BUITENLAND. Verschillende Berichten. LAATSTE BÊRlClïm RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Middelburg. Heden (Woensdag) zijn veroordeeld: wegens rumoer B. C. B., P. B., H. R., E. I., H. A. EL, Viissingen, tot f 1 b. s. ld. h,, J. G.P,, Mid delburg. tot f 3 b. s. 3 d. b., P. M. T., J. d. H., vrouw H. R. L., Middelburg, tot f 2 b. s. 2 d. b., A. H. M., vrouw P. M. T., Middelburg, tot 3 X f 2 b. s. 2 d. h. iedere b.; straat schenderij J. W. J. S., B. d. B., W. H. A., P. A. P., Middelburg, tot f 3 b. b. 3 d. h.: utrooperij1. H., Koudekerke, tot f 3 b. s. 2 d. h., M. d. N. Az., W. S. Kz„ Arnemuiden, tot i 3 b. 8. 3 d. b.loopen op grond, waar van de toegang is verbodenD. S., M. W-, J. d. N., A. M. Jz., A. d. R. Az., Arnemuiden, tot f 1 s. 1 d. h.bevisschen van de Zeeuw- sohe stroomen, zonder consent: P. v.W.,Phi lippine, tot f 5 b. s. 2 d. h.werpen van vuil nis in eon riool te MiddelburgW. A. A., Middelburg, tot f 1 b- s. 1 d. h.hebben van een meBtvaalt te Middelburg: P. F., Middel- bnrg, tot t 2 1). 8. 1 d. k Verder wegens dronkenschap: J. S., J. B-, Middelburg, P. C. B., P. J. V. S., L. d. R., Viissingen, tot 11 b. s. 1 d. b., M. C. L,, Middelburg, tot t 3 b. s. 2 d. h., E. v. S., Viissingen, tot f 15 b. s. 3 d. h., C. S., Mid delburg, tot 5 dagen h. Blijkens bekendmaking van den minister van waterstaat is in het Yentjagersgaafje, nabij den mond der haven van Ooltgensplaat, opgeveer 260 meter heneden kilometerraai CXLIII en 25 met^r uit den hoogen oever, een gezonken vaartuig gevonden, waarvan de naam, de herkomst en de naam van den eigenaar onbekend zijn. Het vaartuig en, voor zooveel uoodig, de lading zal na verloop van twee dagen van rijkswege worden opgeruimd. Men wil door de Maatschappij tot nut der Israëlieten in Nederland eene algemeene vergadering doen houden ter behandeling van een motie van de afdeeling 'sGravenhage ter bestrijding van de pogingen van den opper rabbijn dr J. H. Dünner te Amsterdam, om te komen tot de oprichting van bijzondere Israölietische scholen. Verschillende afdeelingen betuigden daarmee bare instemming. Het 51ste land huishoudkundig congres, dit jaar uitgesteld uithoofde der inhuldigings feesten, zal in 1899 te Breda worden gehouden, waarschijnlijk in het begin van Juni. Voor het toelatings examen, 22 Novem ber 11. gehouden, tot het reservekader der infanterie en der vestiDg-artilierie, waren 122 adspiranten. 53 slaagden, terwijl 13 zich terugtrokken. Als blijk van dankbaarheid voor de sinds den Kulturkampf genoten gastvrijheid in ons vaderland, hebben de zusters Benedictinessen van Oldenzaal, die thans naar Duitschland mogen terugkeeren, aan de Koningin een ge borduurde schilderij aangeboden, welke door H. M. welwillend is aanvaard. De schilderij bestaat uit deze, iu gouden let ters op witzijden grond geborduurde spreuken Herr, Du hast auf ihr Haupt ges'etzt eine Krone von Icostbarem Gcstein (Ps. XX vers 4) eu Herrlichkelt und hohe Zier legtest Du auf sic (Pa. XX vers 6). Boven deze spreuken staat het wapen van Nassau, er onder dat der Bene dictijnen. Het, volgens de Des. b., prachtig door de zusters geborduurd geheel is omgeven door een eenvoudige, bruine lijst, waarvan het snij werk eveneens door de zusters is verricht. Volgens de Zwolsche Ct. is de heer A. Déking Dura, hoofdingenieur vau den provin cialen waterstaat in O veryssel, door de regeering aangezocht zich met het nader onderzoek der werken aan de Solo-rivier te belasten. De heer Déking Dura heeft echter voor de vereerende opdracht bedankt. Het stoomschip Voorwaarts der Stoom vaart-maatschappij Nederland, gebouwd in 1876, is te Amsterdam in veiling geweest. Het werd ingezet op eene som van f 60,000 en opgehouden op 72.000. De belangrijke verzameling van nationale klederdrachten, welke ter gelegenheid der inhuldigingsfeesten te Amsterdam is bijeenge bracht, werd niet, zooals de Staatscourant meldde, door de tentoonstellingscommissie in haar geheel, maar door vier Amsterdammers, de heeren J. H. van Eeghen, P. van Eeghen, E. A. Lehmann en H. J. Rahusen aan het Rijk aangeboden. Deze vier heeren hebben er de voorwaarde bijgevoegd, dat de verzameling ter bezichtiging zal gesteld worden en blijven. Het hoofdbestuur der posterijen en telegraphie heefc de directeuren der rijkspost kantoren aangeschreven, om aan de brieven bestellers vau hun kantoor, onder herinnering aan de hun opgelegde verplichting, nogmaals nadrukkelijk te gelasteD, om bij bet werpen van brieven of andere stukken in de daarvoor bestemde bussen aan de huizen der ingezetenen steeds te schellen, tenzij de bewoner schriftelijk verzocht heeft het schellen na te laten. Onder Wouw is Dinsdagmorgen een huis met schuurtje en bakkeet geheel afgebrand. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat van den inboedel baast niets gered kon wor den. De bewoner is gezegend met veertien kinderen, doch gelukkig heeft niemand letsel bekomen. Hnis en inboedel zijn verzekerd. Uit den lessenaar van den conducteur op de Quakcmaat is te Dordrecht f 65 gestolen. De 18 jarige kellner, aan boord van die boot, zekere A. Th. B., van Gorinchem, heeft bekend dien diefstal gepleegd te hebben. Hij is gear resteerd. Het waarborgfonds van de bakker ij ten toonstelling, dezen zomer in Den Haag gehou den, blijkt geheel verbruikt te zijn, terwijl er bovendien nog een tekort van f 500 gecon stateerd is. Dit tekort zou gedekt wordeB, voor f 300 door do commissieleden en de ove rige f 200 door de gesalarieerde functionarissen Van Etten en Schamp. Te Wintraek (L.j bij Sittard was men K-atfirdsgmidda# hwg mt bet plaatsen van oea zoogeoaamden toren tot het verrichten van steenkolenboringen, toen het bovendeel, waarop zich drie werklieden bevonden, eens klaps omkantelde eQ allen naar beneden stortten. Een der arbeiders, een 25 jarige jonge man uit Munstergeleen, werd door den val zoodanig gekneusd, dat hij Zondagochtend, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, over leed. De beide anderen zijn met den schrik vrijgekomen. Het gemeentebestuur van Antwerpen heeft de plannen der regeeriug tot verlegging van de vestingwerken en opruiming der oude goedgekeurd. De justitie te Gent heeft een man aan gehouden, die verdacht wordt betrokken te zijn by den moord op een alleen wonende ver mogende dame, wier effecten geBtolen zijn. Eenige getuigen hebben hem beslist herkend. Ook zijn schoenen passen in de maat der op het terrein opgenomen voetstappen. In een der Parijsche kerken werd een kerkekuecht getroffen door een onaangename lucht in de nabyheid van een der deuren. De oorzaak daarvan zoekende, vond hg een pak, dat een vreeseiyken stank verspreidde. Hij riep de politie, die het pak opende en er het lijkje in vond van een kind van eenige maanden. Een dor bedelaars, die steeds bij de Parijsche kerken staan, meent zich te herinneren, daar ter plaatse een welgekleede dame te hebben gezien, die hevig ontroerd was. Nog treuriger voorval had in een andere katholieke kerk aldaar plaats. Ter gelegenheid van de Sainte-Catherine was een feest georga niseerd voor de kinderen, tot de parochie be- hoorend, en daar werd ook een tooverlantaarn vertoond. De toestel viel om en een bran dende petroleumlamp brak, waardoor een kleine ontploffing ontstond en eeu vlam opsloeg. De kinderen liepen luid gillend weg. Een dertigtal kinderen werden in het gedrang meer of minder ernstig gewond. Een meisje werd doodgedrukt. De brand was spoedig geblucht. De aan den drank verslaafde werkman Deblander te Parijs, die, door ijverzucht jegens zijne vrouw gedreveD, in den nacht van 19 op 20 Augustus zijne beide dochter ij es van vier en zes jaar worgde en onder Montreuil in de Vestinggracht wierp, is deswege Dinsdag ter dood veroordeeld.Hij is nog geen dertig jaar oud. Onder den naam Le Wilhelmine wordt te Parijs een nieuwe lekkernij in den handel gebracht, bestaande uit een abrikoos bedekt met een laag chocolade en met amandelen. Het eerste standbeeld voor Gladstone zal te Blackburn verryzeneen marmeren beeld, ter hoogte van 10 Eng. voet. Men herinnert zich hoe vóór eenige maan den de vroegere hertogin van Sutherland van hare juweelen werd beroofd, toen zij van Pa rijs naar Brnssel reisde. Thans is te Londen een man aangehouden, die nog een gedeelte der sieraden bij zich had. Een man, die van medeplichtigheid wordt verdacht, ontkent zoo stellig mogelijk. De tegenwoordig vaak voorkomende uit wijzingen van Nederlanders uit Duitschland berasten hoofdzakelijk zoo beweert ten minste de burgemeester van Gronau op het niet voldoen aan den militieplicht. Bij ge mengde huwelyken volgen de kinderen de nationaliteit van den vader en zoo kwamen er in een kwartaal 48 pet geboorten van Neder landers voor. Daar nu de geboren Nederlanders noch daar noch in Nederland tot de militie worden toe gelaten, zoo komt het niet zelden voor, dat da kinderen uit een echtverbintenis, waar de vader Nederlander is en zijn zuster is de vrouw van een Duitscher, dat de eene neef door ge boorte vrij van dienst is, terwijl de andere dienen moet. Om deze ongelijkheid en onrechtvaardigheid, waardoor zich het Duitsche gedeelte benadeeld acht,, tegemoet te komen, is in het algemeen bevolen, dat alle buitenlanders, niet alleen de Nederlanders, moeten bewijzen, dat zij ergens aan den militieplicbt hebben voldaan en wanneer zij dat niet kunnen, in Pruisen willen blijven wonen en hun 31e levensjaar nog niet bebben overschredenPruisisch onderdaan moeten worden. De hier bedoelde personen bekomen een aanschrijving van de politie om binnen 4 of 6 weken, dit hangt van omstandigheden af, het bewijs te leveren, dat zy hun militieplicht hebben volbracht, daar anders een uitwijzing volgt. In geen stad van het beschaafde Europa schijnt de onveiligheid zoo groot te zijn als in de buurt van Keulen. Telkens hoort men daar van nachtelijke aanrandingen in de buitenwijken en in de omstreken. Thans is in de voorstad Lindenthal weer een man gevonden met ver brij zelden schedel. Te Bocholt heeft een wegenB dronken schap opgesloten arbeider in zijn cel zijn bed in brand gestoken, zoodat. hij zelf bgna om het leven kwam door den bevigen rook. Prins T.odewijk van Battenberg, bevel hebber van bet oorlogsschip Majestic, beeft zicb te Gibraltar door een val gekwetst. Te Perosa Argentina, een plaatsje 32 kilo meter van Turijn gelegen, waren al de hooge geestelijken der provincie Zondag byeen tot het inwyden van een nieuw college, toen op, eena de groote zaal, waar de plechtigheid plaats, bad instortte. Een bisschop werd ge dood en twee anderen werden, evenals vele andere personeD, zwaar gekwetst. Uit Tripoli wordt de overvalling van een karavaan gemeld. 460 beladen kameelen vielen in handen van de roovers. Van de begeleiders werden er 20 gedood. De oorlog op Cuba beeft nog eenige offers gceischt. In een magazijn, waar overgebleven munitie werd bewaard, ontstond een ontploffing, waarbij 40 mensohen werden gedood. In Amerika beeft een sneeuwstorm ge woed, zoo hevig als men in jaren niet beleefde. Op de klist van Washington tot Boston is tot diep in bet binnenland en bij Pittsburg, bet verkeer gestremd. Men spreekt van het verlies van 30 schepen. By Boston zijn 12 personen verdronken. In latere berichten wordt bet aantal omge komenen op ruim 100 gesteld. Ook New-York ia Maandag door dezen sneeuw storm geteisterd. De gemeenschap met ver scheidene plaatsen in den omtrek was verbroken; de treinen hadden veel vertraging, kerken en parken waren verlateD, en men zegt dat de toestand deed denken aan den grooten storm van het jaar '88. Verknopingen enz. Te V e e r e zyn Dinsdag namiddag, op den Kampveer8chen toren, ten overstaan van notaris C. J, flnvers, verkocht de navolgende panden en erven, gelegen binnen die gemeente, en wel voor de daarachter genoemde sommen en daarbij vermelde personen Een huis en erf met tuin, aan de Oliemolen straat, gemerkt wijk A no. 26, sectie A no. 1106, groot 90 cent.een huis en erf met tuin, daarnevens, gemerkt wijk A no. 25, kad. sectie A no. 275, groot 1 a. 12 cent., en een huis en erf met achterhuis en tuin, eveneens gemerkt wyk A no. 24, kad. sectie A nos. 1047 en 1048, groot 1 a. 8 cent. Deze drie, gecombineerd, voor f 222 aan W. Dekker. Een boomgaard oi moestuin, aan de Stad huisstraat, kad. sectie A. uo. 615, groot 8 a. 8 cent., voor f 300 aan denzeii'de. Een huis en erf met moestuin, aan de Ka- pellestraat, hoek Olicmolenstraat, kad. sectie A nos. 1107 en 1108, groot 4 a. 86 cent-, voor f 640 aan A. P. Wouterz. Een huis en erf met tuin, benevens pakhuis, aan de Pieterstraat wijk A no. 35/36, kad. sectie A no. 1049 en gedeelten van nos. 1050,838 en 924, groot 4 a. 2 cent., voor f 530 aan C. Maas. Een huis en erf, aan de Baljuwstraat, ge merkt wyk A no 60, kad. sectie A no 1171, groot 47 cent., voor f 170 aan J. Maasen Een huis en erf met moestuin, aan de Wa- genaarstraat, kad. sectie A no 1238 ged., groot 3 a. 13 cent. voor f 223 aan H. Wouters. Behalve laatstgenoemde, wiens woonplaats te Middelburg is, wonen alle koopers te Veere. Te Zout eland e ia heden middag, in de herberg van Van Vlaanderen, t«u overstaan van den notaris D. Wisboom Verstegen,verkocht: a. een perceel bouwland aldaar, aan den Molenweg, groot 31 a., 40 cent., voor f 403, aan K. Slimmen; b. een perceel bouwland, eveneens aan den Molenweg, groot 40 a., 30 c., aan J. Theune voor f 553. Beide koopers wonen te Middelburg, Amsterdam. Het Openbaar Ministerie by de rechtbank alhier eischte heden tegen J. S., voormalig bediende bij den kunsthandelaar Preyer, wegens oplichting van een schilderij van Jaap Maris, tea nadeele van mevrouw Brugman alhier, twee jaren gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. 's Cravenhage. Tweede Kamer. Bij de heden voortgezette algemeene beschouwin gen over de staafcsbegrooting betoogde de heer Vermeulen, dat de bedenkelyke financieele toe stand en de achteruitgang der nationale wel vaart niet toelaten kostbare maatscbappelyke hervormingen, zooals die in hit regeerings- programma zijn toegezegd. Allereerst moet dus verbetering gebracht worden in den financieelen toestand door be zuiniging en dienen maatregelen te worden genomen tot verhooging der volkswelvaart-, waartoe in de eerste plaats behoort loslating van het vryhandelstelsstelsel. De heer Vermeulen concludeerde dat de uitvoering van het toegezegde sociaal program ma most leiden tot den financieelen ondergang van ons land. De heer Jansen, afgevaardigde van Tilburg, verdedigde het verleenen van subaidiën door gemeenten voor militie-vrijwilligers, wat de heer Van Gilse, na zyne sympathie betuigd te hebben met het sociaal programma der regeering, afkeurt als een ongeoorloofde wetsontduiking. De heer Malefijt bepleitte verzekering van arbeiders tegen ziekte, de heer De Klerk die tegen invaliditeit, verder regeling van loon en werktijden in bestekken. De heer Troelstra betoogde uitvoerig dat de politiek dezer regeering weinig of niets verschilt van de conservatieve politiek der vorige regeering. Er moet scheiding komen tusschen democratische en conservatieve ele menten. Verder drong hy aan op volledige invoering van persoonlijken dienstplicht, onteigenings- recht voor de gemeenten, regeling van het pachtcontract, verhooging van het successie recht, verlaging van tractemen ten, anti-militai risme en staatpensioneering van werkliedeD. Tot dusver had men slechts opportunistisch gescharrel. Maar nu moet eerlijk en flink een vooruitstrevende politiek gevolgd worden, over eenkomstig het programma der Liberale Unie en de beginselen, steeds door mr Goeman Bor- gesius gehuldigd. Spreker stelde een motie voor, waarin de Kamer in beginsel de wenschelijkheid van algemeen kies recht zal uitspreken, omdat daarvan alles af hangt voor een werkelijk democratische politiefc. Deze motie zal later behandeld worden. De heer Van Karnebeek waarschuwde tegen overdrijving in de sociale politiek, meer be- paaldelyk wat de werklieden-pensioneering be treft en de bepaling omtrent maximum arbeids- tijd en minimum loon. Hy beval echter verbetering aan van woning toestanden. De heer Mees achtte den financieelen toestand van het oogenblik niet zorgbarend, maar waar schuwde tegen financieele gevolgen van te sterke eiachen. Daartegen is onze financieele toestand niet bestand. De belastingen kunnen niet verhoogd worden; voorzichtigheid ia dus noodig. Ernstig zal naar bezuiniging moeten ge streefd worden, vooral op de hoofdstukken binnenlandsche zaken en waterstaat. De beer Van Raalte vroeg dringend wyzi- ging van artikel 243 der gemeentewet betrek- kelyk progressie bij directe heffingen. Morgen zal deze zijn rede voortzetten. Geslaagd voor het derde gedeelte van het examen voor eandidaat-notaria de heer D. van de Velde te Tholen. Le Mans. Bij bet afscheidsmaal, door de officieren van het vierde legercorps aan gene raal Mercier aangeboden, vergeleek deze den tegenwoordigen toestand van Frankrijk bij die van Byzantium, waar de intelleetueelen redekavelden over spitsvondigheden, terwijl de Turken de wallen forceerden. Het leger moet immer slagvaardig ziju. Zij, die ons thans beleedigen, zullen wellicht spoedig constateeren, dat wij hun werk der verwoeBting, blindelings ondernomen, hebben overleefd. Pretoria. Het aanbod van Hope Co. te Amsterdam betreffende de staatsleening zal waarschijnlijk worden aangenomen. Tamatave. (Madagascar). Hier zyn ver schillende gevallen van builenpest voorgekomen. (Wy herinneren dat dezer dagen teüelagoa- baai een schip aankwam, met een door de pest aangetast matroos. Toen de autoriteiten wei gerden het schip tot de haven toe te laten, zette het koers naar Madagascar. Waarschijn lijk dat daarin de verklaring van deze epidemie moet worden gezocht). Algemeen Overzicht. Wat de Fransche kamer mag hebben ge noopt, met zulk een overweldigende meerder heid de verklaringen van Dupuy goed te keuren? Die meerderheid is zoo groot, als gewooniyk slechts behaald wordt met motieB waar niets in staat. En toch moeten de verklaringen, welke in de motie worden goedgekeurd, wel wat betee- kend hebben, want de Senaat, die Zaterdagen Zondag op zijn achterste beenen stond, heeft zich neergelegd bij een kleine verduidelijking van de woorden, Maandag door Dupuy in de kamer gesproken. Wij kunnen noch de houding van de kamer, noch die van den Senaat begrijpen, en tot dusver hebben wy vergeefs in andere bladen naar een verklaring gezocht. Immers de regeeriug heeft erkend dat zij het recht had verdaging van het proces te gelasten, door tusschenkomBt van de officieren, aan wie de rol van het O. M. is toebedeeld. Maar zy weigert van haar wettig recht ge bruik te maken, omdat dit in stryd zou zijn met de zoogen. scheiding der machten. Ons lijkt dat vreemd, want als de wet der regeering een macht gaf, dan blijkt voldoende, dat de daaruit voortvloeiende rechten tot het uitvoerende gezag behooren. Maar het allervreemdste is dat wat de re geering tot tempering aanvoerdeals het hof van cassatie de stukken opvraagt, zal de re geering zieh niet daartegen verzetten. Zeker, dat is haar plicht want de wet iaat het hof toe alles te doen wat noodig is tot bet ontdekken van de waarheid in do zaak-Dreyfus. Maar juist daarom gaat het eigenlijk niet. Het gaat om het onrecht, dat Picquart wordt aangedaan, en het hof beeft zich met dit laatste niet te bemoeien. Indien de regeering nu gelijk geschied is, feitelijk het hof van cassatie aanspoort, om zijn bevoegdheid in zake Dreyfus te gebruiken als een dekman tel voor een stap, uitsluitend ten doel hebbende Picquart te beschermen tegen Zurlinden, dan wordt hier in ons oog een verwarring gesticht nog grootei dan de gevreesde confusions de pouvoir. Het hoogste rechterlijke college wordt aan gespoord tot een slinksche daad; en dat is altijd moeilijk te verdedigen. Heeft de Kamer dat niet gezien of niet willen zien? Wy weten bet niet en begrijpen van de kamer in het algemeen niets. Want de premier, die met zoo groote meerderheid huiswaarts ging, had eigenlgk met schande moeten worden weggejaagd, na de onthullingen, of wel na de berouwvolle bekentenissen van PoiDcaré en Barthou. Dezen bebben hun geweten ontlast. Maar Dupuy Hij, de premier vau 1894 en die van 1898, is gebleken onder veel verzwa- render omstandigheden schuldig te zijn, aan datgene waaraan Poincaré en Barthou zich schuldig verklaarden, d. w. z. aan het verzwij gen V8n de waarheid, waar dat in het belang van het recht noodig was. Dupuy heeft reeds vóór byna 4 jaren Lebrun Renault gevraagd naar de bekentenissen van Dreyfus, en toen niets van een bekentenis ver nomen. En toch heeft hij alles laten gaan. Hy heeft toegelaten, dat deze niet bestaande bekentenissen, als een wapen tegen Dreyfus, als een middel tegen de revisie werden gebruikt. Ja hy heeft toegelaten, dat de kamer den Ten Juli besloot de op die bekentenissen ge baseerde rede van Cavaignac te doen aan plakken En dat alles heeft Dupuy geduldig aange hoord, zonder een woord van instemming of bevestiging, zonder iets waaruit bleek, dat hij iets gevoelde van het berouw, dat Poincaré heeft gedrongen tot spreken. En toch is Dupuy het meest schuldige. In de eerste plaats omdat hij premier was ge weest en alzoo een bijzondere verantwoorde lijkheid droeg, maar ook omdat hy zelf de man was die Lebrun-Renault had gesproken. Bijna even erg schijnt ons het gedrag van Barthou. Deze behoorde tot het kabinet-Móline in de dagen dat Cavaignac tweemaal over deze bekentenissen interpelleerde (13 en 22 Jan.'98) en hij heeft toegelaten, dat generaal Mercier alles deed, wat kon strekken om de buiten wereld aan het bestaan van die bekentenissen te doen gelooven. Erg was deze zaak ook voor Cavaignac, die maar niet begrijpen wil, hoe vreeselijk by ge compromitteerd is, en zieh nu ten tweede male bloot stelde aan een moreele uitwerping. Hij toch was niet alleen de man van de valscbe stukken, by is nu ook de man van de valsche bekentenissen. Die ten minste hadden door hem in de bovenbedoelde interpellaties en de rede van 7 Juli een officieel karakter gekregen. Eu nu beriep hij zich in de kamer op Dupuy. Deze bad hem verteld, van Lebrun Renault te wote», dat Dreyfus bekend had. Laat hij hier op do tribune eens herhalen wat hy mij in een particulier gesprek mede deelde, zoo voegde Cavaignac er bij. Wel neen, zoo riep Poincaré hem toe, hij zeide u geen verklaring van Lebrun-Renault te hebben ontvangen. En Dupuy, de mau om wiens woorden dit twistgesprek werd gevoerd, deed alsof het hem niet aanging, en zweeg. Voor Cavaignac was dit zwijgen niet prettig. Maar voor Dupuy zelf? Wat treurig toch, alweer zoo'n reputatie te zien zinken. Is het wonder, dat de Figaro schrijft: Toen ik Poincaré hoorde spreken, was het mij alsof ik een gezwel zag opengaan. Ook de andere bladen zijn niet tevreden, en de stemming der pers rechtvaardigt wel een beetje het hoofdje, door het H. v.A. gebruikt „Verpletterende nederlaag der Dreyfusards". Wat overdreven; maar toch is er jubel bij de anti-Dreyfus pers, woede bij de tegenpartij en half verborgen teleurstelling by de gematigden. De meeste bladen meenen dat de regeering de verantwoordelijkheid van zich afschuift op het hof vau cassatie. „Men kan niet zeggen dat dit stelsel, om do verantwoordelijkheid van zich af te schuiven op het Hof van Cassatie, heel dapper is, maar men heeft al zeer lang bij de regeeriDg de gewoonte verloren om dapper te zijn", zoo oordeelt Cornély, de clericaal-monarchale hoofd redacteur van de Figaro. Eenigszins in denzelfden geest maar stouter uit zich de Rappel„In den eigenlijken zin, is er geen Regeering, geen Kamer meer, want daar waar geen gevoel van verantwoordelijk heid is, waar geen moed, geen oprechtheid is, zyn geen mannen daar is niets." Naschrift. De beteekenis van de verkla ring van de regeering wordt ons nog veel duisterder door een mededeeling in de Petit Bleu. Volgens dit blad is Massabuau naar den minister van justitie geweest, om te vragen of het hof van cassatie het dossier-Picquart mag opvragen en houden tot na den 12en December. Het antwoord luidde ontkennend als bet hof het dossier krijgt, moet het dit intijds terug geven, opdat de militaire justitie haar gang kunne gaan. En bijna op hetzelfde oogenblik verklaarde Dupuy in den Senaat, dat de bevoegdheid van het hof onbeperkt is Beknopte Mededeelingen. Naar de Aurore mededeelt, zal het hof van cassatie rechter Bertulus op diens verzoek hooren over de betrekkingen tusschen Henry en Esterhazy. Bertulus wil het hof een plaats aanwijzen, waar het een brief in beslag kan nem?n, die afdoende inlichtingen geeft omtrent de financieele betrekkingen tusschen de beide officieren. De opvolging in Luxemburg en hot regent schap, werden tot dusver beheerscht door de familieverdragen van 1783, steunende op de Mutschirung van 1255. Nu deze familieverdragen feitelijk vervallen zyn door het uitsterven van de Ottonische linie in 1890, meenen enkelen dat men geen grondslag heeft. Tenminste volgens de Petit Bleu wordt gesproken van een wet, om zoo noodig in het regentschap te voorzien. De groothertog is nu ruim 82 jaar en hoeft een paar aanvallen van beroerte gehad. Ons dunkt dit logisch, want het Erbverein van 1783 had alleen tot doel de betrekkingen tusschen de verschillende Nassausche takken te regelen. Uit de Temps zien wij echter, dat de regee ring heeft bekend gemaakt, dat de grondwet het Erbverein uit de vorige eeuw heeft erkend, en dat de zaak van de opvolging dus vol doende geregeld is. Nog steeds hoort men niets definitiefs over de bijeenroepfng van den Rijksdag. Wel wordt er gesproken over de te verwachten voorstellen tot verhooging van het vredeseffec- tief, in te gaan met 1 October 1899. Do regeering zou zich daarbij beroepen op gelijk soortige maatregelen in de aangrenzende landen, en op de ervaring in den Spaanscb- Amerikaanschen oorlog, welke leerde hoe nood lottig de gevolgen zijn als men niet behoorlijk is voorbereid. De Italiaansche kamer is in haar adres van antwoord op de troonrede een weinig afgeweken van het gebruik. Zij toch heeft aangedrongen op de noodzakeiykheid, dat de koninklijke genade zich uitstrekke over de door de militaire rechtbanken veroordeelden. De desbetreffende paragraaf zou in overeen stemming met den premier, generaal Pelloux, in het adres zijn opgenomen. Een gedeelte van de Duitsche Oosten rijkers, vooral de volkspartij, zou voornemens zyn de volgende week de obstructie te her vatten. De andere fracties hebben echter geweigerd daaraan mede te doen, ten minste onder den schandelijken vorm van verleden jaar. Vrydag worden in Oostenrijk 4500 on derscheidingen verdeeld.

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2