MIDDELBURGSOHE COURANT. N°. 299. 141® Jaargang, 189& Dinsdag 20 December. Dw» courant Tersohgnt dagelijks, roet uitsondering tan Zon- on Feestdagen, Prijs, per kwartaal, soowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franea p.p,, !<,- Afzonderlijke nummers kosten 5 ©ent. Thermometer Middelburg 19 Dec. 8 u. vm. 40 gr. 12 u 46 gr., av. 4 u. 44 gr. F, Verw. N. W. wind. Advertentiën voor het eerstvolgend du mm er moeten, des middags vóór é&a uur aan het bureau bezorgd z§n. AdrertentïSn20 cent per regel. Geboorte- dood- en allo andere familieberichten ea Dankbetuigingen van 17 regels 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 «ent per regel Grooto letters naar de plaats die rij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agentenl Te VlissingenC. N. J. de Vet Mestdagh te GoesA. C, Bolldyt, firma Wed. de Jonge. Middelburg 19 December. Het kerkgaaa aar» boord. la de Zaterdag door de Tweede kamer ge houden zitting, waarin ten slotte de begrooting voor financiën in behandeling kwam, die na tuurlijk aanleiding gaf tot allerlei opmerkingen over bekende onderwerpen, had vooraf de minister van marine geantwoord op het door enkele leden gesprokene over zijn kerkorder. Na kennisneming daarvan in de Handelingen vinden wij misschien aanleiding nog eens terug te komen op hetgeen hij zeide. Thans deelen wij meê dat 's ministers verdediging den hoofd redacteur van Het Vad. niet bevredigt. Wel zal zoo schrijft deze een aanschrij ving zijnerzijds een mildere practijk bevorde ren. Hij wensehfc nl. uitdrukkelijke vrijstelling van hen, die tot geen kerkgenootschap be- hooren, en van hen, wier godsdienstige over tuiging door bijwoning van den dienst geweld zou worden aangedaan. Alles goed en wel, maar had de heer Van Gilse niet volkomen gelijk, dat, zoolang ter beoordeeling van den kommandant staat of de be zwaren voldoende gemotiveerd zijn, de deur voor dwang en willekeur openblijft. Ook werd niet volkomen opgehelderd of 's ministers uit legging ook hun baten zal voor wie de beer Troelstra het opnam, die verklaren geen gods dienstige overtuiging meer te bezitten, maar die nog, op grond van den doop, bij een kerk genootschap zijn ingeschreven. Alleen terugkeer tot de te kwader ure onder anti-revolutionnairen drang afgeschafte bepaling kan de gewetens vrijheid tot baar recht doen komen: dit be oogde de heer Kerdijk mede, Aiweêr eene commissie. Tot leden van het hoofdbestuur der Maat schappij tot nut van 't algemeen zijn gekozen de heeren W. Spakler te Amsterdam met 518, P. M, Keiler van Hoorn te Dordrecht met 321 en jhr mr D. R. de Marees van Swinderen te Groningen met 470 van de 537 uitgebrachte stemmen. Zij namen hnnne benoeming aan. Op den heer Herman Snijders, mevrouw O. GoekoopDe Jong van Beek en Donk en den heer L. Serrurier waren resp. 62, 213 en 19 stemmen uitgebracht. Aan de stemming namen 165 departementen deel. Door hetzelfde hoofdbestuur zijn, ingevolge opdracht der jongste algemeene vergadering, de heeren jhr mr A. J. Rethaan Macaré te Haarlem, mr G. A. van Hamel te Amsterdam, H. Pierson te Zetten, dr W. H. Nolens te Rolduc en Th. Nolen te Rotterdam, uitgenoo- digd zich te vereenigen tot eeBe commissie om voor te bereiden de oprichting van eene zelf standig werkende vereeniging, die ten doe) heeft den toestand der verwaarloosde jeugd in Nederland te verbeteren. Die heeren namen die uitnoodiging aan. Dus alweer eene commissie, alweer een rap port en dan alweer eene vereeniging. Lieve hemel! wij zwoegen tegenwoordig onder de paperassen over allerlei nuttige zaken. Kregeri wij van dit alles nu maar eens éen practisch resultaat te zien! Men schrijft veel, men redeneert veel, in hooger en lager colleges, maar hoe lang duurt het eer er iets tot stand komt Juli 1897 Commissaris der Koningin in ons gewest. Welke aangename herinneringen zijn er en zullen er steeds blijven voortleven in ons mid den aan den man, die zooals wij schreven in ons nommer van 29 Juni van het vorig jaar zoo eenvoudig en tegelijk zoo waardig, zoo humaan, maar, waar noodig, tevens zoo flink, de hoogste betrekking in dit gewest bekleedde. Het is hem trouwens bij zijn heengaan en kort daarop genoeg gebleken, hoe hoog men hem hier waardeerde. En met te meer leedwezen zag men hem van hier gaan, omdat men wist welke droeve redenen hem noopten zijne waardigheid neer te leggen. Onze wensch, dat het hem mocht gegeven zijn, om, bij volfcomen rust, nog jaren terug te denken aan den tijd, dien hij in ons midden doorbracht, is helaasniet verwezenlijkt. Trouwens, wie den aard zijner ziekte kende, durfde zich met die hoop niet te veel vleien. De nagedachtenis van den zoo sympatieken commissaris De Brauw zal zeker in Zeeland blijven voortlevenen zijn naam in de ge- schiedenis van onze provincie een eervolle plaats innemen BEBfOEMISüü» ENZ. By kon. besluit: zijn by het departement van buitenlandsche zaken bevorderd tot referendaris de heeren "W. de Lorm, hoofdcommies, met den persoonlijker, titel van referendaris, en D. C. van Duisberg, hoofdcommies is de heer H. W. E. Strnve, inspecteur van den arbeid te 's-Gravenhage, die als lid der commissie, bedoeld in art. 7 der stoomwet, met 1 Januari 1899 moet aftreden, met ingang van dien datum opnieuw als zoodanig benoemd, De ministers van oorlog en waterstaat c. s. verleenen deze week geen audiëntie. VWEKOK JÖJftJIJSlB* De nadere, bij de Kamer ingekomen inlich tingen van den minister van financiën op bet adres van de Nederlandsche vereeniging van meelfabrikanten zijn gesteld in handen van eene commissie van vijf leden, waartoe benoemd zijn de heeren SchepelDobbelmannYan Gijn, De Boer en De Waal Malefijt. UIT STAD ÊN'PROVINCIE, Met innig leedwezen zal zeker het over- groote deel van Zeeland's bewoners de tijding vernemen van bet overlijden van jbr mr W. M. de Brauw, yau 14 Mei 1884 tot 1 Na een hartelijk afscheid en zeker hoogst voldaan over hun tocht, zijn Zaterdag avond de Belgische bezoekers, die een hulde brachten aan de nagedachtenis van Filips van Marnix, heer van St.. Aldegonde, uit Middelburg naar Antwerpen vertrokken. Hun werd uitgeleide gedaan door het grootste deel der leden van het comité van ontvangst. Het monument op de begraafplaats te West-Souburg had Zondag een druk bezoek. Dien dag had te Antwerpen de groote Mar- mx-betooging plaats, een optocht van een honderdtal der voornaamste liberale vereeni- gingen, die kransen op het monument legden. Na de uitvoerige verslagen van de betooging in onze eigen omgeving, meenen wij onzen lezers geen dienst te doen door er meer van te vermelden. Door het bestuur der vereeniging Uit het Volk—Voor het Volk is, naar men ons heden verzoekt te melden, besloten tot bet houden, van 2 tot 24 Mei 1899, der gewone driejaar- lijksehe tentoonstelling (invitatie) van schilde rijen van in Nederland, België en elders ge vestigde schilders. Daaraan zal voorafgaan de gelegenheid tot bezichtiging van eene portefeuille aquarellen van het schilderkundig genootschap Pulchri Studio op 15 en 16 Januari 1899. Voorts is besloten tot het houden der ge wone Floralia, in den aanstaanden zomer. Wegens de huidigingefeesten bleef deze dit jaar achterwege. Men zij op zijne hoede! Zaterdag avond kwam bij een winkelierster in de Heeren straat alhier een onbekend man om een kleinigheid te koopen. Hij vroeg echter tevens om een rijksdaalder te wisselen. Toen de vrouw twee gulden en vijf dubbeltjes op de toonbank had neergelegd, nam hij die weg, onder het voorgeven den rijksdaalder wel te zullen geven. De vrouw nam daarmee geen genoegen; zij wilde het geld terugnemen,doch de man was baar te vlug en liep met twee gulden de deur uit. De dader is iemand van 20 k 22jarjgen leef tijd, gewone lengte, nog al gezet, heeft geen baard of knevel, een gezonde kleur, was gekleed in een kort blauw jasje, een sporthemd, en droeg een pet en schoenen. Aan zijn spraak te oordeelen, was hy uit Goes afkomstig. Op de te Utrecht gehouden tentoonstel ling voor pluimgedierte verwierf de heer B. Neelmeijer te Middelburg een zevental prijzen voor inzendingen van duiven. Te Vlissingen viel heden morgen een heer uit Middelburg, die zich bijzonder haastte om de tram nog te halen, toen bij over de Tonnebrug was, plotseling dood neer. De ontboden arts constateerde hartverlam ming. Het lijk werd per bancard naar het gasthuis gebracht om verder naar Middelburg te worden vervoerd. Uit Vlissingen schrijft men ons Van 't buitengewoon mooie weer maken de Arnemuidsche visschers nog dagelijks gebruik om de zee zooveel mogelijk haar bewoners te ontrukken. Grooter dan vorige jaren is 't aantal schors, dat zich dit jaar bezig houdt met de vangst van sardijn, welke vischsoort, in on noemelijke hoeveelheid gevangen, in vaten ge pakt en gezouten, op andere plaatsen dienst moet doen om grootere visschen te verschalken. Vry wel zeker is 't, dat de voor dat doel bestemde viscbjes wel nooit verzeild zullen Zaterdagavond liep te T e r n e u z e n een persoon, die uit een bierhuis aan den Schutters- hofweg kwam, in plaats van over de brug, zooals zijn doel was, van den steilen waterkant in bet kanaal. Eene vrouw hoorde een plons, zag den man niet meer, riep een in de nabij heid zijnden buurman en snelde naar het kanaal. Beproefd werd of men den drenkeling ook door middel van een omslagdoek en de schort der vrouw uit het water kon halen, maar hij bleek niet in staat zich daaraan vast te houden. Inmiddels kwam de omnibus aangereden en met gebruikmaking van de ladder, die zich steeds op dit vervoermiddel bevindt, kon de man uit de diepte opstygen. Zoodra hij den vasten wal onder de voeten had, maakte hij zich echter uit de voeten zonder ook maar iets te zeggen tot hen, die zich zoo beijverd had den om hem het leven te redden. raken in de magen van hen, die zich aan ansjovis willen te goed doea, iets wat van hen, welke zieh nog iu vrijheid bevinden, zoo zeker nog niet kan gezegd worden 't Be drog gaat ver tegenwoordig Door het breken van het stuurtoestel had Zaterdag de Koningin Regentes van de Maatschappij Zeeland drie uur vertraging in zee. Naar men ons Zondag uit Brouwers haven meldde, strandde Zaterdag op den Banjaard het Belgisch stoomschip Gustave Cb-isar, gez. Copette,'van Riga naar Antwerpen, geladen met gerst en hout. De bemanning, bestaande uit 15 personen, werd gered door de reddingboot van Burgsluis. De berging der lading is opgedragen aan de Bergingmaatschappij van Brouwershaven. Reeds was de lading aldaar aangebracht. De nieuwe badinrichting te Middelburg. Voor autoriteiten, da pers en andere genoo digden was heden de .nieuwe badinrichting alhier, in het leven geroepen door het Nuts- departement Middelburg, te bezichtigen. Het gebouw, eenvoudig maar zeer doelmatig en net ingericht, maakt, zoowel uitwendig als inwendig, een zeer aangenamen indruk. Het heeft oDgeveer eene lengte van 23 by eene breedte van 8 M. en bevat 3 kuipbaden en 5 regenbaden iu de eerste klasse en 5 regen- baden in de tweede klasse, met reserve ruimte voor 1 regenbad (voorloopig tot wachtkamer ingericht) in de eerste klasse en voor 2 regen- baden of voor 1 kuipbad in de tweede klasse, 1 kamer voor den badmeester (of kantoor), 1 stokerij, 1 brandstoffen-bergplaats, 3 wasch- lokaal, 2 gangen, die tevens kunnen dienen als wachtplaatsen, en 2 privaten, benevens een bovenwoning, bestaande uit woonkamer, keukeD en slaapkamer, eene zekere gelegenheid en een zolderkamer. Op den zolder is een ruimte voor de koud-1 en warmwaterreservoirs afgeschoten en wordt tevens de vereischte gelegenheid tot drogen van de handdoeken gevonden. De kamer van den badmeester ligt in het midden van het gebouw tussehen de ingangen der eerste en tweede klasse en Btaat door een deur in verband met de stokerij, zoodat voor de bediening van een en ander, het afgeven en weder in ontvangst nemen van kaarten, handdoeken enz, en het te houden toezicht voor den badmeester de inrichting zoo gemak kelijk mogelijk is gemaakt. Aan de eene zijde van de stokerij bevindt zieh de brandstoffenbergplaats, die een spoor- wegwaggon cokes kan bevattenterwijl daar uit de brandstof, naar gelang der behoefte, door het openen van een ijzeren schuif in den muur, in de stokerij valt. Aan de andere zyde der stokerij ligt het wasehlokaal, dat daarmede door een deur in verbinding staat, ten einde het warmwater voor te wasschen goederen en den ketel of wel fornuis (die in de stokery staat) tot het uitkoken vau handdoeken, iu de nabijheid te De toegang naar de woning van den bad meester is aan de achterzijde van het gebouw door middel van een portaal en trap naar boven aangebracht. De trap doet tevens dienst om daarlangs het waschgoed uit het aangrenzende lokaal naar boven te brengen, terwijl mede langs het benedengedeelte van die trap en het portaal de gang in de tweede klasse, van uit het wasehlokaal, te bereiken is. De verwarming van het gebouw heeft plaats door een kachel in de gang eerste klasse en een kachel in de gang tweede klasse, en daar voor is boven iedere gang een schoorsteen gebouwd, elk met een rook- en twee ventila tiekanalen, voorzien van zelfwerkende kleppen en inrichting tot aanvoer van versche lucht. Iedere badkamer is door eene deur aan de gang afgesloten, met open gedeelte onder het plafond, en heeft tevens een tuimelraam in den buitenmuur. Al de badkamers zijn voorzien van de noo- dige stoeltjes, bankjes, kapstokken en verdere ibelen. Tussehen de beide klassen is, wat comfort betreft, bijna geen onderscheid gemaakt. De wanden in deze kamers zijn met glazen platen en verglaasde tegeltjes bezet. De vloeren zijn gemaakt in de badkamers van cementsteenen voetbakken en geperste cementtegels, in de gangen, in de portalen, in het wasehlokaal en in de privaten van hard- ibakken tegels. In de stokerij staat de vuurhaard of kachel tot verwarming van het water en op den zolder, in de daartoe afgeschoten ruimte, bevinden zieh reservoirs voor warm en koud water. Van uit deze reservoirs wordt het warm en koud water door verschillende leidingen naar de badkamer gevoerd. In ieder kuipbad staat een Engelsche por- celeinen badkuip, voorzien van inrichting met kranen vóór warm, lauw of koud water en gelegenheid om het water te laten wegloopen. Boven éen dezer kuipen is een mengdouche tot naspoeling met warm of koud water aan gebracht. Ieder regenbad is voorzien van een meng douche, zoodanig ingericht dat men tijdens het baden, door aan een kraan te draaien, de temperatuur van het water naar believen rege len kan. Ook bevinden zich daarin voetsteenen of voetbakken met inrichting om daarin het water op te houden tot reiniging van de voeten. Het gebouw is zeer goed verlichtde ramen laten ruimschoots daglicht binnen en zoowel het aantal, als de plaatsing dar gaspitten is zoodanig dat er des avonds geen gebrek aan licht zal zijn. Het benoodigde water wordt uit de duin waterleiding geleverd. In de gangen en de voorloopige wachtkamer zijn stoelen, banken, kapstokken enz. geplaatst of aangebracht. Zooais men weet, is de inrichting, naar een plan van den heer S. van der Meyden, ge meente-bouwmeester, en onder diens leiding gebouwd door de firma W. van Uije en Zn. De inrichting tot verwarming en circulatie van het water met de badkuipen en verdere toestellen in het badhuis werden door den fa brikant Th. de Koster van Amsterdam gele verd, geplaatst en in werking gebracht. Stukken ran den Gemeenteraad Tan In verband met de mededeeliug, door den voorzitter van den raad in de vergadering van 16 Nov. gedaan, stellen burg. en weth. voor aan den heer M. In 't Hout, opzichter van den waterstaat, tegen eene vergoeding van f 250 op te dragenhet maken van een vol ledig plan van afsluiting van het afgesneden gedeelte der voormalige Middelburgscbe haven door middel van bedijking, met begrooting van PUINPLAATS. Met betrekking tot deze zaak is door burg. eu weth. een schrijven aan den raad gericht, irby zijn gevoegd het adres en de memorie van de firma G. Alberts Lz. en Co., betreffende den duur van de demping van het als puin- plaats aangewezen deel van het dok der voor malige Commerce Compagnie en het rapport dienaangaande vau den gemeente bouwmeester. Burg. eu weth. zeggen dat zij in laatst bedoeld stuk eene bevestiging vinden van het vroeger medegedeelde, dat bedoeld gedeelte vol doende ruimte aanbiedt tot berging van rnim 16000 M3 puin en dat die plaats daartoe voor een tijdvak van ruim 20 jaar geschikt is. Verder schrijven burg. en weth. „De vraag of het raadzaam moet worden ge acht de puin te gebruiken voor verbetering van de aardewegen der gemeente kunnen wij niet andera dan ontkennend beantwoorden. Immers alles wat anders naar de puinplaats wordt ge bracht zou naar die wegen dienen te worden gevoerd en het grootste deel, hetwelk zeker niet tot verbetering van de wegen zou kunnen dienen, zou van daar weder van gemeentewege naar eene andere aan te wijzen puinplaats moe ten worden teruggebracht. Het ligt voor de hand, dat de kosten van sorteeren en verwer. ken op de wegen en van het vervoer van het niet bruikbare zeer hoog zouden loepen. De persoon, die steeds zyn werk heeft op de puin plaats, ontvangt bij den tegenwoordigen toe stand eene tegemoetkoming van f 1 's wt en mag de oude steen enz., die hij daaruit zoekt, voor zich te gelde maken. Zoodra nu de steen in de wegen moet worden verwerkt, hy deze bate moeten missen en zou zijn loon zeker op minstens f 6 per week moeten gesteld worden. Voordeeliger ware het nog de steen voor de wegen op de puinplaats eerst uit te laten zoeken en dan naar de wegen te doen brengen. Maar hoe 't dan ook zij, ©ene puin plaats blijft altijd noodig. Maar er is nog een ander bezwaar tegen bet gaan verbeteren van de wegen met puin. Met het onderhoud dier wegeu is voor een deel de gemeente belastvoor eeu ander deel komt dat ten laste vau de aanpalende landgebruikers. Volgens art. 59 van bet reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland kan het brengen van eene kunstbedekking op de wegen en eene kunstbedekking zou puin toch worden even min als het in goeden staat houden van die bedekking ten laste worden gebracht van de aanpalende landgebruikers. De gemeente zou aizoo na noodzakelijke wijziging van den ligger voor zooveel die wegen betreft, voortdurend verplicht worden die kunstbedebking in goeden staat te houden en indirect zou zich dat onder houd dan wel vanzelf uitstrekken tot datgene wat overingens thans tot de taak van die land gebruikers behoort. Nog daargelaten de mo gelijkheid dat niet altijd de gemeente over eene voldoende hoeveelheid geschikte puin (steen) zal bunnen beschikken, kan die last voor de gemeente zeer groot worden. Trouwens dit heeft ons en onze voorgangers vaak weer houden op verzoeken, door landgebruikera geuit om voor eigene rekening de wegen met steen te ver barden, in te gaan. Het sluiten van contracten met aanpalende landgebruikers gaat ook niet, aangezien de regeling van het onderhoud der wegen eeu zaak is van publiekrechteiyken aard niet al leen, maar ook omdat, ware zulks niet bet ge- ral, die aanpalende gebruikers niet altoos eigenaren van de landen zijn en alzoo slechts voor hunne personen verbintenissen in be doelden zin zonden kunnen aangaan. Het is u bekend, dat wij slechts noode tot aauwyzing vau bedoeld gedeelte dok als puin plaats zyn overgegaan. Nu dit echter althans voorloopig zoo is, komen wij meer en meer tot de overtuiging dat op den dunr een niet onaardig terrein zal worden gewonnen, dat aan diep water zal komen te liggen en geschikt ban blijken to worden voor eer.e of andere industrieele onderneming, terwijl naar het ons wil voorkomen de houtindustrieelen elders wij wijzen b. v. op het gedeelte kaai tussehen Kooingsbrug en de Vlissingscbebrug, waar ge durende het leggen van den rioolzinker nabij de Bellinkbrug, lang balken hebben gelegen gelegenheid kunnen vinden tot het bergen van houtwaren, indien op de tegenwoordig hiervoor aangewezen plaatsen ruimte mocht te kort schieten. Wg willen echter aannemen, dat u het in deze niet met ons eens is en willen big ven trach ten eene andere plaats tot berging van puin te vinden. In dat geval moeten wij u echter ten zeerste ontraden het meermalen aangege ven storten eu vervoeren van puin in- en met klepschuiten. Deze Bchuiten tocb dienen wel van zeer solide constructie te zijn en geschikt om zee te bouwenimmera de waterweg tus sehen de sluis bij Veere en bet afgesneden deel der vroegere Middelburgsche haven ia iets anders dan het kanaal door Walcheren. Boven- dieu zal dat vervoer en het toezicht op het puinstorten, naar het ods wil voorkomen, aan zienlijke boaten met zich brengen, nog daarge laten de mogelijkheid dat reeds binnen korten tijd tot afdamming van het afgesneden gedeelte zal worden overgegaan. Li tussehen verklaren wij ons gaarne bereid die kosten te doen be° grooten en u hiervan verslag te doen. Veeleer zouden wg dan de voorkeur er aan geven te trachten een stuk laag gelegen bouw- of weiland in de nabijheid van de kom der gemeente te koopen of te huren. Mocht door u hieraan in beginsel de voorkeur worden ge geven, dan geven wij u in overweging ons uit te noodigen te trachten zoodanig terrein te vinden en u dienaangaande nadere voorstellen te doen. In geen geval zouden wg u kunnen aanraden voor het bergen van puin geene gelegenheid meer van gemeentewege te geven, overtuigd als wij zijn dat dit niet alleen tot groot onge rief van vele ingezetenen zou aanleiding geven, maar ook dat zulks niet bevorderlijk zon zyn aan de openbare reinheid. Immers men houde in het oog, dat wat in deze puin wordt genoemd niet uitsluitend steen is, maar ook afval, dat, zonder nog bestemd te zijn voor de mestvaalt, weinig van vuil verschilt. Het gaan heffen van recht voor het gebruik, dat vau de puinplaats wordt gemaakt, schgnt ons evenmin raadzaam, v hooge perceptiekosten van dat recht." Met betrekking tot de begrooting voor den Middelburg—VIsBingschen rijweg voor 1899 zegt de commissie van financiën in haar advies dat het hare aandacht heeft getrokken, dat daarop in uitgaaf nog steeds gebracht wordt: jaarwedde van den secretaris-penningmeester en van den opzichter elk tot een bedrag van f 100, zijnde te zamen bijna 25 van die totale ontvangsten. In verband met het bedrag der ontvangstee

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1