HIDDELSURGSCBE COURANT N°. 1. 142s Jaargang. Maandag 2 Januari. In memoriam. 1899 Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k smet uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 31 Dec. 8 u. vm. 30 gr. 12 u. 37 gr., av. 2 u. 35 gr. F. Verw. tam. kr. Z. W. wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent perTegA Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën by abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten! Te Zierikzee: A. C. de Mooij; te Tholen: W. Ai van Nieüwenhüijzen; te Terneuzen; M. de Jong Dit notnmer bestaat nit twee bladen. Welk grafschrift voegt het best op bet jaar, dat heden ten einde loopt en morgen weer achter ons ligt Niet gemakkelijk nit te maken. Het is een jaar geweest vol afwisseling, vol eigenaardige, verrassende gebeartenissen. Ea zelfs op dit oogenblik, terwijl wij onze indrukken aan het papier toevertrouwen, komen geruchten tot ons over allerlei ge beurlijkheden die voor de deur zouden staan. Oarust en onzekerheid, ontrouw en oneer lijkheid, ze waren wel de voornaamste verschijnselen, die in 1898 in het buitenland vielen waar fe nemen. Van zelf dringen zich het eerst bij ons op de gedachten aan Frankrijk en Spanje de republiek met haar treurige Drcyfus-zaak, het koninkrijk met zijn ongelukkigen strijd tegen de Vereenigde Staten van Amerika; en beide met hun wankelend bestaan. Want, Frankrijk moge tot heden nog altijd aan de intrigues van het militairisme, aan de m marchistea of de imperialisten het hoofd hebben geboden, steeds dreigt het gevaar, dat dezen handelend optreden, en dit te ernstiger, naar mate eene beslissing in de Dreyfus-zaak in het belang van recht en rechtvaardigheid kan naderen. Want men vergete niet dat zulk een be slissing, toegejuicht door allen in de wereld, die nog gelooven in de overwinning van het goede op het kwade; met verlangen tege moet gezien door het verstandig deel der Fransche natie, den genadeslag zou geven aan de overheetschende militaire partij, die daarmee haar eer, voor zoover zij die nog bezit, haar naam en haar macht verspeelt. Wat staat haar nn anders te doen dan de hoogste troef uit te spelen En middelerwijl wacht zoowel Philips van Orleans als Louis Bonaparte het geschikte oogenblik af om zijn slag te slaan. Hnn rivaliteit is nog een geluk voor de Republiek Wee, zoo zij het eens werden en een hunner zich ter wille van den ander terug trok Dan werd de toestand nog dreigender, dan hij nn reeds is bij de bekende wispel turigheid der Franschen. Men bestrijde die meening niet met een beroep op het feit dat de Republiek reeds 28 jaar bestaat; want de ervaring, in 1898 opgedaan, heeft op nieuw duidelijk aan he: licht gebracht, boe zij voor een groot deel rust op grondslagen, aan de zuiver republikeinsche beginselen vreemddat zij gedragen word* door machten van twijfelachtig gehalte, omdat dezen, dienaren van het clericalisme en van het leger als zij zijn, haar nog kannen besturen in hun geest. Laat ons echter ook tegenover deze natie rechtvaardig zijn en met dankbaarheid er kennen dat in het oude jaar velen, zeer velen van het Fransche volk van begin ai aan in de Dreyfus-zaak een cordate houding hebben aangenomenen dat menig misleide den moed bad zijne dwaling te erkennen. Eere komt in de voornaamste plaats toe aan den minister Brisson, die den eersten, den machtigsten stoot gaf om die voor de eer van het Fransche volk zoo droeve z in het rechte spoor te brengen. In de geschiedenis van Frankrijk over 1898 zal zijn naam eene eervolle plaats En Spanje, dat zulk een harde les ont ving van de, naar humaniteit strevende AmerikanenSpanje, dat als koloniale mo gendheid grootendeels heeft afgedaan, ein digt het jaar, gebakt ouder de fiaancieele en materieele gevolgen van dien krijgen zyne regeering onder de vrees voor Don Carlos en zijn aanhang. Het vredestractaat met de groote Repu bliek is geteekend, maar nog niet door de Cortes bekrachtigd. Hoe zal het trotsche hart der Hidalgos zich daartegen verzetten 1 Maar zonder kans op eenige genade De strQd om de vrijheid van Cnba, ia 1898 gestreden, is een der zonderlingste oorlogen geweest, in de laatste jaren gevoerd. De tijdingen daarover waren vaak even fichaarsch als eigenaardig. De verliezende partij kreeg slag op slag; geen enkel lichtpunt viel aan hare zijde op te merken. En de overwinnaar, aan wiens belangloos heid wij trouwens meermalen getwijfeld hebben, al gelooven wij dat Mac Kinley zelf op dit punt de beste bedoelingen koes terde, toonde ten slotte dat het ook hem niet gemakkelijk valt te rusten op de lauweren der behaalde overwinning. De zncht naar koloniën is hem te sterk geworden en de partij, die in deze richting meerdere stappen zetten wil, verkreeg in Amerika de overhand. Dreigt daaruit gevaar voor andere landen Wie zal het zeggen De nauwere aaneensluiting tusschen Ame rika en Engeland, die viel waar te nemen, heeft hare bedenkelijke zijde. Trouwens, een der opmerkelijkste ver schijnselen in het geëindigde jaar is welde verandering, die gekomen is in de onderlinge verhouding tusschen de groote mogendheden juist tengevolge van koloniale kwesties. Hoe naijverig zij zijn op elkaar's macht in Chinahoe de Russische diplomatie daarbij het meest zegepraalt en Rusland's invloed in dat rijk toenremt, wij herinne ren het ons nog al te goed. Dat Engeland en Frankrijk in Egypte elkander tegenwerkten en de republiek, als tegenwicht, denkt aan eene toenadering tot Duitschland, zelfs ten koste van bet Bond genootschap met Rusland, dat veel moest inboeten van zijne glorie en luisterdit alles mag men wel een der eigenaardigste teekenen des tijds noemen. Let men daarbij ook op de betere ver houding tusschen Italië en Frankrijk, dan is het een laDg niet gemakkelijk op te lossen vraagstuk, wat nit die veranderde verhoudin gen nog eens zal voortkomen, ook ten op- zich van het drievoudig verbond. De grootste politicus zal in deze nog be zwaarlijk zich aan eene profetie durven wagen. En zullen wij dit dan doen Laat ons liever slechts de feiten aan stippen; nog zelfs op gevaar af dat er middelerwyi eene wijziging is gekomen die een ander gezichtspunt opent. De hooge politiek is eene wispelturige dame, wier bewegingen en gestes moeilijk zijn te doorgronden, en die geen oogenblik is te vertrouwen. Eén kwestie, door zijn voorganger nage laten, bracht 1898 tot eene oplossing, en wel die betreffende Kreta. Prins George van Griekenland is, onder bescherming van de Mogendheden en onder hunne voogdij schap, gouverneur van dat eiland geworden. Een pleister op de in 1897 Grieken land geslagen wonde en eene voldoening voor de toen geleden neerlaag. Maar toch: onder welke zonderlinge standigheden had die regeling plaats; Terwijl alle mogendheden den snltan hunne eischen stelden en dwongen eindelijk daaraan ge hoor te geven, bracht keizer Wilhelm met zijn gemalin tegelijkertijd vóór bij zyn reis naar Palestina maakte dien grooten heer in Konstantinopel een bezoek en schonk im alle bewijzen van zyn gunst. Groote ergernis van Engeland, dat vooral aes op de gruwelen in Armenië en op de ongerijmdheid van zulk een sympathie betuiging aan een ongeloovige als de Snltan. Wij kunnen ons van die zijde zulk een ergernis ook zeer goed voorstellen! John Bull is steeds een pleitbezorger voor al wat christelijk en rechtvaardig heeten Trans vaal ondervindt voortdurend de bewijzeD van zyn eigen goede gezindheid op die punten. Wy zonden in deze even willen opmerken dat de invloed van keizer Wilhelm misschien wel zeer geschikt kan zyn om den sultan in het goede spoor te brengen en te houden. Het regeeren valt den man, dien men zoo gaarne voor ziek houdt, niet gemakkelijk hy heeft nog wel wat steun noodig. En uit dankbaarheid, nit vrees dien steun te verliezen, zal hy zich wel eenige wenken laten welgevallen en zich beij veren christen- moorden tegen te gaan. Als daardoor de vrede in het Oosten te verwerven is, welnu, dan nemen wy keizer Wilhelm zijn bezoek aan Konstantinopel vol strekt niet kwalijk, en gunnen wij hem gaarne de voldoening over zyn reis naar het Heilige land, waarvan wij nog altijd het verheffende, het nattige, het practische niet inzien. Misschien zal zich dit later openbaren Zoo ook zullen er nog wel jaren voorbij gaan eer het zaad ontkiemt, door denczaar in 1898 gestrooid! Hij trad dat jaar op als Vredevorst. Er zyn in de wereld al zoovele oorlogen gevoerd om den vrede te herstellen En geland is op dat gebied nog al sterk ge weest dat wij nu mot welgevallen be groeten een poging om den vrede te bevor deren door de wapenen neer te leggen. Toch verwachten wij daarvan in de eerste jaren geen vruchten. Czaar Nicolaas heeft het dweepen aan niemand vreemdzyn oud-overgrootvader Alexander I behoorde tot de grootste droomers en dweepers van zijn tijd. Maar de tegenwoordige keizer aller Rassen moet, zegt men, ook practisch zijn op dit punt; en steun vinden bij twee zyner ministers, en nog wel by dien van oorlog. Het is te hopen. Bij dergelijke belangryke kwesties is het vooral van groot gewicht van wien de eerste stoot uitgaat. En dan rest de vraag: wie de steen, door hem aan het rollen gebracht, zal helpen voortstuwen Dat moeten de volken en de volksverte genwoordigers doen. Zij dienen zich te doen hooren en te doen gelden. Zij moeten hun stem verheffen en den czaar schragen in zijn loffelijk pogen. Groote bewegingen gingen steeds gepaard met lijdelijk en met krachtdadig verzet. Welnude droom van geheele ontwapening der volkeren zal nooit verwezenlykt worden maar vermindering van de drukkende lasten, die het militairisme op de schouders der volkeren legt, behoort toch niet tot de onmogelyk heden. Het eerste licht, in den donkeren nacht, welke op dit punt heerscht, is in 1898 ontstoken. Czaar Nicolaas heeft eene goede daad Die eere moeten wij hem geven schonk ons geen vrede, maar er werd daarm een stap gedaan in het belang van den vrede, die van groote gevolgen zyn kan als de volken en hunne regeeriDgen slechts willen. Over den inweDdigen toestand der ver schillende rijken in Europa zullen wy niet uitweiden. Alleen dit enkele De dood van vorst Voo Bismarck kon in Duitschland en zijn huidig regeeringssysteem geen verandering brengen. Maar wel was het opmerkelijk hoe die gewichtige gebeur tenis, welke jaren geleden, toen hetbestnm nog alleen berustte op do kracht van den reus van Friedrichsruhe, de vrees zou hebben doen ontstaan voor schokkende gebeurtenissen in het groote Duitsche rijk, nu zonder eenige stoornis plaats had en alleen het sein was voor eerbiedwaardige hnldebetoogingen aan den stichter van dat machtige Rijk. Zoo hecht had by zyn Bond gesticht Ia Oostenrijk-Hongarye, welks keizer koning op zoo droeve, zoo diep tragische wijze zyne gemalin verloor, blijft de tweespalt tusschen beide deelen voortduren. De vertegenwoordigers daar en die in Frankryk wedijveren, helaas! in onedelen yver, wie hun prestige het meest kan verkleinen. Wie in ons land dit alles zich herinnert; wie terugziet op de gebeurtenissen welke buiten onze grenzen voorvielen, zal zeker met ingenomenheid terugdenken aan de kalmte, aan de rnst die in ons land heerscht, zich verheugen in de hechtheid van onze monarchie, en met blyden zin zich herinne ren de gewichtige gebeurtenis, die in Sep tember plaats had: de inhuldiging van jeugdige vorstin. Daardoor is 1898 voor ons land tot een hoogst gewichtig jaar gestempeld. Voor het overige valt weinig belangrijks te vermelden. Wat op parlementair gebied voorviel, deel den wy steeds te gelegener tyd meeer daarop wees reeds in algemeene trekken onze Haagsche briefschryver. Hoofdzaak blijft de toestand in de wyde wereld. En met een blik daarop doen wij, ge looven wij, het best op den grafsteen voor het jaar 1898 te beitelen de woorden; het Middelburg 31 December. BENOE3CDI»M ENZ. Bij kon. besluit: is tegen 1 April aan den commies der tele- graphie van de le klasse E. R. Dietrich, op )ek, eervol ontslag verleend uit 's ryks dienst is Albert van den Brandeler te Baarn, met al zijn wettige, zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen, in den Ned. adel verheven, met de praedicaten van jonkheer er. jonkvrouw n benoemd by het wapen der inf. tot le- luit. de 2a-luit. H. L. M. van Ghert, n het wapen, gedet. by de landm. in West-.- Mj het le reg. tot kapt. de le luit. A. J. Schotma», adj. by het reg. gren. en jagersby het 4e reg. tot kapt. de le luit. V. H. Klynsma, van het korps; by het 5e reg. tot le luit. de 2e luit. J. J. Beijerman, van het korpsby het reg. tot kapt. de le luit. M. J. Olrée, van den staf van het wapen, werkzaam bij de Kon. Mil. academie; bij het 7e reg. tot le-luit. de 2e luits F. J. B. Sanders en P. E. Tegelberg, beiden van dat regiment, eerstgenoemde adju dant by het korps is by het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ned.-Indië benoemd en aangesteld tot off. van gez. der 2e kl. de heer dr A. Bosch, arts; en is bepaald, dat de majoor W. A. T. de Mees ter, van het wapen der inf., gedetacheerd ge weest by de landmacht in W.-Indië, by zyn wederindeeling bij het leger hier te lande, zal worden geplaatst by het reg. gren, en jagers. Bij beschikking van den minister van binnen landeche zaken zyn voor 1899 o. a. benoemd tot assistent by de ryksuniversiteit te Utrecht: voor de anatomie, J. W. le Nobelvoor de physiologie, W. Middel veld Vieraenvoor de tecologie, J. K. van den Brink; voor de heelkunde, H. A. Laanvoor de pharmaciej W. P. H. van den Driessen Mareeuw voor de pathologie, J. G. Fischervoor de gezond heidsleer, G. Noë, militair apotheker der 2e je op non-activiteitaan de ryksuniver siteit te Groningen tot assistent voor de scheikunde A. van Raalte. gedachtenwisseling door de regeering, per saldo met f 226,890,43y3 en daarna gedurende de beraadslaging in de Tweede Kamer met f 642,434, alzoo totaal vt minderd met f 869,324,431/1, zoodat de begroo ting is toegestaan tot een bedrag van f 151,744,634,20y3. De raming der middelen bedraagt f 140,796,900. De begrooting <ier uitgaven overtreft derhalve de raming :ior middelen met f 10,947,734,207s- UIT STAD EN PROVINCIE Ia 63U Vrijlagavond door de Ver eenicing tot wering van schoolverzuim te M i d d burg gehouden algemeene vergadering, ie, behalve door het uitvoerend bestuur, door leden werd bygewoond, werden de aan de beurt van aftreding zijnde bestuursleden voorstel van een lid. bij acclamatie herko Verder werd de begrooting voor 1899 g gekeurd in ontvang en uitgaaf op f 806.5 De heer N. M. de Ligtr predikac u Middelburg en aecretaris-penningmee^ "au de Provinciaal Friesche vereeniging voor vrienden der waarheid, ten doel hebbj&uöe ondersteuning van jongelieden die zich v bereiden tot predikant in de Hervormde kerk, ontving heden van H. M. de Koningin-moe: r een som van honderd gulden, als bydrage ten behoeve van en als blyk van belangstellin; genoemde vereeniging. De zangvereeniging Uitspanning door te Oost- en West-Souburg ga; Donderdag jl. haar gewone jaarlyksche uit voering. Een tiental nummers, afgewisseld d< een tweetal aardige komediestukjec, wei- onder leiding van den iiverigen directeur, don heer A. Cornelissen op zeer verdienste ke wijze uitgevoerd. Het talryk opgekomen pu bliek keerde hoogst voldaan huiswaarts. Evenals op meer gemeenten in Walcheren ia ook te Nieuw- en Sint Joosland een faofarenkorps opgericht onder den naam van Willen is kunnen. Het telt 20 ledeD en heeft tot kapelmeester gekozen den heer A. de Smidt, onderwyzer aldaar. Thans zijn in die gemeente elf verschillende vereenigingen. Onze berichtgever vindt dat blijkbaar n;. te weinig. Israëlitische Sectescholeri. Aan de leden van den Ned. Isr. Kerkeraad te Amsterdam zyn twee moties gezonden en wel een motie Bottenheim, luidende: „De kerkeraad der N.-I. Hoofdsyn. te Amst. betreurt ten zeerste, dat de brief, van den opperrabijn omtrent 't oprichten van secte scholen niet vóór de openbaarmaking te zij Dei kennis is gebracht en blyft bij zyn vroeger ge en besluiten, om de openb. Bchool by voortduring te steunen." Hierbij behoort een amendement-Van Perl stein, om deze motie uit te breiden met de volgende zinsnede n besluit, iu verband met het voortbe staan der godsdienstschool, de O. S. te steunen." Door de heeren mr B. J. Polenaar, dr S. J. Philips en mr J. F. Wertheim is de volgende tegen-motie ingediend „De kerkeraad, zich niet bevoegd achtende een oordeel Hit te spreken over een circulaire van den Eerw. heer opperrabbyn, die officieel niet te zijner kennis is gebracht, maar van meening dat de inhoud behoort tot een gebied, waarop Z. E. W. niemands gezag behoeft te erkennen, maar zelf souverein beslist; ,lettende op de door Z.Ew. aan B. en W. van Amsterdam schrjfteiyk gegeven verklaring, dat zyne bedoeling niet is geweest principieel tegen de neutr. school op treden, „gaat over tot de orde van den dag". In de Toelichting komt o. a. dit voor den pijnlyken indruk, ook by vele orthodoxe leden der gemeente en dan ook den raad in het algemeen gewekt door de veronderstelling, dat ZEW. bedoelde principieel de neutrale Bchool te beBtryden. De opper rabbijn heeft echter zelf verklaard dit niet te hebben bedoeld Door dit laatste wordt bevestigd onze bewe ring, geuit toen wy in deze kwestie onze laatste woord lieten hooren. Staatsbegrooting. Uit een voor de leden der Eerste Kamer ge drukt overzicht van de in de wetsontwerpen tot vaststelling der Staatsbegrooting voor 1899 gebrachte wijzigingen biykt, dat de geheele raming by de indiening der begrooting bedroeg f 152,613,958,64. Zy werd verminderd gedu- Men schryft ons uit Zierikzee. Vrijdagavond gaf de heer 8. Klimmerboom, muziekdirecteur alhier, een instrumentaal con cert met medewerking van de heeren D, H. Ezerman en F. C. Klimmerboom, leerlingen van het conservatorium der Maatschopp bevordering der Toonkunstafdeeling Au; dam. De concertzaal was gevuld met een aan dachtig publiek, dat zeker genoot van de on berispelijke wyze waarop het programma werd uitgevoerd en dat, en terecht, niet karig was in zijne toejuichingen, vooral daar het gold, twee jeugdige stadgenooten, die, zooals hier boven vermeld, nog slechts leerlingen zyn en dus nog niet in het openbaar de baan der kan - nebben betreden. De belofte voor de toekomst der beide jongelieden is groot en nu reads kan men voorspellen, dat hunne namen eeraai met eere in de kunstwereld zullen genoemd worden. Wij wenschen niet te treden in eene beoor- dealing van elk nummer van het programm.". dat veel schoons bevatte; alleen zij nog ver meld, dat het, zoo voor de uitvoerenden als vo o r de hoorders, een hoogst genotvolle avond was. De zaal was smaakvol met groen versierd- Tot postconductenr, op den postrit Bur in op ZoomZierikzee v.v., is benoei Boogerd, thans brievenbesteller aan het post" kantoor te Goes. Het ryk8telegraaf- en hulppostkantoor te int-Maartensdyk zal, van Maandag: op werkdagen open zyn als volgtvan 1 April tot en met 31 Augustus, van 8 uren vóór- tot 12.30 u. namiddags en van 3.30 tot C.oO r.. namiddags; van 1 September tot en m 31 Maart, van 8 uren voor- tot 1 uur namiddags en van 2.30 tot 6.30 u. namiddags (spoorti) De diensturen op Zon- en feestdagen bit,, ven onveranderd. Hoe langer hoe brutaler! Is het dezen zomer eenige malen voorgekomen dat men in Zeeuwseh-Vlaandere vee stal uit een weide, Vrijdagnacht heeft mei koe, toebehoorende aan den landbouwer' B. te Zuiddorp e, van stal gehaald. Den beer J. L. M. Cammaert, thans r. ;- teur derstoomzuivelfabriekte Schoondjjk is op verzoek, ingegaan 22 Dec., eervol on dag verleend als directeur der coöperatieve stoom zuivelfabriek De Eendracht te Rossurn by Denekamp. (Voor het vervolg zie men het bijvoegsel),

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 1