Te Scherpenisse had Donderdag avond con even ernatig ODgeluk plaats al3 Zaterdag te Waarde. Toen een met pulp ge laden wagen eene zijstraat inreed, bevond zich daar een driejarig knaapjo vlak voor de paar den. Het geraakte tusschen de dieren, werd door den vooras van den wagen omvergewor pen en kreeg ton slotte een der achter wielen over het hoofd. Het kina was dadelijk do<pd. Erg verminkt werd het lijkje naar de ouder lijke woning gebracht. Do ingelanden van het waterschap Grootc Boom en Goodsvliet, door het befltuur op last van Gedeputeerde Staten opgeroepen, verga derden Donderdag ten derde male tot vaststel ling der rekening van het dienstjaar 1896/97 in het logement De Roode Leeuw te Aarden- burg. Van de 16 ingelanden waren 35 ia per soon aanwezig of behoorlijk vertegenwoordigd. Uit een medegedeeld schrijven van Gedepu teerde Staten bleek, dat hun college tegen de uitgaaf van een, door ingelanden bestreden post kosten herstelling der Zwarte Sluis geen bezwaar had, aangezien de daarop betrek king hebbende post op de begrooting niet was overschreden. Zij achten het wenschelijk de rekening nogmaals ter goedkeuring aan inge landen aan te bieden wordt de rekening niet goedgekeurd, dan zouden zij eene eindbeslissing nemen. Het voorstel tot goedkeuring der bewuste rekening werd daarop met 8 tegen 7 stemmen verworpen. LANDBOUW. Maatschappij tot bevordering van land bouw en veeteelt in Zeeland. KORT VERSLAG van het verhandelde in de vergadering van het HOOFD BESTUUR, Donderdag 3 November 11. te Middelburg gehouden. Aanwezig alle leden van het uitvoerend deel van het hoofdbestuur; alle atdeelingen zijn vertegenwoordigd. De voorzitter opent de vergadering met een woord van welkomdaarbij wijst hij op dec algemeen vrij gunstigen toestand van land bouw en veeteeltde oogst kwam goed binnen, de prijzen zijn loonend. Hij betreurt, dat België nog altijd de grenzen zoo goed als gesloten houdt, maar hij behoort niet tot degenen, die heil zoeken in het nemen van represaille maatregelen, waardoor zoo licht de belangen geschaad werden van hen, die met den land bouw hoegenaamd niets uitstaan hebben. Het valt niet te ontkennen, dat België alle mid delen aanwendt om de tuberculose onder het rundvee te bestrijden, dat deze middelen ge paard gaan met groote kosten, waarom van dien Staat niet verlangd kan worden, dat het ons vee toelaat, zonder verzekerd te zijn van den goeden staat zijner gezondheid. Hij drukt daarom den wensch uit, dat door onze regeering, ook door onze Maatschappij, pogingen worden aangewend om de tuberculose onder het rund vee binnen de engste grenzen te beperken. Geschiedde dit, met meer reeht zou men kunnen aandringen op opening van België. De notulen der vorigs vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Op het verzoek van 15 ingezetenen van Axel en omliggende gemeenten, om Axel aan gewezen te zien als keuringsplaats voor mer- riën met hare veulens, wordt besloten, aan adressanten kennis te geven, dat zij zich met hunne bezwaren te wenden hadden aan bet bestuur van de afdeeling, waartoe zij behooren. De export-slachterij van varkens te Ylis- aingen zal eerlang geheel gereed zijn. De Maatschappij zal pogingen aanwenden om beeren en zeugen van zuiver Yorkshire-ras in te voeren. Do verzekering van boerenarbeiders tegen ongelukken zal ter sprake worden gebracht, zoodra het daarop betrekking hebbende wets ontwerp door de Tweede kamer in behandeling genomen wordt. Ploeg wedstrijden behooren meer eigenaardig uitgeschreven te worden door de besturen der afdeelingen dan door het hoofdbestuur; het laatste ia intusschen bereid te overwegen, daarvoor eenige prijzen beschikbaar te stellen. De volgende algemeene vergadering en ten toonstelling zal gehouden worden in de afdee ling Oostburg gemeente IJ zen dij ke. In 1899 zal weder een cursus geopend wor den in hoefbeslag, lo iedere afdeeling zullen 8 lessen gegeven worden in de theorie en 14 in de praktijk. Ditzelfde zal geschieden in 1900. Daarna zal een examen worden afge nomen van hen, die een diploma wenschen te bekomen als hoefsmid. Uit ingediende dubbeltallen worden commis sies van toezicht benoemd voor de wintercur- sussen in landbouwkunde te Axel, Oostburg en IJzendiJke. Aan den landbouwcursus te Nieuwerkerk zal eene subsidie verleend worden van f 75. De heer M. Lucieer, die aan het einde van dit jaar moet aftreden als lid van de keurings commissie, wordt als zoodanig met nagenoeg algemeene stemmen herkozen. Voor ingevoerde fokhengsten worden uitge loofd 6 prijzen éen van f 800, éen van f700, éen van f 600, éen van f 500, éen van f 450 en een van f 350. Bij de bespreking van een ontwerp-reglement voor de vrije keuringen worden als beginsels vastgesteld a. dat de invoer van buitenlandsohe heng aten nog steeds noodig is 1). dat aan vereenigingen toelagen kunnen worden verstrekt voor den aankoop van bni- tenlandsche hengsten c. dat ingevoerde fokhengsten, die bekroond worden, gestationeerd moeten worden, waar zulks door de hearings commissie noodig wordt geoordeeld fi dat bekroonde ingevoerde fokhengsten naar éene gemeente moeten vervoerd worden, om de volgorde der bekroning vast te stellen e dat eenmaal ingevoerde hengsten na 2 dektijden kunnen mededingen naar de prijzen voor hengsten, die in de provincie thuis behooren. Aan de Staatscommissie tot bestrijding der tuberculose onder het rundvee is geantwoord, dat men in Zeeland algemeen geneigd is het nemen van proeven te bevorderen, mits ver goeding van schade worde gegeven. Van het aanbod der Maatschappij tot exploi tatie der Staatsspoorwegen om pulpe naar Zeeland te vervoeren tegen een lager tarief dan het bestaande, zal geen gebruik gemaakt worden, om de bezwarende voorwaarden. Aan het adres van de Vereeniging tot be strijding van knoeierijen in den boter- en kaas handel, gericht aan beide kamers der Staten- Generaal, zal adbaesie worden betuigd. Klachten worden geuit over de trage ver zending van suikerbieten door de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoonvegen en door de tramwegmaatschappij Breskens-Maldeghem. De begrooting voor 1898 wordt vastgesteld met eeu post van onvoorziene uitgaven, groot t 447.88, in ontvangst en uitgaaf op f7193.50. Onder de posten van uitgaaf komt voor f 240 om het aankoopen aau te moedigen van York- shire-varkens en f 1800 voor den aanstaanden cursus in hoefbeslag. De heeren G. A. Vorsterman van Oyen en C. A. H. Wagtho, beiden periodiek aftredend, de eerste als algemeen secretaris, de tweede als afgevaardigde naar het N. L. C., worden met alle stemmen op éen na herkozen. Een schrijven van den heer J. Welleman over de splitsing der afdeelingen in onderaf- deelingen zal aan de afdeelingen worden rond gezonden en in de voorjaarsvergadering ter tafel gebracht. Daarna wordt de vergadering na omvraag gesloten. Mr P. C. J. BENNEQU1N, voorzitter, G. A. VORSTERMAN VAN OYEN, secretaris. Aardenburg, 7 Nov. 1898. Vee-uitvoer naar België. In verband met de hiervoren medegedeelde opmerking van mr P. C. J. Hennequin, voor zitter van de Zecuwsche landbouw maatschappij, over de houding van België, verdient wel de aandacht, wat dezer dagen is geschreven in het Landbouw Weekblad. Daarin werd er op gewezen, dat onze nabu ren zeer strenge bepalingen hebben vastgesteld ten opzichte van aan tuberculose lijdend vee, terwijl bij ons daaraan weinig zorg wordt be steed. Het is bekend, zoo luidt bet in dat opstel, dat in sommige gedeelten van oes land vooral de tuberculose bij het rundvee vrij sterk voor komt. Wat ia door deze regeering en vertegen woordiging gedaan om die ziekte ook bij ons te bestrijden, waarop wij de Belgische regee ring zouden kunnen wijzen. Niets. De tubercu- Iine mag bij ons vrijelijk ingevoerd en verhan deld worden. Ze komt dus vrij in de handen van iedereen, en de buitenlaudsche pers heeft sinds lang gewezen op het misbruik, dat daar van bij ons kan gemaakt worden. Een verplichte vleeschkeur, de eenige goede basis, waarop men maatregelen tot bestrijding der tuberculose kan gronden en die zoo drin gend noodig is bovendien, in het belang der volksgezondheid, hebben wij niet. Maatregelen tot bestrijding der tuberculose worden thans door een Staatscommissie voorbereid, maar zij bestaan op 't oogenblik bij ons nog niet. Welke argumenten kunnen wij nu gebruiken om der Belgische regeering te beduiden, dat zij ons vee gerust haar land kan doen binnen gaan, met afwijking van de in haar land wet telijk geldende voorschriften. Geen enkel. Wat de Nederlandscbe landbouwers dus te doen hebbeD, beter dan te luisteren naar het vruch teloos geschrijf van hen, die beweren het slechts een handomdraaien kost om de vreemde gren zen voor vee te doen openen, en die wy wel eens aan het werk willen zien, wan neer zij zelf aan de groene tafel zateD, is bij de regeering ten sterkste aan te dringen op het invoeren van een verplichte vleeschkeuring, met het verplicht oprichten van abattoirs in alle groote gemeenten, wat trouwens voor die gemeenten eeu winstatwerpende zaak zou zijn. En verder te vragen, om op dien deugdelijken grond strenge maatregelen te beramen tot be strijding der tuberculose, en daarbij aan de regeering reeds vooraf de verzekering gevend, dat by de invoering van die maatregelen alle mogelijke medewerking van de zijde der vee houders zal worden verleend. Als wij zoover zullen zijn gevorderd, dat dio maatregelen in het Staatsblad zullen zyn opgenomen en de volksvertegenwoordiging voor de uitvoering er van de Doodige geldon zal hebben toegestaan, dan, maar dan eerst alleen, zullen wy recht van spreken hebben tegenover de Belgische regeeriDg, als wij verlangeD, dat zij ons vee zonder quarantaine en zonder tuberculine-proef naast het eigen vee op de Belgische stallen zal ontvangen. Blijkens bericht in de Moniteur Beige van 9 dezer is zooals in een deel der oplaag van ons vorig nommer reeds werd gemeld de in- en doorvoer van schapen uit Nederland? thans toegelaten langs de Belgische tolkantoren en hulptolkantoreD, reeds opengesteld voor invoer van paardeD, met ingang van 15 No vember insgelijks geoorloofd langs de kan toren en op de dagen en uren, aangewezen voor invoer van Nederlandseh melkvee. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbmk te Middelburg. Heden (Vrijdag) zijn veroordeeld wegens: diefstal: E. v. S., 57 j., zonder beroep, laatst te Vlieringen, thans alhier in hechtenis, tot 4 m. gev.-straf, mot mindering der doorge brachte hechtenis, en G. d, W,, 21 j., M, v, H., 20 j., en C. d. V., 19 j., arbeiders te 's Heer Areudskerke, ieder tot f 8 b. s. 8 d. h. landlooperij J. v. d. B., 20 j., schilder, zon" der vaste wooa- of verblijfplaats, thans alhier in hechtenis, tot 3 d. hechtenis huisvredebreuk: J. J. F. 21 j., vrachtrijder, Bansweevt, tot f 3 b. s. 3 d. b. in dronkenschap de orde verstoren, weder- spannigheidbedreiging met eenig misdrijf tegen het leven gericht en belmliginy van een ambte naar L. V., 22 j., werkman, Goes, tot 3 d. hechtenis en 3 m. gev. straf; en mishandelingV. A. M-, 27 j., landbouwer, Groedc, tot 2 m. gev. straf. In zake H. v. G., 23 j., arbeider te 's Hee- renhoek, in verzet gekomen van een vonnis van bovengenoemde rechtbank, waarbij hij in hooger beroep werd veroordeeld wegens over treding der jachtwet tot 2 X f 10 b. s. 2 X 8 d. h., zijn de veroordeelende vonnissen vernie tigd en is, opnieuw rechtdoende, opposant vry- gesproken. Nog werd vrijgesprokenM. A. D., 29 j., verlaten hvr. van L. G., zonder beroep, Ter- neuzen, beklaagd van dietstal. Voor het gerechtehof te 'sGravenhage werd Donderdag behandeld de zaak tegen J. W. v. D., keurmeester van vleesch te Vlïssingen, beklaagd van valschelijk hoogere bedragen te hebben ontvangen dan verschuldigd was voor de keuring van inge voerd vleesch en eveneens in de registers van de gemeente Vlissingen valschelijk te hebben geboekt mindere hoeveelheden versch vleesch te hebben gekeurd dan het geval was en alzoo minder te hebben geboekt dan ontvangen. Zooals onzen lezers bekend is, veroordeelde de Middelburgsche rechtbank beklaagde wegens lo. knevelarij en 2o. het als ambtenaar opzet telijk boeken of registers, uitsluitend bestemd tot controle van de administratie, vervalschen, tot een gevangenisstraf van 18 maanden, met aftrek der ondergane preventieve hechtenis. Het O. M. bij bet gerechtshof, de opgelegde straf niet te hoog achtende, req aireerde be vestiging van het vonnis. De toegevoegde verdediger pleitte, wat de knevelarij betreft, ontslag van rechtsvervolging en wat de vervalsching aangaat clementie. Uitspraak 24 Nov. De zaak-Hoogerhuis. Donderdag is door het gerechtshof te Leeuw arden behandeld do bekende zaak van G. Hoitenga, D. Bakker en B. van der Ploeg, allen arbeiders te Beetgumermolen, die door de rechtbank wegens beleedigiug van Allard Dijkstra „dat is de inbreker van Britsum, moordenaar" werden veroordeeld ieder tot een maand gevangenisstraf. By het verhoor van Dijkstra wenschte de verdediger vragen te stellen omtrent den aard der beleeüiging en de inbraak te Britsum, met het oog op de straftoemeting. Dijkstra had zelf aanleiding gegeven tot loopeude geruchten. Het Openbaar Ministerie, bij monde van mr. Noyon, achtte dat niet noodig eu niet wettig. Het Hof' ging in Raadkamer. De Voorzitter dealde daarna ine le, dat het Hof vragen met de strekking naar de inbraak te Britsum niet zal toelaten. De heer Troelstra zeide, dat zoodoende de verdediging hem moeilijk gemiakt wordt. De president maakte bezwaren tegen enkele door den verdediger gestelde vri'gen. De beklaagden bekennen de woorden niet te hebben gezegd om Dijkstra te beleedigen, maar om aan de zaak ruchtbaarheid te geven. De eisch luidt bevestiging van het vonnis der rechtbank. Mr Troelstra betreurde in een uitvoerig plei dooi, dat het hof de beschikking van de recht bank heeft overgenomen. De klacht levert elementen voor beschuldiging van smaad. Het algemeen belang der beleedigïng is niet on derzocht. Hij eindigdo met. een woord van protest, dat volledige verdediging hem onmo gelijk is gemaakt. KERKNIEUWS. In navolging van Kapelle en Wemeldinge, is ook door kerkvoogden der lferv. gemeente van KI oetinge besloten het kerkgebouw inwendig gedeeltelyk te doen restaureeren. De uitvoering daarvan is opgedragen aan den heer J. Verheul Dz. te Rotterdam. Zondag, 20 Nov., 's middags te vier uur, zal in de Synagoge, Wagenstraat te 'sHage, een lijkdienst gehouden worden ter nagedach tenis van wijlen den opperrabiju Tal. Nader meldt men dat het toezenden eener circulaire aan vermogende Israëlieten te Amsterdam door den opperrabbijn, dr I. H. Dunner, evenals het publiceeren van diens brief, uitvloeisel zyn van een beweging tot vorming van een fonds voor de oprichting van Israël, scholen, uitgaande van een commissie. Verschillende Berichten. De voor het leger in Oost-Indië bestemde officier van gez. 2e kl. W. P. Smit Sibinga heeft den last. ontvangen vóór of op 28 Januari e. k. zyn bestemming te volgen. Met ingang van 16 dezer is benoemd tot klerk bij de posterijen en telegrapbie de heer J. L. O. Guyot, thans te Rotteidam, vroeger te Middelburg. Hij wordt geplaatst ten post kantore Amsterdam. De minister van oorlog heeft bepaald, dat de korporaals en soldaten der infanterie, niet in dienst zijnde, voortaan in het openbaar gekleed zullen zijn zonder te zijn gewapend met bajonet of sabel. Door denzelfden minister is nog bepaald lo dat door of vanwege den commandant der compagnie, vóór de ontvangst uit het gar nizoensmagazijn van de kleeding- en uitrus tingstukken van nieuw in dienst getreden vrij willigers en miliciens, aan dezen moet worden kenbaar gemaakt, dat zij volgens de bestaan de bepalingen eigen onder- en bovenkleeding mogen dragen, wanneer zij daartoe het ver langen aan den commandant te kennen geven,1 alsmede, dat zij recht hebben op de ontvangst van nieuwe goederen uit het garnizoensklee- dingmagaziju, wanneer zij het bedrag der waarde daarvan in hunne uitrusting- en reserverekening storten of tegoed hebben. 2o dat gedragen ondergoed, hetwelk met waarde in de garnizoenskleedingmagazijnen wordt ingeleverd, een alleszins zindelijk en helder aanzien moet hebben. Toen na de feesten te Amsterdam het plan werd geopperd der politie een huldeblijk aan te bieden, sprak een der ontwerpers er van elk agent een „Koninginne-tientje" te geven. Nu de inschrijving is afgeloopen, blijkt dat men nog verder kan gaan. Er is nl. f 37.200, bijeengebracht. Daarvan wordt aan ieder agent der laagste klasse een tientje en f 0.75 uitge keerd; de anderen meer, al naar hun rang, terwijl het billijk werd geoordeeld den inspec teur der rijksveldwacht en 60 rijksveldwachters, drie inspecteurs en 11 rechercheurs uit andere gemeenten in de deeling te begrijpen. In het geheel zijn er ruim 1100 man bedacht en er is nog een overschot. Op de Maandag te Amsterdam door de Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde gehouden gewone algemeene vergadering bleek uit het jaarverslag, dat het ledental steeg tot 185, en de financieele toestand der vereeniging gunstig is. Tot voorzitter der Vereeniging, in de plaats van den heer F. G. Stucki, die wegens drukke werkzaamheden zijn mandaat had neergelegd, werd gekozen de heer C. W. Hoffmann, thans bestuurslidin de plaats van den aftredenden secretaris-penningmeester) den heer De Vries, (niet-herkiesbaar) zal optreden de heer M. de Vos, te Leeuwarden, terwijl als derde bestuurs lid, voor den tijd van een jaar, zitting zal nemen de heer P. Vierkant, te Haarlem. Besproken werden lo. de regeling der ver goeding van reis- en verblijfkosten aan de landmeters van het kadaster2o. het door de regeering gevolgde stelsel bij de aanstelling van teekeDaars bij het kadaster. Omtrent beide punten werden resolutiën aangenomen. In eene 26 dezer te Amsterdam te houden algemeene vergadering van den Ncderl. Bond van gemeenteambtenaren zullen o. a. besproken worden verder aan te wenden pogingen in zake het verkrijgen van rijkspensioen voor den gemeenteambtenaar en zijne nagelaten be trekkingen. Het bericht, als zou aan het postkantoor te 's-Hertogenbosch een valsch bankbiljet van f 100 zijn aangeboden, blijkt niet waar te zyn. In 1900 zal te Veendam eene algemeene nijverheids-tentoonstelling gehouden worden. Op een ijzerfabriek te Dordrecht was Donderdagmiddag een der werklieden niet een paar sjouwerlieden bezig met het. laden van een ijzeren hek op een sleeperswagen. Eens klaps kantelde het voertuig en kreeg de werk man het zware bek op het lichaam. De man bleef op de plaats dood. De daders van den brutalen diefstal, Zon dag te Sliedrecht gepleegd, is men nog niet op het spoor. De vrouw, die alleen thuis was, heeft nader verklaard, dat de twee mannen hare woning binnentraden, ongeveer een half uur nadat haar man naar de kerk was gegaan. De gemaskerden wierpen onmiddellijk der doo- delijk verschrikte vrouw een doek over 't hoofd, en bonden haar vast, nadat men haar eerst nog een doek in den mond had gestopt. Daarop werd zij op den grond gelegd en bond men haar da armen en beenenMet de waarschuwing, dat men haar onmiddellijk zoudoodonalszij 't wagen dorst alarm te maken, lieten de aanranders haar liggen en maakten de „mooie" kast open, waarin de „pronk" werd bewaard. Hierin von den ze, naar 't schijnt, niets van hunne gading, waarop de beurt kwam aan 't kabinet, waarin zij al dadelijk f 300 aan bankpapier vonden. Die vondst viel hun zeker niet tegen, althans de vrouw hoorde dan een tot den ander zeg gen „Ziezoo, daar zullen we eens wat op ne men". Zij haalden een flesch cognac en een doos met St. Nicolaas uit de kast on deden zich heel op hun gemak daaraan te goed. Wat ze verder gedaan hebben, weet de vrouw niet. Ze heeft de klok nog zeven hoo ren slaan en toen waren de dieven nog present, doch daarna is ze bewusteloos geraakt. Toen de echtgenoot te ruim 8 uur in zijne woning terugkeerde, vond hij zijne vrouw nog zooals de roovera haar hadden verlaten, alleen had ze met moeite den doek uit. den mond kunnen halen, maar roepen durfde ze niet, uit vrees dat ze weer terug zouden komen. Voor ruim twintig jaren werden bij een voorstelling in den Haagschen schouwburg aan mevr. Kleine—Gartman en aan den heer Moor gouden horloges ontstolen, die beide van een inscriptie voorzien waren. Onderscheidene per sonen werden toen van den diefstal verdacht, doch het gelukte niet den schuldige op te sporen. Dezer dagen nu werd het horloge van mevrouw Kleine door een bewoner van het Leidscheplein te Amsterdam, die het gekocht had, den portier van den Stadsschouwburg in commissie gegeven, om het aan een der leden van het gezelschap der koninklijke vereenigiDg aan te bieden. Enkele leden van bet gezelschap herinnerden zich den diefstal van het horloge, en een hunner gaf er de politie kennis van, in de hoop dat men den dief van vóór 20 jaar alsnog op bet spoor zal komen. Bij den reeds vermelden brand op eene bouwhoeve in den Zuidwijkermeer, bij Bever wijk, heeft de bewoner met eigen levensgevaar zyn beide kinderen, die bewusteloos werden uitgedragen, gered. Kort achter hem viel het dak als een gloeiende massa ineen. Onder Arnhem is een Romeinsche be graafplaats gevonden. Enkele goed geconser veerde urnen, amphoren en overblijfselen van eteenen schalen zijn daarin ontdekt. In een Geldersche plattelands gemeente loopt op een goeien avond de rijksveldwachter met zijn vrouw nog even aan bij oen kennis, dien we Jan zullen noemen. Deze kennis, een gehuwd arbeider, woont nog niet lang in 't dorp. Er ontstaat nu het volgend gesprek „Wel Jan, hoe gaat 't? Past je vrouw je nogal goed op en krijg je ook op tijd je borrel Op de laatste vraag is 't antwoord niet zeer gunstig en nu is de veldwachter eens heel royaal, legt een kwartje op tafel en zal van avond trak teeren. Ofschoon Jan er niet veel om geeft, 't was al haast bedtijd gaat de vrouw dan toch maar 't pad op, en de veldwachtersvrouw zal haar als goede vriendin vergezellen. Jan's vrouw wil naar een „vergunning", waar ze al meer jenever heeft gehaald, doch haar gezellin woet een beter adres, nl. in oen bierhuis, welks eigenaar admissie had tot den verkoop van sterken drank tot een minimum vau 5 L. Terwijl de vriendin buiten even wacht, haalt de vrouw dus daar den jenever, en beiden keeren huiswaarts. Men raadt nu gemakkelijk wat er gebeurde. De veldwachter doet onder zoek waar de jenever is gekocht, loopt dadelijk naar 't bierhuis en declareert een proces-verbaal. Aldus meldt de Nijm. Crt. Als bet waar is, zal de veldwachter toch zeker wel een ernstige vermaning krijgen voor zijn ongewettigden ijver. Te Reidt, nabij Vlodrop, is een meisje, de de kachel met petroleum wilde aanmaken, in brand geraakt en aan de gevolgen overleden. Hoewel de gemeente Westatellingwerf een belangrijke rijkssubsidie ontvangt., is de percentage van don hoofdei ij ken omslag dit jaar nog ruim 10 pCt. In ons land heeft men een paardenmilitie, maar in Frankrijk behooren zelfs de honden tot het leger, nl. de herdershonden, die aangewe zen zijn dienst te doen bij de kudden, bestemd voor de proviandeering van Parijs. In het dep. van de Seine zyn 253 van zulke dieren ingeschreven. Te Parijs heeft een duel plaats gehad tusschen baron Lepic, en Leon Picard, die, zich bij verkorting Le Pic noemende, onder dit pseudoniem aan de Droits de V Homme mede werkt. Het gevecht moest op bevel der geneesheeren worden gestaakt, daar baron Lepic reeds aanstonds gekwetst werd. Martin, de man die voor eenige maanden op den Boulevard Poissonnière te Parijs een dentist vermoordde en bestal, is tot levens langen dwangarbeid veroordeeld. De werkstaking te Algiers duurt voort, zoodat het tramverkeer gestaakt blijft. In de Eugelsche kerk zijn er op het oogen blik 4397 geestelijken, die geen werk hebben. Generaal Gourko, die vöor eenige jaren zoo ernstig ziek was, heeft weer een beroerte gehad. Vermoedelijk tengevolge van leed over zyn zoon, die te Parijs gevangen zit wegens poging tot moord en diefstal. To Berlijn hebben 130 artsen aan het gemeentebestuur verzocht, dat ten spoedigste een inrichting tot lijkverbranding worde toegevoegd aan het stedelijk gasthuis voor besmettelijke ziekten, omdat te Weenen is gebleken, wolk gevaar der bevolking dreigt door het begraven van personen, die aan zulke ziekten zijn over leden. Rechterlijke dwaling. De koopman Ringsdorf te Frankfort werd daar veroordeeld tot 7 jaren dwangarbeid wegens diefstal. Hij had reeds 15 maanden gezeten, toen zijn on schuld aan den dag kwam. Overeenkomstig de wet van 20 Mei zal hij nu een schadeloos stelling krijgen. Frau SengerBottaque, eene goede be kende uit de dagen der Duitsche opera te Rotterdam, heeft te Berlijn in de opera als Isolde een enorm succes gehad. Dit beteekent te meer, omdat zy die party na Rosa Sucher zong. Josef Suk, het bekeude lid van het Boheemscho strijkkwartet, gaat trouwen met mej. Otilka Dvorak. Het proces tegen den moordenaar van keizerin Elisabeth heeft kort geduurd. In de ochtendzitting van Donderdag werden de ge tuigen geboord, en daarna de beklaagde. Deze bekende met opzet te hebben gehandeld en eerst den hertog van Orleans te hebben gezocht. Het O. M. sprak een kort cn zaakrijk requisitoir uit, terwijl de advocaat in zijn pleidooi het weiuige aanvoerde, dat ten gunste van den man te zeggen viel. Nog in don laten namiddag viel de veroordeeling tot levenslange gevangenisstraf. Uit Amerika komt weer eens een bericht over een bloedige botsing tusschen blanken en negers. Ditmaal uit Wilmington (Delaware.) De redacteur van het blad Record, een neger, had een artikel geschreven, dat beleedigend werd geacht voor de blanke vrouwen, waarop zeshonderd gewapende blanken, waaronder vele aanzienlijke ingezetenen, een inval deden in de bureelen van de Record. Zij vernielden het drukmateriaal. Toen daarop in de bureelen door een ongeluk brand ontstond, steeg de opgewondenheid ten top. De redacteur en zyn vrienden waren verdwenen. De straten der stad waren vol werklieden van beiderlei ras die gewapend rondtrokken. Op vele plaatsen kwam het tot gevechteD, waarbij acht negers werden gedood, twee negers en drie blanken gewond. Bij Phoenix, in Zuid-Carolina, zyn vier negers gelyncht, die op blanken hadden geschoten. Vrouwelijk© studenten. Aan de Universiteiten te Berlijn hebben zich bij den nieuwen cursus 160 vrouwen laten in schreven, 104 uit Duitschland, (1 uit Saksen, 1 uit Mecklenburg, de overigen uit Pruisen); voorts 26 uit Rusland (waarvan 21 Israëlie- tische dames), 21 uit Amerika, 3 uit Engeland, 2 uit Oostenrijk en telkens 1 nit Zweden? Denemarken, Rumenië en Boelgarije. Er zijn 7 Katholieken en 47 Israël, dames bij, en 12 zijn reeds gehuwd. Onder de Duit* Bche studentinnen zyn vele onderwijzeressen;

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2