MIDDELRIRGSCHE COURANT. BUITENLAND. N\ 304. 141a Jaargang. 1898 Maandag 26 December. Kerstfeest. Deie courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, Prjjs, per kwartaal, soowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland ftsnee p.p., Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 24 Dec. 8 u. vm. 29 gr. 18 u 32 gr., av. 4 u. 30 gr. F. Verw. zw. Z. wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. AdvertentlSn: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere lamilleboriehton m Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames *0 cent per regel Groote letters naar de plaats die zij innemen. AdvertentiSn bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn f uq het bureau te bekomen. voordeelige 1 zijn gratis j Agenten; Te VlissingenC. N. J. de Vet Mestdagh te Goes: A. C. Bolltjvt, firma Wed. de Jonge. deze courant behoort een Bijvoegsel. Maandag a., Tweeden Kerstdag, verschijnt de Middelburgsche courant niet. Middelburg 24 December. Stil is 't in hooge witte Huis der Nacht. De mane brandt er met haar zilvcrgloor; Bla itkdoomig droomt haar licht de ruimten door Nog in 't wijd-verre glanst sneeuwbeemde zacht. Stil is 't in het Heiligdom of 't Wonder wacht. Marie Boddaert, Kerstnacht Zijn hoogste, zijn eenige geloof bestond in het vast vertrouwen op goddelijke liefde en menschelijke waarde 1 En de grootste eerbied, de diepste ver eering koesterde hij voor de groote geesten, de verheven figuren uit de geschiedenis of uit de mythologie, die als banierdragers daarvan ons worden geschetst. In dien stillen, dien heerlijken Kerstnacht liet hij ben wederom in zijne gedachten voorbijgaan. Hij dacht aan Budda, aan Confusins, aan Maltatnli en aan tal van anderen. Maar boven allen Bcbitteröe daar voor zijn geest de verbeven figuur van Eeo, die, hetzij men hem hult in een mystiek waas of, liever nog, beschouwt als menseh, uitblonk boven allen. Hem komt de hoogste lof toe! Grootsch blijft Hij, ook zelfs in zijne oogenblikken van zwakheid. Hoe zou Hij in onze dagen zijn stem heb ben verheven tegen al wat laag, schijnheilig, klein, bekrompen, liefdeloos en egoïstisch is Hoe zou Hij gepredikt hebben voor sociale rechtvaardigheid 1 Hoe zou Hij zijn anathema geslingerd hebben, of zijn „Wee u, wee u" hebben doen hooreu over een stad van weelde, waar zooveel onrechtvaardigheid is geschied. Maar ookhoe zou Hij zijn goedkeuring gegeven hebben aan hen, die thans op weg zijn het warnet van leugen en bedrog van een te scheuren Hoe zou Hij opgaan naar Husland's hoofdstad om den jeugdigen vorst te schragen en te zegenen voor zijn pogen om bet „Vrede, Vrede" een stap nader te brengen l Doch waartoe die weidsche gedachten, waar het Kerstfeest in de eerste plaats is eeo feest van innige, huiselijke strekking. Voor het gezin kan het zegen aanbrengen En van daaruit kan de geest, waarvan het spreekt, weer doorwerken als een zuur desem, in kleinen en grooten kring. En de peinzer greep uit het vele, dat op zijn schrijftafel lag, een eenvoudig blaadje, dat zoo menigmaal zulke goede woorden laat hooren, woorden uit zijn hart gegrepen. En hij las daarin met zooveel instemming: „Kerstfeest, feest van licht en liefde, hoe schoon schijnt ge ons toe in de donkere Decemberdagen. Hoeveel zoete herinneringen wekt ge bij ons op, wanneer we denken aan óns gezellig thnis. Want is er grooter schaf denkbaar, voor kléin of groot, voor arm of rijk, dan een prettig thnis, waar liefde en vrede een verbond hebben gesloten en waar door die vereende krachten elk lid van 't gezin zich beijvert, om 't verblijf in deD huiseiyken kring door licht en liefde te verwarmen. Elk jaar worden wij op den 25en December aan die liefde en vrede van ons huis herinnerd, en wij hebbeu daar wel eens behoefte aan. Of is bet geen zegen en doet 't ons niet goed daar in ons vriendelijk thnis, zoowel in leed als in vreugde altijd deelnemende woorden te hooren, altijd een oor te vindeD gereed om naar ons te luisteren, harten te kennen die meegevoelen met ons, die zich verblijden als wij ons gelukkig gevoelen, die lijden als wij smart ondervinden Zoo'n te huis is als een hemel op aardel Waut, niet waar, we weten het allen dat ie er zijn die moedige, trouwe, menseh- Jersehche en Thoolsche courant lievende harten, die, zich zelf gelukkig gevoelend, ook aan anderen denken, die gelukkig nog niet alle poëzie van het leven wegnemen, die het „in menschen een wel behagen" duidelijk verstaan en van de lichtende zon, die zij in eigen huis aan schouwen, stralen zenden naar 'thuis van duisternis en droefheid, omdat zij een hart hebben. Kerstfeest, feest van licht en liefde, blijf ons met uw poëzie omringen, dan hooren we als in 'n droom de engelen zingen Eere zij God in de hoogste hemelen, vrede op aarde, in de menschen een welbehagen." Dan zien wij de Oostersche wijzen aankomen knielen voor het kind, dat eenmaal die engelenzang zou verklaren, en door zijn voorbeeld de hoogste liefde zouleeren. Och, laten we ons nu niet verdiepen hoe alles werkelijk geweest isde menschen uit dien tijd waren veel öichterlljker dan de tegen woordige, maar boe 't ook zij, de Christus, die toen geboren werd, gaf oos in zijn leven en in zijn prediking een voorraad van feiten en leeringen, die ook voor den meest on- geloovigen menseh een schat van geluk en levenewijsheid kunnen zijn of worden. Er is in de wereld geen menseh, die aan niets gelooft, want er is niemand die niets lief heeft. Wie slechts denkt aan zijn vriendelijk thuis heeft lief en wie liefheeft gelooft. Daarom zal ook voor de wereld blij ven het feest van Kerstmisde herinnering aan de geboorte van Hem, die werkelijk uit liefde voor alle menschen zijn eigen leven gaf l En daarom, laten wij dat verhaal nog eens lezenLaten wij er van aannemen zoo veel als ieder in zijn hart dat kan, doch laten we met beide banden vasthouden de poëzie, die er in ligt, en de waarheid, dat Hij, die toen op dat tijdstip geboren werd, der wereld het beeld zou toonen van wat de menseh zou kunnen zijn, wanneer hij vol maakt was, wanneer hg „goddelijk" was. Zoo kan ieder voor zich het Kerstfeest blijven vieren, zooals we 't van oudsher ge woon zijn. Wanneer wij de poëzie niet IateD lippen, die er in ligt, en de waarheid er van in praktijk brengen in ons huis, en in onze omgeving, dan mogen stormen woeden en de strijd om 't leven bang worden, het Kerstfeest zal ons altijd weer nieuwe kracht en levensmoed brengen." het college van notabelen der Ned. Herv. gemeente. Gedurende ettelijke jaren was hij lid en secretaris van bet bestuur der school Molenwater ook toen bij utt het bestuur getreden was, bleef bij die school steeds een warm hart toedragen en toondG dit niet enkel in woorden maar vooral ook in daden. Van de Werkinrichting voor blinden was Dockbeer een niet zoo gemakkelijk te ver vangen bestuurslidsan haar belangen heeft hij een groot deel van zijn tijd en krachten gewijd. Ea z >o heeft hij ook als commissaris van de Commissie van spijsmtdeeling aan min vermogenden zich vele jaren verdienstelijk gemaakt door de behartiging van dit goede volksbelang. Zoo laat de overledene niet alleen een ledige plaats achter in den kring zijner bloedverwauten, die hem noode zulllen missen, maar ook in verschillende colleges, waarin men hem nog zoo gaarne langer bad werkzaam gezien, en bij nog zoo nuttig had kunnen zijn. (Nieuwe Zondagsbode). Te Vlissingen is d bijeengeroepen tegen Woensdag a„ des middags te twee uren. Na mededeelÏDgen en overlegging van stuk ken, zal de benoeming plaats hebben van vier leden der commissie van toezicht 1. o.twee regenten en eene regentes van bet gasthuis; een lid der commissie voor de leenbank; een regent en eene regentes voor het burgerwees huis een lid van het algemeen armbestuur en een lid d&r commissie voor de zeemans- en visschersbeurs. Verder komen in behandeling de volgende voorstellen van burg. en weth.tot ouderband- scben verkoop van grond aan Fey en Stroo, J. Willemse, A. Hanewinkel, Gebr. de Plaa; tot onttrekking van grond aan den publieken dienst en verkoop aan de kon. my de Schelde tot reorganisatie der scholen Een F; tot ver koop kapitaal en aangaan -eener geld leen iog ten behoeve van den voorgenomen schoolbouw; tot overname van onbruikbaar geworden ka zerne-meubelen tot beschikking over den post onvoorziene uitgaven 1898, en tot het verlee- nen van vergunning aan M. Goote tot het behouden van een voetbrug. Aan mejuffrouw M. E. Schuurman, wien met 1 Januari e. k. op haar verzoek wegens gezondheidsredenen eervol ontslag werd ver leend als hoofd van school F te Vlissin gen, waaraan zij 17 jaar werkzaam was, werd by baar afscheid door een groot aantal leer lingen uit alle klassen een souvenir aangebo den, bestaande uit een ebbenhouten boeken kast, waarbij gevoegd was een gecaligrafeerd album, bevattende een opschrift en alle namen der meisjes, die aan dit geschenk hebben deel- eze voorbeelden bewijzen den takt, waarin Ce de oefeningen in de hand gewerkt worden, en pleiten tevens voor de ambitie der belang hebbenden. Trouwens, de voordeelen, die voor de latere landsverdedigers uit deze vrijwillige aansluiting volgen, zijn groot en reeds in het breede ver klaard. Er blijft echter ééne schaduwzijde aan deze hoogst nuttige inrichting. De jongelui, die zich in Augustus opgaven voor de oefeningen, zijn en blijven vrijzij sloten geene verbintenis, zij gingen slechts een afspraak aan. Wij ver namen dan ook van gevallen van wegblijver of terugtrekken, vooral van hen die voor 1899 vrij lootten. Dat dit de bedoeling niet is en dat tegen dergelijke handelwijzen geprotesteerd moet worden, spreekt van zelfzedelijk zijn de jongelui verbenden, feitelijk niet en och die zedelijke afspraakjes op 't platteland Doch nu zijn de geweren gekomen en na de vacantie, want ook de vrijwilligers willen wel eens vacantie hebben, begint men met nieuwen ijver en trekt de troep uit met mooie Oosten rijksche geweren en met ongevulde patroontas- scben, die ook al nieuw zijn. De vreedzame gemeentehuizen zijn nn de arsenalen bij uitne mendheid en in de eerzame gemeentescholen weerklinken de commando's en de forsche stappen der mannek es. J. UIT STAD EK PROVINCIE. By kon. besluit zijn tegen 1 Jan. be noemd in den geneeskundigen raad voor Zeeland en Westelijk Noord Brabant tot ledendr J. E. Callenfels, te Hulstdr G. W. Bruinsma, te Teteringen; H. Beker, apotheker te Breda; J. C. van der Harst, apotheker te Middelburg dr J. P. Berdenis van Berlekom, te Middelburg, en mr A. P. Snouck Hurgronje, te Middelburg; en tot plaatsvervangende leden: dr J. C. de Man, te Middelburg; F. D. Kolff van Oos- terwijk, arts te KruiningenA. J. Wynne, apotheker te Middelburg, J. J. Keyzer, apothe ker te Tilbnrg; L. K. van der Harst, apothe ker te Middelburg; mr A. P. L. Nelissen, te Breda; M. Batenburg, arts te Te Vlissingen kreeg beden (Zater dag) eeu vierjarig jongetje ernstige brandwon den, doordien het bij afwezigheid der moeder in een teil met kokend water was gevallen. Volgens mededeeling in Bommige bladen is te Biezelinge aan den zeedyk, langs den Willem Anwapolder, een schildpad aange spoeld, die 96 Kg. weegt. De afmetingen van het dekschild zijn 95 cM. en 87 cM. Onder verwijzing naar eene advertentie in dit nommer, vestigen wij de aandacht van bet groote publiek erop, dat de nieuwe Bad inrichting In onze stad Maandag (Tweeden Kerstdag) ter bezichtiging is gesteld voor de geringe som van vijf cents per persoon. In sommige bladen komt het bericht voor dat de Middelburgsche en Vlissing. ache Bestuurdersbonden A&n de Tweede kamer een adres verzonden zouden hebben, waarin op verschillende gronden wordt aangedrongen op eene spoedige behandeling en aanneming van het ontwerp tot invoering eener verzekering van de arbeiöerB tegen de gevolgen van onge lukken in bepaalde bedrijven. Dit is niet juist en berust kennelijk op een verkeerd begrip omtrent een voorbarig bericht in een Zeenwsch blad. Wel is een concept-adres opgemaakt, maar dit is nog eerst ter goedkeuring en om adhaesie- betuiging gezonden aan andere vereenigingen Het zal dus meer dan waarschijnlijk nog wel gewijzigd worden vóór het de Tweede kamer bereikt. In elk geval is het nog niet verzonden, Maandag is te Middelburg geheel onverwacht gestorven, op 68-jarigen leeftijd, de heer L. W. Dockheer, in vroegere jaren onderling der Ned. Herv. Gem.in den laatsten tijd lid van het kiescollege en van WAPENHANDEL. De geweren zija gekomenNadat de vrij willige oefeningen in den wapenhandel ruim twee maanden aan den gang zijn en men met. groot verlangen naar de wapens uitzag, zijn zij er eindelijk. Geen beter middel om pro paganda te maken voor bet leger dan deze oefeningenal is men nog zoo gekant tegen den militairen dienst, deze „uitvinding" moet men loven. De eenvoudige jongens van het platteland, ongebolsterd tot in bunne nieren, hebben er schik in en volgen geregeld en geduldig de lessen, die de onderofficieren hun tweemaal 'b weeks gedurende twee uren geven. Zij worden er andere menschen dooren het is een lust de joDgens te zien werken, en vooral is het opmerkelijk, in boe korten tijd de hou ding en de manieren van de aanstaande man nekes veranderd is. Moeite wordt niet ontzien; en zij, die zich te laat aangemeld hebben of niet in de termen vielen om aan de oefenin gen deel te nemen, krijgen extra-lessen en mogen, als er maar plaats is, aan de gewone lessen ook deel nemen. De overste, belast met de regeling der vrij willige oefeningen, werkt de zaak zeer in de hand en geeft zooveel toestemming tot het bijwonen der lessen als hem, in overleg met de burgemeesters, maar mogelijk is. Het toe zicht op dit onderwijs is zeer voldoende; en door geheel Zeeland worden de ijver en de moeite van den kapitein, wien dit toezicht is opgedra gen, zeer geprezenbij weet de onderofficieren, die speciaal met dit onderricht belast zijn, goed te kiezen, en aan bunne leiding eene vaste richting te geven. Vooral heeft hij slag met de jongelui ojn te gaan, hen aan te moedigen en de lessen aangenaam te maken. Gebeurde het vroeger dat de oefdningen verliepen door gebrek aan den noodigen ijver van beide kan ten, dit jaar is er van plichtsverzaking of wei nig lost geen sprake. Als een bewijs van welwillendheid der ge- zaghebbenden in deze zaak dient wel vermeld dat iemand, die zich aancemeld had voor het reservekader, nu reedB de voorloopige oefenin gen in een naburige gemeente mocht bijwonen, daar er in zijn woonplaats geene oefeningen gehouden worden, en dat een ander jocgmensch die bij de laatste loting een dienstplichtig anmmer getrokken had, toestemming kreeg de lessen in eene andere gemeente te volgen, waarvoor hij een afstand van drie uren moet Verknopingen enz. Op het bureel vau den gamizoens-comm&n- dant te Middelburg is hedenmiddag a. verpacht het dagelijks weghalen der spoeliDg, afkomstig van de soldatenmena- ges, van af 1 Januari 1899 tot en met 31 December d. a. v. Dit is gegund aan den hoogsten inschrijver, den heer P. Daniëlse voor f 0.46 per dag. b. aanbesteed de levering van zont, ten behoeve van genoemde menages, van afl Jauuari 1899 tot wederopzeggens. Hiervoor was laatste inschrijver de heer J. A. Dekker voor f 5 70 per 100 K.G. Algemeen Overzicht. Wij hebben de laatste dagen getracht de Dreyfns-zaak wat op den achtergrond te honden. Nu het hof van cassatie, een lichaam dat on beperkt vertrouwen verdient, bezig is met het onderzoek, heeft de pers haar licht niet doen schijnen. Maar wat mag wel de reden zijn, dat de voornaamste strijders, behalve Clemencean, Ie laatste dagen met nieuwen moed aan dvn ;ang zijn? Men draagt de nieuwe lezingen by hoopen aan, doet nieuwe onthullingen en roept allerlei nieuwe getuigen op. Wij voor ons achten de vraag: „waarom dat alles belangryker dan de zaak zelve. Maar een bepaalde reden wordt niet gegeven. Voor ern atige ongerustheid schijnt geen sprake, vooral niet nu het geheime dossier Daar het hof is ot gaat, en nu niet alleen Mornard er inzage van zal mogen nemen, maar ook mevrouw Dreyfus, als de wettige vertegenwoordigster van den afwezige, dat recht zal erlangen. Waarom dan de strijd wordt heropend en met zooveel woede hervat? Zou het zijn, dat er ditmaal politiek achter schuilt, en dat men het hot wil dwingen, uiet alleen te zorgen dat het vonnis over Dr-yfus worde vernietigd, maar dat ook de schuldigen en nalatigen worden aan de kaak gesteld Het kan zijo. Maar men maakt de laatste dagen van alles te veel rumoer. H-t Petit Journal kwam met uitgebreide verbalen om aan te toonen dat de verklaringen, dat Drsyfus bekend had, wel juist waren. Deze artikelen werden geopend meteen „onthulling",bestaande in een rapport van Gnérin, dat sinds ettelijk* weken gedrukt voor ons lag, en nu zelfs door de Temps als iels nieuws werd o> ergenomen De beschouwingen van het Petit Journal waren echter uit een ander oogpunt belangi Voor het eerst heeft de anti-Dreyfus partij tegenover de argumenten der tegenstanders andere argumenten gesteld. Men weet, dat het eerste bericht over de bekentenissen op eenigszins slinksche wijze door een stafofficier aan de pers is medegedeeld, en dat Lebrun Renault er geen rapport van opmaakte, in zijn particuliere verhalen over de degradatie er niet van repte en zelfs tegensprak dat. Dreyfus bekend had: Bovendien hebben Poincaré en Barthon ge constateerd, dat Lebrun Renault, die bij Dnpny werd ontboden, reeds toen niet sprak. Het Petit Journal verklaart dit daaruit dat Dupny Lebrun Renault ontving met een standje over zijn indiscretie door openlijk te zeggen dat Dreyfus Duitscbland bad genoemd. Lebrun Renault had toen geen gelegenheid om te zeggen wat hij wist. Later zou hij ook van Casimir Perier een vermaning hebben gehad. Vandaar de vreemde houding, door Lebrun Renault aangenomen. De eerste pogiDg om voorstelling der Dreyfus-zaak te ontwrich ten beteekent dus niet veel. Een tweede punt is de brief van keizer Wilhelm. Jaurès heeft het bestaan van dat valscbe stuk nader in bet licht gesteld. Eb een onderzoek van de Temps bracht san het iicht dat graaf Von MunBter werkelijk op een party met een Franseh diplomaat, den legatie secretaris Turenne, over dit valsche stuk heeft gesproken,waarop Turenne de regeering inlichtte. ~an ander punt, dat Jaurès op den voorgrond stelt, is de vraag wanneer dat valsche stuk is gemaakt. Jaurès werd al schrijvende ge waarschuwd, dat hij verkeerd deed den oor sprong van dat stuk te zoeken in de dagen van het Dreyfus-proces. Het zou eerst veel later zijn gemaakt. Maar Jaurès heeft deze waarschuwing in den wind geslagen. Op ver dienstelijke en o. i. overtuigende wijze toont hij aan, dat het valsche stuk reeds vóór de veroordeeling van Dreyfus bestond. Dit punt is van veel belang, vooral met het oog op de vraag of Dreyfus slachtoffer was van een dwaling of van een complot, waarin dan natuurlijk Henry de hoofdrol zou hebben vervuld. Schijnbaar in strijd is hiermede, dat nu reeds drie ministers uit die dagen niets hebben ge kend dan bet bordereau. Maar het is reeds uit andere feiten gebleken, dat men den minister zooveel mogelijk buiten alles heeft gelaten. Maar hoe belangrijk dit punt ook zijn moge, het wordt ons niet duideiyk met welk doel men tijdens het onderzoek deze campagne voert. Jaurès en Pascal Grouset hebben verder aan getoond, dat de valsche brief reeds een rol speelde bij de veroordeeling. Dat de veroordeeÜDg onwettig was blijkt met den dag meer. Jaurès heeft een brief van Qabriël Monod, bevattende de mededeeling dat deze en nog een aanzienlijk persoon uit den mond van Hanotaux hebben vernomen, dat generaal Mercier afschuwelijke middelen aanwendde om Dreyfus te doen veroordeelen. Jaurès vraagt daarom dat bet hof Hanotaux, Monod en den derden, ongenoemden perBoon zal hooren. Verder houdt men zich bezig met allerlei lezingen over de vraag hoe de onwettige me dedeeling aan het hof van cassatie plaats had. Maar het doet o. i. weinig ter zake of de krijgsraad de geheime en valsche stukken zelf heeft gezien, of dat de heeren genoegen namen met een verklaring van hun chef dat de stuk ken bestonden, en in een hun vertoond ver geld pakket waren. Maar toch wordt dat punt uitgeplozen met een ijver, alsof de pers het hot van cassatie zelf is. Beknopte Mededeelingen. De Fransche senaat beeft het ontwerp betreffende het verraad nu in zyn geheel aan genomen. Op verraad door staatsdienaren staat de doodstraf, op verraad door anderen levens lange dwangarbeid. De Senaat heeft verder met 124 tegen 87 stemmen besloten niet in behandeling te nemen een voorstel, om den president en het 0. M. bij den krijgsraad uit leden der magis tratuur te doen kiezen. Alweer een woelige zitting in de F/anscbe kamer, ditmaal door de interpellaties van Rouanet over de uitspattingen van bet anti- "itDitieme, van Drumont over de maatregelen, foor de regeering genomen, en van Firmin Faure over de benoeming van Lutaud tot pre fect van Algiers. Dupny beeft zich nu wat kloeker gehouden dan anders en de Joden vervolging afgekeurd. Zijn rede zal worden aangeplakt in Algiers. Met bijna algemcena stemmen beurde de Kamer de verklaringen van Dupuy goed onder opmerking dat men op de regeering rekent tot bescherming van de vrijheid van geweten en van de veiligheid van persoDen en goederen. De Fransche kamer nam een voorstel aan tot het heffen van zegelrecht van buitev landscbe fondsen.

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1