BUITENLAND. LAATSTE BERICHTEN. dat, volgens hunne meening, ook voor het Eindexamen der Hoogere Burgerscholen zulk eene grens behoort te worden getrokken, opdat er een eind kome aan de in dit opzioht be staande overlading der leerlingen; voortB, dat bij eventueele vaststelling van een uniform leerplan voor de Rijks Hoogere Burgerscholen met bedoelde vereenvoudiging rekening zou moeten worden gehouden; dat diensvolgens, bij vaststelling van een zoo danig leerplan, voor de beide hoogste klassen der genoemde scholen de algemeene her haling der Geschiedenis zou behooren te ver vallen, en het onderwijs in genoemde klassen zich uitsluitend zou moeten bepalen tot de voor de leerlingen bijzonder belangrijke, meer en meer ingewikkeld wordende Nieuwste Ge schiedenis (voor de algemeene van 1789 af, voor onze vaderlandsche en koloniale sinds 1795), benevens eene herhaling van den reeds in een vroegere klasse behandelden tijd van 1713 tot 1789 (resp. 1795) dat, naar zij meenen, de nadere indeeling dezer leerstof zou moeten zijnvoor de vierde klasse de tijd van 1789 tot 1815 (met vooraf gaande inleiding), voor de vijfde klasse i korte doelmatige herhaling van 1713 tot 1.815, en vervolgens de tijd sinds 1815; dat door genoemde wijzigingen in examen- eischen en leerplan de thans aan het onder wijs in de Geschiedenis verbonden bezwaren aanmerkelijk zouden verminderen, en eene leer stof voor de beide hoogste klassen zou worden aangeboden, die op degelijke wijze kon worden verwerkt. Redenen, waarom zij Zijne Excellentie ver zoeken lo. de eischen, in het Programma van het Algemeen Reglement voor de eindexamens der Hoogere Burgerscholen met vijfjarigen cursus voor de Geschiedenis, in dier voege te wil len wijzigen, dat voortaan, zoowel voor de alge meene als voor onze vaderlandsche en koloniale Geschiedenis, slechts worde gevraagd kennis van den tijd sinds 1789 (resp. 1795) als hoofd zaak, en van het voorafgaande sinds 1713 als inleiding 2o. in het eventueel vast te stellen uniform leerplan voor de Rijks Hoogere Burgerscholen de thans voor de twee hoogste klassen ver- oischte algemeene herhaling te doen ver vallen, en uitsluitend behandeling van de Nieuwste Geschiedenis (als boven bedoeld) te verordenen. KERKNIEUWS. Door wijlen den heer G. P. Kruijff, predi kant der N. hervormde gemeente te Maassluis, werd aan de diakonie der N. hervormde ge meente te Domburg, waar hij van 1885 tot 1890 predikant was, f 1000 gelegateerd en aau de kerkvoogdij f 500. De heer W. H. H. Dijkman nam Zondag afscheid vau de Ned. Herv. gem. te Breskens, hij hield een preek over 1 Cor. XIII 3. De consulent, de heer Van Essen, sprak een woord van dank en de gemeente zong den vertrek- kenden predikant Psalm 121 4 toe. Het was natuurlijk vol. LETTEREN EN KUNST. Rembrandt voor een kwartje. Dat het Dinsdag op de Rembrandt-tentoon- stelling te Amsterdam leeg was, niettegen staande de entree op slechts een kwartje was gesteld, weten onze lezers uit een telegraphisch bericht in ons vorig nommer. Een verslaggever van het Alg. Hbld schat dat er bij elkaar 150 kijkers waren, meeree- deels nog personen, veelal dames, die niet tot het kwartjespubliek behoorden. De eenige, die, volgens hem, tot dat pnbliek gerekend kon worden,,was een „burgerjuffrouw, een dikke burgerjuffrouw, in een gitten mantel de traditioneele burgerjuffrouw, die men overal ontmoet, die voor het Stadhuis staat als er druk getrouwd wordt, die alle begrafenissen meewarig naknikt, die Zondags geregeld de pantoffelparade door de stad meemaakt, of als het regent in bet Rijksmuseum is te vinden, in welks zalen zij vrijwel thnis is. Deze burgerjuffrouw had dikke, ronde, roode handen; van de linker had zij een kijkertje gemaakt en daardoor keek ze, keek ze maar steeds naar no. 76„Een geslachte koe." Voor de Nachtwacht, die in gloeiend licht stond, waren 16 menschen. vijanden van vroeger. Achhoe gelukkig waren hunne landgenooten in den Elzas, die niet al die verschrikkelijke geluiden hoorden, die op een veilige, liefelijke hoeve woonden, sedert eeuwen door de wilde beesten verlaten, die niet in het duister die gapende muilen voelden. En in de hut zaten de drie schepsels dicht tegen elkaar aan, en daar de kleine Greta schreide van angst, stak de oude man het licht ophet licht, dat kalmeert, omdat het mensche- lijk is, omdat het zoovele menschelijke tafe- reelen beschenen heeft, omdat het uitge vonden is door een mensch, omdat alleen de mensch dit teeken heeft. O! gij kunt allen samenspannen en mij in de duisternis beloeren, ik zal u allen over winnen; want al sta ik alleen tegenover u allen, en al ben ik klein tegenover uwe reu zen gestalten, ik ben degene die het licht draagt. Men kan niet zeggen hoe zeer het licht de dieren verbaasde, toen zij het voor het eerst zagen. Was het een oog, een afschuwelijk groot oog, nog flikkerender dan dat der groote roofdieren in het nachtelijk duister? Maar dan moest die hut zelf een groot dier zijn, waarin het onbekende leefde? Was het een ster, nog schitterender dan die welke daar boven flikkeren, van boven het rijk der voge len? Do tijd io voorbij, o reeds lang voorbij, Alles goed en wel, zouden wij zeggen. Af gescheiden van de kwestie of men de menschen wel goed taxeeren kan en of 't den aanwezigen, al waren het ook jonge „dames" en „heeren", wel schikte meer dan een kwartje te betalen rest nog de vraag of de Dinsdag voor zulk een publiek wel geschikt was. Het meerendeel kan en mag door de week niet verletten waarom is niet op een Zondag de toegangs prijs zoo laag gesteld? Nu had het laten zien van die tentoonstelling voor vijf-en-twintig cents veel van een wassen neuswanneer het ten minste de bedoeling was om den minder met aardscbe goederen bedeelden kunstgenot te doen smaken. De Rembrandt- en speciaal de Nachtwacht- polemiekvoornamelijk over de vraag of dit schilderij in het Rijksmuseum weer zal ge hangen worden op zijn oude plaatswat er gebeuren moet en gebeuren zal als het daar we8r keert, krijgt hoe langer zoo meer omvang. Het beslag, dat op verzoek van een anti quair op het portret van Nicolaas Ruts, op die tentoonstelling aanwezig, was gelegd, moet opgeheven zijn. De voorstelling van het Fransche drama Rembrandt heeft ook te Amsterdam plaats en wel Donderdag 10 November. Belang en Rechtredactrice mej. Henr. van der Meij, bevat in het nommer van 1 November 11. het volgendeKindermishandeling door mr H. L. Asser. De H. B. S. en vt ouwe lijke leerlingen door mr E. F. Asjeblieft een beetje gauw door G. C. Stellingwerf—Jentink. Een stap vooruit door S. G. F. Meyboom. Onderwyshroniek H. Verscheidenheden enz. Verschillende Berichten. Door het hoofdbesta ur van de Vereeni- ging tot bevordering van den bloei van Dor drecht en omstreken, vertegenwoordigende de 490 ledeD dezer vereeniging, is een adres tot de Tweede kamer gericht, waar in warme adhaesie wordt betuigd aan het adres van burg. en weth. van Dordrecht in zake den Waterweg van Dordrecht naar Zee met verbetering van het Hellegat, met welks conclusiën en motieven het hoofdbestuur zich geheel en al vereenigen kan. Ook de gemeenteraad van Zwijndrecht zond zulk een adres van adhaesie. - Op de vier en zestigste algemeene vergade ring van de Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Sterken Drank, Dinsdag 2 Augustus te Groningen gehouden, waarvan thans de notulen verschenen zijn, bleek dat in 1897 niet minder dan 13 nieuwe afdeelingen werden opgericht en het ledental toenam met 400 of ongeveer 30%. Het geheelonthouders element bleef zich in de vereeniging thuis voelen. Na 1 Januari 1898 kwamen nog 12 nieuwe afdeelingen met 250 leden de ver eeniging versterken. De finaucieele toestand is niet rooskleurig de begrooting werd ingediend met een tekort van f 1165. Zoo noodig kan dit tekort uit het kapitaal der vereeniging, dat f 1300 be draagt, gedekt worden. - De Koningin is weder op Het Loo\ Koningin-moeder vertoeft nog in Neuwied, - Tijdens de inhuldigingsfeesten te 's Graven- iaage was aan de geneeBbeeren verzocht een distinctief te dragen (wit strikje met rood kruis op wit veld.) Dr Broes van Heeckeren wijst nu in bet Medisch Weekblad op de wen- schelijkheid, dat geneesheeren ook in gewone tijden zulk een onderscheidingsteeken drageD, opdat ieder, die hun hulp onmiddellijk noodig heeft, hen kan herkennen. Dr. Broes stelt als teeken voorin het knoopsgat een matzilveren knoop met een rood kruis er op. Iedereen zou dadelijk weten wat zulks te beduiden heeft. - Een nieuwe constructie voor een redding boot op groote schepen moet zijn uitgevonden door den heer W. Mulié te Leiden. Door een vernuftig uitgedacht toestel moet zinken en omslaan, zelfs bij zeer zware lading, onmoge lijk zijn. De uitvinder heeft met een bootje, waaraan zijn reddingetoestel was bevestigd, een tocht gemaakt bij stevigen bries van Katwijk naar den Hoek van Holland, in tegenwoordig heid van bevaren zeelui, die hun tevredenheid over de werking hebben te kennen gegeven. toen men dien zonderlingen vreemdeling zoo verbaasd gadesloegEens zijn zijne voor- pooten glimmend geworden, glimmender dan ooit en men heeft een gekraak gehoord, een wolkje gezien, en eensklaps, op een grooten afstand, zonder dat de onbekende zich verroerd heeft, ligt een wild zwynjop den grond met een groot gat in de zijde en in gat zit een zwarte nagel en het wilde zwijn was weldra dood. Paf! Paf! Dat ongewone geluid hoorde men gedurig men zag telkens kleine wolkjes, en patrijzen, zangvogels, konijnen en allerlei andere dieren vielen zonder er iets van t,e begrijpen, ontrukt aan hunne jongen, door dat wreede, dat on- mogelijke wezen, dat is, waar het niet is, dat doodt waar het niet is, dat onzichtbare dingen ver van zich af slingert. Alles ver meerdert in den schrik der diereneen ontembare, bijgeloovige vrees, vermengd met blinde woede, maakt zich van hen meester, want dat land, dat die vreemdeling in beslag genomen heeft, is toch van hen. Sedert hoe- vele eeuwen hebben zij geleefd, geloopen, ge kropen, gevlogen, gejongd in die thans geheel naakte vallei Sedert hoevele eeuwen hebben zij gedronken uit dien poel, die thans vol is met sporen van hoeven? Waarom is hij ge komen om onze boomen te vellen, onze rivier te bezoedelen, onze nesten te verstoren Waarom heeft hg die vreemde dieren meege bracht, die bulken en blaffen, die ons voedsel Te Delft is door de politie aangehouden de minderjarige P. W. S., oud 19 jaar, dienst bode, wonende te V1 i s s i n g e n. Zy is ter beschikking gesteld van de politie te Rotter dam tot verder transport. Op een werk achter het Wilhelminapark te 'sGravenhage is, terwijl men bezig was door middel vau een ijzeren takel een stuk cement van 1600 kilo op te bijscheD, een der steun palen, waartu8schen het gevaarte hing, gebroken. Het zware stuk viel en verwondde twee werk lieden vry ernstig. Beiden werden naar het ziekenhuis vervoerd. Te Amsterdam is Maandag een knaapje door een pistoolschot in het onderlijf gewond In verband hiermede is een I4jarige knaap aangehouden, die in de woning zijner ouders twee flobert pistooltjes verborgen had, waar van een afgeschoten bleek te zijn. De toe stand van het verwonde kind is bevredigend en de vermoedelijke schutter is, na verhoord te zijn, weder naar huis gezonden. Zondag middag beproefden drie personen uit Lent op de Waal bij Hnlhuizen met een bootje achter een sleepboot te varenéen hunner sloeg overboord en verdronk voor de oogen zijner metgezellen, die hem geen hulp konden verleenen. De man laat een vrouw met twee kinderen na. Terwijl Vrijdag een troep militairen op rijwielen uit Oosterbeek naar Arnhem terug keerde, kwam op den Utrechtschen straatweg van den tegenovergestelde zijde een automobiel in volle vaart de helling afrijden. De stoom tram was eveneens in aantocht. De luitenant,die den troep commandeerde,liet rechts aanhouden doch de automobiel reed zonder te seinen of uit te wijken recht door, tengevolge waarvan eenige militaire vielen en een hunner met de knie tegen de automobiel kwam, terwijl tevens de hond van den luitenant gedood werd. Onder Winterswijk wilde een 25-jarige zoon van een welgesteld landbouwer, die op de jacht was, over een sloot springen, toen zijn geweer omsloeg en afging. De man kreeg het volle schot hagel in den onderbuik en er be staat weinig hoop op zijn behoud. Te Sprang is een huis afgebrand, dat door vier schoenmakers gezinnen bewoond werd. De inboedels werden geheel of gedeeltelijk gered In het begin van de vorige week viel een 22jarige zoon van een landbouwer te UI- rum van een hoop koren en bekwam inwendige kneuzingen. Zaterdag overleed hij aan de gevolgen. Te Groningen is een sigarenfabriek voor het grootste gedeelte uitgebrand. Zij was laag verzekerd. Er heeft te Parijs in het ministerie van oorlog een schoorsteenbrand plaats gehad. 'tWas dus wel een wijze raad, dien wij reeds als kind kregen, om nooit papieren in de kachel te werpen, omdat deze, als zij vlammen, door de luchtzuiging soms omhoog gaan en gevaar doen ontstaan. - Iu verband met den moord te Bordeaux is een man aangehouden, die sedert heeft be kend. Over de vraag of hij medeplichtigen had, geeft hij de méést uiteenloopende ant woorden. Door den gemeenteraad van Straatsburg is besloten aan de gemeentelijke lagere scholen schoolkeukens op te richteD, om de kinderen uit de volksklasse goed te leert n koken. Te Londen zijn twee Franschen tot zeven jaar dwangarbeid veroordeeld, wegens het na maken van Oostenrijk8che bankbilletten. - De Londensche rechter, die onlangs, in overeenstemming met het oordeel der jury, een geneesheer ter dood veroordeelde, heeft in een verzoek om gratie gezegd, dat zeven jaar dwangarbeid voldoende was. - In het kamp bij Aldershot is een kanon nier op den loop gegaan, die met een officier was uitgezonde, om de soldij der battery te halen. Toen de diefstal ontdekt werd, de geheele battery verlof den man te zoeken en na een vlugge jacht werd hij werkelijk achterhaald. Voor een paar jaar heeft mr Brooshooft het denkbeeld geopperd, dat de post niet alleen brieven zou bestellen, maar ze ook zou afhalen. Thans heeft de Duitsche postadmini stratie besloten het in te voeren. Voor f 1.20 per maand komt de post bij ieder die dit wil de brieven halen. - Keizer Frans Joseph heeft eenige onder opeten en ons vervolgen Waarom heeft hij daar, op dien tak, daar onder dien struik, dat patrijzennest uitgehaald of dat broedsel weg genomen Om er zijn jong mee te vermaken? En de onzen dan Rondom zijn hut liggen hoopen grijze, blauwe, roode vceren, van aller hande soort, witte karkasseD, fijne en grove, en doodskoppen van allerlei vorm, met koele, zwarte oogen. Vol afgrijzen erkent elk dier er zijns gelijken onder. O zij weten het wel, zij zien het nu Die vreemdeling is de vyandhij is het roof dier, wien elke buit welkom ishet dier uit de Openbaring dat zijne veelvoudige vingers uitstrekt naar alle levende wezens, alles met zijne onzichtbare armen doodtEn het instinct van levensbehoud, het moederlijk instinct, het instinct van het geboorteland en zelfs de schrik, de vrees, alles te zamen brengt de arme dieren tot het uiterste in hun haat tegen den over weldiger. Moeten zij zich zoo maar laten dooden en rooven zonder iets te zeggen Neen, neen, dan liever oorlog. Oorlog van al de dieren tegen den dierendooder, van al de boomen tegen den boomenverdelger, oorlog van de geheele natuur tegen het wezen dat buiteu de natuur staat. Het woud, het sombere, eindelooze woud schijnt de arme aanplanting, die er op veroverd zijn te willen omsingelen en terugnemen. Het doorschiet de gewassen met zyn eikels en olijven; de wind blaast in de voren allerlei scheidingen uitgereikt aan de personen, die zich verdienstelijk maakten bij de onderdruk king van het pestgevaar in zijn hoofdstad. Op den Transiberischen spoorweg rijdt nu eens per week een luxe-trein naar Tomsk. Eens per dag gaat een gewone trein, welke tot Krasnoïaisk doorrijdtmaar deze trein heeft slechts wagens tweede klasse, welke echter van slaapgelegenheid zyn voorzien. Driemaal 's weeks rijdt de trein tot Irkoetsch door. De snelheid van de treinen is niet groot de reis van Moskou naar Baikal duurt twaalf dagen en kost slechts f 60. Het vervoer over treft nu reeds de verwachting, zoodat het be schikbare materieel onvoldoende is. Er wordt van de treinen vooral gebruik ge maakt door kolonisten. De regeering toont veel belang in de kolonisatie en moedigt deze aan door een vaderlijke zorg voor hen die derwaarts gaan. Twee Chineezen, die betrokken waren in den laatsten aanval op de Engelschen, werden verleden Zaterdag in de tegenwoordigheid van de Britsche autoriteiten gegeeseld. De Chineesche regeering beloofde den bevel voerenden officier van het detachement te degradeeren en men beschouwt deze verwikke ling als geëindigd. Vergaderingen, Concerten enz. Middelburg. Donderd. 3 Nov. Verg. OnsMaatschappe lijk Belang. Schuttershof 77, u. V r ij d a g 4 Nov. Dankoefening. Engelsche kerk 8 n. Zondag 6 Nov. Soirée Meubelmakersveree- niging. Schuttershof 8 n. Maandag 7 Nov. Voordracht-Van deStadt Natuurkundig-gezelschap. Gebouw 8 u. Woensdag 9 Nov. Concert Emma de Jong- Chevallerau - Collin-Heuc- keroth. Concert- en ge hoorzaal. W o e n s d. 16 Nov. Nwte-voordracht. Kegel baan Soc. De Vergenoe ging 8 u. Woensdag 7Dec. Voorstelling Ned. Too- neelvereeniging. Schouw burg 77, u. Dinsdag 13 Dec. Concert Zangvereeniging Tot Oefening en Vitspan- ning. Concert- en gehoor zaal 77, u. TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. Woensdag 9 Nov. Oost- en West-Souburg. Café De Zwaan 3 u. Bouwen koffiehuis enz. Aanwijzing 29 Oct. Inlichtingen L. Louwerse Middelburg. Donderdag 10 Nov. Middelburg. Gebouw van het Provin ciaal bestuur 11 u. a. Het onderhoud van het kanaal door Zuid-Beveland, gedurende de jaren 1899, 1900 en 1901. Raming 20.415 per jaar. Aanwijzing 27 Oct. en 3 Nov. op da plaats. Inlichtingen by den hoofdingenieur in het 11e district te Middelburg, den arr.-ingenieur te Goes en den opzichter De Ronde te Hansweert. b. Het verrichten van baggerwerk op het Nederlandsch gedeelte van het kanaal van Terneuzen en in de buitenhaven te Terneuzen. Raming f 6500. Aanwijzing 3 Nov. Inlichtingen hoofdingenieur, ingenieur te Terneuzen en opzichters te Terneuzen en Sas van Gent. c. Het verrichten van eenige bestratingen op den Rijks grooten weg der le klasse no 3 op Zuid-Beveland. Raming f 1200. Aanwijzing 3 Nov. Inlichtingen hoofdingenieur, ingenieur te Goes en opzichter aldaar. Vrijdag 11 Nov. Middelburg. Gebouw gewestel. bestuur 10 u. Het uitvoeren van werken aan het huis in de Lange Delft te Middelburg etc. Aan wijzing Vrijdag 4 Nov. Vrijdag 18 Nov. Middelburg. Gebouw van het Provin ciaal bestuur 11 u. Het onderhoud van eenige werken bij de Oude Hoeve, aan de noordzijde van het eiland Schouwen, behoorende tot de zeewerken in de provincie Zeeland, gedurende de jaren 1899, 1900 en 1901. Raming f 3230 per jaar. Aanwijzing 11 Nov. Inlichtingen hoofdingenieur Middelburg, ingenieur te Goes en opzichter te Zierikzee. Vrijdag 25 Nov. Middelburg. Gebouw van het Provin ciaal bestuur 11 u. Het onderhoud van het kanaal door Walcheren, gedurende de jaren 1899, 1900 en 1901. Raming f 28.132 per jaar. Aanwyzing 18 Nov. Inlichtingen hoofdinge nieur, ingenieur te Vlissingen en opzichters te Vlissingen en Middelburg. zaden, gevleugeld en licht als vogels, of zwaar, verpletterend als kogels; en uit de half uitgeroeide stronken en wortels schieten weer kleine boompjps op, doornige, blinkende jujubesstruiken, welig tierend on kruid en distels; de geheele wilde wereld her leeft en groeit en bloeit, te midden der nieuwe ontginning, met den halstarrigen eeuwigdu- renden wil om alles te verstikken, terug te dringen, te vernietigen en te overwinnen. En het woud spuwt in dezen afgelegen hoek nog tallooze beesten uit, insecten, slangen, vogels, viervoeters; dat alles knaagt, graast en bijt, belegert het werk van den mensch, en ook den mensch zelf. De sprinkhanen en de konijnen oogsten zijn graan. De gevleugelde dieren stelen zyn zaad. De gele ratten, de gestreepte ratten ondergraven zyne ak kers. De wilde zwijnen doorwroeten zyn oogst; de jakhalzen dooden zyne kippen en vechten met zyne honden. Op zekeren dag springt er een tijgerkat in het kippen hok. Zelfs het huis wordt niet ontzien. De mieren komen bij duizenden om de palen te ondermijnen en eten zelfs zyn brood op. Een slangadder steekt zyn kop, schitterende als diamanten, boven het hoofd van het kleine meisje. Wanneer de man éen oogenblik ver zaagt in zyn eeuwigen strijd tegen de vyan- delijke legerscharen uit de dieren en planten wereld, dan is alles verloren. Maar hij verzaagt niet. Zonder ophouden, Amsterdam. Voor de eerste maal zyn tot nu by den rector magnificus der stedelijke universiteit 182 studenten ingeschreven, namelijk 31 in de godgeleerdheid, 25 in de rechtsgeleerd heid, 73 in de geneeskunde, 38 in de wis- en natuurkunde en 15 in de letteren en wijsbe- Do hertogin van Albany berichtte de Rem- brandttentoonstelling niet te kunnen bezoeken. De kiesveroeniging Recht en plicht is Dins dag avond ontbonden en met de Roomsch Katholieke kiesvoreeniging samen gesmolten. Londen. Daily Graphic verneemt officieel uit Parys, dat kapitein Baratier aan Marchand het bevel zal overbrengen naar Fashoda terug te keeren en vandaar weer naar den Boven Oebanghi te trekken. Alle posten beoosten de grens in de Engelsch- Duitsche overeenkomst zullen worden veriaten. De Egyptische regeering i3 verzocht troepen te zenden om de colonne-Marchand.te begeleiden, zoodra Marchand de westelijkegrensoverschrijdt. Er zullen onderhandelingen geopend worden. Wei-Ha-Wel. Alle Engelsche oorlogsschepen zijn hier aanwezig en slagvaardig. Een groote Russische vloot ligt bij Port- Arthur. (Dit telegram wordt volledigheidshalve door ons opgenomen. Deze en dergeiy ty dingen verdienen echter, naar wij i al zeer weinig vertrouwen. Red.) laatste buslichting der MAIL aan het postkantoor te Middelburg. Alles plaatselijke tijd.) Oost-Indië. Brindisi (Eng. dienst) 4 Nev. 1.05 's nam. Botterdam Lloyd4 Nov. 6.30 's avonds. Marseille (Fr.dienst). 5 Nov. 6.45's morgens. Genua (Ncderl.) 8 Nov. 6.30's avonds. Napels (Duitsche dat.) 14 Nov. 1.06 's nam. Amsterdam (Nederl.) 11 Nov. 6.30's avonds. Brindisi (Eng. dienst)11 Nov. 1.05 's nam. Marseille {Lloyd). 15 Nov. 6.30'savonds. Met deze gelegenheid wordt alleen ver zonden de correspondentie voor Atjeh en de Besidentie Sumatra's Oostkust, terwyi daags te voren eene voorloopige verzending plaats heeft te 6.30 's avonds. Pad an g wordt alleen aangedaan door de booten der Maatschappij Nederland. Over Brindisi Britsche booten, heeft daags te voren eene voorloopige verzending plaats te 6.30 's avonds en een suppletoire op de gewone vertrekdagen té 6.30 's avonds. Verkoopiugeii «n Verpachtingen in Zeeland. Dalnm. PUati. Voorwerpen. Informiitlen; 8 4Nov. Heinkenszand,Boomen, DeR.Breaaer 8 VlÏBaingen, Inspan, Maret Tak. 8 Zierikzee, Visscherij, (verp.), Franse. 8 9 Middelburg, Meubels, Notarishuis. 11 Ovezande, Huizen, V. d. Kloea en De VobJ 17 Middelburg, Huizen, Verhulst. 17 Nisse, Boomen, P. Overman 24 Middelburg, Hnis, Tak. Loting Uationalo Militie. De loting voor de lichting der nationale militie van het jaar 1899 zal dit jaar plaats hebben in de gemeenten en op de dagen en uren, als hieronder zijn aangewezen Goes Donderdag 3 Nov. 9 n. vm. voor Goes, 10.30 u. vm. Borssole, 11 u. vm. Kloe- tinge. 11.15 u. vm. Heinkenszand en In. nm, 'sHeer Arendskerke. Goes Vrijdag 4 Nov. 9 u. vm. voor 'sGra venpolder, 9.15 u. vm. Kattendijke, 9.45 u. vm. Wolphaartsdijk, 10.30 u. vm. Hoedekenskerke, 10.45 u. vm. Baarland, 11 u. vm. Oudelande, 11.15 n. vm. Elletfoutsdijk, 11.30 u. vm. 'sHee- renhoek, 11.45 u. vm. Nisse, 12 u. midd. Drie wegen en 'sHeer Abtskerke en 12.15 u. nm. Ovezand. Algemeen Overzicht. Te Parys blyfc men den buitenlandschen toestand met groote kalmte beschouwen. En met een onoverwinnelijke volharding worstelde hij met de algemeene vijandschap. Hij ver slaat, hij spit, hij schoffelt, hij schiet en dood den geheelen dag en dikwijls ook des nachts, om zyn erf te verdedigen, om zijn keuken en schuur te vullen. Somtyds bromde bij, als hij denkt aan de vreedzame akkers, waar men Hiet genoodzaakt is voortdurend te strijden tegen eeuwigdurende aanvallen der woeste natuur. Maar hoe vreedzaam het ook schijne, er zit toch nog meer kracht in dien eenen ouden, man dan in de geheele natuur, die tegen hem opstaat, in de natuur, met hare tallooze krach ten. Zijn wil is vaster geworteld dan het hardnekkigste onkruid, en zyn houweel ia sterker dan a'le snavels en slagtanden 1 Zwarte kringen, hier en daar op de open plek in het bosch zichtbaar, duiden aan dat daar groote stukken struikgewas dood, verbrand zyn. En de nederlaag der dieren blykt uit de stapels skeletten die in het ravyn by de oleanders opgehoopt liggen, sommigen ongeschonden en wit, de anderen door den tyd zwart geworden en vergaan. Omsloten door die doodsbeende ren teeren de akkers. Het hoornvee, in de open lucht by de hut gekampeerd, vermenig vuldigt zichterwyi de kleine Greta zich om niets bekommert en met haar pop speelde; want welk een wonder in die schamele wo ning, zonder kast of ledikant, is toch dit eene onontbeerlijke voorwerp een pop. {Slot volgt.)

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2