MIDDELBllRGSCHE COURANT. N". 258 141° Jaargang. 1898 Woensdag 2 November. ■«yssatc Deie eoarsnt verschijnt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland francs p.p., 1.— Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 1 Nov. 8 n. vm. 52 gr. 12 n f »v. 4 u. 54 gr, F. Verw. zw. W. wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan bet bureau bezorgd zijn. AdvertentiSn20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames *0 oent per rog'1 Groote letters naar de plaats die *ij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige Voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan bet bureau te bekomen. Agenten. Te Terneuzen; M. he Jon&e: te Rotterdam; Nijgh Sc van Ditïiak. Middelburg 1 November. DC NATIONALE VROUWENRAAD, Naar aanleiding van het, door ons, in ons vorig nommer uit het Hbld overgenomen bericht om trent de Zaterdag te Utrecht gehouden bijeen komst, schrijft mevrouw A. W. L. Verslnijs Poelman aan genoemd blad o. a. Dat verslag geeft m. i. geen juist beeld van het verloop der vergadering, vooral niet waar het spreekt van „komisch". Komisch is de vergadering zeker wel allerminst geweest. Ernst zat voor bij degenen, die de vergadering leid den ernst sprak ook nit de woorden van haar, die de debatten voerden. In de geheele verga dering was niemand, die gekomen was met iets anders dan de ernstige bedoeling, om, kon het zijn dadelijk, zoo niet later tot overeenstemming te komen. Scherpheden en hatelijkheden in den eigenlijken zin van het woord zijn niet gezegdals het dreigde daartoe te komen, heeft ieder zelfbeheerscbing genoeg betoond een eind te maken aan het debat. Daar waren enkelen, die optimistisch ge noeg waren te meeneu reeds in deze vergade ring vasten vorm aan den Raad te kunnen gevenzij zijn min of meer teleurgesteld. Daar waren anderen van meer ervaring, die van den aanvang afhadden voorspeld, dat de zaak zou loopen, als ze geloopen is; zij waren het te gendeel van teleurgesteld, want er is meer be reikt dan de laatsten hoopten. Zonder resultaat ia de vergadering niet ge weest. Twee punten zijn tot klaarheid geko men: le. Bijna eenstemmig wil men, dat de Nat. Raad wordt geconstitueerd; de meerder heid heeft verklaard den Raad reeds nu als bestaande te beschouwen2e. de meerderheid heeft zich uitgesproken over bet beginsel, dat de Raad zal zijn een Bond van vereenigingen, waarin bijzondere personen geen stem hebben. Niet ter loops, maar na breedvoerige toelich tingen is dat laatste besluit genomen. Een zeer tastbaar resultaat is het verder, dat het voorloopig comité, dat zich zelf had opge worpen, nu op regelmatige wijze door de ver gadering is benoemd om de begonnen organi aatie voort te zetten en dat er eene commissie van redactie is beuoemd, samengesteld uit zeer verschillende stroomingen in de vrouwenbewe ging. Deze commissie tast nu, ook al tengevolge van deze vergadering en de principiëele uiteen zettingen, die ze daar heeft gehoord, niet meer ju den blinde bij het samenstellen der statuten, zooals het voorl. comité dat deed. Deze com missie weet nu, aan welke beginselen ze zich te houden heeft en kan met een degelijk ont werp verschijnen voor de volgende vergadering. En deze volgende vergadering zal zeker ook voor oppervlakkige toeschouwers niet n komisch en zonder resultaat zijn. Algemeene beschouwingen. Handelsbedienden en mllitleplicht. Door bet hoofdbestuur der vereeróging van handelsbedienden Mercurius te Rotterdam wordi in het orgaan der vereeniging een woord tof den handel gericht, waarin steun en mede werking worden verzocht ten behoeve van d< jonge handelsbedienden, die tengevolge van het vervullen van den militairen dienstplicht tijde lijk buiten betrekking geraken. Het hoofdbe stuur oppert bet denkbeeld om het zóó in tc richten, dat telkenjare de terugkeerenden di plaatsen innemen van hen, die naar het legei vertrekken. Om dit plan goed te kunnen ver wezenlijken zou een centraal punt noodig zijn, waar vertrebkenden en terugkeerenden zich tijdig kunnen melden. Voor dat doel zou hes bureel tot plaatsing van Mercurius uitstekend dienst kunnen doen en wanneer de patroons willen medewerken, stelt het hoofdbestuur ziel voor, daarvoor eene afzonderlijke afdeeling aan het bureel in te richten, die kosteloos hars- diensten zal praesteeren. Het hoofdbestuur noodigt nu de patroons uit zijn plan te steunen door er instemming mede te verklaren. BEJfOEMIliWJM ENZ, By kon. besluit: is benoemd tot kantonrechter te Oiracho' mr E. M. Gompertz, thans substituut-griffier by d8 rechtbank te Breda; is benoemd tot ontvanger der registratie er domeinen te Helmoud S. Hulst, thans in ge- ïyke betrekking te Boxmeer; is de kapitein H. C. G. Visscher, van het lste reg. inf., op non-activiteit gesteld; is benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw de by de landmacht it W.-I. gedetacheerde majoor der infanterie van het Nederland8ehe leger W. A. T. de Meester, commandant van de troepen en van het garnizoen in Suriname. Het afileelingsonder/.oek der Staatsbegrooting iu de Tweede kamer heeft aanleiding gegeven tot de volgende beschouwingen en opmerkingen. Van verschillende zijden werd betoogd, dat de minister van financiën in zijne rede tot aanbieding der Staatsbegrooting over 1899 van den financieelen toestand geen duidelijk beeld geeft. In die rede mist men een alge meen overzicht van den Staat der geldmiddelen. In afwijking met de millioenenrede van bet vorige jaar heeft de minister, in plaats van vijf, de laatste zes jaar bgeengevoegd, wat natuurlijk op de einduitkomst een gunstig ge volg moest hebben, omdat het jaar 1892 met een belangrijk overschot sloot. Uit de medegedeelde cijfers volgt, dat bin nenkort eene nieuwe leouing van aanzienlijk bedrag gesloten zal moeten worden. Had de minister een juist overzicht van den financieelen toestand gegeven, dan zou daaruit gebleken zgn dat ook de regeering het zorgwekkende van den stand van zaken inziet. Anderen kwamen tegen dit oordeel op. Zij betoogden dat al de aangevoerde cijfers aan de millioenenrede ontleend juist zijn en dat ook naar 's ministers inzicht de staat van zaken zoo niet zorgwekkend, dan toch zorg- eischend is, blijkt voldoende uit zijne opmer king, dat de sterke toeneming van onder scheidene middelen het „lichtpunt in den toe stand der financiën is." Sommige leden kwamen tot de conclusie, dat de algemeene toestand der geldmiddelen noodig maakt naar het verkrijgen van even wicht tusschen de inkomsten en uitgaven der Staatsbegrooting te streven. Het hooge bedrag van het geraamde tekort wei d zeer bedenkelijk geacht Erkend werd, dat de uitkomst geheel anders zou zijn, indien de herziening van het personeel en de nieuwe regeling van de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten waren achterwege gebleven. Hiertegenover werd door andere leden herin nerd dat de nieuwe regeling noodzakelijk was geworden om een einde te maken aan een toestand, die op den duur onhoudbaar was. Er waren voorts enkele leden die opnieaw aandrongen op afschaffing van het personeel als rijksbelasting en afstand van dit middel aan de gemeenten. Yele leden konden zich niet vereenigen met de wijze, waarop de minister van financiën beproeft het geraamde tekort van meer dan lll/a millioen tot ongeveer l1/» millioen terug te brengen. In de tweede plaats kwamen leden er tegen op, dat de minister rekent op eene besparing van f 3.000.000 op de geraamde uitgaven, daar de uitkomsten van de diensten van 1896 en 1897 geen reden geven om op zulk eene besparing te rekenen. Het tekort van meer dan li1/* millioen had. naar veler meemng, aanmerkelijk minder kunnen zgn indien bij de bepaling der uitgaven meer rekening ware gehouden met den toestand der financiën. De voorafgaande beschouwingen bleven niet zonder tegenspraak. Verschillende verhoogin gen, zoo betoogde men, worden voorgesteld tengevolge van het lofwaardig streven om wenschelijke verbeteringen en hervormingen aan te breDgen. Yan verschillende zgden kwam de „wette lijke verzekering van werklieden" tegen de gevolgen van ouderdom, ziekte en invaliditeit ter sprake. Het bad sommigen bevreemd dat van de zaak en van het verslag der staatscom missie in de Troonrede geenerlei melding wordt gemaakt. Anderen verklaarden, aan zulk eene vermelding weinig waarde te hechten. Van meer belang was het hnns inziens te vernemen of de regeering de zaak thans krachtig zon aanvatten. Zij drongen er met klem op aan dit te doen. In de tweede plaats werd de aandacht ge vestigd op het feit, dat reeds sedert onder scheidene jaren op de programma's van ver schillende politieke richtingen voorkomt de wettelijke regeling van het arbeidscontract. In de derde plaats werd door verscheidene leden met nadrnk aangedrongen op herziening armenwet. In de vierde plaats kwam de regeling van den werktgd en van de loonen van werklieden ter sprake. De wensch naar wettelijke regeÜDg van het loon vond bij verscheidene leden krachtige be strijding. Ook kwam de Zondagsrust ter sprake. Eenige leden achtten de mededeelingen omtrent dit onderwerp bij de behandeling van het adres van antwoord op de Troonrede door de regee ring gedaan, onbevredigend. Met het oog op de wenschelijkheid van het verkrijgen eener meer bevredigende begroofcing voor 1899 en op de kwestie hoe in de uitgaven voor Bociale hervormingen behoort te worden voorzieD, werd vrij uitvoerig gehandeld over de mogelijkheid van versterking der middelen en van beperking der uitgaven. Ton aanzien van het eerste punt betoogdenHeden avond brengt het muziekgezelschap vele laden, dat bet onmogelijk zou zijn ver hooging der belastingen te verkrijgen, zonder herziening van het tarief van invoerrechten iu profectionistischen geest. Verder drongen vele leden aan op veibooging van de invoerrechten op artikelen, die ook door de binnenlandscho nijverheid kunnen worden vervaardigd. Anderen verklaarden zich niet tegen ver hooging van sommige invoerrechten, mits daarbij niet met protectionistische bedoelingen werd gehandeld en de verhoogingen niet be troffen avtikelen van dagelijksch gebruik. In de tweede plaats werd op herziening der successie-belasting aangedrongen, verbooging der successierechten werd door andere leden j met nadruk bestreden. In de derde plaats werd van verschillende zijden de heffing eener tabaksbelasting aanbe volen, welke door andere leden weer werd be streden. Er waren ook leden die verklaarden geen bezwaren te hebben tegen verhooging van den accijns op bi»r van hoog alcoholge halte en tegen een ruime verhooging van den accijns op het gedistilleerd. Verder werd nog gewezen op de onmogelijkheid van hot heffen eener belasting op de transactiën ter beurze* en invoering van den accijns op lucifers en van heffing eener speciale belasting op piano's. UIT STAD EN PROVINCIE. Bij kon. besluit is benoemd tot voorzitter van het dagelijksch bestuur voor het water schap Schouwen mr A. J. F. Fokker. In de St. Ct. van heden zijn opgenomen de statuten van de Vereeniging: Afdeeling Goes van den Cristelijken werkmansbond voor Zuid en Noord-Beveland te Goes. De vereeniging is aangegaan voor den tijd van 29 jaren, te rekenen van den dag der op richting, 3 Juni 1898. De vereeniging stelt zich ten doela. bij de leden het besef levendig te houden dat ge hoorzaamheid aan Gods Woord de oplossing bevat van alle sociale vraagstukken b. den leden een pensioen, en hunne weduwen eene ondersteuning, alsmede by overlijden van de leden aan hunne nabestaanden of rechtverkrij genden eene uitkeering te verschaffen. Zij tracht dit doel te bereiken door: a. sa menkomsten te houden ter bespreking var. onderwerpen van Christelijk socialen, Christelijk historischen, en Christelijk letterkundigen aard b. vormiDg van een begrafenisfondsc. vor ming van een fonds tot uitkeering van pen sioen d. vorming van een fonds tot onder" steuning van weduwen. Belangstellenden verwijzen wij naar eene in dit nommer voorkomende advertentie omtrent een Vrijdag in de Engelsche kerk alhier t» houden samenkomst, welk in verband staai met de z. g. bloemen- en vruchten zending aan patiënten in het zieken- en gasthuis; zeker op zichzelf een vriendelijk werk. -— Heden morgen viel in den z. g. „Blin denhoek" alhier de kapitein der infanterie C., die op weg was naar de kazerne, plotse ling neer. Door eenige voorbijgangers werd hg opgenomen en in eene nabyzynde woning gebracht, waar hij kort daarna overleed. Het lijk is vervolgens naar het Militair Hospitaal vervoerd. Men schrijft ons uit V 1 i s s i n g e u Heden herdacht de heer J. C. Fanoy zijn vijf-en-twintig-jarigen dienst by de gemeente politie. 1 November 1873 als agent van politie aan gesteld, werd hij, na de verschillende rangen doorloopen te hebben, in 1881 benoemd tot inspecteur, terwijl bij in 1885 zijne aanstelling ontviDg als commissaris van rijkspolitie. Do beer Fanoy deed zich in dien tijd ken nen als een zeer ijverig, actief en beleidvol ambtenaar, die tal van misdrijven wist op te sporen en ook op menig misdadiger de hand legde. Toen hij heden morgen zijn bureau betrad, vond bij dit door de agenten smaakvol me' bloemen, planten en vlaggen versierd en werd hij allereerst toegesproken door den commie- saris van politie, den heer N. de Graaft', die hem hartelijk geluk weuschte met zgn jubilé en tevens een stoff dijk blijk van waardeering aanbood, bestaande uit twee prachtige kris tallen karaffan, met zilver gemonteerd. Daarna sprak de oudste agent van politi- A. Landman hem toe, en bood bem namens he! personeel een prachtig, met zilver gemor teerd kristallen sigarenstel aan, met de vol gende inscriptie op het voetstuk: Souvenir aangeboden door de agenten van politie te Vlis singen aan hun inspecteur 1873 1/11 1898. De jubilaris dankte allen voor hunne be wijzen van sympathie, waardoor hij verklaarde zeer getroffen te zijn. In den loop van den dag ontving de heer Fanoy nog van vele zijden geschenken en andere bewyzen van waardeering. de Werkmansvriend hem eene serenade met fakkellicht. Mejuffrouw M. C. Pisuisse, die, gelijk gemeld, het diploma voor de ziekenverpleging verwierf, de commissie die haar en dei. anderen genoemden dames dit verleende, had niet te Rotterdam maar te 's Gravenhage zitting, is benoemd tot hoofd van de verpleging er. de huishouding dor inrichting voor zenuw patiënten te Driebergen, directeur de heer di Romeney. De vorige week zond men ons uit Goes een bericht omrent een schippersknecht, die, terwijl zijn baas afwezig was, het vaartuig, dat in de haven lag, verliet met eenig hem toe vertrouwd geld. Volgens eene mededeeling in de G. Crt. is hierbij volstrekt geen kwestie van eenig;- kwade bedoeling. Onderwijs. Bg kon. besluit is, met ingang van 3 November, benoemd tot onderwijzer aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Mid d e 1 b u r g K. Wiersina, thans te Tiel. Hij wordt, naar wij vernemen, belast mei het onderwijs in land- en tuinbouw. By het vaa wege do vereeniging vooi Nederlandsche stenografen-systeem Gabelsber ger-Schwab gehouden examen slaagde vooi diploma A, (kantoor-stenografie) de heer A. de Paauw, te Middelburg. KERKNIEUWS. De heer A. B. ter Haar Romeuy, predi kant bij de Ned. Hervormde gemeente t» Middelburg, heeft voor het beroep naai Bloemendaal bedankt. De heer H. J. L. Poort, predikant tv Middelburg, heeft een beroep ontvangen naar de Ned. Herv. gemeente te Jutfaasj (Prov. Utrecht). De heer dr E. J. W. Posthumus Meijes predikant te Heinenoord, heeft het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Middelburg aan genomen. Daardoor is eindelijk voorzien in de vacature- Sibmacher Zijnen. Het was heden, 1 November, 25 jaai geleden dat de heer P. J. Roscam Abbing, thans te Middelburg, als predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Herweinen werd bevestigd. Een 25-Jarig jubilé werd Maandag herdacht door de Middelburg* Chr. jongelingsvereeniging Rom. 116a. die de groote Schuttershofi&sX had uitgekozen om dit feit lEisterrijk te kunnen herdenken. Aan den hoofdingang van dit gebouw was bondsvlag van het Ned. Jongelingsverbond ge- terwijl in de zaal eene nette, met groen en bloemen versierde tribune was op gericht, waarachter iu een lijst hingen de por tretten der hoofdbestuurders van genoemd Verbond. De aan beide zijden zich bevindende spiegelB waren met bloemen-gnirlandes getooid, op de eene was in schoonschrift aangebracht motto der feestvierende vereeniging „Ik schaam my het evangelie van Christus niet het jaartal 1873 en op de andere bet motto van het Chr. Ned. Jongelingsverbond Zij zullen allen één zijnen het jaartal Aan belangstelling heeft bet der feestvierende vereeniging niet ontbroken, daar, behalve tal van brieven en gelukwenschen, verschillende afgevaardigden waren opgekomen uit Vlissin- gen, Westkapelle, Goes, Kloetinge, Wemeldinge, Ni8se, Ierseke, Breskens, Nienwvliet, Zierikzc1 Terneuzen, benevens vele leden van de af- Middelburg van deu Chr. Nationaal Werkmansbond. Het aantal genoodigden, zoowel begunstigers als particulieren, was tamelijk groot, zoodat de aanwezige feestgenooten kon den geschat worden op 350. Te zes uren werd door den heer W. J. J. Koole, voorzitter der feestcommissie, deze bijeenkomst met gebed geopend, waarna ge zongen werd Psalm 136: vers 1 en 26. Hierna riep genoemde beer een hartelijk welkom toe aan alle feestgenooten, ook aan de voorgangers der gemeente die dit voor de vereeniging ge wichtig feit Zondagavond in de kerk herdach!en. Hierna werd door het zangkoor Hosanna, dat het feest opluisterde, het verbondslied der Jongelingsvereeniging aangeheven en op niet. onverdienstelijke wijze uitgevoerd, waarna de heer J, L. Zegers te Heemstede als feest redenaar optrad. Hij weuschte als lid van het hoofdbestuur van het Ned. Jongelingsverbond namens dien bond de Middelburgsche afdeeling geluk met haar teest en wees er daarbij op dat deze afdeeling als eene der beste van de Ned. Jongelingsverbond in het breede was ei'* eengezet, eindigde de spreker zgne nog al lange rede met de beste wenBchen voor deze veree niging uit te spreken. Verder wisselden dien avond voordracht on en gezang elkaar af; het zangkoor trad drie maal op. De gasten werden in de verschillende inzen ruim onthaald. Door den secretaris der vereeniging werd een historisch overzicht geleverd, waaruit o. m. bleek dat deze vereeniging 17 eere-Ieden, 20 leden, 15 vaste bezoekers, benevens 101 personen telde die de vereeniging met jaavHjkaebe bij dragen Bteunden. Voorts beschikt zij over eene uitgebreide bibliotheek van 773 nommers, en worden door haar in deze gemeente eenige Zondagscholen gehouden, die in bloeienden staat verkeerpn. Na de tweede pauze werd het woord gevoerd door den heer W. P. J. v. d. Slugs, die niet alleen namens de leden der jarige vereenigiDg, maar ook uit naam van een groote schaar van vrienden in en buiten die vereeniging den heer W. J. J. Koole geluk wenschte met zijn zilveren feest als eere-voorzitter der vereeni ging en daarin op kernachtige wijze schetste al wat de heer Koole steeds voor de jonge lingsvereeniging was geweest en tot op dit oogenblik nog is: de vader der vereeniging, wiens deur, hart en beurs steeds voor haar geopend waren. Met hartelijke woorden werd den heer Koole, ter herinnering aan feest, een fraaie fauteuil aangeboden, terwijl hem nog werd toegezegd het interna tionaal bondsineigne in goud, dat op dien avond nog niet gereed was. De heer Koole was door dit huldeblijk zeer getroffen en bracht dan ook met enkele woorden zgn dank aan allen, die daaraan hadden deelgenomen. Men bleef nadien nog geruimen tijd bijeen, totdat het middernachtsuur was geslagen en deze feestelijke bijeenkomst op dezelfde wyze werd gesloten als zij geopend was, nadat de heer Koole nog dank bad betuigd aan allen, die tot het welslagen van dit feest hadden medegewerkt. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rcchtbank te Middelburg. Heden, Dinsdag, zijn veroordeeld wegens mishandelingP. F. d. K., 45 j., gemeente en onbezoldigd rijks weid wachter, Hontenisse, 6 m. gov.straf en 3 jaren ontzetting om de gemeente- of rijks-politie eenig ambt te bekleeden, en P.F.v.M., 40j., klompenmaker, Aardenburg, tot f 20 b. s. 20 d. h. wederspannigheid P. F. B., 32 j., arbeider, Sas van Gent, tot 7 d. gev. straf; beleediging C. d. P., 24 j., arbeider, Schoon- dijke, tot f 5 b. s. 5 d. h beleediging van een ambtenaarC. T., 24 j«, arbeider, Hoofdplaat, tot 7 d. gev .straf; mishandeling van een ambtenaar en bedrei ging met eenig misdrijf tegen het leven gericht P. S., 23 j., boerenknecht, Oostkapelle, tot 3 m.gev. straf; en poging tot diefstal: J. F. S., 31 j., werkman, Clinge, tot 14 dagen gev. straf. In zake A. P. d. G., 48 j., koopman te Zaamslag, appellant van een vonnis van het kantongerecht te Terneuzen, waarbij hij ter zake van openbare dronkenschap weid veroor deeld tot 2 X 8 d. hechtenis, is het vonnis van den eersten rechter bevestigd. LANDBOUW. De bekende hengst Marnix, vroeger eigen dom van de Vereeniging tot veredeling van het Paardenras op Walcheren en Nieuw- en Stt Joosland, die hem verkocht aan den heer Janus Bliek, is Maandag gestorven. Zijn plaatsvervanger, Lionis in den Jaatsten tijd rnstig geworden en gemakkelyk te be handelen. Men schrijft ons uit Zuid-Beveland Zoo ooit, dan ondervinden de landbouwers in deze streek thans de lastige gevolgen van een droogen nazomer. Dank zij den regen van 1123 October komt de zoogenaamde duist, zijnde grassprietjes, zoo veelvuldig op de akkers te voorschijn dat de velden er groen van zien. Waar nog niet gezaaid is of men zich met deze werkzaamheid onledig houdt, is genoemd onkruid nog te vernielen of zordt het tijdens bet zaaien omgereden, doch erger is het waar bet wintergraan door vroeg zaaien boven komt. In laatstbedoelde gevallen, en deze zijn er vele, groeit het onkruid met het graan welig op. De vochtigheid van het land en het seizoen laten niet toe om te wieden zooals iu het voo-jaar. Het laat zich dus ook voorzien dat de velden in Maart ontzettend vol zullen staan met onkruid tusschen da groengewassen, zoo de strijd om bet bestaan 0 niet door laatsfcgemelden wordt verloren. afdeelingeu in ons land stond aangeschre-|- Wie bet geluk had dit najaar andijvie te ven. Met deze afdeeling telde het Verbondkunnen planten zal de ondervinding hebben 7627 leden. Nadat door hem het doel van'opgedaan dat het winnen van goede andijvie- eena Chr. Jongelingsvereeniging en van het bossen of kroppen niet all yd naar wensch gaat.

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1