BUITENLAND. Verschillende Berichten. LAATSTE BERICHTEN ach eepa ver voer tusschen Breskens en Stampers- gat. Daarenboven wordt beweerd, en niet zonder grond, dat de andere fabrieken den prijs der bieten niet zullen verhoogen, zoodat men dus weder met dezelfde geringe vergoeding van f 9.50 tevreden zal moeten zijn, niettegen staande aan gene zijde der Schelde f 10 werd besteed, en dat dezelfde bezwarende bepalingen van het vorig jaar weder zullen gelden. Wanneer men nu maar niet, evenals in vorige jaren, te laat begint zich aan een te sluiten dan kan door eendrachtige samenwerking misschien nog eenige verandering ten goede komen. De voor de verkooping te Bergen op Zoom aangeboden hengsten zijn alle afkomstig uit Nederland, en wel 8 uit Gelderland, 6 uit Gro ningen, 1 uit Zeeland en 1 uit Noord-Brabant. Ingevolge het besluit van de alg. verga dering, heeft het hoofdbestuur der Ned. Ver- eenigmg tot Afschaffing van Sterken Drank zich tot alle burgemeesters gewend met bet ver zoek krachtige maatregelen te willen nemen, dat de ambtenaren van politie, zoowel in hooge als lage rangen, zich gedurende hun dienst onthouden van het gebruik van alcoholhou dende dranken. Het hoofdbestuur laat bet aan het oordeel der burgemeesters over of een volstrekt ver bod om eenigen alcoholhoudenden drank gedu rende den dienst te gebruiken, of een dringende aansporing om het gebruik na te laten, de meeste kans zal bieden om het gewenBcbte doel te bereiken. Op later te bepalen datum in de maand Februari e. k. zal door de schermvereenigirig van het bataljon dd. schutterij te Haarlem een groote nationale en internationale echermw-jd- strijd, waaraan een colonne- en corpswedstrijd op alle wapens is verbonden, worden gehouden. Voor het bouwen van een abattoir te Groningen met al de daarbij behoorende ge bouwen werd het minst ingeschreven voor 128.750. Geen prettigeS ervaring had een café chantant-dame te Botterdam, toen zij Donder dagavond thuis kwam. Zij vond toen haar ge- heolen inboedel kort en klein geslagen. De politie is den dader, die vermoedelijk uit wraak handelde, op 't spoor. Nachtpitjes. Zelfs onschuldige nachtpitjes kunnen, zegt men, gevaarlijk zijn, misschien één op de zoo veel inillioen. Maar 't nietigste ding wil goed behandeld zijnmerkt een belangstellend lezer ons op. Waarom is een nachtpitje gewast, ter vijl een olie-pit of -kousje en ook een petro- leumpit niet gewast is Vooreerst opdat de drie punten van 't gat in 't kaartenpapier in de was zonden knijpen, en ten tweede opdat het terstond aan te steken katoenen pitje voor- loopige brandstof zou hebben eer het begint olie op te zuigen. Is de was verbrand eer de olie tot boven toe geklommen is, dan brandt het pitje heel den nacht met een dikken zwar ten kop en wordt als van slechte kwaliteit veroordeeld. Men kan dit voorkomen door, alvorens aan te steken, heel 't pitje even in de olie onder te dompelen, met drijvertje en almen vermijdt dan tevens alle gevaar, door eventueel te vor men luchtblaas mogelijk. Ook heeft elk kaarten- blaadje, door het uitstempelen, eene holle en eene bolle zijde plaatst men nu de bolle zijde naar onder, dan is er zelfs geen plaats voor een luchtblaaBje, dat gas zou kunnen bevatten. Hoeveel beter Vlissingen is dan Ostende, is by den storm van Dinsdag avond weer gebleken. Terwijl de mailboot, die van Queensborough kwam, slechts een uur ver traging had, is de boot van Dover naar Ostende, in plaats van Dinsdagavond, eerst den volgenden morgen om twaalf' uur binnen- geloopen, daar de Btorm het binnenkomen in de haven belette. Het wordt bevestigd dat prinses Louise van België ernstig ziek is. Over de jongste dochter van koning Leopold komen ook al geen goede berichten. De Etoih verzekert, dat de koning en prinses Clementine, binnenkort naar het zuiden van Frankrijk zullen vertrekken. Het blad voegt er bij, dat hand en een: „Neem het niet kwalijk, dat mijne vrouw zich niet laat zien, zij is aan het kleeden. Wij moeten namelijk een verplicht bezoek afleg gen kwam, terwijl hij Wulpius de band reikte, van zijne lippen. Dus kon er van een praatje niets inkomen. Meer ongelegen had Wulpius niet kunnen komen. Maar de gedachte, onverrichter zake weer naar huis te gaan, geen geld mee te brengen en er ook geen uitzicht op te hebben, nog altijd in onzekerheid denzelfden gaDg weer te moeten maken, dit alles bewoog Wulpius om er door heen te bijten en al dadelijk met de vraag zelf voor deu dag te komen. „Het spijt mij zeer", zeide hij „dat ik zoo ongelegen kom, daar ik u iets te vragen heb, wat mij reeds dagen lang in angst en onrnst. houd. Maar ik kan het niet uitstellen, geen dag laDger, Ik moet spreken, op het gevaar af, dat ik u Wulpius stokte, hij stokte, wijl hg zag, dat het vroeger deelnemende ge laat van zijn vriend eene uitdrukking van onaangename verrassing aannam. En daarop zich zelf geweld aandoende, vervolgde hij „Dus wilde ik u vriendelijk verzoeken, mij op maandelijk8che afbetaling 800 gulden te leenen. Ik heb in den laatsten tijd weinig behoorlijk betaald werk gehad, en kan mij voor het oogen- bhk niet langer redden. Het is voor het eerst van mija leven, dat ik geld ter leen vraag; het valt mij zeer moeilijk, maar ik weet geen anderen uitweg", het verblijf der priuses aldaar van tamelijk langen duur zal zijn. Deez tijding logenstraft dus de bewering dat de prinses geheel hersteld is van hare ziekte. Een Maatschappij La Poste electriqut in- temationales wordt te Brussel opgericht met een kapitaal van 7y3 millioen francs. Ze heeft ten doel ladings-stations voor automobielen op te richten op afstanden van 10 a 12 mijlen, en wel langs de voornaamste wegen van Frank rijk en België. De stations zullen van machi nes zijn voorzien om accumulatoren te laden; ook zal er gelegenheid bestaan petroleummo- toren van brandstof te voorzien en alle soor ten automobielen en rijwielen te repareeren. Er zullen tevens aan deze stations restaurants en inrichtingen voor geneeskundige hulp zijn verbonden, zoodat de reizigers „beladen en gerepareerd" kunnen worden. De wegen, waar de Maatschappij haar operaties zal beginnen, liggen op de hoofdroute van Brussel naar Parijs door de Maasvallei. Een Parijsche graat heeft in Amerika 15.000 motorwagens besteld, de levering over 10 jaar te verdeelonde gemiddelde prijs is 1000 dollars. Deibier zal, vóór bij zijn pensioen neemt eerst nog te Bourg Vacher, den herdersmoor denaar, onthoofden. In dezelfde plaats wacht nog een ander patient op hem, die inbraak en moord pleegde. Beiden zouden waarschijn lijk heden de doodstraf ondergaan. De groothertog van Luxemburg en zijn gemalin maken het hun onderdanen met Nieuw jaar gemakkelijk. Reeds nu heeft de hofmaar schalk bekend gemaakt, dat de groothertoge- lijke personen de hun eventueel toegedachte gelukwenschen met Nieuwjaar als reeds ont vangen beschouwen en daarvoor hun dank betuigen. De man heeft nog gelijk In de nabijheid van het dorpje Pletton, nabij de stad Peterborough, is onlangs het skelet van een uitgestorven reuzeudier gevon den en naar het Universiteitsmuseum in Oxford overgebracht. Het had van het einde der staart tot aan den kop gémeten een lengte vaa 15 meters, een der beenderen van de voov- pooten was 1.2 meter lang en inat ongeveer 60 e.M. in doorsnede. Volgens eene voorloopige beschrijving schijnt het verwant te zijn roet het reuzendier, dat voor meer dan 60 jaren door den Engelschen geoloog Bruckland werd ontdekt en door Richard Owen met den naam van Cetiosaurus bestempeld werd. Enkele overblijfselen van den cetios.turus zijn tot dus verre in de lagen van de bruine Jura, bij Ox ford en bij Caen gevonden. Voor een paar dagen lazen wij, dat keizerin Friederich dezen winter een tijdje aan de Rivieira zou doorbrengen. Thans wordt gemeld, dat bedoeld is haar schoondochter, de tegen woordige keizerin. H. M. zou in het begin van het voorjaar te Dinard komen en daar de villa van graaf Hatzfeld bewonen. De Duitsche keizer heeft de gewoonte zelf zijne Kerstgeschenken uit te deelen. Hij versmaadt daarbij alle ofiicieole deftigheid, maar treedt als een landsvader tegenover zijn volk en zijn soldaten op. In de Vossische Zeitung worden bijzonderheden medegedeeld omtrent de wijze waarop het uitdeelen dit jaar geschiedde. In den tuin van het PostdamscheStadtschlo^s wandelende, kwam hij daags voor Kerstmis de zevende compagnie van het eerste regiment van de garde tegen,waarbij hij vroeger als prins heeft, gediend. De keizer liet de manschappen in rijen van tien aantreden en telkens om het hardst draven. Wie het eerste aankwam kreeg uit 's keizers handen een blank vijfmarek- stuk. Daarna moesten de manschappen bun sabels op den grond leggen De keizer com mandeerde daarna „Oprapenen wie het eerst zijn sabel opstak, kreeg weer een geldstuk. Het grootste pleizier had hij, toen hij ver schillende muntstukken onder de soldaten wierp, en hen nu naar het geld liet grabbelen, waarbij zij dikwijls een verward kloen vormden. In deze, anders wel wat studentikoze, grap had de keizer zooveel schik, dat hij ook een aantal Potsdamsche jongens aanriep, om met ben dezelfde proef te nemen. Zaterdag deed de keizer vervolgens een ochtendwandeling tot aan de Russische kolonie, onderweg eveneens geld uitileelend. De man schappen van de wacht van het paleis kregen ditmaal ook geschenken in geld. De officier van de wacht werd ten eten gevraagd. De vier Eu daarop stokte hij weer, on antwoordde zijn vriend, op wiens gelaat de uitdrukking van teleurstelling plaats had gemaakt voor die van gedwoDgen vriendelijkheid „De som is vrij hoog, waarde heer. Gij vermoedt niet aan hoeveel aanzoek ik bloot sta, hoe het mg zei ven dikwijls moeilijk valt aan mijne verplichtingen te voldoen. Ik kan u dus geen dadelijk antwoord gevenik moet eerst nagaan, of en in hoeverre ik u van dienst kan zijn. Ik leg nadruk op het kunnen, want ik heb duizenden, een vermogen, aan dergelijke geldleeningen in mijne boeken openstaan en daarbij gaan de zaken thans slecht. Ik zal u echter nog heden schrijven, en gij kuDt er van overtuigd zijn, dat ik zal doen wat ik kan." En daarop kort afbrekend: „Nu echter, waarde dokter, verschoon mij welwillend, als ik u om onze visite „O, ik verzoek u „Geen verontschuldigingen, groet uwe dames van ons, ik hoop, dat wij elkaar spoedig zullen zien," Weinig oogenblikkon later stond Wulpim op straat. Ofschoon hij het werkelijke leven zoo dikwijls naar waarheid geschilderd bad en ook wel soortgelijke toestanden bij anderen had geschetst, nu het hecuzelf aanging, voelde hy zich hulpeloos als een kind. Het was hem te moede, als had hij eene misdaad begaan en als volgde de veroordeeling hem op den voet. Hij hoopte niets, hij ver Postdammer politie-agenten, die in het paleis in burgerkleereu dienst doen, kregen elk 15 mark, de wachtmeester een nog grootere som. Naar de koninklijke stallen werden van het paleis uit eveneens geschenken in geld, peperkoeken, photograpbieën van de Oostersche reis en andere presentjes gestuurd om verdeeld te worden onder het personeel. Een van de vleu geladjudanten van den keizer kreeg verder een grooten kostbaren hond. De burgemeester van Gronau, die in vele Nederlandsche en Duitsche bladen aangevallen is over de wijze, waarop hij Nederlanders over de grenzen heeft gezet, heeft van den Land raad, onder goedkeuring van den regeerings- president, een brief ontvangen waarin hem hulde wordt gebracht en erkentelijkheid be tuigd, omdat hg by de uitzettingen van Ne derlandsche onderdanen in geen enkel geval van de wetten en van in dezen gegeven ver ordeningen is afgeweken en er in geslaagd is om, zonder onnoodige hardheid, de belangen van den Pruisischen staat, ten opzichte van verhuizingen uit het buitenland naar Gronau op energieke wyze te behartigen. Ook te Weenen heeft een moord plaats gehad, welke aan die van Jack the Ripper doet denkenhet eenige onderscheid is, dat de misdaad binnenshuis en niet op straat plaats had. De dader is niet ontdekt. De politie houdt het niet voor onmogelijk dat deze moordenaar onze beruchle landgenoot De JoDg is. Twee expedities tot opsporing van Andrée hebben niets vernomen van de vermisten. Duitsche kapitalisten willen in Palestina een landbouwkolonie vestigen. Vlissingen. Met medewerking van dehee- ren Frans Phlippeau, tenor van de Nederlmd- sche Opera en Jos Orelio, bariton, van Amster dam, zal Vlisssing's Mannenkoor Maandag 9 Januari, in de zaal van den beer Stof koper, eene uitvoering geven van de Königssohn v<-.n W. de Haan en Bede van R. Sr oei. 's-Cravenhage. Benoemd tot inspecteur der belastingen te Hansweert de heer J. Elsinga, adjunct-inspecteur te Arnhem. Amsterdam. H. M. de koningin-moeder heeft aan de vereeniging Het Buitenland eene gift van 300 gulden doen toekomen. Met leedwezen zal zeker door velen verno men worden dat professor B. J. Stokvis ziek is en bij een collega specialiteit te Parijs genezing voor zijn kwaal zoekt. Het Roomsch Katholieke weekblad De Am stelbode, in 1880 door wij Ier; pastoor W. J- Brouwers opgericht, hoofdzakelijk ter bestrij ding van de grensregeling tusschen Amsterdam en Nieuwer-Amstel, verschijnt heden voor het laatst. Londen. De Times verneemt uit Shangai, dat de Chiueesche regeoring, ondanks de pro testen van Engelsche zijde, de eisehen vau Frankrijk op een uitsluitend recht tot uit breiding der Fransche nederzetting aldaar heeft ingewilligd. Verder is te Shangaï bericht ontvangen, dat Woensdag 1.1. bij Shan-Chian Tsang een groote slag is geleverd tusschen de regeeringstroepen en de opstandelingen. De eersten behaalden daarbij de overwinning. De Times verneemt uit Johannesburg dat. de firma Hope en Co de onderhandelingen over de voorgestelde leening met de regeenng der Transvaalsche republiek heeft afgebroken. HERIJK. Deze herijk is door Ged. Staten van Zeeland bepaald in de hieronder volgende gemeenten op de daarbij aangegeven dagen en uren: Goes, ook voor Kloetinge en Kattendgke, benevens 's Heer Hondrikskiiideren en Wisse kerke f gemeente 's Heer Arendskerke), 13, 14. 15, 16, 17, 18, 20, 21, 22, 23, 24 en 25 Maart. Wolfaartsdijb, 10 April. Heinkonszand, ook voor 's Heer Arends kerke, 11 April en 12 April des voormiddags. twijfelde. Hij was niet boos op zijn vriend. Veeleer had hij nog medegevoel voor diens zorgen. Op den laten avond, na uren van spanning, werd de brief gebracht. Hij luidde „Waarde Dokter Als ik u met vierhonderd gulden kan dienen, verzoek ik u die morgen voormiddag bij mijn kassier in ontvangst te nemen. De terugbetaling laat ik geheel aan u over. Als altijd de uwe Eneke". Het eerste gevoel, dat Wulpius bad, was dat van verlichting. De verschrikkelijke onzeker heid was van hem genomeD, en daarbg had bij don vriend, dien men in den regel door het leenen van geld verliest, zoo het scheen, be houden. Het briefje was kort, dat van een man van zaken. Maar het bepaalde geen ter mijn van terugbetaling, het liet dit aan hem over. Maar daardoor juist verhoogde het bij Wulpius den drang, om niet een der velen te zijD, die wel leenen, doch aan geen terugbeta ling denken, en zoo rekende hij het zich ten plicht het geleende zoo spoedig mogelgk terug te geven. Sinds dien waren bijna driejaren verstreken en in dien tijd hadden Encke en Wulpius elkaar bijna niet gezien en was hun verkeer geheel afgebroken. Van de zijde van dengeld- leener was bij het begin van den herfst de Algemeen Overzicht. Men kent de revisiebeweging in Frankrgk, feitelijk een voortzetting van het oude pro gramma der Boulangisten, maar ditmaal niet van de treurige overblyfaelen dier groep uit gaande. De groote apostelen van de beweging, De Marcère en Benoit, behooren tot de ernstige, gematigde leden der kamer, en hun ijveren voor de bijeenroeping eener Constituante vindt in vele kringen weerklank. Reeds by den aanvang van deze beweging achtte de Tettips haar van genoeg gewicht, om er een artikel aan te wgiïen, dat veel had van de doodsklok over de republiek, welke zich in 28 jaar nog niet had gevestigd, en veel had van een bouwwerk, waarvan men alleen nog maar de steigers en het geraamte ziet. Sedert is de agitatie voortgezet, en daarin vindt de Temps aanleiding tot een beschouwing, welke niet mindere aandacht verdient dan de vorige. Het blad erkent dat de misbruiken van het parlementarisme zoo voor de hand liggen, dat wie ze in bet licht stelt, zeker is van succes. Maar het blad gelooft, dat, al is het bestaan van het kwaad zeker, men dit niet kan zeggen van de doeltreffendheid van bet aangeprezen middel. In de eerste plaats al niet, omdat de staats lieden, die instemmen met het denkbeeld van een grondwetsherziening, het allerminst eens zgn over de richting der herziening. Uitvoerig wgst het blad op de bewoordingen, waarin personen van verschillende groepen hnn instemming met het denkbeeld betuigdenen daaruit leidt het blad af, dat, als de Constitu ante bijeenkwam, men zou beginnen elkander fel te bestryden. De bgeenroeping wordt daarom reeds belet door de eerste eisehen der voorzichtigheid, welke verbieden het land bloot te stellen aan de gevaren van een sprong in het duister. Naast deze afbrekende critiek, welke ons allerminst onjuist voorkomt, stelt het blad een opbouwende. Het 'beveelt als eenig middel tot herstel aan decentralisatie. Nieuw is dit denkbeeld niet. Het heeft 7eel van een panacé, en is nog voor ongeveer twee jaar uitgewerkt in een groot plan. Dit omvatte niet alleen de administratieve decentralisatie, d. w. z. afwenteling van vele bevoegdheden der centrale regeering op lagere besturen. Maar men wilde ook een moreele en intellectueole verschuiving naar de provincies en dan weer een centralisatie, een ophooping van bestureD, rijksinrichtingen enz. in provinciale centra, teneinde deze meer te doen bloeien en aantrekkelijk te maken. Op deze wijze hoopte men een einde te maken aan het opslorpend vermogen van Parys, dat zooveel intellect en smaak aantrekt. In dat denkbeeld lag iets dat ons toelachte Naar buiten schgnt de Fransche provincie zoo geheel anders, dan de woelige hoofdstad. Daar zoekt men het tooneel van de stille, ernstige werkzaamheid, daar scheen het alsof de harts tochten minder woeden. Op deze wijze een tegenwicht te vormen tegen de groote, niet altyd sympathieke macht, welke van Parys uitgaat, scheen een heilzaam werk. Maar toch mocht niet over het hoofd worden gezien, dat Frankryk buiten Pargs toch al groote steden genoeg heeft en dat de naar buiten blijkende invloed dezer plaatsen lang niet is wat men zou meenen. Sedert ia daar nog iets bijgekomen, dat be- wgst hoe de invloed van de provincie niet veel zou bgdragen tot moreele verheffing. Iu de Dreyfus-zaak, speciaal ten opzichte van het antisemitisme, is gebleken, dat de provincie niet beter is dan Parys, dat de kwade hartstochten er even levendig zijn als in de hoofdstad. En dat droeg weer bij tot bevestiging van het vermoeden, dat, als wij niet zooveel kwaads over de provinciën hooren, dit meer is omdat Parys de aandacht te veel afleidt. Maar au found schijnt alles vrij wel hetzelfde in Parijs en daaibuiten. Schynt, schrgven wy, want geen land ter wereld is misschien zoo weinig bekend als Frankrgfe, dat voor de vreemdelingen alleen een schitr* gewone uitnoodiging aan de familie Wulpius gevolgd, maar deze, die nog niets had kunnen terugbetalen, voelde zich te beschaamd om daaraan te voldoen. Later werd Wulpius door een langdurige ongesteldheid bezocht, die hem er van terug hield Encke zijne verontschuldiging aan te bieden, dat hij hem nog niets had terugbe taald. Toen hij hersteld was, had hij genoeg te doen, om het achterstallige in te halen en zgne leveranciers zoo mogelgk tevreden te stellen; van iets over te leggen was geen sprake. De gedachte aan het geleende geld werd hem pijnlijk en zich schamende om zgn vriend te ontmoeten, vermeed hg hem. Daar tegenover herhaalde Encke zijne uit noodiging niet, om niet den schgn te geven, alsof hij zyn vriend om het geld wilde manen en zoo hield het verkeer tusschen hen geheel op. En toen zij elkander eens bij toeval in het park ontmoetten, gingen zij elkaar met een groet voorbij, ieder door zyne byzondere redenen weerhouden om den ander aan te spreken. Eenigen tijd later verloor Wnlpius zijne eenige dochter aan eene zenuwziekte, door overspannen werkzaamheid veroorzaakt. De zorg week niet van den drempel van den zwaar beproefden man en aan het einde van het derde jaar klopte de armoede met zoo harde slagen aan zyne woning, dat de man vertwijfeld ineen kromp en den hemel om terende hoofdstad en een heerHjke kuststreek heeft. Beknopte Mededeelingen. De Belgische senaat heeft met 51 tegen 15 stemmen, terwijl drie leden zich van stem ming onthielden, het wetsontwerp tot vaststel ling der sterkte van het leger aangenomen, en is tot 24 Januari uiteengegaan, na de voor loopige credieten voor de begrootingon te heb ben goedgekeurd. VolgeDs een Londensch blad zou als ge volg van de Bonapartistische samenkomst, die onlangs te Brussel plaats had, prins Louis Napoleon, ter gelegenheid van nieuwjaar, tot Russisch generaal worden benoemd. Het bericht dat Dreyfus reeds op de terugreis was, kwam Vrydag in den meest stelligen vorm tot ons. Maar 't was in dub belen zin een teleurstelling. Dreyfus is nog steeds waar hy was, en volgens de Temps zal hg daar door een rogatoire commissie worden verhoord. Overste Von Egidy, wiens overlijden wij met een enkel woord meldden, was zooal niet een man van beteekenis, dan toch een zeer merkwaardige verschgning op het staatkundig terrein. In den regel streed hg daar aan deu linkervleugel, met neigingen naar het socialisme. Op godsdienstig gebied behoorde hy tot de oprecht geloovigen en toch vrgzinnieen. In een zgner geschriften eischte hyden godsdienst niet meer naast het levenhet leven zelf een godsdienst, maar een zonder dogma. Een Christendom zonder belgdenis." Zijn streven was dus zeer idealistisch, het geen hem belette, zich by een bepaalde partij aan te sluiten. Von Egidy scheen zoowel door zijn opvat tingen als door zyn eigenschappen de aan gewezen leider eener nieuwe richting. Maar hoe hoog hg ook geBteld werd, school maakte hij niet. De toestand van Sagasta en die van Castelar is veel verbeterd. Het programma van prins George is ge reed. Hg zal onmiddellgk een nationale ver gadering bijeenroepen tot vaststelling van eon soort grondwet. Daartoe zal de prins de ge delegeerden van elke provincie uitnoodigen 6 vertegenwoordigers aan te wyzen, die binnen een maand byeenkomen. Krachtens eigen gezag zal de prins den ad ministratieven dienst regelen. BinDen driejaar zal een regelmatig gekozen vergadering over deze regeling te oordeelen krijgen. De voor naamste leider van den opstand heeft ver klaard, dat zeker allen zich met deze regeling zullen kunnen vereenigen. Een later bericht meldt evenwel dat er toch moeilijkheden zyn. Sphakianinabis, de leider van het ontbonden uitvoerend comité, weigerde de opdracht van den prins om een grondwet te ontwerpen. Hy deed dit vermoedeiyk op aan drang zijner vrienden, waarna hy naar Kandia vertrok. De prins riep hem per telegraaf terug. Den prins worden verder nog trouwplannen toegeschreven zyn nichtje, prinses Victoria van WaleB, zou de eenzaamheid van den jon gen vorst komen deelen, zoo althans meldt de Temps Het te Pretoria verschijnende blad De Volksstem had besloten den 2en Januari, den gedenkdag van Jameson's nederlaag, te vieren. Het plan was om de beeltenis van Jameson te verbranden en vuurwerk af te steken, m. a. w om den Engelschea Guy Fawkes-day na te boot een. Het blad heeft, nadat de inschryving reeds geopend was, zijn voorstel teruggenomen. Dit wordt toegeschreven aan het feit, dat pre sident Kruger er niet mede was ingenomen. Rhodes' spoorwegplannen worden wel bevorderd. Reeds nu is besloten den Soedan- spoorweg te verlengen tot de Sobat, dat is nog bezuiden Fashoda. De naijver van de Russische pers op de Vereenigde Staten blijkt ook uit den aandrang om het kanaal van Panama te steunende vriendschap voor Frankryk wordt daarbg aan geroerd, maar men erkent ten minste, dat het gaat om den stryd tusschen Rusland en Amerika. Woensdag is te Parys, onder voorzitting van den heer Bonnardel, de jaarvergadering der nieuwe Panama-Kanaalmaatschappij ge- houden. Er werd een lang verslag voorgele- redding smeekte. Encke hoorde van zyne kommernisse, en daar Kerstmis op handen was en hij naging, wat hij bij die gelegenheid van zijn rykdom aan anderen zou meedeelen, om hun nood te verlichten, dacht hij daarbij ook aan Wulpius. Hij sloot een bankbiljet van 200 gulden iu een couvert en schreef er met veranderde hand aan zyn ouden vriend bg „Bij het nazien van mgne boeken blijkt my, dat u nog 200 gulden honorarium van vroe ger toekomt, die ik met mijne verontschuldi ging over het abuis u hierby toezend. N. N." Dit couvert deed hg Walpius op den avond vóór Kerstmis toekomen. Een paar dagen later ontving hg zelf een aangeteekenden brief, met het volgende schrgven „Geëerde Heer en Vriend Als gy in mijn hart kondt lezen, zoudt gij bevinden, dat naast de zorgen, die my in do laatste jaren zonder erbarmen vervolgen, daarin twee aandoeningen heerschenhet gevoel van onuitsprekelijken dank voor nwe vriendschap en de beschaming uw vertrouwen zoo slecht te hebben beantwoord. Ik heb u niets terugbe taald, nocb mij ooit weer bij u laten zien. Ik bid u, te gelooven, dat groote bedruktheid mij zoo deed handelen, geen gebrek aan dank baarheid, die nooit van my zal wijken. He den kan ik tot myn onbeschryfeüjke vreugde ongedacht in het bezit van een achterstallig

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 6