Verschillende Berichten. FEUILLETON. LAATSTE BERICHTEN: KERKNIEUWS. Op de dezer dagen te Arnhem gehouden algemeene vergadering van den Nederlandschen Protestantenbond is tot lid van het hoofdbe stuur gekozen, met de heeren prof. Meyboom en S. de Waard, mejuffrouw Marie Berdenis van Berlekom te Middelburg. Uit het jaarverslag over 1897—98 bleek, dat het aantal leden met 150 toenam en dat som mige atdeelingen flink vooruitgaan. Het totaal aantal leden bedraagt pl. m. 19.000, verdeeld over 160 afdeelingen en 16 corres pondentschappen. Met overgroote meerderheid werd aangeno men een conclusie, dat maatschappelijke arbeid niet kon worden opgenomen onder het werk van den Bond. LANDBOUW. De heer Bruiniug jr, directeur van het rijksproefstation te Wageningen, zond ons de volgende mededeeling Ter voorkoming van misverstand en van teleurstelling voor den kooper, brengen wij ter kennis van belanghebbenden, dat zich tot heden achtereenvolgens de navolgende zaadhandela ren onder openbare controle hebben aangemeld en geplaatst zijn op de lijst van zaadhandela ren onder openbare controle van het rijksproel'- atation voor zaadcontrole te WageningenD. J. van der Have, K a p e 11 e bij Goes, A. M. van Driel, Nieuwerkerk (Zeeland), IJ Pars, Franeker, W. C. Verkerk, Utrecht, A. Poortman, Rotterdam, C. S. Heerma vanVoss, en Gebr. Heerma van Voss, beiden Roosendaal (N. B.), C. G. van Tubergen Jr, Haarlem, J. H. Bakker Jr, Wildervanb, Gebr. Dries, Sap- pemeer, Johan Scholtens, Groningen, K. Kobua, Deventer, Wed. J. Leupen Zn., Haarlem, D. J. de Vries, Finsterwolae en J. L. Rober- tus, Winschoten. Uitdrukkelijk zij er op gewezen, dat derhalve slechts monsters (kosteloos voor den kooper) onder openbare controle worden onderzocht, die afkomstig zijn van partijen, welke door eene der bovengenoemde firma's geleverd zijn. Dinsdag is de nieuwbenoemde officier van gezondheid der 2e klasse bij het leger in Oost- Indië, arts W. P. Smit Sibinga, bij het koloniaal werfdepot beëedigd en in functie gesteld. Aan hem is tot nadere oproeping verlof verleend. Ook H. M. de Koningin-moeder is weer op Het Loo teruggekeerd. Als een ongewoon verschijnsel wordt ui' Arnhem gemeld, dat de echtgenoote van den commissaris en een paar andere dames de zitting van de Geldersche Staten bijwoonden. Dit is in Zeeland volstrekt niets nieuws. Toen de zittingen van de Provinciale Staten nog plaats hadden in de oude, nu gerestau reerde Staten-zaal, zag men hehaaldelijk een dergelijk bezoek. Te Amsterdam is, in den ouderdom van 68 jaar, overleden de heer B. Poesiat, een der oprichters van het Nederlandsch Werklieden- Verbond Patrimonium. In onderscheiding van Dinsdag, was Woensdag de toeloop naar de Rembrandten toonstelling zeer groot. Reeds vroeg stonden op de boven-corridor de menschen in dichte rijen om door de tourniquets te worden gelateD. Het meerendeel der bezoekers bestond wederom uit personen, die zeker wel een gulden bad den kunnen betalen, maar daartusschen werden niettemin toch zeer vele werklieden opgemerkt, menschen die blijkbaar even van hun werk had den kunnen loopen. Zoo waren er o. a. een paar kruideniersbedienden in hun witte kielen, die de zorg van hun mand met zakjes suiker e. d. even hadden toevertrouwd aan een vriend, die daarmede buiten op de stoep stond. Wij meldden reeds, dat de entrées van de tentoonstelling ongeveer f 73.000 hebben op gebracht. De kosten beloopen ongeveer f 30.000, zoodat ruim f 40.000 beschikbaar blijft voor...? Men zegt de vereeniging Rembrandt, tot behoud van vaderlandsche kunstwerken in ons land. Vanwege den Ned. Bond ter bestrijding der vivisectie wordt, onder leiding van jhr F. L. Ortt te 's Gravenhage, eene enquete inge steld naar de meening der geneeskundigen in Nederland betrekkelijk de vragen of zij onbe Het zonderlinge wezen. 2. Uit het Fransch. vak MARCEL LAMI. En toch loert in het duister de scha duw van den eenig overgeblevene der wilde rouzen uit de vroegste tijden, een groote scha daw, waarin al de overwonnen dieren hun kracht en hun haat vereenigd hebben, de schaduw van den koning der dieren, van den heerscher, voor wien alles terugdeinst en beeft. Die schaduw loert, dreigend, ontzettend. Op zekeren nacht verdween er een kalf; te vergeefs doorzocht men het bosch. Rondom de Koekamp vond de oude vrouw groote, ver vaarlijke sporen. De volgende week verdween er weer een vaars. Zou de geheele kudde weggehaald wor den De oude vrouw hield de wachtmaar te vergeefs. Eensklaps hield het rooven op. Maar den volgenden dag had de stier, een prachtige zwarte stier, wiens aandenken alB eèn legende in het land is blijven voortleven, een bloedenden horen. Gedurende de volgende maanden had er iets buitengewoons, bijna ongeloofelijks plaatseen nachteljjke en bijna dagelijksche strijd tus- schen het huisdier en het roofdier. Terwijl er een siddering ging door het bosch,, door het perkt voorstander der vivisectie zijn of voor standers, mits beperkt door wettelijke bepalin gen, of wel tegenstander't zij volstrekt te genstander of behoudens zeer speciale gevallen en met volstrekte afkeuring van vivisectie voor onderwijsdoeleinden. Wij behoeven werkelijk niet meer kwes ties te maken dan er al zijn, zegt de Zwolsche Crt. Onlangs is men weet hot een jeugdig verslaggever van de Echo te Amsterdam, die zich bij 't vertrek der Koningin zonderling aanstelde, onder toezicht genomen en eenige dagen later naar Medemblik vervoerd. De Echo beweerde, dat het jonge mensch door twee doktoren is onderzocht en geen van beiden het noodig oordeelden hem naar een krankzin nigengesticht over te brengen. Toch zou hij daarop door de politie zijn opgeëischt en naar Medemblik zijn overgebracht. De Soc. Hem. geeft de volgende weinig vriendschappelijke lezing ten beste„Eerst heeft men hem gek gemaakt dat zou nl. geschied zijn door de verheerlijking der pers! en nu stopt men hem in het krankzinni gengesticht, hoewel dat volgens twee zeer des kundige geneesheeren totaal overbodig is." De Soc. Hem. heeft blijkbaar geen kennis genomen van het nader gevolgde bericht, dat de overbrenging door dr Wellenbergh wel dege lijk noodig werd geacht. In het derde district te Rotterdam is bij herstemming tot lid van den raad gekozen de heer W. P. van der Held (liberaal) met 1029 stemmen tegen 814 op den Roomsch- katholieken heer dr J. van den Berg. Bij de eerste stemming verkreeg de heer W. P. v. d. Held 788, de heer dr J. van den Berg 709 en de heer P. W. Bliek (christ. hist.) 98 van de 1595 geldige stemmen. Hieruit blijkt weer voor de zooveelste maal, zoo schrijft de correspondent van het Hbld, dat, als de kiezers maar opkomen, het derde district overwegend liberaal is. Belangrijk weer is het aantal stemmen, die de heer Van der Held nu verkreeg, vergeleken met de vorige week, hetgeen wijst op een zeer groote toewijding van den kant der liberalen maar waarschijnlijk ook daarop, dat de kiezers, die de vorige maal op advies van de N. R. Ct. den katoliek stemden, thans daarvan zijn terug gekomen, nu het tweede district een anti-libe raal, dr Van Staveren, had afgevaardigd. Bij de verkiezingen moeten de katholieken dus het loodje leggen. Met hun hulp is het anti-revolutionnaire element versterkt, terwijl zij zelf een van de twee katholieke zetels ver liezen. Zij zullen waarschijnlijk nu wel be treuren, dat zij de hulp van de liberalen voor nun candidaat, doch in II geplaatst, hebben afgeslagen. Dinsdag avond is te Rotterdam een werk man, die bezig was uit een stoomschip balen katoen te lossen, achteruitloopende in de Bin nenhaven gevallen en verdronken. Doordat te Lekkerkerk een driejarig kind met een doosje lncifers, dat het gevonden had, ging zitten spelen nabij een hooischelf, is deze totaal verbrand. Bij het rangeeren van de Westlandsche stoomtram, in de Lijnbaan te 's-Gravenhage, geraakte Dinsdagmiddag een trambeambte met zijn voet onder een wiel. Zwaar verminkt werd de man naar het ziekenhuis overgebracht. Op het Zuid-Hollandsche dorp Streefkerk is een hofstede, met een daarbij staanden hooiberg, totaal verbrand. De werkzaamheden op het wrak der Lutrne zijn voor dit jaar afgeloopen. De uit slag was wederom negatief, maar toch heeft men het voornemen om het volgend jaar op nieuw te beproeven iets van de schatten, die dit vaartuig in heeft, te bergen. Uit Utrecht. Woensdag morgen is aldaar de milicien-soldaat van het 8ereg. inf., die op 29 October jl. op zoo noodlottige wijze het leven verloor, met militaire eer, op de Roomsch-Katholieke begraafplaats ter aarde besteld. De lijkstoet werd voorafgegaan door een vuurpeloton en gevolgd door enkele familiele den van den overledene en door de manschap pen van het bataljon, waarbij hij diende. Een fraaie krans van zijne kwapenbroeders dekte de kist. Op het kerkhof waren de overige officieren van de compagnie tegenwoordig, alwaar de vee en door die drie menschen, die in het donker in de hut tegen elkaar aangedrongen zaten, hield de stier, sedert eeuwen door den mensch getemd, prachtig stand tegen den koning der woestijn. In de vrijheid van het buiten leven zijn fierheid, zijn moed, zijn kracht en het gevoel van verantwoordelijkheid, uit den ou den tijd, toen de mannelijke dieren de bescher mers en meesters waren, herkregen hebbende, vocht de stier voor de wijfjes en de jongen. In de ontzagwekkende duisternis, in de groote stilte, teweeg gebracht door het eensklaps op houden van alle kreteD, vernam men niets dan geloei en gebrul, gehijg, gestamp van hoeven, het doffe gedreun van stooten en sprongen. Over dag zag men den stier fier en trotsch, met bloedige streepen in de zijden, de sporen der reusachtige blauwen; doch zijne horens ook gekleurd door ander bloed. De oude man, de vrouw en het kind naderden hem vol bewon dering. Men streelde den redder, men lief koosde hem, verbond hem, men bracht hem versch voeder, terwijl de koeien hem met hare groote oogen vol teederheid aanzagen. De twee tegenstanders hadden smaak in den strijd gekregen. De vijandschap tusschen hen nam steeds toe. Zij schenen elkaar rendez vous te geven. De stier waakte vol strijdlust en eensklaps zei hem het een of ander geritsel, misschien wel de plotselinge stilte, die op het geblaf volgde, of békend gedruisdaar is hij Dan sprong hij over de doornstruiken, die het kamp omsloten, heen en ging den vijand te gemoet. De muil en de snoet verrieden compagnies commandant een kort woord wijdde aan de nagedachtenis van den overledene. Omtrent den milicien-soldaat De V., die bij het lijk van den door hem gedooden milicien werd gebracht, wordt medegedeeld, dat hij ter waarneming in het militair hospitaal is opge nomen. Men wil dat een geneesheer, die hem ua de daad heeft onderzocht, geconstateerd heeft dat, zoover hij had kunnen opmaken, 's mans geest vermogens niet waren gekrenkt. In de geniekazerne aldaar hebban tijdens de laatste dagen ongeregeldheden plaats gehad. Onbekende handen hebben de administratie stukken van een der compagnie-bureaux ver scheurd en aan de wanden plakkaten met niet zeer welwillende wenschen aan het adres der officieren geplakt. Er zijn zelfs zeer groote verkeerdheden ge beurd, zonder dat men den dader of de daders met zekerheid kan aanwijzen. Een streng onderzoek is ingesteld. De beruchte Boterstraat in die stad schijnt nog lang niet genoeg bekend te zijn. Telkens leest men dat buitenlui daaiheen worden ge lokt en afgezet. Zoo werd dezer dagen een dronken boerenman gevonden op straat in de nabijheid van een bierhuis, waaruit hij kortte voren was verwijderd. Ongeveer f 300, die hij bij zich had, waren verdwenen. De jonge man te Winterswijk, die op de jacht de volle lading van zijn geweer in den onderbuik kreeg, is aan de gevolgen overleden. Vijf vrouwen, die bij een landbouwer te Borger-compagnie aardappels hadden gezocht, werden met een klein bootje overgezet. De schouw sloeg door de groote beweeglijkheid van de lading om en allen geraakten in het diepe kanaal. Het kostte heel wat moeite om allen te reddenbij èen zelfs moest men de levensgeesten opwekken. Een los werkman aan het Beuedenverlaat, speelde in zijn kamertje met een geladen revol ver. Plotseling ging het wapen af en trof het schot eene vrouw, die in het kamertje aanwe zig was, in den mond. Do kogel vernietigde een deel van het gebit. De patiente schijnt er niet veel hinder van te hebben. In een part. correspondentie uit Atjeh aan Bat. Nieuwsblad wordt melding gemaakt van een gemeene streek. Eenige soldaten hadden te Mantroë, op de passar aid aar, pisangs en andere vruchten gekocht en ziet, verscheidene hunner prikten zich onder het eten in den mond en bevonden, dat de vruchten vol zaten met spelden en naalden. De kooper zelf was ook de dupe geworden van een of anderen leverancier van vruchten. In den schouwburg: Dame, in de pauze tot haar buurvrouw„Gelooft u ook niet dat de vrouwen veel kunnen bijdragen om het tooneel te verheffen Wanhopige achterbuurman „Dat zou niet noodig zijn, wanneer ze maar zoo verstandig waren haar hoed af te zetten." NED. VEREENIGING TEGEN DE PROSTITUTIE. In een Dinsdag te Utrecht, onder presidium van den heer Pierson, door die Vereeniging gehouden, druk bezochte vergadering kwamen in behandeling voorstellen tot uitbreiding van den werkkring der vereeniging, die hare aan dacht ook aan andere vraagstukken, met het doel overeenkomende, zal wijden. De redenen, die haar daartoe bewegen, zijn lo dat, hoewel de reglementeering nog niet overal afgeschaft is en bordeeltn niet of onvol doende geweerd worden, de gemeenten, die het vroegere Btelsel nog handhaven, ver in de minderheid zijn en er eigenlijk onder de deskun digen niemand meer is, die het verouderd systeem met overtuiging verdedigt; dat de publieke opinie om is en het verdwijnen van de reglemen- teering dus slechts een kwestie van tijd is; 2o. dat tal van andere vragen zich op den voorgrond dringen en het weinig inzicht zou verraden in den actueelen toestand, wanneer de Nederlandsche Vereeniging tegen de Prosti tutie niet alle kwesties, die haar rakeD, ook binnen haar gebied trok, waarbij o. a. de handhaving der publieke eerbaarheid, het on derzoek naar het vaderschap, de bescherming van minderjarigen, de bestrijding van onzede lijke lectxtur, het Nieuw Malthusianismede sexueele moraal in al haar omvang, meer dan zich reeds op een afstand door hun vervaarlijk gesnuif en gebrom. De leeuw trok zijne snorren en zijne lippen op en vertoonde de blanke rij zijner kaken, terwijl hij met zijn staart tegen zijne lendenen sloeg. De stier stond bijna onbeweeglijk, maar met dampende, wijd opengespalkte neusgaten en dook met den kop, ten teeken eener machtige uitdaging. Gewaarschuwd door zijne vorige wonden, zocht de leeuw dien kop te ontwijken, en draaide en wendde zich, nu eens kruipend, dan springend, om hem van achteren aan te vallen; maar de stier draaide om zich zelf heen en hield oogen en horens steeds gericht op den muil van het roofdier. Of hij hield zich alsof hij zich vergiste en keerde zijn achterpooten naar het monster toe en wanneer de leeuw hem dan besprong maakte hij blik semsnel rechtsomkeert en ontving hem op zijne horens. Het roofdier hiDg stuiptrekkend boven den stierenkop, met een rondgebogen rug, de achter klauwen diep in de borst van zijn tegen stander slaande en hem met zijne slagtanden in den nek bijtende. Maar de stier doorboorde hem met zijn horens, dook plotseling met zijn kop en slingerde hem ver weg, zoodat hij op zijn rug terecht kwam. Daarop stortte den stier zich op den gevallen vijand, die zich reeds half opgericht had, en dan volgde er een onuitsprekelijke, bloedige worsteling, hoefge trappel, uitglijdende klauwen die den huid openreten, stooten met horens, beten, gekraak van beenderen, het vloeien van bloed. De grond dreunde onder dit vreeselijke gevecht. tot nu toe op den voorgrond zullen treden. De voorzitter achtte het, om tot deze uit breidingsplannen over te kunnen gaan, noodig dat afdeelingen werden opgericht, die, voor zoover het doel der vereeniging betreft, tevens zullen hebben toe te zien op de naleving der plaatselijke verordeningende verleening van hulp aan ongehuwde aanstaande moeders; de bescherming van minderjarigen. De taak der afdeelingen zou dan zijn het tot elkaar bren gen van vereenigingen en personen en zulks onder voorlichting van een gesalarieerd per soon, op de hoogte der toestanden en bekend met personen en wetten. De vergadering schonk hare volle adhaesie aan deze plannen en besloot voor de oprich ting van afdeelingen in tal van verschillende plaatsen de hulp van bekende medestanders in te roepen. De heer O. Q. van Swinderen uit Groningen sprak over de nadeelen, verbonden aan open bare huizen van ontucht, en wenschte het houden van dergelijke huizen bij de wet straf baar te zien gesteld, en dr Snoeck Henckemans besprak de bestrijding van de propaganda voor het Nieuw Malthusianisme. Deze laatste achtte het wenschelijk, dat er pogingen werden aan gewend om den Nieuw-Malthusiaanschen Bond de verleende koninklijke goedkeuring weer te doen ontnomen. Met den wensch, dat het voor ons laud zoo gewichtige jaar 1898 een krachtige stoot mocht geven om het zedelijkheidsgevoel te doen her leven, sloot de voorzitter de vergadering. In België doet zich een merkwaardige rechtskwestie voor. Het hof van assises heeft een man vrijgesproken, die van moord werd beschuldigd. Het O. M. heeft daarop de qua- lificatie veranderd en de zaak bij den correc- tioneelen rechter aanhangig gemaakt als het toebrengen van verwondingen. De advocaat pleitte nietigheid van de vervolging, op grond dat men niet tweemaal wegens hetzelfde feit kan terechtstaan. Maar de rechtbank nam dit niet aan en de man kreeg twee jaar. Door den regen en den storm is in Frankrijk veel schade aangericht. Bij Mentone had Woensdag een bergstorting plaats, welke het spoorwegverkeer met Vintixmiglia deed staken. In een bijdrage tot de vrouwenbeweging in Engeland vinden wij melding gemaakt van een dame, die lid is van den raad van bestuur eener Londensche tramwegmaatschappij en hoofd is der controle. Toevallig staat een broer dezer dame te Liverpool aan het hoofd van een magazijn van damesmodes De prins van Wales is te Londen aange komen. Hij liep goed en gemakkelijk en men kon nauwelijks iets bespeuren van de stijfheid welke uit het bekende ongeluk volgde. In het Crystal Palace te Londen wordt een tentoonstelling van pluimgedierte gehou den; de inzendingen hebben een waarde van f 300.000. De beroemde Eugelsche acteur sir Henry Irving, die ziek is geweest, is weer minder wel. Op bevel van den Amerikaanschen con sul zijn te Hamburg vele Oostenrijksche land verhuizers geweerd, die per Pretoria naar de Nieuwe Wereld wilden vertrekken. Aanleiding tot dezen maatregel was het feit dat bedoelde landverhuizers Weenen hadden aangedaan en dus kans hadden besmet te zijn. Tot dusver kende men het lynchen alleen maar uit verhalen van Amerikaanschen oor sprong. Maar nu heeft men ook in Hongarije kennis gemaakt met deze rechtspleging. Een aan godsdienstwaanzin lijdend man had „op bevel Gods" op straat een meisje met een bijl doodgeslagen en was daarop door een gendarme achter slot gebracht. Maar de woedende bevolking brak het hok open, waarna zij den man doodsloeg en zijn lijk afschuwelijk ver minkte. Men zegt dat te Warschau een geval van pest is voorgekomen en wel bij een 24-jarige vrouw. Wij hebben indertijd melding gemaakt van de bijzonderheden, welke de Petersburgsche correspondent van de N. J2. Crt zond over de mishandeling van parochianen door een katho liek priester in Polen. Thans wordt uit dezelfde bron het volgende gemeld Zeer lang hield dit zonderlinge tweegevecht aan. Op zekeren ongeluksnacht echter verloor bet dappere dier een hoorn in den strijd. Kwam het door een beet van de reusachtige kaak, of door een slag met den vervaarlijken klauw dat heeft men nooit geweten. Boven de kroon van den afgerukten hoorn zat niets meer dan een bloedige, geaderde, vleezige stomp. Als een veteraan, die nog vecht met een gebroken degen, stond het heldhaftige dier nog eens voor de kudde. Maar de kansen waren te ongelijk. Hij sneuveldeDe oude overwinnaar viel, op het slagveld, overdekt met wonden en litteekens, uitgestrekt op een scharlaken legerstede, als op een vaandel. De oude man keek somber en stilzwijgend naar den verdediger der nederzetting. De oude vrouw keerde zich naar het bosch en schold den moordenaar uit. Het kleine meisje kuste de nog ontzagwekkende bek, waaruit een roodkleurig vocht liep; zelfs de honden huilden klagend, alsof zij den gevallene beweenden. Nu hij dood was, stond er niets meer tus schen den mensch en het roofdier, behalve de hut. Zelfs de moedige oude man werd door vrees bevangende vrees, de sterkste, de diepste, de meest algemeene hartstocht, bij welken vergeleken alle anderen, zelfs de liefde, slechts kinderspel en voorbijgaande aandoe ningen zijnde vrees, welke eenige eeuwen van beschaving ons tyjna hebben verleerd; Volgens het rapport van den bisschop is van de zaak alleen waar, dat priester Bielakiewicz. meegesleept door onverstandigen ijver ter ver betering van zijn zedelijk bedorven gemeente, en op grond van verkeerde overtuiging, zich veroorloofd heeft zijn toevlucht te nemen tot middelen, die volle afkeuring verdienen, maat regelen met lichaamsstraf. Van folterwerk- tuigen die aan middeleeuwsche inquisitie herin neren, van politieke beweeggronden, daarvan is niets waar. Ook staat het geval volkomen op zichzelf, zoodat algemeene gevolgtrekkingen volstrekt ongeoorloofd zijn. De hoogere geeste lijkheid was volkomen onwetend van de, ia misdadigen ijver door Bielakiewicz uitgevoerde mishandeling. Te Bombay is de pest steeds afnemende. In de vorige week stierven er daar 96 personen aan, tegen 116 in de voorafgaande weok. In de andere districten van het presidentschap stier ven er echter de vorige week bijna 5000 men schen aan. In Myaore neemt de ziekte toe. In Madras een kleine vermindering. Opper-Indië is nog vrij. Een Dreyfussproces in 1766, In het tijdschrift Nederland heeft prof. Jan ten Brink, ouder bovengenoemd opschrift, een artikel geschreven, over een proces, dat zeer veel overeenkomst heeft met het proces-Dreyfuss. Het is dat van den stafofficier graaf De Lolly - Talledal, hetwelk geëindigd is met de veroor deeling van den beklaagde en zijn terechtstel ling; na den dood van den ongelukkige is zijn onschuld vastgesteld, waarbij Voltaire de rol heeft gespeeld die Zola nu vervult. Horikorig. Een buitengewone werkzaam heid wordt opgemerkt in de maritieme en militaire kringen. Betreffende het doel is niets bekend. De Engelsche schepen nemen levensvoorraad en amunitie in. Vtrkoopingen eii Verpachtingen in Zeeland. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatien. 4 Nor. Heinkenszand.Boomeu. DeR.Bretier 8 Vlissingen, Inspan, Maret Tak. 8 Ziecikzee, Visscherii, (rerp.), Franse. 8/9. Middelburg, Meubelt, Notarishuis. 11 Oveiande, Huizen, V. d. Kloes en De Voa. U Middelburg, Houtwaren, Verhuist. 17 Middelburg, Hutten. Verhuist. 17 Nitse, Boomen, P. Overman 24 Middelburg, Huis, Tak. Verzending en laatste bnslichting der MAIL aan het postkantoor te Middelburg. Alles plaatselijke tjjd.) Oost-Ixxdië. Brindisi (Eng. dienst) 4 Nev. 1.05's nam. Rotterdam (Lloyd). 4 Nov. 6.30 's avonds. Marseille (Fr.dienBt). 5 Nov. 5.45 'a morgens. Genua (Nederl.) 8 Nov. 6.30 's avonds. Napels (DuitBche dst.) 14 Nov. 1.05'o nam, Amsterdam (Neder1.) 11 Nov. 6.30's avonds. Brindisi (Eng. dienst)11 Nov. 1.05 's nam. Marseille (Lloyd). 15 Nov. 6.30 's avonds, Met deze gelegenheid wordt alleen ver zonden de correspondentie voor Atjeh en de Residentie Sumatra's Oostkust, terwijl daags te voren eene voorloopige verzending plaats heeft te 6.30 's avonds. Pad an g wordt alleen aangedaan door de booten der Maatschappij Nederland. Over Brindisi Britsche booten, heeft daags te voren eene voorloopige verzending plaats te 6.30 'a avonds en een suppletoire op de gewone vertrekdagen te 6.30 's avonds. Over Napels, met Duitsche booten, uitslui tend voor ae correspondentie, waarvan de ver zending met deze gelegenheid op de adressen is aangewezen. West-Indië. Suriname via St Na- zaire 8 Nov. 5.45 's morgens. Suriname via Sout hampton 15 Nov. 6.45 's morgens Curasao via Queen- stown. Eiken Dinsdag en Vrij dag 10.15 's avonds. Suriname via Amsterdam Den laatsten en 14en eike maand 6.30 av. maar die in de vroegste tijden bijna alle levende wezens beheerachte en somtijds nog beheerscht, die den mensch telkens aangrijpt zoodra hij weer leeft te midden der woeste natuur, die hem geheel doortintelt en doet trillen, alsof de sid dering van geheel zijn geslacht hem beving. Odat geweldige dier dat, zoo als men weet, daar ginds huist in het nachtelijk duister; die klauwen, die een been verbrijzelen als eeit' zwavelstok; die tanden, die een hoofd vermor- selen als een notendopen dan eensklaps dat gebrul sis de zee, waarbij de menschelijke stem-' niets dan een belachelijk zuchtje is. Het rondsluipende dier naderde in stilte', terwijl iedereen zat te beven van angst. Het was vlak bij het kamp, dat aan de hut grensde. Men hoorde zijn zware ademhaling, Hoe vaak zagen de arme hutbewoners hem tusschen de slecht aaneen sluitende stammen en stronken, terwijl de verschrikte kudde tot tegen de hut aan vluchtte, boven op de omheining sprongen, de zee van op en neer gaande horens aanvallen, een jongen stier in zijn bek nemen, op zijn rug werpen en tusschen zijne manen wegvoeren. Owelke vreeselijke uren, vol angst van ontzetting, niet te vergelijken met de vreoa van den mensch voor den mensch. De oude man trachtte wel zich te verdedigenö Met een bleek gelaat stak hij zijn geweer tus schen de reten van de hut, aarzelde uit angst om zijn eigen kudde te treffen, en schoot in de lucht. Maar als het verblindende schijnsel gedoofd waB, was de leeuw onkwetsbaar ver:

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2