BUITENLAND. LAATSTE BERICHTEN De instructie ia zake de vermoedelijke vergiftiging te Rotterdam van vijftal personen, in verband waarmede de wed. S. uit de Oran jeboomstraat aldaar zich sedert 1G September 11. in preventieve hechtenis bevindt en waar van de termyn wederom door de rechtbank met 30 dagen verlengd is, duurt nog steeds voort. Naar verluidt, blijft zij elke medeplich tigheid aan de vergiftiging, door middel van arsenicum ontkennen, doch heelt zij bekend een borgtochtbewijs, groot 200, dat noodig was voor opname van geld op een levensver zekeringspolis, door vervalsching op f 400 ge bracht te hebben. Wegens valschheid in geschrifte en dat wel in een gezegeld stuk, zal zij zich ongetwijfeld hebben te verantwoorden. KERKNIEUWS. Het moet, volgens het Hbld., nog niet zeker zijn, dat het door de synode der Ned. herv. kerk aangenomen reglement op het be heer door de meerderheid van de leden der provinciale kerkbesturen bij de daarover ge houden eindstemming verworpen en dus ver vallen is. De prov. kerkbesturen zenden, ieder voor zich, den uitslag der bij hun college gehouden eindstemming bij de synodale commissie in. En deze gaat tot het opmaken van een uitslag dier stemming over in haar najaarsvergadering die eerst op 30 dezer zal worden geopend. Dan eerst zal dus de uitslag officëel kunnen worden geconstateerd. Ia de Synagoge der Ned. Israëlietische gemeente te 's Hage werd Zondag voor de nagedachtenis van wijlen den opperrabijn T. Tal een eeredienst gehouden. De Biema en de kansel waren met rouwkleeden bedekthet voorhangsel was van de Arke genomen als op Israël's nationalen treurdag. De dienst werd door vele gemeentenaren, ook dames, bijge woond. De waarnemende opperrabbijn, de heer J. L. Sohlberg, hield een treffende gedachte nisrede. Deze schetste in groote trekken de jeugd, dea werkkring eerst te Amsterdam, toen te Arnhem, laatstelijk in de residentie van den ontslapen herder, diens voortreffelijke eigen schappen van geest en hart, diens talmudische en klassieke ontwikkeling, vrome en onwan kelbare godsdienstige overtuiging. De spreker spoorde de gemeente aan werkzaam te big ven in den geest en naar den wensch van den diep betreurden voorganger en eindigde met een woord van bemoediging voor de betrekkingen en voor de gemeente. Met een gebed voor de zielerust van den ontslapene eindigde deze buitengewone dienst. LETTEREN EN KUNST. De Haagsche afdeeling van Toonkunst voert 28 dezer ook Verdi's Requiem uit. Als solisten treden daar op mevrouw Noordewier- Reddingius, mevrouw De Haan-Manifarges, de heeren Rogmans en Orelio. Ook uit Manchester ontving bet gezel schap der Italiaansche opera te Amsterdam eene uitnoodiging om in Maart, April en Mei 1899 of vroeger eenige gastvoorstellingen te geven. Naar de heer E. C. Rahms in het Weekbl. v. Nederl. mededeelt, werd in 1747 een groot stuk van Rembrandt verkocht voor f 54. Naar de beschrijving is dit hetzelfde stuk, dat onlangB, dus 150 jaar later, overging aan dr Bredius voor 200.000 francs! I. K. Huismans, de bekende schrijver, zal zich uit de maatschappij terugtrekken, om wel niet in, dan toch in de schaduw van een benedictijner klooster zijn leven te slijten. De Fransche Academie heeft de vorige week beschikt over de Monthyon prijzen van frs 2000. Een dezer is toegekend aan een werk van Stapfer, den geschorsten professor, die durfde zeggen dat een collega was gestorven aan leed over Frankrgks schande. Na de generale repetitie van Maseagni's opera, Iris te Rome seinde de correspondent van de Frankf Zeituny, dat het voorspel alge meen beviel. De eerste acte bevat eenige schoonhedenin de tweede werd vooral het liefdesduo goed opgenomen. De derde acte is wat lang, maar toch schoon. Heden avond eerste opvoering. Mascagni schijnt zenuwachtig en overspan nen te zijn en heeft eerst met den tenor en daarna met den orkestdirecteur oneenigheden gehad. Verschillende Berichten. Ook de raad van Alkmaar besloot in de bestekken van uit te voeren werken der ge meente voortaan bepalingen op te nemen om trent minimum-loon en maximum-werktijd, In het district Deventer is voor de a. verkiezing voor een lid der Tweede kamer door liberalen, staande buiten de kiesvereeni gingen, candidaat gesteld jbr mr W. H. de Beaufort te Driebergen, die ook door de Room8ch-Katholieken, o. a. de R.-K. kies- vereeniging, wordt gesteund. De Nederlandsche tandmeestersvereeniging schijnt tegenover de dames galanter te zijn dan het Tandheelkundig Genootschap. Zij neemt ten minste wel dames als lid aanverscheidene zijn daarvan reeds lid. Voor de betrekking van hoofd der open bare school te Loo, gemeente Duiven, hebben zich 39 en voor die van geneesheer directeur van het Stads-Ziekenhuis te Leeuwarden, op een jaarwedde van f 2000, 21 sollicitanten aangemeld. De heer A. D. Rgssen, overleden te Ber gen op-Zoom, heeft zijn vermogen vermaakt aan de protestantsche gemeente aldaar, na aftrek van een legaat aan het weeshuis dier gemeente. Omtrent de gemelde arrestatie van een brievenbesteller, dienstdoende ten postkantorc te Rotterdam, verneemt men, dat hij opheeter- daad betrapt werd, toen hij een achttal onge stempelde brieven in zijn zak verborgen had- Het aantal brieven, die in den laatsten tijd zoekraakten, nam schrikbarende verhoudingen aan en de onderzochte klachten leverden geen resultaat op. Zelfs beschikt men op het post kantoor te Rotterdam over gedrukte formulieren als antwoord op de ingekomen klachten. Met het stoomschip Ardjoenoder Rott. Lloyd, keerden Zaterdag naar Ned.-Indië terug een tiental Javanen, afkomstig van de Nat. tentoonstelling van vrouwenarbeid te 's-Graven- hage. De stakkers hadden het akelig koud. Het in onB vorig nommer gemelde om trent een soldaat, die bij het graven van een beerput door het zand werd bedolven en stikte, had onder Bloemendaal plaats. Onder de oppervlakte moet een raadselachtige holte zijn geweest, waarin de jonge man, die 24 jaar oud was, tot op een diepte van onge veer 3 meter is weg kunnen zinken. Van een diepen kuil, die vol liep, is geen sprake ge weest. Een kruis is thans op deze plaats ter waarschuwing en ter herinnering opgericht. Te Oostzaan is een molenaarsknecht door een wiek dood geslagen. In het Hoenderpark te Berg en-Dal zijn onlangs door boosaardige handen vergiftigde zaden en rattenkruit uitgestrooid om een slachting onder de gevleugelde bevolking aan te richten. Als uitwerking dier lage daad hebben reeds een paar honderd kippen het leven verloren. Het terrein is nu voor pluim gedierte zoo gevaarlijk geworden, dat het diep moet worden omgespit om het nog aanwezige vergit buiten het terrein der bewoners te stellen. Wie deze laagheid beging, is onbekend. Te Dinxperloo viel een dronken polder werker in een verfpot. De man werd met moeite uit zijn netelige positie gered, doch had moeite om de kleuren van den regenboog, die hij op gezicht en kleeren had gekregen, weer weg te maken. Zonderlinge logica. Op een dezer dagen te Amsterdam door de vereeniging Thugater gehouden vergadering, waarin de heer dr H. Treub, hoogleeraar in de geneeskunde, zijne denkbeelden omtrent gelijkwaardigheid van man en vrouw ontwikkelde, gat een aan wezige heer te kennen, dat bij niet tot de discipelen van prof. Treub wenechte gerekend te worden, „asjeblieft niet". De voorzitter mej. Goudsmit, sommeerde den man tweemaal zijn naam te zeggen, en toen bezweek deze voor den aandrang en gaf te kennen Eduard Arsen te heeten. En wat zeide nu de voorzit ter Dat hij zeker zijn naam had gezegd om dien in de courant te zien. De moordaanslagen te Amsterdam hervat Helaas, 't begint weerzoo schrijft het Hbld. De burgerij was zoo langzamerhand de aan randingen, die vorige winters op meisjes plaats hadden, gaan vergeten; men hoorde er niet van, en mocht hopen dat degene, die, om welke reden dan ook, onschuldige meisjes 's avonds op stille plaatsen heimelijk aanrandde, verdwenen zou zijn. De avond van Maandag heeft bewezen, dat de[geheimzinnige aanrander nog rondzwerft in onze stad, want wederom heeft hij twee meisjes aangerand. Het gebeurde thans op de Nicolaas Witsen- kade bij de Pieter Pauwstraat. Omstreeks zes uur werd aldaar een meisje, genaamd Marga- retha Marinus, oud 21 jaar, dat zich wilde be geven naar de Go ver t Flinekstraat, door een jongen, die baar tegenkwam van den kant van het Westeinde, onverwachts met de rechterhand over haar rechterschouder een stomp gegeven, die later bleek, toen zij bij haar beminde was ge komen, een steek te zijn, toegebracht met een scherp voorwerp. Die steek was 2 c.M. lang en l'/s c.M. diep. Zjj heeft later de politie van dit feit kennis doen geven en is nader zelf op het politie-bureau in de Ferdinand Bolstraat door den commissaris van politie, gehoord en daarna door den rechter-commis- saris, in tegenwoordigheid van den officier van justitie en den griffier. Gedurende het verhoor door den commis saris van politie kreeg deze kennis van een tweeden aanslag op dezelfde plaats. Een dienst meisje, Cato Heiloo genaamd, die uit haar dienst kwam en zich wilde begeven naar haar {ouderlijke woning in dc3e Oosterparkstraat was een steek toegebracht ter hoogte van het sleutelbeen nabij den rechterschouder. Dit meisje is door een voermansknecht die toevallig op de Witsenkade was en den vermoedeljjken dader heeft zien wegloopen door de Nicolaas Witsenstraat naar de Wete ringschans gebracht bij den apotheker op den boek van Stadhouderskade en Van Wou straat en daar voorloopig verbonden. Van daar is zij door de zorg der politie per rader- baar naar het Binnen-Gasthuis gebracht en aldaar ter verpleging opgenomen. Deze ver wonde is in het Gasthuis door den hoofd com missaris van politie, in tegenwoordigheid van den officier van justitie, gehoord. Evenwel mocht zij door haar toestand, die intusschen niet levensgevaarlijk is, geen uitvoerig verhoor ondergaan. Zij verklaarde bij het wederzien den aanrander te zullen herkennen. Het eerstgenoemde meisje is nader door tus8chenkom8t der justitie ook naar het gast huis gebracht en aldaar verbonden; zij heeft echter die, inrichting kunnen verlaten, aange zien de haar toegebrachte verwonding van geringe beteekenis was. De politie was natuurlijk den ganschen avond bezig om te trachten een spoor van den aanrander te vinder, doch te vergeefs. De toegebrachte steken komen volkomen overeen met die bij vroegere aanslagen toegebracht. Er is nog iemand, die den dader heeft zien vluchten. Althans de bovenbedoelde voermans-| knecht kwam bij de vervolging van den dader een heer tegen die hem vroeg wat er gebeurd was. De knecht antwoordde daarop met de wedervraag„waar is die kerel heengeloo- pen?", waarop het antwoord van den heer luidde: „die is de Schans op". De commissaris van politie verzoekt dien heer beleefdelijk zich aan hem te willen be kend maken. Eigenaardig is de mededeeiing in een ander blad, dat het signalement van den dader in het belang van het gerechtelijk onderzoek voorloopig wordt verzwegen. De welbekende heer Fr. Gittens heeft zijn ontslag genomen als lid van den Antwerp- schen raad. Hij zal worden opgevolgd door Jan Frans Willems, den door de kiezers aan gewezen plaatsvervanger. Deze Willems is een zoon van den grooten Vlaming, maar geheel verfranscht. Zaterdag liepen te Antwerpen kwade geruchten over de Coblentz van de Duitsche Lloydmaar sedert is de behouden aankomst te Oporto gemeld. Maar nu heeft men daar bericht van een ernstige ramp. Er heeft bij Vancouver een aanvaring plaats gehad tusschen twee Japan- sche booteneen daarvan zonk en nam 70 personen in de diepte mede; 130 menschen, onder wie de kapitein, werden gered. De overeenkomst tusschen de regeering en bet gemeentebestuur van de stad Brugge aangaande de havenwerken is nu bezegeld. De assises van Henegouwen hebben de laatste dagen de zaak behandeld van het op stootje op 23 Mei, waarbij de socialisten de Belgische vlag hebben verbrand. Twee der beklaagden zijn veroordeeld tot een half jaar gevangenisstraf. Het hof te Luik is er bij noodig geweest om uit te maken, dat men de wapenwet niet overtreedt, als men een revolver, welke hersteld moet worden, in een papier gepakt naar den wapensmid brengt. De rechtbank te Hoei had den „misdadiger" veroordeeld wegens het dragen van verboden wapens. De politie te Brussel heeft een persoon aangehouden voor onwettige uitoefening der geneeskunde. Hij gaf zich uit als specialist voor de genezing van breuken. Hg wordt in Holland opgezocht voor aftruggelarg. Over de ontploffing te Parijs is geen verder nieuws. Alleen vermoedt men nu weer dat het een gasontploffing was. Barones Hirsch, de weduwe van den be kenden philantroop en zelve een weldoenster, is ernbtig ziek. In Spanje hebben hevige stormen gewoed gevolgd door zware regen. Op vele plaatsen ontstonden overstroomingen, terwijl de spoor weg tusschen Valencia en Tarragona zwaar beschadigd werd. Bij het duiken op groote diepte heeft een duiker van het Engelsche oorlogsschip Mars het leven verloren. De man, wiens herhaalde aanslagen op treinen het spoorwegverkeer in Engeland on veilig maakten, is tot levenslange t uchthuisstraf veroordeeld. Uit Londen wordt gemeld, dat onlangs in de bladen door een Amerikaan sch verzame laar honderd duizend dollars voor een echt handschrift van Shakespeare is geboden. Tot nu toe kent men er maar zeven, en daarvan is bij drie de echtheid aan twijfel onderhevig. Het Britsch Museum heeft indertijd 3000 ponden sterling voor een handschrift van den grooten treurspeldichter betaald. De onlangs vermelde bokswedstrijd met doodelijken afloop zal nog andere gevolgen hebben. De Londensche politie rechter heeft wegens deze zaak vQf personen onder beschul diging van moord naar de rechtbank verwezen. Meestal hebben de bekende luchtballon netjes, welke op kermissen verkocht worden, slechts weinig drijfkracht. Maar nu is gebleken, dat zoo'n stukje speelgoed een reis kan maken van Hamburg naar Engeland. Te Weenen heeft zich een bankdirecteur doodgeschoten, die zou vervolgd worden wegens ontduiking der beursbelasting en daarvoor werd beboet tot een bedrag van een half miljoen florin. Uit Samarkland wordt gemeld, dat reeds een derde van de bevolking van Kischlahaan de pest is overleden. Een te Delagoabaai aangekomen Eogelsch schip, had een aan pest lijdend matroos aan boord. Als een bewijs voor de levensvatbaarheid der pestbacille wordt in de O. H. Crt herinnerd, dat in de kerk aldaar in 1660 twee personen werden begraven die aan pest waren overleden. Dertig of veertig jaar geleden, dus 200 jaar na de begrafenis, worden eenige metselaars die in den grafkelder hadden gewerkt, aangetast door een ziekte, welke de uiterlijke teekenen van builenpest vertoonde. Verkoopingen enz. Door de commissie van spijsuitdeeling aan minvermogenden te Middelburg is in haar lokaal in de Simpelhuisstraat aan besteed de levering van de in dezen winter benoodigde steenkolen, schenkelvleesch, spek en gort. De levering daarvan is gegund aan de na volgende heeren, allen te Middelburg: rund- vleesch J. Meijer ad f 0.48; spek F. Ceulen ad f 0.47, beiden per kilogort J. G. J. J. v. d. Harst ad f 7.50Engelsche steenkolen P. C. Ludikhuijzen ad f 0.90Ruhrkolen de zelfde ad f 0.70, een en ander per hectoliter. De Middelburgsche courant wordt 's avonds te zeven uur in Vlissingen uitgegeven. Dagelijks worden, tegen twee gulden per kwartaal, abonnementen aangenomen door de agent C. N. J. DE YEY MEST- DAGH aldaar. Goes. Op het stadhuis alhier vergaderden heden 21 burgemeesters van Zuid-Beveland, die met hen allen vyf leden voor den schutters raad voor bet 3e bataljon rustende schutterij van Zeeland kozen. Benoemd werden de heeren Van Dam, Kapelle, Scbimmelpenninck, Kloetinge, Marcus, Ovezand, Van Liere, Krabbendijke, en De Koster,'sGra venpolder. De vergadering werd gepresideerd door den heer militie-commissaris. Amsterdam. Omtrent de Maandagavond aangerande meisjes men zie rubriek Ver schillende berichten kan gemeld dat zij heden zeer pijnlijk zijn. De heer, die den vermoedelijken dader in de Witsenstraat zag, maakte zich bij de politie bekend. Het signalement van den vermoede- lijken dader komt vrijwel overeen met de door hem gegeven persoonsbeschrijving. 's Cravenhage. De Tweede kamer heeft heden de beraadslaging over de Indische begrooting voor 1899 aangevangen. De heer De Waal Malefijt vroeg een actief optreden tegen het toenemend Mahomedanisme door bevordering van het Christendom. De heer Pijnacker Hordijk achtte het herstel van het financieel evenwicht mogelijk, niet door een misgreep in de koffiecultuur, doch door vermindering van de Atjeh-uitgaven. Daarbij uitte hij twijfel aan de pacificatie door de tegenwoordig gevolgde politiek. De beer Van Kol verwachtte verbetering van den toestand van krachtige economische en financieele hervormingen, met beëindiging van den Atjeh-oorlog en bescherming van de koelies op de buitenbezittingen tegen ronze- laars en misbruiken. Hij bepleitte verder decentralisatie met scheiding van de Nederland sche en Indische financiën. De heer Van Kol betoogde verder dat de Pedir-expeditie financieel en moreel slechts nadeel teweegbracht, zonder resultaten van beteekenis op te leveren of de pacificatie te bevorderen. Voorts zeide hij dat, als de oorlog moet voortgezet worden, dit op den duur niet mag geschieden ten laste van de inlandsehe bevol king. Hij vroeg een onpartijdige enquête naar de uitgaven voor den Atjeh-oorlog, naar den oor. sprong en den omvang en de bedoeling daar van. Slechts bijzondere en industrieele belan gen werden z. i. door dien krijg gebaat. De heer Bastert ontwikkelde bezwaren tegen den financieelen toestand. Hetzelfde deed de heer Van Karnebeek, die de groote cultures wil be lasten en uitvoerrechten op mijnproducten heffen. De heer De Visser stelde in het licht, dat de geschiedenis de rechtvaardigheid van den Atjeh-oorlog bewijst en dat wel blijvende resultaten voor pacificatie verkregen zijn, zoo dat een krachtig voortgaan op den ingeslagen weg noodzakelijk is. De heer Verhey steunde ook in hoofdzaak de Atjeh-politiek. De heer Van der Zwaag daarentegen keurde de voortzetting van den oorlog sterk af. Parijs. Kolonel Picquart is door twee agenten van de veiligheidspolitie per rijtuig naar het hof van cassatie gebracht, om daar met generaal Gonse te worden geconfronteerd. Pretoria. De volksraad besprak verschil lende aanbiedingen voor de uitgifte van de voorgenomen staatsleening. Verzending en laatste buslichtiug der MAIL aan het postkantoor te Middelburg. (Alles plaatselijke tijd.) Oost-Indië. Amsterdam (Nederl.) 25 Nov. 6.30's avonds. Brindisi (Eng. dienst)25 Nov. 1.05 's nam. Marseille (Lloyd)29 Nov. 6.30 's avonds. Brindisi (Eng. dienst) 2 Dec. 1.05 's nam. Rotterdam (Lloyd). 2 Dec. 6.30 's avonds. Marseille (Fr.dienst). 3 Dec. 5.45 's morgens. Qenna (Nederl.) 6 Dec. 6.30 's avonds. Napels (Duitsche dst.) 12 Dec. 1.05's nam. Met deze gelegenheid wordt alleen ver zonden de correspondentie voor Atjeh en de Residentie Sumatra's Oostkust, terwijl daags te voren eene voorloopige verzending plaats heeft te 6.30 's avonds. Padang wordt alleen aangedaan door de booten der Maatschappij Nederland Over Brindisi Britsche booten, heeft d&agB te voren eene voorloopige verzending plaats te 6.30 's avonds en een suppletoire op de gewone vertrekdagen te 6.30 's avonds. Over Napels, met Duitsche booten, uitslui tend voor de correspondentie, waarvan de ver zending met deze gelegenheid op de adresseD is aangewezen. Met de Nederlandsche booten via Genua en Marseille en per Fransche mailbooten wordt geen correspondentie verzonden voor Atjeh eD de residentie Sumatra's Oostkust. Algemeen Overzicht. 't Wordt nu van vele zijden herhaald, dat de Spaansche regeering zal toegeven ook al deed zij dit nog niet. De meest bevriende mogendheden, de keizers van Oostenrijk en Duitschland, hebben het aan geraden. En als men nu rekent, dat Amerika toch nog alt jjd een ronde som wil betalen voor een zoo kostbaar bezit, als de Philipp^nen, dan zou men te Madrid eigenlijk nog dankbaar moeten zijn. Want de geldelijke toestand des lands is vreeselijk. De oorlog moet drie mil iar d peseta's hebben gekost, en toch is men er nog lang niet. Generaal Blanco vraagt aanhoudend maar om geld voor de betaling der achterstallige soldij en voor andere uitgaven in verband met de terugzending der soldaten, en de regeering kan het daarvoor noodige geld niet vlug ge noeg bijeen krijgen. Zoo kwam dezer dagen weer een verzoek om 30 miljoen peseta's. Dat de regeering onder zulke omstandigheden wanhopend begint te worden, is natuurlijk. Men wil allerlei middelen te baat nemen, en spreekt nu weer van een binnenlandsche 4 leeniDg en van een hooge inkomstenbelasting. Maar het is zeer de vraag of SpaDje nog wel ergens crediet zal hebben. Of al die miljoenen, welke naar Cuba gaan, daar noodig zijn? Het is moeielijk te zeggen. Men heeft steeds beweerd, dat er in de dagen van generaal Weyler gruwelijk gestolen moet zijn, en waar de generaal het voorbeeld gaf, lieten de anderen niet na het allerhoogste voorbeeld te volgen, ook al moesten de troepen daardoor lijden en noch verzorging, noch soldij ontvangen. Het eerste wreekte zich door de tallooze soldaten die door uitputtting ziek werden, het laatste doordien nu, op dit oogenblik, maar miljoenen na miljoenen moeten worden gezonden om de soldij te betalen. Geheel aan het eind is men echter nog niet, en ook de Maandag gehouden vergadering der vrede-commissie bracht de zoo dringend noodige overeenstemming niet. De Amerikaansche gedelegeerden dienden een memorandum in, waarin zij weigeren een scheidsrechterlijke uitspraak aan te nemen en aandringen op erkenning van de Amerikaansche 8ouvereiniteit over de Philippijnen zonder andere vergoeding dan een schadeloosstelling van twintig millioen dollar. Zg gaven te kennen dat dit de laatste voorwaarden der Amerikaansche regeering zijn en brachten tevens den wensch hunner regeering over, om een der Karolinen te koopen voor kolenstation. De Spaansche gedelegeerden verklaarden dat, als de Amerikanen zich de planozonder de toestemming der conferentie, de souvereini- teit over de Philippijnen toekennen, zij met hun eigen handen het voorloopig vredesver drag vernietigen. De Spaansche commissaris sen stelden verdaging voor om het antwoord der Yereenigde Staten aan hun regeering te kunnen mededeelen. Een beter verloop nemen de betrekkingen tusschen Frankrijk en Italië. Maandag middag te twee uur is eindelijk het handelsverdrag tusschen beide landen geteekend, waardoor een einde zal komen aan vele plager yen. Maar bet belangrijkste is o. i. dat dit feit wijst op een verbetering in de betrekkingen, juist op het oogenblik, dat de kwestie Raheita aan do orde kwam. Een deel der Italiaansche pers heeft aan deze zaak een groote beteekenis willen geven. Maar de regeeriBg en de offieieele pers namen het geval kalm op en men toonde aan, dat de ver schijning van Fransche troepen te Raheita niet plaats had op bevel uit Pargs, maar ingevolge opdracht van den gouverneur. Het geschil zal nu door een gemengde grens- commissie worden vereffend, waardoor men alle kans heeft dat deze zaak geen kwaad bloed zal zetten. Toch blijft de regeling van de toestanden in dat deel van Afrika een bron van toekom stige moeilijkheden, daar er werkelijk een politieke tegenstelling bestaat en een strijd van belangen. In Frankrijk heeft de zaak zeer weinig in druk gemaakt. Wonder is dat niet, waar zelfs de Fasboda-kwestie de algemeene aandacht niet kon trekken en bleef achterstaan bij VAffaire. Zaterdag liep te Parijs het sedert bevestigde gerucht, dat eenige invloedrijke senatoren, onder wie Waldeck-Rousseau en Constans, naar De Freycinet waren geweest. Zij bezwoeren hem er tegen te waken, dat de zaak-Piequart een tweede Dreyfus-zaak worde. Een tweede Dreyfus-zaak! Een veroordee ling van Picquart, zonder hechte bewijzen voor een zwaar vergrijp, ware honderdmaal erger. In 1894 werd Dreyfus onwettig en onrecht vaardig veroordeeld, omdat men niet beter wist. Maar in de zaak-Picquart zou deze ver zachtende omstandigheid zelfs niet zijn aan te voeren. Zijn veroordeeling zou (als er aiet iets heel bijzonders uitlekt) een onrechtvaar dige veroordeeling zijn uit wraak. Toch moet men het ergste vreezen, want twee bladen van de meest uiteenloopende rich ting Siècle en Gaulois deelen byzonderheden mede over de vervolging tegen Picquart, welke bijna niet te gelooven zijn. Men weet dat Picquart vervolgd werd wegens beweerde indiscreties tegenover Leblois, en daar deze van deze indiscreties gebruik had gemaakt, werd Leblois medeplichtige geacht van Picquart, waarom deze voor den burger- lyken rechter werd gevoerd. Op het oogenblik, dat deze de kinderachtige beschuldiging zou behandelen, kwam de militaire justitie tusschenbeide met de beschuldiging dat Picquart het petit bleu had vervalscht. Deze beschuldiging was onwaardig, wyi ze reeds vroeger was weerlegd. Maar eenmaal wegens deze zaak vervolgende, eischte men Picquart van de civiele justitie op, daar de militaire justitie de hoogste rekening met hem had te vereffenen. Men zonderde den kolonel een paar maanden af, en komt nu tot de conclusie dat men hem wegens het petit blue niet kan vervolgen. Maar men houdt hem wegens hetzelfde feit, waarvoor de civiele justitie hem reeds met zyn burgermedeplichtige vervolgt, zoo ten minste zeggen bovengenoemde bladen. De feiteiyke toestand is dus zoo. Picquart heeft volgens de beschuldiging eenige min of

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2