MIDDELBIRGSCHE COURANT. BUITENLAND. N°. 7. 1899, Maandag 9 Januari. 142° Jaargang. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2.- Afkonderlijke nummexs kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 7 Jan. 8 u. vm. 39 gr. 12 u. 44 gr. av. 4 u. 44 gr. F. Verw. matige Z. wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te Zierikzee: A. C. de Moorj; te Tholen: W. Al van nusu wjsnhdijzen; te Terneuzen; M. ne Jonge. Bij deze courant behoort een Bijvoegsel. Middelburg 7 Januari. Revisie en gratie. In het Hbid komt eene gedachtenwisseling voor, waarvan het nuttig kan zijn de daarbij door dat blad gegeven ophelderingen verder bekend te maken. Er zijn in de zaak-Hogerbuis, die door de socialisten meer en meer gemaakt is tot een party-kwestie, tot een middel om agitatie te wekken, zoovelen die slechts gedachteloos mêe redeneeren en napraten wat anderen zeggen. Eu als men dan een man als Domela Nieuwen- buis, die zich als voorlichter van bet volk beeft opgeworpen; die zelfs in Engeland het publiek heeft willen inlichten omtrent die zaak, vragen ziet doen, die getuigen van totaal gebrek aan kennis van de eerste voorschriften voor onze rechtspleging; als men dan zulke mannen maar altijd door boort redeneeren en leven maken, omdat zij zich niet eens de moeite getroosten, vóór zij spreken of schrijven, zich op de hoogte te stellen van datgene, waarover zij een oordeel uitspreken, dan is het toch waariyk niet te verwonderen, dat ook het groote publiek verkeerd redeneert en ongemotiveerde opmer kingen maakt. Dat publiek mag men zyn oppervlakkig oordeel niet kwalijk nemenmaar de leiders> die het op een dwaalspoor brengendie het halve waarheden opdisschen, of scheve voor stellingen geven van rechtstoestanden of var feiten, die zijn te laken. De heer Domela "Nieuwenhuis nn vergeleek opnieuw de zaak Dreyfus met die van de Gebr. Hogerhuis. Nu is er al zoo dikwgls opgemerkt, dat dit niet opgaat, dat wij hierover niet veel meer behoeven uit te wijden. Enkele punten dienen echter nog wel eens gereleveerd te worden In de eerste plaats zyn ze niet te vergelij ken, omdat in de zaak-Dreyfus de militaire, bij de zaak-Hogerhuis de burgerlijke rechter vonnis velde. Maar zelfs al behoorden beide bij laatstgenoemden rechter thuis, dan nog verschilt de rechtspraak in Frankrijk in tal van opzichten te veel van de onze, om ze ook dan nog op een lijn te stellen. Verder: In de zaak-Hogerhuis zijn geen geheime stukken; is alleB openbaar geweest. In ons land komen zelfs fouten of misvattingen, door rechterlijk colleges gemaakt, dadelijk in het volle licht is door onze wetten en voorschriften vanzelf aangewezen de weg, die een zaak als die dei meergenoemde gebroeders moet afleggenkan er van by belangen of nevenbedoelingen geen kwestie zyn. Trouwens, welk voordeel kan een rechter, die in deze uitspraak deed, erbij hebben dat de Gebr. Hogerhuis werden veroordeeld, als een ander de schuldige is. Zijn plicht is naar eeriyke overtuiging hem te straffen, die in zyn oog een misdrijf beging. Eu dwaalt hij daarin, dan is er een hooger college, dat zijn uitspraak nader herziet en beoordeelt. Van bybedoelingen dns geen kwestie. Onze rechters mogen mistasten of een zaak verkeerd inzieneen bewys dat zy met opzet een ver keerd vonnis velden, moet nog geleverd worden. Het nu aanhangige revisie-ontwerp bewgst tevens, dat men in ons land zich beyvert om, waar een gebrek in ons rechtstelsel bestaat, dit te herstellen. Doch dit is een onloochenbaar feit:derech- teriyke macht Btaat by ons hoog, wat bare eeriykheid en onpartydigheid betreft. Eene vergeiyking met de Dreyfus-zaak gaat dus niet op. Wat nu vraagt de heer Domela Nieuwenhuis? Dit: wat men wel zon zeggen wanneer de zaak van Dreyfus gesteld werd ter berechting in handen van den krygsraad, die hem indertijd gevonnisd heeft. „Hoogstwaarschijnlijk zoudt gij die handel wyze ten sterkste hebben veroordeeld"; ver klaart deze leider der niet parlementaire so cialisten. En hy vervolgt «Nu heeft men hetzelfde gedaan in de zaak Hogerhuis door haar te stellen in handen van hetzelfde rechtscollege en van denzelfden pro cureur-generaal. Welnu, ik wou wel eens van u een antwoord hebben op de vraagwat is het onderscheid tusschen het stellen van de zaak Dreyfus in handen van denzelfden krijgs raad, die hem veroordeelde, en het stellen van de verzoeken om gratie voor de Gebr. Hoger huis in handen van het rechtscollege, dat hen veroordeeld heeft." Ziedaar nu eene opmerking, die bewijst hoe de heer Domela Nieuwenhuis oordeelt over een kwestie, waarvan hij niet geheel op de hoogte is. Te recht zegt de redactie van het Hbld. dan ook aan het adres van haar „medeburger" aldus onderteekent de vrager zijn stuk „Wy beginnen met onze verwondering te kennen te geven over de verwarring van denk beelden en de onbekendheid met de bestaande wettelijke bepalingen, welke nit dit briefje van den oud-afgevaardigden ter Tweede kamer blijken. Art. 68 der Grondwet, dat aan den Koning toekent „het recht van gratie van straffen, door rechtelijk vonnis opgelegd", zegt in de volgende alinea„Hy (de Koning) oefent dat recht uit na het advies te hebben inge wonnen van den rechter, daartoe bij algemee- nen maatregel van bestuur aangewezen." Die algemeene maatregel van bestuur is vastgesteld bij kon. besluit van 13 December 1887 Staatsblad n* 215), en daar is bepaald dat op elk verzoek om gratie „alvorens daarop wordt beschikt, het advies wordt ingewonnen van den rechter, die de straf heeft opgelegd". Alleen wanneer meer dan drie jaren zgn ver- loopen na den dag waarop de straf werd op gelegd, moet het advies van de strafkamer van Hoogen Raad worden ingewonnen. Verder bepaalt het besluit dat de aangewezen rechter het verzoek onverwijld in handen stelt van het Openbaar Ministerie, teneinde hem daarvan verslag te doen. By de behandeling van het verzoek om gratie, ten behoeve der broeders Hogerhuis ingediend, is das de wetteiyke weg gevolgd, en mocht geen andere weg gevolgd worden. De regee ring heeft het advies gevraagd van het gerechts hof te Leeuwarden, dat de straf had opgelegd, en dat Hof heeft verslag gevraagd van den procureur generaal. Bij de vaststelling dier bepalingen is meD uitgegaan van deze overweging, dat het rechts college dat de veroordeeling heeft uitgesproken, geacht moet worden het meest bekend te zijn met alle bijzonderheden van het geval en daarom ook het best in staat te beoordeelen of er termen bestaan om kwgtschelding of vermindering van straf te verleenen. Men vergete daarby niet, dat de toepassing van het recht van gratie berust op de onder stelling, dat na het proces de veroordeeling wettig is uitgesproken, doch dat de bijzondere omstandigheden van het geval of van den ver oordeelde kwgtschelding of vermindering van straf rechtvaardigen. Geheel anders is 't in geval van revisie. Dan wordt de juistheid der veroordeeling aangetast en een geheel nienwe behandeling der zaak uitgelokt, welke alsdan aan een anderen rechter wordt opgedragen dan die het eerste vonnis heeft gewezen. Het gaat daarom niet aan, de zaak-Dreyfus met die der broeders Hogerhuis te vergelgken. Van de eerste is een verzoek om revisie aan hangig, niet een verzoek om gratieanders om was het by de zaak-Hogerhuis. Wanneer wg hopen binnen enkele maanden het Wetboek van Strafvordering is aangevuld met het bekende voorstel der vijf kamerleden en derhalve de gevallen van revisie worden uitgebreid, zal herziening van het strafvonnis, tegen de broeders Hogerhuis uitgesproken, kunnen worden aangevraagd bij den Hoogen Raad, gelijk zulk een verzoek nu omtrent Dreyfus bij het hof van cassatie in behandeling is. En als dan dit hoogste rechts college termen vindt tot een nieuw onderzoek, zal dat door een anderen rechter worden in gesteld dan die de zaak eerst heeft behandeld. Zoolang echter de bepalingen over revisie nog niet zijn gewijzigd, moeten de bestaande wet telijke voorschriften worden toegepast, die dan ook omtrent het verzoek om gratie gevolgd zyn. De heer Nieuwenhuis wart dus blijkbaar gratie en revisie dooreen. Hy spreekt ook van „be rechting", waar enkel sprake is van een advies over een verzoek om kwytschelding van straf. En vraagt men onB nn, afgescheiden biervan, wat wy zouden zeggen, ais de Dreyfos-zaak nogmaals werd te handut gesteld van den krijgsraad die hem veroordeeld beeft dan zouden wy antwoorden: Wy nemen gaarne aan dat de krggsraad in 1894 te goeder trouw, 't ook na toepassing van onwettige midde- heeft veroordeeld, en dat thans, na den zelfmoord van Henry en na 't geen omtrent Esterhazy is bekend geworden, diezelfde krijgs raad werd de zaak opnieuw en in het open baar voor hem gebracht den beklaagde Dreyfus met algemeene stemmen zou vrijspreken* Over het algemeen zijn wy het met het Hbld. eens. De regeering moest, krachtens de bestaande bepalingen, het advies inwinnen van het hof dat de straf had opgelegd. Maar dit sluit echter niet uit, dat zg bevoegd was, ook het oordeel van een ander college, de strafkamer van den Hoogen Raad, in te winnen (art. 13 van voormeld besluit). Gewettigd zou dus zijn de vraag waarom de minister zich tevreden stelde met het Leeuwarder advies alleen. Indien de heer D. N. daarop had gewezen, dan zou zgn vraag gegrond zgn geweest, en had men de kwestie kunnen beoordeelen of het goed was, den Hoogen raad, die waar schijnlijk eerlang een revisie-aanvraag te be handelen krijgt, nu reeds de zaak van een ander standpunt te doen beschouwen. Ons dunkt dat vooral zy, die vreezen voor gebrek aan onbevangenheid bij een rechter, die reeds eens een zaak behandelde, het eerder moeten loven dan laken, dat men de opinie van den Hoogen Raad vrghoudt, tot de zaak in haar vollen omvang voorkomt. Maar hoe dit zg, het bovenstaande bewijst voldoende dat de heer Domela Nieuwenhuis beter deed niet als volksvoorlichter in deze zaak op te tredenmaar dit over te laten aan bekwame mannen, die op de hoogte zijn van onze rechts pleging. Het is heel gemakkelijk met groote woorden te agiteeren en dat is tegenwoordig aan de orde van den dag, al valt er ook in de laatste jaren in deze in ons land eene kente ring waar te nemen maar daardoor doet men een slechte daad tegenover het volk, tegenover het recht, tegenover de rechtvaar Misschien laat dit „burger" Nieuwenhuis koud. Maar ons dacht het goed nog eens te wijzen op dit staaltje van zgn strijdvoeren in de zaak Hogerhuis 1 En hij staat helaas! in deze niet alleen Wellicht worden door hetgeen wy schreven j oogen geopend van velen, die nu slechts gedachteloos aan de beweging meedoen en meer door hun hart, hun gevoel dan door hun ver stand worden geleid. Zg luisteren liever naar verstandig woord van een man als prof. Simons en anderen, zooals wij er ook in onze omgeving hebben, dan naar het geredeneer van volks-agitators als de Amsterdamsche „burger" van Nederland. UIT STAD EN PROVINCIE. Bg kon. besluit is aan 0. Le (le) Mahieu, wed. M. van Kerkvoort, sluisknecht by het kanaal van Terneuzen, een pensioen ver leend van f 219. is bevorderd tot adjudant-onder officier by het 2e bataljon 3e regiment infan terie de sergeant-majoor J. van Burg, van het 3e bataljon te Bergen op Zoom, thans alhier gedetacheerd. Een soldaat van het garnizoen te VIis s i n g e n heeft zich de vorige week schuldig gemaakt aan oplichting te Middelburg. By voorkeur toonde hg zich een liefhebber van sigaren. By verschillende winkeliers haalde hij, op naam van een kapitein en van luitenant van het garnizoen alhier, kistjes met dat rookgerij. Door het krachtige en practische optreden van de militaire autoriteiten werd hy, na eenige moeite, ontdekt. Het bleek een persoon te zgn wiens gedrag veel te wenschen overlaat. Gedurende het jaar 1898 werden door de gemeente-politiete Middelburg opgemaakt 743 processen-verbalen, en wel 2 wegens mis- drgven tegen de openbare orde; 1 wegens misdryf, waardoor de algemeen© veiligheid van personen of goederen wordt in gevaar ge bracht; 5 wegens misdryven tegen het open baar gezag 2 wegens misdrijven tegen de zeden 26 wegens beleediging40 wegens mis handeling; 4 wegens het veroorzaken van den dood of van licbameiyk letsel door schuld 61 wegens diefstal en strooperij12 wegens verduistering7 wegens bedrog2 wegens benadeeling van schuldeischers of rechtheb benden 7 wegens vernieling of beschadiging van goederen20 wegens overtredingen be treffende de algemeene veiligheid van perso nen en goederen 64 idem betreffende de open bare orde3 idem betreffende de zeden 4 idem betreffende de veldpolitie10 wegens overtreding drankwet; 329 wegens dronken schap en 144 wegens overtredingen van alge meene wetten en provinciale en politie over tredingen. Wegens dronkenschap werden 154 mannen i 7 vrouwen tydelijk in bewaring gesteld 57 personen werden aan het commissariaat van politie nachtverblijf verleend; 15 vreem delingen, zonder geld of middel van bestaan, werden uit deze gemeente uit het ryk verwij derd 2 zelfmoorden hadden plaats 5 49 bewij zen van besmettelijke ziekten zijn gedurende het afgeloopen jaar aangeplakt, als5 febris- typhoïdea, 8 roodvonk, 30 diphtheritis, en 6 mazelen. Uit Vlissingen. Door de regelings-commissie voor komsten met dames, uitgaande van het Nuts- departement aldaar, wordt zoo schrijft man ons in dit seizoen een proef genomen, die tot nogtoe gelukkig geslaagd mag heeten. Worden in den regel des winters vier zulke bijeenkomsten gehouden, in dit seizoen zulleD het er door toevallige omstandigheden 5 zijn. Vroeger werden de bijeenkomsten, gemiddeld bezocht door een 60, 70tal dames en heeren, gehonden in een der lokalen van het Loge- gebouw, tegenwoordig wordt daarvoor echter me ruimere gelegenheid gebruikt. Door die meerdere ruimte kwam de com missie er toe, om de bijeenkomsten niet uit sluitend toegankelijk te stellen voor de leden met hunne dames, maar de gelegenheid om ietB goeds te hooren ook aan andere belangstellenden te geven. Zoo traden dan in November, evenals te Middelburg, de heer en mevrouw Smith met een uitgezocht programma van voordrachten in de concertzaal van den heer W. Stofkoper op voor een zeer talrijk en dankbaar publiek. Den 28en November trad in de schouwburg zaal van bet vereenigingsgebouw de heer Julius Sabbe, leeraar aau het atheneum te Brugge, als spreker op met het onderwerp: Een herlevend volk" Ook voor deze gelegenheid werden een 60tal introductie-kaarten afgegevenen ware deze bgeenkomst, ter wille van den spreker, niet juist in de Kerst-vacantie gesteld, voorzeker zou ook toen het bezoek grooter geweest zijn, omdat men na eene bgeenkomst in een vori*; seizoen hoogst voldaan over denzelfden spre ker huiswaarts keerde. Eu zoo zal nu a. s. Woensdag 11 Januari weder zulk eene byeenkomst gehouden worden, du weer in de concextzaal van den heer Stof koper, waar de heer J. H. Rovers van Am sterdam zal behandelen: „De regeling onzer levende strijdkrachten in verband met de op voeding van de jeugd, van den mensch en van den burger en de gevaren van onze tegen woordige weerloosheid" De heer Rovers is in Zeeland geen onbekende. In Maart van het vorig jaar trad Middelburg als spreker op en zgne voordracht over persooniyken dienstplicht viel toen, big kens het verslag in dit blad, zeer in den smaak. Dit was ook het geval onlangs te Zalt Bommel. Hem te hooren is een gang naar de zaal van den heer Stofkoper zeer zeker waard. De loop der bevolking van Hulst is dat zij vermeerderdedoor geboorte met 87, door vestiging met 194, samen dus met 281 personen. Zy verminderde door sterfte met en door vertrek met 174, samen dus met personen. De toename bedroeg dus 45 zielen, waardoor de bevolking van 2664 tot 2709 steeg. Er werden 21 huwelijken gesloten. Post- en telegraafbewegfng in 1898. Het telephoonkantoor te Colgns- plaat behandelde in bet jaar 1898 1809 tele grammen, waarvan 875 ontvangen en 934 ver ten werden. De drukste maand was Sep tember met 270 telegrammen, de minste Augustus met 99. Door het rijkstelephoonkantoor te Haamstede zijn gedurende 1898 behandeld 1342 berichten, als ontvangen 613 en verzonden 729 telegrammen. -Te Hoofdplaat werden verzonden 529 telegrammen, terwijl 510 telegrammen aan kwamen. Totaal werden dus behandeld 1039 Dinsdsg a. geven de heeren A. de Jong van Middelburg en K. J. de Jong van Utrecht te Goes een concert. De by de landbo uwers Apers te Over slag en Buijsse te Zniddorpe gestolen koeien is men in België op 't spoor komen. Ook met het vinden van de daders zejven is men nu al een heel eind opgeschoten. Naar men ons uit Terneuzen meldt, zou er plan bestaan de wachtkamer voor den Provincialen stoomhootdienst aan de weste lijke buitenhaven telephonisch te verbinden met het spoorwegstation om, wanneer de boot even over den bepaalden tgd aankomt, den sta tionschef te kunnen inlichten of er reizigers voor de treinen zyn. LOOP DER BEVOLKING. De bevolking te Goes bedroeg op 31 De cember 18973113 m. 3449 vr. Bamen 6762. Geboren werden in 1898 102 m. 108 vr. sa men 210. Gevestigd hebben zich 198 m. 218 vr. samen 416. Vermeerdering derhalve met 300 m. 326 vr. of 626 personen. Over- m zyn 53 m. 60 vr. samen 113; vertrok ken 181 m. 252 vr. samen 433. Vermindering dns van 234 m. 312 vr. of samen 546. De bevolking nam dus toe met 66 m. 14 vr. of 80 personen en bedroeg op 31 Decem ber 1898 3179 m. 3663 vr. samen 6842. Huwelijken werden gesloten tusschen jong- mans en jongedochters 29 jongmans en we duwen 1weduwenaars en jongedochters 3; en weduwenaars en weduwen 1 of samen 34 huwelijken. Levenloos werden aangegeven 9 gevalleu. (Q. Crt) Gedurende het vorig jaar vermeerderde de bevolking der gemeente B r u i n i s s e door geboorte en vestiging met 136 personen en verminderde door overlgden en vertrek met 166 personen, alzoo een vermindering van 30 zielen. Op 31 Dec. 11. bedroeg de bevolking 1259 m. en 1348 vr. Geboren werden 83 kinderen van het mannelijke en 34 van het vrouwelgk geslacht, terwgl er twee levenloos werden aangegeven. 14 huwelgken werden vol trokken. RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Middelburg. Door dit kantongerecht werden in h9t jaar 1898 uitgesproken 1017 strafvonuissen, met 1100 beklaagden, waarvan 489 wegens enkel voudige dronkenschap, 95 wegens dronken schap bg herhaling en 15 wegens overtreding ir drankwet. Tegen 896 beklaagden werd verstek verleend, terwijl 13 beklaagden werden vrijgesproken en 5 ontslagen van rechtsvervolging. Ia burgerlijke zaken werden aangebracht 1 zaken, waarvan 64 bg verstek. Afgedaan werden 97 zaken, waarvan 81 by eindvonnis en 16 door afstand van de instantie. Door het gerechtshof te Assen is P. v. A.J notaris te Hoogeveen -die, zooals is gemeld, vóór een jaar of vier in eene koopakte als koopsom f 800 had vermeld, terwgl deze f 1000 bedroeg, wat hem echter naar zijn be weren onbekend was geweest, en die daarom door de rechtbank was vrggesproken van valschheid, in die akte gepleegd te hebben veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Tegen een vischkooper te Huizen, die, om zyn hond tot loopen aan te zetten, het beest met een mes in de borst stak, en dit er zelfs eenige oogenblikken liet inzitten, werd door het O. M. by de rechtbank te Utrecht 3 maanden gev. straf geëischt. Algemeen Uverzicht. De ernstige storingen in den politieke» dampkring houden aan, en van alle zijdon big ven de ty dingen komen over crisissen. Over die in Spanje wordt nu weer ge meld, dat Sagasta vermoedelgk eerst Dins dag in Btaat zal zyn naar de Koningin te gaan. Men verwacht nog steeds, dat de Regentes hem zal opdragen een kabinet van concentratie te vormen, met geiyktgdige ontbinding van de Cortes. De adviezen der ministers en die van de presidenten der beide Kamers luiden gunstig voor de samenwerking der groepen, mits de nieuwe groepen worden uitgesloten. Het is echter de vraag geworden, of d« liberalen wel zullen aanblijven.

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 1