Verschillende Berichten. LAATSTE BERICHTE». Holland 15, in Overysel 15, in Uttecht 12, in Zuid-Holland 6, in Zeeland B en in Friesland en Drenthe elk 1. Behalve in de laatste vier provinciën zgn overal bijzondere commissiën werkzaam voor raiffeiaenkaasen en commissiën voor assurantiën en aankoop bovendien in Noord-Holland eene commissie voor zuivelbe reiding en in Gelderland en Utrecht voor suikerbietenteelt. De vroeger zoo bloeiende botermarkt te Joure (Fr.) beteekent niets meer. In 1888 werden aan de Waag aldaar nog aangevoerd 358/4 en 81/8 vaten boter 32.510 G. K. kaas. In 1898 werden slechts 16/4 vaten boter aan geboden, terwijl er van kaas geen sprake meer is. De oprichting der boterfabrieken, waarvan de boter en kaas rechtstreeks naar Londen of elders worden verzonden, is hiervan oorzaak. De minister van binnen iandache zaken heeft don gemeentebesturen verzocht op te geven hoeveel vrijwilligers zich voor de militie, lichting 1899, in hun gemeente hebben aangemeld. By het ministerie van binnenlandsche zaken wordt thans voorbereid eene wijziging van de Koninklijke besluiten ter uitvoering der schutterg-wet, naar aanleiding van het bekende geval van mr Besier te Middelburg. Buitenlandsche bladen gewagen van een ongesteldheid van H. M. de Koningin-Moeder, welke een niet onbelangrijke operatie noodig zou maken. In een adres uit Almelo aan de Tweede kamer, met 1681 handteekeningeD, wordt aan drongen op spoedige afdoening van het revisie-ontwerp. Dr Kuyper is van zijne Amerikaansche reis in Amsterdam teruggekeerd. Door de Veretniging van Hoofden van Scholen ie aan de Tweede Kamer verzocht bij de regeering er op aan te dringen om een ont werp in te dienen tot wijziging van de wet op de besmettelijke ziekten van 4 Dec. 1872 Sill. 134, in dien geest, dat daaruit in art. 1 de mazelen geschrapt worden. Ook door den raad der gemeente Bols- ward is een minimum-loon en mazimam-werk- tijd vastgesteld. Dientengevolge zal voortaan in de bestekken voor uitvoering van gemeente werken worden opgenomen, dat een gewone timmerknecht minstens 15 ct., een opperman ot andere hulp minstens 12 ct. per uur moet verdienen en dat per dag niet langer dan 12 uur zal gewerkt worden. Door het bestuur van den Nationalen Bond voor Vreemdelingen verkeer in Nederland is aan de heeren Van Eeghen c. s., die de verzameling kleederdracbten aan het rijk schonken ter plaatsing in een museum, een schaven ge richt, waarbij het zijn waardeering eu hulde uitspreekt voor deze loffelijke daad. Bijeenkomsten van het Leger des Heils zijn geen godsdienstoefeningen doch openbare vergaderingen. Aldus luidt de uitspraak van het hof te Leeuwarden. Door de rechtbanken te Groningen en te Zutphen was overwogen by vonnissen, betref fende de verstoring der orde in vergaderingen of ^bijeenkomsten van dat leger, dat die bijeen komsten dienden te worden aangemerkt als godsdienstoefeningen. Het 0. M, by de rechtbank te Heeren veen vereenigde zich met die qualificatie, doch rechtbank aldaar oordeelde daarentegen, dat die bijeenkomsten waren gewone openbare vergaderingen. Genoemd hof nu besliste in denzelfden geest. Hoe zal de Hooge Raad daarover denken? voudige wyze plaats. Het bestuur van het college van brandmeesters volgde de lijkbaren terwijl namens dat college op de ïykbaar der vrouw een krans en op die der knapen palmtak met bloemen werd gelegd. Donderdagavond bleef de heer P. A. Wattel, militair apotheker le kl. te Amster dam, terwijl hij met zyne dochter in een tram zat, plotseling dood tengevolge van een hart verlamming. Een jonge zeeman sprong te Schevenin- gen van de stoomtram, geraakte er onder en brak zijn been. Drie visechers te Ymuiden mishandelden een collega zoo erg, dat zijn been totaal verbrijzeld werd. Toen Donderdag avond de trein i Zaandam stopte, kwam de bagagewagen, waarin een hoofdconducteur was gezeten, juist op de spoorbrug te staan. Door de duisternis werd dit niet opgemerkt, waardoor de man in het kanaal viel. Het personeel wist hem gelukkig spoedig op het droge te brengen. Voor eenigen tijd werd nabij Arnhem een troep militaire wielryders aangereden door een woestrijdende automobiel, waardoor eenige rijders gekwetst werden en een paar machines werden beschadigd. Thans heeft de berijder dier automobiel, baron van W. te B., van hoogerhand verbod ontvangen om rijkswegen te berijden. Sedert toert by op de binnen plaats van zyn buiten. (Een vrachtrijder te Eelde bad zijn drie honden in de schuur aan kettingen vastgelegd. Een er vao wist zich des nachts los te rukken, Bprong in een hok, waarin zich twee jonge varkens bevondeD, en beet ze beide dood, waarna hij een ervan geheel oppeuselde. Te Maastricht had in de gastram een ont ploffing plaats, waardoor het voertuig zware schade bekwam en de ruiten van de naburige huizen werden verbrijzeld. Persoonlijke onge lukken badden niet plaats. „Verbeelje", zei een ydel man, die altijd blufte op zijn voorname kennissen en zyn be zoeken aan de eerste families. „Verbeelje dat ik dineerde bij graaf Van Limburg Stirum, nu Maandag geleden, en er was geen visch." „Och, ik denk dat ze die binnen zullen hebben opgegeten" riep een stekelig toehoorder. Volgens een verhaal in De Grondwet zou in het gasthuis te Roosendaal van een lijk, vóór het begrayen werd, door een geneesheer, zonder toestemming der familie, een hoofd een been zyn genomen. Dit wordt onder groote reserve medegedeeld. Het is te hopen dat dit niet waar is. Wy zouden zulk een daad zeer afkeurens waardig en gevaariyk vinden, omdat zy het vooroordeel, dat tegen zulke goede en nut* tige inrichtingen nog altgd bestaat, in hand werkt. En daartegen dient vooral een geneeskundige te waken. Te Rotterdam had de begrafenis der slachtoffers van den jongst en brand op een- „Wat hebt gij wonderbaariyke ringen, mijn waarde meester!" riep zy uit. „De edel- steenen schitteren met een onvergelijkelijke» glans. Gy hebt daar al de talismans, van af den bleeken smaragd, die de toekomst doet kennen en den amathist, die voor hevige haaits- tochten bewaart, tot den gelen topaas, die de benauwde droomen verdrijft." Ubaldo brak dit bijgeloovig gebabbel af met een zonderlinge vraag„Wind u niet op over die steenen, Magliadie hebben aan honderden voor mij behoord en zullen nu aan honderd anderen bebooren. Maar bezie myn hand zelve en zeg mij of gy er niet iets buitengewoons aan vindt?" „Neen, waarHjk niet, Ziani. Uw hand is blank en zacht evenals altgd." Ubaldo slaakte een zucht van ergernis. „Dus is ons vleesch een dof gevangenis voor onze ziel, die meedoogenloos het licht onzer gedachten verbergtDie hand, Maglia moest u schooner ïyken dan ooit, want zij beeft heden voor het eerBt een aalmoes uitgereikt." De schoone Venetiaanache gaf zich geen moeite om den iuisten zin dier woorden te doorgronden. Maar wetende dat haar minnaar, evenals vele rijke patriciërs, vaak onderhevig was. aan tobberijen en zonderlinge invallen, zocht zij slechts naar een middel om zijne gedachten af te leiden. Zy richtte zich een weinig op, sloeg hare armen om zyn bals, Daar de maildienst op Dover tijdens de jongste stormen geheel geBtaakt was, zoekt de Belgische onderneming een andere aanleghaven. Het dorp Souvret, in Henegouwen, wordt met instorting bedreigd. De grond is door mijnen onderwoeld en daardoor zyn verzakkin gen gekomen, die reeds aan de kerk, het raad huis en de school groote scheuren hel veroorzaakt. Ook tal van huizen zyn vol barsten en scheuren. Er wordt getracht ze te stutten, maar het zal vermoedeiyk niet baten. De terechtstelling van Vacher heeft wer kelijk Zaterdag plaats gehad. Een paar dagen vroeger is ook te Norfolk een moordenaar ter dood gebracht en wel een scheepskok, die in 1897 den kapitein en den tweeden stuurman van zijn schip vermoordde. Nauweiyks hing de man, toen tot aller ontzetting het touw brak en de beul ten tweeden male aau het werk moest. Het publiek was diep veront waardigd. Met de bescherming van het artistiek eigendomsrecht gaat men tegenwoordig ver. Zoo is nu te Parys uitgemaakt, dat het niet is geoorloofd afbeeldingen te verspreiden van de voornaamste scènes uit een tooneelstuk. De uitgever van een programma, die afbeel dingen had gegeven van décors en costumes uit Cgrano de Bergerac, is deswege veroor deeld. Te Parijs sprong een straatslgper opeen, buiten een koffiehuis staand rywiel en reeder hard mee weg. Plotseling slaakte hij hevige kreten en werd aangehouden. De eigenaar trad weer in 't bezit van zyn wiel. Op den z bleek zeer vernuftig eene scherpe pin aange bracht te zgn, die recht gezet werd, zoolang het wiel onbeheerd stond. De dief, die dit niet bemerkte, voelde de pin in zijn vleesch drin gen eu vandaar zyn geschrei en de val, die hem in handen der politie bracht. Te Rysel had dezer dagen eene vrooiyke begrafenis plaats. Eene rijke koföehnishoudster, in de wandeling „Tante" genaamd, die gestor ven was, had in haar testament bepaald, dat voor allen, die deelnamen aan hare begrafenis, een lunch moest worden aangerecht. |Een getal deelnemers, in 't sterfhuis 50, nam en wilde een kus op zgne lippen drukken, al fluisterende „Ik heb u lief Ziani en gij zgt mij dier baarder dan de zeldzaamste schat". Ubaldo hield op met het zoeken naar dat onzichtbare iets aau de lucht of op zee. Hij zag haar aan en vroeg: „Waarom bemint gy my, Maglia?" „Wel ik bemin u, omdat gij de dapperste, de schoonste, de voornaamste en de ede" patriciër van Venetië zyt. Ik bemin u om dat gy zoo gemakkelijk, zoo flink, zoo moedig de wildste paarden dresseert, evenals een jonge GodIk bemin u omdat uw degen te mid den van andere lemmeten flikkert, als salamander in het vuur. Omdat gij danst al de bevalligheid en levendigheid der nympben en omdat gij bij de ergste drinkge- jn bleek, kalm en stil bMjft, terwyi de anderen rood zien van het wyn drinken, woeste gebaren maken en gillen. Ik bemin u omdat er geen dame is die meer verstand heeft dan gy van sieraden en edelsteenen en die met meer gratie de prachtigste kleêren draagt. Ik bemin u, eindelijk omdat alle vrouwen u aanbidden en mij benyden dat ik door u aangebeden word." Zij zetde dit alles bijna in éen adem, en toen J ophield om adem te scheppan,lachte Ubaldo spottend en vroeg „Bemint gy my daarom alleen en door een liefeiyke stembuiging zyn j zacht verwijt bemantelende, ging hy voort:] onderweg toe, zoodat er op het kerkhof wel driehonderd waren. Die kregen allen na afloop van de plechtigheid bier, brood en ham, en het waren allesbehalve „begrafeniagezichten" waarmee zy van „Tantes" teraardebestelling terugkeerden. Als een bewys hoe de verlaging van het port voor brieven aanstonds haar invloed doet gelden op het verkeer, wordt gemeld, dat de Majestic, die Woensdag uit Londen vertrok, 430 zakken van de post aan boord had, een voor dezen tyd des jaars byzonder groote ver zending. Bij de opvoering van de Sneeuwkoningin in aen school te Londen geraakte de hoofd persoon, een meisje van twaalf jaar, dat geheel in wol en watten was gekleed, in brand en was spoedig dood. In weinige dagen was dit het tweede geval van dien aard. Een ander ongeluk had by een kindervoor stelling te Barmen plaats. Daar is een tooneel- brug bezweken toen twee der vertooners er over gingen. Beiden pielen vaneen hoogte van 7 M. De dame, die de titelrol vervulde, werd zwaar gekwetBt. By twee brandeu te Londen kwamen een en drie kinderen in de vlammen om. Op een tentoonstelling van fraai bindwerk in Engeland werden verscheidene medailles behaald door miss Matthews. Later bleek dat dit de sohuilnaam was van een dochter van den prins van Wales, die uit liefhebbery dit vak leerde. Te Londen heeft zich een dame als commia- sionnair iu effecten gevestigd, mevr. Cook, de vrouw van sir Francis Cook, hoofd der firma Cook and Son. Zij is eene Amerikaansche van geboorte en heeft, al 30 jaar geleden, toen nog miss Temcessee Calflin, met hare zuster (tbaus gehuwd met den Londenschen bankier Martin) te New-York zulk een kantoor gehad. De oude dame is een yverig apostel der vrouwenbeweging en wil nu ook iu Engeland tooneD, dat vrouwen zeer goed beurszaken kun nen dryven. Alle speculatie Is echter uitgeslo. tenalleen voor belegging en degeiyke reëele zaken zal het kantoor zich leenen. Mevr. Cook ie geen lid van de effectenbeurs en zal dus door tusschenkomst van een toegelaten firma tegen halve courtage zaken doen. 2 echter voornemens niet te rusten, tot ook vrouwen tot de beurs worden toegelaten. In- tusschen wil zij gebruik maken van dit out sidership, om haar kantoor door circulaires en advertentiën bekend te maken, wat aau leden van de beurs verboden is. Men wil tusschen Liverpool eu Manchester een spoorweg met éen rail bouwen. De ont werper, zekere heer Behr, meent dat het zyn nut heeft zulk een weg, hoofdzakelijk voor het passagiers ver keer bestemd, naast de ge wone spoorwegen te bouwen. De treinen zouden een snelheid van 90 k 100 KM. kunnen bereiken. Baron Ferdinand de Rothschild heeft 100.000 pd. at. vermaakt aan bet kinderzieken huis in Southwark, gesticht ter herinnering aan zyn echtgeuooteaan de Joodsche gemeente te LoQden schonk hy 5000 pd. st., 1000 p. aan het St. Georges Hospitaal en dezelfde som aan het ziekenhuis voor borstleidera te Londen. Hij heeft bepaald dat zyn yacht Bona moet worden verkocht en 2000 p. van de opbrengst moet worden afgestaan aan de Nationale Red- dingmaatschappy. Aan 9 andere instellingen ten behoeve van zeelieden is ongeveer 20.000 pd. st. gezameniyk toegedacht. Wolff's telegraafbureau b-stond Zondag 50 jaar. Het bestuur zal voorstellen 100.000 M. beschikbaar te stellen voor de beambten, die ongeschikt voor hun werk zijn geworden. Nauweiyks is te Krefeld de werkstaking der zydewevers geëindigd, of de fluweelwevers hebben den arbeid neergelegd. Vier fabrieken staan stil. In een brouwerij te Grays (Essen) twee werklieden in een groote kaip bedwelmd en gestikt. Onder verdenking de dader te zyn van den grooten postdiefstai te Munster, ten be drage van 13.000 Mk., is te Warendorf ge arresteerd de redacteur en uitgever der West- fillische Rundschau, die vroeger postassistent te Munster was. - Door den Duitschen Keizer is onlangs het kasteel Cadiheu met bijbehoorende landergen aangekocht. Z. M. heeft thans in 't geheel 50 kasteélen of paleizen van meer ot mindere uit gestrektheid. Drie daarvan liggen te Berlijn: Om mij té behagen, Maglia, overlaadt gy my met de gewone vleieryen, waarop mannen van mgn soort gswooniyk zeer gesteld zyn. Maar vergeet gy dan dat tallooze vrouwen vóór u mij diezelfde complimentjes in het oor gefluisterd hebben? Ik kan my waarlijk niet herinneren wie ze het eerst gestameld heeft. Dergeiyke loftuitingen doen mg niet het minste genoegen meer, hoe ydel ik ook moge wezenzy vallen in mijn oor alB regendroppels in de zee. En toch is er een liefeUjk woord, dat men nog slechts eenmaal tot mij gezegd heeft, en die eerste maal ben ik er echter van ontroerd tot in in het binnenste mijner ziel dat woord heeft my met evenveel verbazing als met blydschap vervuld. Raad eens wat het is, Maglia en zeg het ook eens; als ik het van uwe rozenlippen hoor, zal het mij minder verbazen, maar nog meer genoegen doen." Maglia maakte bare armen los, ging op de kussens zitten en bedacht zichmaar zij bleef zwijgen, want daar zij alle lievelingscowpli- mentjes der jonge patriciërs uitgeput had, be greep zij niet wat Ubaldo nog meer kon ver langen. Wordt vervolgd.) het groote koninklijk paleis (Schloss), Mont- Bijou en Bellevne; te Potsdam heeft by er niet minder dan 13, waarbg het bekende Sans- souci. Van de andere zyn de voornaamste: de paleizen te Hanover, Kassei, Koblentz en Wiesbaden, en de kasteelen Stolzenfels, Wil- helmshübe, Sonneck (aan den Ryn), Huber- tusstock enz. Het besluit van den koning van Italië, om met Nieuwjaar een gedeeltelijke amnestie uit te vaardigen, stemt het socialistisch blad Avanti dankbaar, maar niet voldaan. Het blad verheugt zich er over, dat de amnestie zoo ruim zal zyn, maar meent dat de agitatie niet zal ophouden alvorens geheel en al amnestie is verleend. En de Avanti gelooft ook, dat de regeering ten slotte wel zal wijken voor den drang der openbare meening. Ook de Italië gelooft niet aan ophouden der agitatie. De Tribuna ziet in deze amnestie een voor bode van de bevryding van alle veroordeelden, aangenomen dat de perspolemiek der socia listen deze niet verhindert of vertraagt. Te Agram kwam een Hongaarsche boer om de ƒ100.000 in ontvangst te nemen, welke gevallen waren op zyn lot in de staatsloterij. Van vreugde over zyn plotseling geluk kreeg hij echter een aanval van waanzinnigheid, zoo dat hij in het ryks-krankzinnigengesticht moest worden opgesloten. Uit de Ver. Staten komt bericht, dat een officier en dertien manschappen van een Fraasch oorlogsschip door de inboorlingen van de Nieuwe Hebriden zijn vermoord. Aan de Temps is door den waarnemenden Franschen consul te Grenada geschreven, dat het bericht, als zouden aldaar onlangs vrouwen uit het volk het standbeeld van Columbus met steenen hebben geworpen, uitroepende dat de ontdekking van Amerika de voornaamste oor zaak is van Spanje's rampen geheel ver dicht is. Hy woont zelf tegenover het stand beeld eu heeft van zulk een betoogiug niets gezien of gehoord. Nu dit standbeeldverhaal niet waar biykt, krygt men meteen een ander, dat nog niet is tegengesproken. Een Cubaansche grappenmaker heeft on langs het oude standbeeld van Isabella de katholieke, dat te Havannah staat, een voor de Spanjaarden hinderiyke verandering doen ondergaan. De marmeren koningin droeg op zekeren morgen een regenmantel en had een reistasch in de eene en een klapstool in de andere band, en op den rug een groot bord met het opschrift„Voorspoedige reis Bij Hong-Kong is een groote Engelsche boot Glenavon vergaan. Men vermist nog vier man. De lading, uit thee eu rijst bestaande, is waarschijnlijk verloren. Een landlooper belt aan 't huis van een dokter en vraagt aan de aardige jonge vrouw, die hem opeu doet: „Och juffer, zou je eens aan den dokter willen vragen of hij niet een oude jas of ean paar oude sokken voor mfj heeft." „Ik ben zelf de dokter", zegt de jonge vrouw glimlachend. De landlooper ontsteld af. De uitzettingen uit SJeeewIJK. De bekende uitzettingen uit Sleeswyk duren voort, eu lateu niét na diep iu te grijpen. In Denemarken wordt een ernstige verbittering gewekt de handelsbetrekkingen met Duitsoh- land worden geschaad en in dat land zelf komt beroering, zoowel door hen die het ruwe optreden der overheid niet billijken, als door ben, die hun verontwaardiging uiten over de reactionnaire maatregelen, welke de regeering neemt tegen haar onderdanen, die de uitzet tingspoli tiek niet goedkeuren. Het is, nu deze zaak eeu zoo groote be- teekenis krygt, niet zonder belang aan de Flemborger Courant van 25 Deo. het volgende te outleenen Zondag 11 December kon men zoowel in de Doensche ais Daitscbe couranten een bericht lezen, waarby huisvaders in Snndoed, die Pruisische onderdanen zijn, bevel hadden ge kregen om hun volwassen kinderen van de Deensche herhaling- en landbouwscholen thuis te halen. In geval van weigering zonden alle Deensche onderdanen uit de verschillende ge- eenten, uit 't land verdreven worden. Al spoedig vernam men, dat dit bevel en dreigement aan de onders was medegedeeldde plaatseiyke burgemeesters hadden tot die mededeeliDg opdracht ontvangen van geering te Sönderborg. Later werd bekend, dat dezelfde dreigemen ten ook golden voor geheel Alsen, en kwam men tot de conclusie, dat de regeering te Sönderborg op bevel van gouverneur Küller, in Sleeswgk, gehandeld moest hebben. Ai de Deensche onderdanen in eike gemeente, waarvan jongelui de herhalingsscholen in Denemarken bezochten, zouden 't land moeten verlaten, wanneer die jongelui niet vóór December waren thuis gehaald. Men vertelde hoe groot de tweestrijd was vau een vader, wieuszoou de eenige in de ge meente was, die een herhalingsschool in Dene marken bezoeht. Nam hij zyn zoon niet van school, dan werden 11 Deensche onderdanen uit 't land gejaagd en moesten dezen al hun vaste goede ren in den steek laten. Lang duurde die twee strijd echter nietal spoedig kwam men tot bet besluit, dat men even goed dadeiyk kon weigeren als later. Gaf men toe, dan had men hans op allerlei andere plageryende Duit- konden de aanwezigheid van Deensche onderdanen altyd als .dreigement blyven ge bruiken, om allerlei onbillyke wenschen ver vuld te krygen en was men er dan even slecht aan toe. Aau het bevel der overheid werd dus niet voldaan. Met bezwaard hart werd deze raad gegeven en opgevolgdmen voorzag, dat alle Deensohe onderdanen juist vóór Kerstmis over de gren zen zouden worden gejaagd en dit zou een treurig Kerstfeest geven. Maar geheel vreemd zyn ons de Duitsche Kerstgaven niet. Voor acht jaar kwam tegeB Kerstmis het bevel, waarbij de Deensche taal op alle scholen in Noord-Sleeswyk verboden werd.) Zou er nu een jubileum gehouden worden door duizeudeu van onze medeburgers, die toch in deze streek zyn geboren en opgevoed, uit het land te jagen, omdat ze volgens paragraaf 19 van het Weener-tractaat Deensche burgera gebleven waren? Dit zou men tot de onmogeiykheden kun nen rekenen, wanneer men niet wist, dat er onder de Pruisische heerschappy niets onmo gelijk geacht wordt. Volgens de wet hebben deze Deensche onderdanen het recht hier te wonen, wat niet het .geval is. met andere vreemdelingen. Bij nader onderzoek zou men wettelijk kunnen bewyzon, dat ze, even min als de Pruisische onderdanen, uit het land verdreven konden worden, maar wat helpt recht, wanneer macht regeert Er verliepen 11 dagen, zonder dat ook maar éen Pruisisch ambtenaar reden vond, om 't dreigement tegen te spreken. Gedurende diea tijd werd de zaak, zoowel door de Deensche en Duitsche bevolking, als door de Europee- sche pers besproken. De landraadjte Sönderborg, die anders vaak getoond heeft van de dingen op de hoogte te zyn, bleef zwygen. De 20e December brak aan en de oudera hadden geweigerd; nu kon men elkoogeobllk verwachten over de grenzen te worden ge jaagd. In plaats daarvan kwam een verkla ring van den Sönderborgschen landraad, waarin werd medegedeeld, dat de Deensche onder danen niet uit 't land verdreven konden wor den, dan om eigen schnld. 't Bericht kwam laat, maar beter laat dan nooit't Kwam toch nog vroeg genoeg om de duizenden Deensche families, die in angst en spanning gezeten hadden, een eenigszins vreedzaam Kerstfeest te geven. In plaats van met uitzetting te bedreigen, probeeren nu een paar yverigeDuitscbgesinde agitatoren de oudere van leerlingen, die Deensche herhalingsscholen bezoeken, te drei gen hun van onderwys te zullen versteken, wan neer zy hun kinderen niet van die scholen thuis halen. Eenige onzekerheid zullen deze dreigemen ten wel verwekkenzelfstandige ouders, die geen inmenging dulden van politiserende regeeringapersonen in de opvoeding van hun kinderen, rekenen er echter op, dat iets zoo ongehoords in de wereldgeschiedenis niet plaats kan vinden in het einde der 19e eeuw. Tot zoover de mededeelingen welke wij vinden. Natuuriyk dat zij voor rekening van genoemde bron biyven. Verkoopingen enz. By de Zaterdag aan het departement van Waterstaat handel en nt) verheid gehouden aanbesteding van het onderhoud en herstel van de landsgebouwen te 's-Gravenhage, ge durende 1899 (raming f 40.820), waren minste inscbryvers de heeren C. W. de Yob en A. B. de Vos aldaar voor f 40.399. Onder de overige inschrijvers behoorde de firma J. M. van Ditmars en Zoon,te Middel burg ad f 43.250. 's Grnvenhage. Voor den Hoogen Raad werd heden behandeld het beroep van de drie Friesohe arbeiders tegen hunne ver- oordeelingAoor de rechtbank en het Hof te Leeuwarden tot een maand gevangenisatraf wegens beleediging van A. Dijkstra, wien zij hebben toegeroepen„Daar gaat de inbreker van Britaum". Zij doelden daarby op de inbraak, waarvoor gebroeders Hogerhuis zyn veroordeeld. Mr. Troelstra wees op het onvolledig onderzoek dezer zaak, beweerde dat hier wet- schennis had plaats gehad, doordien het Hof het verzoek tot het stellen van een bepaalde vraag ontweek, en beriep zich op het oordeel van den minister van justitie, in de Tweede kamer uitgesproken, dat wegens smaad moest vervolgd worden. Hij concludeerde tot niet-ontvankebjk ver klaring der vervolging wegens onvolledigheid der dagvaarding. Het Openbaar Ministerie zal 15 Januari con clusie i Potsdam. De keizer iydt aan influenza en is bedlegerig. Hy had een goeden nacht. De koortB is geweken. New-York. De Herald verneemt uit Was hington, dat Zondag een kabinetsraad ia ge houden met het oog op d$ ernstige berichten van generaal Otis. De houding der opstandelingen op !lo-Ilo moet dreigend zyn. Onder hen bestaat evenwel oneenigheid. Het verdwynen van Agninaldo wekt de vrees dat hy de Amerikanen wil weerstaan. Marktprijzen van Tarwe en Meel. Maandag 2 Januari. Rotterdam. Bericht van den make laar H. vm Randwijk). Ter markt van heden was de stemming voor granen stil. Meel iets vaster. Zaterdag 31 December. Antwerpen. Tarwe pryshoudend. Ameri* kaansch roode no, 2 fr. 18. Parijs. Tarwe prijshoudend; loop. md. fr. 20.70. Pesth, Tarwe vast. Zaterdag fl 9.74. Vry- dag fl 9.64. B e r l ij n. De meeste berichten uit het buiten land luidden lusteloos, maar Amerika meldde eene prysverbetering en in navolging daarvan stegen tarwe en rogge bier per Mei ongeveer mk. 1. Disponibel en spoedige levering kon den daarentegen nauwelijks iets meer be dingen dan Vrydag. New-York dis. vorigen dag 77'Jg. Chioifo 637: i 68'/,,

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 2