BUITENLAND. BIJVOEGSEL VAN DE Maandag 28 November 1898, ao. 280. Middelburg 26 November. Behandeling van grasland. Waar mij in den laatsten tijd nog al eens vragen worden gedaan over eene doelmatige behandeling van grasland, acht ik het niet van belang ontbloot hierover het een en ander mede te deelen. De stiefmoederlijke behandeling, die de weiden vooral in bouwstreken ondervinden, is voor zeker ésn van de redenen, waarom de bouw- boer steeds over hare opbrengst klaagt. Even als bouwland vraagt ook de weide van tijd tot tijd om bemesting, bewerking en verple ging en al is het waar dat grasland niet zoo veel tijd en arbeid vordert als bouwland, eenige bemoeiing ermede is toch noodzakelijk. De behandeling hangt weer af van het doel, dat men beoogt. Dat land, hetwelk steeds ge hooid wordt, meer bemesting vordert dan het geen altijd beweid wordt, ligt voor de hand. Direkt wil ik er op wijzen, dat er veel tegen is om grasland altijd te hooienmen krijgt daardoor een veel te lossen bovengrond. Aanbeveling verdient het van tijd tot tijd eens runderen in de weide te laten. "Vooral eene beweiding met schapen is goed voor vast- trappen van den bodemin dat geval zorge men er echter voor, dat deze dieren de weide niet te kaal afeten. De bewerking hangt verder voor een groot deel af van de streek, waar men is. Overal waar de weiden door slooten zijn omgeven, diene men deze laatsten zoo nu en dan schoon te maken het daaruit verkregen slib worde later over de weide uitgespreid door de weide- egge of door de weide-sleep flink over het land verdeeld, is dit eene goede bemesting. Een uitdiepen der slooten is noodzakelijk voor goede afwatering, die even zoo goed noodig is voor grasland als voor bouwland 5 op alle laaggelegen plaatsen, waar veel over maat van water is, ziet men slechte grassen. Het land begint een zuur karakter te ver- toonen en om nn dit te verbeteren is in de eerste plaats noodig een goede afwateringis het land zoodoende goed drooggelegd, dan is eene bemestiDg met kalk uitstekend om 't zuur te binden. Zulke laaggelegen plaatsen vindt men in enkele deelen van Zeeland veel in de golvende weidevlaktenhoogten en laagten wisselen elkaar af en in de laagten treft men dan slechte grassen aan. Van veel belang is dan ook het gelijkmaken van zulke landerijen. Om deze bewerking goed te doen kan men als volgt te werk gaan: Steekt de bovenlaag der hoogere plaatsen éen tot anderhalf voet diep at en legt dezen grond ter zijdehandelt eveneens met de bovenlaag der laaggelegen plaatsen. Brengt daarna een deel van den ondergrond der hoog ten in de dalen, totdat het terrein vlak is geworden. Legt vervolgens de afgestoken plag gen weer boven op dezen gelijk gemaakten ondergrond en ge hebt een effen terrein. Om nu zulk land droog te leggen kan m^n nog op twee manieren handelen le bovengronds droogleggen door 't graven van greppels; 2e ondergronds door 't leggen van buizen (het z. g. draineeren). Het laatste stelsel wordt in 't Noorden van ons land veel toegepast, zoowel op weide- als bouwland. Als verdere werkzaamheden op grasland dienen genoemd te worden het verwijderen van de meest schadelijke onkruiden, als distels, paar destaarten e. a. Van tijd tot tijd diene men de distels nit te steken of uit te trekken; depaardestaarten op die manier te verwijderen gaat lastiger. Deze, ook wel hermoes of kwadenaard geheeten, komen vooral voor op natte en slechte gron den een goede afwatering en flinke bemesting zijn dan ook twee goede bestrijdingsmiddelen. Somtijds echter kan het zoo erg zijn, dat men gedwongen is het land te scheuren (d. w. z. om te ploegen)door alsdan eenige jaren te bebouwen, goed te bewerken en te bemesten, kan men de paardestaarten dan dikwijls meester worden. Een werkzaamheid, die eveneens niet mag veronachtzaamd worden, is bet uitspreiden der dierlijke uitwerpselen. Hierdoor voorkomt men het zich vormen dier dikke, groene gras- bossen in de weide, welke ontstaan op de plaatsen waar de excrementen werden neer gelegd en die een gras bevatten, dat door de dieren niet gegeten wordt. Opmerkelijk is hetgeen mij door meerdere landbouwers werd medegedeeld nl.: dat de bossen, ontstaan op rundernitwerp8elen. door de paarden wel wor den gebruikt en omgekeerd die, op paarden- excrementen ontstaan, door de runderen worden afgegeten. Beter is natuurlijk te zorgen dat zulks niet noodig ia en wel door zoo nu en dan eens dien mest uit te spreidenhierdoor verkrijgt men tevens eene bemesting. Over de bemesting van graslanden nu een volgenden keer. P. LEENHOUTS. Vooruitzichten voor jongelui, die in 1898 examen hebben gedaan bij de Maat schappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen te Utrecht. In den vorigen winter en zoo vervolgens tot den zomer toe heeft de bovengenaamde maatschappij tientallen jongelieden examens afgenomen voor surnumerair. Week aan week kon men in de bladen de resultaten dier examens lezen, doch wat men niet lezen kon was dithet was voor de jongelui precies hetzelfde of ze slaagden of zakten, want er was geene plaats aan de lijn of op de bureaux; de Maatschappij zat met honderd ambtenaren aan de centrale controle te Utrecht in baar maag, doordat de „bevriende" Eollandsche IJzeren Spoorweg Mij. geen samenwerking op de centrale controle met de Exploitatie Mij. meer verlangde. Honderd ambtenaren ouden en joDgen moesten dus over de lijn ver deeld worden, welker ambtenaren aantal vrij compleet was. Nu heeft de Staatsspoor reeds lang het besluit van haar collega en concurrent geweten en toch ging zij door met examens at te nemenhet spreekt dat de honderd en zooveel jongelui, die er aan deel namen, geen examen deden uit lust tot examen doen zoo aangenaam is die bezigheid nietdoch om geplaatst te worden. On bekend met de maatregelen, door de Maat schappij genomen en te nemen, onderwierpen zij zich aan het examen en ongeveer de helft slaagde. Doch van deze helft werd evenveel notitie genomen als van de andere helft, d. w. z- niets! Verblijd over den goeden uitslag, gingen de jongelui naar hunne betrekkingen en wacht ten met ongeduld en spanning de oproeping voor eene plaatsing. Hun geduld werd op zware proef gestelder kwam geene oproeping De liefhebbende ouders, die hunne geslaagde zoontjeB, die in de wei liepen na volbrachten arbeid, thuis hadden, werden mede ongedul dig en natuurlijk werd op plaatsing aangedron gen. Nu bleek het dat de als surnumerair ge slaagden niet konden geplaatst worden, doch indien zij tijdelijk op de Centrale Controle te Utrecht als aspirant surnumerair wilden werk zaam zijn tegen één gulden per dag, dan kon den zij, voor zoolang hun hulp noodig was, ge plaatst worden. De ambtenaren, die jarenlang aan de C. C. werkzaam waren, werden langzamerhand aan de lijn geplaatst en in hunne plaats kwamen dan de geslaagde surnumerairs als aspiranten, totdat het werk aan de op te heffen afdeeling der 0. C. afge- loopen zal zijn. Deze tijd naderten was fle directie der Staatsspoorwegen in den aanvang van dit jaar van oordeel, dat de jongelui een of twee maanden naar huis gezonden zouden worden, en er alsdan plaatsing aan de lijn voor hen zou zijn, nu hebben dezen aanschrij ving gekregen dat in 't begin van '99 hunne werkzaamheden afgeloopen zullen zijn en het wel minstens een jaar zal duren eer zij geplaatst kunnen worden. Deze ervaring is schadelijk voor de jongelui en zeer onaangenaam voor de ouders. De vraag is gewettigd:waarom heeft de Maatschappij in '98 examen laten afnemen Waarom ver wachtingen opgewekt, die tot groote teleurstel lingen aanleidingen geven? Zoowel de ouders als de jongelui zelf, die meenden den voet in den beugel te hebben, zijn de dupen van den niets te verdedigen maatregel. Toen de Maat schappij verleden jaar wist dat 100 ambtenaren van de C. C. over de lijn en de bureaux van inspectie verdeeld moesten worden, toen had zij voor dit jaar geen examen behoeven uit te schrijven. De jongelui, die nu tegen een gul den per dag hard en zwaar hebben moeten werken, tegen oude en beproefde ambtenaren op, worden nu voor een jaar of voor onbe- paalden tijd aan den dijk gezet. Er is door hen voor een hongerloon hard gewerkt moeten worden in de maanden, die zij op de C. C. doorbrachtenmen oordeele slechts de laatste weken moesten zij op de bureaux zijn van 8—12, van V/t—5, van 7—9, en zij kregen dan nog werk meê naar huis, voor 2 a 3 uur Men zal niet zeggen dat de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen hare ambte naren niet weet te gebruikenelf a twaalf uren per dag ingespannen arbeid voor een enkelen gulden en dan na eenige maanden tot belooning voor onbepaalden tijd naar huis gezondenDe vraag is voor ieder gedupeerde ouderwat nu met de jongens te beginnen Een moeielijk vraagstuk in deze dagen. Hen laten bij de Maatschappij die hunne zonen zoo trouweloos behandelde; een jaar lang de jongens aan hun bon plaisir over laten of trachten hen nuttig bezig te doen zijn tot de Maatschappij zich over hen ontfermt Ons dunkteene derge lijke handelwijze van zulk een lichaam als de Staatsspoor moest niet kunnen geschieden. Dit schrijven heeft enkel ten doel hen te waar schuwen die hunne zonen examen laten doen voor surnumerair bij da Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen. Zij mogen wel eerst informeeren of er vooruitzicht is op plaatsing. Met genoegen vernamen we dat bedoelde Maatschappij de beide eerste jaren geen examen zal doen houden, zoodat er dan ten minste geene groote teleurstellingen te wachten zijn. J. LIBERALE UNIE. Het bestuur dier Unie heeft aan de kiesver- eenigingen, leden der Unie, bericht, dat het besloot ditmaal geen algemeene vergadering bijeen te roepen, omdat de agenda, bij gebreke van een meer omvangrijk onderwerp, alleen zou kunnen bevatten de huishoudelijke werk zaamheden en het dus waarschijnlijk is, dat de vergadering zeer schaars bezocht zou zijn. Daarentegen hoopt het bestuur de algemeene vergadering van 1899 zoo tijdig mogelijk te beleggen. Het stelt zich voor, daarin te doen bespreken het hoogst gewichtige vraagstuk der verzekering van werklieden tegen invali diteit en den ouden dag en vooraf, ter behoor lijke voorbereiding dier behandeling, een praeadvies over dit onderwerp aan dekiesver- eenigingen te doen toekomen. Tevens zal op deze wijze het tijdstip der algemeene vergadering weder meer in overeen stemming gebracht worden met de bepalingen van het reglement, waarvan in de laatste jaren, zij het ook door bijzondere omstandigheden, herhaaldelijk moest worden afgeweken. BEITOESIUiUEN ENZ. Bij kon. besluit is tegen 1 Dee. de kapitein ter zee M. J. C. Lucardie bevorderd tot schout-bij-nacht eD, op zijn verzoek, op pensioen gesteld, 3300 's jaar8en zijn bevorderdtot kapi tein ter zee de kapitein-luitenant J. O. Jeekeltot kapitein-luitenant ter zee de lui tenant ter zee 1ste klasse J. W. A. F. van Maren Bentz van den Berg, en tot luitenant ter zee der lste klasse de luitenant ter zee der 2de klasse F. C. W. Moorrees; is met 1 Jan. J. C. Sobns, te Nijmegen, benoemd tot gezagvoerder op een der dienst- vaartuigen van den rijkswaterstaat. De leden van de Eerste kamer zijn bijeen geroepen tegen "Woensdag 30 dezer, des avonds te balf negen uur. Aan het departement van buitenlandsche zaken had Vrijdag de onderteekening plaats van een verdrag tot wijziging van het post verdrag tussohen Nederland en België van 28 Juni 1892. De minister van justitie verleent Woensdag geen audiëntie. Prins Hermann van Saxen-Weimar heeft aan de Koningin, met bestemming voor bet RijkB- Museum, overhandigd den sleutel vau de Hoofdpoort der voormalige Citadel van Ant werpen, welke sleutel, blijkens een door Zijne Hoogheid daarbij gevoegd getuigschrift, in 1831 na de overgave der Citadel door de Ne- derlandsehe officieren werd ter hand gesteld aan Z. H. Hertog Bernhard van Saxen-Weimar, luit.-gen. in Nederl. dienst, en in diens nalaten schap werd aangetroffen. Aan den Prins is de dank der Itegeering betuigd. HET TOONEEL. Hoewel onze schouwburg Vrijdagavond niet vol was, toch waren er meer bezoekers dan wij hadden verwacht. Daaruit en ook uit de houding der aanwe zigen bleek, dat Janus Tulp nog zijne oude aantrekkelijkheid bezit. Dat was een gelach om de uitvallen van den Amsterdamschen ex-barbier Daar ging na elk bedrijf een gejubel op, zooals in de dagen toen Van Maurik's blij spel voor het eerst werd vertoond. Men moge daarover nu oordeelen zooals men wil het is op nieuw gebleken dat Janus Tulp is en blijft een volksstuk. Voor ons, die het al herhaaldelijk zagen, die het eigenlijk wel kunnen opzeggen, moge het veel van zijne aantrekkelijkheid hebben verloren ons moge Janus nu al te onnoozel, al te goed- geloovig, al te onverstandig in zijn handelen toeschijnen, hij is toch nog altijd voor velen een beeld uit het leven. Het Rotterdainsche Tivoli-gezelschap, dat door het succes, hetwelk Kaat Mossel nog steeds in Rotterdam heeft, genoodzaakt is te doubleeren en daardoor in de keuze van stukken wordt beperkt, heeft Janus nog eens uit de boekenkast gehaald. En het heeft het geheel ons vertoond vrij aangedikt, iet of wat grof. Zoo was onzes inziens het tooneel met de aansprekers in het eerste bedrijf sterk overdre ven en waren deze zei ven tot caricaturen ge maakt, waarop de huisknecht bij Janus met zijn dwaze buigingen en zijne stijfheid ook veel geleek. Of dit wel de bedoeling van Van Maurik is geweest, betwijfelen wij. Eenmaal aangenomen dat aldus het stuk moet gespeeld worden, al kon het, dunkt ons, wel iet of wat minder gechargeerd zijn geweest, had de heer Poolman van Janus een zeer goede figuur gemaakt. Door zijn nu en dan overdrijven, gingen echter voor het publiek enkele fijne tooneeltjes, 0. a. dat aan de koffietafel in het tweede bedrijf, verloren. Janus trok te veel de aandacht; Janus deed te veel lachen. Voor hen, die met hem aanzaten, en voor hetgeen zij zeiden was niet genoeg aandacht. In het derde bedrijf ging het veel beter. Het vierde zagen wij nietwij kunnen onB best voorstellen boe het stuk verder is algespeeld. De heer Poolman, die nog al eens op den souffleur steunde, phantaseerde er nu en dan iets bij, maar was overigens weer zeer goed. Jhr Van Rietheuvel vond in den beer Morrien een uitmuntend vertolkerals Barend had de heer Pilger aardige oogenblikken; de ondankbare rol van Willem was bij den heer Constant in goede handenen de beide dames speelden als Tante Betje en Marie geheel naar den eisch. ONDERWIJS. Aan de Hoogeschool te Utrecht is bevor derd tot semi-arts de heer J. van der Torren. Voor het op te richten herstellingsoord door den Bond van Nederlandsche onderwijzers is tot dusver f 21.000 bijeengebracht. Men vraagt thans per circulaires steun aan ver mogende eu welwillende landgenooten buiten het onderwijs. RECHTSZAKEN. Een koffiehuishouder te 's-Gravenhage, die eene onjuiste opgave deed met betrekking tot de personeele belasting, is door de rechtbank aldaar veroordeeld tot f 200 boete of 14 dagen hechtenis. Een andere beklaagde werd wegens soortge lijk feit tot ƒ150 boete veroordeeld. Voor de rechtbank te Amsterdam ia Vrijdag in hooger beroep behandeld de zaak tegen J. Schoondermark Jr, tandarts aldaar, die door het kantongerecht vrijgesproken was van een aanklacht wegens onbevoegde uit oefening der geneeskunst. Van dit vrij-sprekend vonnis kwam het 0. M. der rechtbank in booger beroep. Op een desbetreffende vraag van den voor zitter verklaarde de beklaagde den doctors- en professorstitel verkregen te hebben aan een hoogeschool te Chicago, en voorts dat hij raad en hulp verleende in zake Neo-malthusianisme. Tegenover de bewering van den president, dat deze titels geen recht gaven om hier de geneeskunst uit te oefenen, en dat die titels dus hoegenaamd geen waarde hadden, zeide beklaagde, dat het dan met dr Treub te Buiten zorg evenzoo ia gesteld, die tot professor be noemd was buiten eenige Universiteit om. Maar dan toch door de Nederl. regeering, zeide de voorzitter, en het kwam hem voor dat beklaagde zich tevreden moest stellen met den eervollen titel van tandarts, en zich geen titels moest laten aanleunen, om de goê-ge- meente een rad voor de oogen te draaien. Het O. M., de feiten wettig en overtuigend achtende, had geen getuigen gedagvaard en eischte vernietiging van het vonnis van den kantonrechter en veroordeeling van den bekl. tot f 300 boete, subs, gevangenisstraf. Beklaagde zeide, dat het papiertje, door het 0. M. een recept genoemd, geen recept doch slechts een volgbriefje was, om voor 35, in plaats voor 45 cent, een flesch bitterwater te bekomen. Geneeskundige praktijk had bij bij de in eersten aanleg gehoorde getuigen niet uitge oefend, doch dien beiden vrouwen enkel raad geven in zake Neo-malthusianisme. Hiermede was de zaak geëindigd. Uitspraak 10 Dec. Verschillende Berichten. In het laatste nominer van het Sociaal Weekblad komt als feuilleton voor eene ver taling uit het Duitsch, door F. W. Fischer, vanWat het Christendom oorspronkelijk was en wat men daarvan gemaakt heeftdoor P. Pfliiger. Wij bevelen de lezing daarvan ten zeerste aan bij allen die prijs stellen op zelfstandigheid, op zelf denken en die niet behoeven of wen- schen te loopen aan den leiband van geeste lijke leiders. In het district Deventer is er heel wat gehaspel tusschen hen, die afspraken samen te gaan. Uit een polemiek tusschen den heer Frederiks, bestuurslid van Vrijheid en Eervormingmet den voorzitter der kiesvereenigiDg van de Volks partij is gebleken, dat laatstgenoemde zich niet aan de gemaakte afspraak hield en in de door haar gehouden vergadering de prealabele vraag niet in stemming is gebracht. Er is gestemd tusschen de heeren Van Loe- nen Martinet en Schaper, welke laatste niet behoorde tot het door de besturen der veree- nigingen gezamenlijk opgemaakt grostal. Over de heeren Levy en Bastelink werd met den heer Van Loenen Martinet niet gestemd. Vrijheid en Eervorming beBloot nu laatstge noemde niet candidaat te stellen. Van de andere zijde wordt beweerd, dat het bestuur van de Volkspartij zich wel degelijk aan de afspraak hield, maar tevens dat de be gane informaliteit er wordt dus erkend dat er iets niet in den haak is niet was en niet kon zijn van eenigen invloed op den uitslag. Een lezer van het Hbld. zegt, dat het bericht, als zou op de circulaire van dr Diin- ners slechts f 2000 zijn ingekomen, onjuist is en dat dit ook het geval is wat betreft de ontslagneming der twee commissarissen. H. M. de Koningin-Moeder heeft bij het verlaten van het bordes van het paleis het Loo hare voet verstuikt's middags reed zij echter op de gewone wijze wêer uit. Willem van Znylen is thans in zooverre hersteld, dat hij weer zijn gewone ochtend wandeling kan doen. Tot volkomen herstel van gezondheid zal hij een poosje in Gelderland gaan doorbrengen. Te Groningen hebben zich voor eene be noeming tot directeur van het Instituut voor doofstommen 240 sollicitanten aangemeld. Volgens het N. v. d. D. is aan het station te Roosendaal (N. Br.) 's avonds langs de lijn een half gevulde zak gevonden. Bij onderzoek is gebleken, dat deze uit een postwagen af kom8t.ig was, doch naar men beweert, worden twee pakketten van groote waarde vermist; men spreekt van 50.000. Da wachtmeester der marechaussées heeft een streng onderzoek ingesteld. Door het vlam vatten van een petroleum lamp ontstond te Rotterdam op de tweede ver dieping van een woning een begin van brand, die. door de bewoners en buren gebluscht werd met emmers water en bet opwerpen van dekens. Donderdagnacht brak te Doesburg een hevige brand uit bij een horlogemaker. Huis en inboedel verbrandden geheelniets kon worden gered. Een en ander was verzekerd. Slechts met groote inspanning bleven de be lendende panden behouden. Een visscher te Loosdrecht heeft in één zet met plompnetten meer dan duizend pond brasem gevangen. Onlangs werd gemeld, dat te Molenaars graaf een vrouw, die alleen thuis was, op een Zondagavond, terwijl haar man naar de kerk was, door twee gemaskerden werd overvallen, waarbij de roovers f 300 uit een kast ont vreemdden en verder alle kostbaarheden on aangeroerd lieten. Het geval wordt nog geheimzinniger door de mededeeling in het Haagsche Dagblad: dat een der huisgenooten van de aangevallene in een doornenhaag op het erf een couvert gevonden heeft, inhoudende de toen ontstolen 300 in bankbiljetten Daarbij was een brief gevoegd, welke inhield* dat die-en-die wier namen niet werden ge noemd niet moesten verdacht worden, en dat de dieven het geld teruggaven, omdat zij er niet om verlegen waren. Te Beerta is een arbeider door een paard erg gebeten. Het dier zette z|jn tanden in het bovenste stuk der onderlip en drukte ze zoo ver door, dat zij onder de kin weer voor den dag kwamen. De man had vreeselijke pijnen, zoodat onmiddellijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. EEN VERZAKKING. Te Rotterdam is Vrijdag morgen de Wilhel- minakade over een leDgte van minstens 50 M. ingezakt en het remmingswerk, benevens een steenen gebouwtje in de rivier gestort. De zware hardsteenen randen der kaaimuren deden het water hoog opspatten en veroorzaakten zulk een deining, dat van enkele nabij liggende lich- terschepen de trossen afbraken. De spoorweg aansluitingen werden ten deele meegesleept en uit het verband gerukt; een electrische hijsch- kraan stond op de rand van de verzakking, doch werd met buitengewone krachtsinspan ning teruggeduwd. De verzakking strekte zich landwaarts uit tot aan het administratiegebouw aan de Wil- belminakade. Nog steeds spoelden massa's zand en puin in de rivier. Er werden zooveel mogelijk voorzorgsmaatregelen genomen en de electrische kranen in veiligheid gebracht. Het kabelnet werd mede beschadigd. De schade werd op 30 a 50.000 gulden ge raamd, naar gelang de zware beheiing onder de verzakking al of niet bruikbaar is gebleven. Men schrijft het ongeluk toe aan ondernomen baggerwerken in de nabijheid, ten behoeve der aanlegplaats van den in te richten veerdienst tusschen beide rivieroevers. Nog Bteeds woedt de storm op het Kanaal, en ook Vrijdag seinde men uit Dover te vree zen, dat de mail dien dag niet zou overgaan. Maar wij hadden als naar gewoonte van mor gen te zeven uur over Vlissingen de Londensche bladen, welke Vrijdagavond ver schenen waren De Belgische minister van spoorwegen, oorlog enz. enz. wil de spoorwegen en stations zuiveren van al wat daar niet precies hoort. De waggons, de wachtkamers en de perrons moeten van alle reclames worden ontdaan, en zelfs de automaten welke doosjes lucifers plakjes chocolade enz., verkoopen, moeten weg. Of hij nog zal toelaten, dat men aan de stations kranten verkoopt Uit Antwerpen. De Congofeesten aldaar hebben een overschot van frs 30.000 gelaten. Men heeft dit ter beschikking van den koning gesteld. Deze bestemde het voor een gasthuis te Leopoldsville. Ia die stad heeft de aankomst van letter zetters uit andere steden, die de open plaatsen der werkstakers kwamen bezetten, aanleiding gegeven tot een botsing met de politie. De Red Star-line zal zes nieuwe booten doen bouwen, voornamelijk ten behoeve van de lijn op Antwerpen. Eind Januari zullen de eerste driehonderd meter van de Zuiderkaaien aldaar voor de scheepvaart beschikbaar worden gesteld. Te St. Nicolaas bij Atrecht heeft Vrijdag avond in een kaarsenfabriek een hevige ont ploffing plaats gehad, waarbij 10 menschea zwaar gekwetst werden. Te Tourcoing is een 46jarig arbeider ter dood veroordeeld, wegenB moord op zijn vrouw. Deze was op zich zelf gaan wonen en weigerde de samenleving te hervatten. De man werd daarover zoo verstoord, dat hij zijn vrouw doodde. Volgens de Tribune de Genive zal de moordenaar van keizerin Elizabeth viermaal 'dj aars eenige minuten vrienden of familie mo gen ontvangen en elke week een bezoek van den Roomschen almoezenier. Het eerste half jaar blijft hij in zijn cel afgezonderd, waar hem werk zal worden verschaft. Hij is voortaan „no. 1144." Gelijk wij reeds mededeelden, heeft Za terdag te Petersburg eene hevige brand in eea houtengebouw vele slachtoffers geëischt. Deze ramp had des nachts plaats, toen bijna allen te bed waren. Het noodlottige was, dat de trap het eerst werd aangetast, zoodat aan redding niet te denken viel. Omgekomen zijn: een boerin van 30 jaar, vier jongelingen van 1713 jaar en vijf kinderen van 11—4 jaar. Uit Charleston wordt gemeld, dat de Noorsche bark Safir op weg naar Bahia Blanca is omgeslagen. Van de opvarenden werden 10 man in de zee door de haaien verslonden. De vijf anderen redden zich in een sloep en werden een paar dagen later opgepikt. Een 25 man sterke rooverbende bracht door valsche Bignalen een kolentrein tuBBchen Milowice en Somowice tot stilstand, en be roofde toen het treinpersoneel. Verscheidene roovers zijn reeds gevangen genomen. Bij een ontsporing op de lijn door Be- chuanaland (Z.-Afrika) kwamen 7 personen om het leven, terwijl velen gekwetst werden. Algemeen Overzicht. Dat actie reactie baart, is bekend. Maar voortgaande bereikt men het omgekeerde, en komt nit reactie weer nieuwe actie voort. Dat blijkt de laatste dagen in Frankrijk, waar het kerkelijk onderwijs hevige aanvallen heeft te doorstaan. Bewonderen doen wij die niet. Alleen voor zich zelf vrijheid te begeeren, is de grootste dwingelandij welke bestaat. En daarom kun nen wij het niet toejuichen, als een lid der kamer het voorstel aandraagt, om allen geeste lijken te verbieden onderwijs te geven. En

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 5