MIDDELBlIRiiSCHE COURANT 141" Jaargang, 1898 Zaterdag 5 November. N°. 261, De*e courant verschijnt dagelijks, met uitzonderiug van Son- on ïeestdagen. ^rÜ8) PeT kwartaal, loowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., f !•>- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 4 Nov. 8 u. vm. 52 gr. 12 u 54 gri, »v. 4 0.52 gt.F.Yerw, W. wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één nor aan het bureau bezorgd zijn. AdvertentiSn20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames «ent per regel Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige Voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten Te 's GravenhageDe Gebr. Bemneante te AmsterdamA. de La Mas. Azk. Middelburg 4 November. Do plaats van het leger. Bijna op hetzelfde oogenbük hebben twee der groote Hoilandsehe bladen een beschou wing gewijd aan dezelfde zaakde plaats, welke bet leger in den Staat inneemt. Het Hbld verklaart in een van warmte tin telend artikel de groote liefde van het Fran sche volk voor zijn legerterwijl de N. R. Ct, op haar gewone kalme wijze de vraag van het militair gezag bespreekt. De schrij ver van Van dag tot dag wijst op de groote opofferingen, welke Frankrijk zich sinds 1870 getroostte om het leger krachtig te maken. „De vaderlandsliefde van het geheele volk is wopder groot geweest. De felle partijstrijd liet het leger onaangeroerd. Milliarden wer den er aan geofferd. En het geheele volk stond zijn zonen af." En „nu houdt men steeds het meest van hem of haar voor °wien »we tfeel opofferen". „Het Fransche volk had geen koning of koningin, geen grooten vaderlander als Abra ham Lincoln, om te eeren en lief te hebben als het symbool van het vaderland. Daartoe koos het eenstemmig het leger. Sinds 28 jaar wordt aan dit leger medege deeld, dat het de eenige hoop, de eefiige blij vende kracht van het laird" is. En de felle partijstrijd om baantjes, de Panama- en andere schandalen, en een demora lisatie, dieper dan die van het tweede keizer- rgk, hebben die liefde voor iets dat blijft en trouw is, dat leeft voor een ander ideaal dan een gevulde geldzak, doen toenèmen, ja hart stochtelijk gemaakt. Wij kunnen geheel en al in dat gevoel ons indenken en met de Franschen medegevoelen. Want wat de anti-militaristen steeds over het hoofd zien is dat het leger de school der; eer is, dat officieren een hoog ideaal huldigen. Een officier wordt op armoedige wijze be zoldigd hij is zijn geheele leven lang aan strenge tucht gehoorzaam hij heeft hard en aanhoudend te arbeiden en hij vindt daarvoor belooning in de achting van zijn kameraden, in de eer die hij dient en die hem loont. Voor militairen is het onontbeerlijk dat ze geacht worden, dat men hun aanvoerders be wondert en dankbaar is. Camaraderie, een gevoel van onderlinge ver antwoordelijkheid, een collectieve fijngevoelig heid, zijn natuurlijk bij een groote groep man nen van goeden stand, die van weinig geld moeten leven, veel moeten ontberen, steeds in uniform gekleed zijn en dus een stand, een kaste apart in de Maatschappij vormen." De N. R. Ct komt toeval of bij opzet jnist op tegen de beschouwing dat de militairen een afzonderlijke kaste vormen, afgescheiden van, misschien min of meer vijandig staande tegenover de burgers. Immers deze opvatting rechtvaardigt den strijd over tweeërlei gezag en den strijd om den voorrang, welke in Frankrijk bestaat. Het Rotterdamsche blad noemt de voorstel ling dat de militairen een afzonderlijke kaste vormen, echter onjuist, niet passende in den modernen Staat evenmin in Frankrijk als in Nederland. Als vele andere burgers zijn de militairen in dienst van den Staat, hetzij voortdnrend, zooals de officieren van beroep, hetzij tijdelijk zooals de vrij willigere en dienstplichtigen. Daarom ook worden zij, wat ons strafrecht betreft, als ambtenaren beschouwd. Maar met gezag in den Staat, gezag over andere burgers zijn de militairen niet bekleed. Het blad ziet niet voorbij, dat in buitenge wone omstandigheden wat men noemt „het militair gezag" op den voorgrond kan treden, dat allerlei bevoegdheden, door de Grondwet aan burgerlijke besturen en ambtenaren toege kend, worden overgedragen op daartoe aange wezen militaire autoriteiten. Maar ook in die gevallen is er slechts éen gezag. „Het is het gewone burgerlijke gezag, dat daaromtrent beschikt, dat beslist, of de om standigheden van dien aard z^n, dat deze over dracht wenBchelijk is, dat bepaalt, welke be voegdheden aan militaire autoriteiten zullen worden toevertrouwd, en ten slotte ook weder bepaalt, wanneer deze bevoegdheden terogkee- ren tot de besturen en de personen, die daar mee onder gewone omstandigheden bekleed zijn." Met deze laatste beschouwing zijn wij het volkomen eens. BENOEM1N UEJ* ENZ. By kon. besluit: is benoemd tot rechter in de arrondissements rechtbank tó Breda mr R. P. Cleveringa Az. thans rechter in de rpchtbank te Almelo, en tot rechter in de arrondissements-rechthank te Amsterdam rar S. Sleeawijk, thans griffier dei- rechtbank te Arnhem zijn benoemd tot notaris: binnen het arron dissement Utrecht, ter standplaats Bodegraven, W. A. de Favauge, candidaat-notaris te Har- melen binnen het arrondissement Alkmaar, ter standplaats de gemeente AlkmaarP. J. C. van ToorneDburgb, candidaat-notaris te Haarlemen C. G. Steen, candidaat-notaris te Wijk bij Duurstede is, voor het tijdvak van 16 November 1898 tot en met 15 November 1899, benoemd tot boekhoudster aan het rijkskrankzinnigengesticht te Grave mej. A. C. van de Pol, te Schoorlen is, met 1 Januari, aan den commies der tele- graphie le klasse J. Mars, op zijn verzoek, eervol ontslag uit *s rijks dienst verleend. Door de arrondissements-rechtbank te Rotter dam is, ter vervulling van eene vacatnre van rechter in dat college, opgemaakt de volgende alhabeti8che lijst van aanbevelingmr. J. H. van Bel, kantonrechter te Ridderkerkmr. G. T. J. de Jongh, substituut-griffier bij de recht bank te Winschoten, en mr C. van der Zweep, rechter in de rechtbank te Alkmaar. A T J E H. v Het verslag omtrent de voornaamste gebeur tenissen in het gouvernement Atjeh en onder- hoorigheden, loopende van en met 18 tot en met 24 September, bevat zeer uitvoerige mede- deelingen, te uitvoerig om in ons blad te wor den-opgenomen. Daarin wordt melding ge maakt van enkele aanvallen van weinig belang die plaats hadden, van arrestaties vau sommige, vijandig gezinde personen; maar tevens van het feit clat de bevolking ia menig deel rustig aan den arbeid is. UIT STAD EN PROVINCIE. Heden werd alhier het lijk van den overleden kapitein H. A, de Chalmot begraven. Op de kist waren drie kransen gelegd door de officieren van het garnizoen te Middelburg, door die uit Vlissingen en een door de mindere militairen van de compagnie, die de over ledene heeit gecommandeerd. Op het kerkhof waren, behalve particuliere personen, aanwezig de officieren van dit garnizoen en tal van officieren van bet garnizoen van Vlissingen, alsmede de onderofficieren en minderen, die onmiddellijk onder de bevelen van den over- Tot onderwijzer aan de openbare school le Ni sse is benoemd de heer M. C. van den Ëode te Wolfaartsdijk. In het nauw van Bath is weêr eens een schip aan den grond blijven zitten, en wel Donderdagavond het Duitsche stoomschip Re- gata, gez. Sielke, met diverse ladiDg. Het kwam van Antwerpen en is bestemd voor Stettin, lieden, Vrijdag, morgen te ongeveer zes uur is het zonder hulp weer vlot gekomen, waarna het de reis heeft vervolgd. Na een tweejarig bestaan is te Wisse- kerke (N.-B) Donderdag avond de ijaclub begraven. Ondanks de ijverigste bemoeiingen heeft het bestuur 't niet verder kunnen bren gen, dan tot het vormen van een paar prach tige waterplassen, waaraan evenwel geen be zoek van den winterkoning ten deel viel. Een goed slof, plus de opbrena-st van den inventaris bezorgde aan elk der 37 leden een restitutie van 36 cent. De raad van Oud-Vosmeer besloot, omdat de kermis van zoo weinig beteekeDis meer is, haar duur tot twee dagen te beperken en te doen houden op den Vrijdag, volgende na den tweeden Donderdag in de maand Juni, en op den Zaterdag daarna. Gemeentebesturen, die daartegen bezwaar mochten hebben, worden verzocht die vóór 18 Nov. aan Ged. Staten mee te deelen. -Te Scherpenisse is de aanvoer van suikerbieten dezer dagen zoo groot, dat men, behalve de schepen, die gevuld worden, nog op alle ledige plaatsen op en om de kade en rondom de gemeente, hooge stapels ziet ver rijzen. Vorige jaren was het eene zeldzaamheid, dat op de fairbank 200 voeren bieten op een dag werden afgewogen, thans komt dit iederen dag voorer zijn zelfs dagen van 225,voeren. Voegt men daarbij den aanvoer van pulp, aard appelen en ajuin, dan kan men nagaan, dat tegenwoordig in die gemeente alle handen werk hebben en er op de kade eene buitengewone bedrijvigheid heerscht. Eenige jaren geleden is aldaar een gymna- stiekvereeniging tot stand gebracht, die slechts enkele maanden heeft bestaan. Dezer dagen er weer een verrezen onder den naam van Excelsiorzij telt aanvankelijk 12 werkende leden. De majoor J. A. Roelofs, garnizoens-comman- dant te Middelburg, herdacht bij het graf in eenige goedgekozen bewoordingen den heer De Chalmot als officier en als mensch, waarbij hij op het zacht en hulpvaardig karakter van den overledene kon wijzen. De heer Seyffardt, oud-minister van oorlog, dankte namens de familie voor de belangstel ling, den overledene bewezen. Militair eerbetoon had niet plaats. Blijkens het zgn. Maandboekje overleden in de maand October te Middelburg 35 personen. De ouderdom der overledenen wasbeneden het jaar 14, van 1 tot 5 jaar 3, van 5 tot 10 jaar 1, van 15 tot 20 jaar 1, van 20 tot 25 jaar 3, van 35 tot 40 jaar 1, van 45 tot 50 jaar 1, van 60 tot 65 jaar 2, van 65 tot 70 jaar 2, van 75 tot 80 jaar 2, van 80 tot 85 jaar 2, van 85 tot 90 jaar 1 en van 90 tot 95 jaar 2. De ziekten der overledenen warenkinder- diarrhoea 9, kliertering 7, longtering en long ontsteking ieder 3, beroerte, hersenziekte, an leverkanker en nierziekte ieder 2 en voorts ouderdom, wervelontsteking, ontsteking en hartgebrek ieder 1. soon werd dood geschouwd. Totdusver was het gewoonte, dat tijdens de Statenvergadering alhier een politie-agentop de Balans post kreeg, om door toezicht op het verkeer enz., alle onnoodig gedruisch te weren. Heden had men daar, behalve dezen agent, een aantal stratenmakers aan het werk. De raad der gemeente Serooskerke (W.) heeft tot gemeente-geneesheer benoemd den heer dr J. H. Zilver Rup9 te Oostkapelle, in plaats van den heer Smit Sybinga, wien eervol ontslag werd verleend wegens vertrek naar O.-Indië. Donderdag morgen verschrikten op den wegvan Zoutelande naar Westkapelle twee paarden, bespannen voor eene>lede, zoo genaamde „veldgang". Het éene paard sprong dientengevolge over de slede, in de sloot en brak onmiddellijk den nek. Het was een fcaai dier, vijf jaar oud, eigendom van den land bouwer A. Kleinepier te Boudewijnskerke, on der Zoutelande, en had een waarde van 400 a 500. Het andere paard, dat werd meegesleept, I kwam er met den schrik af. De heer A. J. B>rghstijn, secretaris en ontvanger van Sluis, heeft uit eerstgenoemde betrekking eervol ontslag aangevraagd. Te Biervliet is andermaal een volks bibliotheek opgericht, waarvan aanvankelijk druk gebruik gemaakt wordt, enige jaren geleden werd een dergelijke in stelling na een kortstondig bestaan opgeheven. De leesinrichting behoort tot het IJzendijk- sche Awtedepartement. Provinciale staten van Zeeland. Zitting van heden (Vrijdag) morgen te 10 uren, Voorzitter de Commissaris der Koningin. Tegenwoordig 41 leden en de griffier. Afwezig de heer Kloppers. De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Daarna deelt de voorzitter mede dat zijn benoemdtot voorzitter van de e e r s t e af- deeling de heer Heijse, en tot onder-voorzitter de heer Kakebeeke; tot voorzitter van de tweede afdeeling de heer Hennequin, en tot ondeT-vooTzittsr de heer Van der Have; tot voorzitter van de derde afdeeling de heer De Jonge en tot onder-voorzitter de heer Vader van 's Gravenpolder. Aan de orde is nu het advies van Gedepu teerde Staten omtrent het voorstel van den heer Heijse tot wijziging van art. 102 van het algemeen reglement voor de polders of water schappen in Zeeland met nadere mededeeling van den heer Heijse. Na bestrijding door den heer Van Buren en verdediging door den heer Heijse, wordt het voorstel aangenomen met 25 tegen 16 stemmen. Verder komen in behandeling de volgende voorstellen van Gedeputeerde Staten. Tot vrijverklaring van den calamiteuzen Stad Philippine polder. Dit wordt aangenomen met algemeene stemmen. Tot het verleenen van een subsidie ad 275, gedurende 5 jaren, aan de Vereeniging School voor hand- en bouwkundig teekenen te Tholen. In verband met het verslag der afdeelingen stellen Gedeputeerde Staten Dader voor in de gestelde voorwaarden te lezen, dat jaarljjks subsidiën worden verleenddoor bet rijk 50 van de totale uitgaven; door de gemeente van ten minste f 175 (behalve het kostelooze gebruik van lokalen); en door be langstellenden en het departement Tholen der Maatschappij tot nut van het algemeen voor ten minste 150. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voor- istel goedgekeurd. Tot nadere regeÜDg der jaarwedde van den ambtenaar, belast met het beheer dor provin ciale fondsen, door te bepalen dat de jaarwedde, met ingang van 1 Jan. 1899, zal bedragen f500. 0.»k dit wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Tot nadere regeling der jaarwedde van den bibliothecaris en tot vaststelling der belooning van den concierge, tevens bediende bij de pro vinciale bibliotheek. Daarbij wordt voorgesteld de jaarwedde van den bibliothecaris te bepalen op 1200 en die van den concierge op 250 met vrije woning, vuur en licht. Met 35 tegen 6 stemmen wordt het voorst 4 van Gedeputeerde Staten, wat betreft de jaar wedde van den bibliothecaris, aangenomen. Wat de belooningen van den concierge aan gaat, dient de heer Havers een amendement in a die belooning op f 400 te bepalen. Het amendement wordt verworpen met 23 tegen 18 stemmen. Daarna wordt het voorstel van Gedeputeerde Staten, wat de belooning van den concierge be treft, zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. Tot het pensioneeren van W. G Harte, agent van den Provincialen stoombootdienst op de Wester-Schelde te Terneuzer^ad ƒ500 's jaars. Een amendement van den heer Heijse om het pensioen op 400 te bepalen wordt, na discussie, verworpen met 31 tegen 10 Ter griffie van bovengenoemde rechtbank is door P. F. d. K., 45 j,, gemeente-, tevens onbezoldigd rijksveldwachter te Honteniase, hooger beroep aangeteekend tegen het ten zijnen laste op den len dezer door voornoemde rechtbank gewezen vonnis, waarbij hij ter zake van „mishandeling, begaan door een ambtenaar die daarbij gebruik heeft gemaakt van een middel, hem door zijn ambt geschonken", werd veroordeeld tot eene gevangenisstraf van zes maanden, met ontzetting van het recht om ge durende 3 jaren bij de gemeente-of rijkspolitie eenig ambt te bekleeden. Daarop wordt het voorstel van Ged. Staten zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Tot vereeniging van de polders Anna Jacoba en Willem tot éen waterschap. In verband met het verslag der afdeelingen stellen Gedeputeerde Staten voor art. 2 van het besluit te lezen als volgt Voor het bestuur en beheer van het wa terschap zijn van toepassing de bepalingen van alg. regl. voor de polders of waterschap pen in Zeeland, uitgezonderd de artt. 1, 2, 3, 127 tot en met 135 van dat reglement. Van het bepaalde in art. 46 kan, op verzoek van de vergadering van ingelanden, voor zoover de vaste woonplaats van den dijkgraaf betreft, door Gedeputeerde staten ontheffing worden verleend." Een motie van den heer Heijse om de be handeling uit te stellen en het rapport van den hoofd-ingenieur van den waterstaat betrekke lijk deze zaak over te leggen wordt, na dis cussie, aangenomen met 28 tegen 13 De rechtbank te Zierikzee heeft twee oude bekenden van politie en justitieA. J. R., 29 jaar, landbouwerszoon, en W. v. A., 27 jaar, arbeider, beiden wonende, te Oud-Vosmeer en thans gedetineerd te Zierikzee, ter zake van oplichting, gepleegd ten nadeele van C. S., molenaar, wonende te Halsteren, overeen kom- 8tig den eisch van het O. M., veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf. e beklaagden zijn eerst kort geleden door dezelfde rechtbank wegens diefstal van een paard en wagen, waarmede zij naar Ant werpen waren gereden, tot 2 jaar gevangenis straf veroordeeld, welk vonnis in hooger beroep door het gerechtshof te 's-Gravenhage werd verhoogd tot 3 jaar gevangenisstraf voor ieder. Voor het gerechtshof te 's Gravenhage 'ond Donderdag de beruchte Leo Miloen terecht, als appellant van twee bekende vonnissen der Middelburgsche rechtbank. Bij het eerste van die vonnissen was hg tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens diefstal van ongeveer 85 kippen en 5 hanen uit een gesloten hok op een erf telJzendyke; t'ij het tweede was hem twee maanden gevan genisstraf opgelegd, ter zake van opzettelijke beschadiging van een deur en een deurpost van een ijzeren krib in eene cel in het huis van bewaring te Middelburg. Ia beide zaken ontkende bekl-, doch het Openb. Ministerie eischte niettemin bevestiging van de beide vonnissen, wat den diefstal be treft bovendien met bepaling dat de preventieve hechtenis niet in mindering zal komen. Mr P. Droogleever Fortuin, in de eerstver- melde zaak toegevoegd verdediger, concludeerde tot vrijspraak of vermindering van straf. Tot het verleenen van een renteloos voor schot van ten hoogste 14.246 voor wegsver- betering aan de gemeente Westdorpe.; Zonder hoofdelijke stemming wordt dit voor- el aangenomen. Tot het verlengen van den termijn voor het in exploitatie brengen van den stoomtramweg van Brouwershaven naar Steenbergen. Daarby stellen Ged. Staten voor te bepalen dat de gebeele onderneming uiterlijk op het r-ijdstip, waarop de van rykswege te maken havens aan het Zfjpe zullen zyn gereed geko men, in exploitatie kome en onafgebroken biy ve." Ook hiertegen blijkt geen bezwaar te bestaan. Tot het verlengen van den termijn voor het in exploitatie brengen van den stoomtramweg van Hulst naar Wa 1 soor d e n tot 1 Ja nuari 1900. Zonder discussie of hoofdeiyke stemming wordt ook dit voorstel goedgekeurd. Tot het verleenen voor 1899 en 1900 van een snbsidie van ten hoogste f 2350 aan de Maatschappij tot bevordering van landbouw en reeteelt in Zeeland, ter verbetering der paar denfokker y. Ook hiertegen blijkt geen bezwaar te bestaan Goedgekeurd worden verder een voor stel van Ged. Staten om een bedrag van ƒ100.000 op prolongatie uit te zetten en voorstellen tof wijziging van de begrootingen van enkel pro vinciaal en huishoudelijke inkomsten en uit gaven voor 1898 en 1899. Hierna is de zitting gesloten. KERKNIEUWS. De volgende jaarvergadering van den Nederlandschen Protestantenbond zal in 1899 Assen plaats hebben. Niet mejuffrouw Marie Berdenis van Berle- kom van Middelburg, maar de dame van den den naam te 's-Hertogenbosch is benoemd tot lid van het hoofdbestuur van dien Bond. Te Oud-Beierland overleed de heer H. A. Jonkman, rustend preö. bij de Cbr. Ger. kerk. De heer Jonkman was in 1850 candidaat geworden en werd in datzelfde jaar te Wester- bork (Drente) als predikant beroepen. Daarna was hg werkzaam in de gemeenten Woubrugge, Herwynen, Giessendam, Zierikzee, Kruiningen, Oud Beierland, Hellevoetslnis en NoordelooB. Sedert 1896 was hij rustend predikant. Hy was een der weinige predikanten, die in 1892 niet medegingen in de combinatie der Ned. Geref. kerken (Doleerende) met de Christel. Geref. gemeenten. Naar men meldt is in de meeste provin ciale kerkbesturen de meerderheid tegen da invoering van het synodaal reglement op het RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden (Vrijdag) zijn veroordeeld wegens mishandeling: P.d. K.,51 j., 's Heer Arends- kerke, A. d. K. Pz., 25 j., landbouwer, en J. d. K. Pz., 22 j., boerenknecht, beiden Hainkens- zand, de le tot 1 m., de 2e en 3e ieder tot 14 d. gev.straf, en W. Z., 22 j., schippersknecht, Kruiningen, tot 3 b. s. 3 d. h. bedelarij: W. G., 68 j-, venter, Middelburg, tot 3 d. hechtenisen openbare dronkenschap en wederspannigheid M. S., 23 j., arbeider, Goes, tot 3 b. s. 3 d. h. en 3 m. gev.straf. VrijgesprokenL. d. K. Pz., 20 j., boeren knecht, 's Heer Arendskerke, en J. H., 29 j., arbeider, Wissekerke, ieder beklaagd van mishandeling. Verschillende Berichten. Dezer dagen werd door de ïïaagsche Ct. medegedeeld, dat binnenlandsche briefkaarten, ook al wordt er een zegel van 2ct. byge- plafet, niet naar het buitenland mogen worden verzonden. Blijkens door ons ingewonnen in lichtingen is dit onjuist. Gewone rose brief kaarten mogen wel naar het buitenland worden verzonden, mits de afzender rekening houde met het port van 5 ets. Ook de door particulieren vervaardigde brief kaarten (zonder opgedrukt zegel en rijkswapen) worden in het buitenlandsch verkeer gebruikt, mits slechtB het opschrift gelijk zij aan dat der officieele kaarten, en niets minder, maar ook niets meer bevat. Behalve het gedrukte opschrift moeten ook de afmetingen en de stevigheid van het papier overeenstemmen met die der door het Rijk uitgegeven briefkaarten. Hetzelfde geldt voor verzending binnen het Rijk. De bepalingen dienaangaande zijn zoo duidelgk mogelijk. Eu o. i. ook nuttig. Als iedereen vrijheid had het opschrift naar be lieven te veranderen, zou het er vreemd gaan uitzien. Door den minister van binnenlandscho zaken is voorloopig teruggenomen de post to|

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1