BUITENLAND FEUILLETON. WEDGWOOD. LAATSTE BERICHTEN Tegen den beruchten persoon uit Zwijn- dreckt, die als verdacht van brandstichting onlangs voorloopig in arreBt werd gesteld, is thans door de rechtbank te Dordrecht rechts ingang verleend met bevel tot gevangenhou ding voor den tijd van 30 dagen. Aan de Rijn- en Sehiekade te Leiden zijn twee naast elkaar gelegen woningen ver brand. Als oorzaak wordt genoemd het on voorzichtig aansteken van eeu petroleumkachel. De man, die in arrest was onder verden king schuld te hebben aan de in den laatsten tijd in de Haarlemmermeer gepleegde diefstal len, is op last van den officier van justitie te Haarlem weder ontslagen. De brand van de meelfabriek, een paar weken geleden te Alkmaar, heeft aan die ge meente f 1251 gekost, waaronder f 295 tot herstel der brandbluschmiddelen. Een dienstbode van een familie uit Apeldoorn, afkomstig uit het gesticht Veldzicht, was eenigen tijd spoorloos verdwenen. Men vond haar nabij hare woning in een leeg huis op een zolder, waar zij door haar vreeselijk gillen werd ontdekt. Een vorig jaar was zij in de nabijheid van Apeldoorn ook in een schuur gevonden door een marechaussee, die haar direct herkende. Bij dr Cox te Deventer, den schrijver van „equivalentie van man en vrouw" is, het is de Zutph. Ct. die het vertelt, ingebroken door twee meisjes. Te Terzooi was een 78-jarige landbouwer in zijne schuur bezig, toen een brandende stal lantaarn omviel. Binnen eenige oogenblikken stonden schuur en huis in vlam en brandden met al wat erin waB tot den grond toe af. Vgt koeien, een kalf en een kat lieten het leven bij den brand. Te Barmen i8 dezer dagen de jonge vrouw van een spoorwegambtenaar, die alleen thuis was, omdat haar man nachtdienst had, om streeks middernacht ©vervallen door vier ver momde mannen. Deze schijnen geweten te hebben dat de vrouw alleen thuis was, en hebben geruebt gemaakt aan de huisdeur. De vrouw, meenende dat het haar echtgenoot was, opende de deur. Men wierp de vrouw op den grond, duwde haar een prop in den mond en bond haar aan handen en voetenvervolgens werd alles door gesnuffeld, waarbij hun het driemaandelijksche tractement in handen kwam. Men nam eenig wasebgoed en andere zaken mede. Zeven uren achtereen lag de vrouw gebonden op den grond, voor haar man thuis kwam. Te Winschoten verkocht dezer dagen een Duitscher voor geringen prijs een rijwiel aan een logementhouder, daar bij beweerde geld noodig te hebben om naar Amsterdam te gaan. De gemeente-veldwachter meende, dat dit het onlangs te Groningen gestolen rijwiel wel kou zijn, en seinde naar Groningen, doch kreeg ten antwoord, dat het vermiste rijwiel weer te recht was. De Duitscher kon dus heengaan en vertrok naar Amsterdam. Later moet ech ter gebleken zijn, dat de bedoelde persoon een volontair was aan bet politiebureau te Wil helmshaven en dat hij het door hem verkochte rjjwiel van het bureau had gestolen. Het hoofd der school te Venraai had het ongeluk met de hand op eene rechtopstaande griffel te slaan, tengevolge waarvan deze aan den anderen kant te voorschijn kwam. Na een pijnlijke operatie mocht het aan den inmiddels geroepen geneesheer gelukken, den griffel er uk te verwijderen. Aldus luidt een bericht. Het is ons echter onbegrijpelijk, dat een griffel zoo scherp is dat hg aldus door een hand kan dringen. Om de bekende duizendpooten uit een kelder te verdrijven, zette men daarin een berkenbezem rechtop. Die vieze dieren houden zich graag in zulke bezems op. De bezems worden van tijd tot tijd afgeschud en de inhoud er van doodgetrapt, of de bezems worden snel in heet water gestoken. Waarop vindt men dit? Dezer dagen gaf de Werkmansbode de vol gende cijfers over eenige aanbestedingen te Amsterdam Schilderswerk. 3G inschrijvingen, hoogste f 2382.50, laagste f 750. Stueadoorswerk. 13 inschrijvingen, hoogste f 670, laagste f 175. Een vroolijke geschiedenis van JOHANNES JOHANNSEN. 5. Uit het Duitsch. Wederom weerklonk die zonderlinge toon en nu luider. Dr Bartels sproDg op. „Ik moet eerst weten wat dat beduidt, het maakt mg zenuwachtig." Hij baande zich een weg door de smalle, half dichtgegroeide tuinpaden en Phebe Sophie kon niet anders doen dan hem volgen. Evenals de kinderen in het sprookje op het luiden der verborgen klok afgingen, zoo volgden zij de regelmatig terugkeerende klaagtoonen. En het duurde niet heel laDg of zij bereikten de afgelegen plek, waar de heer Baggesen met Anna Möller op den grond lagen en in het vuilnis woelden. Danig met zich zelf bewogen, had Anna zich eindelijk niet meer kunnen bedwingen en was in luid snikken uitgebarsten, waarop de heer Baggesen haar gelast had met dat „gejank" op te houden. Dat had hij niet moeten doen, want nu huilde zij nog meer, doch slaakte zulke hartverscheurende kretendat haar meester op het punt was van het zoe ken op te geveD. Edele, hartstochtelijke ka rakters zijn vaak onderhevig aan plotselinge overgangen van stemming en zoo giDg het Anna Holler ook. Op dit oogenblik ontaarde Behangerswerk. 25 inschrijvingen, hoogste f 375, laagste f 180. Nemen we nu een middenegfer tuaschen hoogste en laagste inschrijving, dan blijkt, dat de laagste nog ruim 50 pCt. beneden dit mid den blijft. Deze 50 pCt. moeten ergens worden „uitge haald." Uit de grondstof of uit 't loon der werk lieden. Waarschijnlijk uit beiden, schoon 't meest uit 'tloon. Want het aantal werklieden, dat te Amsterdam zonder werk is, is al weer groot genoeg, om „ondernemenden" werkgevers goedkoope arbeidskrachten te verschaffen. De werkstaking te Antwerpen nadert haar einde. Vele letterzetters zijn op hun verzoek weer aangenomen, en men gelooft dat de an deren zullen volgen. Maar een paar honderd man kunnen te Antwerpen geen werk meer vinden. Het Fransehe kamerlid Mauriee Lasserre is Vrijdag bij het schermen gekwetst, door dien een der degens brak. Zijn toestand was vrij ernstig, vooral omdat hij al lijdeude was. Toch gelooft men dat hij zal herstellen. Te Parijs heeft een vrouw twee revolver schoten gelost op den rechter van instructie Bungy, die aau de kaak werd getroffen. De oorzaak schijnt daarin te liggen, dat de dame zich verongelijkt achtte, doordien zij ten harent gestolen effecten niet terug kreeg, toen de dieven gevangen genomen maar vrijgespro ken waren. De moord te Londen blijkt gepleegd door een vroegeren bediende van den bakker. Men vermoedt dat de dader krahkzinnig is. Deze is na het plegen der misdaad de straat opgeloopen en deed zoo vreemd, dat de politie opmerkzaam werd en den man in bewaring nam. Eerst eenige uren later werd haar het drama bekend en begreep zij welk een mis dadiger zij in handen had. Het Badensche dorpje Schlechtnau heeft een erfenis van elf millioen mark gekregen, en wel van eene dame, die er opgevoed was en nu, in Engeland overleden, haar geheele vermogen tot het biervoorgenoemde bedrag vermaakte aan de gemeente, waar zij haar jeugd heeft doorgebracht. Donderdag is te Catania gevangen ge nomen de gevaarlijke anarchist Nicofcra. Hg kwam van Alexandrië en bood heftigen weer stand. In zijn laars werd een scherpe dolk gevonden, gelijkend op die van Luccheni. Bij een spoorwegbotsing te Wilkebare (Vereen. St.) werden vijf man van het perso neel gedood en velen gekwetst. Toevallig kwamen de passagiers er allen met kneuzingen af. Engelsche rechtsspraak. Ci viele zitting. Quaestie om een paard. Rechter-. Hoe oud was het Gedaagde: Ik denk zeven jaar, maar ik was niet bij het doop maal (Gelach). Advocaat van eischerFoei Rechter: Never mind Hij heeft het recht om jolig te wezen (Gelach). Een ramp te Antwerpen. De ramp in het dok te Antwerpen, waar de ketel van de Stad Aalst sprong, heeft heel wat ontzetting veroorzaakt. Tot ver in den omtrek werd de slag gehoord en de huizen in de buurt waggelden. De uitwerking op de plaats des onbeils was vreeBelijk. Het geheele achterschip was verbrijzeld, het voordek opge licht en weggeslingerd. Zware ijzeren platen van verscheidene vierkante meters oppervlakte vlogen door de lucht en werden tamelijk ver weggeworpen. Terwijl het achtersteven weg zonk, kwam de voorsteven naar boven. Daar door hadden de twee mannen, die in de voor kajuit sliepen, gelegenheid te vluchten. Een derde werd weggeslingerd en kwam op de St. Laureyskade op een paar kisten met glas werk neer. Zijn hoofd werd tegen een kist verbrijzeld, terwijl het lichaam met zulk een kracht op een andere kist neerkwam, dat deze plat geslagen werd, als ware zij van eene aanzienlijke hoogte gevallen. De vierde der opvarenden zonk met het schip en werd Zaterdag middag door een duiker gevonden. Het laatste slachtoffer was schipper Van Reeth, van de Jonge Frans, die op het dek door een metalen plaat tegen het hoofd werd getroffen en dood neerviel. Zijnj schip werd haar droefheid in toorn en wereldverachting, en dus greep zij een der scherven van een ge wezen vleeschschotel en slingerde die van zich af, om haar gefolterd gemoed lucht te ver schaffen. Hoe het kwam heeft Anna later nooit kun nen zeggen, - maar die scherf viel te vroeg neer, en kwam juist terecht op den schedel van den heer Baggesen. Als door een adder gestoken, vloog hij inde hoogte en gilde: „Wat! wat! wat verstout gij 'ubrutale meidWerpt gij mij met scherven?" Dreigend, bevend van toorn, liep hij op het ongelukkige meisje toe en ik geloof stellig dat hij zich aan haar zou vergrepen hebben, indien hij niet eensklaps een geluid vernomen had, dat hem alle wraakzucht deed vergeten. Dr Bartels Btond met de armen in de zijden luidkeels te lachen. Dat was heel leelijk van hem en in strijd met de welvoegelijkheid, maar hij moest lachen, al werd zijn eigen doodvonnis er door bezegeld. De heer Baggesen wendde zich dus van de verblufte, onbeschaafde Anna af en riep, rood van toorn, tegen den dokter: „Wel, mijnheer, gij schijnt al heel vroolijk te zijn. Het schijnt u genoegen te doen, dat die meid mij-met scherven gooit. Ik moet u zeggen, mijnheer, dat ik niet gesteld ben op gasten die mij uitlachen. Wat doet gij eigenlijk hier Als gij op uw vriend Meyer wacht, kan ik u zeggen, dat die zich een uur hier vandaan op het slagveld bevindt en als bij terugkomt gaat bij naar AmcUahof, niet naar Borsfleth, Als gij zwaar beschadigd en dreigde te zinken, waarom het spoedig in veiligheid werd gebracht. De ontsteltenis in de stad was natuurlijk groot, daar de herinnering aan de ramp van Corvilain nog lang niet verdwenen is. Het reizigersverkeer naar Nederland door Cook's bureau. Toen ik zoo schrijft L.S., deLondensche correspondent der Opr. Haarl. Crt. in zijn jongsten brief toen ik laatst in Amsterdam was, en de atad nog zoo vol vreemdelingen vond, en ook ontdekte dat onze bekende Cook daar op het Damrak een reizigers-bureau ge opend had, zooals de firma dat in alle wereld steden heeft, dacht ik dat het aardig zou we zen eens te vernemeD, hoe het met het reizi gersverkeer naar ons land stond, speciaal ge durende de kroningsfeesten en de Rembrandt- tentoonstelling. Ik ging dus op interviewen uit en klom op een zwoelen najaarsdag verleden week eerst vier verdiepingen hoog in het groote bureau aan Ludgate-Circus, en moest toen weer naar beneden en een andere trap op, nog eens vier verdiepingen, om daar eindelijk rust te vinden in de kamer van den heer Robison, die den literairen kant van deze onderneming verte genwoordigt, d. w. z. de geïllustreerde boek jes over de toeren schrijft. De heer Robison was heel graag bereid me te vertellen wat ik weten wou. Ik kwam alleen 9 mnd. te vroeg. Immers niet vóór Juli 1899 zou de preciese statistiek van de afzonderlijke reiskaarten naar de verschillende landen klaar zgn. Er was zoo veel aan te doen i En dat laat zich begrijpen uit het cijfer, dat de heer Robison me later schriftelijk nog opgaf, nl. dat in 1S97 zijn firma j 800.000 afzonderlijke reiskaarten meer had ver kocht dan in 1896 „U begrijpt, het is niet doenlijk nu al op te geven, hoeveel we dit jaar weer en meer voor uw land verkochten. Ik weet alleen, dat er de laatste twee jaar een toenemend aantal is, vooral sedert ik bet boekje over uw land heb uitgegeven, en ons tochtje voor 6.15 naar Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Haarlem en de dooie steden aan de Zuiderzee heb gearran geerd. De 25 plaatsen daarvoor zijn geregeld week aan week genomen. En bij de kronings feesten hebben we zelfs een groepje van 25 reizigers uitgestuurd, tegen 25 guintjes den persoon, en daar was zoo'n vraag naar, dat we zelfs een tweede groepje van 25 reizigers heb ben moeten arrangeeren. Maar wat de afzon derlijke kaarten betreft, kan ik niets zeggen Ilc zelf houd erg van uw land, en als ik de mensehen naar quaint old Holland toe kan sturen, doe ik dat!" Vorzenümg en laatste busliehtmg der MAIL aan het postkantoor te Middelbnrg. (Alles plaatselijke tijd.) Oost-Indië. Marseille (Lloyd)15 Nov. 6.30 's avonds. ^Brindisi (Eng. dienst) 18 Nov. 1.05'fl nam. Rotterdam (Lloyd). 18 Nov. 6.30 'g avonds. Marseille (Fr.dienst). 19 Nov. 5.45 's morgens. Genua (Nederl.) 22 Nov. 6.30 'b avonds. Amsterdam (Nederl.) 25 Nov. 6.30's avonds. Brindisi (Eng. dienst)25 Nov. 1.05 's nam. Napels (Duitsche dst.) 12 Dec. 1.05's nam. Met deze gelegenheid wordt alleen ver zonden de correspondentie voor Atjeh en de Residentie Sumatra's Oostkust, terwijl daags te voren eene voorloopige verzending plaats heeft te 6.30 's avonds. Padang wordt alleen aangedaan door de booten der Maatschappij Nederland. Over Brindisi Britsche booten, heeft daags te voren eene voorloopige verzending plaats te 6.30 's avonds en een suppletoirs op de gewone vertrekdagen te 6.31 's avonds. Over Napels, met Duitsche booten, uitslui tend voor de correspondentie, waarvan de ver zending met deze gelegenheid op de adresseD is aangewezen. Met de Nederlandsehe booten via Genua en Marseille en per Fransehe mailbooten wordt geen correspondentie verzonden voor Atjeh en de residentie Sumatra's Oostkunt. "W est-In <1 i c Suriname via Sout hampton 15 Nov. 5.45 's morgens Suriname via St Na- zaire 8 Dec. 5.45 's morgens. Curasao via Queen- stown. Eiken Dinsdag 8n Vrij dag 10.15 's avonds. hem dus zien wilt, moet gij u voor de boer derij van Amaliahof opstellen, dan kunt ge hem niet misloopen. Ik hoop dat gij mij begrepen hebt, mijnheer." Het lachen was den dokter heele maal vergaan, hij zag er bleek en ernstig uit. „Ik vraag u oprecht om versehooniDg mijnheer Baggesen en ik hoop dat gij mij mijn onbeleefdheid zult vergeven, wanneer gij een blik op het roode gelaat van dat meisje slaat, waarop tranen en asch allerlei figuren gemaakt hebben. Alleen die aanblik deed mij lachen, volstrekt niet het onheil dat u overkomen is. Overigens liet uwe toespraak aan duidelijkheid niets te wenschen over. Ik heb de eer u te groeten." Hij maakte een stijve buiging, boog voor Phebe-Sophie en vertrok om nimmer terug te keeren. Bijna sprakeloos van schrik stond Phebe- Sophie een oogenblik als versteend; daarop maakte zij een gebaar, als wilde zij den dokter achterna loopendoch eer zij daartoe kwam had haar vader haar bij den arm gegrepen, al roepende„Watwilt gij dien man naloo- pen, dien man die zich verstout uw vader uit te lachen. Gij blijft hier, zoowaar ik Pieter Baggesen beet". En zij bleef, met betraande oogen en een bloedend hart. Intus&chen had Anna Möller, met de geest kracht aan groote karakters eigen, hare be daardheid herwonnen, zoodat zij met de groot ste kalmte baar noodlot kon afwachten. Heden namiddag viel een driejarig kind, dat uit de bewaarschool in de Schuitvlotstraat kwam, bij het gaan over de bateau-port alhier, te water. Het werd door twee man eruit gebaald en door eeu toevallig passee- renden arts in huis gebracht bij een collega, waar men erin slaagde de levensgeesten weêr op te wekken. 's Cravenhage. De Hooge Raad hand haafde heden de veroordeeling, door de recht bank te Middelburg, vanH., vrachtrijder van Colgnsplaat op Goes, wegens het vervoer tegen vracht van brieven voor den notaris Noordijke. Benoemd tot rentmeester bij het kroondo mein te Zier ik zee jhr J. P. Hoeufft, thaDs 2e rentmeester. Parijs. Het bericht van den dood van Dreyfuss, door een onbekende aan Earns ge seind, is door niets bevestigd. New-York. Volgens de Herald is bevolen, zoolang Spanje nog geen beslissing heeft geno men, met het herstellen der oorlogsschepen op de werf te Brooklijn niet voort te gaan, eenige schepen te mobiliseeren en andere binnengaats te houden. Marktpryzen van Tarwe en Meel. Maandag 14 November. Rotterdam. Bericht van den make laar H. van Randwijk). Ter markt van heden was de stemming vast. Meel echter flauwer. Zaterdag 12 November. Antwerpen. Tarwe prijshoudend. Ameri- kaansch roode no. 2 fr. 171/.)- Parijs. Tarwe vast; loop. md. fr. 21.65. Pestk. Tarwe vast. Zaterdag fl 9.74. Vrij dag fl 9.69. Berlijn. Op de iets hoogere telegrammen uit Noord-Amerika was hier de stemming ta melijk vast, maar doordien er weinig omging werden zoowel tarwe als rogge slechts af en toe 25 pf. hooger betaald. New-York dis. vorigen dag Chicago 65 V* n Algemeen Overzicht. Als de wereld een paar dagen is bezig geweest met vermoedens als die welke ontstaan na de rede van Salisbury, is het natuurlijk dat de praatjes een beetje blijven nawerken, vooral in de artikelen der dagbladen, die hun afwij kende meeningen blijven handhaven. Ja, het verschil is zoo groot, dat de een lord Salisbury verwijt overal gevaar voor oorlog te zien, terwijl anderen zijn woorden zeer geruststellend achten. Ook in de berichten der bladen heersebt dezelfde onzekerheid, vooral ten aanzien van de drie wondeplekken, China, de Pbilippijnen en N.-O.-Afrika. Uit Londen wordt weer beweerd, dat sir Charles Beresford zeer verontrustende tele grammen in cijferschrift aan de regeering zond. Reeds eenige dagen vroeger was trouwens door de bladen beweerd, dat Bei'esford een zeer ongunstigen indruk had gekregen van den toestand te Niu Chang. Deze plaats, hoewe1 als verdragBhaven voor alle mogendheden open staande, was feitelijk bezet door de Russen, die zich in het minst niet storen aan de Chineeache overheid, en die de geheele omgeving bezetten. Ook de kwestie van de troepenconcentratie in de buurt vau Peking is nog lang niet afgeloopen. De Chineeache overheid had de protesten der gezanten aanvankelijk niet ernstig opgevat, wijl de taal der diplomatie haar wat zwak voorkwam. Maar men heeft den Chineezen daarop medegedeeld, dat men den spoorweg zou bezetten en dat deze be zetting wel een blijvende zou kunnen worden. „Sta op, meisje", snauwde de oude heer haar toe. „Ga dadelijk in huis en pak je boeltje. Ik wil je morgen niet meer op Borsfleth zien; richt je daarnaar in". Met onverholen ontzetting volgde Anna dit bevel op. Gebogen, doch niet verpletterd, stapte zij door den prachtigen, in zomerdos getooiden tuin, op het huis toe. Later in den avond zag men den heer Bag gesen tusschen de rozen en lelies wandelen, met een natten doek om het hoofd en een bedrukt gemoed. Regen weder Voor zoover ik weet houden alleen de eenden altijd van regen landbouwers en parapluie-fabrikanten somtijds en gewone stervelingen nooit. Het regende al verscheiden dagenmen wist niet meer wanneer het begonnen was en durfde niet te hopen, dat het ooit zou ophou den. Dr Battels verveelde zich. Eiken morgen las hij met groote belangstelling de courant want dat was de grootste afleiding, die hij den heelen dag had. Het laatste nummer van het Berlijnsche klinische tijdschrift kende hg bijna van buiten; bij was zelfs aan een roman be gonnen, alsof hg een jongeling van 20 jaren ware en toch verveelde hij zich. Hij had zelfs geen plezier meer in het skelet, dat in den hoek zgner kamer stond, een waar kunst stuk in zijn soortnoch in de longen op sterk water, op zijn boekenkast; in niets had hij plezier meer; want hg had gewetens wroe gingen. En achbij zedelijk leed heeft men Daarop verscheen een decreet, waarbij de eischon van de ambassadeurs werden inge willigd, terwijl het Tsung-U-Yamen zijn ver ontschuldigingen aan den Russischen admiraal aanbood. In het decreet wordt hulde gebracht aan de discipline.der soldaten, worden onderscheidingen toegekend aan de officieren, en gezegd, dat de troepen binnen eenige dagen naar een anderen post zullen worden gezonden. Maar deze poBt is niet aangewezen, zoodat de troepen nog steeds in het kamp zgn. Over de Pbilippijnen is nog geen beslissing gevallen. De Spaansche gevolmachtigden hebben weer uitstel gevraagd om de memorie der Ame rikanen te kunnen beantwoorden. Te Washington wil men van dat uitstellen niet meer weten. De ministerraad seinde aau de Amerikaansche commissarissen te Parijs de opdracht om geen verdere besprekingen toe te laten over het recht om over de Pbilippijnen te beschikken, maar te verklaren dat de eenige aangelegenheid, waarover nog gesproken kan worden, is, de wijze waarop de eilanden zullen worden overgedragen aan de Vereenigde Staten. Aan deze taal wordt kracht bijgezet door de benoeming van admiraal Schley tot bevelheb ber van het Europeesche eskader, dat binnen kort weer ingesteld zal worden en eenige van de beate kruisers zal omvatten. Dat door Spanje uitstel wordt gevraagd is anders niet onnatuurlijk. Men blijft daar hoop koesteren op vreemde hulp en volgens de ge ruchten is die aanstaande. Te Madrid beweert men zelfs dat de verte genwoordigers van Duitschland, Oostenrijk, Italië en Frankrijk aan Sagasta hebben doen mededeelen, dat hun regeeringen Spanje zullen bijstaan in de kwestie van de Philippijnen. Vandaar het hardnekkig vasthouden. Maar het eerste bericht, dat uit Duitsche bron stamt, wordt tegengesproken in een ander uit Parijs. Dit houdt in dat de stappen, bij genoemde mogendheden en Rusland gedaan, juist vruch teloos zijn geweest. De Spaansche regeering zou verden aan Duitschland de reeds zoo lang begeerde Caro- linon hebben aangeboden. Maar men verwacht dat de Duitsche regeering onder de gegeven omstandigheden dit geschenk niet zal aan nemen. Engelsche bladen meenen, dat de toestand geen onmiddellijk gevaar biedt. Maar de Daily Chronicle zegt, dat, als er gevaar dreigt, de Vereenigde Staten Engeland aan hun zijde zul len zien. Ook Amerikaansche bladen betoogen,dat de Vereenigde Staten moeten zorgen, dat zij in het verre Oosten Engeland tot bondgenoot hebben. Dat deze wenseh ook bij anderen voorzit, is gebleken uit de reeds Zaterdag medegedeelde redevoering van generaal Miles. Deze, de opperbevelhebber van het Ameri kaansche leger, heeft nog een ander gerucht makend stuk gesteld, oen rapport over den oorlog. Officieel is dat nog niet openbaar gemaakt. Maar de N. Y. H. weet er reeds iets uit mede te deelen, vooral over de verschillen tusschen den opperbevelhebber en den minister van oorlog. Op het oogenblik, dat de oorlog verklaard werd bood Miles een plan aan, betreffende bet oprichten en uitrusten van een leger vrijwil ligers van 10.000 man. Maar dat plan werd niet goedgekeurd. Men nam het plan van het departement van oorlog aan, dat niet de minste militaire waarde had. Het beoogde de vorming van een veel grooter leger dan noodig waB. En toen dit leger er waB, zond men het naar zeer slecht gelegen kampen, waar ziekten geducht huis hielden. Ondanks de protesten van generaal Miles werd een deel van dit ongeoefende, slechts gedeeltelijk gewapende leger naar Cuba ge zonden. Voor Santiago heeft generaal Shatter vele fouten begaan, met het gevolg, dat de troepen veel tegenslag hadden. In Juli kreeg generaal Miles bevel Porto Rico te gaan veroveren met een in der haast samengesteld leger, dat bijna geen wapens had, en dat beBtemd was te strijden tegen 17.000 man geregelde Spaansche troepen. Door de protesten van den opperbevelhebber, werd dit plan opgegeven, on dus de Unie voor een ramp gevrijwaard. wel niet veel oog voor zonneschijn of bloemen pracht, maar zoo'n eeuwigdurende grauwe hemel, dat is niet uit te houden. Er kwam natuurlijk niemand bij hem patiënten zochten hem bij goed weer niet op, laat staan bij regen. O, hij was een domkop, een dwaasHij had zijn heele leven bedorven, zijn geluk mot voeten getreden, als een ondeugende jongen. De heer Baggesen zou hem nooit vergeven, en Phebe-Sophie Ach Er verrezen aller lei duistere beelden voor hem op, hoe het was en hoe het had kunnen zijn Ten slotte kon hij die zelfkwelling niet meer uithouden als de menschen niet bij hem wilden komen, dan zou hij naar hen toegaan. Hg Het zijn rijtuigje inspannen, trok zijn regen jas aan en reed naar de stad. Sedert ruim twee uur zat hij nu in de groote gelagkamer van het eerste hotel en verveelde zich. Eerst probeerde de waard, een jonge, ijverige man, hem bezig te houden. Hij vroeg hoe het den dokter hier beviel, de buurt was wel wat eentonig, maar hij zou al reeds een mooie practijk hebben, en dat was toch de hoofdzaak. Een beter middel om zijn gast weg te jagen had de onvoorzichtige niet kunnen aanwenden, want vragen naar zijn practijk kon de dokter nu eenmaal niet velen. Hij verschanste zich achter een courant, die hij reeds gelezen had, en verveelde zich. Weldra verscheen er een bejaarde kapitein om te ontbijten. Oude zeerobben zijn interessant, zij hebben veel van de wereld gezien en kunnen dus goed vertellen.

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2