Munck te Zuiddorpe is mond- en klauwzeer uitgebroken. Blijkens bekendmaking van den minister van binnenlandsche zaken ia de St. Ct. zullen de hengsten van 's rijks hengstveulendepot te Bergen op Zoom Loke en Settling, door onvoor ziene omstandigheden, bij den verkoop van rijkswege aldaar op 11 Januari a.s., niet als dekhengsten ten verkoop aangeboden kunnen worden. Het aantal der te verkoopen dek hengsten bedraagt mitsdien 14. RECHTSZAKEN. De directrice van de gemeente-bewaar school te Tholen, beschuldigd van mishandeling van een kind, dat ter bewaarschool ging, is door de rechtbank te Zieribzee v r y g e- spr oken. Het kan zonderling loopen met berichten- Sommige mededeelingen komen na zekeren tyd weêr eens opduiken, vaak tot leering en stich ting van een ander geslacht dat ze niet kent. Zoo ook het bericht over de rustdagen, uit een ander blad in ons vorig nommer overge nomen. Een onzer trouwe lezeressen, wier geheugen wij gaarne den tol onzer bewondering betalen, verklaarde zich die opgaaf nog zeer goed uit haar jeugd te herinneren. En als proef op de som, liet zy ons zien het aardige kinderboek Losse bladen voor de Nederlandsche jeugdin 1857 verschenen. Daarin komt die mededeeling voor; edoch met een kleine vraag tot slot; nl. deze„Maar de luiaards Ja, die vieren eigen lijk al die (rust) dagen en zijn toch soms daarmee nog niet tevreden." Bij den aanvang der raadszitting te Am sterdam, Maandag, bracht de heer Nolting klachten te berde over het misbruik van col- porteeren voor liefdadige doeleinden. Het groot ste deel der geïnde gelden ook de voorzit ter gaf dit toe kwam niet aan het adres, waarvoor het gegeven werd, maar in de zak ken der collectanten. Hy wilde, voor zooveel doeniyk, trachten om misbruiken tegen te gaan. Amsterdam heeft ernstig tegen dit euvel te kampen. In Amsterdam zijn'er mannen, die zich noemen „generale agenten voor Nederland van het Marinefonds en verdere liefdadige doeleinden." Zij belasten zich met het houden van collec ten en berekenen 10 pet plus reis-, verblijft en andere kosten of 20 pet waaronder alle onkosten begrepen. Wordt er niets ontvangen, dan berekenen zy ook niets. De onderwijzer J. F. Pruim, te Arnhem, die om de bekende reden niet tot een hoogere klasse bevorderd werd, zal door zyn niet- bevordering geen flnancieele schade lijden, daar hij door de weerstandskas van den Bond van Nederlandsche onderwyzers gesteund zal wor den. Er bestaat kans, dat het bekende hótel Berg en Dal in andere handen zal overgaan. Er is daarvoor een ernstig bod gedaan. Omtrent het ongeluk te Gastel meldt men nog nader dat niet éen, maar 18 dynamietpa tronen in het kolenschip, liggende voor de suikerfabriek, gevonden zyn. Het mag een wonder heeten, dat er niet meer ongelukken plaats hadden, daar er werklieden met twee en drie in den zak liepen, die zij tehuis in de kachel wilden werpen, om de anderen eens te verschrikken. Nauwelijks echter hadden zij de verschrik kelijke uitwerking van zoo'd patroon gezien, of ze wierpen ze in de rivier. De onvoorzichtige werkman, die een patroon deed ontploffen, is voor zyn leven verminkt; vier vingers zyn reeds afgezet en ook zal hij zyn linkeroog moeten missen. Uit Rotterdam. Aldaar viel een onbe kende man in het water en verdronk en sloegen in een bierhuis een drietal personen alles kort en klein. In die stad ontstond Maandag door broeiing brand op de graanzolders van het Leidsche veen. Een groote partij brandende tarwe werd op straat geworpen en aldaar geblnscht, waardoor waterschade op de lagere verdie pingen, vol koffie en tabak, voorkomen werd. Op een uit Amerika te Rotterdam aan gekomen Engelsch stoomschip was te Brooklyn by de inlading een stoker tusschen de stoom machine geraakt en aan splinters geslagen, waarby het onderbeen tusschen het graan terecht kwam en niet gevonden is kunnen worden. In Rotterdam nu kwam dit te voor schijn. Daar de elevator onklaar was gewor den had de man zich daarin begeven zonder zich te overtuigen dat de machine stilstond. Vandaar het ongeluk. Te Koudekerbe, by Leiden, werd in een stoomkorenmolen een zestienjarige jongen door bet kamrad by de kleeren gegrepen met het gevolg, dat hij deerlyk werd verwond. Een groot gedeelte van zijn borst werd ontveld. Te Amsterdam zijn 100 zilveren en gouden horloges uit eene vitrine gestolen. Te Hagen viel een man, die met een brandende sigaar naar bed ging, in slaap en liet de sigaar vallen, waardoor het beddegoed in brand geraakte en de man stikte. Toen men het ongeluk ontdekte, was het ïyk reeds geheel verkoold. ONZE VORSTINNEN. In den jongsten Haagschen brief van De Tijd wordt gewezen op de lieftalligheid van onze koningin, die ook onder de lagere hof beambten meer en meer de harten wint door hare vriendelijkhei J. Verder zegt de schrijver Wat H. M. de koningin-moeder betreft, kan worden medegedeeld, dat het verzwikken van den voet haar nog altijd eenige moeilijkheid veroorzaakt by het loopen, doch dat de zeer lichte aandoening steeds meer wykt, juist door het nemen van veel beweging, waartoe zij, op advies van haar geneesheer, overging. By deze gelegenheid is het treffend, te zien met hoeveel liefdezorgen koningin Wilhelmina haar moeder omringt. Aan het Hof maakt het waarnemen daarvan een voortreffelijken indruk. Tot in kleine bijzonderheden komt die zorg voor haar moeder uit. Zoo verhaalde eeu mijner protestanteche vrienden, dat by een godsdienst oefening in de Kloosterkerk had bygewoond, waarby fl.H. M.M. tegenwoordig waren. De koningin liet, als naar gewoonte, haar moeder voorgaar, en toen deze gezeten was, zette zij persoonlijk een bankje neder voor den kwaden voet en wierp over het getroffen been een dekkleedje. Men had erop gerekend, dat dit door den kerkdienaar zou geschieden, en men was dus verrast, toen de koningin zich het genot niet liet rooven, het zelve te doen. Over den gezondheidetoestand van H. M. de koningin-moeder werd in den jongsten tijdeen nogal onrustbarend bericht verspreid, 't welk echter dadelijk werd tegengesproken. Dit laat ste verblydde my van harte. En om die reden doet het my leed, dat van een zyde, welker oranjeliefde onverdacht is, en die goed inge licht kan wezen ondanks die tegenspraak, wordt volgehouden, dat de geliefde voretin wel degelyk lijdende is aan een zorgeischend verschyneel in de ingewanden, 't welk zou kunnen leiden tot het inroepen van chirurgi- cale hulp, die dan werkelijk te Bonn zou wor den gezocht. Daar men in de hooge omgeving der koningin-moeder het bestaan dier ziekelyke aandoening tegenspreekt, wil ik vurig hopen, dat de tegenspraak volkomen gewettigd is. Vergaat in November de wereld? In het Nwfedepartement Utrecht behandelde onlangs de hoogleeraar Nyland de veelbespro ken bewering, dat de aarde in November van dit jaar veel kans heeft in botsing te komen met een komeet? Vooraf ging, blijkens het verslag in het Dtr. Dbl. een breede beschouwing van het zonne stelsel en voorts over den vermoedelijken aard van kometen. Kunnen nu die kometen fataal worden voor onze aarde? Met deze vraag was spr. tot zyn eigenlijk onderwerp gekomen, en ter beant woording daarvan wees hy nog even terug op de door hem verduidelijkte toevallige en perio dieke kometen, van welke toevallige er 2 A 3 per jaar tot ons komen. Een daarvan zou zeker wel eene botsing kunnen geven, maar gelukkig is de kaus daarop niet groot, nl. niet meer dan één tien millioenste, zoowat over eenkomende, zei spr., met de kans die iemand heeft om uit een volgeladen korenschuur een vooraf door een ander geteebenden graankorrel by eersten greep weg te halen. Maar als er toch eens zulk een botsing plaats had Ja, dan zou die by de aangewezen snelheid van 50 kilometer per seconde zeker voor ons gevaarlyk knnnen worden. Gingen we alleen door den staart, dan zou een prach. tig vuurwerk ons ten deel vallen, maar botsen we met den petroleumbal zelf, dan stond ons de dood op velerlei manier te wachtendoor verbranding, verstikking enz., terwijl boven dien de aarde zelf den Btoot niet zou kunnen weerstaan, maar open gestooten zou wordeD, waardoor haar inwendig chaotisch vuur zou uitkomen. Men ziet dns, dat znlb een stoot ernstige gevolgen zou hebben, en gelukkig is't daarom dat de kans er op zoo gering is. Toeh heeft de voorspelling van den kwakzalver Falb voorheen zelf een ernstig en bekwaam astro noom dat op 13 Nov. 1899 zulk een bot sing zou plaats hebben, velen verontrust, daar ook vele couranten niet zyn achtergebleven om de onrust te vergrooten. Maar als eerste gerustelling deelde spreker mee, dat hij, Falb naar zyn werkelyke meening gevraagd heb bende, van dezen ten antwoord kreeg, dat die stoot in November niet zal, maar kan plaats hebben. Spr.'s meaning is ook, dat de botsing moge- lyk is, maar dan moeten a. de banen van planeet en komeet elkaar snijden b planeet en komeet juist op een zelfde oogen- blik in het kruispunt zijn. In 1866 was de kortste afstand der komeet dezelfde die nu in November weer verwacht wordt een millioen kilometer. Nu zal die misschien drie millioen bedragen, maar in die berekening ban vergisssing wezen. Geeft die vergissing nog grooter afstand, dan zou 't zelfs kunnen zyn, dat de komeet maar eventjes door ons te zien is. Er is dus kans, maar een zeer, zeer geringe, veel geriDger zelfs dan op menig ander onge luk. Spr. meende dan ook ten besluite zyner voordracht te mogen aanraden, zich nog niet te veel door angst te laten overmeesteren.' By de verpachting van de societeitszalen van het Kurhaus te Ostende (speelclnb) waren er aanbiedingen van 1.755.000, 1.530.000 en 1.359,000 francs per jaar, voor een pacht van vier jaar, met 2 jaar optie. In België bomt weer het bericht van eene werkstaking: Te Ecaussioes (Henegouwen) hebben nl. in de groote granietgroeven 2000 arbeiders, tengevolge van het invoeren ©ener

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 2