LAATSTE BERICHTEN buitSïlSE tekort betalen, dat door allen opgebracht moest worden. Burg. en weth. hadden voorgesteld het bc- noodigde te vinden door den hoofdelijken om slag ietB te verhoogen. Volgens de verordening op de plaatselijke belasting naar het inkomen te Maastricht krijgt men 5 pet. korting, wanneer men zijn aanslag binnen 30 dagen na de dagteekening van het aanslagbiljet ten volle betaalt. Te Amsterdam moet, in verband met de jongste aanrandingen, gearresteerd zijn een dertigjarig werkman. Alen vond bij hom een pruik, volgens zeggen van zijne familie afkom stig van een kaalhoofdigen broer, en een paar messen. De meeste der verwonde meisjeB konden niet zeggen dat hij de dader was. Alleen Cato lïeilo, die nu zooveel beter is dat zij kon ver hoord worden, moet zoo luidt het zeer vage bericht wel geneigd zijn haren aanrander in hem te herkennen. En de voerman, die op de Nicolaas Witsenkade den dader heeft zien wegloopen, zegt, dat hij althans eenzelfde soort pet droeg als deze. Overigens zijn er geen betrouwbare aanwijzingen. Zaterdagavond is de politie aldaar weder een paar uur dupe geweest van een löjarig nest, dat zich zelve de kleederen had stukgeknipt en toen beweerd dat zij was aangerand. Zij had, na het verlaten van haar dienst, te lang op straat gezworven en nu maar, ter verklaring van het oponthoud, een „aanranding" verzonnen. Te Dordrecht heerselit de typhus in ern stige mate. Te Tilburg hadden Zondag avond ernstige vechtpartijen plaats. Een persoon kreeg een schot in bet gelaat. Toen te Rijp een jongen met pijl en boog speelde, raakte een pijl een der makkers in het oog. De knaap zal zijn oog kwijt zijn. Een hoogbejaarde man viel op het Booze Meer ondor Broek in Waterland uit zijn schuitje en verdronk. Te Ulï'elte kwam een vierjarig meisje te dicht bij de kachel, waardoor haar kleertjes vlam vatten en het kind verschrikkelijke brandwonden bekwam. Het is aan de gevolgen overleden. Te Amsterdam is een glazen- wasscher, die aan 't glijden was en zich aan niets kon vasthouden, in de Kal verstraat vau een dak gesprongen. Hij bleef op straat lig gen en werd per brancard naar het gasthuis vervoerd, waar bleek dat hij er nog al goed afgekomen was. De doofstomme wielrijder Sutherland Rooyaards heeft uit Port-Saïd aan den direc teur der doofstommen-inrichting Door Liefde Saamgebracht te Amsterdam een bericht ge zonden waaruit blijkt, dat hij gezond en wel op reis naar het vaderland is aan boord van het stoomschip Prins Hendrik. Te Utrecht is een slager aan miltvuur overleden. Hij heeft zich denkelijk bij hel slachten van een koe, die aan miltvuur lijdend was, geïnfecteerd. Hij had nl. een wondje aan de hand. Voor de betrekking van gemeente-archi tect in Baarderadeel, waaraan een salaris van 400 verbonden is, meldden zich meer dan 60 sollicitanten aan. De Ned. Bakkerscourant waarschuwt te gen het gebruik van een nieuwen naamdien men voor Margarine heeft uitgevonden. „Fa- brieksboter" biedt men tegenwoordig aan. Den laatsten tijd was er in België veel te doen over een ernstig geval van handel iD blanke slavinnen. Een Fransche vrouw had Belgische meisjes naar Londen gelokt en naar Zuid-Afrika doen vervoereD. De zaak kwam uit, toen nog een paar slachtoffers te redden vielen, en de Fram;aise weid gevangen genomen. Maar nu doet zich een zeer duister incident voor. De Engelsche justitie had een der nog tijdig aan haar ouders weergegeven meisjes als getuige naar Londen ontboden. Aan deze op roeping zou gevolg worden gegeven. Het meisje ging van Brussel naar AntwerpeD, om zich daar op de boot naar Londen in te schepen. Maar sedert heeft men niets van haar gehoord. Tot de vele gissingen behoort deze, dat men getracht heeft zich van deze wat heel lastige getuige te ontdoen. Welken invloed deze ver dwijning op het proces zal hebben, moet blijken. Prinses Louise van België, van wie vóór eenigen tijd zoo veel gesproken werd, is sedert kort naar een sanatorium te Purkusdorf over gebracht. Te Brussel heeft een voornaam industrieel, tovens lid der kamer, zijn betalingen gestaakt. Vooral vele kleine kooplieden moeten door deze zaak groote schade lijden, terwijl ook het personeel veel te kort komt aan provisie, welke sedert drie jaar niet was uitbetaald. Wij hebben melding gemaakt van de arrestatie van mevr. Bianchini, de echtgenoote van den Parijschen decoratieschilder. Thans blijkt dat baar maD, die door haar vergiftigd zou zijn, zoo stellig mogelijk volhoudt dat zijn vrouw onschuldig is. Bij Flóchinelle is de locomotief van een mijn gesprongen drie werklieden en een meisje zijn ernstig gewond. Terwijl men Vrijdag te Miraumont, in bet Fransche departement Somme, op het punt stond een plotseling overleden jong meisje te begraven, kreeg de geestelijke, die in de kerk wachtte, bericht, dat de oudste koorzanger op weg naar de kerk plotseling dood was neer gevallen. Kort daarop, toen men de kerk verliet, geschiedde hetzelfde met een tweeden zanger. Bovendien was tijdens de mis op schudding verwekt door brandgeroep en het bleek dat een huis was verwoest en twee kinderen van twee en vijfjaar in de vlammen waren omgekomen. Te Troyes heeft een slagersknecht om een weddenschap een pond mosterd opgegeten, zonder een gezicht te vertrekken. De -trommels, die indertijd gediend heb ben om de oorlogsvergoeding van 5 milliards naar Duitschland te vervoeren, zijn te Parijs geveild. Zij brachten 29 frs. op. Het opperste gerechtshof in Spanje heeft aan de koningin-regentes een betwistte erfenis van 3 miljoen pes. toegekend. Deze som was haar nagelaten door een kinderlooeen grijsaard Soler. Men zegt dat deze een buitenechtelijke zoon was van Ferdinand VII en dus een oud oom van koning Alfons. De pogingen om spoortreinen te doen verongelukken, houden in Engeland aan Zon dag werd bij Plymouth weer een aanslag ont dekt. Ook op een ander Engelsch oorlogsschip, de Prince George, is do bemanning muitziek. Evenals op de Majestic werden de snolvuur- kanouuet) onbruikbaar gemaakt. Te Stierum, even over de grenzen in Pruisen, was een tijdelijk daar werkende per soon uit Driel uitgegaan met 60 mark in zijn zak en daar in aanraking gekomen met een persoon, die hom waarschijnlijk van het leven heeft beroofd. Zijn lijk is ten minste daar in de rivier gevonden. De zaak is in handen der justitie. Een te Berlijn vertoevend Amerikaan liet zich in een vroolijke stemming aan een open tafel wat vrij uit over den keizer. Een der gasten liep terstond naar de politie en de Ame rikaan werd gevangen genomen. Men heeft de diplomatie te hulp geroepen. Zondagavond werden te Patras een tweetal schokken van aardbeving waargenomen. Bijzonderheden zijn nog niet bekend. Te Livorno is groote ont3ieltenis gewekt doordien op klaarlichten dag een brigadier van de politie op straat is doodgestoken. De dader is nog niet bekend. Te Bern heerscht eene zorgwekkende typhus-epidemie. Zaterdag waren er honderd lijders aangegeven, en vele patiënten zijn over leden. De oorzaak moet liggen in het drink water. Uit het Zuiden en het Westen van ons werelddeel komen berichten over den storm der jongste dagen. De ongevallen zijn talloos, zoowel te Genua, op het meer van Lugano en op de Fransche en Engelsche kust. Maar groote rampen schijnen uitgebleven. Goes. De zaak van het voor de consumptie minder geschikte paardenvleesch, welks ge bruik eenige personen ziek deed worden, zal Maandag voor het kantongerecht worden be handeld. Tegen dien dag is de verkoopster gedag vaard. *s Cravenhage. Tweede Kamer. In de heden gehouden zitting is ingekomen eene dankbetuiging van den keizer van Oosten rijk voor de sympathie, door do Kamer be toond wegens den moord op de keizerin. Goedgekeurd zijn de wetsontwerpen tot aan leg van den spoorweg KalisatBanjoewangi, betrekkelijk het uitvoerrecht van tin in Indië, en tot verlenging van het contract met de Handelmaatschappij. Verder zijn goedgekeurd de overeenkomst met Duitschland betreffende de uitoefening der geneeskunde in de grensgemeenten de wijzi ging van het wetboek voor gemengde recht spraak in Egypte, het verdrag tot onder houd der electrische kabels tusschen Neder land en Engeland, benevens eenige aanvullings- begrootingen. Het algemeen debat over de staatsbegrooting voor 1899 is begonnen. De heer Brummelkamp hield eene vader landslievende beschouwing over de goede ver houding tusschen Kroon en Natie ouder het constitutioneele koningschap. De heer Van Kempen ontwikkelde bezwaren tegen den fioancieelen toestand. Hij wil geen nieuwe lasten binnenslands, maar zoo noodig verhooging van invoerrechten. De heer Kerdijk erkende de werkkracht en den ijver der regeering en spoorde haar aan tot ernstige krachtsinspanning, speciaal daarbij lettende op de armenwet, den leerplicht, het woningvraagstuk en het arbeidscontract. Eene regeling van een en ander is dringend noodig, even als verzekeriug tegen invaliditeit en bepalingen omtrent loon en arbeidsduur in bestekken. Voorts behandelde hij eenige speciale punten. Amsterdam. De losse werkman, Maandag gearresteerd in verband met de aanrandingen men zie Verschillende berichten is naar het huis van bewaring overgebracht en gesteld ter beschikking van den rechtercommissaris. Algemeen Overzicht. De vredesonderhandelingen loopen ten einde. De Spaansche gevolmachtigden hebben de voorwaarden aanvaard, en de Philippijnenmet den Solo-archipel aan de Vereenigde staten af gestaan, waartegenover Spanje een schadever goeding van 20 miljoen dollars zal ontvangen. In dit laatste ziet een deel der Spaansche pers een nieuwe vernedering, en zij driDgt er reeds op aan, Amerika zijn geld te laten. Spaansche trots! Maar toch wat erg misplaatst voor een land, dat zijn schuldeischers iu den vreemde en zijn soldaten en ambtenaren niet kan be talen Dat de Solo-archipel thans ook aan Amerika komt, zal velen verbazen. Men had tot heden nog zoo weinig gehoord van plannen om dezen archipel, welke tusschen de Philippynen en Ned. Indië ligt, op te eischen. Maar het blijkt dat de Amerikanen zich hebben laten lijden, minder door de zucht deze eilanden te bezitten, dan wel door de vrees dat anders Duitschland er zich daar zou nes telen. En nu zouden ook de Carolinen door de Vereenigde Staten worden gekocht. Juist de archipel, waarop Duitschland al lang een goed oogje heeft, zoo zelfs dat het 12 jaar geleden bijna tot een oorlog was gekomen. In Amerika neemt de ontevredenheid over deze uitbreiding van gebied toe, vooral onder de republikeinen. Eu het schijnt Mac Kinley moeite te kosten, de invloedrijke leden zijner partij van hun verzet af te brengen. Waarschijnlijk zal men reeds Zaterdag meer van de zaak hooren, wijl Mac Kinley dien dag een boodschap aan h9t congres zal zenden. Maar anders komt het tor sprake bij de be handeling van voorstellen tot regeling van het bestuur der nieuw verworven streken, De daartoe benoemde commissie tot re geling van de verhouding tusschen de Ver eenigde Staten en dc onlangs iugelijfde eilan dengroep Hawaiï heeft haar taak volbracht. Zij stelt voor Hawaiï tot een tentorium te maken, met een eigen wetgevende vergadering en een eigen gouverneur. De vertegenwoordigers van llawaiï in de Amerikaansche kamers zouden alleen een raadgevende stem hebben. Het stem recht zou worden toegekend aan de inboor lingen en aan de bewoners van Portugeesche afkomst; maar onthouden aan de Cbineezen en Japanneezen. De wet betreffende den invoer van vreemde arbeiders zou in Hawaiï van kracht zijn. Men beweert, dat de commissie op verzoek van Mac Kinley bij deze regeling tevens be doelde den grondslag aan te geveu voor den bestuursvorm in de andere „wingewesten." De vraag hoe het met de invoerrechten staat, is nog niet opgelost. Maar men betoogt dat het niet noodzakelijk is, tot toleenheid te be sluiten. In Europa zal dat deel der kwestie wel met groote belangstelling worden gevolgd, want bij de regeling van het handelsverkeer hebben allen, vooral Engeland, grootbelang. Vandaar dat men op wat liberaler opvatlingen zou willen rekenen, nu alles wordt gedaan om den band tusschen beide landen nauwer toe te halen. Zoo is er^nu sprake van, dat de vrijmetselaars in Virginië den prins van Wales zullen uit- noodigen het volgende jaar het eeuwfeest van Washington te komen bijwonen. Mac Kinley heeft zijn ingenomenheid met dit plan geuit. Omgekeerd rekent Chamberlain in 1*99 een aantal leden van het Amerikaansche kabinet in Engeland te zien. Of van de reis van den prins veel zal komen Ons dunkt dat hiertegen hetzelfde bezwaar bestaat, dat Koningin Victoria verleden jaar aanvoerde tegen een reis van den hertog en de hertogin van York naar Australië. De Koningin meende toen, dat het met het oog op haar hoogen leeftijd niet gewenscht was, dat haar kleinkinderen zoo ver gingen. En dat bezwaar zal zich nog veel sterker laten gevoelen ten opzichte van den kroonprins, die menschelijker wijze elk oogenblik kan worden geroepen de regeering te aanvaarden. De prins zal het daarom waarschijnlijk wel moeten doen met de herinnering aan zijn groote reis naar Indië. Uit deze kolonie zijn de laatste dagen weer ongunstige berichten gekomen. Alen herinnert zich den noodlottigen veldtocht van verleden jaar in de Tirah-vallei, tegen de Afridi's en andere onafhankelijke volksstam men. Nadat reeds meer was verteld, dat nieuwe onlusten dreigden, is thans een ernstige tijding ontvangen. De als gekke Mollah bekende geestdrijver heeft den strijd hervat. Hij noo- digde een inlandsch hoofd uit, hem te steunen en heeft daarop met 7000 man een aanval gedaan op Engelsche hulptroepen. Deze troepen, Swatis, zijn met vrij ernstige verliezen geslagen en werden door den Mollah achtervolgd. Engelsche troepen zijn opgerukt, maar men weet dat er daar heel wat mannetjes noodig zijn als het ernst wordt. Beknopte Medecieeiingen, De Freycinet heeft de bepalingen inge trokken, krachtens welke de officieren, die met de eerste nummers van de krijgsschool kwamen, als stagiaire aan den staf werden gedetacheerd. Koning Leopold gaat niet naar Londen, om overleg te plegen over het geschil betref fende den Congostaat. Daarvoor worden twee redenen gegeven, in de eerste plaats dat het niet noodig is, naar Londen te gaan, in de tweede plaats omdat 's Konings voetlijden hem de reis zou beletten. Den laatsten tijd werden pogingen aan gewend om de eenheid onder de Ieren te her stellen. Patrick White verzond de vorige maand een circulaire, waarin Redmond, Dillon en Healy werden uitgenoodigd vijf personen aan te wijzen, die samen zoudeu beraadslagen over deze eenheid. Redmond was aanstonds bereid, maar Dillon weigerde de vertegenwoor digers van Healy te ontmoeteD. Het gevolg van dit alles zou zijn, dat de gedane stappen leidden tot een vereeniging van Parnel listen en Dillonisten tegen Healy. Bij aankomst van keizer Wilhelm te Stuttgart waren aan het station opvallend veel voorzorgsmaatregelen genomen. Thans meldt de N. D. All. Z. dat dit geschiedde na beko men aanwijzingen van de Italiaansche regeering, die de aandacht had gevestigd op een naar Stuttgart vertrokken Italiaansch anarchist. Het plan bestaat den Bondsraad bevoegd te verklaren kennis te nemen van geschillen over de erfopvolging, ten einde de kwestie van Lippe te kunnen behandelen. De Spaansche kamers van koophandel hebben een algemeene vergadering gehouden en een uitgebreid programma van staatkundige hervormingen vastgesteld. Een commissie uit de kamer bood het adres aan de Regentes aan. Grootvorst Nicolaas zal den 18en Dec. met een groot gevolg Konstantinopel komen om te San Stefano de onthulling van een ge- denkteeken voor de in 1878 gesneuvelde Rus sische soldaten bij te wonen. De sultan had den grootvorst te gast genoodigd. Alaar deze dankte daarvoor. Bij de behandeling van een der moord- processen op Kandia is een verklaring voor gelezen van een Muzelman, inhoudende dat Edhem pacha den avond voor de moorden vele invloedrijke Muzelmannen by zich had genoo digd en toen had aangespoord alle Christenen uit den weg te ruimen. Hoewel de Mohammedanen op Kreta zich over het algemeen nog al voldaan toonen, en blijde over het vooruitzicht van rust, hebben toch velen het land verlatenmen schat het aantal deze emigranten wel op 10.000. De herovering van Soedan heeft nu reeds een gunstigen invloed op de Egyptische finan- tiën, die het jongste begrootingsjaar een rijk overschot hadden. Voor de Engelschen natuur lijk een reden om trotsch daarop te zijn en om de noodzakelijkheid van hun aanblijven te betoogen. De regeering heeft aan de schuldkas een groot plan voor openbare werken doen toe komen met een aanvrage van ruim 3 miljoen ■^ÜS> pd en wel 1 milj. voor de irrigatie aan den Bovennijl, 800.000 voor de Delta, 1.300.000 voor de spoorwegen, en 40.000 voor scholen en gevangenissen. De Amerikaansche minister van oorlog is het met een deel van het congres oneens over de legersterkte. Hij wil 100.000 man hebben, maar men meent dat, nu alles rustig is, men het wel met een 1/4 minder kan. De zaak-Picquarl. Het debat in de kamer. Onthullingen van oud-ministers. Betooging tegen Ca- vaignac. Overwinning der regeering. De reusachtige omvang, dien de protestbe weging in Frankrijk neemt, en de beteekeuis welke deze krijgt door de namen der deelne mers, is eigenlijk een ontzettend iets. Immers grondtoon er van is wantrouwen, wantrouwen in de bedoelingen vau de militaire justitie, dat is in den persoon van generaal Zurlinden en in de onafhankelijkheid en onbevooroor deeldheid van de leden van zijn krijgsraad. Op zich zelf zou zoo iets erg zijn in een land waar een leger als een noodzakelijk kwaad wordt beschouwd. Maar hoe ernstig is de toestand dan wel, als dat gevoel van wantrou wen opkomt bij het beste deel van het Fran sche volk, dat het leger afwisselend als een troetelkind en als een nationaal ideaal be schouwt. En nu is dat wantrouwen uitgesproken in het parlement, niet door de sanspatriesmaar door mannen als Poincaré en zelfs door Bar- thou, die een maand geleden zoo ijverig me dewerkte, om het vorige kabinet over de Dreyfus zaak to doen vallen. Moer dan eon zedelijken indruk hebben deze uitingen echter niet gehad. De regeering heeft geweigerd de behandeling der zaakPicquart te v e r d a g e n, en de kamer heeft dit beginsel van scheiding der machten goedgekeurd met 437 tegen 79 stemmen. Van een principieel standpunt is daarvoor veel te zeggen. Alleen, de regeering of liever de minis ter van oorloghad moeten voorkomen, dat geschiedde, wat nu gebeurd is. Gelukkig dat de regeering ten minste den weg wees, waar langs het mogelijk is recht te verkrijgen. Als bet bof van cassatie bet dossier-Picquart opeischt, zal de regeering zich niet daar tegen verzetten. Deze vingerwijzing wordt als een zeer duidelijke opgevatals het hof de stukken vraagt, dan k a n de krijgsraad niet voortgaan. Maar laten wij eerst het verloop der zittiDg schetsen. Er waren twee interpellaties. Ch. Bos wilde interpelleeren over het feit, dat Picquart naar den krijgsraad was verwezen vóór het hof van cassatie uitspraak heeft gedaan over de revisie. Massabuau wilde de noodzakelijkheid aantoonen, dat de krijgsraad in volle vrijheid over Pic quart oordeelde, opdat deze zaak een oplossing krijge en het hof van cassatie voorlichting vinde bij de behandeling dier zaak voor den krijgsraad. Bos stelde in het licht dat men in de zaak- Dreyfus aanvankelijk te goeder trouw was, maar niet in de zaak-Picquart. Hij herinnerde hoe deze aanving met het optreden van gene raal Gonse, die Picquart naar Tunis zond. Hij volgde de geheele verdere ontwikkeling dezer zaak, en vroeg ten slotte waarom De Freycinet zich niet had verzet tegen de bijeenroeping van den krijgsraad tegen 12 December. Dat was recht geweest, gelijk spr. uit de wet aantoonde. Verder viel hij Zurlinden aan, die zijn woord heeft gebroken, door als voorstander der revisie in het kabinet te komen, en, toen hij eenmaal minister was, zich tegen de revisie te kanten. Eindelijk betoogde hij, dat het land behoefte heeft aan rust, en die komt niet, nu men de verontwaardiging van tienduizenden opwekt. Hij eindigde met de verdaging van den krijgs raad te vragen. Daarop had Massabuau (antisemiet) het woord. Hij betoogde dat De Freycinet niet mag ingrijpen. Groot geraas ontstond, toen bij zeide dat de linkerzijde een veroordeeling van Picquart vreesde. Hij beweerde verder, dat de regeering de beslissingen der justitie heeft te eerbiedigen en dat de krijgsraad boven verdenking is. Het land zal zich aan de beslissing der justitie onderwerpen. Nog eenigen tgd ging de spreker voort, maar hij moest zwijgen, toen hij over den invloed der haute banque sprak. Millerand betoogde daarop de noodzakelijk heid dat de krijgsraad de beslissing van het hof afwacht. Dit te gelasten is geen verwar ring van machteD. De minister van oorlog is de chef van generaal Zurlinden. Verder waar schuwde hij tegen een mogelijke tegenspraak tusschen de beslissing van beide college's. Als de krijgsraad voortgaat, is een conflict mogelijk, en dat moet het parlement vermijden. Cassagnac ontkende daarna, dat eenig verband tusschen beide zaken bestaat, en meende dat de regeering niet mocht toestaan dat de krijgs raad bespot wordt. Daarop kwam Poincaré op. Hij betoogde allereerst, dat voor enkelen zwijgen een zwak heid zou zijn, en dat men het leger niet mocht verwarren met zekere onvoorzichtige personen. Men moet zoo spoedig mogel ij k een einde maken aan demisbrui- ken der bureaux in het ministerie van oorlog. Hij zeide den krijgsraad niet te willen verdenken. Maar toch wilde hij niet verhelen, dat de vervolging van Picquart het karakter heeft van een wedervergelding. De volstrekte afzondering van Picquart is bovenmate ver lengd en andere schuldigen loopen vrij rond; éen trok over de grenzen. Maar die andere vervalschers worden niet vervolgd. De mi litaire iustitie meet dus mot twee maten. Dat is onrechtvaardig en die onrechtvaardigheid leidt tot ontevredenheid Er is in deze feiten iets dat de gemoederen in verzot doet komen, zelfs die van de kalmste lieden, vooral van hen die in 1894 met mij minister waren, zooals de heeren Bartbou, Delcassé en Leygues. Ik, die op het 0 ogen blik van do arrestatie van Dreyfus minister was, vernam dit feit eerst veer tien dagen later uit een krant. (Sensatie). Hier stond Barthou op om te verklaren dat hij, als oud-collega, dezo woorden moest be vestigen en dat hij het eens was met Poiu caré, die de waarheid sprak. Al die verval- schingen zijn verschrikkelijk. Daarop kwam Poincaré op het proces Drey fus. Het eenige bewijsstuk was het bordereau, en geen enkel minister, ook niet de proBident van den ministerraad, heeft iets van bekentenis sen aan Lebrun Renault gehoord. Cavaignac wierp daar tusschen, dat generaal Mercier de bekentenissen had ontvangen. Maar Poincaré zeide dat, als dit zoo is, Mer cier dit voor zijn mede-ministers heeft ver zwegen. Ook Dupuy, de toenmalige premier, had Lebrun Renault ondervraagd en deze heeft niet van oen bekentenis gesproken. Cavaignac wilde nu spreken, maar dat werd hem onmogelijk gemaakt door hetgejouw van de kamer. Alleen rechts hoorde men een stem Laat den man der valsche stukken aan het woord. Reeds wilde De Freycinet naar de tribune 'gaan, toen op geroep uit de Kamer Cavaignac toch het woord kreeg. Hij bevestigde dat Mercier van Lebrun Renault mededeeling van de bekentenissen had ontvangen en dat een rapport van Lebrun Renault bestaat. Kreten van wanneer FournièreAl weer een valsch stuk Eindelijk zeide Cavaignac, dat hij zijn dwaling toch had erkend door de valschheid van het stuk van Henry aan het licht te brengen. Maar het toenemend lawaai deed Cavaignac zwijgen. Eindelijk trad De Freycinet op. De vaste wil der regeering is licht te ontsteken, maar men mag niet vergeten dat de krijgsraad even wettig met de zaak-Picquart is belast, als het hof van cassatie met de zaak-Dreyfus. Vóór alles had de regeering de onafhankelijkheid van de justitie te eerbiedigen. Maar zij zou niet weigeren als het hof de stukken opvroeg. Millerand betoogde nogmaals, dat de kamer het recht heeft de regeering uit te noodigen den datum to veranderen. Anders komen er na het proces-Picquart weer nieuwe processen. Waarom zou verdaging gevaarlijk zijn Dupuy betoogde daarop, dat de zaak-Dreyfus op juridisch terrein moet blijven en weigerde een bevel tot verdaging te geveD, als in strijd met de scheiding der machten. „Hoewel ivij wellicht daartoe het recht hebben, zullen wij het niet gebruiken.Wij wenschengeen willekeur." Ribot viel daarop Dupuy bij ook hij wil scheiding der machten. Maar hij kwam op tegen de stelling, dat alleen de gouverneur van Parijs had te beslissen over de vraag welke datum geschikt is. Zóo mag men de verantwoordelijkheid der regeering niet verminderen. Hierna vroeg de kamer sluiting van het debat, waartoe werd overgegaan. Millerand vroeg den voorrang voor zijn motie, waarin werd aangedrongen op verdaging. Maar de kamer weigerde den voorrang met 411 tegen 87 stemmen. Met 437 tegen 73 stemmen werd daarop aangenomen een motie Dujardin, waarin de kamer de verklaringen der regeering goed keurt eu haar eerbied betuigt voor de schei ding der macht. Wat zal nu heden de senaat doen De groote meeting door de studenten belegd, gaf aanleiding tot betoogingen op straat, o. a., voor de gevangenis van Picquart. Een tegen- betooging werd verjaagd. Later werd de menigte uiteengedreven, en nog lang bloefhet bij de gevangenis woelig. Het antwoord van Dreyfus op het tele gram van zijn vrouw luidde: „Ik verheug mij met u allen. Mijn toestand is goed, zoowel uit physiek als moreel oogpunt." Onder het opschrift De Misdaad behelst de Petite République het volgende „Tavernier, kapiteinFoulon, oversteZur linden, generaalDe Freycinet, minister van oorlog, hebben op stukken, waarvan zij de valschheid kenden, kolonel Picquart aan den krijgsraad overgeleverd, door hem te beschul digen van misdrijven, waaraan zij wisten dat hij onschuldig was. Zij maken zich daardoor tot medeplichtigen en wrekers van de verraders en de falsarissen Esterhazy, Du Paty de Clam, Henry. (get.) Geraulfc Richard." Keizer Wilhelm heeft Von Schwarzkoppen doen ontbieden en hem ten eten gevraagd. HANDELSBERICHTEN. GraanmarKten enz. Vlissingen, 29 Nov. Boter f 1.25 k f 1.20. Eieren f 6.40 per 104 stuks. Goes, 29 Nov. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer niet ruim en de han del redelijk. Tarwe 25 cents lager. De prijzen waren als volgtJarige tarwe a f nieuwe tarwe 6.40 a ƒ6,80jarige rogge nieuwe rogge ƒ5.— a f 5.25; jarige wintergerst nieuwe wintergerst 4.80 a 5.20; nieuwe zomer- gerst 4.70 a 4.80; haver f—.— a paardenboonen 6.50 a 6.80; bruineboonen f 9.— a ƒ10.50; groene erwten 7.—a 8.75; koolzaad - a kanariezaad a f kroonerwten 7.— a 7.50. Boter 0.65, f 1.05 a f 0.90 per kilo. Eieren f 5.—, f 5.80 k f 5.40 per 104 stuks,

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2