Verschillende Berichten. van Nederlaodsch melkvee, doch zal wegens het uitbreken van mond- en klauwzeer in de quarantaine bijetallen Baarle-Hertog dien dag gesloten worden. «WK£DK EAWER' Vis$chershaven te Scheveningen. De minister van waterstaat, handel en nijver heid heeft thans aan de Tweede kamer een wetsontwerp ingediend, om voor rekening van den Staat, tot toegang naar eene door de ge meente 's Gravenhage, ten Zuidwesten van Scheveningen, aan te leggen visschershaven, te maken en te onderhouden eene buitenhaven, gevormd door twee havenhoofden. Met de aitvoeriag van dit gedeelte van het werk wordt niet aangevangen, dan nadat de gemeente 's Gravenhage de verplichting op zich heeft genomen de visschershaven volgens door den minister van waterstaat goed te keuren plaanen aan te leggen en ten genoe gen van dien minister te onderhouden. REVISIE. Biykens de memorie van antwoord over het voorstel van den heer Harte van Tecklenbnrg c.s. tot aanvulling van den 18en titel van het Wetboek van Strafvordering is door de voor stellers voldaan aan den wensch om den ge- heelen achttienden titel door een nieuwen te vervangen. Een gewijzigd voorstel van wet is daarom bij de nieuwe gevoegd. Ingestemd wordt met het betoog, dat bij dit voorstel het vraagBtuk der rivisie iu rijn ganschen omvaDg niet aan de orde behoort te worden gesteld. Ook worden geen wetsbepalingen in 't leven geroepen, die revisie ten nadeele van den ver oordeelde door verhooging van straf ten doel hebben. Wellicht kunnen bij een geheele her ziening van het Wetb. v. St. redenen bestaan om zoodanigen stap te doen, maar deze zal dan in verband moeten staan met het dan aan te nemen systeem van strafvordering. Ook voor revisie, welke zich alléén vermindering van straf ten doel stelt, is, meenen de voorstellers, bij dit voorstel geeno plaats. Echter indien door de bewezen nieuwe omstandigheid het den veroordeelde ten laste gelegde onder eene min der zware strafbepaling behoort te vallen, kan instandhouding van het vonnis hoogst onrecht vaardig en in sommige gevallen, als in strijd met de evidentie, onhoudbaar zijn. Het be staande art. 375 no. 2 beeft o.a. opeen soort gelijk geval blijkbaar het oog en in het gewij zigde wetsvoorstel is met het daarin bevatte beginsel rekening gehouden. Nu de geheele achttiende titel wordt vervan gen, hebben voorstellers het opschrift „revisie" vervangen door „herziening", omdat het rechts instituut in onze strafwetgeving aldus genoemd wordt; en zijn de woorden: „uithoofde van bepaalde omstandigheden" geschrapt, omdat bij het voorstel het stelsel der casuïstiek is ver laten. In onderscheidene artikelen zijn overeen komstig de in het voorloopig verslag gegeven wenken, wijzigingen gebracht. Het beginsel is behouden dat de Hooge Raad in raadkamer over de aanvrage beslist; en de voorstellers doen uitkomen, dat zij revisie van vonnissen van den kantonrechter niet uitsluiten. A T J E H. De Java Crt. brengt zeer uitvoerige mede- deelingen omtrent de voornaamste gebeurte nissen in het gouvernement Atjeh en onder- hoorigheden, loopende van 22 October tot en met 3 November. Daaruit blijkt, dat Toekoe Oemar nog steeds met groote slimheid tegen ons ageert en goed op de hoogte blijft van de beweging onzer troepen. Volgens de laatste berichten, was hij nog te Wailah, alwaar bij de monding aan den rechteroever loopgraven gemaakt moeten zijn zijne vrouwen daarentegen waren te BoebeeB. Koortsen kwamen nog veel voor tengevolge van het natte weder. Bij de collonne was de gezondheidstoestand over het algemeen bevre digend. Onder het van het buitenland te Oleh-leh aangebrachte slachtvee werd mond- en klauw zeer geconstateerd, terwijl onder de varkens van den leverancier aan de marine mede een ziekte uitbrak. De noodige maatregelen werden tot tegengang genomen. Gevallen van veepeBt kwamen niet ter ken nis van het bestuur. UIT STAD EN PROVINCIE. In plaats van mejuffrouw Meta Geyer, die verhinderd is, zal bij de uitvoering van Verdi's Requiem, door de zangvereeniging T. O. en V. alhier, heden en morgen (Dinsdag) avond, hare medewerking verleenen mejuf frouw Helene Günther uit Frankfort. De heden te Middelburg door het Roomsch Katholiek armbestuur gehouden col Iecte bracht 202.71 op. In Ons Huis te Middelburg trad Zondagavond de heer A. Praanje als spreker op. Hij hield een zestal voordrachten, n.l. Moeder Geeske, Jan Flensch in den Haag, De Zoon van den MetseldienerDe Spaarpot, De gevels van de huizen en Het Patent. Die voordrachten vielen bij de aanwezigen blijkbaar in den smaak en bracht hen menig maal in vroolijke stemming. De voorzitter dankte den spreker voor het genot, dien avond verschaft. Bij den thans waaienden Westenwind worden te Westkapelle allerlei overblijf selen van vergane schepen en soortgelijk zee drift naar het strand gestuwd. Daaronder bevindt zich een mast van circa 10 meters lengte, echter zonder eenig kenteekenhij was nog in vrij goeden staat; en daarna te oot- deelen had hij blikbaar geen dienst als zoo danig gedaaD, daar by dan wel meer gehavend zou zijn. Bjj de Staatsspoorweg-Maatschappij is surnumerair o. a. benoemd de heer J. Dijke te Arnemuiden. Naar men ons uit B r u i n i s s e, seint zonk heden voor de mosselkreek het aaksehip van L. Faasse te Sint Filipslandde opvarenden werden gered. Toen Donderdag op den zoogenaamden Moolweg by Bruinisse een drietal heeren wandelden, vloog bun de hagel om de ooren en liep hun eensklaps een haas voorbij, waarop, naar bleek, een onhandig schutter had gescho ten, toen deze al op den weg was. Een der heeren werd op twee plaatsen in het gelaat gewond en een ander kreeg achter het oor een buil. Door den burgemeester van S i n t- A n n a 1 an d werd Zaterdag de gouden medaille voor 40-jarigen trouwen dienst vanwege den Algem. Ned Politiebond uitgereikt aan den gemeenteveldwachter P.van Houten, aldaar. Den 24 November 1858 trad deze in politie dienst te Middelburg en 5 Dec. '62 aanvaardde hy zijne tegenwoordige betrekking. De burgemeester uitte eu dat zal ook bij de ingezetenen wel weerklank vinden den wensch, dat de ijverige ambtenaar nog vele jaren zyne krachten in deu dienst der ge meente moge besteden. LANDBOUW. Heden morgen te elf uren vergaderde op de bovenzaal der sociëteit De Vergenoeging alhier de afdeeling Walcheren van de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland. De voorzitter, de heer De Bruiju van MeliB- en Mariekerke, van zijne ziekte hersteld, opende de vergadering, die weer niet druk bezocht was; slechts een 40-tal leden was bij de opening tegenwoordig. De notulen der vorige vergadering werden door den secretaris voorgelezen en onveran derd goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken behoorden een paar werkjes; ea wel: a. Een, getiteld Landbouw catechismus voor de Zaadcontröle door Br. 3e druk, Wageningen H. van Gortel. Een voorstel om van dit werkje een honderd exemplaren aan te schaffen, ter verspreiding onder de leden, werd met 37 tegen 10 stem men goedgekeurd. b. Een boekje: Wenken betreffende het fok ken en voederen van varkens, aangeboden door de firma Thompson en Co. te Assen en Vlis- singen. Naar aanleiding van dit laatste sprak de voorzitter nog een opwekkend woord, om ook in deze afdeeling hefcf-Tokken van varkens aan te moedigen. Verder werd voorgelezen een circulaire, ge zonden aan de leden van het bestuur per soonlijk, waaruit bieek, dat aan de Mid- delburgsche courant als vaste medewerker voor de rubriek Landbouw is verbonden de heer P. Leenhouts. Hierop werd voorlezing gedaan van het verslag der jongste hoofdbestuursvergadering, welk verslag reeds vroeger in dit blad werd medegedeeld, zoodat we volstaan kunnen met daarheen te verwijzen. Vervolgens kwam aan de orde de hoefsmid cursus. De voorzitter deelde mede, dat voor den cursus weer subsidie wordt verleend door rijk en provinciede overige voorwaarden zijn weer als vorige jarenalleen is deze bepaling ingevoerd, dat ieder leerling de som van f 5 zal moeten storten om deel te nemen aan den cursus. Bij applaus machtigde de vergadering het bestuur den cursus weer te doen plaats hebben. Na de pauze moest worden overgegaan tot benoeming van bestuursleden, wegens de perio dieke aftreding van de heerenT. J. Voor- beijtel, Jan Polderdijk en G. Born. Van den laatste is een schrgven ingekomen, dat hg zich niet herkiesbaar stelt. Ingekomen waren 47 briefjes. Herkozen werden de heeren Voorbegtel en Polderdijk, resp. met 44 en 45 stemmen. Verder werd gekozen de heer H. J. E. Ger- lach van Nieuw- en St. Joostland met 30 stemmen. Daarbij waren nog uitgebracht op de heeren F. Polderdpk 7, D. Kodde 3, H. W. AUaart, G. Born en L. Krijger, elk 2 stemmeD, en Jac. de Bree en A. Franke, elk 1 stem. Daarna werden de heeren Voorbegtel en Polderdyk als vice-voorzitter en secretaris herkozen, welke benoemingen door beide heeren werden aanvaard. Hiermede was de agenda afgeloopen en werd de vergadering, na nog eenige discussies, door den voorzitter onder dankbetuiging gesloten. Aan het hestuur der afdeeling, als zoodanig, of aan die afdeeling zelve is d:e circular e door onze admi nistratie niet gezonden. Red. ONDERWIJS. De beer J. H. Klooster, onderwijzer aan de leerschool der kweekschool te Middel burg, slaagde te 's Gravenhage voor akte M. O. wiskunde K I. Zaterdag verleende de raad van Waarde aan den beer J. Oudsboorn, voorheen hoofd der school aldaar, met algemeene stemmen als zoodanig ontslag tegen 1 Juli 1899. Te Colijnsplaat had Vrijdag het jaarlijksche Sint Nicolaasfeest met prijsuitdee- ling voor getrouw schoolbezoek plaats. Prijzen werden uitgedeeld aan 152 leerlingen, en wel wegens geen enkel verzuim aan 27, éen verzuim aan 23 leerlingen, en verder wegens twee verzuimen. Het aantal verzuimen wordt gerekend van 16 Nov. tot 1 Maart. Aan 20 leerlingen, die eerst 1 Januari waren sehoolgekomen, werden ook prijzen uitgereikt. De kinderen werden ook ruimschoots ont haald. Hierna werd de pas geplante Wilhelmina- boom door den heer Engelvaart overgedragen aan de kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente, waarbij door de leerlingen der beide hoogste klassen eenige nationale liederen werden ge zongen. Te Leiden is overleden, in den ouderdom van 55 jaar, de hoogleeraar mr C. Asser, een der bekwaamste rechtsgeleerden. Hij werd geroepen tot het hoogleeraarsambt in het bur gerlijk recht en de burgerlijke rechtsvordering aau de Leidscbe Universiteit, ter vervanging van prof. Van Boneval Faure, die den 70-jarigen leeftijd had bereikt. Zyn onderwijs te Leiden werd op hoogen prijs gesteld. RECHTSZAKEN. De kantonrechter te Goes zal 19 dezer voor de derde maal rechtspreken in een en dezelfde stroopersza&k. Een knecht van een boer te 's Gravenpolder is eenige weken geledeD veroordeeld wegens het schieten van een haas doch de justitie vernam een^poos later, dat niet de knecht maar de baas gestroopt had, en dat dus de jachtopziener, die de bekeuring gedaan had, fout was geweest. Derhalve kwam deze zaak weer voor den kantonrechter, die, eenige getuigen gehoord hebbende, bij zijn oorspron kelijk vonnis bleef. De boer echter houdt vol dat hy de dader is en nu zal de volgende week de zaak weder behandeld worden. Heeft de jachtopziener zich vergist, of wil men hem een poets bakken? De zaak tegen den 22-jarigen De Vos, uit Moerbeke, die 20 November, den gemeente en onbezoldigden rijksveldwachter A. A. Ver dunnen te Overslag, in den buik heeft gestoken, tengevolge waarvan deze 2 dagen daarna is overleden, zal ia België berecht worden. LETTEREN EN KUNST. De Nieuwe Bibliotheek voor de Jeugd is wêer verrykt met een aardig nommer. De redacteur daarvan, de heer J. Stamperius, die bijzonder slag heeft om boeken voor de jeugd te schrijven, leverde voor die bibliotheek een zeer onderhoudend, zeer leerzaam verhaal, getiteldHet verhaal van den toren van Zierikzee. Wat hij daarin meedeelt, zal voor velen, oud en jong, nieuw zijn, en belangstelling wekken. By het lezen van dit verhaal dachten wy hoe jammer dat Zierikzee niet meer is wat het eenmaal was, een bloeiende koopstad De heer L. J. Veerman te Heusden, stak het geheel in een net, uitlokkend gewaad. Twee practische boeken zijn verschenen by de bekende firma W. E. J. Tjeenk Willink, Zwolle, nl. Huishoudboek voor Nederlandsche huisvrouwen, samengesteld door een huismoeder en een Agenda voor 1899. Het eerste verscheen vroeger bij Gebr. Kraay; en is een goede bekende bij velen, die bet ge- mak, dat dit Huishoudboek oplevert, hebben leeren waardeeren. Voor haar, die het niet kennen, zij hier opgemerkt dat het een uit stekende gids is voor elke huisvrouw, die op orde, netheid, accuratesse en eene goede huis- houdelijke administratie prijs stelt. De Agenda is een handig boekje, dat er keurig uitziet, tal van nuttige opgaven bevat en aan ieder, die een goed zakboekje verlangt, uitste kende diensten bewgzen kan. Van de door Charles Kochussen, J. Hoynck van Papendrecht en E. Witkamp geïllustreerde uitgave van Sinjeur Semeyns door H. J. Schimmel zijn thans de afleveringen 16 tot en met 19 verschenen. Het werk is hiermee compleet. Keurig riet het er uit en het geheel doet den wakkeren uitgever, den heer H. A. M. Roelants, alle eer. Trouwens, wat diens druk kerij verlaat, maakt steeds een uitmuntenden indruk. Over het werk zelf behoeven wy niet uit te weiden. Het is bij velen bekend; wie het niet kennen, doen goed het zich aan te schaffen. Als nieuwjaarscadeau zal het zeker velen wel kom zijn, vooral nu het not gebonden te verkrijgen is. Aan Het Centrum is, met goedkeuring van den Aartsbisschop van Utrecht, verbonden de heer dr G. Brom. Henri Albers, de bekende zanger, heeft te Chicago groot succes behaald in Faust, TannhiiuserHugenoten en Aïda. Prof Schalk, de kapelmeester van het Duitsche deel van het gezelschap, waarmee Albers op reis is, ver zocht hem de Wolfram-partij in het Duitsch te studeereD, waaraan hij gevolg heeft gegeven. Het gezelschap is thans te New-York en speelt in Metropolitan Opera House. Behalve Albers en Van Rooy is aan het gezelschap als tooneel- meester verbonden een zoon van den heer N. Judels, onzen tooneel-veteraan. (A. Ct.) KERKNIEUWS. WckeHjksche opgaaf betreffende de Ned. Herv. kerk. Beroepen naar: Borssele J. Gouverneur, cand.; Cortgene C. Diehl J.Czn. te Ochten Scherpenisse C. v. d. Voort van Zijp, cand.; Oudelande, Sir Jansland en Kuinre J. M. Lam- mers, cand.; Waterlandkerkje, Muntendam en Oudendijk H. G. Brink Rzn., cand.; Uselmonde G. Nijhuis te VenendaalMoerkapelle A. Prins, cand.; Buiksloot W. F. S. van Lingen te Lol- lumHavelte J. M. Wilod Versprille te Olde- holtpadeTerkapele dr G. Tjalma te Veen Nieuwveen (Z.-H.) en Assendelft H. E. Knap pert, cand.; Eist H. C. Briët, cand.; Blitters- wijb c. a. C. A. Klinkenberg C.Az. te Beusi- chem en naar Stellendam C. A. van den Akker, cand.; Aangenomen naar: Breskens door R. Meeu wen berg, cand.; Bloemendaal door J. A. van Leeuwen, cand.; Giesen en Rijswijk door J. B. Benders te Zijdevelden naar Valkenburg door J. Koek te Hien en Dodewaard. Bedankt voorMoerkapelle, Nieuw-Beierland en Zevenhoven door H. C. Briët, cand.; Goe dereede en Vroom8hoop door M. G. Blauw, cand.; en voor Huizen Th. W. Rapp&rd te Waarder. Remonstrantsche Broederschap. Aangenomen naar Rotterdam door W. H. Stenfert Kroese te Meppel. Evangelisch Luthersche kerk. Beroepen te 's Hertogenbosch c. a. J. J. H. Bange Jr. te Langezwaag. Hersteld Evang. Luth. kerk. Beroepen te Medemblik J. H. Swill te Hoorn. Gereform. kerken. Beroepen naarOosterland C. Steketee te Bolnes. Aangenomen naarWinsnm en Baard door W. W. Meynen, cand. Bedankt voorOud-Vosmeer door R. Brou wer te RoonStrijen door C. Steketee te Bol nes en voor Tzummarum en Firdgum door W. W. Meynen, cand. Met 1 Jan. verlaat de hoofd inspecteur van de administratie der kon. Ned. marine, kolonel W. H. F. Vogel, den dienst met pen sioen. Door den hoofd-commissaris van politie te Rotterdam is kennis gegeven, dat met den ln Febr. alle politie-ambtenaren, zoowel chefs als minderen, zullen moeten wonen binnen den afstand van vyf minuten van den post of van het bureau, waaraan zij dienst doen. Daarvan kunnen de huiseigenaars in die buurten profiteeren. Worden die hoogere huren vergoed In een Zaterdagmiddag door den Genees kundigen Raad van Zuid-Holland gehouden vergadering, werd de voorzitter, dr Menno Huizinga, bij monde van mr C. H. B. Boot ter verantwoording geroepen wegens de overtre ding van de wettelyke bepaling, die voor schrijft, dat de Raad twee maien per jaar worde bgeengeroepen. De voorzitter had zich deswege reeds in een vertrouwelijke circulaire aan de leden verantwoord met erop te wijzen, dat bet secretariaat van de Staatscommissie betreffende de waterverversching hem met be zigheden had overladen. Na opmerking van mr Boot, dat de heer Huizinga dat mandaat dan niet had moeten aanvaarden, omdat het hem belette zijn officieale betrekking naar be- hooren waar te nemen, verklaarde de voor zitter, dat bij gemeend had in die Staats commissie nuttigen invloed te kunnen uitoe fenen in een zoo belangryke zaak als de ver ontreiniging der openbare wateren. Te Amsterdam is weder eene Stoomvaart- Maatscbappij opgericht; tot het in de vaart brengen van atoomschepen voor de algemeene vrachtvaart en tot het onderhouden van ge regelde diensten. Voorloopig zal een stoom schip worden aangekocht van 5000 ton laad vermogen. Als directeur der Maatschappij treedt op mr A. Tak van Poortvliet; commissarissen zyn de heeren J. Vink en W. Fennenga. Volgens den schry ver der Amsterdamsche brieven in de Prov. Overigs, en Zwolsche Crt verspeelde de jonge Renz veertig A vyftig duizend gulden in de drie maanden, gedurende welke hy in de Arena een paardenspel exploi teerde en kostbare balletten organiseerde. Een burgermanskapitaaltje is alzoo in dat vierel- jaars verspeeld. Deze schry ver meldt tevens, dat het Handels blad binnen kort een eigen drukkerij zal krijgen, en ook den abonnementsprijs zal verlagen. Toen Vrijdagavond te Rotterdam een der directeuren van de Wissel- en Effectenbank, de heer P. Bredius, op het bediendeakantoor kwam, zag hg op een plat naby een der ven sters, welke licht verschaffen op dit kantoor, een man zitten, die door de aanwezige bedien den niet opgemerkt was geworden, hoewel hy in hunne onmiddeliyke nabijheid zat te loeren. Terstond werd hem door den directeur gevraagd wat hij daar deed en bleek hij Duifsch te spreken. Tot groote verbazing der aanwezigen nam de ongenoode gast een gevaarlijken sprong door het geopende raam in het kantoor, en voor dat men tot bezinning was gekomen, was hg langs de trappen op straat verdwenen. Vermoedeiyk was de man in den loop van den avond het gebouw ingegaan, met het oog merk zich to laten insluiten. N.v.d.D Te Rotterdam heeft men tegenwoordig veel last van kwajongens van 12 tot 16 jaar, die lade lichten en allerlei diefstallen plegen, 's Nachts slapen ze in de coupés eerste klasse aau het station of in kleine logementjes. Op een politiebureau in die stad kreeg een oud vrouwtje by het verhoor het zoodanig op de zenuwen, dat zij plotseling ineenzakte. De onmiddellijk ontboden geneesheer consta teerde hartverlamming. Het lijk werd naai de woning der overledene gebracht. Te Leiden stierf een vrouw, tengevolge van drankmisbruik, aan een beroerte. Ramp te 's Gravenhage. De eerste maal, dat de vóór tien jaar opge richte Haagsche brandweer tegenover een zwaren brand stond, is voor het corps een noodlottige ramp geworden. Twee brandwachts zijn gedood, een derde wordt vermist en een vierde is in levensge- vaarlgken toestand naar het gasthuis gebracht. Die brand, met zoo noodlottige gevolgen, brak Zondagmiddag tegen halfvier uit in de broodfabriek aan bet Groenewegje, op den hoek van den Gortmolen. In korten tijd stond het zeer uitgestrekte gebouw voor een groot deel in brand, zoodat de brandweer een zware taak had. Onmiddellijk rukten de beide stoomspuiten uit de residentie aan, later gevolgd door de Scheveningsche stoomspuit. Maar deze machts ontwikkeling was niet voldoende om den brand te blusschen. Een groot deel der fabriek is geheel vernield, en niet dan met groote moeite werden de bakkerij en de aangrenzende wo ningen behouden. De hitte, door den brand ontwikkeld, was zoo groot, dat de muren wrak begonnen te staan. De brandweer besloot daarom de meest gevaarlijk staande gedeelten om te halen. De bedoeling, daardoor oDgelukken te voorkomen, is echter niet verwezeniykt, want juist dit werk is der brandweer noodlottig geworden. Een instortende muur trof een der brand wachts, die zwaar gekwetst naar het zieken huis werd gebracht. Maar toen de brandweer, nadat het gevaar geweken was, verder door drong, werd des avonds te half acht onder het puin van dak eu muur een tweede zwaar gekwetste brandwacht govonden. Den geheelen avond en nacht werd het op- ruimingswerk voortgezet en daarbij bleek dat er nog meer slachtoffers waren. Een heden middag door ons ontvangen tele gram geeft althans de bovengenoemde cijfers. De fabriek staat natuurlijk stil. Maar ver schillende particuliere bakkers bodeu aau de depothouders van brood te voorzien, en daar door te voorkomen, dat dezen heden buiten verdiensten zouden zyn. De schade aan gebouwen, machinerieën en voorraad is zeer groot, maar nog niet te be palen. Alles was op cte Amsterdamsche beurs verzekerd. Een zeer talrijk publiek was natuurlijk tegenwoordig bij dezen brand, den eersten ernstigen, welke sedert de vernieling van het Kurhaus in de residentie plaats had. H. M. de Koningin liet door een ordonnance- officier inlichtingen over de ramp inwinnen. Tegelijk met de Van Dijck feesten zal men te Antwerpen bet 500-jarig jubelfeest ran de patrones der stad vieren. Voor de Van Dgck-tentoonstelling zal men den steun der regeering erlaBgen. Te Luik kwam uit Rijssel als onbestel baar terug een brief, aan een hooggeplaatst officier aldaar gericht. Aan het postkantoor werd na eenigen tijd de brief geopend, om den onbekenden afzender te ontdekken. Daar- bg bleek, dat de brief afkomstig was vaneen te Lnik in garnizoen liggenden soldaat, die aanbood voor 300 fr. een mobilisatie plan en andere stukken betreffende de verdediging te leveren. Oogenblikkelijk werd de justitie met de zaak in kennis geBteld, waarna de schrijver werd gevangen genomen. In België zgn door de regeering ver boden de weddenschappen op de harddrave rijen, welke onder den naam pari mutuel in vele herbergen en kroegen gehouden werden. Thans adverteeren de Belgische bookmakers, dat zij hunne kantoren naar Roosendaal (N. Br.) zullen overbrengen. Kolonel Picquart heeft van een oom een aardig erfenisje ontvangen. Voor den onderaardschen stadsspoorweg te Parijs zyn in Amerika 8 electrische loco motieven besteld. De bezoekers van de Parijsche tentoon stelling in 1889 zullen zich ongetwijfeld de galarie de 30 metres herinneren, welke de Dótne centrale met de machine-galery verbond. Met het oog op de nieuwe tentoonstelling moest deze galerij worden verplaatstwaartoe zij in drie deelen werd gesplitst. Het hoogst moeilijke werk der verplaatsing liep aanvan kelijk goed. De beide eerste deelen kwamen behoorlijk op de nieuwe plaats. Maar Zater dagochtend is het laatste gedeelte onder den arbeid bezweken. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. In de buurt van Lyon is uit de Saone opgehaald een, bijna geheel vergaan lijk met er omheen gekronkeld het lijk van een boa. Een deskundig onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat het mannelijk lijk reeds lang in de rivier lag en dat de slang er later omge- kronkeld is. Terwgl in Engeland de beslissing nadert over de vraag of de heer Ch. Druce de hertog- van Portland is, doet zich te Johannisburg het geval voor, dat zekere Chs Guun, die wegens bedrog is gevangen genomen, beweert de broer te zyn van wijlen den hertog van Hamilton en wegens een duel het land te hebben ver laten. Indertijd was zijn dood gemeld, maar Gunn beweert, dat ook deze begrafenis een comedie was. Te Coblentz zijn Zaterdag twee mannen, Held en Fuka, onthoofd, die te Arlon uit de gevangenis ontvluchtten, na vooraf den bewa ker te hebben gedood. Hoewel deze misdaad in België plaats had, moeBten zij in Duitschland terecht staan, daar zij Duitschers waren en dus niet uitgeleverd konden worden. Zeker hadden zij dit wel gewild, daar in België nooit dood vonnissen worden voltrokken. Te Berlijn is een fancy-fair gehouden, waarvan do opbrengst moet strekkon voor een standbeeld voor Wagner te Berljjn. Een orkest voerde muziek van Wagner uit er werden tableaux-vivants uit zijn werken ver toond er waren Isolde's tooverdranken te krijgen in den vorm van champagne en char treuse iu de Novelheimgrot waren parfume rieën en op bet schip van De Vliegende Hol lander confituren te koop. Zóo brengt men geld voor een Wagner- monument bij elkaar in de stad die zich de Wagner-stad bij uitnemendheid noemt. Te Dresden overleed onlangs een huisbaas, die velen de goede, maar die zgn zeldzaam, niet te na gesproken wel tot voorbeeld kan strekken. Hij stond niet alleen sedert twintig jaren al zyn huurders toe, op zyne kosten alle reparaties en verbeteringen te doen aanbren gen, maar had bovendien ook in zijn testament beschikt, dat zijne erfgenamen van zijne huur ders een half jaar geen huur zouden vorderen. Die man begreep dat verbeteringen aan huizen de waarde ervan doen stijgen. Te Löderop by IJstad heeft een vrouw haar man aangeklaagd wegens een afschuwelijke misdaad. Hij was in den vroegen morgen het houten gebouw van het telefoonbureau binnen gedrongen, en had op een daar wonend jong meisje geweld gepleegd, en baar daarna vej

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2