BUITENLAND. Verschillende Berichten. LAATSTE BERICHTEN a r a a meld dat bekl. mededeelde, dat bet vleesch bij het slachten ook nog waB gekeard door den rijksveearts, den heer Riseh. In den aanhef van ons vorig bericht staat „hetwelk vóór de consumptie niet gerookt"dit moet gelezen worden, hetwelk voor de con sumptie niet gekeurd" enz. LANDBOUW. Een handelshuis te Glasgow zal op Ja maica een nieuwe inrichting doen bouwen tot verwerking van suikerriet. Het stelsel belooft zooveel, dat men dan zal kunnen concurreeren tegen de bietsuiker uit vreemde landen, ook als deze premie heeft genoten. In de Annates Pasteur deelen Nocard en Roux mede, dat zij de microbe van de long ziekte bij het vee ontdekt hebben en tegelijk een methode om de smetstof kunstmatig te kweeken, zoodat nu geen vrees voor gebrek aan inentingsstof bij longziek vee meer behoeft te bestaan. Terwijl andere jaren heel wat van onze appelen en peren werd uitgevoerd, is 't nu juist omgekeerd. Aan de Amsterdamsche markt worden wagenladingen appelen uit Oostenrijk en Hongarije aangevoerd, die verkocht worden voor f 6 per hectoliter. Niettegenstaande den hoogen prijs wordt er door de opkoopers nog een aardig dubbeltje met dezen handel verdiend. LETTEREN EN KUNST. Mevr. NoordewierReddingius heeft in een liederavond te Amsterdam een aantal lie deren van Diepenbrock gezongen en daarmede volgens de Amsterd. bladen een diepeD indruk gemaakt. Het Hbld. van Antwerpen spreekt beslist tegen het bericht dat de Vlaamsche Opera in zijne stad met 1 Januari hare voorstellingen zou staken. Te Rotterdam viel een vierjarig kind uit de tweede verdieping eener woning, en werd ernstig verwond. Aldaar kwam Zondag de nachtboot Stad Tholenkapitein Goedegebuuren, varende van Tholen op die stad, met lekkage binnen. Toen de Ooatenrijksch-Hongaarsche ge zant bij ons kof dezer dagen in den Haag terug kwam in een doorloopenden waggon van den buitenlandschen trein, namen bij bet Btilstaan van den trein een viertal reizigers daarin plaats, die geweldig opdrongen. Spoedig daarop miste de gezant zijn portefeuille. Haar iuhoud bestond uit particuliere papieren, aan- teekeningen en een geldswaardig bedrag van 40 gulden. Te De Steeg geraakte Vrijdag avond een schipper, door de duisternis misleid, te water en verdronk. Noodlottige brand te Amsterdam. Omtrent de oorzaak van dien brand, waarvan wij in ons vorig nummer uitvoerig melding maakten, verkeert men nog het duister, en zal men meer dan waarschijnlijk nooit het ware vernemen. Volgens den een is de brand ontstaan op de tweede verdieping in de slaapkamer van het echtpaar Selle, den kapper; anderen meeneD dat hij in den winkel ontstond; nog anderen spreken van een gasontploffing in het sous terrein, omdat ook de vloer van den winkel doorgebrand is; een nader onderzoek zal dit moeten aantoonen. Nog een andere lezing is dat de brand ont staan kan zijn op de kamer van den heer Reael. Deze, die daar, zooals men weet, een kamer had, was volgens getuigenis van de knechts van de aangrenzende banketbakkerij, die den geheelen nacht aan het werk waren geweest, eerst vroeg in den ochtend thuis gekomen Het is dus niet onmogelijk, dat een vonk van den lucifer, waarmede hij zijn kaars aangesto ken heeft, ergens in den winkel of op zijn kamer tusschen brandbare stof is gekomen en dat de vlam uitbrak, toen dej heer Reael reeds in diepen slaap was. Dit staat vast, dat de brand dadelijk een grooten omvang nam en het vuur zich langs den eenigen trap, die het ingebouwde huis had, dadelijk naar de bovenverdiepingen ver spreidde. De bewoners, door rook en vlam men uit hun slaap gewekt, konden niet meer de trap af. ook wel enkele lieden, die de zaak ernstigei opnamen dan zij wasdoch toen, op dezen Junimorgen de zon zoo helder scheen en de vogels zoo vroolijk zongen, stapten Joachim von Deutsche en Frits Lehnert, in het zalige bewustzijn eener ongestoorde gezondheid, opge wekt door den tuin, naar de stallen, die zoowel tot het presidentshuis als tot dat der buren behoorden en op een gemeenschappelijke plaats uitkwamen. Bij de poort voegde Josefa zich by de heeren. Zij was in den laatsten tijd onafscheidelijk van Joachim geworden en zag met afgodische ver eering en blinde gehoorzaamheid tot hem op. Deze vriendschap kwam haar uiterlijke ver schijning zeer ten goede. Hare anders zoo weerbarstige haren zaten, met behulp van water en pommade, netjes tegen haar hoofd geplakt; de vlechten hingen glad eu stijf als rotten8taartje8 op haar rug. Gezicht en handen zagen rood van het wasschen en wry ven, opdat zij de vorschende blikken van twee scherpe oogen niet behoefden te ontwijken en jurk en boezelaar waren steeds onberis pelijk schoon en beel. (Wordt vervolgd.) Het huis was, zegt het Hbld., zeer ongeluk kig ingericht; het is geheel ingebouwd eu heeft geen achteruitgang. Boven het sousterrein bevindt zich de kapperswinkel, dan volgt een entre-sol, dat als kantoortje dienst deeddaarna de kamer des heeren Reael, dan die van het echtpaar Selle; daarboven weer een kamer en dan de zolder. Een ongelukkig gebouw dus voor de brandweer, omdat het slechts aan éen kant was binnen te dringen. Men vond de vrouw des heeren Selle liggende in haar kamer, den heer Reael op dieielfde verdieping by het trapportaal. In de kamer des heeren Reael vond men later by bet raam nog het lijk van zijn hond; het arme dier, waarop de eigenaar terecht steeds zoo trotsch was, was door den rook gestikt. Toen eenmaal de brandweer optrad, was de brand spoedig gebluscht. De banketbakker, die naast het brandende gebouw woont, loed veel schade, vooral nu juist met St. Nicolaas zijn bakkerij en zijn winkel onbereikbaar waren. De eerste liep geheel onder; er staat een paar voet water. Door alle plafonds drupte het gore, gele water Kleeden en bedden, alles heeft zich volgezogen met het smerige, drassige vocht. Ia dezelfde stad had Zaterdagavond te acht uur ook een brand plaats, gelukkig zonder zulke ernstige gevolgen, en wel in een kabinetje der bovenwoning van een perceel in de Lange- niezel, waar tien of twaalf zangeressen van café chantants in de kost zijn by een Duit- scher en zijne vrouw, het echtpaar Philips. Toen de vrouw des huizes een hanglamp wilde aansteken, sprong de peer en ontbrandde de petroleum. Man en vrouw trachtten het vuur te blusschen, waarbij zij zich leelijk aan gelaat en handen brandden. Gillend vluchtten zij, na eerst de meisjes, van wie enkelen te bed lagen, gewaarschuwd te hebben, de trap af. Zij werden opgenomen door de overburen en daar voorloopig verbon den door personeel der brandweer. Later werden zij in een rijtuig naar het binnengast huis gebracht. Hunne wonden zijn echter niet gevaarlijk. De overige inwonen den kwamen met den schrik vrij. Het kabinet en een klein deel van den daarboven gelegen zolder brandden uit. De geleden schade is door assurantie gedekt. DE ZAAK-HOGERHUIS. Zaterdagavond werd te Helder het debat van 22 November over deze zaak voortgezet. Het woord werd achtereenvolgens gevoerd door de heeren M. Valk Lz., vau 's Gravenhage, M. van Praag, van Amsterdam en den predi kant A. de Koe, die veel van hetgeen de heer Staalman, voornamelijk ten nadeele van de socialisten, had aangevoerd, breedvoerig be streden. De heer De Koe, die nogal iets af dong op de onpartijdigheid en den ernst van het onderzoek van den heer StaalmaD, quali- ficeerde dieuB optreden in deze zaak als éen mislukking. De heer Van Praag noodigde den heer Staalman uit, met dezelfde rede, die te Helder door hem werd gehouden, ook te Beetgum en te Stiens op te treden, onder mededeeling dat, werd die uitnoodiging aangenomen, het Lan delijk Hogerhuis comité alle kosten voor hare rekening zou nemen. De heer Staalman ver klaarde nader op die uitnoodiging te zullen beslissen. Hij nam niets terug van hetgeen in de vorige vergadering door hem werd gezegd en gaf ten slotte den socialisten den raad, niet voort te gaan met de justitie te blameeren, omdat daarmede aan de zaak, die ook hij door revisie wil helpen oplossen, veel meer kwaad wordt gedaan dan goed. Ten opzichte van den heer Troelstra zeide hij, dat, kwam deze door zijn propageeren tegen de justitie in de gevangenis, hij dit zichzelven te wijten zou hebben. Daarmede bevorderde hij de zaak hoegenaamd niet. De heer Hermans, van Amsterdam, die tegen de beleedigingeD, den socialisten door den heer Staalman aangedaan, protesteerde, drong ten slotte op samenwerking aan bij den strijd om drie onsehuldigen uit de gevangenis te balen. Witte brood of bruin brood Over de meermalen behandelde kwestie, welke van die beide soorten brood het voedzaamst is, waarbij aan het laatste de voorkeur werd gegeven, hebben de doctoren Lauder Brunton en Tunnicliffe thans een ander licht geworpen. Zij zijn nl., volgens het Maandblad tegen de vervalschingen, tot de conclusie gekomen, dat de meerdere voedingswaarde, welke op chemi sche gronden bruinbrood toegekend wordt, van een pbysiologisch standpunt niet gehand haafd kan worden. Voor zoover betreft vet en sommige mine rale bestanddeelen, gaan vau bruinbrood blijkbaar minder voedingsstoffen in het bloed over dan van wittebrood. Bij gelijk gewicht is wittebrood voedzamer dan bruinbrood. Daaruit zou volgen, dat de voorkeur, welke het werkvolk in groote steden aan wittebrood geeft, tot op zekere hoogte op een gezonden physiologischen grondslag berust. Voor personen met gevoelige ingewanden is wittebrood te verkiezen boven bruinbrood; zij, wier ingewanden traag werken, doen beter bruinbrood te gebruiken, waardoor de bewe ging der ingewanden bevorderd wordt. Wanneer de hoeveelheid van enkele minerale stoffen en voornamelijk kalkzouten, in andere voedingsmiddelen of drankeD, onvoldoende is, dan verdient bruinbrood de voorkeur boven wittebrood. Het is mogelijk, dat de voorkeur, welke het zich hoofdzakelijk met brood en thee in Engeland voedende werkvolk aan wittebrood geeft, in verband staat met het vroegtijdig verval der tanden. (Zooals bekend is bevat de ruwe vezel van bruinbrood fluorium, hetwelk een der samenstellende deelen van de tanden is.) Een overvloedige toevoer vau minerale be standdeelen is voornamelijk vereischt bij aan staande of jeugdige moeders en kinderen; ten einde stoffen te verschaffen voor de voeding van het ongeboren kind, voor de samenstellende deelen der melk en voor den groei der weef sels, koofdzakclyk der beenderen. Wanneer in dergelijke gevallen minerale zouten, met name die van kalk, niet aangevoerd worden door andere voedingsmiddelen, dranken of medicij nen, dan moet bruinbrood boven wittebrood verkozen worden. Verder zijn dra Brunton en Tunnicliffe de meening toegedaan, dat by een leefregel, waar bij te weinig vet gebruikt wordt of het vet slecht verdragen wordt, wittebrood wellicht de voorkeur verdient boven bruinbrood. De schrijvers betoogen ten slotte de onjuist heid, om uitsluitend de chemische samenstel ling van een voedingsmiddel als basis voor zijne voedingswaarde aan te nemen. „Een stuk houtskool, de dampkringslucht, een weinig water en wat keukenzout bevatten al de ele menten van een typisch dieet, en in ruime hoe veelheid." Daarom geldt niet altijd de vraag, wat een voedingsmiddel bevat, maar hoe het dat bevat. De jongste zeerampen. Dat de laatste storm vele schepen nood lottig is geweest, bleek reeds uit de door ons vermelde rampen. Nog dient vermeld, dat van de Eduard, van Stettin te Rotterdam aange komen, ter hoogte van Terschelling een matroos overboord sloeg en verdronk. Een deel van de deklast sloeg weg. In de Zuiderzee nabij de haven van Harder wijk zonk de met oer beladen en voor Rot terdam bestemde tjalk Margina Catharina schipper Harmen Brouwer, uit Wildervank. De opvarenden wisten zich met hun boot te redden en kwamen te Harderwijk aan wal. Uit Engeland komt nog een treurig bericht. In het Bristol-kanaal had eene hevige aan varing plaats tusschen de Duitsche stoomboot Escaut en een Cardiff-loodakotter. Deze laatste zonk onmiddellijk; twee matrozen konden zich aan eene plank vastgrijpen en werden door de bemanning van het Duitsche schip gered. De schipper en zijn zoon, welke op het oogenblik der aanvaring zware overjassen aan hadden, verdwenen in de diepte. Een vreeselijke reis maakte de Duke of Lcinsterdie, van Dublin naar Manchester, ge dwongen was te Liverpool binnen te loopen. Het verhaal van den kapitein is treurig om aan te hooren. De lading bestond uit 317 stuks vee en 443 varkens; nauwelijks hadden zij Dublin verlaten of de onstuimige faaren slingerden het schip langs alle kanten. De arme beesten werden dooreengeworpen en ver trapten elkanderhun gehuil was zoo ver schrikkelijk, dat het lawaai van don orkaan er door verdoofd werd. Eenige stieren, door de pijn verblind, slaagden er in los te breken en liepen op en af het dek, alles oruverstootende wat hunne wilde vaart belemmerde. De kapi tein, door menschlievendheid getroffen, beval de bemanning al de stervende dieren den genadeslag te geven, en hij besloot de eerBte de beste haven binnen te loopen. Bij hunne aankomst te Liverpool, verwittigde men oogenblikkelijk den secretaris van de maatschappij tot bescherming der dieren, die aanstonds de noodige bevelen gaf om de lossing te beginnen. Een verschrikkelijk schouwspel vertoonde zich aan de oogen der honderd toeschouwers. Het dek was niets dan een groote bloedplas, de beesten lagen alleu dooreengeworpen, som mige dood, andere min of meer zwaar gekwetst. In het geheel werden 16 stieren en talrijke varkens gedood, zonder de beesten te rekenen welke bij de landing aanstonds afgemaakt werden. De kosten van de verplaatsing der Ant- werpsche vestingwerken, worden op 60 miljoen francs gesteld. In de laatste zitting van het propaganda- comité der Luiksche tentoonstelling, heeft de voorz. Yan Hoogaerden verklaard, dat tot de tentoonstelling stellig en zeker besloten is. Zij zal plaats hebben in 1903. Het gouverne ment heeft zijn hnlp beloofd en zal vóór dien datum geen enkele internationale tentoonstel ling in het land toelaten. Er behoeft nog slechts 600.000 frc3. ingeteekend te worden. Zaterdag gaan, in opdracht van de? regee- rïng, 10 artsen met de noodige hoeveelheid serum naar Tamatave. Het schijnt dat de juweelen van mevr. Gamot een phantasieprijs hebben opgebracht, besteed door iemand die de bestemming van de gelden kende. Wie het is, werd echter niet bekend. Eerst noemde men den zoon van de overledene. Maar deze kent zelf den kooper niet. Na noemt men den schoonvader van een der dochters van de overledene. Een zeer behendige diefstal is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag gepleegd bij een juwelier Daniel te Parijs, die eiken avond zijn winkel afsloot met een ijzeren gordijn en bovendien een winkeljuffer met een hondje er deed slapen. De dieven, natuurlijk na overdag goed de plaats opgenomen te hebben waar zekere kostbare kleinoodiën lagen, zijn er in geslaagd het winkelraam te verbrijzelen, een gat te zagen in het ijzeren gordijn en voor 100.000 frs. aan diamanten te rooven, zonder dat het meisje of het hondje wakker werden. De ledige écrins hadden zij weer netjes op hun plaats gelegd. By Rijssel is Zondag een groote garen- en katoen bleekerij verbrand. De schade wordt op 800.000 francs gesteld. Nog een der slachtoffers van de ontplof fing te Parijs is overleden. Dank zij de krachtige maatregelen breidt de pest op Madagascar zich niet uit. Keizerin Friedrich ligt sedert verscheideno dagen ernstig ziek aan asthma. Nadat de particuliere liefdadigheid 44.000 pd, st. had bijeengebracht, had de Britsche regeering 40.000 pd. et. beschikbaar gesteld voor hot eiland Barbados eu 25.000 pd, st. voor het eiland St. Vincent, tot herstel van de schade, aldaar aangericht door den orkaan van 10 September jl. Bovendien kunnen de planters tot een gezamenlijk bedrag van 100.000 pd. st. geld opnemen bij de schatkist onder hypothecair verband, tegen betaling van 5 pet. gedurende 23 jaar voor rente en aflossing. Van Bismarck's Gedanken und Erinne- rungen zijn reeds 400.000 ex. besteld, voor alle landen en streken. Men gelooft dat de aan vraag tegen Kerstmis nog belangrijk zal toe nemen. De bekende Yvette Guilbert maakt een tournee door Duitschland; zij koos als eerste station Keulen, waar zij onder verbazenden toeloop optrad. Een volgeling van den Wee- ner kleedermaker Hermann Zei- t u n g. In het station Brunu trok dezer dagen een koffer uit Holloen en bestemd voor Pe tersburg, die het opschrift droeg „niet omkee- ren", de aandacht van de politie die hemdeed openen. Er stapte toen een reiziger uit, een zekere Franz Peiter, die zich met een ruime hoeveelheid levensmiddelen en twee vlaggen met de opschriftenLeve Franz JozephLeve de Gzaarhad laten opsluiten om goedkoop naar Petersburg te gaan. Te New-York is van het gebouw van de Home Life Assurance Cy de bovenhelft ver brand. Het was een modern, „brandvrij" ge bouw. Op het Zaterdag van New-York naar Galveston vertrokken stoomschip Alamo sprong een stoombuis in de machinekamer, waardoor 6 man van het machine-personeel werden ge kwetst. 's Gravenhage. De Tweede kamer heeft heden de algemeene beraadslaging over de Staatsbegrooting voortgezet. In zijn antwoord op de opmerkingen der leden zegde de premier, minister Pierson, een wetsontwerp tegen de ontduiking van den dienstplicht toe. .Het vraagstuk van de werklieden-pensioneering blijfc in studie. Maar Staatspensioneering acht de regeering een gevaar voor de arbeidersklasse. Verder zeide de minister, dat het kabinet homogeen is omtrent sociale hervormingen. De heer Van der Kun stelde een motie voor, om, ter versterking van 's rijks middelen, zoodra mogelijk over te gaan tot een herziening van het tarief van invoerrechten. Deze motie zal later worden behandeld. De eerste twee hoofdstukken zijn aangenomen. By het hoofdstuk buitenlandsche zaken vroegen de heeren Schaepman, Kool en Ferf om maatregelen tegen de belemmering van den vee-invoer in België. De heer Hesaelink van Buchtelen protesteerde tegen de onrechtvaardige uitzetting van Nederlanders uit Pruisen. Desgelijks deed de heer Van Kol, die verder de deelneming van onze rogeering aan het anti- anarchistencongres afkeurde, hoewel ook hij verontwaardigd was over den aanslag op de edele keizerin van Oostenrijk. De heeren Van Bylandt (Apeldoorn) en Lief- tinck drongen eveneens aan op krachtig optreden tegen België. De heer Van Dedem wees evenwel op de belemmerende invoerbepalingen, welke ook door andere landen gemaakt werden. De heer Fokker meent dat wij België in de hand hebben met de uitvoering van het trak taat betreffende het kanaal Terneuzen—-Gent. De minister van buitenlandsche zaken acht geen retorsie tegen België noodig. Het station Esschen wordt 15 December weer voor den vee-invoer geopendde invoer van slachtvee blijft onveranderd. De uitzetting uit Pruisen staat in verband met niet-vervHlling van militaire verplich tingen. De regeering zal door wijziging der militie- wet de bezwaren wegnemen. De begrooting voor buitenlandsche zaken is daarop aangenomen met 55 tegen 4 stemmen. Berlijn. In de witte zaal van het keizerlijk paleis had heden middag de opening van de eerste zitting van den nieuw gekozen Rijksdag plaats. Keizer Wilhelm hield daarbij de gebruike lijke troonrede. Tot de ontwerpen, welker aanstaande indie ning wordt aangekondigd, behooren die tot wijziging der verzekering van gebrekkigen en grijsaards, tot bescherming van' jeugdige be dienden in den handel, en een ontwerp, dat, zonder het recht van coalitie op te heffen, waarborgen geeft voor de vrijheid van arbeid aan hen, die niet deelnemen aan een werkstaking. Verder werden aangekondigd een ontwerp be treffende de Reichsbanh en een tot verandering van het posttarief voor dagbladen. De keizer wenschte daarna den czaar geluk met zijn denkbeeld om een conferentie in het belang van den vrede bijeen te roepen. Daarna wees Z. M. op het gewicht van zijn reis naar Palestina, ondernomen om de belan gen van Duitschland te behartigen. Volgens hier verschijnende bladen heeft de Amerikaansche regeering eene vertrouwelijke nota aan de regeering te Madrid gezonden, waarin zy er op aandringt de Carolinen aan geen andere Mogendheid af te staan, zonder toestemming van de Vereenigde Staten. Kiel. Maandag avond, na afloop eener so cialistische meeting, hadden hier bloedige op stootjes plaats. Om de manifestanten uiteen te drijven, werden militairen ontboden, die vuur gaven, met het gevolg dat velen gekwetst werden. De beweging duurt voort. Vcrkoopiageii tn Verpachtingen iaZeelwd. Datnsi. Plaats. Voorweyca. Informstidn. 7 Deo. O. 8oubu;g, Hu'a enz., Maret Tak. 8 Middelburg, Hofsteedje enz., Tak. 8 Middelburg, Hu'zeu, Huvera. y Oostkapelle en De Vos. Grij()»ktjrke, Houtwaren, 10 Aagtc kerke en Domburg, Houtwa-eu, De Vos. 13 Middelburg, Meubels, Da Greot en Hondius. 14 N. &St JoosL Boonien, Tak. 15 MidJe'burg, Yerp. Graaettiug, Tak. 16 Zontelande en WestknpclleHout waren, De Vos. 16 Koudekerks, Boom-u, Lotff. 17 j, Biggekerke eu KoudeksrkeHoutwaren, De Vos. 21 M'ddelbiiTg, Kaphout, Tak. 2L Grijpakerke, Kaphout, 'Tak. 22 Amemuidea, Verp. Hofstede, Verhulst. 28 Domburg, Kaphout enz Tak. Verzending en laatste bosliehting der MAIL aan het postkantoor te Middelburg. (Alles plaatselijke tijd.) Oost-Indië. Amsterdam (Nederl.) 9 Dec. 6.30 's avonds. Brindisi (Eng. dienst)9 Dec. 1.05 's nam. Napels (Dnitsche dat.) 12 Dec. 1.05 's nam. Marseille (Lloyd). 13 Dec. 6.30 'aavonds. Brindisi (Eng. dienst) 16 Dec. 1.05's nam. Botterdam (Lloyd). 16 Dec. 6.30's avonds. Marseille (Fr.dienst). 17 Dec. 5.45'smorgens. Genua (Nederl.) 20 Dec. 6.30's avonds. Met deze gelegenheid wordt alleen ver zonden de correspondentie voor Atjeh en de Residentie Sumatra's Oostkust, terwijl daags te voren eene voorloopige verzending plaats heeft te 6.30 's avonds. fergaderingen, Donccrten enz. Middelburg. W o e n s d. 7 Doe. Voorstelling Ned. Too- neeteeremiging. Schouw burg 7 7* u. Donderd. 8 Dec. Repetitie Zangv. T. O. en U. Concert- en gehoor- zaal 77a u. V r ij d a g 9 Dec. Voordracht dr. Bleekrode, Natuurkundig-gezelschap. Sociëteit St. Joris 8 u. V r ij d a g 9 Dec. Ledenvergad. Ons Suis. Gebouw 87a u. Maandag 12 Dec. Vergadering Landbouw- afdeeling Walcheren. Bovenzaal De Vergenoe ging 11 u. Dinsdag 13 Dec. Concert Zangvereeniging Tot Oefening en Uitspan ning. Concert- en gehoor zaal 77a U. Dinsdag 13 Dec. Opneming leden Zieken fonds. Sociëteit St. Joris 7—8 u. Dinsdag 20 Dec. Voorstelling Dames-opo- retten-gezelsch. Schouw burg 8 u. W o e n s d. 21 Dec. Vergadering OitVoorzorg. Bovenzaal De Vergenoe ging VU u- Zondag 25 Dec. Soirée Meubelmakersveree- niging. Schuttershof 8 u. W o e n s d. 11 Jan. Opera-voorstelling orgel fonds. Schouwburg VU n. V r ij d a g 20 Jan. Uitvoering Concordia. Concert- en gehoorzaal VU u. Koudekerk e. Woensdag 14 en V r ij d a g 16 Dec. Uit voering muziekvereenig. Voorwaarts 67a u. Algemeen Overzicht. In de afgeloopen week heeft men in Frankryk twee verschijnselen waargenomen, welke een beetje hoop geven. Twee oud-ministers, Poincaró en Barthou hebben een berouwvolle bekentenis afgelegd en een derde. Jules Roche, heeft eveneens,'ge tracht de zaak des rechts te dienen. En daarnaast staat het succes der protest beweging. Breede rijen van mannen van naam op elk gebied komen op tegen het onrecht. En lieden van allerlei richting en stand, oud-officieren, en ambtenaren, katholieken en reactionairen, schamen zich niet hun naam ge plaatst te zien naast die van bekende socialis ten en anarchisten. Indien wij ons daarin verheugen, dan is dit vooral, omdat uit dat alles blijkt dat de stem ming „om" is. Maar toch aarzelen wij veel verder te gaan, Voor ons heeft dat durven van beden, dat uit den hoek komen nu de zaak gewonnen is, niet dat aantrekkelijke, dat het voor een half aar had kunnen hebben. Want hoeveel onrecht is met lijdzaamheid aangezien, en hoe vreeselijk onrecht moest er gepleegd worden, eer de gemoederen in opstand kwamen En daardoor heeft die inkeer op het laatste oogenblik niet die hooge zedelijke beteekenis, welke zij had kunnen hebben in de dagen, toen een klein clubje dapperen versterking van hun gelederen zoo dringend noodig had. Maar toen in die dagen toen alleen de buitenlandsche pers maar zag en sprak, kropen die tienduizenden van heden arigstig weg. Dat zij zich thans uiten, is niet een daad van moed, het is een gevolg daarvan dat het gevaar geweken is. Dat blijkt in de pers, op de straat en in de kamer, want zonder de vervalsching van wel een half dozijn stemmen zou de Senaat vermoedelijk reeds het ontwerp hebben aange nomen, dat bestemd was een groot schandaal te voorkomen. Maar nu zal dit langs anderen weg worden beproefd, met de bestaande wet geving in de hand, en dat op ridderlijke wijzen Vooral dit laatste doet ons genoegen, want het heeft ons van den aanvang af zeer beden kelijk toegeschenen, dat het hof zijn discreti* onnaire macht in de zaak Dreyfus zou gebruiken,' om Picquart tegen onrecht te beschermen. Maar wat Labori thans wil is ridderlijk. Dg zaak-Picqnart wordt bij het hof van cassatie aanhangig gemaakt onder haar eigen naam. De rechtzoekende gebrnikt geen achterdeur, mubr

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2