FEUILLETON. Te Hoadekenskerke beeft Maandag avond bij een vechtpartij een zoon van een smid een arbeider met een mes eene ernstige verwonding in den rechterbovenarm' toege bracht. Een ader is doorgesneden en veroor zaakte veel bloedverlies. De gemeentegenees heer verbond terstond de wond en tegen den dader werd proces verbaal opgemaakt. De ver wonde merkte niets vóór het bloed hem uit den mouw van zijn jas liep. Uit Zierikzee schrijft men ons In de Woensdagavond door de liberale kies- vereeniging, afdeeling A, gehouden vergadering hield de voorzitter, de heer J. A. de Bruijne, eene rede overAristocratie, demo cratie en demagogie. De strijd tnsschen aristocratie en democratie was een eeuwenoude, evenals die tusschen gezag en vrijheid, tusschen behoud en vooruit gang. In theorie, volgens de beteekenis van de woorden, was zeker de aristocratie, „de regeering der besten", verkieselijk boven de democratie, de volksregeering, das zoowel van goeden als kwaden. Doch in de practijk stond men voor de beantwoording der vraag„Wie aiju dan de besten Op verschillende wijzen had men in den loop der tijden die vraag beantwoord. Aan de hand der geschiedenis ging de Bpreker de verschil lende vormen der aristocratie na de aristo cratie van geboorte (de adelsbeerschappij), de militaire- en ambtenaars-aristocratie noblesse de robe), de regenten-aristocratie en de geld aristocratie plutocratieAnderen hadden de oplossing gezocht in de heerschappij van den beste (de Godheid) (de theocratie), die haar wil te kennen gaf door wonderen en teekens, (auguren), in eene Openbaring door de kerk (de priesterstaat) of in de heerschappij der ge- loovigen, de tot een bepaalde kerkgenootschap of geloofsrichting behoorenden. Toch bij al deze vormen, welke de aristocratie had aan genomen, was in de geschiedenis steeds ge bleken, dat men nooit eene regeering van de werkelijk besten had verkregen, maar dat steeds, ten onrechte, de eene of andere stand, kring of richting zich het monopolie van deugd of geschiktheid had toegeëigend. De eenige mogelijke oplossing was dus de democratie, die tevens de eenige rechtvaardige was omdat alle grenzen, die men getrokken had, ook nog in de tegenwoordige kieswet, willekeurig waren en geschikten buitensloten. De eenige gerechtvaardigde grenzen achtte spreker de in het ontwerp-Tak aangenomen, van economische onafhankelijkheid blijkende uit het niet-bedeeld-zijn en de kennis van lezen en schrijven als de grondslag van alle verdere ontwikkeling. Toch hoewel voorstander van de verst mo gelijke uitbreiding van het kiesrecht, was hij tegen de invoering van het z. g. n. algemeen stemrecht, d. w. z. volksstemmingen, referen dums, plebiscieten over alle mogelijke wets ontwerpen. Hij acht het volk genoeg ontwikkeld om zijne vertegenwoordigers te kiezen, maar niet om over speciale wetsontwerpen te beslissen. Bovendien zijn plebiscieten een der gevaar lijkste middelen der demagogie, die de grootste van alle vijanden der democratie is. De demo craat heeft het volk lief, wil het verheffen en zijn rechten uitbreiden; de demagoog veracht en vernedert het en gebruikt het alleen als middel om zijn doel te hereiken. Om de dema gogie te bestrijden, is het de plicht van elk weldenkende zioh niet, in zijn hoogheid terug te trekken maar, evenals een De Pressensé tegen den demagoog De Rochefort, onder het volk te gaan en den laster te weerleggen. De macht van het goede was groot genoeg om ten slotte de overwinning te behalen. De heer De Bruijne riep ten slotte zijn hoor ders op den strijd te voeren tegen aristocratie en demagogie, maar te blijven ijveren voorde ware democratie, die tevens is de ware aristo cratie, omdat zij de heerschappij wil niet van oi aristoi, d. w. z. die zich ten onrechte voor de besten uitgeven, maar van to ariston, d. w. z. van het beate, dat in ieder mensch, hetzij hoog of laag, ia iederen stand, in iederen kring van de maatschappij is te vinden. Het gesprokene verwierf den algemeenen bijval der vergadering. De heer mr Van Geuns bracht daarop den Bpreker hnlde en dank, hetgeen mede met een daverend applandissement der vergadering werd bezegeld. 6 DE BEGGEMLIMSTEB. NOVELLE van M. TAMMS. TJit het Duitsch. Nu en dan begeleidde Inga de wandelaars een eindweegs, doch bij de Schwand of de Garschni-Alp keerde zij meestal om, of bleef bij de boerin in de sennhut praten, speelde met de jonge honden, probeerde het nergens ontbrekende kegelspel of keek de wandelaars een pooB na, hoe zij in den zonneschijn de steile zigzag paden van dan Pfaffenwand volgden, hoe langer hoe kleiner werden, tot dat zij niets meer waren dan kleine zwarte stippen en heel boven bij den Trilbsee in den nevel verdwenen. In den loop van den herfst werd het al stiller en stiller in Engelberg, 's Morgens en 's avonds was het bepaald koel, 's nachts kon men zich, ondanks dekens en plaids, niet meer verwarmen en dus begaven de Wohlbriicks zich in October naar Montreux, waar zij overwin terden. Eerst laat in het voorjaar keerden zij naar Johannisthal terug. Maar ook nu nog slechts voor korten tijd; want Inga, die in Zweden gewoon was geweest aan de vrije natuur en zich nooit had kunnen gewennen aan het leven lp de half-Poolsohe fabriekstad van Oostelijk- Omtrent de plechtigheid, die Woensdag te Eikerzee plaats had, meldt men ons nader het volgende De nieuwe burgemeester, de heer C. J. J. Fokker, werd in de raadszitting, na de ge bruikelijke formaliteiten, hartelijk toegesproken door den oudsten wethouder, de heer J. van den Bont, die hem geluk wenschte en den steun van de wethouders en den raad toezegde. De heer Fokker bracht hierop in de eerste plaats dank aan de Koningin en aan de mi nister van binnenlandsche zaken voor de on derscheiding der benoeming en daarna aan dea heer Van den Bout voor zijn hartelijke toespraak en aan de ingezetenen voor de blij ken van belangstelling, hem op verschillende wijzen betoond, terwijl hij den wensch uitsprak, dat het hem gegeven mocht worden zijn ambt zóo te vervullen, dat daardoor de bloei der gemeente mocnt worden bevorderd. Nadat de gemeente-secretaris den nieuwen burgemeester nog zijn gelukwensch had ge bracht, was hiermede de plechtigheid afge- loopen. 's Namiddags werd de heer Fokker, in het feestelijk versierde gemeentehuis te E11 e- m e e fc, in welke gemeente hij mede als burge meester was benoemd, eveneens na de vereischte formaliteiten, door den oudsten wethouder, den heer J. Batenburg, met eene hartelgke toespraak gelnk gewenscht en welkom geheeten. Ook de wethouder, de heer M. de Glopper en de ambtsvoorganger van dea nieuwen burgemeester, het raadslid, de heer A. van der Weijde, gaven in warme bewoordingen hunne ingenomenheid te kennen met de benoeming van den heer Fokker, terwijl zij, na zgne voorgangers herdacht te hebben, hem een lang durig en gelukkig beBtuur toewenscbten, en hem hun steun toezegden. De heer Fokker bracht hierna aan alle sprekers dank voor hunne hartelijke toespraken en uitte ook hier den wenscb, dat zijne be noeming zon mogen strekken tot den voor spoed en den vooruitgang der gemeente, waar hij zich binnenkort als inwoner hoopt te vestigen. De secretaris wenschte daarna den heer Fokker eveneens geluk en beval zich in diens welwillendheid aan. Daarna begaf men zich naar het schoollokaal, alwaar de kinderen den burgemeester een welkomstlied toezongen. In beide gemeenten wapperde voor bijna elke woning de drieklenr. Op een nader te be palen dag zal de burgemeester der schooljeugd van beide gemeenten een feestje bereiden. Des avonds waren door den burgemeester de raadsleden van de beide gemeenten met hunne echtgenooten en de verdere notabele ingezetenen in het smaakvol versierde gemeente huis te Ellemeet genoodigd, alwaar men eenige recht gezellige uren bijeen was en waar het niet ontbrak aan toespraken, getuigende van de algemeene ingenomenheid met de benoeming van den heer Fokker, terwijl ook menige lui mige voordracht het genot van den feestavond verhoogde. Tot brieven- en telegrambesteller te St Maartensdijk, is benoemd A. J. v. d. Graaff, thans besteller te Breda. Tegen 1 Januari a. is benoemd tot kom mies-ontvanger 2e cat. te Holterhoek, B. G. Dijken, thans in gelijke betrekking te Over slag. Te Koewacht had Douderdag een niet alledaagsche verkooping plaats. Zekere G. A. aldaar was in het bezit van een collectie puike reisduivendat zij van goede kwaliteit waren, valt ligt te begrijpen als men weet, dat hij de laatste 2 jaar op wedvluchten ver schillende prijzen heeft behaald. In den afgeloopen zomer werd hem zelfs de deelneming met eenige zijner duiven aan vele wedstrijden verboden. Daarom had hij beslo ten zgne reis- en kweekduiven te verkoopen en deze, 38 in getal, werden in het lokaal De Nederlandsche Reisduif te koop aangeboden. Een bijzonder groot aantal duivenlief hebbers, de meesten waren Belgen, waren van verre komen opdageD. In het geheel werden 34 duiven, 22 oude en 12 jonge, verkocht, die samen c.a. 350 francs, dus gemiddeld f 5, opbrachten. Te Hoofdplaat hebben eenige be langstellende ingezetenen een sierlijke licht- Duitschland, wilde voorloopig haar zwer vend leven nog geen vaarwel zeggen. Zij had besloten een uitnoodiging van Wohlbriicks- handelsvrienden in Schotland aan te nemen en in dien tijd haar dochtertje in Weimar op een kostschool te doen, daar zij zich toch niet in staat voelde om het behoorlijk op te voeden. Dus waren moeder en dochter slechts thuis gekomen om alles voor deze veranderin gen in orde te brengen, en met een weemoe dig gevoel bezocht Eefje den eersten morgen al hare lievelingsplekjes in den tuin. Haar eerste blik gold de bovenvensters van het buurhuis. Zij wist wel waaromHier was de kamer van Joachim, die hij verleden jaar gedurende zijn verloftijd bewoond had. Maar er hingen geen gordijnen en er was niemand te zien. Hij was weg. Haar hartje zonk haar in de schoenenzou zij hem dan in het geheel niet weerzien, misschien nooit meer! Waa het onverklaarbaar dat zij aan zulk een wreedheid van het noodlot niet kon ge- looven Van haar plaats op de heining moest zij zich nog eens overtuigen of bij mis schien toch niet op de gewone tuinbank zat. Maar alleen Maria vertoonde zich. Zij zat met een roode kleur aan de tuintafel te schrij ven en voor haar stond een photograpbie. De kleine Josefa had niet voor niet goede oogen Zij herkende het portret terstond. Het was Frits von Lehnert; en telkens als Maria op keek om de pen in te doopen, viel haar oog krooa, wit en goudkleurig, met zes lampen in porceleinen onderstel, aan het gerestaureerde kerkgebouw der Ned. hervormden geschonken. De kroon heeft een middellgn van 1,5 meter. TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN. Donderdagavond had in het Schuttershof een vergadering plaats van het departement Middelburg van bovengenoemde Maat schappij. Tot de ingekomen stukken behoorde de mededeeliag, dat het hoofdbestuur een subsidie van f 50 had toegestaan voor den cursus tot opleiding van bewaarschoolhouderessen, en een verzoek van de plaatselijke afdeeling der soci aal-democratische arbeiderspartij, om ondersteu ning van een adres aan den gemeenteraad in zake kindervoeding. Beide stukken worden voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter, de heer L. K. van der Harst, deelde mede dat het bestuur over genoemd adres geen preadvies had uitgebracht, maar dat hem toch hekend was, dat eenige bestuurs leden tegen het verzoek waren. Daarbij sloot de heer jhr L. Schorer zich aan, wijl het hem noodig noch gewenscht scneen op het verzoek in te gaan. Een paar ingekomen aanbiedingen voor het houden van voordrachten lokten eenig debat uit over de onlangs gehouden openbare voor dracht. De heer J. J. H. Doorenbos was daarmee allerminst ingenomen en gaf in overweging soortgelijke bijeenkomsten te staken. De voor zitter achtte het beter deze zaak bij de be grooting te behandelen, bij welke meening de heer Doorenbos zich aansloot. Aangenomen werd een voorstel van het be stuur, om afwijzend te antwoorden op een ver zoek der Coöperatieve Bouwverecnigingwelke steun vroeg, door deelneming in een hypothe caire leening van f 8000. De commissie voor de spaarbank had, in antwoord op een vraag van het departementsbestuur, geantwoord, dat de waarborgen niet voldoende schijnen om geld op deze hypotheek te geven. Betreffende het badhuis werd medegedeeld, dat dit is opgeleverd, in de eerste dagen van Januari zal worden geopend en eerlang voor het publiek ter bezichtiging zal worden gesteld. De commissie voor het badhuis heeft zich geconstitueerd met de heeren I. H. C. Heijse als voorzitter, jhr A. A. van Teylingen als secretaris en mr F. N. v. d. Bilt als penning meester. Aan de verkiezing voor diie leden van het hoofdbestuur namen 19 leden deel. Uitgebracht werdenvoor de vacature-mr W. Boot op den heer W. Spakler te Amsterdam 18 stemmen en 1 blancovoor de vacature-mr H. Smeenge op mevr. Goekoop—De Jong van Beek en Donk 8, en op ds F. M. Keiler van Hoorn 11voor de vacature-Steghersop jhr mr D. R. de Marees van Swinderen 4 en op den heer Her man SngderB 15 stemmeD, zoodat door dit depar tement gekozen zijn de heeren W. Spakler, P. M. Keiler van Hoorn en Herman Snijders. De aftredende leden der vaste commissiën werden met algemeene stemmen herkozen en welspaarbank de heer P. Dnmon Tak, hulp bank de heer J. P. Fokker, bewaarschool de heer H. P. v. d. Ree en volksbibliotheek de heer J. A. Altorffer. De rekening over 1897/98 werd door de heeren jhr mr L. Schorer en mr F. J. Sprenger nagezien en accoord bevonden. Vervolgens kwamen in behandeling het regle ment voor de commissie voor het badhuis en dat voor de bezoekers dezer instelling. Het eerste werd, nadat enkele ophelderingen waren gegeven, vastgesteld. Het laatste gaf aanleiding tot een langere bespreking. De duur der baden werd als volgt be paald vrouwen, kuipbad 40 min., regenbad 30 min.voor mannen, kuipbad 30 min., regenbad 20 minuten. Daarna kwam aan de orde het tarief. Dit was voorgesteld voor de He kl. regen bad met handdoek en zeep 6 ct., 10 kaarten 50 ets. Iste kl. regenbad met id. id. 25 ets.; 25 abonnementen f 5; 50 id. 8.75; kuipbaden het dubbele dezer bedragen, maar zonder zeep. De abonnementen staan op naam en zijn ook door de leden van het gezin (incl. logés en dienstboden) te gebruiken. 2 kinderen beneden de 10 jaar, onder geleide, op 1 kaart. op dat portret. Wat zou zij daar voor bijzon ders aanzien Eindelijk toen alle hoekjes van den tuin met de oogen doorzocht waren, daalde Josefa onverrichter zake weder van haren bladeren- troon af. Zij voelde zich diep ongelukkig. Hij was weg haar verlangen kon hem niet terugroepenEn morgen moest zij in den vreemde Wat heerschte er van daag een drukte in de Zwarte Arend te Botzen. Er was concert van de Oostenrijksche mili taire kapel en de beide zalen waren propvol; want niet alleen bet reizende publiek wilde die mooie muziek hooren maar ook de be woners van Botzen kwameD, na afloop hunner werkzaamheden, in vroolijke groepen om de tafeltjes zitten een glas wijn drinken. Aan de hoofdtafel zaten de officieren, die tc Bolzen in garnizoen lagen, mei hunne sier lijke uniformen, grootendeels jongelieden, die door de kellnerinnen allervoorkomendst bediend werden. In de tweede zaal, die iets hooger, achter het orkest lag, zaten bijna uitsluitend vreemdelingen, uit verschillende werelddeelen bij elkaar geko men, zonder iets van elkaar af te weteD, om wellicht den volgenden dag reeds weer in alle richtingen uiteen te stui ven, zoodat men over het algemeen slechts ter loops notitie van zijne buren nam. Et kwamen natuurlijk uitzonderingen voor; aan Een vrij langdurig debat ontspon zich over de vraag, of de prijs van 50 ets voor éen bad niet te hoog was. Daartegenover werd opge merkt, dat het hier de eerste klasse gold, dat men bij onderzoek in andere steden had bevonden, dat daar eenzelfde tarief werd ge heven, dat men, zoo de badinrichting zich zelve zou bedruipen, niet lager kon, en dat men later gemakkelijker den prijs zou kunnen ver lagen, dan dien te verhoogen als deze nu te laag werd gesteld. Hier tegen werd aange voerd dat 50 ets te hoog was voor de middelklasse, ook omdat de Ilde klasse geen kuipbaden heeft, welke, naar een der sprekers opmerkte, vooral door dames verre boven de stortbaden verkozen zouden worden. Ten slotte werd het voorgestelde tarief zon der stemming goedgekeurd. Een tweede punt, dat tot uitvoerig debat aanleiding gaf, was een door het departements bestuur voorgestelde bepaling, om den leden van het departement 10% korting op hun abonnementskaarten te geven. Dit werd bestreden door den heer J. C. Frederik8, als niet noodzakelijk; terwijl de spreker afkeerig was van een dergelijk lokaas voor het lidmaatschap. De heer mr J. de Witt Hamer verklaarde dat de commissie tegen dit voorstel waszijner zijds merkte hij op, dat men langs dezen weg wel leden zou kunnen werven, maar niet de leden die men noodig heeft en die tot de Maatschappg toetreden om hare beginselen. Nog wees hij op de lastige controle en op het feit dat men nog niet weet of het badhuis dit geld zou kunnen missen. De heer Hasselbach verdedigde het voorstel, o.a. met een beroep op hetgeen andere depar tementen met hun scholen .doen. Uitvoerig wees hij op de noodzakelijkheid het ledental te versterken, ook om krachten te krijgen voor de commissies, welke bij gebrek aan jonge krachten bijna niet te bezetten zijn. De hooge contributie, welke volgens de wet der Maat schappij niet veel verlaagd mag worden, houdt velen terug, die zouden toetreden als die con tributie feitelijk lager was. De heer Doorenbos, beamende en betreurende dat het departement zoo weinig leden heeft, schreef dit o.a. daaraan toe, dat velen het Nut te oud vinden. Maar dit zou nog erger wor den als men een middel als dit aaDgreep. Ook hij betoogde, dat men alleen wat heeft aan hen die om het beginsel lid worden. Nadat de heer Hasselbach nader bad betoogd dat men door een zijdeliugache verlaging der contributie de deuren wijder zou openzetten en het lidmaatschap op ruimer schaal bereikbaar maken, kwam mr De Witt Hamer op tegen het verleenen van prerogatieven aan de leden. Het Nut bestaat niet voor de leden; het bestaat voor het algemeen. Verder zette hij uiteen, dat men, op deze wgze leden winnende, de kas van het departement zou versterken, ten nadeele van die van het badhuis. Met 13 tegen 7 stemmen werd het voorstel verworpen. Daarmede verviel een ander voorstel, om de korting ook te verleenen aan hen die de op richting geldelijk hadden gesteund. De voorgestelde regeling van de uren, waarop het badhuis voor mannen en voor vrouwen geopend zou zijn, lokte bedenkingen uit bij de heeren Schorer en Doorenhos, die den tijd, welke voor vrouwen beschikbaar was, tekort achtten en de uren minder geschikt. Nadat uit de mededeelingen van het bestuur bleek, dat de zaak heel nauwkeurig was over wogen en dat elke andere regeling weer an dere bezwaren bood, werd ten slotte de rege ling van dat punt overgelaten aan de com missie van het badhuis en het bestuur van het departement. Daarna werd de vergadering gesloten. ONDERWIJS. De voordracht voor onderwijzer of on derwijzeres aan de O. L. school te Arnemui- d e n bestaat uit de heeren L. E. de Brakke, tijdelijk onderwijzer aldaar; P. lo Grand, tij delijk onderwijzer te Vlissingen, en mej. B. Baetens, volontaire te Groningen, Door de orthodoxe Vereenigmg tot bevor dering der belangen van het Jodendom te Am sterdam is, in verband met de circulaire van den opperrabbijn dr Diinner, met algemeene (hoeveel wordt niet gemeld) stemmen een motie aangenomen van den volgenden inhoud de derde ronde tafel bij voorbeeld, die bij den middelgang stond, volgden twee nieuwsgie rige oogen belangstellend elke nieuwe ver schijning. Zg behoorden aan oen knappe, jonge, blonde dame, in gezelschap van twee heeren, waarvan de een in houding en ma nieren den Pruissischen officier verried. De ander zat met den rug naar de zaal, zoodat men niet veel meer dan zijn kort geknipt en fijn besneden profiel zag. Het was ongeveer negen nur. Het orkest gaf een, potpourie van Strauss walzen ten beste, waarbij alle jonge toehoorder met moeite konden blijven stilzitten en men al om de driekwartsmaat hoorde moetikken met de voeten of de wandelstokken, toen op eens de gangdeur geopend werd en een huisknecht, met een reiskoffer op den rug, midden door de zaal stapte. De avond- trein uit Meran was aangekomenNu was er eensklaps ook veel te zienwant de nieuw aangekomenen moesten nolens volens, in hun bestoven reisgewaad, door de concertzaal, om in het nieuw aangebouwde gedeelte van het hotel te komen, waar nog logeerkamers vrij waren, daar bet hoofdgebouw tot boven aan toe bezet was. Reeds kwamen achter hun bagage de eerste slachtoffers aan en volgde er een reeks van koffers en gasten, geleid door kamermeisjes en huisknechts. In den beginne vond de op gewekte nieuwsgierigheid weinig bevrediging, „De vergadering spreekt als hare innige overtuiging uit, dat het bestaan van Israëliti sche bijzondere scholen, waar zoowel op gods dienstig als op maatschappelijk gebied voldoend onderwijs wordt verstrekt, in het waarachtig belang van het jodendom dringend noodzakelijk is, en acht het den plicht van alle trouwe aan hangers der traditie voor zulke scholen krachti- gen moreelen en financieelen steun te ver leenen." Voorts werd besloten, tegenover colleges, „die getracht hebben het gezag der hooge joodsche geestelijkheid te verzwakken", voor alsnog eene afwachtende houding aan te nemen. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden, (Vrijdag), zijn veroordeeld wegens wederspannigheid W. D., 22 j., visscher, en Th. v. A., 19 j., sjouwerman, Terneuzen, de le tot 3 m. en de 2e tot 1 m., en J. M., 34 j., visscher, Arnemuiden, tot 2 m. gev. straf; beleediging van een ambtenaarF. D., 20 j., varensgezel, Terneuzen, tot f 5 b. s. 5 d. h., terwijl deze ter zake van openbare dronken schap is verwezen naar het kantongerecht te Terneuzen bedreiging met eenig misdrijf, tegen het leven gericht, en huisvredebreukC. v. d. K., 21 j., schippersknecht, Terneuzen, tot 1 m. gev. straf beleedigingM. L. d. K., 29 j., arbeidster, Hulst, tot 14 d. gev. straf; mishandeling en straatschenderingA. B., 21 j., Westkapelle, thans verblijvende in de strafgevangenis te Goes, tot 3 m. gev. straf en f 3 b. s. 3 d. h. beschadiging: L. F., 17 j., arbeider, West kapelle, tot f 5 b. s. 5 d. h.en diefstalC. W., 38 j., stoker, O. en W. Sou burg, tot 2 m. gev. straf. VrijgesprokenJ. C. M., 20 j., sjouwerman, Terneuzen, beklaagd van wederspannigheid. Voor die rechtbank zal Vrijdag 23 Dec. terecht Btaan M. B., oud 26 jaar, blikslager te Goes, omdat hij in November in de G. Ct. driemaal geannonceerd had dat by hem „het goedkoopste adres was voor lichtbakken van 4 tot 25 gld.. tevens alle reparatiën aan gewe ren." Daar hij bet kennelijk doel had om op die wyze in het algemeen en in 't bijzonder wildstroopers kenbaar te maken dat by hem zulke lichtbakken te verkrijgen zijn, waarmee het, volgens de jachtwet, verboden is wild op te sporen, te bemachtigen of te dooden, moetB, zich over die advertenties verantwoor den. Drie getuigen zijn door het O. M. in deze gedagvaard. Te Rotterdam stonden Woensdag drie oranjeklanten uit Waddingsveen terecht, omdat zy aldaar bg een schoenmaker, die by de hul- digingsfeesten de vlag niet had uitgestoken, de deur hadden ingedrukt en in huis een ron dedans hadden uitgevoerd. De officier van justitie achtte een ernstige les zeer nuttig om hun in het geheugen te prenten, dat oranje liefde niet mocht leiden tot het doen van over last bij anderen, daar men hier in een vrij land woonthij eischte daarom voor ieder 6 maanden gevangenisstraf. Een der beklaag" den, die oranje op de borst droeg, verklaarde zich volstrekt niet ingenomen met een derge lijke belooning voor hnnne koningsgezindheid LETTEREN EN KUNST. Vijanden van den tuinbouw en hunne bestrijdingsmiddelen door W. Chr. Noske, gediplomeerd tuinbouwkundige der Staats- tuinbouwachool te Gent. Bij de firma H. J. W. Becht te Amsterdam is onder dien titel verschenen het eerste deel van een handboek voor tuinlieden en liefhebbers. Dit werk, bevattende eene opsomming van de meest voorkomende schadeiyke insecten in den tuinbouw, ziet er smaakvol uit. Geïllu streerd met 173 teekeningen en photographische opnamen, benevens 20 gekleurde afbeeldingen C vlinders), naar de natuur geteekend door den schrijver, kan dit boek voorzeker den tuin lieden goede diensten bewijzen. Men zie het echter niet aan voor een leesboek, maar zuiver voor een studieboek; naast eene korte heschry- ving van de insecten zeiven en hunne levens- wgze, geeft de schrijver de door hen aange richte schade aan, benevens de meest bekende middelen ter bestrgding. alleen het voorlaatste paar stelde schadeloos voor vele teleurstellingen. Dien dikken heer, in zijn bruine reispak, moest men kennen. Niet te vergeefs hadden tijdschriften en illustraties alom dat portret met dien gouden bril verspreid; en de naam »Wildenbrück" ging fluisterend van mond tot mond. Iedereen keek om. De jonge vrouw aan- het derde tafeltje stond half op, om beter te- zien, haar buurman rechts zette zijn lorgnet op, zelfs de kalme man aan hare linke rzydey die tot nogtoe bijna naar niemand gezien had, liet zgne onverschilligheid varen. En zoo geschiedde het, dat twee dames, die, zonder er mede in verbinding te staan, vlak achter het echtpaar Wildenbrüok aan kwamen, met sierlijke koffers en nette hand bagage, onverdiend opgenomen werden in de algemeene belangstelling. Geheel onverdiend echter niet, althans wat de vooropgaande betroi; want zelden hadden de aanwezigen een schooner, liefeiyker gelaat aansobomwd. Zij was van middelbare lengte en droeg een nauwsluitend reiskleed van donker laken, la ken, zóo eenvoudig en mooi gemaakt, als slechts onberispeiyke gestalten en ryke beur zen zich kunnen veroorloven. Een stroohoed met een glad lint, zat op het licht blonde haar, dat een electrischen, zilveren glans af wierp en in dikke vlechten om het bevallige hoofdje lag. [Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2