LAATSTE BERICHTEN, lijko maréchaussee aldaar opzettelijk op schrift heeft doen brengen een v&lsche aanklacht tegen Petrus Johannes Hejje, gemeente- en onbezol digd rijksveldwachter te Boschkapelle. Ter wijl hij wist dat hetgeen hij in die aanklacht aan genoemden veldwachter te laste legde on waar was, liet hij in die aanklacht vermel den dat meergenoemde veldwachter als getuige onder eede valschelijk en in strijd met de waarheid, zoowel ter terechtzitting der arron dissementsrechtbank te Middelburg op 1 No vember 1898 in de zaak lastens hembe klaagde, ter zake van beleedigiDg van meer- genoemden veldwachter, als ter terechtzitting van het kantongerecht te Hulst op 25 Augus tus 1898, in de zaak lastens J. de Rijck, ter zake van overtreding der jachtwet, heeft verklaard dat hij, veldwachter, op 7 December 1897 gezien heeft, dat J. de Rijck in den polder Willem III, gemeente Boschkapelle, in de jacht van Leon Braakman jagende was. In deze zaak zijn vanwege het openbaar ministerie 3 getuigen gedagvaard. LANDBOUW. Dezer dagen ontvingen wij van den heer W. E. J. Tjeenk Willink, uitgever te Zwolle, nog een tweetal almanakken op land- en tuin bouwgebied, en wel een goeden bekende en een nieuweling. De eerste is de 52ste jaargang van Br Sto ring's Almanak voor den Nederlandschen Land man voor het jaar 1899. Behalve de gewone opgaven als: kalender, jaar- en weekmarkten, post-tarief enz. enz., die in iederen almanak te vinden zijn, treft men daarin weer verschillende, voor den landbouw onontbeerlijke en nuttige opgaven. Het tarief voor het onderzoek aan de proef stations; de regelen, in acht te nemen bij 't veevoederen; de lijst van handelaren, onder openbare controle van het proefstation enz.; dit zijn alle zaken, die de landbouwers tegen woordig dienen te weten. Bovendien is dit jaar de almanak voorzien van a een beschrijving van nieuwe bijenkorven (bijenkisten) met kunsttafels, door den heer S. Lako, leeraar aan de Rijks Landbouwschool te Wageningen, b een opstel over den tarwehalm doodereene op tarwevelden dit jaar grootc schade aanrichtende zwam, door prof. dr J. Ritzema Bos te Amsterdam; en c eene be schouwing Over het aanleggen en onderhouden van boomgaarden door A. Ide te Wageningen. Moge deze almanak in het a.s. jaar velen gebruikers weer goede diensten bewijzen Een voor den tuinman, bloem- en boom- kweeker niet minder goede en nette almanak is Be Nederlandsche Tuinbouwalmanak, samen gestold door de heeren: dr J. Th. Cattio, dir. der Rijkstuinbouwschool te Wageningen; B. A. Plemper van Baaien, leeraar aan laatst genoemde inrichting, en C. H. ClaasseD, Rijks- tuin bou wieeraar te Boskoop. Dit is iets nieuws; van dezen almanak toch verscheen de eerste jaargang. Naast de gewone opgaven bevat hij tal van wenken bij de werkzaamheden, een en ander over de druifluis-conventie, beschrijving van een drietal plantenziekten, als ook eenige mededeelingen over voeding der planten en bemesting, door dr Cattie. Verder een en ander over bemestingsproeven en eene opsom ming van de inrichtingen op gebied van tuinbouw. Een kalender, met aanteekeningeD voor eiken dag, vult de rest van dezen alma nak waarvan de prijs, 0.75, evenals die van den Starings-almanak, zeker niet hoog is te noemen. Bij geen tuinier, groetenkweeker, boomkwee- kor en liefhebber van den tuinbouw mag dan ook deze almanak ontbreken. P. LEENHOUTS. Ook op de hofstede van de gebroeders Elenbaaste St. Annalandheerschthetmond en klauwzeer onder het rundvee. Evenals op den stal bij den heer F. Geluk blijft het vee, dat in 1897 is aangetast geweest, gezond. LETTEREN EN KUNST. Wij waren nu in de gelegenheid ook eens kennis te maken met een gebonden exemplaar van Sinjeur Semeijns van H. J. Schimmel, geïllustreerd door Ch. Rochussen, J. Hoynck van Papendrecht en E. Witkamp, zooals die nu verkrijgbaar is gesteld door den uitgever, den heer H. A. M. Iioelants te Schiedam. Over den inhoud van het boek schreven wij reeds; omtrent het uiterlijk thans nog de mededeeling dat de kleur van den band mei smaak is gekozen en de stempels, die er op zijn, den vervaardiger en hem, van wie het idee daartoe uitging, alle eer aandoen. Belang en recht, redactrice mej. Henr. van der Meij, bevat in zijn nommer van 15 Dec. Be Taak der Vrouw bij de B wang opvoeding der misdadige Jeugd door mr H. L, Asser. Een Nabetrachting door W. E. Salverda de Grave. Voorstellen en Realiteit door H. v. d. M. Nog eens de R. B. B. S. en vrouwelijke leer lingen,i Onderwijs-Kroniek door H. Ver scheidenheden. Mededeelingen. Leestafel. Vragenbus. Verschillende Berichten. Ook de Koningin-Moed er schonk f 250 voor de nagelaten betrekkingen van de te 'sHage omgekomen brandweermannon. In eene vergadering der Amsterdamscbe afdeeling van de Sociaal-democratische Arbei derspartij werd Woensdagavond de circulaire van den opperrabbijn dr. Dunner en het daar over reeds schriftelijk gevoerd debat tot een onderwerp van bespreking gemaakt. De heer A. H. Gerhard zette daarin zijn mee ning over de kwestie uiteen. Dat de openbare school geen orthodox geloovige, 't zij Katho liek, 't zij Israëliet, 't zij Protestant, bevredigde, achtte hij alleszins begrijpelijk, maar 't was leelijk dat de beschuldigers er eerst nu mee aankomen, nu het beschuldigingen betreft tegen soc.-dem. onderwijzers. De school is, altijd vol gens zijne meeniDg, feitelijk nooit geheel neu traal geweest, maar zij zal het nu allengs gaan worden. De inleider werd bestreden door twee calvi nisten die opmerkten, dat de sociaal democra ten, vrijheid willende, allereerst moeten eischen vrijheid der school voor eea ieder en niet lan ger mogen eischen dat zij, die van de neutrale school niet gediend zijn, daarvoor toch moeten betalen. Een Israëlietisch onderwijzer verde digde de circulaire-Diinner, opmerkende dat de onderwijzer onwillekeurig zijn denkbeelden in zijn onderwijs neder legt, terwijl een ander Israëliet het goed recht der openbare school verdedigde. En het resultaat van al die praterijen? Dat men, evenals op honderden vergaderin gen, geen stap nader tot elkaar kwam. De sollicitatie naar de betrekking van rijksveldwachter wordt met 1 Januari voor- loopig gesloten. De heer A. Potjer, de bekende gezag voerder van het stoomschip Maasdam, vol bracht dezer dagen zijn honderdste rondreis als gezagvoerder voor de HollandAmerika-lijn. De vergadering van den geneeskundigen raad van Zuid-Holland heeft deze week be handeld het rapport der commissie in zake de onbevoegde uitoefening der genees-en artsenij - bereidkunst. Besloten werd aan de regeering 'sraads wensch kenbaar te maken, een meer of minder uitgebreide herziening der genees kundige wetten, en in afwachting daarvan een overleg tnsschen de ministers van binnenland- sche zaken en van justitie omtrent meerdere politiehulp aan het geneeskundig staatstoezicht. Te 's Gravenhage is Maandag opgericht eene Nederlandsche vereeniging tot bescherming van vogels. Leden van bestuur zijn o. a. mevr. douairière De Jong van Beek en Donk geb. gravin Na- huys, kasteel te Beek en Donk (N.-B.), eere presidente mevr. bar. L. van HeemstraVan Pallandt, presidente; de heer jhr mr W. F. RochusseD, vice-presidentmevr. H. D. Bicker— Van Heemstra, Zuid Hoorn Rijswijk, secreta resse, en mevr. ErmerinsIieijnvaau, penning- meesterease. Te 's Hertogenbosch is een toyn-bee- vereeniging voor meisjes tot stand gekomen. Dames van verschillende gezinten hebben zich vereenigd, eu tachtig meisjes, zoowel dienst boden als fabriekarbeidsters, hebben zich voor de toynbee-avondjea aangemeld. Er zijn reeds zooveel inschrijvingen voor de aanstaande rijwieltentoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam ingekomen, dat haar welslagen verzekerd mag heeteD. Blijkens den Unie-almanak, bet jaarboekje voor het Christelijk onderwijs, bedraagt het aantal Scholen met den Bijbel in ons land thans 619. Het aantal leerlingen bedraagt 98667, over een jaar zulleu ze waarschijnlijk de 100.000 passeeren. Er zijn aan werkzaam 1267 onderwijzers en 422 onderwijzeressen. 576 scholen genoten dit jaar de rijkssubsidie, 43 niet. In dit jaar slaagden 185 kweekelin- gen op Chr. normaallessen enzopgeleid voor hun examen, terwijl er thans nog 1298 hun opleiding ontvangen. Monument-Plugge. Het gedenkteeken, bestemd om te Buiten zorg geplaatst te worden op het graf van den Groningschen hoogleeraar wijlen prof. P. C. Plugge, die aldaar den 29en Juni 1897 overleed, is verzonden. Het is onder leiding van onzen landgenoot den beeldhouwer Pier Pander, te Rome, vervaardigd en bestaat uit een eenvoudige slanke naald van wit marmer. Op het voetstuk leest men den naam en de titels van den overledene, benevens de datums van geboorten en overlijden. Op de naald, zelve zijn de woorden gebeiteld„Ben Zoon, BroederVriendLeermeesterDeze hulde gaat uit van den vader van den overleden hoogleeraar, zijne broeders en zusters, en van vele zijner ambtgenooten, vrienden, leerlingen en oud-leerlingen. Door de zorgen van prof. dr Treub, directeur van 's lands Plantentuin, zal het monument op de begraafplaats te Buitenzorg worden opgesteld. Hbld Onder de gemeente Sloten (N.-H.) zijn verschillende personen ongesteld geworden door het gebruik van vleesch van een aan miltvuur gestorven rund. Een gezin van zes personen ligt zelfs gevaarlijk ziek. Het eiland Marken is ondergeloopen. Woensdagnacht isteVeendameenwasch- en strgkinrichting door onbekende oorzaak afgebrand. Alles was verzekerd. Te Giesen waren schoonvader en de knecht van een bakker uitgegaan om de klanten te bedienen, toen zij onderweg, door 't schrikken van den hit, met kar en al van den dijk vielen. De eerste bekwam een balsbreuk en stierf kort daaropde knecht werd, boewei niet ernstig, aan het voorhoofd gekwetst. Het Marnixfeest te Antwerpen is Donderdagavond aangevangen met een feestzit ting van het Willemsfonds, waar muziek werd gemaakt en waar Arthur Cornette een voor dracht over Marnix hield. Volgens een des 's middags te Amsterdam gedrukt verslag was het zeer vol op dit feest, dat des avonds moest plaatshebben, terwijl de uitvoerenden veel bijval hadden Uit een Engelsche kazerne in Middlesex moeten 50.000 partronen gestolen zijn. Te Crefeld, met zijne zeer aanzienlijke zijde-industrie, was eene werkstaking uitgebro ken op de fabriek der firma Englander. Als antwoord daarop hebben nu de gezamentlijke directies der machinale zijdeweverijen besloten bare fabrieken te sluiten en hare werklieden gedaan te geven (z.g. lock out). De Köln. Zeit noemt den toestand ernstig. De regeerings' president bemoeit zich met de zaak. In het geheel hebben 5000 wevers het werk gestaakt. Uit Engeland is hun steun beloofd en wel tot een bedrag van 100.000 M. De jonge man, die voor een half jaar te Saint Maurice een vriendin zijner moeder cn een neefje met een hamer vermoordde, en daarna 600 francs stal, ia door de jury van de Seine ter dood veroordeeld. Nieuwe berichten uit Tamatave bevesti gen dat de pest beperkt is. Te Noicattaro (Spanje) overleed dezer dagen, in den ouderdom van 101 jaar, een krasse dame. Op haar 80e jaar weduwe geworden, sloot zij nog een tweede huwelijk en woonde zij nog verleden jaar vermomd een gemaskerd liefdadigheidsbal bij. Alweer nieuwe verwikkelingen in de zaak- Druce, ditmaal doordien het blijkt, dat er nog andere vermeende erven zijn en wel kinderen uit een eerste huwelijk. Ook blijft men twis ten over de vraag aan wie het graf toebehoort. In Duitscliland past men nu de be ruchte Orobe Unfug-paragraaf toe op een werk man, die zich niet eerbiedig uitliet over Bismarck. Bij het laden van geschut ontplofte in een afgesloten ruimte van het fort Konstan- tin te Kroonstad, nabij Petersburg, een stuk geschut. De oorzaak van de ontploffing is onbekend. Negen soldaten werden gedood, drie officieren gewond, waarvan een zwaar. Zeven soldaten werden zwaar verwond. Uit Archangel wordt geseind, dat de temperatuur daar plotseling van 2 graden boven het vriespunt tot 30 gr. R. is gedaald. In andere deelen van Europa blijkt het ook veel kouder te zijn. Ook uit New-York wordt gemeld, dat het daar buitengewoon koud is. In 27 jaar werd een zoo lage therm ometer stand niet waarge nomen. 500.000 Amerikaansche schooljongens hebben ieder 10 dollarcent gegeven voor een te Parijs op te richten standbeeld voor Lafayette. Uit Baltimore komt de blijde tijding, dat een daar binnengeloopen schip 8 vermiste schipbreukelingen van de Londonian, den kapi tein en 7 andere leden der bemanning, aan bracht. Dezen waren reeds den 28en Nov. door de Maria Bichners, een Bremer boot, opgepikt. Het getal der vermisten is nu tot 18 gedaald. De audiëntie der Europeesche dames bij de keizerin van China heeft werkelijk plaats gehad. Na te zijn saamgekomen in het gebouw der Britsche legatie ging men naar het paleis. De keizer was naast de keizerin gezeten. Lady Mac Donald bood een adres aan, waarin de keizerin met haar jaardag werd geluk ge wensch t. De keizerin was erg vriendelijk. Een juffrouw, die ruim den kost verdient met haar hoofd, is de Mexikaansche Mercédès Lopez. Zij schijnt het schoonste haar te hebben dat ergens te vinden is, terwijl het bijzonder overvloedig wast. Bij haar geboorte, 20 jaar geleden, had zij haar van 30 centimeters. Op twaalfjarigen ouderdom sleepten haar haren over den grond. Op dit oogenblik zijn zij niet minder dan 3 meter 40 lang en zoo overvloedig, dat zij als een mantel om het lichaam kunnen vormen. Niet minder merkwaardig is de snelheid, waarmee haar haar groeit. Elke week snijdt zij er een goed deel af en verkoopt het aan een pruikenmaker, die er een goeden prijs voor betaalt, zoodat zij op deze manier reeds een huwelijksgift van verscheiden duizenden piasters heeft opgespaard. Een bekend inboorling van W.-Atrika was met een zendeling naar Engeland gereisd, en zag daar een collectie photographieën. „Wat is dat?" vroeg hij vol verbazing, naar een ervan starend. „Dat is een moment-opname van een rugby- voetbalmatch". „Maar zendt uw kerk dan geen zendelingen onder die menschen?" vroeg de Afrikaan. V eertig uur half in 't water. Te Queenstown aan de Iersche kust zijn de kapitein en vier man van het bij Florida ver gane schip Safir aangekomen, die door het Noorsehe schip G-yller werden opgevischt, na dat de ongelukkigen twee dagen en twee nachten, aan een plank vastgeklemd, op zee hadden rondgedreven. De timmerman van het gezonken schip, Thor Sumuelsen, uit Stavanger, vertelde, dat de Safir Fensacola verliet met een lading Amerikaansche pijnboomen. Wij waren eerBt korten tijd op zee, toen een vreeselijke orkaan losbrak, welke ons schip, na langen, vergeefschen strijd, letterlijk deed kenteren en ons in de woeste golven deed storten. Een deel der bemanning verdronk onmiddellijk voor onze oogen. Eenigen tracht ten zich aan den nog dr ij venden scheepsromp vast te klemmen, doch zij werden er afgespoeld. Door de vele stukken hout, die rond dreven, werd onze toestand nog gevaarlijker, want velen werden door de stukkeD, die door de golven met geweld tegen hen aan sloegen, vreeselijk verwond en een enkele onmiddellijk gedood. Den kapitein, twee matrozen en mg gelukte het de boot, welke wegdreef, na te zwemmen en wij slaagden er werkelijk in, daarin te klauteren. Doch viermaal werden wij er uit geslingerd en ten laatste sloeg een golf de boot als een lucifer door midden. Thans moesten wij ons weder door zwemmen boven water houden, en vijf onzer klampten zich aan een zware plank vast, die van het schip was losgeslagen. Zoo dreven wij bijna veertig uur, half in 't water hangend rond, en toen de Cyller ons bemerkte en aan boord heesch, waren wij het einde onzer krachten nabij. Wij zouden het zeker geen uur meer hebben uitgehouden." Verkoopingen enz. Aan het gebouw van het Gewestelijk bestuur te Middelburg hadden heden de volgende aanbestedingen plaats I. Namens den minister van binnc-nlandsche zaken het onderhouden van en het doen van herstel lingen en vernieuwingen aan de Rijks hoogere burgerschool te Middelburg gedurende 1899 en 1900. Raming f 2900. Hiervoor schreven in de heerenA. Barentsen ad f 3096, C. A. Goethals voor f 3087, P. Krijger Zoon ad f 2905, W. v. Uije Zonen voor f 2880, W. A. v. d. Harst ad f 2785, J. A. Yertregt voor f 2782, J. Baljeu ad f 2765, H. P. v. d. Ree Zoon voor f 2698 en J. de Buck ad f 2657. Alle inschrijvers wonen te Middelburg. H. Namens 's Rijkswaterstaat a. Het maken van een houten kuip tot bet droogzetten van taatsen van de groote schut sluizen van bet kanaal door Zuid-Beveland met bijbehoorende werken. (Raming f 3100.) Ingeschreven werd door de heeren P. Dron- kers, Kapelle, voor f 3199, W. Dekker, Veere, ad f 3050, D. Bijl, Vlissingen, voor f2995, A. Foudraine Az., Goes, ad f 2965, P. J. Visser Pz., Hansweert, voor f 2896, J. B. Koch, idem, ad f 2870, J. Burggraaf, Wemeldinge, voor f 2840, A. Goedemondt, Hansweert, ad f2800, A. A. de Wilde Cz., Goes, voor f 2793, J. Lindenberg Cz., Wemeldinge, ad f 2770, en J. H. van de Ven, Middelburg, voor f 2763. b. Het verrichten van herstellingen aan twee houten deuren van de kleine schutsluizen, met bijbehoorende werken, van het kanaal door Zuid-Beveland. (Raming f 2440.) Hiervoor schreven in de heerenP. Dron- kers, Kapelle, ad f 2497, W. Dekker, Veere, voor f 2415, J. B. Koch, Hansweert, ad f2380, J. Lindenberg Cz., Wemeldinge, voor f 2380, P. J. Visser Pz., Hansweert, ad f 2347, D. Bijl, Vlissingen, voor f 2315, J. H. van do Ven, Middelburg, ad f 2238, A. A. de Wilde Cz., Goes, voor f 2235 en A. Goedemondt, Hans weert, ad f2230. c. Het maken van een remmingwerk ter weerzijden van het westelijk landhoofd van de Schorebrug en voor het vernieuwen van een dukdalf in de binnenhaven te Wemeldinge, behoorende tot de werken van het kanaal door Zuid-Beveland. (Raming f 2600.) Hiervoor werd ingeschreven door de heeren J. Lindenberg Cz., Wemeldinge, voor f 2640, W. Dekker, Veere, ad f 2635, P. Dronkers, Kapelle, voor f 2629, A. Goedemondt, Hans- weerd, ad f 2580, P. J. Visser Pzidem, voor f 2577, A. A. de Wilde Cz., Goes, ad f 2575, J. P. Koch, Hansweert, voor f 2549, D. Bijl, Vlissingen, ad f 2543, J. H. van de Ven, Mid delburg, voor f 2540, M. Visser, Papendrecht, ad f 2485, en J. B. de Wolft', Dordrecht, voor f 2402. Door de vereeniging Unitas te Co lij ns- plaat is aanbesteed de levering van 22.300 K.G. superphosphaat, bevattende 14% in water oplosbaar phosphorzuur. Ingekomen waren 7 biljetten, waarvan 4 van onwaarde. De drie geldige biljetten waren van den heer J. Kostense te Kruiningen, de Centrale-Guanofabriek te Rotterdam en den heer A. Kole te Colijnsplaat. Bij loting tusschen de twee laatsten werd aannemer de heer A. Kole voor f 2.66s de 100 K.G. Voorts werd aanbesteed de levering van 14.000 K.G. maïs. Ingeschreven werd door de heeren: Ph. de Back te Colijnsplaat voor f 5,87, A. Kole te idem voor f 5,70, S. Boogerd te Middelburg voor f 5,69 en J. C. de Mul te Colijnsplaat voor f 5,581; alles per 100 K.G. Aan den laagsten inschrijver werd de leve ring gegund. De vereeniging, nu ruim 1 jaar bestaande, begon met 27 leden en telt er thans 48. In het eerste jaar van haar bestaan werd door haar aangekocht voor f 8700 aan kunstmest stoften, voor f 2800 aan krachtvoeder en voor f 500 aan zaaizaden, samen tot een bedrag van t 12.000. Door het bestuur der visscherijen op de Schelde en Zeeuwacbe stroomen werden Don derdag te Bergen op Zoom bij inschrijving ver pacht de perceelen schelpdieren visscherij 88, 26, 27 en 18 Grevelingen. Hoogste inschrijvers waren de volgende heeren, voorperc. 88 P. Schakel Lz. voor f 7 perc. 26 dezelfde voor f 21perc. 27 Ard. Otte voor f 12.53en perc. 18 R. de Waal Jz. voor f 256. Totaal dus voor f 296.50. Alle inschrijvers wonen te Bruinisse. TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. Donderdag 22 Dec. C a d z a n d. Bestuurslokaal waterschap Tien honderd en Zwarte maken oeverwerken. Ra ming f 11.919. Aanwijzing 15 en 19 Dec. 2 u. Inlichtin gen Hennequin, Sluis. Vrijdag 23 Dec. Middelburg. Gebouw van het Provin ciaal bestuur 11 u. a. Het veranderen van een ijzeren bak en het daarop stellen van een hijschblok met toebe- hooren, en het maken van sporen en wagens binnen de afrastering op het eiland te Ter- neuzen. Raming f 3800. Aanwijzing 16 Dec. ter plaatse. Inlichtingen bij den hoofdingenieur in het 11e district te Middelburg en bij den arrondissements-ingenieur en den opzichter te Terneuzen. b. Het maken van een Rijksgebouw, voor de werken van de tramweghavens aan het Zijpe, op het emplacement der haven aan den Stoof- polder, in verband met den in aanleg zijnden stoomtramweg van Zijpe naar Brouwershaven en van den FiWcmspolder naar Steenbergen. Raming f 4500. De gemeenteraad van Middelburg ver gadert Woensdag a. te twee uren, o. a. ter behandeling van het bekende adres om te voor zien in de behoefte aan voldoende voeding en kleeding van schoolkinderen, en van het voor stel van burg. en weth. inzake minimum loon en maximum arbeidsduur 's Gravenhage. De vierde bij den brand in de broodfabriek alhier omgekomen brand wacht is heden op de R. katholieke begraaf plaats ter aarde besteld. Graaf Dumonceau vertegenwoordigde de Koningin; de burgemeester, de kommandant en de oud-kommandant der brandweer, de heer De Wijs, hielden toespraken. Tweede kamer. In de heden gehouden zitting wees by de verdere behandeling der begrooting voor Marine de heer Verhey op het belang van overeenstemming tusschen marine en koloniën omtrent de verdediging van Indië en verklaarde deze afgevaardigde zich, evenals de heer Van Vlijmen, voor den bouw van een nieuw pantser schip, behoudens betere bescherming, bediening en bewapening. De heer Seret zeide den steun der anti revolutionaire partij toe voor den bouw van een nieuw schip; waarna de minister de 16 mijls snelheid daarvoor handhaafde en erkende, dat de aanbouw voor Nederland verband moet houden met de vaststelling der taak voor leger en vloot. Het nieuwe schip krijgt eenig zwaarder geschut. De minister maakte verder bezwaar tegen uitstel van den bouw, en verklaarde het amen dement-Van Kol tot weigering der gelden daarom voor hem onaannemelijk. Hg wil het administratiestelsel der commissie van rappor teurs overnemen. De heer Van der Zwaag bestreed de uitgaven voor marine als doelloos en inhumaan. De heer Van Gijn zag van zijn voorstel tot uitstel van den bouw van het schip af. Na een bestrijding der marine-uitgaven door den heer Van Kol van socialistisch standpunt, verklaarde de heer Lieftinck tegen het schip te zullen stemmen, wegens de z. i. niet bewe zen bruikbaarheid daarvan. Amsterdam. Na een kleinen binnenbrand in een achterkamer van een huis op de Prin sengracht, is door de brandweer vóór het ledikant gevonden het lijk van den heer A. G. Geloudemans, gep. luit.-kol. van het Indische leger. De oorzaak van den dood is onbekend. Het Hbld. bevat de volgende rectificatie: „Van majoor Esterhazy ontvangen wij het verzoek mede te deelen, dat hij tegenover onzen verslaggever geen woord heeft losgelaten over de herkomst van het borderel, noch over den schrijver van dat stuk. In het gesprek, dat onze verslaggever met hem heeft gehad, heeft deze don indruk ont vangen dat de heer E. zich inderdaad uitsprak in den geest als bij schreef; maar het is wel mogelijk dat hij in het vlug gevoerde gesprek, dat in een vreemde taal plaats had, de woorden van den heer E. heeft misverstaan." Bern. Het scheidsgerecht inzake den spoor weg van Mac Murdo heeft aan beide partijen een uitstel van drie maanden verleend voor het aanbieden van hunne laatste middelen van verweer. Bij onderling goedvinden is afgezien van mondelinge pleidooien. De definitieve uitspraak zal eerst in den volgenden zomer vallen. Madrid. De betaling der Januari-coupon van de Spaansche schuld is verzekerd. Verzending en laatste buslichting der MAIL aan het postkantoor te Middelburg. {Alles plaatselijke tijd.) Oost-Iïidië. Marseille (Fr.dienst). 17 Dec.5.45'omorgens. Genua (Nederl.) 20 Dec. 6.30 's avonds. Amsterdam (Nederl.) 23 Dec. 6.30's avonds. Brindisi (Eng. dienst)23 Dec. 1.05 's nam. Marseille Lloyd27 Dee. 6.30 'o avonds. Brindisi (Eng. dienst) 30 Dec. 1.05's nam. Rotterdam (Lloyd). 30 Dec. 6.30's avonds. Napels (Duitsche dst.) 9 Jan. 1.05 'a nam. Met deze gelegenheid wordt alleen ver zonden de correspondentie voor Atjeh en de Residentie Sumatra's Oostkust, terwijl daags te voren eene voorloopige verzending plaats heeft te 6.30 'a avonds. Pa d a n g wordt alleen aangedaan door de booten der Maatschappij Nederland. Over Brindisi Britsche booten, heeft daags te voren eene voorloopige verzending plaats te 6.30 's avondB en een suppletoire op de gewone vertrekdagen te 6.30 's avondB. Over Napels, met Duitsche booten, uitslui tend voor de correspondentie, waarvan de ver zending met deze gelegenheid op de adressen is aangewezen. Met de Nederlandsche booten via Genua en Marseille en per Fransche mailbooten wordt geen correspondentie verzonden voor Atjeh en de residentie Sumatra's Oostkust. W est-Tradië. Suriname via Sout hampton 27 Dec. 5.45 's morgeus Suriname viaSt Na- fc&ir08 Jan. 5.45 's morgens. Curasao via Queen stown. Eiken Dinsdag en Vrij dag 10.15 's avonds. Suriname via Amsterdam Den laatsten en 14c n elke maand 6.30 avi

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2