FEUILLETON. zij het mildere klimaat en het gewenschte zout gehalte van het water groeiden de Zeeuwsche oesters er uitstekend en waren mooi blank en vet. Bedoeld zaaigoed is verkocht voor f 1.25 per duizend. Bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen is nog tot surnumerair be noemd de heer D. Slothouwer te V1 a k e. In een Zaterdagavond te Zierikzee gehouden vergadering is met algemeene stem men besloten, om een adres aan H. M. de ko ningin te richten, met verzoek de rechtbank aldaar niet op te heffen. Tot leden dier com missie uit den Raad zijn gekozen de heeren Oh. W. Vermeijs, burgemeester, met algemeene (10) stemmen, mr. A. J. F. Fokker met 9 en J. A. Legemaat met 9 stemmen, aan wie werd opgedragen om in Den Haag bij de ministers en waar zij dit noodig achten, het recht van bestaan der rechtbank te Zierikzee te bepleiten. Het adres aan de koningin zal worden ge drukt en exemplaren zullen worden gezonden aan de ministers, de leden van den Raad van State en de leden van de Eerste en Tweede kamer. Nadat de deklast van de op de reede van Ter neuzen liggende Noorsche barkt Flid in een lichter was overgeladen, heeft men bet water eruit gepompt- Zondag namiddag is het, aan de verschansin gen deerlijk gehavende schip in de haven gekomen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag jl. is uit den stal van de wed. J. v. Overmeire te Kapellebrug eene koe gestolen. Door de sporen, welke men tot onder Stekene volgen kon, is geconstateerd kunnen worden, dat het beest langs de oude straat naar België is ver voerd. Tot heden zijn de daders, aan de met de sporen gelijkloopende indrukken van voetstap pen te oordeelen, een drietal, nog onbekend maar de politie doet ijverig nasporing. In denzelfden nacht werd onder Stekene een ingekuipt varken gestolen. LANDBOUW. In het afgeloopen seizoen zijn door het Qoesche Sas geschut, afkomstig uit Goes en den Wilholminapolder, 2451 last suikerbieten, gelijkstaande aan 5029 tonnenmaat. Te B o r s s e 1 e, waar 2 Dec. de laatste sui kerbieten van den oogst in dit jaar op de haven gebracht werden, bedroeg de geheele aanvoer dit seizoen 6.414.524 KG, tegen 4.148.900 KG. in 1897 en 7.697.700 KG. in 1896. Op de hofstede van den heer F. Geluk onder St. A n n a 1 a n d, is het mond- en klauw zeer onder het rundvee uitgebroken. Van de 35 rusderen zijn er 31 aangetast. Het gezonde viertal is het vorig jaar door deze ziekte aangetast geweest. Het bietenonderzoek op het laboratorium der Gastelsche beetwortelsuikerfabrieken van 4 tot 8 October omvat 161 monsters. Slechts een enkel bleef in suikergehalte beneden 12 pet. (11.8) en 8 hadden 12 tot 13 pet.de overige waren alle hooger, sommige vrij aan zienlijk, 47 monsters toch bevatten meer dan 17 pet. suiker en daaronder 13 meer dan 18 pet. Ook bij dezelfde partij wortelen kandoor omstandigheden het gehalte verschillenonder linge afBtand der wortelen, verschillende ge deelten van denzelfden akker, bemesting enz. oefenen daarop invloed. Daarom wordt, om een billijk gemiddelde te vinden, van iedere 2000 kilo een monster onderzocht, bestaande uit 3 tot 8 wortelen. Dit gemiddelde zal dus als regel lager zijn dan de boven aangegeven hooge cijfers. By enkele partijen bleek echter zulk een hooggehalte constant voor te komen zoo gaven uit Numansdorp de vier monsters van dezelfde partij gemiddeld 17.5 pet., twee uit Nieuw- en St. Joosland 18.3 pet. en zes uit Schoondijke 18 pet.de leveranciers zullen dus overeenkomstig deze cijfers betaling ont vangen. De Kamer van koophandel te Aken be sloot aan de regeering mede te deelen, dat het noodzakelijk is de grens voor den invoer van Nederlandsch vee open te stellen. KERKNIEUWS. Zondag namiddag nam de heer A. Wun- der afscheid van de Ned. herv. gemeente te Noordgouwe met een preek naar aanlei ding van 2 Cor. 13 11. Er was natuurlijk veel publiek, dat hem gezang 254 vers 6 toezong. Wekelijksche opgaaf betreffende de Ned. Herv. kerk. Beroepen naarOostkapelle J. Willemse te Kruiningen; Heinkenszand C. van der Hoeven Jr. te DomburgRijsoord en Strevelshoek H. van Leeuwen, cand.; Slochteren E. B. Couvée, cand.; Amersfoort I. D. I. Idenburg te Hilli- gersbergHoogblokland Blauw, cand.; Pols broek J. M. F. Schippers te BlauwkapelOos- tereud (Texel) E. T. K. Steller te Kolderveen en DingsterveenIngen E. Klaassen Dz., cand.; en naar Moercapelle en Oude en Nieuwe We tering G. Briët, cand. Aangenomen naar: Naarden door F. W. Drij ver te Grosthuizen en AvenhornRansdorp (N.-H.) door J. Janse te Gasselter-Nieuwveen; Staphorst c. s. door H. A. Heijer te Lienden en naar Elspeet door W. R. Kalfshoven te Bedankt voor Burgh en Grijpskerke door M. G. Blauw, cand.; en voor Edam door H. W. ter Haar te Franeker. Doopsgezinde gemeente. Aangenomen het beroep naar Enschede door P. B. Westerdijk te Dantumawoude. Oereform. kerken. Beroepen te: Zaltbommel C. S. BossteMid- delharnis; en te Sneek D. Koopmans te Ee. Aangenomen het beroep naar Ivnijpe door L. G. Goris te Veenwoude; en naar Hoofddorp door A. de Vlieg te Renkum. Christelijk Gereformeerde Kerk. Beroepen te Broek op Langendijk P. J. M, de Bruyn te Apeldoorn. ONDERWIJS. Door het bestuur van het te Rotterdam ge vestigde schoolfonds, opgericht door de Rotter- damsche afdeeling der Maatschappij tot Nut der Israëlieten in Nederlandis aan het hoofd bestuur dier Maatschappij een schrijven gericht, waarin het zegt, met zeer groot leedwezen kennis te hebben genomen van den aanval, door dr Dünner gedaan op de openbare school. „Ons schoolfonds aldus luidt het schrijven verder is door een ervaring van meer dan een kwart eeuw al zijn leerlingen toch be zochten openbare scholen in staat de vruch ten van het openbaar onderwijs te beoordee- len, en kan ook thans nog op grond dier er varing als zijn onwrikbare overtuiging te kennen geven, dat het openbaar onderwijs geenerlei schadelijken invloed oefent op de Joodsche schooljeugd en in tegendeel voorde Israëlietische bevolking een der heilrijkste instellingen blijft, waardoor geloofsverdeeld heid gekeerd en de burgerlijke gelijkheid van alle Nederlanders het krachtigst bevorderd wordt. Indien velen der oud-leerlingen van ons schoolfonds een eervolle positie in de maat schappij innemen en aan het Jodendom tot eer verstrekken, dan danken zij dit aan het open baar onderwijs, dat in latere jaren, evenals vroeger, aan zijn oorspronkelijke bestemming is getrouw gebleven en zijn neutraal karakter zijn onzijdigheid op het terrein der gods dienstige dogmata, welke de aanhangers van het verschillend geloof van elkaar scheiden getrouw heeft bewaard. Met zeer groote sympathie is daarom door ons bestuur begroet de aanneming in de ver gadering der afdeeling 's Gravenhage uwer Maatschappij van 28 November 1898 van een voorstel om u uit te noodigen een algemeene vergadering uwer Maatschappij te beleggen en daarin aan de orde te stellen een in die afdeelingsvergaderlng aangenomen motie van protest tegen den aanval van dr Dünner op de openbare school. Ons bestuur wenscht zijn volkomen adhaesie aan deze motie te kennen te geven, en zou het zeer waardeeren indien u zoudt kunnen goedvinden van dit schrijven, tegen welks publiceering bij u wel geen bezwaar zal be staan, mededeeling te doen aan de te houden algemeene vergadering uwer Maatschappij". LETTEREN EN KUNST. Het gezelschap-Barendse te Amsterdam zal tegen Kerstmis een nieuw vaderlandsch tooneelspel opvoeren. De Watersnood van 1861, door Ketting. Het eerste bedrijf speelt op de Markt te Middelburg en daarvoor heeft de bekende decoratieschilder Jan Maandag een groot doek (11 bij 8 M.) geschilderd, voorstellen de ons stadhuis. De Arnst. Crt., die dit doek zag, roemt het zeer, vooral om het „uitko men" van het gebouw. Dat de heer Loman reeds uit de directie der Nederlandsche opera is getreden, moet niet juist zijn. Hij zou verklaard hebben daartoe bereid te zijn, mits hem f 3000 wordt uitgekeerd. Met het oog op de groote belangstelling voor de Dreyfus-zaak, heeft de Wereldkroniek deze week een begin gemaakt met eene bewer king der in Frankrijk veel opgang makende Onthullingen uit de Dreyfus zaak, door Esterhazy met talrijke portretten en illusfratiën en voor zien van ophelderingen en kantteekeningen van de redactie. Verschillende Berichten. Met 1 April zullen de afzonderlijke post en telegraaf inspectiën tot het verleden be- hooren. In verband met de indeeling van het rijk in 10 post- en telegraaf inspectiën zijn thans nog vacant die te Den Bosch, Venlo en Arn hem, waarvan 2 door poBt- en éen door tele graafambtenaren is te bezetten. Het kon. jacht De Valk zal uit de sterkte der vloot afgevoerd en verkocht worden. Om de nagedachtenis van den opperrab bijn T. Tal te huldigen zal een Nederlandsche Vereeniging tot verstrekking van voedsel aan Joodsche militairen worden opgericht. Uit een ritueel oogpunt mogen de Joden, zooals men weet, geen gekookte spy zen uit de ka zerne gebruiken. Voor dit belaDg heeft de overleden geestelijke zich menige opoffering getroost. Te Rotterdam viel een 15-jarige jongen van een wagen en werd over beide beenen ernstig gekwetst. Toen Vrijdagmorgen eenige werklieden te Ridderkerk, als dragers, een lijk grafwaarts hadden gebracht, liet plotseling een hunner de baar los en zakte in elkaar. Een ijlings ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Op de baar, die hij even te voren nog hielp dragen, werd zijn lijk huiswaarts gebracht. Tijdens den storm, Vrijdagavond, liep de stoomboot Mercurmsvan de firma D. Goekoop, die dagelijks vaart tusschen Amsterdam en IJmuiden, tegen de Hembrug en bekwam daarbij aanzienlijke schade. Het roode seinlicht, teeken dat de brug dicht is, was door den storm uitgeblazen, vóór een der brugwachters het bad kunnen bemerken. Het was onmogelijk, ook al werd dadelijk achteruit gestoomd, een ongeluk te voorkomen, doch met vaart schoot het voorschip onder de brug door. De sterke verschansing, de kap over de kajuitstrap, alles werd met geweldig gekraak in elkander gedrukt, tot de schoorsteen verdere doorvaart belette. Gelukkig dat geen persoon lijke ongelukken te betreuren zijn. De Mercurius ligt nu aan de werf 't Krom hout te Amsterdam ter reparatie. In denzelfden storm zijn op het Enkhuizer zand twee tjalkschepen vergaan. De opvaren den werden gered en te Enkhuizen en te Broekerhaven aan wal gebracht. Een surnumerair bij de politie te Zutphen is bevorderd tot onbezoldigd adjunct inspecteur. Te Dreumel herdacht dezer dagen de oudste inwoner van het dorp, de 94-jarige Jacobus Roes, lid van het zangkoor, in opge wekte stemming den dag waarop hij vóór 80 jaren tot korist werd aangeaomeD. Zijne mede-zangers brachten hem eene aubade en zongen hun oudste medelid wellicht de nestor van alle koorzangers een Magnificat toe, gevolgd door „Hij leve lang 1" Toen men zijn lievelingslied aanhief, stemde de grijsaard uit volle borst in. Te Kloosterburen werd Vrijdag avond een boerderij door den bliksem getroffen en brandde geheel af. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Te Ter Apel werd een logement door een hevigen brand gedeeltelijk verwoest. Vijf koeien kwamen in de vlammen om. Alles was door verzekering gedekten de oorzaak onbekend. Te Boezem, bij Roermond, is een land bouwer van zijne kar gevalleD, doordien het paard op hol sloeg. Hij bleex met zijn voet in het tuig verward hangen en werd zoo een eintl medegesleept. Toen men het paard tot stilstaan had gebracht, was de man nagenoeg dood. Zijn toestand is hopeloos. Een practische wen k. Mevrouw: Ik weet niet hoe ik Jantje dat middeltje zal binnenkrijgen. Als ik hem zeg wat het is, dan wil hij 't niet hebben, en als ik het hem niet zeg, dan neemt hij niet. Mijnheer: Ik zou het maar in de kast zet ten en hem zeggen dat hij er af moest blijven. Waarom Henri weer In St.-Nicolaas geloofde. Een klein deugnietje was hij, die Ilenri. Maar een kleine vrijgeest ook, al was hij pas negen jaar oud. Als zijn 10-jarig zusje, Marie, aan St.-Nicolaas een brief schreef, om het een ot ander te vragen, dan lachte Henri en zei„Dat ge daar nog aan geloofter bestaat geen St.-Nicolaas de speeldoos heeft pa en de pop is door moe gekocht ik weet het zeker." Marie en moeder verweten hem zijne ongeloovigheid. Als hij zoo slecht in St.-Nico- laas geloofde, dan bracht hij hem zeker niets hoogstens een groote gard. Henri dacht echter„Dan zeg ik het tegen pa, dan zal ik wel wat krijgen." St -Nicolaas-avond kwam en met hem St.Nico- laas. Marietje kreeg een groote pop en een speeldoos, benevens allerlei lekkers; voor Henri legde men een berkenstokje klaar, omdat hij zoo ongeloovig was. Dat gaf een huilen zonder eind, dat eerst verminderde, toen Marie haar koek met hem deelde, en de ouders beloofden zelf het een en ander voor hem te koopeD, als Henri dan voortaan in St.-Nicolaas gelooven zou en braaf wilde oppassen. Het volgende jaar naderde weder de St.-Nico- laas-tijd. Henri geloofde schijnbaar nog altijd iu den H. Maninwendig beraamde hij echter een snood plan. 's Morgens vóór het feest, ging hij naar oom Herman: „Oom, hoe laat komt van avond St.-Nicolaas komt hij weer door dezelfde deur, als het vorige jaar? En weer om half acht?" Oom Herman beantwoordde alle vragen, want oom speelde elk jaar vermomd voor ja, dat durf ik niet verraden, om der kinderen wille. Toen vroeg oom, waarom Henri alles zoo graag vooruit wist. En daar kwam de booze aauslag eruit„Hij heeft mij het laatste feest niets gebrachtIaat hem nu maar komen. Ik heb een grooten pot met water achter de deur klaar gezet en zal hem nat gieten „Dat helpt je niets," zei oom Herman, St.-Nicolaas weet alles vooruit en neemt zijn maatregelen." Zoo kwam het feestelijk uur. Daar buiten glinsterde het maanlicht op de sneeuw, achter de deur stond Henri met een pot vol water. Open gaat de deur en statig komt, met een wijd open gespannen parapluie, St.-Nicolaas binnen. Sedert dien tijd gelooft Henri in St.-Nicolaas. Te Zeldeghem, bij Brugge, heeft een ge vecht plaats gehad tusschen drie stroopers en vijf gendarmes, die druk op elkander hebben gevuurd. Een strooper is gedoodeen tweede gekwetst. Het Fransche hof van cassatie heeft in zijn jongste openbare zitting verworpen het cassatieberoep van Vacher, den herdersmoor denaar. Faure heeft gratie verleend aan zekeren Delion, die wegens moord en diefstal ter dood was veroordeeld. De verkooping van de juweelen van mevr. Sadi-Carnot bracht fr 120.000 op. Ge-ijk wij reeds meldden, is dat geld voor een lief dadige instelling bestemd. Mevrouw Bianchini, de Parijsche dame, die beschuldigd werd van poging tot vergiftiging van haar echtgenoot, is weer in vrijheid gesteld. Een groote brand heeft inden nacht van Vrijdag op Zaterdag de marinewerf te Ferrol vernield. Men begroot de schade op 4 miljoen peseta's. De onverdraagzaamheid der anti-semieten in Algiers gaat zoover, dat het beruchte blad de anti-Juif het volgende mededeelt „Onlangs deelden wij mede, dat, nu een aan tal Fransche vrouwen volhouden by Joden te koopen, wij een aantal photografen hebben aangesteld om zich voor de winkels op te stellen en „moment opnamen" van de koop sters te nemen. De eerste acht zyn heden ge nomen en zullen, vergroot, eerlang in onze tijdingzaal worden tentoongesteld." Gelukkig dat de dames, die zoo verstandig waren niet aan de beweging tegen de Jood sche winkeliers mede te doen, zich ook wel zullen beenzotten over de haar toegedachte straf* In de Missions Catholiques komt een uit voerig verhaal voor van mgr. Chausse te Kouong-Toung, waarin hij bgzonderheden geeft omtrent pater Chanes, die met dertien Christe nen te Pak-Tong naby Canton op 29 Oct. 11. door Chineezen is vermoord. De Chineezen, door een mandaryn aangevoerd, bestormden de gebouwen der missie en sloegen pater Cha nes met steenen en stokken dood, terwijl deze geknield voor 't altaar lag. In Engeland wil men met 1 Januari voor de ambtenaren van de schatkist den werkdag van 8 uur invoeren. Of dit een verkorting of een verlenging van den arbeid is, vinden wij niet vermeld. Te Londen is, op verzoek van de politie te Gent, iemand aangehouden, wiens zwager reeds wegens don moord en den diefstal aldaar gevangen zit. Een gedeelte van de juweelen van het slachtoffer is te Antwerpen in de bank van leening teruggevonden. Voor het instituut te Khartou m is reeds 60.000 pd st. bijeen. Kitchener had de kosten op 100.000 pd st. gesteld. Zoodra generaal Kitchener terug is, zal hij een onderzoek doen instellen naar de schatten van den Mahdi, welke, naar men meent, op eenige mijlen van de stad, in een grot verborgen zijn. Het Egyptische instituut heeft op plechtige wijze haar lOOjarig bestaan gevierd. Ook de Franschen hebben geld bijeengebracht voor de vestiging van wetenschappelijke instellin gen in Soedan. Het Engelsche schip Clay Drummond is in de golf van Biscaye verongelukt. Van de 60 opvarenden zyn er 23 verdronken. De ge meenschap met Engeland over Boulogne en Galais is ook in den jongsten storm gestaakt geweeBt. De Duitsche keizerin heeft op de reis naar het Oosten zich druk bezig gehouden met het maken van photographieën. Deze zullen thans in albums worden vereenigd en aan lief dadigheids-bazaars worden geschonken. De directeur van de bank van leening te Pau is verdwenen. Hij had voor ongeveer 100.000 francs oplichterij gepleegd. Weenen heeft toch nog een beetje feest - gevierd. Vooral de illuminatie moet zeer fraai zijn geweest. De vorige week zyn in de Alpen ont- zaglyke sneeuwmassa's gevallen, zoodat eenige ker passen, o. a. de Spliigen en die over den kleinen St. Bernard, onbegaanbaar zijn. Zaterdag heett men aan het observato rium te Milaan een onderaardsch gerommel waargenomen, dat enkele oogenblikken aan kanonvuur deed denken. De simographische werktuigen bleven echter stil. De Italiaansche consul te Alecandrië heeft zijn regeering gewaarschuwd, dat van daar naar eene Italiaansche haven is vertrokken het Engelsche stoomschip Caledonia, dat twee zieke passagiers aan boord had, onder ver schijnselen welke op pest wijzen. Door het instorten van een brug is Zater dag niet ver van Delagoa baai een trein ver ongelukt. De stoker en de machinist werden gedooddrie passagiers zijn gekwetst. Verkoopingen enz. Te Arnemuiden zyn Zaterdag morgen in het koffiehuis Spoorzicht, ten overstaan van notaris Verhulst, geveild een huis en erf met tuin, in de Langstraat, wijk A no 26, een werk plaats en erf met tuin, naast het eerste perceel, een huis, met het recht van op stal op den grond, aan den Wal, wijk C no 7, en een huis met het recht van opstal op den grond, naast het derde perceel, wijk C no 9. Alles gelegen te Arnemuiden. Een en ander is in massa verkocht voor f 3421. Dit is in het grootste doel der oplaag van ons vorig nommer reeds gemeld. Frits zag haar vol verwondering aan en zei: „Niet mogelijkWie zoo gelukkig kon zijn 1 Met zijn liefste trouwen I Ja, tot dien pryszou ik misschien zelf grootmoedig afstand doen van de bonbons Hij zag hierbij ter sluiks naar de jonge dame die tegenover hem zat, en deze deed hem het genoegen van te blozen. „Maatzi zegt het ook," ging het kind voort, zonder zich in de war te laten brengen, „onlangs zei ze het nog, toen Pappi haar zoo maar, zonder dat ze jarig was, een ring aan den vinger stak. Anton", zei zy, „dat is een vermogen," myn Pappi heet namelijk Anton. En zij draaide den ring steeds om en om en kuste hem „Pappi bedoel ik. Maatzi heet Inga, omdat zij uit Zweden is. Kent gij Maatzi O, zij is zoo mooi, zoo mooi, dat ik het niet zeggen kan. En ik houd zoo veel van haar, zoo schrikkelijk veel!" Daarbij drukte het kind zoo hartstochtelijk hare armen tegen haar borst, alsof zy het hoofd harer Maatzi er in wiegde, en zag het gezelschap met stralende oogen aan. Wie weet hoe lang zy nog over haar ideaal doorgepraat zou hebben indien er in den tuin van de buren geen stemmen weerklonken hadden. „JosefeJosefewerd er door de boomen geroepen en men hoorde zoekende stappen heen en weder loopen. „De meidenzei zij opstaande, „nu Zal ik maar liever gaau, anders klikken zij mor gen dat ik weggeloopen ben, en dan móeï a DE HEflGKMLIHSTËR. NOVELLE van M. TAMM8, Uit het Duitsch. Op zekeren namiddag was de jeugd uit het presidenthuis bezig om de laatste croquet- partij vóór het avondeten af te spelen. Frits dreef als overwinnaar met zegevierende blik ken zijn bal naar het eind paaltje en Maria had juist haar voetje op twee naast elkaar lig gende ballen gezet, teneinde dien van Joa chim nog op het laatste oogenblik ver weg te slaan toen het kloutereefje van den stal af, door den presidentstuin naar hem toe kwam hollen. Toen zij naderbij kwam, zag men dat zy heel voorzichtig iets tusschen hare op elkaar geklemde handjes droeg en terwijl hare vlechten achter haar aan fladder den, vloog zij Frits en Maria voorbij, regel recht naar Joachim toe. „Kunt gij my ook zeggen of dit een roofvogel is?" vroeg zy hijgend en spreidde behoedzaam hare vingers uit. „Otto, de koet sier, zegt dat het er een is." De jonge man keek naar de uitgestoken handjes en zei minachtend„Zeep is zeker voor, ti een onbekend iets," Josefa werd vuurrood. „Ik heb zoo moeten klauteren en krui pen, om hem te vangen en onder de struiken is het vuil", zei zy beschaamd. „Zoo, en een scheur in je jurk Hare oogen werden vochtig; zij slikte en slikte. „De boomen hebben zulke akelige takken". -„Ja wel, maar ik geloof dat ge nu oud genoeg zijt om een ongeluk terstond te her stellen, in plaats van er acht dagen mee te loopen", zei Joachim streng. „Slordige kin deren zijn my een gruwelLaat nu eens kijken wat gij hebt". Bevend gehoorzaamde zij, en sloeg de han den geheel uit elkaar. Hare betraande oogen zagen naar hem oper lag een stomme bede om verschooning in die blauwe Bterren. Joa chim glimlachte en streek even met zijn nette aristocratische hand over haar hoofdje. Daarna bukte hg om haren prooi te bekyken. Hij zag een zwart trillend klomp je, half dood vau angst en half verlamd door het knijpen van Josefa's vingers, met verglaasde oogen en byna niet meer kloppend hartje. Maar het was een jonge roofvogel, hoe weinig heldhaftig hij er ook op dit oogenblik mocht uitziendat merkte men aan de klauwen, aan den breeden snavel en aan den akeligen trek om zijne schoone oogen. „Als het er geen is, zal ik hem iu een kooi zetten, om er Maatzi morgen mee te verrassen. Maatzi komt morgen middag Pappi ook?" riep het kind opgetogen uit. Joachim gaf haar den vogel terug en zei beslist„het is er een." „Dan breng ik hem dadelyk aan de poes", zei zij vastberaden, keerde zich om en wilde wegloopen. Daar riep Maria eensklaps: „Kindhoe kunt ge dat doenBlijf hier Joachim! Frits! Gy moogt die wreedheid niet gedoogen!" Maar Josefa hield vol. „Opdat zij naderhand uwe nachtegalen zal opeten, niet waar En mijn vink en al de roodborstjes, die Maatzi altyd voedt? Neen, dat duld ik niet. Het is beter dat er éen sterft dan zoovelenHare oogen flikkerden van heiligen ernst en vastberadenheid. Op Joachim maakte het gedrag der kleine een tegenovergestelden indruk. Hij voelde zich bijna met teederheid tot haar aangetrokken. Er was iets in haar, dat een snaar in zyn ge moed deed trillen. Eindelyk bemoeide Frits er zich ook mede en de zaak werd in zoover geschikt, dat het roof vogeltje op een plek in den tuin zou neergelegd worden, waar men wist dat de katten uit de buurt des nachts concerten kwamen geven en het verder aan zyn lot overgelaten zou worden. Intusschen was de knecht komen zeggen, dat het avond eten gereed was en Maria, haar arm om het kind been slaande, nam haar mee naar de veranda. Er werd een stoel bijgeschoven en toen de presidentsvrouw de hongerige, gretige blikken van bare kleine gast zag, voelde zy een moederlijk medelijden met haar, en zette haar een bord vol lekkernijen voor. „Gij hebt toch wel trek vroeg zy ten overvloede. Het kind knikte toestemmend. „Marie en Berthe zijn naar de stad, Her man is ook al zoo lang uit; er is niemand thuis en ik heb sedert van morgen niet ge geten," zei zy, terwyl zy schielyk een hap van haar broodje nam. Men keek elkaar verbaasd aan. „Ongeloofelijke verwaarloozing," mom pelde Joachim en hij zorgde steeds dat de beste stukjes op haar bord gelegd werden. Zoo zat nu ons heggenklimstertje heel deftig aan tafel en zette oogen en ooren wijd open en toen haar eerste honger gestild was, begon zij haar mondje te roeren, wat zy gewoonlijk niet lang kon laten. De bijval harer toehoorders, die hartelijk lachten om hare grappige uitval len en opmerkingen, spoorde haar tot steeds dwazer gezegden aan. Zy maakte gebaren met handen en voeten totdat eindelijk Frits Lehnert achterover in zyn stoel ging liggenI zijne tranen afdroogde en uitriep: „Houdtoch op kind, het gaat boven myn vermogen!" „Hebt gy dan ook vermogen?" vroeg zij neuswijs. Pappi heeft het wel! Die heeft veelMarie zegt, als zij slechts het tiende deel van pappi's vermogen had, dan kon zij met haar liefste trouwen en alle dag Ion I bons eten. Verbeel je zoo iets I"

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2