uit stad en'provincie. het tooneel LAATSTE BERICHTEN. uitvoering bij de wet ia bevolen. De voorge stelde uitbreiding van het korps ingenieurs van rijkswaterstaat door aanstelling van meer dere aapirant-ingenieura bedoelt geenszins eene reorganisatie van dat korps. Het geldt slechtB eene voorziening in de dringende behoeften van den dienst. Het beschikbaar gestelde subsidie van 1300.000 zal, zoo betoogt de minister, slechts kunnen strekken om daaruit de algemeene kosten, van de deelneming van Nederland aan de tentoon stelling van 1900 te Parijs te bestrijden. Ge specificeerd geeft de minister op waarvoor afzonderlijke kredieten worden aangevraagd als voor onderwijs f 1900voor het sociaal economische gedeelte f 5000voor de zooge naamde landbonwteelt f 25.000voor de be vordering van paarden- en vee inzendingen f 20.000voor de visscherg f 8000voor een inzending van den rijkswaterstaat f 6000en voor die van de topographische inrichting van het dep. van oorlog f 1400. De minister zal gaarne overwegen in hoeverre het bezoeken der tentoonstelling door werklieden o. a. door het uitlokken vaD lage vrachten kan worden bevorderd. Nader zet de minister zijne bedoeling uiteen met de aanstelling van adjunct-inspectrices van den arbeid, wier positie niet geheel gelijk zal staan met die van adjunct-inspecteurs terwijl hare werkkring niet tot ééne inspectie zal zijn beperkt. Naar aanleiding van de vraag omtrent de Kamers van Arbeid deelt de minister mede, dat hij niet zal bevorderen, dat verzoeken tot oprichting van Kamers van Arbeid zonder overwegende reden worden afgewezen. Wat de posteryen betreft, ligt het in 's minis ters bedoeling om het stelsel van periodieke traktementsverhooging ook voor de commiezen bij den post- en telegraafdienst in te voeren. Aan de ambtenaren is aanbevolen te waken tegen ruwe behandeling van stukken, die ter post worden verzonden. Aan den wensch, om op Zondag geen post pakketten te doen bestellen, kan niet worden voldaan. Het ligt in de bedoeling om de traktemen ten van brievengaarders en postboden voortaan naar vasten maatstaf te regelen. Het aangevraagde bedrag voor uitbreiding van het intercommunale telephoonnet wordt bij nota van wijziging verhoogd met f 162.000. Omtrent de bekende kwestie der kilometer boekjes wordt door den minister het vol gende opgemerkt. Zoodra door de Hollandsche IJzeren Spoor wegmaatschappij was bepaald, dat na 1 Octo ber jl. in hare treinen op de gemeenschappe lijke hjnen de reizigers, die met kilometer boekjes van de Exploitatiemaatschappij reizen, niet zouden worden toegelaten, is door den Raad vau Toezicht naar de aanleiding tot dien maatregel een onderzoek ingesteld. Daar de exploitatie der gemeenschappelijke lijnen nog in andere opzichten aanleiding tot gegronde klachten van het publiek gegeven had, heeft de Raad in opdracht van don minister daarop beide Maatschappijen uitgenoodigd tot het houden van eene bespreking over het wijzigen van de bestaande regeling betreffende het vervoer van reizigers en goederen op die lijnen. Deze conferentie heeft ten gevolge gehad, dat de grondslagen werden vastgesteld voor een nieuwe regeling waarbij aan de voor naamste bezwaren zal worden te gemoet ge komen. De nieuwe regeling is op 15 November j. 1. in werking getreden. De minister vertrouwt dat daardoor gegronde grieven zullen zijn weggenomen. Antwoordende op de grieven, betreffende het spoorwegverkeer, deelt de minister nog verder mede, dat vertraging in het spoor wegver keer na de revue te Renkum te wijten was aan een samenloop vau omstandigheden, waarvoor de Exploitatie-Maatschappij niet in alle deelen aansprakelijk kan gesteld worden, al kan niet ontkend wordeD, dat betere maat. regelen veel van het gebeurde hadden kunnen voorkomen. Hoofdstak Marine. De minister ontkent in zijn memorie van antwoord op het afdeelingsverslag ten sterkste dat er, niettegenstaande de zware geldelijke offers, door de natie aan de marine gebracht, suppl'X in Kwinten-paralellen begeleiden. Het Lacrymosawaaraan de schrikbeelden, van het Laatste Oordeel nog even voorafgaan, is een eenvoudig, vroom gebed, dat een fraai gedachte tegenstelling vormt. Hoewel zeer schoon van compositie, kan toch deze Satz allicht den indruk van banaliteit geven, wan neer aan de uitvoering niet een uitmuntende voordracht en juiste uitdrukking te bulpe komt. Het Offertorium Domme Jesu Christi tracht de gedachte aan Gericht en Vagevuur door hemelsche muziek te verdwijnen. Het hoofdthema ia een vreedzaam, rustig spel met teeder dwepende toonbeelden. Het middengedeelte Quant olm Ahrahae bevat bij uitzondering geen fuga, doch da'arentegen treedt in het Sanctus tevens een der mooiste gedeelten van het Requiem een hoogst be langrijke dubbel fuga op. De geestdriftvolle bezieling, die de compo nist met dezen Satz wilt weergeven, moet de toehoorder hoofdzakelijk uit tempo en rythmus opmaken. Hoe hoog de bekende Duitsche componist en muziekgeleerde Ferdinand Hiller de bewer king van dit Sanctus schatte, bleek wel uit hetgeen hij in 1877 o. a. daarvan schreef: DieSanctus- Fuge fut' Doppelchor und das vierstimmige Fugato itn Libera mekomen manchem con- trapunctisten ex profetso zu denken geben. etc. De Agnus dei begint met een breede melodie voor de solo-sopraan, welke door de alt in bet octaaf wordt medegedongen» Deze eigen- nog nagenoeg niets zou zijn bereikt. Hij con stateert, dat het materieel der marine in de. laatste jaren zeer in strgdwaarde is vooruit gegaan. Dat men mocht eischen, dat eindelijk voor Indië eenig vruchtbaar resultaat zoude worden verkregen, en de kolonie niet langer ter zee weerloos zoude blijven, strookt geheel met de meening van deze en de vorige regee- riDg. Na 1898 zal niet meer kunnen worden gezegd dat in Indië geen enkel krachtig schip aanwezig is. In den loop van 1902 zal, naar de minister hoopt en verwacht, een wel niet groot doch krachtig eskader in Indië aanwe zig zijn, in staat om met vrucht mede te werken tot het handhaven onzer souvereiniteit aldaar. De minister bestrijdt, dat beperking van nieuwen aanbouw ook noodig is, omdat bg het dep. van marine een goed financieel be heer en een behoorlijke controle op de voor de vloot gevorderde uitgaven ontbreken. De Valk is uit de sterkte van de vloot af gevoerd en wordt gesloopt. Omtrent de Zondagsinspeetie aan boord heeft de minister een uitgebreid onder zoek ingesteld, naar de uitvoering van zijn bevel om op Zondag zoo weinig mogelijk in spectie en zooveel mogelijk vrijaf te geven. De resultaten van dat onderzoek hebben hem zeer bevredigd. Een ingesteld onderzoek heeft bewezen dat het vervangen van het oorlam door eenig ander genotmiddel door de minderen niet ge wild is. De miD. overweegt om de premie op het niet-drinken van het oorlam te verhoogen en daardoor de onthouding aan te moedigen. De minister heeft nog niet de overtuiging dat het volksgenotmiddel vooralsnog aan boord der oorlogsschepen zonder schade aan den dienst geheel kan gemist worden. Door eene vereeniging der departe menten van marine en oorlog tot éen depar tement, zou, naar de minister doet uitkomen, 's lands belang niet gebaat zijn. Bij kon. besluit zijn benoemd: tot dijk. graaf voor den Slwispolder G. J. de Graaff A zd. en tot plaatsvervangend dijkgraaf voor den Hollarepolder, M. J. Ampt. Ter aanvulling van de uitvoerige mede- deeling, in ons vorig nommer, omtrent het groote werk der rioleering iu onze stad, wenschen wij er ook nog eens op te wijzen dat tot hen, die, zooals wij meldden, daardoor als bewoners van de laaggelegen wijken gebaat worden, vooral behooren zij, die in de Geere wonen. Bij zware regens hadden tal van hen in 't bijzonder in hunne woning grooten last van het regenwater, omdat de riolen dit dan niet konden afvoeren. Aan dit bezwaar ia thans tegemoet gekomen en, wij kunnen zeggen op afdoende wijze, zooals bleek bij de jongste hevige regens. Menigeen zal zich zeker verder wel afge vraagd hebben, met welk doel op enkele pun ten, o. a. aan de Stadsschuur, in de Kugpers poort en in de Nieuwepoort, lange ijzeren pijpen zijn .geplaatst. Deze ruime toestellen dienen om bet gas uit de riolen naar buiten, hoog in de lucht, af te voeren. Hun aantal zal waarschijnlijk nog vermeerderd worden, daar ze ook op andere plaatsen goede dien sten kunnen bewijzen. Ten slotte wenschen wij er nog eens op te wijzen, dat het geheele werk is uitgevoerd naar de plannen van onzen gemeentebouwmeester, den heer S. van der Meyden, die ze geheel, naar zijn oorspronkelgke meening, ontwierp. Woensdagmorgen kwam een der provin ciale booten, de Walcherenbij het aanlegger, der ponton te Ylissingen, met zulk een kracht tegen een der uithouders aan, dat deze brak. Het schip bekwam geen schade. Dai aanleggen moet, met het oog op de grootte dier booten, soms vrij lastig zijn. Te Ellemeet is Woensdag de nieuw benoemde burgemeester, de heer C. J. J. Fok ker, op gebruikelijke wijze als zoodanig ge ïnstalleerd. Te Sas van Gent overleed in den ouderdom van 95 jareD, W. van Ham, oudste ingezetene der gemeente en drager van het metalen kruis. aardige behandeling der stemmen verheft deze zeer eenvoudige melodie tot een hoogere, romantische sfeer. Deze Satz bestaat in hoofd zaak slechts uit motieven, ontleend aan het eerste thema. Het Lux aeterna biedt een vreemde menge ling van sombere licht- en kleurschakeeringen. Beginnende met het kwintsext-accoord en vage mysterieuse harmonieën schijnt het stem ming en fantasie van de aarde te willen weg voeren. Een opeenvolging van de meest verrassende, doch heerlijk klinkende accoord-verbindiogen begeleidt de woorden cum Sanctis tuisen, bij wijze van grafzang, heft nu de bas het Requiem aetemam aan, waarbij de andere solostemmen, geheel door smart bewogen, zich aansluiten. Het meest kenmerkende gedeelte van bet Requiem is het Libera me door de grootsche en breede bewerking, die de componist daaraan beeft gegeven. Belangrijk vooral zijn daarin de „psalmodirende" gedeelten, evenals de bewer king der terngkeerende motieven uit de in leiding en het Dies irae. Ook het thema der slot-fuga is aan de sequenz ontleend. Met dit beknopte, ten derfe aan Kretschmar ontleende, overzicht van Verdi's Requiem wensch ik te volstaan. In een volgend, een slot artikel, wil ik nog het een en ander mededeelen over Verdi zelf en over de na het Requiem door hem gecomponeerde werken. JAN M0RK.S. Men schrijft ons uit LJzendijke: Voor eenige jaren werden in een kort tijds verloop verscheidene gouden bruiloften in deze gemeente gevierd en werd by de vermelding daarvan4in uw blad de wenk gegeven, dat zij, die lang willen vereenigd biy veD, hier moeten komen wonen. Jl. Woensdag had weer zulk een bruiloft plaats. De echtelieden Poppe-Verschoote vierden die en daar zg in behoeftige omstandigheden ver keer en, hadden een drietal dames en de directie der Muzieksocieteit Geduld overwint een geldinzameling op touw gezet, die een aardig sommetje opbracht, waardoor bet echt paar met zijn beide kinderen en kindskinderen den dag eenigzins feestelijk kou doorbren gen en een mooi appeltje voor den dorst in den aanstaanden winter overhouden. Kenschetsend voor den man is het dat, toen Gedult overwint hem en zgne bruid een sere nade met fakkellicht bracht, hij in zijn trouw- kostuum het fanfare gezelschap, diep geroerd, bedankte voor de bewezen eer en de genoten ondersteuning. De vrouw, eenigzins ongesteld, ontving de gelukwenschen aan hare zindelgke legerstede van de nederige woning. De verloren zoonhet lieve muziekdrama van Michel Carré fïls, heeft Woensdagavond het publiek in onzen schouwburg weêr gepakt. Met groote aandacht en onder diepe stilte werd het door allen gevolgd; maar bovendien door hen, die het voor het eerst zagen, met toenemende belangstelling, omdat zij geen groote verwachting van het geheel hadden; en door degenen, die aan de opvoering in 1891 nog zulke aangename herinneringen hadden, met waardeering voor de wijze, waarop het ook nu werd gespeeld. Er komen in dat drama dan ook zooveel lieve tooneelen voorde handeling, hoe een voudig ook, is zoo aangrijpend. Als men b. v. moeder en vader Pierrot in het eerste bedrgf zoo vroolgk aan tafel ziet zitten en dan let op hot groote contrast met het derde bedrgf, waarin zij, gezeten op dezelfde plaats, bij de gedachte aan hun jongen en zijn slecht gedrag, het eten niet door de keel kun nen krijgendan moet men getroffen worden door den eenvoud der gekozen middelen en het groot effect, dat toch wordt teweeggebracht. En dan de tooneelen, waarin de jongen den diefstal begaat, het huis ontvlucht en later terugkomt, arm en vervallen als hij is Hoe goed is daarbg geteekend de liefde der moeder tegenover de gestrengheid en de boos heid van den vader. En wie dan vooral goed lette op de over eenstemming tu8schen de muziek en de han deling, heeft dubbel genot gehad. Eigenlijk zou men het dramt meermalen moeten zien, om juist uit dit oogpunt de waarde ervan beter te leeren kennen en eigen genot te verhoogen. Een enkel voorbeeld Hetzelfde motief, dat in het eerste bedrijf, by het verzetten van de tafel, gebezigd werd voor een opgewekte melodie, wordt in het derde bedrijf herhaald maar nu in den vorm van een treurmarsch. Dat zulk een drama hooge eischen stelt aan de vertooners, ligt voor de hand. Elke bewe ging moet in overeenstemming zgn met de muziek. Zeer verüiensteiyk hebben Woensdag allen, die meewerkten, zich van hun taak gekweteD, De mimiek was in vele opzichten uitstekend. Vooral mag de heer Van Kuyk, die voor de eerste maal de rol van vader Pierrot vervulde, wel hulde gebracht worden voor de wijze, waarop hg dit deed. Het is waar, als leider van het geheel heeft hg de repetities meegemaakt en kende hg het drama en de eischen, die het stelde, ten volle. Maar het is nog heel wat anders zulk een rol te spelen. Aan mevrouw E. de Boer-Van Rijk, die De verloren zoon als moeder Pierrot steeds trouw bieef, mag een compliment overbodig heeten. Haar spel, hare mimiek, zij zgn altijd eenig geweest; en getuigden steeds van haar groot talent als tooneelspeelster. De hoofdpersoon van het drama: Pierrot zelf, werd door mevrouw Temooy Apèl op hoogst verdienstelijke wijze uitgebeeld. Haar figuur leent zich voor die rol by uitstek, en zij speelde met innigheid en zeer uatuurlgk. Beter dan zeven jaar geleden was ditmaal de sirene in het stuk. Mevrouw Van der Horst was eene zeer verleidelijke Phnjnette, en haar spel verdient zeker, niet minder dan dat der overige, een woord vsn warmen lof. Haar echtgenoot had den baron goed ge typeerd. De heer S. Praeger, die de piano-partij speelde, had eene zeer moeilijke taak, waarvan hy zich uitmuntend kweet. Hem, zoowel als den vio list, een woord van waardeer in g. De tooneelzetting was goed verzorgdde kamer in het tweede bedrijf zag er keurig uit. Vóór De Verloren Zoon ging een klein stukje, zooveel als een wedstrijd iu het woordengieten tussehen twee jonggehuwden, die „na de wit tebroodsweken" kwestie kregen over een broche. Dit stukje werd door den heer en mevrouw Faassen vlug gespeeld. De schouwburg was goed bezet, beter dan wij gedacht hadden, rekening houdende met de plotselinge verandering van het programma iets wat meestal een nadeeligen invloed uitoefent op het bezoek en met het slechte weer. KERKNIEUWS. Onder de vele verbeteringen, in de laatste jaren op kerkelgk gebied ingevoerd, mag wel de verwarmingder gebouwen genoemd worden. Ook in Zuid-Beveland is men bezig de „onstichtelijke kou in de groote kerken" te bestryden. Vele kerken bezitten reeds kachels. In dezen winter zyo er nieuwe geplaatst in de Ned. Herv. kerkgebouwen te 's-Heer Avends- kerke en te Nisse. De maatregel bevalt overal goed. Te 's Heerenhoek waB het Maandag honderd jaar geleden, dat de R. C. parochie werd gesticht. Dit feit werd feestelijk herdacht. Na een kerkelijke plechtigheid had een op tocht plaats, waarin een drietal praalwagens. Aan dien stoet namen, behalve kerkeiyke autoriteiten, ook burgemeester en wethouders en eenige corporatiën deel. 's Avonds werd een prachtig vuurwerk af gestoken en den pastoor een serenade gebracht. Verschillende Berichten. Prof. mr C. Asserte Leiden is ernstig ziek. De heer Pijls, lid der Eerste kamer, deed onlangs in Den Haag een val, die hem nood zaakte huiswaarts te keeren. Daar werd een breuk van het bovenbeen geconstateerd, wat, met het oog op den hoogen leeftijd van den heer Pijls, gevaarlijk wordt geacht. De kwestie tussehen de heeren Lobman en Van der Linden, directeuren der Ned. Opera is nog niet opgelost. Ons wel. Als men het publiek nu maar met berichten daarover met rust liet, totdat het zoover is. Voor de betrekking van koster in de Doopsgezinde kerk te Haarlem, waaraan een jaarwedde is verbonden van f 1400 en vrije woniDg, hebben zich 361 sollicitanten aangemeld. Te Roosendaal (N.-B.) is Woensdag nacht de koninkl. stijfselfabriek der firma F. Heu- man Cie., grootendeels afgebrand alleen het voorgebouw en directeurswoning bleven be houden. Omstreeks een uur is de brand vermoedelijk in de droogkamers ontstaan en ruim een uur later was de fabriek over ruim vijftig meterb een ontzaggelijke vuurzee, waartegen de brand weer weinig vermocht. De schade is in geenen deele nog te bere kenen, maar is zeker groot. Naar men meldt, was alles verzekerd bij verschillende Antwerp- sche maatschappijen. Volgens een der bestuurders van de fabriek zijn de machinerieën gespaard gebleven, zoo dat weldra de werkzaamheden weer zullen kunnen worden hervat, wat een uitkomst is voor de 500 menschqp, die er hun brood vonden. By gelegenheid van een vechtpartij te 'sHage werd een agent van politie een oor afgebeten. Te Rijs Gaasterland, heeft een beginnend jager een onderwijzer, die rustig in het boscb liep te wandelen, in den nek geschoten. Een deel van het schot, dat niet voor meester, maar voor een konijn bestemd was stuitte gelukkig af op den hoogen boord van den onderwgzer, waardoor de gevolgen van het ongeluk minder ernstig zullen zijn, dan men aanvankelijk vreesde. Geneeskundige hulp werd onmiddellijk verleeend. De milicien-soldaat F. de Vroege, die onlangs in de infanterie-kazerne den milicien Van Deelen heeft doodgeschoten, en dienten gevolge in het Militair Hospitaal te Utrecht ter observatie was opgenomen, is naar het krankzinnigengesticht overgebracht, om zijnn geestvermogens te onderzoeken. Te Meersen gingen de paarden van het rijtuig, waarin mevrouw B., wonende op het kasteel Klein Vaeshartelt, was gezeten, op hol. Mevrouw B., die uit het rijtuig sprong, had het ongeluk met het achterhoofd op een steen terecht te komen en daarby zoodanige inwen dige kneuzingen te bekomen, dat zij aan de gevolgen is overleden. Mevrouw B. was eerst 26 jaren oud en moeder van drie kinderen. Naar Woensdagmiddag uit Dover werd geseind, was ook toen de gemeenschap met Calais door den storm verbroken. Aan boord van de Rijnboot Nederland te Antwerpen aan de kade liggende, is een jong werkman, die op de brug bezig was, ge vallen, waardoor hij een schedelbreuk kreeg. Eenige uren later overleed hg in het gasthuis. Van tijd tot tijd blijkt, dat men in België ongerust is over de Belgica, het bekende schip, dat verleden jaar naar de Zuidpoolstreken ging. Men heeft nn sinds Februari niets ver nomen. Het H. v. A. vermoedt dat een pakket brieven verloren is gegaan, en herinnert dat De Gerlache zelf had gezegd vóór 1899 geen berichten te kunnen zenden. Te Seraing was den laatsten tyd nog al eens gevochten in de danszalen, waarbij men soms tooneelen beleefde als, volgens de verhalen, alleen in de goudlanden voorkomen, waar wapens de krachtigste argumenten zijn. Zondag heeft daarom de gendarmerie een inval in een danszaal gedaan en de bezoekers eens gefouilleerd. Men maakte daarby buit: 21 revolvers, 4 ploertendooders, 2 dolken en 2 „boules." Als het daar nu eens op kloppen ware uit- geloopen I Op de Seine te Parijs zijn twee haven- bootjes in aanvaring gekomen. Een der vaar tuigjes dat 100 personen aan boord had, is onmiddellijk gezonken. Men gelooft dat allen gered zijn. De nieuwe opera-contigue te Parijs, ver rezen op de plaats waar voor ll'/s jaar de vreeselijke brand plaats bad, is Woensdag avond geopend, De soldaten van het derdo regiment huza ren in Norwich gingen, voor hun vertrek naar Indië, aan het muiten. Zij sloegen de vensters van de militaire turnhal stuk en staken de meubelen in brand. Het zevende regiment huzaren verstrooide de muiters; zes werden er gevangen genomen. Te Londen weet men geen weg met 10.000 pd st. Tegen storting van dat bedrag in de kas der conservatieve partij was Hooley lid geworden van den Carlton Club. Maar nu het schandaal uitkwam, wil men het geld aan den boedel teruggeven. De curatoren echter zeggen dat dit geld door Hooly was geschon ken in een tijd toen hij er over mocht be schikken, zoodat zij het niet terug kunnen nemen. En de Carlton Club wil het evenmin houden. Wat er nu mede gebeuren zal, is nog niet bekend. Te Londen heeft men bericht, dat de bij Vancouver (Britsch Columbia) opgerichte socialistische gemeenschap geheel fiasco heeft gemaakt en uiteenviel. De proefneming heeft 30,000 pd. st. gekost. Te Thornhill (Engeland) zijn 26 wagens van een goederentrein ontspoord en geheel vernield. Het verkeer was zes uur gestremd. In de Nigerstreek is een detachement Engelsche soldaten aangevallen en vermoedelijk geheel vernietigd. Men zou zoo oppervlakkig zeggen, dat het postwezen steeds over voldoende contanten beschikt, daar toch byna alle franbeerkosten vooruit betaald worden, terwyi zich in de kassen der postkantoren toch altyd het geld der loopende postwissels bevindt. Maar de ervaring in Duitschland leert, dat dit anders is, en dat het bestaande bedrijfs kapitaal van 20 miljoen mark niet voldoende is, om te voorzien in de groote behoefte aan kasgeld op verschillende kantoren. Bij de nieuwe regeling van het postwezen, welke in de jongste troonrede is aangekondigd, zal getracht worden in dezen geldnood te voorzien, door de posterijen in nog uitgebreider wijze dan thans als kassier te doen optreden. Zij, die vele postwissels en dergelijke ont vangen, kunnen het bedrag daarvan op hun rekening laten schrijven. Het rijk vergoedt hun, die van deze gelegen heid gebruik maken, een rente van 1 per duizend per maand. Verder krijgen zij een chequeboekje en kunnen dan op de gewone wgze over het bedrag van hun tegoed be schikken. De chèques kunnen natuurlijk ook voor betalingen in andere plaatsen dienen. Een andere wijziging van de postwet is, dat de postergen worden dienstbaar gemaakt voor het inleggen van geld in de verschillende, in het rijk gevestigde spaarbanken. Wilhelmine Seebach, de zuster van de verleden jaar gestorven Marie Seebach, heeft een wensch van hare beroemde zuster, welke zij haar leven lang in alles geholpen heeft, ver vuld, door 100,000 mark te schenken aan het sanatorium voor teringlijders in Brandenburg, Marie Seebach had een zoon aan de tering verloren. De directie van bet sanatorium richt voor deze som vier vrije bedden in, waarvoor in de eerste plaats Duitsche acteurs en actrices in aanmerking komen. Bij Tromsoë (Noorwegen) heeft een aard beving plaats gehad, met het gevolg dat een hoeve instortte. 8 personen werden daarbij gedood, en velen gekwetst. De Amerikaansche matroos Kelly, die Hobson zoo moedig hielp in het doen zinken der Merrimacvóór Santiago, werd te New- York opgebracht, omdat hy stomdronken op straat liep en voorbijgangers molesteerde. Men meent dat de nieuwe toestand op Cuba tot schade zal strekken voor deu naam der Havanna sigaren. Door een zeer hoog invoerrecht op vreemde tabak had de vroegere regeering het knoeien moeilijk gemaakt, zoodat Havanna-sigaren uitsluitend uit Havanna tabak bestond. Maar nu zal het invoerrecht belang rijk worden verminderd en daardoor de gelegen heid worden geopend Amerikaansche tabak te gebruiken by de vervaardiging van Havanna sigaren. Men maakt zich bezorgd over het drie mastschip Stephan van Bremen, onlangs van Calais naar New-York vertrokken en, naar men vreest, in het kanaal verongelukt. In de buurt van Bombay ueemt de pest wat af. Verkoopingen enz. Heden middag zijn op de bovenzaal der sociëteit de Vergenoeging alhier, ten over staan van den notaris A. M. Tak, in 't open baar verkocht a. Een hotst eed je, staande en liggende in de gemeente Veere, op Zandyk, bestaande in woonhuis, schuur, moes- en bouwland, ter grootte van 1 heet., 1 are, 40 cent.en wel in drie perceelen. Gekocht werden het eerste perceel, woonhuis, schuur en moes land, samen groot 19 a. 80 cent., voor f 1555 door I. Simonse te Vrouwepolder het tweede perceel, 40 a. 80 ca. bouwland, voor f 824, door I. Kasse te Veereen het derde perceel, 40 a. 80 cent. bouwland, voor f 809 door J. Janse Dz. te Middelburg. b. Een huis en erf met tuin, in de gemeente Koudekerke, op het Zand, gemerkt D no 61, grootte 1 are, 53 eent. Dit werd gekocht voor f 2150 door W. A. de Rycke qq. te Middelburg. De commissie voor het beheer en onder houd van den grindweg Rustwat, Zaamslagsche veer, met zijtakken, gunde de gedeelteHjfce be- keiing van dien weg aan den heer P. A, Adriaansens te Walsoorden voor f 37.200. Burg. en Weth. van Middelburg stellen voor, op verzoek van het bestuur van het Verpleeghuis, om 25 korting toe te staan op den prijs van het door die inrichting ge bruikt wordende duinwater. De Commissie van fabricage stelt voor in het ontwerp-besluit betreffende minimum loon en maximum arbeidstijd in bestekken, de door burg en weth. voorgestelde cijfers, wat het loon betreft, in art 1: 18, 15 en 13, te verminderen tot 16, 13 en 11en in art. 210, 15 en 13, te stellen op 9, 13 en 11 cent. Volgens de door de commissie verkregen inlichtingen zijn die cijfers meer in overeen stemming met de alhier bestaande toestanden en geven ze aan een midden-cyfer, waarop hij, die voldoend bekwaam wordt geacht, moet kunnen rekenen. Burg. en weth. knnnen zich hiermee niet vereenigen. Het amendement der commissie is, naarbUn gevoelen, te weinig in overeenstemming met den geest en de bedoeling van het raadsbesluit van den 9 November 1898, hetwelk immers de strekking had tot verbetering van het lot van den werkman te geraken, door van gemeen tewege invloed uit te oefenen op den alge-, meenen loonstandaard in de gemeente. Het normale loon toch van een ambachtsman in vasten dienst kan, volgens bwg. en weth,, thans reeds geacht worden 16 cent te bedragen. Blgft dit zoo, en wordt dan daarby de maximum-werktijd^per.dagjbepaald op 11 uurdan gaat, naar het hun wil voorkomen, de ambachts: man en vooral de losse financieel ach" teruit, want nu mag hg langer dan 11 uur worden te werk gesteld. Een minimum loon van 18 cent voor den ambachtsman (en van de andere categorieën naar rato), zooals o. a. door den Middelburg schen bestuurdersbond indertyd is gevraagd, komt het dagelijkich bestuur alzoo niet overdreven voor. Breda. Heden slaagde alhier voor apothe kersbediende de heer C. W. de Vob ta Za am s lag.

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2