BUITENLAND. Vergaderingen, Concerten enz. Middelburg. V r ii d a g 4 Nov. Dankoefening. Engelsche kerk 8 u. Zondag G Nov. SoiréeMeubelmakersveree- niging. Schuttershof 8 u. Maandag Nov. Voordracht-Van de Stadt Natuurkundig-gezelschap. Gebouw 8 u. Woensdag 9 Nov. Concert Emma de Jong- Chcvallerau - Collin-Heuc- keroth. Concerten ge hoorzaal. Woeusd. 16 Nov. Wute-voordracht. Kegel' baan Soc. De Vergenoe ging 8 u. W oe u 8d. 23 Nov. Voorstelling Twoli-gezeï- schap. Schouwburg 71/» u. Algemeen Overzicht. 't Is waarlijk een aangenaam vooruitzicht I Alsoi het al niet genoeg is, dat de Fashoda kwestie met den dag ingewikkelder wordt en telkens tot sensatieberichten leidt, begint zij nu nog een neiging te vertoonen, om een deel der Oostersche kwestie te worden. En als dat geschiedt, is het einde niet te voorzien. Dat het gevaar voor een noodlottigen afloop daardoor grooter wordt, zullen wij niet be weren, maar de kwestie zou, wat ook erg is, vervelend worden. De naaste aanleiding daartoe is de reeds vermelde uitbreiding van het geschil over Fas hoda tot het geheele Egyptische vraagstuk. Dat de Fransche regeering deze kwestie reeds te Londen aan de orde heeft gesteld, schijnt onwaar. Maar het is niet onmogelijk dat zij dit alsnog doet, en daarbij op den voorgrond stelt, dat zij voor bespreking van de aangele genheden van Egypte en Soedan, niet te Lon den, maar te Kaïro en te Konstantinopel moet wezen. De Fransche pers roert dit vraag stuk met een opvallende volharding aan. Op zich zelf beteekent dit weinig. Waarom zoo iets van de Fransche pers was te verwachten, stipten wij in ons vorig nummer reeds aan. Maar men mag niet vergeten, dat reeds lang bekend is, dat de Khedive de Britsche voogdij moede is. Voor een paar weken, toen keizer Wilhelm zijn plan voor een reis in het Nijlland opgaf, is gewezen op de mogelijke oorzaken en daarbij werd genoemd de ontevredenheid van den Khedive, welke zoo groot was dat Engeland er reeds aan dacht een ander in 's mans plaats te. stellen. Maar Abbas pacha, die weet dat het gebrek aan vriendschap tusschen hem en de Engelschen wederkeerig is, zou daarom hebben getracht steun te zoeken onder de va derlijke bescherming van zijn wettigen suzerein Abdoel Hamid, die ook door Frankrijk als de ware éigenaar van het Nijlland zou worden beschouwd. Zijn beroep op den Sultan moet ton slotte daartoe hebben geleid, dat men te Konstantinopel wakker werd en weer ging denken over de Tnrksche rechten op het Nijl land. En nu moet de Khedive zich weer bijzon der hebben beklaagd over de Fashoda-zaak, en tot bemoediging van de Franschen hebben gezegd, dat deze la&tsten evenveel recht hebben op Fashoda, als de Engelschen op Khartoem. Met betrekking tot de rechten van Frankrijk in deze streek, wijst de Westminster Gazette op een nota van Hanotaux, waarin deze in 1894 vroeg of het nog wel noodig was in het licht te stellen, dat de provincie Bahr-el-Ghazal vroeger aan Egypte had behoord, voordat de Egyptische agent door de bekende gebeurte nissen deze streek had verlaten. Hanotaux schreef dat in verband met de regeling, welke destijds met den Congostaat werd gemaakt, krachtens welke deze voor den duur van het leven van koning Leopold een groot gebied, waaronder Bahr-el-Ghazal, in pacht afstond. Het gevolg van het toenmalig optreden van de Fransche regeering was, naar Hanotaux in een kamerzitting van April 1895 mededeelde, dat de Congo-staat het pachtcontract opgaf en Frankrijks aanspraken op den Boven Oebanghi erkend wérden. Waar Frankrijk destijds voldoende compen- dwenen, met zijn prooi. En het dier kwam den mensch boven-menschelijk voor. Nog eens schoot de oude man met groote verwoedheid op het dier, op het gevaar af van zijn vee te raken. Tevergeefs beproefde hij in drift zelf het roofdier te lijf te gaan. Zijn vrouw smeekte, het kind hing zich aan zijne kleeren. Den volgenden dag zei hij„Ik ga den grooten Jacob halen, die schiet beter dan ik." Groote Jacob was zjjn schoonzoon, de vader van Greta, die in het naburige dorp woonde. In het voorbijgaan nam hij zijn geweer van den wand, doch bedacht zich, wierp het in een hoek en bromde allerlei minachtende scheldwoorden. Voor de hut nam hg zijn bijl op, een stevige, zware hakbijl, zijn gewone gereedschap, waarmee hij zooveel had gevoch ten tegen stronken, stammen en aardlagen. Hg woog hem, bekeek hem of hij scherp was en zei niets. „Wat doet gij daar riep zgn vrouw. „Ik neem mijn bijl mee. In het terug komen zal ik het pad verbreeden, de takken groeien er overheen. H0 vertrok. Hg begaf zich naar het bosch en bleef er uren lang ronddolen. Het werd avond. Hg had slechts éen denkbeeld in het hoofd: wij zullen zien. Hg doorwaadde de steenachtige otted, die zelfs in het holst van den nacht wit zag. Op de kiezels stiet hij tegen een ouden schoen van Greta en bleef er een pogenblik peinzend naar Kijken. Hij keerde satie heeft genoten, vraagt de W. G. of dit land nu nieuwe voorwaarden mag stellen, op grond dat bedoeld gebied niét aan den Khedive behooren zou. Met meer voldoening wijzen de Fransche bla den op een artikel van professor Westlake uit Cambridge, die in de Revue de droit interna- tional onder meer de uitdrukking „vallei van den Nijl" bespreekt. Hij toont daarin aan dat deze woorden een gansch andere beteekenis hebben dan men er gewoonlijk aanhecht. Het aldus aangeduide gebied omvat niet alleen den Ngl en zijn oevers. Dat is reeds aanstonds door enkele knappe koppen begrepen. En de natie zal nu leeren begrgpen, dat de rechten, welke men in haar naam vraagt, veel meer omvatten en veel onrechtvaardiger zgn dan men had gedacht, en dat deze nooit door Frankrgk erkend zijn. Hij acht het een dwaasheid dat Engeland op deze rechten zou staan, alleen omdat ze inder tijd (door sir Edward Grey in het Lagerhuis) geproclameerd zgn en omdat men in Enge land ze wettig achtte. De stemming der Londensche pers was Woens dag overigens niet te best over Frankrijk, die van de St. James Gazette zelfs dreigend, en daarnaast dezelfde teekenen van volksop winding, welke een zwakke regeering tot dwaze dingen kan leiden. Vooral de geïllustreerde bladen prikkelen het nationale gevoel en laden daardoor een groote verantwoordelijkheid op zich. Maar toch aarzelen wij vooralsnog geloof te hechten aan wat de Londensche correspondent van de Ind. Beige seint, dat de bussines-men in de City zich openlijk uitspreken voor oor log, en dat zij de bedreigingen van Fransche zijde ernstig opnemen. Al even onwaarschynlljk is de voorstelling van denzelfden correspondent, dat ook de volksmassa oorlogzuchtig zou zgn. Zou het waar zgn dat Tom Burt, de werkman-parle mentslid, reeds verklaard heefc dat een oorlog ophoudt misdadig te zijn als hg noodig is Over de krijgstoerustingen van Engeland werd Dinsdag gemeld, dat de oorlogsschepen, welke op dit oogenblik worden uitgerust, twaalf in getal zijnhet kleinste meet 5600 ton, de elf anderen van 9330 tot 11.940 ton. Te zamen zullen deze met de torpedobooten en torpedojagers een eskader vormen, dat bij Portsmouth en Plymouth bijeenkomt. De Temps zoekt achter deze uitrusting een tweeledig doel; in de eerste plaats een mobi lisatie onder gelijke omstandigheden als bij oorlogsgevaar voorkomen, in de tweede plaats een streven om het bewys te leveren, dat En geland, zonder zich ergens te ontblooten, een voldoende scheepsmacht kan bijeenbrengen tot bescherming zijner kusten. Tevens zou men dan op alle eventualiteiten voorzien zgn. Deze opvatting komt ons voor veel waar- schijniyks te bevatten. De Engelsche bladen schijnen sedert te hebben besloten wat minder gedetailleerde mededee lingen te doen over de wapening der vloot. Maar het blijkt, dat men toch hard voortwerkt. De berichten uit Fransche bron zwijgen geheel over de wapening der vloot. Men vindt alleen berichten over verplaatsingen van troe pen (mariniers en artiljerie) naar de voor naamste kustplaatsen. Er bestaat bij het landleger een groote aan drang om bij de mariniers over te gaan. Reeds 400 infanteristen kregen verlof dit te doen. Uit Szegodin wordt gemeld, dat een Fransche commissie daar vertoeft, met het doel voor de regeering 3000 paarden op te koopen. Bij den OBzekeren toestand is het natuurlgk, dat men dient acht te geven op allerlei kleine aanwijzingen, ook dan als men niet zeker is van de plaats, welke zg in den loop der ge beurtenissen innemen. Gelijk men weet, hobben Frankrgk en Rus land een min of meer grooten invloed in Abes synië verworven, getuige o. a. het optreden van Leontieff en Henri van Orleans. Thans wordt beweerd, dat van die zgde steun aan Marchand zal worden verleend, en dat 9000 Abessyniërs oprukken om de bezetting van Fashoda te versterken. Ook deze mededeeling moet met voorbehoud worden opgenomen. Blijkt zij waar, dan zou de positie van do Franschen in dit deel van Afrika er veel beter op worden. Het sensatiebericht uit Wei-Ha-Wei, dat zich om en zag naar de hut, waar het licht als goude streepen tusschen de reten der palen en gebladerde takken doorscheen. Op den oever zag hg in den modder een menigte sporen van zijn hoornvee. Hg onderscheidde van al zijne dieren kende hij de hoeven den poot van een kalf dat verdwenen was en door den ander opgegeten, en hg dacht: Zoo, hebt gij mijne dieren opgegeten dan, zal ik u ope ten of gy mij. Hij ging het kreupelhout in maar niet heel ver. Eensklaps bleef hg staan. Boven een hoogen ondoordringbaren groep levens- boomen verrezen oude, holle, verwrongen olijfboomen, en knoestige schubbige eiken; er liep een pad tusschen den bladeren muur door, een pad bezaaid met breede sporen, dit was dus de weg van den baas des wouds. De baaswij zullen zien wie de baas zal zgn Aan den voet van een eik was een open plek. De man posteerde zich daar in een zwarten niB en wachtte. Hij was alleen geheel alleen, in de vreeselijke, nachtelijke stilte, en oud, en klein van gestalte. Tegenover den reuzen- muil, die daar weldra zou verschgnen, had hij geen ander wapen dan zijn bgi, gelgk de hol bewoner niets had dan een steen. Maar om het even, hij was bedaard en zgn gelaat schit terde van een verheven aandoening, voort spruitende uit al zyne opgekropte grieven, en uit iets nog grooters, dat hy niet wist. Hg luisterdede geluiden in het bosch zwollen op in zijn oor. Zijn hand omklemde den byi. Al zyne zintuigen waren buitengewoon ver- daar zeven Engelsche oorlogsschepen liggen, I gereed voor het gevecht, heefc te Londen ge loof gevonden. Men zegt dat Rusland van de verwikkelingen tusschen Engeland en Frank rijk gebruik zou willen maken om Niu-Chang te bezetten, d. w. z. het toekomstig eindpunt van den spoorweg van Peking in N. O. rich ting, welks concessie voor eenige maanden tot zooveel verwikkelingen heeft aanleiding gegeveD. Beknopte Mededeelingen. Het nieuwe Fransche kabinet is Woensdag door Dupuy aan Faure voorgesteld. Maar de officieele benoeming komt pas vandaag. Volgens de Temps heeft het nieuwe Fran sche kabinet in beginsel goedgekeurd een inkomstenbelasting naar uiterlijke teekenen. De Parysche correspondent van de Ind. Beige geeft weer een nieuwe lezing van den gevangene van de Mont Valerien. 'tZou Du Paty de Clam zijn. 'tSchynt vreemd dat in een democratische republiek iemand op deze wijze verdwijnen kan. Maar men weet dat ook Dreyfuss wel veertien dagen lang een geheimzinnige gevan gene is geweest. Jules Guérin, een der meest beruchte anti-semieten, die bij de opstootjes op de Place de la Concorde een commissaris van politie een ernstige verwonding toebracht, heeft nog meer op zijn geweten. Hij moet terecht staan als medeplichtige van twee mannen, die werden gevangen genomen na een moordaanslag op den journalist Roger. Met het oog op de bestaande spanning tus schen Frankrgk en Engeland heeft de hertog van Orleans het beter gevonden niet langer gebruik te maken van de Engelsche gastvrg- beid, waarvoor hij overigens zeer dankbaar is. Te Dover heeft men alweer een spion opgepaktO, die spionnen vrees Men kent de merkwaardige onthullingen van de Vorwcirts, welk socialistisch orgaan telkens opzienbarende geheime staatsstukken openbaar maakt. Nu iB een ander socialistisch blad weer eens in staat geweest oen dergeiyke onbescheidenheid te begaan en wel door de rede, welke de keizer te Jeruzalem zou houden, vooruit in haar geheel af te drukken. De andere bladen zijn natuurlijk woedend. Er is te Beriyn sprake van dat majoor Wi8sman de leiding krijgt van een groote expeditie naar het Tchadmeer. Te Rome is men een beetje verslagen over het feit, dat by de provinciale verkiezingen te Certe Leone twee candidaten zgn gekozen, een republikein en een ultra-clericaal, die, na de onlusten te Milaan, gevangen werden genomen. Koning George is met Koningin Olgaop de terugreis naar Athene te Weenen aange komen. Zy bezochten den Keizer en woonden den ïykdienst op den sterfdag van Czaar Alexander HI by. Servië is de laatste dagen weer aan het protesteeren by de Porte wegens den toestand in de aan Servië grenzende deelen van het Turksche Ryk. De Servische regeering vraagt een gemengde commissie van onderzoek en geeft te verstaan, dat bij niet inwilliging de betrekkingen tusschen beide landen groot ge vaar loopen. De Turksche ministerraad kwam Dinsdag avond in buitengewone zitting bijeen tot be spreking van een definitief voorstel betreffende de benoeming van prins George. Volgens be richt uit Rome aan de Temps zon men, om den Sultan te ontzien, den prins den titel geven van tijdelijk commissaris. De Christenbevolking op Kreta heeft bij de generaals geprotesteerd tegen de in ons vorig nummer vermelde nieuwe verlangens van de Porte. Alweer is te Cadix een transportschip van Caba aangekomen. Van de 150G personen, die zich hadden ingescheept, kwamen er slechts 1408 levend over. 't Ly kt waariyk wel of het hier een lading beesten in plaats van menschen geldt. Maar neenAls het om dieren te doen was, zou het waarschijnlijk niet ontbreken aan be schermers, die ten hemel schreiden om wraak over zoo groot schandaal. Wie de schuld heeft, weten wij natuurlijk niet. De berichten uit Spaanscho bron zeggen dat de Amerikaansche overheid den kapitein dwong zieken en zelfs stervenden aanboord te nemen. scherptzgn geest bijzonder helder. Hij volgde twee gedachten reeksen te gelijk. De oleander geur deed hem aangenaam aan. Het duurde heel lang. Eensklaps vernam hij geritsel, geschuifel het kwam nader Hij was het. Al zyne krachten inspannende, bereidde hij zich voor op den slag, die hem het leven kon kosten. Hg stond met kramp achtig kromgetrokken voeten en zijne handen waren aan den bijl vastgegroeid. Het geritsel kwam nog naderbg. Het roofdier sloop lang zaam voort. De man dachtals hij maar niet brult. Daar kraakte een tak. Het fonkelen der ster ren weerkaatste in den opgeheven bijl. Was het minachting of onbedachtzaamheid? maar de leeuw kwam steeds naderbij. Men hoorde, men voelde zijn adem. Eensklaps ver scheen hij, een groote schaduw, met vurige oogen, aan de voeten van den man en kromde verbaasd zgn gestrekte ruggegraat in het groen van het kreupelhout en hief zijn kop, met omhoogstaande manen op, om zich te verdedigen Hhan! Men hoorde niets anders dan Hhan! Alsof de houthakker een eik velde: de byi kwam duizelingwekkend neer op den reus- achtigen schedelde dikke beenderwand kraakte en als door den bliksem getroffen viel het monster neer, metde op getrokken lippen slap naar omlaag. De uitgespreide klauwen krompen in. De man wilde zijn bijl terug trekken, om hem nog eens te treffen, daar hg niet kon gelooven aan den dood van zulk een krachtig leven. Maar met het yzer rees de Dat alle Amerikanen, zelfs de soldaten, niet blaken van geestdrift voor de koloniën, kan uit het volgende blijken. Een iu Colorado behoorend regiment, dat naar de Philippgnen was gezonden, heeft aan den gouverneur een telegram gezonden. Daarin verzoeken de man schappen, dat hun regiment onmiddellijk na het sluiten van den vrede zal worden terug geroepen. De rations zijn slecht en onvoldoende en 15 van de manschappen is ziek. Japan, dat als beschaafde staat nog in zgn kinderjaren verkeert, wil nu reeds een grooten stap doen op den tegenwoordig in andere staten gevolgden weg. Er is sprake van dat alle spoorwegen zullen worden genaast en door den Staat geëxploiteerd. Keizer Wilhelm in het Oosten. 't Zijn niet alleen de arme Turksche ambte naren en officieren, die te klagen hebben over de groote kosten van 's keizers reis. Maar zeker is, dat deze klachten luide ge noeg zijn, en zelfs zichtbaar. Want Zaterdag den 22sten, den dag van het vertrek van het keizerpaar, waren op verscheidende plaatsen in Stamboel billetten aangeplakt, waarin een groep zgn patriotten in een zeer heftige taal de Ottomanen opmerkzaam maakte op het dure bezoek van den Duitschen keizer bij het door een voortdurend wanbeheer reeds zoo uitge mergelde Turkije, en hen opriep om niet toe te laten, dat het rijk nog verder door de Duitsche „bedelaars" zou worden ingepalmd, enz. Van deze plakkaten zijn ook exemplaren, voorzien van een Fransche vertaling, toege zonden aan de Duitsche ambassade en de schepen van het eskader, waarmede de keizer was gekomen. Een tweede rede tot ontevredenheid is, naar uit een correspondentie in het N. v d. D. blijkt, het hijsehen, op den dag van de aankomst en dien van het vertrek van het keizerpaar, van de Duitsche ryksvlag naast de Turksche op de hooge, overal in de stad zichtbare torens der brandwacht te Galata en te Stamboel. Hiermede werd immers het buitengewone schouwspel geboden, dat het kruis (de Duitsche rijksvlag vertoont een zwart kruis op een wit veld) broederlijk naast do halve maan over de hoofdstad van het Ottomaansche rijk waaide. De Turken waren daarover verontwaardigd, maar de Grieken vol blijde hoop, wegens dit gelukkige voorteeken. Wie ook ontevreden waren, dat zijn de ver tegenwoordigers der pers. Te Konstantinopel werden de Duitsche journalisten door den kei- zerlgken perscensor half en half gedwongen hoog op te geven van de geestdrift der Turken, welke natuurlgk uit niets was gebleken en in de gegeven omstandigheden ook niet kon be staan. Maar nog erger dan deze inbreuk op de vrgheid der pers, was, wat den Engelschen journalisten in Palestina wedervoer. De Turk sche ambtenaren werkten den correspondenten zooveel mogelgk tegen, en de vertegenwoor diger van de Times is door de Turksche lijf wacht met den dood bedreigd. Over den intocht in Jeruzalem worden nog verschillende bijzonderheden medegedeeld. De optocht moet veel hebben gehad van een pel grimstocht; de keizer toch droeg, evenals alle leden van het gevolg, over zgn uniform een witten zijden stofmantel, gesneden als een pel grimskleed. Vooraf gingen zes herauten, daarop volgden inrytuigen de consuls der vreemde staten en daarna, voorafgegaau door trompet ters, de keizer. De keizerin en de dames van het gevolg waren in rijtuigen gezeten. Een paar maal maakten wij reeds melding van het terrein, dat de keizer ten behoeve van de R.-K. vereeniging van het Heilige Land heeft gekocht. De waarde van dit geschenk is van historischen aard. Het terrein der Dormition de la Sainte Vierge staat bekend als de grond, waarop de woning van den evangelist Johannes heeft gestaan, waarin de moeder van den Heiland overleden is. Van verschillende zijden is meermalen be proefd, die gewijde plaats te koopen, doch hoe groote sommen daarvoor ook geboden werden, de Turken wilden dat terrein niet in Christen- bezit doen overgaanvoornamelijk niet omdat het grenst aan het Coenaculum (de Avondmaals zaal), in welks gebouw zich ook het graf van David bevindt, dat door de gansche Islamiti- groote kop machteloos en zwaar omhoog, als ware het er door den slag aan vast gesmeed er kwam een luchtstroom door den bek, die met een geloei de zijden van het roofdier deed inzakken. En in de duisternis was verder niets meer te hooren dan het kloppen van het kleine menschenhart, dat klopte, en klopte, van zegepraal en bevryding. Sedert vele jaren is deze daad niets meer dan een overlevering, die 's avonds bij het hoekje van den haard verteld wordt. Er staan thans verscheiden groote huizen, waar destijds niets was dan één hutje. Kinderen spelen haasje-over op dezelfde plek, waar die drie menscheiyke wezens zooveel doodsangst heb ben uitgestaan. Aan den oever der rivier, vroeger bezaaid met sporen van roofdieren, fladderen thans papieren uit de schriften van schoolkinderen met groote letters en strepen in den wind. En als men de kroniek van het gehucht wil gelooveD, dan hebben een jongen en een meisje elkaar wel eens omhelsd in den nis van gebladerte, waar het kleine, oude mannetje zijn byi ophief tegen den .koning van het woud. Het bosch heeft niet meer het aanzien van een dreigenden, geopenden muil, zooals vroe ger. Het is een frissche rustplaats, waar men zich gaat verkwikken, vermijden. De zoo wilde olijfboomen, gekerfd door de enters, ontdaan van hunne kronen, gewond aan den stam, zgn gedwongen door welke duivelsche macht? om met hun eigen sappen vreemde takken sche wereld als een heiligdom wordt vereerd. De Sultan had last gegeven den Keizer en de Keizerin toe te laten tot dit graf, dat tot heden nog nooit door een uiet- Mohammedaan is gezien. Ook de andere Mohammedaansche gebouwen waren voor den keizer opengesteld. De Keizer en de Keizerin doorstaan de warmte goed en zgn welvarend. Dinsdag reden zij te paard naar Gethsemané en Bethanië. De Keizer heeft aan de Duitsche kolonies herhaaldelijk verzekerd, dat zij ten allen tijde op zgn Bteun zullen kunnen rekenen. INGEZONDEN STUKKEN. Ingezonden stukken worden in geen geval teruggezonden. Het Amsterdamsche Blindeninstituut. Mijnheer de redacteur. In uw vorig nummer komt een ingozondeu stuk voor, welks schrijver de belangstel ling voor het Amsterdamsche Blindeninsti tuut wil levendig houden. Hij wijdt daarom uit over de zegeningen dezer instelling, welke voldoende bekend zgn. Maar lig zwijgt over een cardinaal punt: over de vraag of de instelling steun noodig heeft. Waren het de bestuurders zeiven, die een beroep op den weldadigheidszin deden, men zou zonder meer kunnen aannemen, dat hulp noodig is. Maar de mg onbekende schrijver is iemand die buiten de zaak staat; dat blijkt uit zijn woorden dat hg korten tijd geleden hot insti tuut een bezoek bracht en toen vernam dat de instelling byna 90 jaar bestaat. Indien men hier te doen heeft met oen uiting van iemand, die alleen schrijft uit be wondering voor die instelling en uit overtui ging dat zij nuttig werkt en noodig is, dan acht ik zgn oproeping geheel misplaatst. Er ziyn andere instellingen, even nuttig, even noodzakelijk en even edel, waarvan bekend is dat zij steun behoeven, en daarom zou het jammer zijn, als door de geestdriftige bewon dering van iemand, die niet met de behoeften bekend is, en die op dit oogenblik zoowat de ge heele Nederlandsche pers als propagandamid del koos, eene instelling, die voldoende fond sen heeft, nog meer kreeg. Vergun mij daarom de vraagHoe staat het met de financiën van het Amsterdamsche Blindeninstituut Heeft deze instelling een zoo algemeen beroep op de liefdadigheid van geheel Nederland noodig Of heeft zij vroeger in den vorm van giften, legaten, en andere inkomsten reeds zooveel ontvangen, dat het publiek beter doet andere instellingen te begiftigen? Y. NATIONAAL. Vele vreemdelingen, die ons vaderland bezoe ken, twijfelen er aan of het onafhankeiyke Nederland eene eigen taal bezit, rijk genoeg aan woorden om geen behoefte te hebben aan de hulp van vreemde talen. De aanleiding tot deze dwaling ligt in het veelvuldig gebruik maken, vooral vau Fransche uitdrukkingen op Uithangborden, Winkelramen, Aanbiedingen, Aanbevelingen, Briefadressen, Naamkaartjes enz., wat getuigt van geringe nationale trots en van een nog steeds gebukt gaan onder het sinds lange jaren afgeschudde gehate Fransche juk. Zoude het nu, terwijl onze geëerbiedigde Koningin getoond heeft eene Nederlandsche vorstin te willen zgn, niet de juiste tgd zgn, paal en perk te stellen aan het te hulp roepen van vreemde uitdrukkingen in bovengenoemde zaken Daartoe zoude het meest afdoend middel zeker zijn een Bond te stichten, waarvan de leden de verplichting op zich nemennoch op adressen vóór binnenlandsche brieven, noch op naamkaartjes vreemde woorden te gebruiken en zich verbinden zich niet te voorzien bij hen, die hunne diensten en waren in Onnederland- sche woorden aanbieden. Allen, die genegen zgn tot het oprichten van zoodanigen Bond mede te werken, worden uitgenoodigd hun naamkaartjes, onder letter N. B., toe te zenden aan de firma Ten Hoet te Nijmegen, zullende bij ruime deelneming later eene oproeping ter vergadering geschieden. te voeden, God weet waar geboren en zelfs den mensch te voeden met hunne oiyven, die tam gemaakt zgn. Vele eikenboomen verbazen zich dat zij zoo lang geleefd hebben, om den mees ter des lichts van blokken te voorzien, en nu als onttroonde koningen heel burgerlijk ge bruikt te worden, om soep te koken voorden overweldiger. De jagers, die uit de stad komen, beginnen te glimlachen, als.men hun de onwaarschynlijke geschiedenis van den leeuw en den grijsaard vertelt. Bgna al de dieren zgn gevlucht of tam geworden. De houtduiven nestelen met de tortelduiven. Het wijfje van een wildzwijn heeft gestreepte jongen geworpen. Terwgl de stinkbeesten verdwenen, hebben de leeuwerik ken en de musschen en de zangvogels der beschaving zich vermenigvuldigd op de uit gestrekte velden en de kwikstaartjes houden de herders gezelschap, gezeten op de horens of op de breede rosse ruggen der veel talrgker kudden. De akkers breiden zich met den dag uit. De eik is overwonnen door het koren, de jak hals door den hond. Weldra zal er op dit eenmaal maagdeiyk terrein niets anders meer zijn dan de mensch en de planten en dieren, die door den mensch gekweekt en getemd zgn, EINDE

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 3