BUITENLAND. LAATSTE BERICHTEN Maar vóór wij daarover een enkel woord zeggen, eerst ieta aangewezen voor de jeugd, die aanspraak heeft op voorkeur bij een feestdag, hoofdzakelijk voor haar bestemd. En als wij dau toch over feesten spreken, dan dringt van zelf zich op den voorgrond een goede kennis, die ook jubileert. Wie kent niet het Aardig prentenboek, met leerzame vertellingennaar het Hoogduitsche kinderwerk Der Struwwelpeter, van de Gebr. Grimm, voor Nederlandsche jongens en meis jes bewerkt door W. P. Razoux? Als wij slechts o. a. noemenDe geschiedenis van den w reeden Jan, die van de Zwarte jon gens, van Soep Hein, of die van Duimzuiger dan komt, gelooven wij, bij menigeen dadelijk de herinnering op aan dit grappige boek. Vijftig jaar geleden, in 1848, verscheen het voor het eerst bij den ondememenden uitgever H. A. M. Roelants te Schiedam. Later ging ook eik verhaal afzonderlijk de wereld door, maar thans heeft de eerste uit gever ze opnieuw saam verbonden, en dit prentenboek op veler verlangen weêr doen verschijnen in den vorm van den eersten druk. Hij deed dit in onderling overleg met den tegenwoordigen eigenaar van het boek. Vijftig jaar is een heele tijd, maar toch ge looven wij dat de tegenwoordige jeugd nog is, zooals de vroegere was, oh zooals ze altijd blij ven zal, en zich met dit nieuw prentenboek evenzeer zal vermaken als hare voorgangster, en het even aardig zal vinden. De heer Roelants, die eenmaal als pas begin nend uitgever het jonge volkje met dit boek zooveel genoegen verschafte, zal wel met ver schillende gewaarwordingen het opnieuw de wereld hebben ingezonden. Maar het is een voor recht voor hem, dat hij, zelf op hoogen leeftijd gekomen, nog zoo frisch van geest en helder en jeugdig van opvatting is, om tot zulk eene uitgave nog te besluiten. Hij zie het boek ook nu weer een feest- tocht maken door het land En terwijl wij dit boek nog eens doorbla derden, werd ons nog een pak bezorgd waarin allerlei zich bevond voor groot en voor klein. Wat hadden wij prettige gezichten kunnen zien, als de jeugd bij het openmaken had tegenwoordig kunnen zijn. Doch dit mocht niet. Voor haar moest een en ander eene verras sing blijven op 5 Dec. Het was een schoone collectie kinderboeken, die de heer N. de Haan, uitgever te Utrecht, voorheen de firma Lentz en De Haan, in de wereld zond, evenals zij dit een vorig jaar deed. Daar heeft men voor zeer jonge kinderen Flik, Flak en F lok, Kleine Marmotjes en A B C, alle drie lieve prentenboeken van Beata. Verder Duinroosjes, Goudvischjes en Zoo zijn onze manieren, alle van Christine Doorman, die het eerste bewerkte te zamen met Beata. Ze zien er keurig uit al verraden de platen ook haren buitenlandschen oorsprong en zijn zeer aanbevelenswaardig, omdat ze allerliefste verhaaltjes bevatten voor meisjes en jongens vaD 7 tot 10 jaar. Eene opmerkiDg moet ons van het hart. Bij het doorzien van die verdienstelijke boek jes trof ons welk zonderling gebruik ook hierin is gemaakt van het woord „vreeselijk." Zoo lazen wij o. a. „vreeselijk blij" en de verzekering dat iemand „vreeselijk veel" van een ander hield. Dit misplaatste gebruik van dat woord is tegenwoordig bij vele groote menschen in zwang; laat men toch ervoor waken dat de jeugd dat slechte voorbeeld niet volge en zoo doende een verkeerde gewoonte, waarbij de betee- kenis van het woord vreeselijk" geheel wordt miskend, blijve voortleven tot ja, wie zal zeggen tot hoelang! Laten wij tegelijkertijd mogen meedeelen, dat de vroeger door ons aangekondigde pracht uitgave van Robinson Crusoe, die genoemde firma in het licht gaf, aanzienlek in prijs is verminderd. Voorheen kostte dit gebonden f 4.50, nu slechts f 2.90. Eu naast die boeken voor de jeugd liggen voor ons de boden voor het jaar 1899 in den vorm van scheurkalenders, en wel Onze t ij dge- nooten, in vier talen, en die van Malei-a. De schilden van die beide zien er, evenals dit jaar, keurig uit, en bij inzage bleek ons, dat de in den Maleia-kalender voorkomende cita ten gelukkiger zQn gekozen dan in die voor 1898. Dan ontvingen wij nog zeer sierlijke wand kalenders, o.a. de bekende, met het opschrift Het bloemenjaar, en den Franschen, met aller keurigste teekeningen. Waarom die voor Mei en Juni ons zulk een bladerloozen boom te zien geeft, is ons niet recht duidelijk. Dezelfde uitgever deed nog het licht zien Haar Hooglied, van Christine Doorman en Drie vrienden, van Johau van Loenenterwijl hij tevens naar den geest van den tijd briefkaarten met stadsgezichten en kostumes uit ons land, geteekend door H. Cassiers, ver krijgbaar stelde. Voor jonge dames weten wij oen goed St. Nicolaas geschenk. Men geve haar het pret tige, onderhoudende boek Trif en Trixy, vrij naar het Eogelsch van John Halberton, door Marie J. Het bevat de geschiedenis van een aller aardigst klein meisje en hare liefhebbende en beproefde ouders, bloedverwantenen vrienden. Dat kleine meisje is een echt enfant terrible waarover het aardiger is te lezen dan haar in zijn naaste omgeving te hebben. Het boek, van dezelfden schrijver als Helen's Kleintjes, waarmee het echter niet op een lijn kan gesteld wordeD, is door den uitgever, de firma voorheen E. J. Brill te Leiden, in een net gewaad gestoken en de druk ervan is duidelijk en aangenaam om te lezen. Te Groningen verscheen bij de firma S Oppenheim Sint Nicolaas. Twaalf versjes me melodieën door mej. Kath. Leopold. Het zijn lieve gedichtjes met eenvoudige melodieën voor kleine kinderen. En wie nu in het bovenstaande geen keuze vindt, hij vrage aan de bekende firma D. Bolle te Rotterdam de catalogussen voor feestge schenken en in prijs verminderde hoeken. Daarin vindt men stellig voor elk wat wils. En mocht men in deze winterdagen een bibliotheek willen gedenken, welnu men heeft in dien catalogussen ruimschoots gelegenheid een keuze te doen. Mevrouw De Boer-Van Rijk, de eenvoudige, bescheiden tooneelapeelster, lid van de Neder - landsche tooneelvereeniging, die te Middel burg ook meermalen, o. a. ala het Ratten- vrouwtje in Klein Eyolf, en als moeder in het muziekdrama De verloren zoonveel succöb had, al treedt zij ook nooit op den voorgrond, vierde Dinsdag haar 25-jarig jubilé. Zij ont ving vele, ook stoffelijke blijken van belang stelling. RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Middelburg. Heden (Woensdag) zijn veroordeeldwegens strooperijC. J R., Middelburg, tot f 0.50 b. s. 1 d. h., J. W., Middelburg, tot f 2 b. s. 2 d. h.rumoerP. A. W., Middelburg, tot f 1 b. s. 1 d. h.opgeven van een valschen naam L. J. R., Bergen op Zoom, tot f 5 b. s. 3 d. h.; loopen op een andera grond, waarvan de toegang is verboden; D. G., Yeere, tot f 0.50 b- s. 1 d. h.bij zich hebben van een wapenL. M., Middelburg, tot f 2 b, 2 d. h.rijden op een klinkerpad te MiddelburgA. B. Middelburg, tot f 1 b. s. 1 d. h.als oudernemer van eene vertooning zijn bedrijf uitoefenen te Middel burg W. F., Goes, J. R., Antwerpen, tot 5 X f 1 b. s. 1 d. h. iedere b.rijden op een trottoir te VlissingenS. H., Vlissingen, tot f 2 b. s. 1 d. h.wateren buiten de bakken L. J. R., Bergen op Zoom, P. v. O., Vlissingen, tot f 1 b. s. 1 d. h. Verder wegens dronkenschapM. W. v. D., R. M. H., L. M., S. C. C., J. L., G. H. J. D., Middelburg, L, P. v. P., J. L., H. K. B., W. v. d. P., L. V., J. H., Vlissingen, J. v. B., G. J., D. v. B., J. J., Arnemuiden, A. J. v. H., Koudekerke, tot f 1 b. s. 1 d. h., J. P. S. vrouw J. P., J. J. A., A. J. M., K. B., Mid delburg, J. C. W. P., A. N. de L J. G. T., Vlissingen, A. J., Arnemuiden, W.d. P., A. P., G. K., Domburg, J. G. L., zonder bakende woon- of verblijfplaats, tot f 2 b. s. 2 d. h., P. J.M., J. v. E., L. N., P. D., Middelburg, A. d. V., Vlissingen, tot f 3 b. s. 2 d. h.; J. J. B., Mid delburg, J. M., J. v. d. R., Vlissingen, tot f5 b. s. 3 d. h., E. v. S., Vlissingen, tot f 15 b. s. 3 d. h., J. M. v. T., Middelburg, J. H. K., Domburg, L. v. E., Arnemuiden, tot 2 dagen h., J. J. K., Middelburg, tot 3 dagen h., C. v. E., Vlissingen, tot 2 X 3 dagen h., J.K., Mid delburg, H. V., 'sGravenhage, tot eene week h., H. M., Vlissingen, tot 3 weken h. KERKNIEUWS. Tegen de meening van dr Dunner, opper- rabijn, over de openbare school, verzetten zich hoe langer zoo meèr stemmen. De heer Armand Sassen wijdt daaraan in het Hbld een uitvoerige beschouwing en in hetzelfde blad verklaart de heer G. Koos, dat geen 2 pCt. van het Nederlandsche Jodendom tot „Het Jodendom" van dr Dunner behooren. Noch de kerkeraad, noch het kerkbestuur, noch zelfs de curatoren van het Seminarium behoo ren in dien zin tot het Jodendom, en daar dr Dunner zich enkel tot zijn geloofsgenooten wendt, hebben noch de heer Blok, noch de heer Zeehandelaar, noch de Israëlietische Ne derlander zich warm te maken over het schrij ven van dr Dunner. Deze is de woordvoerder van een zeer klein aantal en, al hoewel geeste lijk hoofd van de Amsterdamsche Isr. gemeente, staat hij daar sleohs uithoofde tolerantie, en onverschilligheid der groote meerderheid, welke het hooge karakter, de ernstige diepe geleerd heid in Z. Weleerw. waardeereD, doch evenmin van hem volgelingen zijn als alle Protestanten van dr Kuyper. Thans draagt men tot de Joodsche gemeente bij, zonder ook eenigszins overeen te stemmen met de opvattingen der geestelijkheid, omdat, er geen vrijzinnige Joodsche gemeente is en men geen keuze heeft. Indien enkel zij, die effectief volgelingen van dr Dunner zijn, zich met het Jodendom bezig hielden, dan ware het zelfs onmogelijk een voldoend aantal ont wikkelde kerkeraadaleden te hebben. Men houde daarom in het oog, dat het woord van dr Dunner alleen waarde heeft als dat van elk ander geleerde, maar stelle het niet gelijk als gesproken namens Nederlandsch Israël. Dr Dunner staat tot het Neerlandsch Jodendom als prof. Fabius tot het Neerlandsch Christen domzij zijn beide de rechterzijde van het geloof en kunnen dus nooit voor de geheele party spreken. Van dogmatisch standpunt staan beide heeren in vele opzichten nader tot elkaar dan menig curator van het N. Isr. seminarium tot dr D., niettegenstaande deze daarvan rector is. Volgens den heer Roos zou de secte-school reeds bestaan, indien de partij Dunner slechts eetiige bcteekenis had onder de 50.000 Israëlie ten van Amsterdam en zal ook nu niet een voldoend aantal gevonden worden om het woord van den hoogen prelaat te volgen, welke, dank zijn eigen dogma, bijna alleen staat. Verschillende Berichten. De Nederlandsche café-concerts worden de laatste dagen besproken in verband met de Dreyfus-zaak. In zulk een inrichting te Amater dam hebben twee Franschen, die met een Amsterdammer daar waren, Ester hazy onder de bezoekers opgemerkt. Zij spraken hem aan, maar hij ontkende zich zelf te zijn. Toch hield men vol dat hij het was. Wel dom van Ester- hazy, omjui8t ons land tot wijkplaats te kiezen. Want dat men hier te lande Esterhazy en zijn vrienden van den staf niet mag, dat weet men ie Frankrijk, JuiBt om de bekende gevoelens van Nederland, moet de Temps ge loof hechten aan het bericht, dat men te Rot terdam in een caféconcert voor Frankrijk hatelijke deuntjes zingt, onder begeleiding van de Marseillaise. Het blad ziet daarin een grave inconvénance en meent dat de diplomatieke en consulaire vertegenwoordigers er werk van moetenmaken. Welja hier te lande de censuur In voeren, omdat Meline zulk een fiasco maakte bij bet verdedigen van de bon renom de la Franco de- vant VIïrmger! Ook het bestuur van den Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik, heeft zijn stem doen hooren naar aanleiding van het ontwerp van wet tot verhooging van den accijns op gedistilleerd en wijn. In een adres aan de Koningin brengt het zijne bezwaren tegen het ontwerp in en ver zoekt het H. M. die in ernstige overweging te nemen en, wanneer eene verhooging der ac cijnzen onvermijdelijk is, het zoo mogelijk daarheen te leiden, dat deze, zij het tot een belangrijk hooger bedrag dan het thans voor gestelde, alleen treffe de wijnen en bieren met groot alcohol-gehalte. De anti-revolutionnairen steunen bij de a. kamerverkiezing te Deventer jhr mr R. E. W, vanWeede te Voorst, die reeds door eenige kiezers in het district was candidaat gesteld. Hij behoort tot de fractie-Lobman. Te Rotterdam viel een werkman van een loopplank in de binnenhaven en verdronk. Van de Doesburgsche boot, aldaar liggende, gleed, doordien het vaartuig door den harden wind over stag ging, de deklast, bestaande uit balen koffie en graan, met dekkleed en al van de ijzeren luiken te water. Sommige balen zijn door het zwellen der koffie onder water ge barsten, en de inhoud ervan ging verloreneen froot aantal der balen is in den loop van en dag weder opgehaald. De schade is aan zienlijk, Te Brunsting, gemeente BeileD, viel een 23-jarige landbouwer, die aan zenuwtoevallen leed, in de greppel van den koestal en stikte. Uit de Ned. Herv. kerk te Oud-Beierland is de offerbus voor de Christelijke school gesto len de politie vond haar later leeg onder Nieuw-Beierland. In verband met de aanhouding van een handelsreiziger te Delft, wegens verduistering en valschheid in geschrifte, meldt men dat te Schiedam niet minder dan zes en-twintig naai machines in beslag zijn genomen, welke in een depot te Delft tehuis behooren. In Amsterdam zijn allerwege, voorname lijk in de sigarenwinkels, wederom de bekende biljetten verspreid, waarin f500 belooning wordt beloofd, aan hem, wiens aanwijzingen leiden tot de ontdekking van den dader der jongste aanrandingen. Te Nijmegen werd Zaterdag een beschon ken persoon aangehouden, gekleed in de uni form van een kapitein van het Indische leger. De man, een arbeider, had het pakje gehuurd om op een partijtje te gebruiken, was daarmee op straat gaan loopen en dat was de oorzaak dat hij zijn roes op het politie-bureau mocht uitslapen. Te Winterswijk is Zondag aan het station een werkman bij zijn arbeid door een locomo tief overreden. De beide beenen werden hem van het lichaam gescheiden. Na korten tijd stierf de man, vader van negen kinderen, waar van er drie in meerdere of mindere mate als fabrieksarbeiders hun kost kunnen verdienen. Te Rhenen overleed iemand in den ouderdom van ruim 102 jaar. In de Friesche gemeente Barradeel is een vrouw van een paard zoo hevig verschrikt, dat zij vijf dagen sprakeloos bleef en daarna is overleden. Een onderscheiding. Maandag had .te 's Gravenbage op de ge bruikelijke wijze voor het front' van den troep de plechtige uitreiking plaats van het eere- teeken der Militaire Willemsorde aan den officier van gez. 2e bl. van het Indische leger C. van der Meer. Generaal van Pommeren, militair gouverneur der, residentie, hechtte het. eerekruis op de borst, van dsn officier. Uit de voorafgegane toespraak bleek, dat dr Van der Meer deze onderscheiding verwierf voor zijn gedrag gedurende de krijgsverrichtingen in Atjeh van 1896 af tot en met Augustus 1897. Bijzonder onderscheidde hij zich in een ge vecht bij Glé Lehoeng op 1 Januari 1897, bij den terugtocht van een achterhoede, toen hij veel persoonlijken moed aan den dag legde en hij, onder het hevig vuur van den vijand, bij de vechtende sectie van die achterhoede, met de meeste kalmte aan de gewonden het eerste verband aanlegde. De generaal deed uitkomen, dat, waar men vol bewondering staart op den held, die met het wapen in de vuist zijne medesoldaten voor- uitsnelt en met doodsverachting en onstuimi- gen moed de overwinning tracht te behalen, men niet minder met eerbied vervuld wordt voor dezen held, die, niet medegesleept door de hitte van het gevecht, met kalmte de won den van zijn krijgsmakkers tracht te heelen, die met gelatenheid en kalme doodsverachting, onder het overstelpende vuur des vijands, eigen wonden niet tellende, trouw blijft aan de zonen des vaderlands. Zijn voorbeeld heeft dan ook weldadigen invloed uitgeoefend op het moreel der troepen. De soldaten zagen dat hij hen niet in den steek liet, dat hy hun trouw bleef; en dat heeft hen gesterkt. {Utr. Dbld Dinsdag woedde op der Belgische kust een hevige storm. Vooral te Ostende bad men veel te lijden. Een gedeelte van het in aanbouw zijnde Palace Hotel is ingestort. De gemeenteraad van Antwerpen heeft een gedeelte der plannen voor het Van Dyckfeest goedgekeurd. Te Gent is een alleen wonende vrouw beroofd. De misdaad wordt aan hebzucht toe geschreven, want het blijkt dat er gestolen is. Te Dendermonde is Dinsdagochtend de stoomketel eener fabriek ontploft. Een man werd gedood en zes werden gekwetst. De ontploffing werd door brand gevolgd. De juiste oorzaak van de ontploffing te Parijs is nog altijd niet bekend, maar men blijft vasthouden aan de meening, dat het een gasontploffing was. Bij nader onderzoek bleek het niet noodig de bovenverdieping van het getroffen huis te ontruimen, zoodat Havas kon blijven waar het was. De aankomst van de Engelsche stoom boot Naxos in de haven van Algiers gaf on langs aanleiding tot een lachverwekkende ver wikkeling. De stoomboot had op Malta vijf geiten ingescheept; in Algiers waren er elf, daar onderweg zes sikjes ter wereld gekomen waren. „Deze declaratie is onjuist!" riep de tolbeambte. „Wij hebben het juiste getal die ren ingescheept", repliceerde de kapitein. Na dat men de wetten te dien opzichte doorzocht en eindelijk bedoeld geval had gevonden, eindigde men met eene verhooging der invoer rechten. Zou het waar zijD, dat het lezen van ver halen betreffende misdaden anderen opwekt ze te plegen Mén- zal- allicht een bevestiging dier veel gehoorde stelling willen zien in het vol gende. Nauwelijks is de dader van aanslagen op de veiligheid van spoortreinen in Engeland tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld, of de Londensche bladen maken opnieuw melding van twee pogingen om treinen te laten dérail- leeren. Beide pogingen mislukten, maar de daders worden tevergeefs gezocht. Te Keulen heeft men des nachts het keizer Wilhelm-gedenkteeken beschadigd door de vredespalm uit de hand van „Colonia" te slaan en deze mede te nemen. Een nachtwacht heeft vergeefs jacht gemaakt op twee personen, die door hem voor de daders werden aangezien. Te Zurich is iemand vrijgesproken, die twee jaar geleden werd veroordeeld wegens moord op zijn dochtertje. Den ongelukkige is een schadevergoeding van 8200 francs toege kend. Als zulk een man eens ter dood ware ge bracht Tijdens het verblijf van de Hohenzollern te Messina heeft de kapel van dit schip in den schouwburg een liefdadigheidsconcert gegeven, o. a. werd een compositie van den keizer ten gehoor e gebracht. Het succes was natuurlijk groot. Alle overheidspersonen waren tegen woordig. De pest nadert Madras. Te Hyderabad kwamen vele gevallen voor. De pest heeft te Seringapatam geleid tot een oproer, van wei 10.000 man, die het fort aanvielen om de gevangenen te bevrijden. De politie en de soldaten maakten herhaaldelijk van hun wapens gebruik. Er werden 134 arrestaties gedaan. Men zond cavalerie ter ver sterking. Twee schepen van het bij Cavite vernielde Spaansche eskader zijn^voor rekening van de Amerikaansche regeering vlot gemaakt, Jansen was heel laat thuis gekomen en vond zijn vrouw nog wakker en blijkbaar ge reed voor een bedsermoen, maar ze zei nog niets. Jansen maakte toen geen aanstalten om naar bed te gaan, ging op een stoel zitten, zuchtte diep, zuchtte nog eens en zei medelij dend „Die arme Petersen, die arme Petersen f" De nieuwsgierigheid werd eindelijk zijn vrouw te machtig. „Wat is er met Petersen vroeg ze scherp. „Och, zijn vrouw is nu als een bezetene tegen hem aan 't uitvaren." Mevrouw keerde zich boos om en toen Jansen in bed stapte, kon hij rustig inslapen. Verknopingen enz. Door het bestuur der godshuizen te M i d- d e 1 b u r g werd heden, in een der lokalen van het burger-weeshuis, bij enkele inschrijving aanbesteed de levering van onderstaande levensmiddelen en andere verbruiksartikelen. Daarbij waren laagste inschrijvers de navol gende heeren of firma's voor 500 H. L. aardappelen J. Sanderse a f 2.53 40 HL. boekweitmeel C. J. Rekkers a f 7.50; 15 HL. blauwe erwten dezelfde a f 1075 HL. gemeen beste gort dezelfde a f7.50; 5000 KG. rijst dezelfde a f 0.119/io- Verder1000 KG. versche boter wed. L. J. v. d. Harst it f 1.042000 KG. margarine of ingemaakte boter K. Meertens jr a t 0.40 3000 KG. vleesch L. J. Cohen a f 0,581200 KG. zouteviscli wèd. J. C. Dekker a f0.499/10. Vervolgens 625 H. L. karnemelk G. den Boeft a f 2.25; 1400 KG. zout K. Meertens jr a f 0.05a/io2000 KG. schenkel J. Meijer a f 0.27®1200 KG. stroop J. G. en J, J. van der Harst a f 0.10. Eindelijk 1200 H. L. Engelsche steenkolen (grove' v. d. hand)' H. J. Dronkers Co. a f 0.77® 5 1000 Kg. Ruhr steenkolen (kachel) J. J. W. v. d. Poel a f 0.72820 st. olmen vaamhout J. A. Pieters a f 4; 75000 Btuks turf P. D. Ludikhuizeu a f 0,576 H- L. patent-olie wed. L. J. v. d. Harst a f 27.9550 K.G. kaarsen C. J. Rekkers voor f 0.57; 2400 K.G. zeep D. L. Broeder a fO.105; 300 K.G. stijfsel K. Meertens a f 0.14500 K.G. soda dezelfde a f 0.024/l0. De toewijzing volgt later. Amsterdam. Do rechtbank alhier sprak heden den heer Schneider, lid der R. K. kies- vereenigingvrij van de besehuldiging bij de jongste verkiezing voor 2 leden van de Pro vinciale Staten de kiezers te hebben willen misleiden. De rechtbank achtte de daad wel wettig en overtuigend bewezen, doch het feit jniet strafbaar. 's Cravenhage. De Tweede kamer heeft heden, op voorstel van den heer Bastert, van het aanstaand afdeelings-onderzoek uitge zonderd het ontwerp tot verbetering van het Noordzeekanaal. Bij het voortgezet debat over de Indische begrooting verdedigde de minister van koloniën een welwillende houding tegenover de christen- zending. Hij erkende de behoefte aan decentralisatie van het bestuur. Met het oog op de verkre gen resultaten in Atjeh, achtte hij de aan wezige troepenmacht, na de bekende vermin dering, voldoende ter handhaving van de rust. De minister bestreed een speciale belasting op de groote cultures en staking van spoor wegaanleg in het algemeen. In een nader betoog wees de minister op den bevredigenden toestand in Atjeh, welke leiden zal tot pacificatie. De minister bracht hulde aan de verdiensten van generaal Van Heutsz, van den heer Snouck Hurgronje en van den gouv.-generaal. Hij vreesde van een terugtrekken uit Atjeh het ergste. Een vermindering der legersterkte wordt overwogen. De heer Van Kol repliceerde vooral omtrent den Atjehoorlog, die z. i. op den duur ons nationaal bestaan bedreigt, die ongerechtvaar digd is en op valschen grondslag van bedrie- gelijke telegrammen berust. Er moet volgens hem een termijn gesteld worden voor den duur van dien oorlog en de kosten moeten ten laste van Nederland komen. De heer Van Vlijmen wees erop. dat juist het beleidvol optreden in den laateten tjjd aan het einde van den oorlog bevorderlijk is. Het algemeen debat is daarop gesloten. Bij de behandeling der verschillende posten werd een amendement van den heer Van der Zwaag om het tractemeut van den Gouverneur- Generaal met f 32.000 te verminderen ver worpen met 62 tegen 3 stemmen. Door den heer Ketelaar is een motie inge diend, waarbij de wenschelijkheid wordt uitge sproken om voortaan het tractement van den Gouverneur Generaal op f 100.000 te bepalen. De behandeling der onderdeelen wordt voort gezet. TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. Vrijdag 25 Nov. Middelburg. Gebouw van hot Provin ciaal bestuur 11 u. Hot onderhoud van het kanaal door Walcheren, gedurende de jaren 1899, 1900 eu 1901. Raming f 28.132 per jaar. Aanwijzing 18 Nov. Inlichtingen hoofdinge nieur, ingenieur te Vlissingen en opzichters te Vlissingen en Middelburg. Donderdag 1 Dec. Middelburg. Polderhuis Walcheren iysu. a. bestorten ouderzeeschen oever West- watering b. schoonmaken hoofdwatergangen 1899. 1900 en 1901. Inlichtingen kantoor hoofdopzichter. Vergaderingen, Coucerten enz. Middelburg. Vrijdag 25 Nov. Voorstelling Tivoli-gezel schap. Schouwburg 71/, u. W o e n s d. 7 Dec. Voorstelling Ned. Too- neelvereeniging. Schouw burg 7l/t u. Vrijdag 9 Dec. Voordracht dr. Bleekrode, Natuurkundig-gezelschap. Gebouw 8 u. Dinsdag 13 Dec. Concert Zangvereeniging Tot Oefening en Uitspan ning. Concert- en gehoor zaal 7l/a u. Dinsdag 20 Dec. Voorstelling Dames-ope- rotten-gezelsch. Schouw burg 8 u. Woensd. 11 Jan. Opera-voorstelling orgel fonds. Schouwburg 7 Va u. Nieuw- en St. Joosland. Vrijdag 25 Nov. Tooneelvoorstelling Ver. Van Zeggelen. Koffiehuis Wapen vanNieuwland 7 u. Algemeen Overzicht. Denzelfdeu dag, dat wij op de toenemende woelingen in de Hongaarsche kamer wezen, heeft het rumoer daar zijn toppunt bereikt. Maandag deelden wij mede dat de Hongaar, sche oppositie de zaak van het Hentzi-gedenk- teeken zon gebruiken voor een aanval op de regeering en dit is dien dag werkelijk gebeurd. Graaf Apponyi opende het vuur en betoogde dat de regeering in deze wat onvoorzichtig had gehandeld, en dat het daaraan te wijten was, dat het gehate standbeeld nu op het plein der kazerne zou komen. Toen de minister van oor log trachtte aan te toonen, dat de beweringen der oppositie geen zin hadden, werd hij door deze laatste met een helsch spectakel begroet. Telkens trachtte men het woord te voeren, maar de heftige aanvallen duurden voort. De gemoederen werden zoo opgewonden, dat de minister van oorlog, door een interruptie verbitterd, ten slotte de nationale party toe riep, dat zij een eerroovende boyeotpartij was. Deze woorden gaven natuurlijk aanleiding tot nieuw kabaal, te midden waarvan men den uitroep hoorde: „gooi dat varken er uit.", Langen tijd werd door beide partijen getracht elkander te beletten het woord te voeren, terwijl het onmogelijk was de or de te herstellen. De oppositie schreeuwde aanhoudend, dat de ministers uit de zaal moesten worden geworpen, en excuses moesten vragen, maar niets hielp. In een uur word de zitting driemaal geschorst en weer heropend. Maar het baatte niet. Zoo schoot er niets over dan de vergadering te sluiten. Do minister van oorlog verklaarde, dat hij zijn woorden niet wilde terugnemen en dat hij de tot de orderoeping van den voor zitter niet aanvaardde; liever zou hy aftreden. Bij het verlaten der zaal werd de minister door de regeeringspartij daverend toegejuicht. Maar de oppositie bleef schreeuwen „er uit", „er uit." Tot ontslagaanvraag, waarmede de minister had gedreigd, is het evenwel niet gekomen. Den volgenden dag was het rondom de kamer zeer druk, vooral door de aanwezigheid der studenten, die eerst de politie uitfloten en haar toen met steenen wierpen. Bij de opening der zitting verklaarde de voorzitter, dat de heftige woorden van den minister waren uitgelokt, door Ivon Ka, die hem had toegeroepen„Spreek niet van eer." Ivon Ka beweerde daarop iets anders te hebben gezegd, waarop de minister verklaarde dat alles dus op een misverstand rustte, waarom hij zijn woorden introk. Of het kabaal daarmede was afgeloopen, is nog niet bekend. Maar daar het der oppositie om het rumoer zelf te doen is, kan men ver wachten, dat het herstel der rust in geen ge val van langen duur zal zijn. De commissie nit den Oostenrijkschen rijks raad zet het onderzoek van de ontwerpen, welke het vergelijk vormen, ondanks deze stormen, welke haar arbeid bedreigen, rustig voort. De eerste artikelen van het ontwerp betreffende de economische verhoudingen werden goedge^ keurd. Over de buitenlandsche politiek der Oosten- rij ksche regeering doet de correspondent van Daily News eenige mededeelingen. Men had daarover in lang niets gehoord, en na het terugtrekken van Oostenrijk uit den raad van de zes mogendheden, die de Kreta- zaak zou oplossen, was het of Oostenrijk buiten de hooge politiek stond.

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2