MIDDELRURGSCHE COURANT. 1898 Donderdag 17 November. N°. 271 141a Jaargang, Deio eourant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franse p.p., 1.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 1G Nov. 8 n. vm. 44 gr. 12 u 53 gr., ev. 4 u. 52 gr. F. Verw. zw. Z. W. wind, regenacht. AdvertentiSn voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór ó&n our aan het bnrean bezorgd zijn, AdvertentiSn: 20 cent por regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50; elke regel meer 20 oent. Reclames *0 eent per regel Grooto letters naar de plaats die zij innemen. AdvertentiSn bij abonnement op voordeelige foorwaarden. Prospectussen daarvan rijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te '8 GravenhageDe Gebr. Belinfante té Amsterdam A. de La Mar Azn. Bij deze courant behoort een Bijvoegsel. Middelburg 16 November. OVERDREVEN. Volgens eene nadere toelichting, door den heer dr Dunner, opper-rabijn te Amsterdam, aan de redactie der Amst. Crt. gegeven op zijne bekende circulaire tegen de openbare school, heeft hij daartegen bezwaar, omdat zij sedert Tborbecke van aard is veranderd. Ver der heeft hij, wat geheel buiten de kwestie staat, grieven tegen het Nieuw Malthusianisme enz. Dit heeft met de openbare school niets te Den slechten invloed, die volgens hem de neutrale school op het Jodendom uitoefent, wijt hij aan het steeds vermeerderen van het aantal socialistische onderwijzers. Is een socialist eerlijk, zei de opperabijn, dan moet hij voor zijn meening uitkomen, volgens zijn meening handelen en den invloed, die dat noodwendig op de Israëlietische kinderen moet hebben, kan niet anders dan afbreuk doen aan het Joodsche ge loof, dat van zijn beleiders in de eerste plaats eischt het geloof aan dingen, die door deD socialist worden bestreden. De eigendomswet- ten bijv. worden door het Joodsche geloof heilig genoemd wat moet er nu van wor den, als de Israëlieten reeds als kind hooren verkondigen, dat eigendom niets dan diefstal is? Wij willen nu buiten kwestie laten, zegt de redactie van De Sociaal-Democraatof het neutrale onderwijs het Jodendom als godsdienst schaadt. Het spreekt van zelf dat dogma's, van welken aard ook, dieper gaan zitten, alB ze op school er wordeu ingepompt, dan wan neer dat niet gebeurt. Maar het voorbeeld over de eigendomswet ten, dat tevens slechts overgenomen is van De Savornin Lohman die hetzelfde in de Kamer vertelde, moest nu toch door verstandige men- sehen maar eens afgedankt worden. Het is het eenige voorbeeld dat men weet aan te halen om, gevraagd waar het ooit gebeurd is dat een onderwijzer van kinderen beeft geleeraard dat eigendom diefstal is, met den mond vol tan den te staan. In de Kamer werd het aan De Savornin Lohman gevraagd. Deze heer bleef natuurlijk het antwoord schuldig. Dr Dunner zal hetzelfde doen, als hij op zijn vingers wordt getikt. Het betoog van Dr Dunner over de verder felijkheid der socialistische onderwijzers is wel wat dun en ook blijkt er uit, dat ten slotte alle dompers tegen het licht dezelfde griel hebben, nl. deze dat het de duisternis verhin dert te heerschen. Een tegenvaller. Zooals bekend, is ten vorige jare gebleken, hoe de raming voor de bevloeiingwerken aan de Solo-rivier op Java veel te laag is geweest. In de toelichting der begrooting voor 1899 kon de minister nog geen nadere bijzonder heden geven, maar sedert is het rapport der commissie van onderzoek ontvangen. Daaruit nu blijkt, dat de toestand nog veel ongunsti ger is dan men had kunnen verwachten. De raming is niet enkel overschreden wegens te lage schatting der eenheidsprijzen voor het grondverzet, maar het is gebleken dat de uit voering der omvangrijke werken „hoogst on voldoende is voorbereid". Slechts van twee hoofdwerken bestonden voldoende ontwerpen; voor alle andere onderdeelen van dit zeer groote werk ontbraken uitgewerkte ontwerpen. Voorts is er verschil van meening tusschen de deskundigen over de deugdelijkheid, zoo van het hoofdplan als van belangrijke onderdeelen. De raming der kosten heeft „met groote op pervlakkigheid" plaats gehadbijna alle onder deelen zijn te laag geraamd. De commissie komt nu tot eene raming van 38 in plaats van 18 millioen. Bijna elf millioen is er nu verwerk!, maar gereed is er nog zoo goed als niets. Veelgeld is besteed voor de voorbereiding en de orga nisatie van den dienst, maar aan de vereisehte kunstwerken is nog nagenoeg niets gedaan eD nog slechts een betrekkelijk klein deel van het grondverzet is tot uitvoering gekomen. Dit alles wordt door den minister in zijn Mem. van Antw. op de Indische begrooting uitvoerig medegedeeld. De Haagsche corres pondent van de Zutph. Ct. vestigt de aandacht daarop, en begrijpt ten volle, dat de minister zich onder deze omstandigheden niet verant woord acht gelden te vragen voor de voort zetting dier werken. Hij heeft den Gouverneur- Generaal bij telegram verzocht de noodige be velen tot schorsing te geven, nadat het onder- handene zoover zal afgewerkt zijn, als voor het behoud daarvan onvermijdelijk is. Een nader onderzoek zal dan moeten uitmaken, wat verder gedaan behoort te worden. Intusschen heeft de minister zijn begrooting met f 1.800.000 verminderd. Genoemde correspondent zegt o. a. „Dat is niet meer een misrekening, maar schandelijk wanbeheer. Eu wie kan men voor de gepleegde verzuimen verantwoordelijk stel len? Dezen minister natuurlijk het allerminst; men moet hem nog dankbaar zijn, dat hij, zoodra hij bemerkte dat er i'-ts niet in den haak was, zoo spoedig mogelijk een nauw keurig onderzoek heeft doen instellen. Maar dan misschien de deskundigen, die indertijd de regeer ing in den waan hebben gebracht, dat de zaak voldoende was voorbereid? Waar hen te vinden? Misschien rusten de meesten reeds op het kerkhof. Maar hoe dit zij, dit is meer dan een iinancieele ramp. Door onthullingen als thans door den minister zijn gedaan, wordt het vertrouwen in Indische adviezen en Indische ramingen in hooge mate geschokt." Kilometerboekjes. De protesten schijnen geholpen te hebben. De kilometerboekjes Staatsspoor zijn weer gel dig in de treinen Hollandscbe spoor op de ge meenschappelijke lijnen. Eene annonce in dit nommer bevestigt die BENOEMINWE» MZ. Bij kon. besluit: zijn benoemd tot inspecteur der dir. bel., invoerr. en acc.te Zalt-Bommel W. L. van der Vegte, inspecteur te Valkenburg; te Val kenburg H. H. W. Haan, inspecteur, belast met de waarneming der inspectie te Hoorn zijn benoemd bij den grooten staftot majoor, H. M. adj., de kap. jhr W. J. P. van den Bosch, van dien stafbij het wapen der art., bij den staf van het wapen, tot majoor, en zulks met bestemming om te worden toegevoegd aan den inspecteur van het wapen, de kapitein F. van Hasselt, van dien staf, toegevoegd aan den commandant der bereden-artillerie; bij het lste regiment veldartillerie, tot majoor de kapitein H. G. J. SwaviDg, van het 2de reg. veld-art.bij het 4de reg. vest. art., tot majoor kapitein J. A. D. de Fremery, van den staf van het wapen, lid der commissie van proefneming bij het korps pontonniers, tot luit.-kolonel, de majoor H. M. Engelhard, comm. van het korps; is de directeur van het post- en telegraaf kantoor te Heusden, G. Vos jr., eervol van zijn tegenwoordig beheer ontheven, zullende hij tijdelijk met eenen anderen werkkring worden belast. UIT STAD EN PROVINCIE. Ter vervanging van J. de Wolf, over leden, is door burg. en weth. van Middel burg tot lid der commissie voor de veemarkt benoemd Jan Polderdijk Az., te Nieuw- eu St Joosland. Bij de heden te Vlissingen gehouden verkiezing voor vijf leden voor de Kamer van koophandel en fabrieken, wegens periodieke aftreding, stemden 8, zegge achtvan de 154 kiezers. Herkozen werden de aftredende leden, de heeren J. V erkuyl Quakkelaar met 7, C. M. Dommisse met. 6, J. Lagaaij met 6, H. Loois met 8 en F. H. J. Wibaut met 7 stemmen. Vijf andere personen kregen 1 stem. Dinsdag is door de rijkspolitie te 'sHeer- Arendskerke aangehouden zekere J. F. G., een van Middelburg afkomstige twiutig jarig persoon, verdacht van inbraak met diefstal van een zilveren horloge en dito broekknoopen, 10 November jl. te 's Heer-Arendskerke gepleegd. Op het bureau van politie te Goes is de ver dachte tot volledige bekentenis gebracht en hij werd heden gevankelijk naar Middelburg vervoerd. G. was sedert ongeveer een half jaar voort vluchtig, wijl hij nog een jaar gevangenisstraf voor diefstal te goed had. Naar men ons uit T e r n e u z e n meldt, werden verleden week uit een barge, liggende in het kanaal aldaar, terwijl de opvarenden afwezig waren, negentig gulden ontvreemd. Dinsdag is, volgens een gerucht, als verdacht van dien diefstal, te Sas van Gent gearresteerd zekere D., een negentienjarige paardenknecht, aldaar. Onder het hooi werd door den brigadier tach tig gulden gevonden. De verdachte, die moet bekend hebben, is naar Middelburg getransporteerd. Acht slangen, die vóór een tiental dagen door twee visschers van Philippine, vol gens hun zeggenin een houten kist op de Wester-Schelde drijvende gevonden waren, zijn thans gekocht door een Belg voor 22 francs. Drie der dieren, die inmiddels ge storven waren, zullen opgezet worden. Men meldt ons uit Schoondijke: Niettegenstaande de onteigening en vernie- tigiog vau de goederen, die met den typhus- lijder alhier in aanraking zijn geweest, heeft plaats gehad en de woning op flinke wijze geheel ontsmet is, heeft zich in dat zelfde gezin weder een geval van typhus met doode- lijken afloop voorgedaan. Thans zal het gebeele huisraad onteigend en vernietigd en de woning nogmaals ontsmet worden. In de andere ge zinnen is die ziekte geweken. Heden, Woensdag, viert te Hoofdplaat een echtpaar zijn 50 jarig huwelijk, namelijk Petrus Bernardus Yale en Carolina Timmerman. Beiden 85 en 73 jaar oud werken nog dagelijks op het veld, om in hun onderhoud te voorzien. Vele ingezetenen toonden hun belangstelling in den feestdag dezer oude, brave, maar ook behoeftige luidjes. Vale is een oud-militair en diende het land onder twee koningen: Willem I en Willem II, en wel bij de 17e afdeeling later 6e regi ment infanterie genoemd. Met geestdrift weet hij nog van die dagen te gewagen. In 1874, bij gelegenheid van het feest ter 're van het 25jarige koningschap van Willem III, was Vale de kommandant der eerewacht in zijne woonplaats en bij bet jongste inhul- digingsfeest nam hij ook nog aan den feeste- lijken optocht deel. KERKNIEUWS. Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland zijn heden tot de evangeliebediening toegelaten de heeren: B. Bruins, cand. van de universiteit te Utrecht, en W. F. Smits van de hoogeschool te Leiden. - De heer S. de Waard, predikant bij de Doopsgezinde gemeente te Utrecht, heeft be dankt voor zijne benoeming tot lid van het hoofdbestuur van den Nederlandschen Protestan tenbond. RECHTSZAKEN, Kantongerecht te Middelburg. Heden (Woensdag) zijn veroordeeldwegens rumoer H. C. d. V., Vlissingen, tot f 2 b. s. 1 d. b., J. B., Vlissingen, tot f 2 b. s. 2 d. b.; loopen op een weiland in de maand JuliA. G., Vlissingen, tot f 1 b. s. 1 d. h.als be ambten bij een openbaar middel van vervoer in strijd handelen met hetgeen ingevolge de art. 2 en 3 der wet van 23 April 1880 (Stbl. 67) is aangekondigd omtrent de uren van vertrek: J. J. d. V., Vlissingen, J. v. d. M., Souburg, tot f 5 b- 8. 2 d. h.drankwetD. J., vrouw van D. S., D. v. O., vrouw van M. H., Vlis singen, tot f 5 b. s. 2 d. b.; op een vaartuig, in een openbaar water gemeerd liggende aan een niet behoorlijk verlichte laad- of losplaats, niet voeren van een helder wit lichtC. v. d. P., Zierikzee, tot f 3 b. s. 2 d. h.spelen om geld te MiddelburgG. S., A. B., A. M. S., P. J. W., Middelburg, tot f 1 b. s. 1 d. h.wer pen van afval van viscb in eene gemeente- haven te VlissingenS. G., vrouw van J. v. B., Arnemuiden, tot f 0.50 b. b. 1 d. h. Verder wegens dronkenschap: A. T., Goes, tot f 2 b. s. 2 d. b., C J. J. de M., P. J. M., Middelburg, A. d. V., Vlissingen, tot J3 b. s. 2d. h P. H., Vlissingen, tot 2 X 3 b. s. 2 d. b. iedere b., J. d. L., VlissiDgen, tot f 5 b. s. 3 d. h., E. v. S., Vlissingen, tot2x ƒ15 b. 8. 3 d. h. iedere b., B. d. QVlissingen, tot 2 d. h., P. d. W., Middelburg, tot 5 d. h. Verschillende Berichten. Tot lid der Tweede kamer is in het district Eindhoven gekozen de heer Van den Heuvel (katholiek.) De Provinciale staten van Zuid-Holland besloten Dinsdag, zooals in een deel der op laag van ons vorig nommer reeds werd gemeld, tot het verleenen van subsidie voor eene haven te Scheveningen, met deze wijzigiDg, dat de aanleg geschiede in den geest van het plan der Haagsche ingenieurs. Jhr m. C. J. den Tex, oud-lid van Ge deputeerde Staten, die eem'gen tijd uit de Provinciale Staten van Noord Holland was verwijderd, is weêrmet 49 van de 90 stemmen in zijne vorige waardigheid herkozen. De heer Van der Wall Bake had plaats voor hem gemaakt. De poging om de liberale leden der Amsterdamsche kamer van koophandel door anti-revolutionnairen te vervangen, is mislukt. De aftredenden zijn met groote meerderheid herkozen. Te Amsterdam is eene vereeniging in wording, die zich tot taak stelt de belangen van zeelieden van elke nationaliteit te behar tigen. Voorzitter is de heer mr E. N. Rahusen, vice-president de heer W. Boissevain. De vereeniging stelt zich ten doel den zee man, onverschillig van welke nationaliteit of geloofsbelijdenis, zoowel in onze havens als op zee godsdienstig te verheffen, hem zooveel mogelijk te onttrekken aan de gevaren, die hem bedreigen in de maatschappij, en hem geneeskundige en heelkundige hulp te ver schaffen, waar hij die onder sommige omstan digheden zou moeten ontberen. Het kantoor der vereeniging is gevestigd Groeneburgwal 42 te Amsterdam. Onder de militaire gépensionneerden van het leger in Ned.-Indië zijn 16 gepensionneerde generaals, 5 luitenant-generaals en 11 generaal- majoors, met pensioenen te zamen f 112.750 bedragendenamelijk 4 luitenant generaals met f 9000 en 1 met f 1 J..250, het laatste verhoogd met 25 pCt. wegens verminking, en voorts 10 generaal-majoors met een pensioen van f 6000 en 1 van f 5500. De 24-jarige bootwerker, die den 6en dezer op het Spuiwater te Rotterdam een mes steek in de borst bekwam, is in het ziekenhuis aan de gevolgen overleden. Sedert eenigen tijd is uit Den Haag ge vlucht een commissionair, die kleine sommen geld op voorschot gaf en in verband hiermede verdacht wordt zich door zijn geldschieter een aantal gefingeerde posten te hebben doen uitbetalen. Tijdens zwaren mist is Maandagavond te Gorinchem, waar de groote paarden- en beesten markt gehouden werd, een vreemdeling in de haven geraakt en verdronken. Te Heemskerk is door een onbekende oor zaak een schuur, dienende tot stalling van vee, afgebrand. De koeien werden gered, doch een pink, eenige kippen alsmede een voorraad hooi, aardappelen, brandhout en bouwgereedschap pen verbrandden. In een stoomhoutzagerij te Wormerveer kwam een werkman met een rondzaag in aan raking. Zijn rechterarm werd hoog boven den elleboog tot op het been doorgezaagd. Te Utrecht heeft de recherche een twee tal jongens van 9 en 12 jaar weten op te sporen, die zich aan diefstal met braak had den schuldig gemaakt. Zij bekenden reeds vroeger eenzelfde feit bedreven te hebben. Te Arnhem trok iemand, die, door den drank verhit, vechten wilde, om zich beter te kannen roeren, zijn demi-saisou uit, welke hij een jongen in bewaring gaf. Toen de zaak afgeloopen was, bleek het dat de jongen met de jas was verdwenen. Dit zal den vechtersbaas nog meer tot be zinning hebben gebracht. In de gemeente Ransdorp is iemand on der verdachte omstandigheden overleden hij werd in een kelder hangende gevonden, met wonden en sneden in het gelaat. De justitie i heeft zich de zaak aangetrokken en deed de vrouw een verhoor ondergaan. Huiselijke twist viel zeer dikwijls voor. Te Staphorst is een zoon van een kooiker, die op de eendenkooi zou passen, door een jager doodgeschoten. De dader heeft zichzelf bij den burgemeester aangegeven en is reeds in verzekerde bewaring genomen. Een boerenknecht te Warnsveld was de vorige week een ganschen middag uitgeweest met een paar huzaren nit Zutphen, die hem 's avonds een eind huiswaarts vergezelden. Onderweg vielen zij den boerenknecht aan en ontnamen hem een zilveren horloge en 21 galden. De beide hazaren werden opgespoord en een ervan in het bezit gevonden van het gestolenede ander wist te ontvluchten. Toch is ook hij bekend. Wielerwedstrijden. De Algtmeetie Nederlandsche Wielrijdersbond,, de vereeniging die tot nog toe aan de rijwiel- sport in Nederland zekere leiding gaf en die hoewel in den laatsten tijd in Friesland de Friesche Wielrijdersbond geBticht, in Twente de vorming van een Twentschen in wording is en in Limburg de stichting van een Lim- burgschen Wielrijdersbond wordt voorbereid, toch nog het groote toongevende lichaam is, dat door zijn circa 20.000 leden en zijn krach tige organisatie in ruime kringen zijn invloed doet gelden, bewoog zich met meer of minder succes op tweederlei gebied. Hij bevorderde het toerwezen en regelde het wedstrijdwezen. Door het Bondsbestuur wordt nu voorgesteld te besluiten, dat de Bond zich in het vervolg alleen aan het toerisme zal wijden. En wel om deze reden. De wedstrijden wekken nog alleen belang stelling als groote beroemdheden tegen elkaar wedijveren; als er met gangmaking wordt ge reden. Dit kost handen vol geld. De eisc worden steeds hooger, en zoo bezwarend, dat de inwilliging ervan voor de baandirecties gelijk zou Btaan met een failliet. Dientengevolge werd omgezien naar een middel, om met minder kostbare races tóch volk te trekken. En dat middel meende men gevonden te hebben in den pari-mutuel, d. i. het wedden. Wel te verstaan niet de weddenschap als aardigheid, als liefhebberij, maar een georga niseerd systeem van weddenschappen, met bookmaker, totalisator en al den aankleve van dien. Om kort te gaan een verandering van de banen in gelegenheden tot spelen en wedden; met al den onvermijdelijken nasleep van winstbejag, dobbelzucht, valschbeid en knoeierij, die er aan verbonden is. Daartoe weigerde de A. N. W. B. mede te werken. En aangezien de beweging ten gunste van den pari-mutuel zoo krachtig werd, dat zij niet meer scheen tegen te gaan, besloot het bondsbestuur de wedstrijden los te laten, liever dan genoodzaakt te zijn om, met het wedstrijd wezen, tevens de weddenschappen te moeten beschermen. Wordt nu het voorstel van bet bondsbestuur aangenomen, dan zal daarvan het gevolg wezen, dat de renners en zij die bij het wed strijd wezen belang hebben, een eigen vereeni ging gaan vormen, zooais dat reeds het geval is in Frankrijk, België, de Vereenigde Staten i elders. De Ned. Wielrenners Vereeniging biedt reeds hare bemiddeling aan om in dien geest stap pen te doen. Terwijl de herinnering aan de gebroeders Peltzer en mevr. Joniaux in België nog steeds levendig is, wordt, volgenB het Journ deBrux., te Brussel in bedekte termen gesproken over nieuwe vergiftigingszaak. Met zes maan den tusscbenrnimte zijn twee broeders uit de hooge handelswereld overleden en wel, naar t schijnt, onder zeer geheimzinnige omstandig heden. Geen enkele der drie geneesheeren, die afgestorvenen verzorgden, hebben de oor zaak kunnen bepalen van den bijna plotselin- gen dood dezer twee personen. Het parket heeft bevolen, dat de Lijken moeten opgegraven worden. Volgens de Brusselscbe Gazette heeft men in België ervaren, dat de aardigheid van de klokken met uuraanwijzing van 124 niet is opgegaan, waarom zij zal worden afgeschaft. De vóór drie weken, na verduistering van 1.000 francs,uit Brugge gevluchtte adjudant van de gendarmerie, is thans in Griekenland en heefc vandaar aan zijnen in Paliseul wonenden vader getelegrafeerd. Het door den komtnan- deerenden generaal ingesteld onderzoek bracht aan 't licht, dat de adjudant reeds zes jaren verduisteringen had gepleegd, dóör bet ver- valschen van de boeken over de monteerirgs- benoodigdheden. Doutreloux, de bisschop van Luik, heeft in een brief aan de bestuurders der geestelijke scholen het leeren van het Vlaamsch aanbe volen, en voorgeschreven, dat, aanvangende over twee jaar, de lessen in de wijsbegeerte alleen toegankelijk zijn voor hen, die een op stel of een vertaling in het Vlaamsch hebben Te Chalons-anr Marne had een meisje baar pasgeboren kind geworgd en het lijkje begraven tegen den muur van het huis haara vaders. Deze, die toch nog voor de ontdekking be vreesd was, stak zijn huis in brand, hetgeen echter niet belette dat de gendarmen het lijkje vonden. Vader en dochter zijn daarop gevan gen genomen. In Frankrijk overweegt men reeds maat regelen, om ingeval van mobilisatie ten behoeve van het leger tajlag te leggen op de automobiles. Bij een spoorwegongeluk op de Ujn van MontrealToronto werden acht passagiers ge dood en velen gekwetst. In het dienstjaar 1897/98 zijn in Pruisen voor het leger en de marine in het geheel 151.832 manschappen gelicht. Van dezen had den schoolopleiding in de Duitsche taal ont< vangen 151.398, in een andere taal 264, terwijl 170 of 0.11 geen schoolopleiding haddea gehad. Dit percentage was in 1880 nog 2.3. De Duitsche keizer heeft onlangs aan zijne tante, de groothertogin van Baden, eenige dochter van wijlen keizer Wilhelm I, de Roode- Krats-medaille in goud geschonken, als erken ning van de groote verdiensten der welhaast 60-jarige vorstin, in het belang der lijdende menschheid. De verleening is geschied bij een schrijven, dat de keizer uit Konstantinopel zond en aldus begintDurchlauchtigste Für- stin, freundlich geliebte Muhme, Sekwester und Tante. En de onderteekening wordt voorafge gaan door deze woordenEuerer Königlichen Hoheit und Liebden freundwilliger Vetter Bruder und Neff'e. Hier heeft men dus der Neffe als Bruder t zegt het Hbld. De 80 jarige Hongaarsche vrijheidsheld dr Johann Astalosch, heeft zich en zijn vrouw doodgeschoten, wijl hij zijn vermogen had ver loren. Op een der Russische rivieren is Zondag het ijs losgeraakt, door een plotselinge stijging van het water. Tijdens het ongeluk waren er vele voertuigen en menschen op het ijs, van wie er 20 verdronken. Dawson City, de hoofdstad van het goud land Klondyke, is voor een groot deel afgebrand. De gebeele schade wordt op Va miljoen dollars gesteld.

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1