BUITENLAND. kerknieuws. "onderwïjsT Verschillende Berichten. LAATSTE BERICHTEN. groote paleizen ia uitgedrukt en de com positie van den optocht. Eindelijk vermelden wij nog een vijftal pho- tographieën van onzen stadgenoot, den beer Bauer, die eenige schilderijen van Rembrandt e. a. uit het Rijksmuseum weergaf, en van wege de directie bijzonderen lof ontving. Eigen Haard van Zaterdag 19 Nov. be vat o. a. een aangenaam geschreven opstel over V e e r e door inr S. Muller Fzn. Tot op luistering komen daarin voor zeer goedgeslaagde afbeeldingen van het hnis H Lammetje, het stadhuis, het inwendige der kerk en van den put. De Italiaaasche opera zal na het eindigen van het speelseizoen in Nederland een tournee door Duitschland maken en o. a. optreden te Berlijn, Hamburg, Bremen, Keulen, Dusseldorf en Hannover. Dezelfde opera zal in het laatst van De cember uitvoeren het oratorium De Opstanding van Lazarus. Componist is de ïtaliaansche priester Terosti, die zelf de uitvoering zal leiden. LANDBOUW. Door den burgemeester van St. Maar ten sdijk is, in verband met den bekenden aandrang van sommige zijden, het initiatief genomen om onder belanghebbenden een adres aan de regeering ter teekening te doen circu- leeren, met bet verzoek bij de Belgische re geering aan te dringen op geheele openstelling der grenzen voor don invoer van Nederlandsch vee,- en mocht die regeering daartoe niet spoedig besluiten, dan représaille-maatregelen te nemen. De bekende gronden worden nader in bet adres ontwikkeld. De Staatscourant van Zondag en Maan dag bevat nadere bepalingen omtrent den verkoop van 15 driejarige hengsten van 's rijks hengat veulendepot, op nader te bepalen dag in Januari te Bergen op Zoom te houden. Uit Brugge wordt aan het Journal de Bruxelles geschreven, dat volgens een daar in den omtrek loopend gerucht, het mond- en klauwzeer zich heeft vertoond in een paarden stal te Sint-Andreas. Vier prachtige trekdieren, heet het, zjjn daarom afgemaakt moeten worden, en men vreest dat met twee andere hetzelfde zal moeten gebeuren. „Het schijnt" voegt de berichtgever erbij, „dat een Hollandsch paard, onlangs op de markt te Thourout gekocht, den stal heeft aangestoken. Het Journal de Bruxelles deelt het bericht onder voorbehoud mee, omdat zoo'n geval zich nooit heeft voorgedaau, en een specialiteit op de vraag van de redactie twijfel heeft ge opperd of het mond- en klauwzeer ook paarden aantast. In de Vereenigde Staten worden thans electrische toestellen gebruikt voor het scheren van schapen. Met elk toestel kunnen aldus 100 schapen per dag van de wol worden ontdaan. WeJcelijJcscJie opgaaf betreffende de Ned. Herv. kerk. Beroepen naar: Terborne e. a. F.H. van Leeuweü, cand.; Leksmond J. Visser te Wou denberg; en naar Nieuw-Beierland H.C. Briët, cand. Aangenomen naarZwartewaal door W. D. van Leeuwen Boomkamp Jr.; Wateringen door N. C. Bakker te Wijngaarden c. a.; en naar Bierum door H. J. van der Zee, cand. Bedankt voor Hoorn door J. W. de Kanter te Zoelen. Gereform. kerken. Beroepen naar Oud-Vosmeer R. Brouwer te Roon. Bedankt voor Zaamslag door C. Lindeboom te Sprang. Men zal zich herinneren dat in Augustus ji. de hoofdbestuurders van den Bond vanNeder- landsche Onderwijzers vernietiging hebben aan gevraagd van een besluit van den raad van Schiedam, waarbij iemand is benoemd tot onderwijzer, tevens plaatsvervangend hoofd aan eene school, nit eene voordracht, waarop minder dan drie bevoegden voorkwamen. Op dit adres beschikkende, heeft de minister aan de adressanten te kennen gegeven, dat, al moge art. 28, achtste lid der wet op het lager onderwijs het opmaken van eene voordracht van minstens drie bevoegden voorschrijven, de benoeming van een onderwijzer uit eeB voordracht, welke minder namen behelst, niet in strijd iB met de wet, zoo het niet mogelijk blijkt, een aanbevelingslijst van drie bevoegden samen te stellendat er derhalve in deze voor tusschenkomst der regeering geen aanleiding bestaat. Hot hoofdbestuur vau dienzelfden bond heeft zich, inzake de bekrachtiging van het eervol ontslag van den heer C. J. van Rijn als hoofd der school te Loo, met een verzoekschrift ge wend tot H. M. de Koningin, waarin het in de eerste plaats het bezwaar ontvouwt „dat het genoemd besluit van Gedeputeerde Staten onwettig is, reeds omdat dit college door te wijzigen den grond, waarop het ont slag door den raad is verleend, zich een be voegdheid beeft toegekend, die het niet toe komt; „dat volgens de wet eervol ontslag wordt verleend uitsluitend door den raad, niet door Gedeputeerde Staten, die slechts hebben goed of af te keuren het raadsbesluit, zooals het hun wordt voorgelegd zonder meer." De bond verzoekt vernietiging der beslissing van Ged. Staten. In het Hotel Amsterdam te Amsterdam is afgestapt de heer Albert Clémenceau, de Parjjsfthe advoeRat, die in het bekende proces tegen Emile Zola en den beer Perrenx, den uitgever van VAurore, als verdediger van laatst genoemde optrad. Hij verzekerde dat Zola steeds reizende en trekkende is en voorloopig niet te Parijs zal terugkeeren. De kamer van koophandel te Arnhem heeft met algemeene stemmen een adres aan de Tweede kamer aangenomen tegen de ver hooging van de accijnzen op gedistilleerd en wijn. De vereeniging Onderlinge Vrouwenbe scherming heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, om instemming te betuigen met het adres van de Vereeniging tot verbetering van den maatschappelijken en den rechtstoestand van de vrouw in Nederlond, betreffende het aanhangige wetsontwerp op de erkenning en wettiging van natuurlijke kinderen, waarbij verscherping wordt gevraagd van die bepalin gen, welke den man kunnen dwingen tot onder houd van zijn buitenechtelijke kinderen. Te Amsterdam is een werkman, die op het dak van een huis in de Spuistraat iets te verrichten had, uit de goot van het, drie ver diepingen hooge huis gevallen. Hij werd voor dood opgenomen. De ongelukkige schijnt, uit het dakvenster stappend, zich aan een torentje te hebben vastgehouden, dat vermolmd was en dien last niet dragen kon. De firma Laan te Wormerveer, wier fa brieken De Tijden De Vlijt onlangs door brand werden vernield, heeft dezer dagen het volgende schrijven ontvangen „Mijnheer 0. Laane. Uw fabrieken zijn ver brand. Ze zijn in brand gestoken door dengeen, die dit biljet heeft geschreven. Ik ben een liefhebber van molen en een vijand van fabrieken. Dus daarom zijn Tijd en Vlijt ver brand. Liet gij molens bouwen, geen nood, dat zij zouden verbranden. Maar van de nieuwe fabrieken heb het weer kans. Vinden doet gij mij nooit. Dat nooit1 Laat molens bouwen. Nogmaals gewaarschuwd, molens hoog. Geschreven door De firma heeft een belangrijke premie uit geloofd voor het ontdekken van den schrijver In een arbeiderswoning te Dinxperlo,' waar een aantal polderwerkers logeerden, drongen dezer dagen twee hunner kameraden binnen en begonnen alles kort. en klein te slaan. De vrouw des huizes, die baar meubel tjes wilde behouden, verzette zich, waarop de indringers baar met een mes te lijf wilden. Zij week uit en nu kreeg een kind een snede over den arm. De lamp werd omgeworpen, waar door een begin van brand ontstond, dat echter spoedig gebluscht werd. Thans eerst kwamen de andere polderwerkers de vrouw ter hulp, en weldra regende het slagen over en weer. Een der aanvallers werd zoo gewond, dat hij eenige weken niet zal kunnen werken, Een korporaal van de zeemacht gelastte een soldaat een putje te graven, om de ton van het privaat te kunnen ledigen. Eenigen tijd later een emmer missende, ging de korpo raal zoeken en vond hij dien emmer op den rand van den gegraven put. Daar deze dicht was gevallen met toegeschoten zand, vermoedde hij een ongeluk, nam een schop en na eenigen tijd gegraven te hebben, kwam het hoofd van den soldaat bloot, doch het bleek, dat de on gelukkige reeds dood wae. De man was reedB 8 jaren in dienst en stond bekend als een oppassend mensch. Te Zevenaar heeft een marechaussee een commies der directe belastingen aldaar op heeterdaad betrapt, terwijl hij aan het station steenkolen uit de waggons stal. Men had reeds sedert geruimen tijd verdenking tegen den ambtenaar opgevat. Te Ter Aar is een 77-jarige man, door de duisternis misleid, in de Aar gevallen en verdronken. Te Delfzijl is aangebracht de uit elf per sonen bestaande equipage van den haringvisscher Frits van Geestemunde, welke schuit door aan varing met een Nóorsch stoomschip in de Noordzee gezonken is. De aanvaring geschiedde bij dikken mist en de bemanning van het visschersvaartuig werd overgenomen door de stoomboot, die ook eenige averij bekwam. Bij de rechtbank te Groningen is een efsch aanhangig gemaakt om den oudsten in woner van Nederland, den honderdtienjarigen oud-koopvaardijkapitein Boogaard onder cura- teele te stellen. De oude heer verzet er zich echter tegen. Een grootscb werk wordt tegenwoordig te Ostende uitgevoerd. Daar heeft men sedert eenige weken een aanvang gemaakt met het bouwen van een renzenbotel, dat, behalve verschillende zalen, ruim 700 kamers zal bevatten. Eerst over vier jaar moest het gebouw voltooid zijn, doch thans heeft een aannemer van Brussel op zich genomen, het hotel kant en klaar af te leveren voor het einde der maand Juni a.s. De belasting, welke de 2 voornaamste speel huizen aldaar voortaan jaarlijks aan de stad zal moeten betalen, bedraagt ruim 2.000.000 fr. (fr 500.000 -+- 100 fr. voor ieder lid). In weer wil daarvan zijn de houders dier huizen voor nemens hunne inrichtingen nog te vergrooten. Zoo is door den Cercle des Etrangers op den Zeedijk eene villa aangekocht voor meer dan een 7s millioen francs, ten einde het daarnaast gelegen lokaal dier sociëteit te kunnen uitbreiden. Tu8schen Luik en Tongeren heeft men, door twee dwarsleggers op den spoorbaan te plaatsen, getracht een trein te doen ontsporen. Het gevaar werd nog tijdig verijdeld. Later bleek, dat men een man op de plaats der mis daad had gezien. Maar toen deze werd ontdekt, was de vermoedelijke dader reeds verdwenen. De laatste dagen hebben in Frankrijk en België drie ongelukken plaats gehad door het instorten van gebouwen. Te Campagnac stortte de muur een er in aanbouw zijnde kerk in, met het gevolg dat van de vijf werklieden éen werd gedood en vier gekwetst. Ja de Belgische stad St, Nicolaas is een in aanbouw zijnd huis ingestort, waardoor vijf werklieden onder het puin kwamen. Twee waren bijna terstond dood, een is levensge vaarlijk gewond; de andere zijn, hoewel ge kwetst, er beter afgekomen. Eindelijk had te Sehaerbeek een soortgelijk ongeluk plaats, dat alleen maar een paar per sonen kwetsuren bezorgde. De joden in Algiers gaan bange tijden te gemoet. De nieuw benoemde burgemeester van die plaats, de bekende antisemiet Mas Règis, heelt in zijn officieel programma ver drijving der joden in Algiers opgenomen. Dezer dagen begaf hij zich ofschoon hij zijn functie nog niet aanvaard had verge zeld door twee nieuw gekozen stedelijke raden naar het winterpaleis van den gouverneur, om dezen te verzoeken, dat onmiddellijk een alge meene amnestie zou worden afgekondigd voor hen, die gestraft zijn naar aanleiding van de jongste woelingen. Da chef van het kabinet van den gouverneur, die hen ontving, gaf zijn bezwaren te kennen tegen een der gelijken maatregel, met het oog op de gevaren daaraan verbonden, waarop Règis op hoogen toon ant woordde dat het eenige en steeds voortdurende gevaar voor Algiers was gelegen in de joden, en dat daarom zijne kiezers hem de opdracht hadden gegeven om de joden tot een algemee- nen uittocht te dwingen. De directeur van het kabinet veroorloofde zich daarop de bescheiden tegenwerping te maken, dat geen enkele repu- blikeinsehe regeering zich tot een dergelijkeu maatregel zou laten vinden. Te Queenstown was namens de admira liteit beslag gelegd op de boot Briardene, wegens een schuld van 610 pd. st. Maar de kapitein besloot toch weg te gaan. Eerst geraakte zijn schip aan den grond, daar de loods weigerde dienst te doen. Maar bij vloed kwam het schip vlot en verdween, na een spannende vervolging door een marinesloep. Forain's Doux Pays in de Figaro is raak. Een feest op het ElyséeEen kamerbewaarder van den president is in gesprek met Marianne, die op een kussen het insigne van het Gulden Vlies draagt. Op den achtergrond een paar heeren uit Molière's tijd. Wat gaan jullie spelen'? Le Bourgeois Gentilhomme! Er is een nieuwe beschuldiging tegen de Eogelsehe pers gerezen, en wel uit den mond van een geestelijke der non-coofermisten, die beweerde dat de bladen onder den invloed van de katholieken staan, en daardoor de waarheid niet zeggen over de tegenwoordige beweging in de staatskerk, welke meer en meer naar het katholicisme overgaat. Dezer dagen heeft men in een bank te Londen een inbreekster aangehouden, die voor zien was van alle werktuigen, welke haar mannelijke collega's gewoonlijk bij hun hand werk gebruiken; zelfs had zij een geladen revol ver. Het bleek, dat aan deze misl ukte inbraak een andere was voorafgegaan welke beter slaagde, en waarbij zij o. a. een kist openbrak, waaruit zij een chêque-boek stal. Verder bleek zij schuldig aaÉ valsehheid in geschriften. De 38 jarige dame is de dochter van respectabele ouders: zij was gehuwd met een deftig en rijk man, maar bad deze reeds na een half jaar verlaten. Bij Querqueville, een dorpje aan het Ka naal, is een walvisch aangespoeld. Het dier was ongeveer 12 M. lang. De koningin en de kroonprinses van Zweden zijn ziek, en de beide zoons van deze laatste zijn ook onder dokters handen. De oudste lijdt aan erfelijke doofheid, de tweede aan een ziekte welke een inwendige operatie noodig maakt. De vorst van Bentheim is naar zijne woonplaats teruggekeerd. Het ongeluk, dat hem was overkomen, schijnt dus niet heel ernstig te zijn geweest. Hij was over een geweer gestruikeld en had daardoor den voet boven den enkel verstuikt. Te Bremen is, op 89 jarigen ouderdom, overleden de heer H. H. Meier, de stichter en president van de Norddcittsche Lloyd. Behalve in de scheepvaart, was hij ook in de industrie een man van groote beteeken is en betrokken bij een ijzerfabriek ia de Harz, bij mijnonder nemingen, Zuid-Amerikaansche spoorwegen en de Duitsebe kabel-telegraafmaatsehappijen. In 1848 was hij lid van het Franktorter parle ment hij vertegenwoordigde later Bremen in den eersten Noordduitschea Rijksdag. Hij was een trouw volgeling der liberale partij. Te Rodenkirchen, bij Keulen, speelde het twaalfjarig zoontje van een bakker met een geweer. Hij richtte het wapen op zijn vijfjarig zusje, toen het geweer atgiDg en de kogel het meisje den schedel verbrijzelde. Op de Elbe bij Hamburg kwamen twee Engelsche booten in aanvaring. De Sultana Eeina zonk onmiddellijkde opvarenden hadden juist nog tijd zich aan boord van het andere schip, de Holderness, te bergen. Ook een van de schepen van het Duitsebe eskader in Oost-Azië, Der Kaiser, heeft schipbruk geleden men hoopt het schip zonder groote moeite af te brengen. Eenige dagen geleden bleet een nachttrein midden in den Arlbergtuanel (in Tirol) stil staan. De locomotief werkte niet meer. Twee uren bleven de reizigers in angsttoen ver scheen een hulplocomotief, die den trein zon der ongelukken uit den tunnel trok. Te Aber8ville (Savoye), is een echtpaar vergiftigd geworden en gestorven, een misdaad welke aan den zoon van de slachtoffers wordt toegeschreven ten minste de vader heeft vóór hij stierf zijn zoon beschuldigd, de koffie te hebben vergiftigd. Men vermoedt dat daartoe strychine was gebezigd. De zoon, die ontkent, is gevangen genomen. Z. H. de Paus heeft in een brief aan den Keulscben aartsbisschop Krementz over de schenking van het terrein la Dormition de la Sainte-Vicrge te Jeruzalem, zijn blijdschap uit gesproken over de mildheid van keizer Wilhelm. De berichten uit Britsch-Indië gewagen van een toeneming van de pest. Twee der bij Cavite gezonken Spaansche oorlogsschepen zullen worden vlot gemaakt, waartoe een contract met de reddingamaat- schappij te Hong-Kong is gesloten. Voor de Amerikaansche marine zou dit nog een aan winst zijn. Baron Oppenbeim, de bekende financier van Keulen, is van Joodsche afkomst., al is hij zelf ook Christen en hij ontkent dat ook nooit. Op zekeren dag kwam er bij hem een genaturaliseerd Fransch financier van Duitscb- Joodsche afkomst, maar deze wilde die afkomst niet toonen, en had zijn familienaam Oohn op zijn visitekaartjes tot een C. verkort en daar achter een staart gezetle Baron C. de Point Fiquier. Toen Oppenheim het kaartje zag glimlachte bij kalm, zie niets, maar den volgenden dag gaf bij by den Fransch man zijn kaartje af, waarop te lezen stondie Baron O. de Cologne. Ontploffing to Parijs. Wie zich de ontzettende aanslagen van vóór een paar jaar herinnert, en weet welk een indruk die telkens wederkeerende misdaden op de bevolking der Fransche hoofdstad maakten, kan zich de ontroering begrijpen, welke werd gewekt, toen Zondagavond {tegen vijf uur, vlak bij de beurs twee nieuwe ontploffiugen plaats hadden. Het bleek dat deze waren ontstaan in de kelders van het restaurant Champ eaux, op welks bovenverdiepingen de bureaux van het bekende nieuwsagentschap Hams gevestigd zijn. Oogenblikkelijk snelden velen naar de plaats des onheils en vonden reeds op straat de eerste slachtoffers, voorbijgangers, die waren getroffen en ter aarde lagen, onder wie een dame, die oogenblikkelijk gedood was. Terwijl de politie het terrein van de ramp afzette, werd het getroffen gebouw onderzocht. De pui van de restaurant was bijna geheel weggeslagen, terwijl de vloer zwaar bad ge leden in de restauratiezaal vond men een tweede lijk, dat van een man. Het onderzoek bracht aan het licht, dat de ontploffing in den kelder had plaats gehad en waarschijnlijk niet te wijten was aan een misdaad. De bottelier was met een brandende petroleumlamp in den kelder gegaan, waar de tamp ontplofte, met het gevolg dat ook een vat olie in brand vloog. Toen deelden de vlammen zich mede aan een vat met spiritus, dat de groote ontploffing deed ontstaan. Er ontstond brand, welke evenwel spoedig werd gebluscht. Toch is het geheele gebouw zwaar beschadigd, zoodat Havas moest besluiten te verhuizen. Een gedeelte van den inventaris werd op straat geworpen, met het gevolg dat daar de meeste offers vielen. Behalve de beide dooden telt men acht min of meer zwaar gewonden, gedeeltelijk tot de voorbijgangers en gedeeltelijk tot het personeel behoorende. Allen werden naar de apotheken in de buurt gebracht, en daar verbonden. Het bekend worden van den uitslag van het onderzoek naar de oorzaak bracht een groote ontspanning teweeg. Zonder geneeskundige hulp. Evenals hier te lande heeft men ook in En geland personen, die afkeerig zijn van genees kundige hulp. Waar hierdoor het leven van dezen in gevaar is gebracht, trekt de justitie daar zich dit gebrek aan voldoende verzorging aan. Zoo onlangs toen de romanschrijver Harold Frederic overleed, onder omstandighe den die een lijkschouwing en een uitspraak van de jury hebben noodig gemaakt. Hij was door een beroerte getroffen, maar de twee dames, die hem liefderijk verpleegden, hadden nagelaten geneeskundige hulp in te roepen. Zij behooren tot de secte der „Christelijke Scientisten", die genezing van het gebed ver wachten, en verklaarden bovendien, dat de zieke den bijstand van een arts geweigerd had. Volgens de uitspraak der jury is hier de dood door nalatigheid veroorzaakt en dus strafbaar. Een geparalyseerde staat gelijk met een kind en degenen, die hem verzorgen, zijn strafbaar als zij ook al weigert bij het nalaten geneeskundige hulp in te roepen. Bij het onderzoek hebben een aantal gehoorde artsen verklaard, dat de zieke tc redden was geweest. Een vriend van den overledene, de schrijver Frank Harris, komt in de Saturday Review tegen dit vonnis op, en zegt dat Frederic vrij onhandelbaar was, volstrekt niet kindsch was geworden en steeds een afkeer van genees kundigen had getoond. Hij verwacht dus dat het vonnis zal worden vernietigd. Vergaderingen, Concerten enz. Middelburg. Dinsdag 22 Nov. Evangelie prediking. Schuttershof 7 u. Dinsdag 22 Nov. Biljart concours. Socië teit De Vergenoeging 8 u. Dinsdag 22 Nov. Biljart séance. Café Molen water 7 u. Vrijdag 25 Nov. Voorstelling Tivoli-gezeY schap. Schouwburg 7'/j u. Woensdag 7Dec. Voorstelling Ned. Too- neelvereeniging. Schouw burg 77* u. V r ij d a g 9 Dec. Voordracht dr. Bleekrode, Natuurkundig-gezelschap. Gebouw 8 u. Dinsdag 13 Dec. Concert Zangvereeniging Tot Oefening en Uitspan ning. Concert- en gehoor zaal 77a u. Dinsdag 20 Dec. Voorstelling Dames-ope- retten-gezelsch. Schouw burg 8 u. Woensd. 11 Jan. Opera-voorstelling orgel fonds. Schouwburg 77a Nieuw- en St. Joosland. V r Ij d a g 25 Nov. Tooneelvoorstelling Ver. Van Zeggelen, Koffiehuis Wapen vanNieuwland 7 u, A T J E H. Een onder dagteekening van 19 November ontvangen officieel telegram luidt: „Bij het ageereu ter westkust van Atjeh werd luitenant J. L. Doerrleben ongevaarlijk gewond. Het in 1896 Atjehwaarts gezonden negende bataljon keert terug." Marktprijzen van 'larwe en Meel. Maandag 21 November. Rotterdam. Bericht vm den make laar H. van Randwijk). Ter markt van heden was de stemming vaster. Meel echter on veranderd. Zaterdag 19 November. Antwerpen. Tarwe prijshoudend Ameri- kaausch roode no. 2 fr. 173/„. Parijs. Tarwe flauw; loop. md. fr. 21.55. Pesth. Tarwe stil, voor ladingen prijshou dend. Zaterdag fl 9.63. Vrijdag fl 9.60. Berlijn. Ondanks voortdurend beperkten omzet was heden de stemming iets vaster, tengevolge van het gure weder waren hou ders teruggetrokken, zoodat voor tarwe en rogge ca. 50 pf. hoogere prijzen moesten wor den aangelegd. New-Vork dis. vorigen dag Chicago 665/s66 Y«. Verzending en laatste buslichting der MAIL aan het postkantoor te Middelburg. (Alles plaatselijke tijd.) Oost-Indië- Genua (Ncderl.) 22 Nov. 6.30 's avonds. Amsterdam (Nederl.) 25 Nov. 6.30 's avonds, Brindisi (Eng. dienst)25 Nov. 1.05 's nam. Marseille (Lloyd)29 Nov. 6.30 avonds. *)Brindisi (Eng. dienst) 2 Dec. 1.05'e nam. Rotterdam (Lloyd). 2 Dec. 6.30 's avonds. Marseille (Fr.dienst). 3 Dec. 5.45'smorgens. Napels (Duitsche dst.) 12 Dec. 1.05 'o nam. Met deze gelegenheid wordt alleen ver zonden de correspondentie voor Atjeh en de Residentie Sumatra's Oostkust, terwijl daags te voren eene voorloopige verzending plaats heeft te 6.30 'a avonds. Algemeen Overzicht. Nu het jaar ten einde loopt, heeft men alle kans de tooneélen te zien herleven, welke nu een jaar geleden zoo'n smet wierpen op het parlementaire stelsel. Maar ditmaal ia het niet de Oosfcenrijksehe oppositie, welke door haar obBtructionisme de tot standkoming van de regeling met den broederstaat wil tegenhouden. Het verzet tot eiken prijs is opgegeven en het vergelijk heeft in de commissie zelfs kans er door te komen. Maar nu heeft do Hongaarsche oppositie het der Oostenrijk8che kamer afgezien en wordt te Boedapest een navolging vertoond van de treurige tooneeler, welke de Oostenrijksche Rijksraad zoo dikwerf te aanschouwen gaf. Een groote minderheid van Hongarije is tegen het vergelijk, vooral wijl dit belet een diepgaande scheiding tusschen beide landen door te voeren. Zoolang nu kan worden aangenomen, dat de Oostenrijksche Rijdsraad een hinderpaal tegen de aanneming van het vergelijk was, konden de tegenstanders in Hongarije de zaken rustig aanzien, vooral omdat men Banffy's woord had, dat deze nooit genoegen zou nemen met een regeling, welke in Oostenrijk niet door de wet was bekrachtigd. Maar nu de kans een beetje gekeerd is, en het niet onmogelijk werd, dat het vergelijk in beide parlementen een meerderheid zou halen, had de oppositie in Hongarije tot het obstrue- tionisme zijn toevlucht genomen. In openbare zoowel als geheime zittingen worden de heftigste aanvallen tegen de regee ring gericht en alles aangewend wat kan strekken, om een geregelde afdoening van zaken tegen te houden, en bet kabinet tot onmacht te doemen. Over deze kibbelarij hebben wij natuurlijk niet in bijzonderheden te tredenalles wordt aangegrepen, zelfs de zaak van het Hentzi- monument. Hoewel een groot deel der natie haar voldoening uitte over het besluit van den keizer om dit standbeeld te verplaatsen, is de oppositie niet tevreden-nu eens wordt aanmerking gemaakt op de taal van het Amieeblatt, waarvoor de regeering niet aan sprakelijk is, dan weder op de plaats waarheen het monument thans zal worden overgebracht. De onafhanfeelijkheidspartij heeft te dezer zake een motie voorgesteld, aan welke zij den voorrang wil geven. Vermoedelijk zal dit zeker tot groote debatten aanleiding geven, daar de regeering en de regeeringspartij, en zeker niet ten onrechte, meenen dat het nu tijd is om de begrooting aan de orde te stellen. Maar het is te vreezen, dat, zelfs als men daarin slaagt, de begrootingsdebatten zelve tot onaangename tooneelen zullen leiden, en tot belangrijk tijdverlies. Toch krijgt de oppositie wellicht eenige vol doening door het aftreden van den gemeen- schappeiijken minister van oorlog,Krieghammer, die den Hongaren een doorn in het oog is, en vervangen zou worden door een ander, die Hongarije beter gezind is. Het gerucht van zijn aftreden heeft reeds eenige dagen geloopen, maar is nog niet bevestigd. De strijd beperkt zich evenwel niet tot de kamer. Zoo heeft het ook in den gemeente raad van Boedapest zwaar gestormd, eer do meerderheid er een besluit door had, waarbij Banffy tot eere-burger der stad werd benoemd. Ook te Weenen gaat het als van ouds ru moerig toe in den gemeenteraad, vooral Vrij dag. Er was een voorstel aan de orde om subsidie te verleenen aan een particuliere katholieke school. Het raadslid Wrabetz, tevens lid van den Rijksraad, hield een heftige rede

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2