FEUILLETON. UBALDO ZiAfil. De wind was op 21 dagen Z. W., 5 dagen is. W., 2 dagen Z. 0., 1 dag N., 1 dag N. 0. en 1 dag Z. De te 8 nur 'a morgens opgenomen barometerstand weea het hoogst den 22sten 77 mM.. het laagst den 30sten 745 mM., terwijl de op dat nur waargenomen thermometer Fahrenheit teekende het hoogst den 18den 52 graden, het laagst den 23sten, 22 graden. FORMALDEHYDE. Naar aanleiding van het stukje daarover in ons vorig nommer, is de heer J. J. Berdenis van Berlekom, arts te Middelburg, nog zoo welwillend ons het volgende te schrijven; Dat bericht geeft den stand der kwestie juist weer. In het Tijdschrift van Geneeskunde van 31 Dec. jl. geeft prof. Spronck verslag van een reeks proeven; en komt hij o.a. tot deze conclusie „Heeft de ontsmetting op de genoemde wQze plaats, en desinfecteert men bovendien bed en lijfliunen en matrassen met stoom, dan ver dient formaldehyde, meen ik, voor de desin fectie van groote ruimten de voorkeur boven alle andere methoden. Niet alleen microben in vegetatieven vorm, maar ook resistente sporen worden gedood. Geen voorwerp, geen plek ontsnapt aan de werking van het desin fectans, dat gordijnen, vloerkleeden, uitgehan gen dekens, kleeren doordringt zonder eenige ontkleurende, bijtende of andere nadeelige werking uit te oefenen." De methode heelt het groote voordeel dat zij zoo goed als onafhankelijk is van de meer of mindere accuratesse van den desinfecteur. Deze heeft slechts te zorgen voor voldoende dichting van reten en gaten. Tijdens de des- infectie blijft hg buiten het vertrek Reeds om deze reden stsat zQ verre boven do tot dusver gebezigde methoden, waarin ik, gezien den ontwikkelingsgraad van de menschen, die haar meestal uitoefenden, geenerlei ver trouwen kan hebben. Nog acht ik, met het oog op de groote autoriteit van prof. Flligge, die deze kwestie van alle kanten en sinds geruimen tijd heeft onderzocht, de methode, door hem aangewend, superieur aan die van Trillat, vooral om de groote eenvoudigheid en mindere kostbaarheid. Die van Trillat, tot dusver de eenige die hier bekend was en door de Maatschappij tot ontsmetting van woningen etc. te Amsterdam wordt vertegenwoordigd, heeft eenvoudig van prof. Spronck een oordeel gevraagd. Deze vergelijkt dus de methoden niet onderling. Maar dit is byzaak. Het principe is goed, en heeft, naar ik meen, een groote toekomst. LETTEREN EN KUNST. De laatste afleveringen van De Bijbelsche geschiedenis aan kinderen verhaald door S. Ulfers zyn thans bij den uitgever D. Bolle verschenen. Het werk is nu compleet in 24 afleveringen en ook verkrijgbaar in een soliden band. Het. geheel ziet er keurig uit, terwgi met volle recht kan gezegd worden, dat de platen strekken tot versiering van den tekst. Over den inhoud en de wyze van bewerking van het boek spreken wg liefst geen oordeel uit. Daarvoor staan wy tegenover den talent vollen sehryver op een te verschillend standpunt. Men zond ons het Jaarboek van den Nederlandschen Coöperatieven Bond voor 1899. Het beleeft nu zijn negenden jaargang, en wordt uitgegeven voor rekening van den Neder- landschen Coöperatieven Bond te 's Gravenhage. Wij moeten eerlijk bekennen, dat wy het jaarboek voor het eerst zien. Waarom men het ons nu juist dit jaar zendt, is ons niet duideiyk. Wij willen echter gaarne verklaren, lat het er zeer net uitziet en zeker voor de voorstan ders van coöperatie belangrijke mededeelingen bevat. Vooraan vindt men het portret van prof. mr M. W. F. Treub, „den krachtigen strijder voor sociale rechtvaardigheid", zooals hy in de op dracht door den Raad van bovengenoemden Bond wordt genoemd. Belang en Rechtno van 1 Januari, be vat De gehuwde Vrouw en de Huisindustrie, door H. v. d. M. Een Huize Thugatér. De Liefde in de Vrouwenkwestie, door W. W. F. D. Uit de Tweede Kamer. Verschei denheden. Mededeelingen. Onze Leestafel- Ingezonden. 2. Novelleuit het Fransch, VAN CHARLES TOLLEY. II. Ofschoon Ubaldo medeiyden gevoelde met hare verlegenheid, speet het hem toch, dat zy niets kon bedenken, en hy sprak opnieuw met een zucht: „O, wufte Maglia, gij behoefdet slechts te zeggen dat ik goed ben." Maglia barstte in lachen uit. >Hoe steekt gy den draak met mjjne on- noozelheid, edele Ziani, en hoe herken ik hierin uw fijne en geestige spotzacht t Wat kan het een heer zooals gy zijt schelen om goed te zyn?" Ubaldo stond niet stil by deze opmerking en vroeg slechts met een bezorgden blik „Dus gelooft gtf niet, dat ik waarlijk goed ben, Maglia Ziende dat hij heel ernstig was en volstrekt geen lust scheen te hebben om te schertsen, veranderde zij van toon„Wel zeker meester, gij ztjt goed, als het u gelegea komt, het te zyn. Daar gy alle deugden bezit, hebt gij dwe natuurlijk ook, Maar wat kan nu zulke Perosi, wiens oratorium Lazarus dezer dagen door de Italiaansche opera te Amster dam enz. zal worden uitgevoerd, heeft, om aan zyne vereerders te ontkomen, naar Venetië moeten vluchten. Dezer dagen kreeg hy een serenade van de Sixty nsche kapel te Rome en stapte in een rijtuig om die te ontgaan 't paard werd schichtig, het rytuig viel om en Perosi werd meer dood dan levend weer in zijn woning gebracht. Een uur later zat hij in den trein naar Venetië. Uit Amsterdam. Wy hebben hier in Amsterdam weer eens een groote kwestie. Dat gebeurt wel meer, zal men zeggen, want onze goede stad is in den lande haast berucht om het geharrewar. Maar ditmaal is het een groote kwestie. Zij loopt over niet minder dan een miljoen deugdeiyke guldens. En om maar aanstonds de belang stelling van mijn Zeeuwsche lezers op te wekken, zal ik er byvoegen, dat ook zij belang hebben bij dat miljoen. Want als het booze opzet slaagt, als ons dat miljoen wordt afge nomen, dan hebt gy Zeeuwen er voordeel bij. Of gy er veel van zult merken, is een andere vraag. Maar een feit is het, dat het miljoen uit onze schatkist in die van het ryk zou overgaan. Gelukkig echter dat het zoover nog niet is en ik zou u den raad geven, nog maar niet te gelooven, dat gij reeds kans hebt, dank zy dat fortuintje voor 's ryfea schatkist, het gevraagde uitstel te krygen van de betaling der schuld van Middelburg aan het rijk. Want waarlijk het miljoen is er nog niet en onze raad verdedigt het met leeuwenmoed. Of de heeren op het Prinsenhof gelyk hebben Want het gaat zoowel om de knikkers als om het recht van het spel. Misschien kent menig uwer onsjmooie, oude Entrepotdokdiebreede gracht, met een ry zware boomen op de kade, half verbergende de reus achtige pakhuizen, met zolders volgeladen met de korstbaarste producten. En wie nog herinnering hoeft aan vroeger tijd, weet hoe daar de groote Oost-Indievaar- der8 lagen. Niet zoo mooi en schilderachtig als zij zich toonen midden op het breede water Maar toch heerlijk, als men zag hoe die sche pen werden gelost en geladen, en dan een in druk van den werkelyken handel gaven en herinneringen wekten aan ons rijk verleden. Maar die tijd is voorbijgegaan. Wij hebbeD geen Öost-Indievaarders meer die doordringen in de Doksgracht, en het Dok ligt sedert lang reeds niet meer aan IJ en Keulsche Vaart. Van daar dat de moderne scheepvaart, welke geen driemasters maar wel booten kent, reeds lang een ander dok vraagt, een nieuw dok, daar ginds, vlak bij den waterweg naar zee en bij dien naar den Rijn. Die vraag is toegestaan. Het Rijk, dat even als Amsterdam belang bad bij de stichting van een nieuw entrepotdok, dat wel voor groote schepen bereikbaar zou zyn, werd het spoedig met Amsterdam eens. De gemeente zou een nieuw entrepotdok bouwen, en tegeiyk het oude van het rijk overnemen. Wat toch zou dit laatste met zoo'n dok doen, als er elders een beter was! Van daar dat de verkoop plaats had buiten bedrijf, d. w. z. by de bepaling van den prij6 werd met de reëele waarde rekening gehouden. Mocht nu Amsterdam binnen zekeren tyd, dat is vóór 1 Januari 1900, geen nieuw entrepotdok hebben gebouwd, dan zou het een boete van 1 miljoen bsloopen. Dat is de kern der zaak, die echter in de officieele stukken wat minder duidelijk is, om dat gelijktijdig een ander belang werd gere geld, dat van de vrije vaart op het Noordzee kanaal. Amsterdam had 10 jaar tijd om het nieuwe dok te bouweD, en daarom haastte bet zich niet. Maar toch vatte het de zaak vroeg ge noeg aan. Alles zou uitstekend zyn geloopeB, als niet de plannen naar Den Haag waren gezonden om de goedkeuring der regeering. Die had op dit en op dat wat aan te merken, zoodat er heel wat papier en nog meer tyd was vuil of zoek gemaakt eer met de werk zaakheden kon worden aangevangen. 't Gevolg van dat tijdverlies was, dat de voltooiing van de reusachtige inrichting een paar maanden te laat zal plaats hebben. Maar wat nood voor Amsterdam Het ryk zou toch geen moeilykheden opwerpen, omdat de ge- een alledaagsche eigenschap bijdragen tot uw levensgenot En wie is er op het grappige, belachelijke denkbeeld gekomen, om u zulk een vreemden gril in het hoofd te zetten". „Dat heeft een oude bedelaarster op de Piazzetta gedaan", zei Ubaldo ernstig. Maglia begon weer te lachen, doch ditmaal van spyt. En voor dat zeldzaam kompliment hebt gij haar zeker een hand vol klein geld gegeven Waarlijkwaarlijk de vleiers zyn tegenwoor dig goedkoop Wanneer goed zijn bestaat in bet ledigen van zijn benrs, dan zijt gy ryk genoeg om die deugd zoo gemakkelijk mogelijk te beoefenen. Betaal gerust uwe goedheid op die wyze Keer naar de Piazzetta terug, werp uw goud om u heen! En men zal in koor uw lof zingenMaar verwacht niet van een vrouw, zooals ik ben, dezelfde loftuitingen als van die bedelaars Ubaldo luisterde volstrekt niet naar dien uitval, en daar hij een afkeer had van twisten, stond by op en ging heen. Eu welke gedachte hield hem nu uitsluitend bezig„Door mij zeiven keu ik mijzelven al heel weinigDoor anderen verneem ik niets dan onware dingen over mij zeivenHoe zal ik dus ooit te weten komen of die onde bede laarster niet gelogen heeft meet te op de goedkeuring der ryksambtenaren moest wachten? Zoo dacht men bier op het Prinsenhof, en ook daar buitOD. En niemand twyfelt er, geloof ik, nog aan dat alles niet in de beste harmonie zou zijn afgeloopen, als er niet iels anders ware gebeurd, dat Amsterdam in aanraking met de Haagsche heeren heeft gebracht. Sedert de eerste ontwikkeling van het spoor wegverkeer had de toenmalige Rynspoorweg van de gemeente een deel der voormalige vestingwallen in huur, zoowel voor los- en laadplaats, als voor het vervoer van waggons naar een goederenstation. Maar sinds die grond in huur werd afgestaan is veel veranderd. De oude wal werd de mooie Sarphatistraat, en achter het spoorweglyntje verrees een nieuwe stad van wel 40.000 inwo ners, die allen pruttelden, omdat zy op een wandeling naar het midden der stad telkens voor een gesloten spoorwegboom kwamen. En als nu door hst rangeeren de boom of het hek wat erg lang gesloten bleef, dan prut telden de teleurgestelden nog eens zoo luid. Maar éen hoop bleef overde huur van den grond eindigde 31 December 1898 en dan zou het uit zyn. Dan zou geen goederentrein het verkeer meer storen, dan zou de Sarphati straat worden doorgetrokken tot de Muider- poort. De gemeente zou haar uit de huur komend terrein duur verkoopen en de tram van den Dam naar de Sarphatistraat zou niet langer haar eindpunt behoeven 'te hebben by een andere spoorwegafsluiting, maar tot groot gemak van de bewoners veel verder kunnen doorryden. Maar zonderlingde groote dag, die al dat schoons moest brengen, naderde en men hoorde niets van plannen van de spoorwegmaatschappy om zich een ander terrein te kiezen. En men zag evenmin iets van aanstalten om den hin derlijken rommel op te ruimen. Doch ziet, half December, dus veertien dagen vóór den blijden dag, kwam bij den Raad een voordracht in. Na lange onderhandelingen was met de Exploitatie-Maatschappij (die den Rijn- spoor was opgevolgd) een contract gesloten. Do Exploitatie-Maatschappij zou, als het nieuwe dok klaar was, een deel van bet oude koopen tegen f 17Va de M2. Op dat terrein zou een los- en laadplaats en een goederen«tation komen. Maar daar het dok eerst over anderhalf jaar beschikbaar was, en dan eerst de werken kon den aanvangen, zou bet wel 1903 worden, eer de nieuwe inrichting klaar wss En daarom vroeg ons dagelyksch bestuur niet alleen mach tiging om de helft van het oude dok op de aangegeven voorwaarden te verkoopenmaar ook om de huur van de terreinen aan de Sar phatistraat voor hoogstens vier jaar te ver lengen. En dan of de heeren die voordracht over vier dagen wilden goedkeuren. Er was haaBt bij de zaak. 't Was bijna 1 Januari! De tyd tot overweging was wel wat kort. Maar de Exploitatie-Maatschappij had niets kunnen doen zonder ruggespraak met den minister van waterstaat., en dat had erg lang opgehouden. Nu, de raad kwam den 21e bijeen en nam de voordracht in behandeling, maar heel in het geheim. Twee dagen later andermaal een geheime zitting over dezelfde zaak en toen eindelijk het nieuwsgierige publiek mocht bin nen komen, hoorde het alleen, dat de voor dracht zonder debat met algerosene stemmen werd aangenomen. Van waar dat mysterie? Wel„Waterstaat" had de voorwaarden goedgekeurd. Maar „Financiën" was er tegen- De prijs van f IVfa per Ms was wat hoog, zoo meende achteraf minister Pierson, die, toen hy nog Amsterdammer was, wel beter zal heb ben geweten. En als Amstels raad nu niet heel spoedig deed wat „Financiën" wilde, dan dan zou de minister de bepalingen van den verkoop eens goed nalezen, en dan zou bij op 1 Januari 1900 eens komen kijken, of het nieuwe dok wel klaar was Maar de raad liet zich niet van zyn stuk brengen door den vroegeren stadgenoot. Burg. en weth. hadden een contract gesloten met de Exploitatie-Maatschappij. „Waterstaat" had dit goed gevonden, en daarmede uit. De raad schonk na twee geheime zittingen aan het contract zijn zegel. III. De volgende dagen werd Ziani steeds door dit denkbeeld vervolgd. Af en toe genoot bij nog van die liefelijke, onverwachte loftuiting der oude vrouw, maar dan klonk de lach van Maglia hem weer in het oör en de betoovering was verbroken. Hij wachtte lang en eenzaam op de Piazzetta; hij doorliep zonder geleide de armoedigste steegjes in de hoop van de bedelaarster te ontmoetenmaar zij verscheen niet. Toen dacht hij dat zij, na den gesp verkocht te hebben, voor verder gebrek be waard was en stil in haar woning bleef. Dus had hij volstrekt geen kans om ooit te weten te komen of het woord, dat hem zooveel vreugde verschaft had, uit overtuiging voort kwam, of slechts eene voorbijgaande, opper vlakkige vleierij was. Hy ging echter ter herinnering aan haar voort met onderweg aalmoezen te geven aan alle armeD, en zocht te vergeefs in hunne oogen of in hunne uitroepen die uitdrukking van eindeiooze dankbaarheid, die hem in den blik en in de stem dier oude vrouw zoo diep getroffen had. Hy begreep heel goed dat hij bij dit vruchteloos onderzoek veel inboette van zijn gewone lichtzinnigheid en van zijn smaak voor overdreven galanterie, opsohik en vermaakmaar deze hersenschim nam hem zoodanig in beslag, dat het denkbeeld er vaa te moeten afzien, hem diep neerslachtig maakte. Met hard werken kon men den door de schuld van „Waterstaat" of „Financiën" ver loren tyd nog wel inhalen. Misschien was het dok dan op tyd klaar. Eu dan nogzou Pierson zyn oude stad zoo mishandelen en die laten boeten voor de traagheid der Haagsche ambtenaren Zoo moet de Raad in de geheime zitting hebben gezegd. Maar er moet ook antwoord zyn gegeven, en wel een antwoord, dat niet erg aardig was van Den Haag. Want daar zou men hebben gezegd: zie, 't is wel waar dat wij de plannen hebben opgehouden, maar dat was uw eigen schuld. Waarom ons die plan nen ook gezondenDat was een vry willige daad, want ge hadt mogen doen wat ge wildet, en gij bad onze toestemming niet noodig. Waarom dan niet uw eigen gang gegaan? Zoo moet Den Haag hebbes gesproken, als het waar is wat men vertelt in kringen waar men het weten kan. Eens was men het dus niet; en zoo naderde de fatale termyn. Tusscben Kerstmis en Nieuw jaar werd veel getelegrapheerd en geconfereerd, in Amsterdam en in Den Haag, door Ryks- en gemeente-autoriteiten, door spoorwegmannen en wat al, en het einde was dat de Raad den dag vóór oude jaar al weder in geheime zitting den huur der terreinen voor drie maanden verlengde. Men kan nu opnieuw gaan onderhandelen. Maar het gaat hard tegen hard! 'tls te be grijpen. Een miljoen ONDERWIJS. In verband met de ook hier te lande meer veld winnende overtuiging omtrent de noodzakelijkheid van afzonderlijke scholen voor achterlyke kinderen, verdient zeker wel de aandacht het zeer gunstig rapport, door het stadsbestuur van Posen uitgebracht. In navol ging van Breslau, Brunswijk, Lubeck en Maag denburg werd te Posen in Aug. 1897 een school voor achterlijke kinderen geopend met 19 leerlingen10 knapen en 9 meisjes. De resultaten zijn zoo gunstig, dat men overge gaan is tot een verdeeling in klassen. Do pastoor van do parochie van St Willebrordu8 buiten de Veste te Amsterdam, ontving de kapitale som van f 40 000, als nienwjaar8gave voor den bouw van een bij zondero katholieke jongensschool in genoemde parochie. LANDBOUW. De San José-schildluis Onlangs hebben we een en ander medege deeld uit bet rapport van prof. Ritsema Bos over de onderzoekingen, die hij op last onzer regeêring in Californië heeft ingesteld naar de levensvoorwaarden van de San José-schildluis Voor de Vereenigde Staten was het, met het oog op den uitgebreiden uitvoer van gedroogd fruit, van belang te onderzoeken of het drogen de schildluis doodt. Daartoe werden door het Landbou wdepartemen t proeven genomen die verscheidene weken duurden. Groote hoeveelheden perziken, appelen en peren, die door schildluis aangetast waren, werden met alle bekende, in deze industrie gebruikelijke droogmethoden, als drogen door middel van de zon, door het al dan niet toe passen van zwavel, nauwkeurig onderzocht, en de uitslag was, dat elk dezer behandelingen het leven bij de schildluis doodt. Bij het beoordeelen van dit resultaat moet men evenwel in aanmerking nemen, dat het voor de Vereenigde Staten van veel belang was deze gunstige uitkomst te verkrijgen. Daarom zal men verstandig doen de uitkom sten van meer onpartydige proefnemers af te wachten. Verschillende Berichten. H. M. de Koningin-Moeder heeft gebrai keiykerwyze ook dit jaar aan tal van inrich tingen, waarvan wy enkele reeds noemden, eene belangrijke bijdrage geschonken zoo o. n. aan de vereeniging het Nationaal fonds tot onder steuning van de nagelaten betrekkingen van in Ned-Indië gevallen militairen eene van f 600. Dr T. Lewenstein, opperrabbijn van Friesland, is benoemd tot opperrabbijn a. i. van Overijssel. Ook in de gemeente Ravenstein hebben zich thans zooveel vrijwilligers voor de natio nale militie aangemeld, dat aldaar alle lote lingen buiten oproeping zullen blyven. Met een gevoel van leegte en moedeloosheid sloeg hij op zekeren avond den hoek van La Zecca om, teneinde zich naar een gemaskerd bal in het paleis Garzoni te begeven, toen hij voelde hoe een hand bedeesd de plooien van zijn mantel aanraakte. Hy keerde zich om en het bloed stolde in zijne aderen, toen hij de oude bedelaarster herkende. Zij ging een paar stappen achteruit en wachtte nederig af wat hij zeggen zou. Hij zag dat zy niet alleen was. Er stond een jongere, zeerbleeke vrouw naast haar, even armoedig gekleed als zij, die zich nog meer onder de schaduw van de booggang verschool. „Vrees niets van mjj, komt naderbij," zei Ubaldo met een vriendelijkheid,die hem zelfver baasde. „Hebt gy my nog iets te vragen Is de opbrengst van myn gesp niet toereikend? Spreekik ben bereid u te helpen maar pas op dat gij my niet bedankt, zooals de andere maal, met een compliment. Gij weet. hoe ryk ik ben; bet kostte mij niet meer om u dien gesp te geven, dan aan wien ook om eenige broodkruimels te strooien. Boven dien overtrof uw lof al de loftuitingen, die ik ooit verworven heb. Verbeeld u dat ik geloof geslagen had aan uwe woorden, aan welk eene dwaze aanmatiging zou ik my dan schuldig gemaakt hebben door my te verbeelden dat ik een goed mensch was, alleen ter wille van zulk een onbeduidende weldaad." Na een oogenblik vau gepeins, sloeg de De Amsterdamscho brandweer verleende in 1898 hare hulp bij 491 schoorsteenbrander, 783 kleine en 30 groote binnenbranden, 45 kleine en 4 groote uitslaande branden, 3 scheeps branden en 153 „buitengewone", d. w. z. onder geen der vorige rubrieken vallende branden, vooral brandende versieringen in de feestweek. Dan rukte zü nog 920 maal uit voor geruch ten van brand. Door baron Van Heemstra te Driebergen zijn 50 arbeiders te Jubbega aan 't werk ge zet om heideveld tot bouwgrond te ontginnen. Met het oog op het toenemend aantal gemeeD te-ambtenaren wordt te Amsterdam een afzonderlijke geneeskundige dienst ingesteld voor het keuren van sollicitanten en voor de controle op} de zieken. Daarvoor zyn drie artsen noodig, twee mannelyke a f 2000 per jaar en een vrouwelijke a f 1500, zoodat deze nieuwe tak van dienst f 5500 per jaar zal kosten. Volgens bericht aan het Bat. Nbld. uit Tandjong Priok is de heer Lieeche, de 4e machinist van de Koningin Wilheltnina bij het baden verdronken. Hij schynt een aanval van kramp te hebben gekregen. Half dezer maand te beginnen, zal het meerendeel der manufacturiers en der winke liers in aanverwante zaken te's-Hertogenbosch de winkelsluiting op Zondag invoeren. Te Rotterdam zyn eenige personen ziek geworden door het eten van hutspot. Er waren verschijnselen van vergiftiging. De politie nam voorloopig het overgeschoten eten in beslag, om een en ander scheikundig te onderzoeken. Te 'sGravenhage had de laatste dagen het volgende plaatsOp het perron van het Hollandsch spoorstation werd een dame een portemonnaie met f 35 ontrold. Een heer, die een aangeteekenden brief met 200 gelds waarde aan het postkantoor in ontvangst had genomen, vermiste de enveloppe met inhoud, toen hij in het rytuig stapte. Uiteen kantoor van een bleekerij op den Loosduinschen weg werden door inbraak ruim f 9000 aan bank papier, een paar duizend gulden specie en een spaarbankboekje, waarop 1100 was inge schreven, ontvreemd. Een en ander werd in een brandkastje bewaard. Drie bekenden kwartjesvinders werden aan den Nieuwen Badhuisweg door de politie op heeterdaad be trapt, terwijl zij op een rustbank hun bedryf uitoefenden. Uit het water aan de Maurits- kade aldaar is het lijk van een vrouw opge haald. Op de tram van Leiden naar Katwijk stond Zondag iemand uit Katwijk aan Zee, op het balein, toen hij in aanraking kwam met een boomtak die hem den hoed van 't hoofd stootte. Onbedachtzaam sprong hy van den wagen, met het gevolg dat hij onder de tram geraakte, die hem zyn schouder verbryzelde en een vreeselijke wonde aan bet hoofd toe bracht. Hy werd naar het ziekenhuis te Leiden overgebracht. Onder Dubbeldam is eene hofstede ver brand. Twee jonge paarden en een 23-tal koeien kwamen in de vlammen om. Woning en schuur waren met riet bedekt. Op enkele landbouwwerktuigen na en zes paarden, ging alles in de vlammen op. Er was geen redden aan. Gelukkig stonden er geen bouwhoeven in de nabijheid, anders waren die zeker ook verbrand, bij den geweldigen wind. In de schuur was nagenoeg de geheele oogst geborgen; graan, hooi enz. Wel een 40 h 50.000 K. G. hooi moet verbrand zijn. Alles was verzekerd. Op verschillende plaatsen in ons land, o. a. te Zwolle, had men Nieuwjaarsmorgen dik besneeuwde straten. Te Enschedé bleef onder het dansen een 21-jarig meiBje plotseling dood. Ongelukken op Oudejaarsavond. Natuurlijk zijn er bij het schieten op Oudejaarsavond weêr ongelukken gebeurd. Te Haarlem raakte een zoon zijn vader, die zeer ernstig getroffen is. De Opr. Haarl. Crt. bevat omtrent dit on- ongeluk de volgende bijzonderheden. Nadat men den avond genoegeUjk had door gebracht, onder het genot van een onschuldig kopje chocolade, .begaven, toen de klok ge reed stond twaalf uur te slaan, vader en zoon zich naar den tuin, terwijl de andere huisge- nooten binnen bleven. Eerst loste de vader èen schot en daarna zou de zoon het doen, wien de vader voorat gewaarschuwd had niet naar den kant van de Jan Steenstraat met de revolver te schieten. De zood, die daarop de revolver in de hand nam, trok af, met het jammeriyk gevolg, dat de vader in den linker slaap werd getroffen. De ongelukkige viel tegen een rnit van de serre aan en hem werd door de buren met behulp van zyne echtgenoote liefdevol de eerste hulp verleend. Dedochter dea huizes ging terstond naar den gewonen dokter toe, die echter niet te huis was. To8n later een geneesheer kwam, oordeelde deze over brenging van den ongelukkige naar het St Elisabeths of Groote Gasthuis noodig, gelyk dan oude vrouw de oogen naar hem op en zag hem, evenals de eerste maal, diep in de oogeD, terwijl zij met hare oude, doch welluidende stem vol geheimzinnig vertrouwen sprak „Heer Ubaldo Ziani, gij zijt goed En evenals de eerste maal, kreeg hy een rilling over het geheele lichaam, en dit woord, waarop bij zoo laDg gewacht had, wekte de bekoorlyke herinnering weer in zyn hart op. De oude wendde zich toen tot de bleeke vrouw, die haar vergezelde, moedigde haar met een gebaar aan om naar voren te treden e,n zei op denzelfden toon van overtuiging en vertrouwen „Daar is de man, die u leed zal verzachten." {Wordt vervolgd.) Vergaderingen, Concerten enz. Middelburg. Woensd. 4 Jan. Voorstelling Ned. Too- neelvcreenigmg. Schouw burg 7 O. Maandag 9 Jan. Voordracht Noske. Natuurkundig- gezelschap. Sociëteit St. Joris 8 u. Woensd" 11 Jan. Opera voorstelling "orgel fonds. Schouwburg 7*/s Donderd. 12 Jan. Verg. Schuttevaer. Café Rotterdam 8 u. Goes. Woensdag 4Jan. Tentoonstelling Schilde ryen - Hijner. Ambacht* school 10—4 u.

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 2