MIDDELRURGSCHE COURANT. N°. 354 141e Jaargang. 1808 Vrijdag 28 October. Deie courant verschijnt dagelijks, met uitzondering ran Son- en Feostdagen. Prijs, per kwartaal, aoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franse p.p., t,-~ Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Yhermometer Middelburg 27 Oct. 8 u. vm. 51 gr. 12 u 59 grv av. 4 u.57 gr.F.Verw. W. wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vMr éèa uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentï§n20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle endero familioberlchton en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50elke regel meer 20 cent. Seolames *0 cent per regel Groote letters naar de plaats die rij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te Terneuzen; M. de Jonge; te Rotterdam: Nijgh van Ditmar. Middelburg 27 October. RECHT OF JURIDISCHE KETTERIJ? Do voorlaatste "W.-Indische mail, meer bij zonder bet nieuwsblad Onze West in zijn nummers van 21 en 24 September, gaf een overzicht van het rechtsgeding tegen zekeren Wittenberg, beschuldigd van moord op zijn huisvrouw. De man bekende dit feit te heb ben gepleegd, doch vele bijomstandigheden, in deSurinaamsche kranten uitvoerig medegedeeld, doen er aan twijfelen of deze zelfbeschuldiging niet de strekking kon hebben om een ander (zijn bijzit) van eenige vermoedens, die tegen haar gerezen waren, te zuiveren. Men fluisterde van vergiftiging door de bijzit en een lijkver- miuking door den beklaagde. (Zie de Nieuwe Surinaamsche Courant van 29 Sept.) Zelfs het hof erkende bij monde van den voorzitter, dat er veel duisters bleef in deze zaak. Bijvoor beeld het niet aanwezig zijn van bloedsporen, ook niet op het lijk, niettegenstaande beklaag de zeide zijn vrouw met een bijl te hebben omgebrachthet meevoeren van de bijl op zijn wandeling met die vrouw, en vele andere za ken. Nu zou men denken, dat bij moord onom- atootelijk vast moet staan, dat de dood uit sluitend en bewijsbaar van de toegebrachte ver wonding bet gevolg is geweest. En wat lezen we nu in Onze West? De deskundigen, met de lijkschouwing belast 2 officieren van ge zondheid verklaren het lijk slechts uitwen dig te hebben geschouwd, en de opening der drie holten (de inwendige schouwiog) te heb ben nagelaten, omdat de waargenomen wonden hun „de absolute zekerheid" gaven dat deze den dood hadden veroorzaakt. Wij hebben onze oogen uitgewreven, toen wij dit lazen. En wij deden dit voor de tweede maal, en nog ster ker, toen wij verder lazen dat de procureur- generaal, mr J. W. van Oosterzee, de conclusie der deskundigen overnam en „de absolute zeker heid" der doodoorzaak zonder inwendige schou wing mogelijk achtte. Maandag bracht ons de W.-Indische mail het bericht, dat het Hof van justitie Wittenberg wegens moord had veroordeeld tot de straffe des doods, te executeeren te Paramaribo. Vóór dat deze executie plaats heefr, zal, hoopt de redactie van Het Vad. en wij met haar, de regeering door openbaarmaking van den tekst van 't vonnis, op de aan 't hoofd dezes gestelde vraag het antwoord geven, opdat bij wets Bchennis de procureur-generaal bij den Hoogen Raad nog in de gelegenheid zijn moge, cassatie aan te teekenen in het belang der wet. voor de opname dier bepalingen aangevoerd, te ontzenuwen; dat de Bond de overtuiging is toegedaan dat wjj niet meer leven in de dagen toen (Jobden en Peel propaganda maakten voor het Manchester systeem van het laisser faire enz., en de open bare machten, binnen de perken van recht en billijkheid, zich, met het oog op de zeker niet in het belang der arbeiders gewijzigde econo mische verhoudingen, voor het grootste deel een gevolg van uitvindingen op machinaal ge bied, ten taak behooren te stellen den zwakkere tegenover den sterkere te steunen redenen waarom de Boud nogmaals bij den Raad aandringt te willen opnemen in de be stekken voor uit te voeren gemeentewerken eene bepaling, waarbij den uitvoerders dier werken de verplichting wordt opgelegd tot uitkeering van een zeker minimum-loon en het niet langer laten arbeiden dan een maximum aantal uren. - In den Iaatsten tijd komen in verschil lende bladen berichten voor omtrent bezendingen konijnen, afkomstig van een te Middelburg bestaande exportslachterij, die naar Engeland worden verzonden. Waar dit als iets bijzonder belangrijks wordt gemeld, meenen wij wel te mogen op merken, dat hierbij volstrekt geen kwestie is van een nieuwe industrie, maar dat sedert jaren reeds twee ingezetenen van onze stad zich in dezen tijd van het jaar geregeld met het slachten van konijnen bezighouden en die dan verzenden. Vanwege de maatschappij Zeeland zijn weer de gebruikelijke boekjes, in de Engelsche en de Duitsche taal verschenen, bevattende de winterdien8tregeling. Met ingang van 1 November a. s. zijn verplaatstde kommies 3e klasse bij 's Rijks bèlastingen J. E. de Zutter van Cortge ne naar Gorinchem (tijdelijk) en de kommies te water le klasse D. van Poelje van Hans eer t naar Lobith. De verplaatsing naar Lobith van den kom mies te water W. Fraterman te Hansweert is ingetrokken. A T J E H. Het verslag omtrent de voornaamste gebeur tenissen in het gouvernement Atjeh en onderhoo- righeden, loopende van 4 tot en met 10 Sep tember, bevat weinig dat nog meldenswaardig is. Eendeels is het daarin voorkomende reedB bekend uit telegrammen anderdeels wordt bet te niet gedaan door latere ontvangen berichten. De onderwerping aan ons gezag van de meeste hoofden der Pedir en Gigieng federatiën zou de reden geweest zijn, waarom T. Oemar de Pedir-streek verlaten had. Den 7en Sept. 's avonds vielen eene belang rijke hoeveelheid gouden en zilveren kostbaar heden, ongeveer 1800 dollars, een 20-tal gewe ren en een groote voorraad munitie van Bin tara Gloempang Pajong in onze handen. Het bestuur in Oeleëbalangschap zou nader wor den geregeld. Ter Oostkust drong in de laatste dagen van Augustus een bende van 50 geweer- dragenden een drietal huizen in het Pelawa'scbe binnen, de bewoners werden gebonden en alle in, ter waarde van 600 dollars, mede genomen. De gezondheidstoestand was gunstigen ge vallen van veepest kwamen niet ter kennisse van het bestuur. UIT STAD EN PROVINCIE. De Middelburgsche Bestuurdersbond, waarin vertegenwoordigd zijn zeven onder-afdeelingen van landelijke vak- en arbeidersvereenigingen, benevens de plaatselijke gecombineerde vakver- eenigingheeft aan den gemeenteraad van Middelburg per adres te kennen gegeven: dat de Bond zich andermaal tot dat college wendt met bet steeds meermalen door dit lichaam gedaan verzoek tot opname eener bepaling in de bestekken voor uit te voeren gemeentewerken, voorschrijvende een minimum loon en een maximum arbeidstijd; dat, waar deze zaak reeds van zoovele kanten is bekeken en besproken geworden en het voor en tegen van minimaal loon en maximalen arbeidsduur met de grootBte angstvalligheid is gewikt en gewogen geworden, het, volgens den Dood, Diet is mogen gelukken de argumenten, Het weghalen van kippen en konijnen is te Koewacht aan de orde van den dag. Ver leden jaar hoorde men slechts bij uitzondering daarover klagen, maar toen was ook het smok kelen van vee in vollen gangnu die bezigheid in verval is geraakt, trachten wellicht enkelen, die daaraan meededen, hun vrijen tijd op andere, minder geoorloofde, wijze productief temakeB. Van de daders dier diefstallen is tot nog toe geen spoor te ontdekken. Werden Zaterdag nacht bij het hoofd der school te St. Andries 10 konijnen door middel van inbraak ontvreemd, en bij een paar andereD in de gemeente tevergeefs beproefd een derge lijk werk te verrichten, Woensdagnacht zijn alweder 8 konijnen en 3 kippen gestolen bij zekeren S. te Koewacht (Moerbeke.) Vele houders van kippen en konijnen verkoopen uit angst voor ontvreemding hunne dieren menigmaal beneden de waardeanderen trachten ze zoo goed mogelijk buiten het bereik der dieven te brengen, wat, zoo het niet binnenshuis ge schiedt, meestal weinig baat. Woensdag werd in dezelfde gemeente een 16-jarige jongen van Stekene (België) in ver zekerde bewaring gebracht, verdacht van dief stal van geld ten nadeele van den landbouwer G., bij wien hij in dienst was. Denzelfden avond is hij onder politiegeleide naar Axel ge bracht, van waar hij naar Middelburg zou wor den getransporteerd. Dinsdag was het parket van Gent naar Koewacht-Moerbeke gekomen om een onder zoek in te stellen naar een vermoedelijken kin dermoord door een meisje, dat een paar weken geleden was bevallen. Te Terneuzen trok eene vrouw van een harer vingers een veel last veroorzakenden nijnagel en ging daarna de wasch behandelen. Plotseling zwol haar hand en vervolgens haar arm op. Men vermoedde bloedvergiftiging, ontstaan doordien in het wondje het een of ander is geraakt van bij de wasch gebruikte ingrediënten, o. a. een zeker soort zeeppoeder, Haar toestand is later veel verbeterd. In die gemeente wilde een landbouwer twee kalvers koopen, maar moest dan eerst een stier, dien hij op stal had, te gelde maken. Hij onderhandelde daarover met een slager en eenig over en weer praten werd men het eens op de navolgende, meer bekende voorwaarde De slager moest betalen 400 francs, terwijl de landbouwer het beest op een zwaarte van 1000 Kg. garandeerde. Voor ieder Kg., dat het dier zwaarder woog, moest de slager een franc bij passen maar voor ieder Kg. minder gewicht zou de landbouwer 1 franc minder ont vangen. Bij levering bleek het beest te wegen slechts 620 Kg., zoodat 380 fr. werd gekort en de slager voor 20 francs eigenaar werd!! Zooals bekend is, weiden negen maanden geleden door een commissie te IJzendijk gelden bijeen verzameld om den maréehaussées Adam en Van der Waal een bewijs van buide aan te bieden voor hun moedig gedrag bij de arrestatie van den beruchten Miloen. Dat. mocht echter, volgens beslissing van den minister van oorlog, om gegronde redenen niet worden aangenomen. De commissie, zeker niet wetende wat met de gelden te doen, kocht voor een deel van dat geld twee gouden horloges, en zond die aan de familie der marechausséoséen der horloges werd ook daar geweigerd. De commissie zit nu met één horloge en een deel van het ontvangen geld verlegen. Som mige gevers wenschten het geld aan de armen te zien uitgedeeld en niet aan de familie, voor wie ze het niet hadden bestemd. Van de com missie hoort men niets. Aldus schrijft men van daar aan de Tern. Crt. Gemeenteraad van Middelburg. Zitting van Woensdag middag te half twee uur. (Slot.) Voorzitter de heer jhr mr L. Schorer, bur gemeester. Aanwezig alle leden. Aan de orde is het adres en het nader adres van de firma G. Alberts Lz. en Co inzake het: Als puinplaats aangewezen deel van het dok der vroegere Commercie Compagnie met voorstel van burg. en weth. Dit Btrekt, zooals wij vroeger hebben medegedeeld, om afwijzend te beschikken op het verzoek om 4000 c. a. water in het dok in huur te mogen hebben tegen 21/, per c. a. Hierbij is, zooals in ons vorig nommer reeds werd gemeld door den heer Van Dunné het voorstel gedaan om het besluit, rakende de puinstorting in het Balkengat, voorloopig op te schorten. De heer H. P. den Bouwmeester geeft den heer Van Dunnè in overweging zijn voorstel in dien zin te wijzigen, dat dan toch tijdelijk met een stortiDg in het Balkengat kan wor den voortgegaan. De heer Van Dunné zou aan dien wonsch willen voldoen, als maar eene andere plaats kon worden aangewezen voor het storten van puin. Hij meent dat door het storten van puin in het Balkengat dit met den dag zou achteruitgaan. Is er niet een andere plaats? De heer Schorer vraagt, of het gedeelte vest van de Winterstraat tot den bermweg niet kan benuttigd worden. De heer Den Bouwmeester meent dat daar- tpgen hetzelfde bezwaar bestaat als tegen de vest bij de Dampoort. De heer De Waal vraagt of het rapport van den gemeente-bouwmeester ook bekend is aan do firma Alberts. De voorzitter antwoordt, dat dit voorkomt in bet voorstel van burg. en weth., dat in de Handelingen is opgenomen. De heer De Waal stelt voor het rapport van den gerneente-bouwmeester in zijn geheel ter kennis te brengen van de firma Alberts. Het voorstel van den heer Van Dunné geeft den heer Schorer aanleiding, om het hoofd denkbeeld te ondersteunen, maar niet het overige deel ervan. De gemeente moet haar puin bergen en daarvoor blijkt geen andere plaats over dan het gedeelte van het Balkengat. De heer Van Dunné zegt dat dan een deel der mestvaalt kon benuttigd worden. Daartegen moet de heer Den Bouwmeester ernstig waarschuwen. Daar is in 't geheel g plaats. De heer Brevet vraagt of de gemeente wel het recht heeft om het water in het Balkengat aan zijn bestemming te onttrekken en of er geen bezwaar bestaat dat als puinplaats te gebruiken. De heer Den Bouwmeester merkt op dat het terrein moet bestendigd worden als werf; maar dat er overigens geen bezwaren tegen demping z'jo. De heer Van Dunné wijzigt thans zijn voor stel in dien zin, dat het puin in bet Balkengat alleen zal mogen gestor t worden op de plaats, door burg. en weth. aan te wijzen. De heer Den Bouwmeester antwoordt dat dit steeds geschiedt. Geen kar puin wordt gestort, zonder dat daartoe van wege burg. en weth. last wordt gegeven. De heer Brevet vraagt of men nu niet be ginnen kan op den grond naast bet Balkengat tu8schen het water en de rij huizen, die tocb ook genivelleerd zal worden, het puin te ber gen en het water vrij te laten. Den heer Den Bouwmeester beeft daar ook bezwaar tegen. Dat terrein is verpacht aan de Schelde en eerst na afloop van die huur kan het genivelleerd worden. De heer Verhage meent dat achter de Hout tuinen bij de firma Broekert nog plaats is tot bet storten van puin. Hij vernam dit dezer dagen van een sleper, die in die richting puin vervoerde. De heer Van Dunné stelt thans voor hel besluit tot puinstorting in bet Balkengat slechts in zoover tot uitvoering te brengen als dit noodig is en behoudens nadere aanwijzing van burg. en weth. De heer Koole mist daarin een termijn, voor het onderzoek te stellen. De heer Van Dunné acht dat niet noodig, waar de heer Den Bouwmeester gezegd heeft dat dit onderzoek binnen een week of vijf kan zijn afgeloopen. De heer Koole wenseht alB termijn van on derzoek te stellen vóór het einde van 1898. De heer W. J. Sprenger heeft geen bezwaar tegen beide voorstellen. Het zoeken naar een puinplaats heeft bnrg. en weth. al maandeD bezig gehoudeD. De mogelijkheid bestaat ech j ter dat burg. en weth. binnen eenige weken ook geen andere plaats zullen kunnen vinden De heer Van Dunné acht een fatale termijn niet noodighij zou liever den termijn weglaten. Hij zou de ledeu van den raad echter wel in overweging willen geven om, zoo zijn voorstel werd aangenomen, burg. en weth. te helpen zoeken naar een geschikte puinplaats. Da heer Koole trekt alsnu zijn amendement in Het voorste!-Van Dunné woi dt daarop zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het voorstel-De Waal, om de firma Albeits in kennis te stellen met het geheele rapport van den gemeentebouwmeester, komt nu in be handeling. De heer Den Bouwmeester acht dit niet noodig. De cijfers zijn genoemd in het voor stel van burg. en weth. De heer Van der Swalme is het hiermede geheel eens; de firma Alberts kan kennis ge nomen hebben van het rapport, voor zoover dat door burg. en weth. is overgenomen. De heer Brevet meent, dat uit het rapport van den gerneente-bouwmeester meer blijkt dan uit het voorstel van burg. en weth. en onder steunt daarom het denkbeeld van den heer De Waal. De heer Van Dunné is het geheel eens met den heer Brevet. In het tegenwoordig stadium van de zaak dient het rapport van den ge meente bouwmeester te worden overgelegd. Het voorstel-De Waal wordt alsnu in stem ming gebracht en aangenomen met 11 tegen 6 stemmen. Tegen stemmen de heeren Heijse, Van der Swalme, Sprenger, jhr mr W. H. Snouck Hur- gronje, A. P. Snouck Hurgrotje en Gratama. Aangenomen wordt vervolgens het reeds medegedeelde voorstel van burg. en wetb. inzake de verlichting van het No >rd Bolwerk, het Bastion eu den Veerschen weg. Eindelijk wordt nog eene wijziging gebracht in de gemeente-begrooting voor 1898 en goed gevonden te beschikken uit den post voor onvoorziene uitgaven op die begrooting. De heer Brevet vraagt alvorens inlichtingen omtrent een post van f 40 voor huur van paarden en f 74 voor gratificatie aan de politie. Hij heeft niets tegen die gratificatie, hij acht die wel verdiend, maar vraagt of die sommen niet te vinden waren in den post van f 1200, voorkomende voor feestvieringen op de be grootingen voor 1898. De heer Den Bouwmeester zegt, dat de post behoort onder de politie. Trouwens de som van f 1200 is zoo goed als op. Dat bedrag was uitgetrokken voor feestende thans voorge stelde kosten waren noodig om orde te houden. De heer Brevet zegt het hiermede niet eens te zijn en tegen den post te zullen stemmen. Het voorstel wordt alsnu in stemming ge bracht en aangenomen met algemeene stemmen, behalve die van de heeren De Waal en Brevet. Bij de rondvraag verzoekt jhr mr W. H. Snouck Hurgronje eene inlichting aan burg. en weth. Hij wenseht te wijzen op den verschrik kelijk slechten toeBtand, waarin sommige straten, vooral de Kaden, verkeeren. Dit staat in ver band met de rioleeriog, maar bij vraagt hoe lang die toestand nog zal moeten duren. De heer Den Bouwmeester deelt mede dat de straten met een groote ronding verlegd zijn, in verband met de inplempiug. Ia de eerste 10 of 11 maanden zal de bestrating daar niet wezen zooals zij moet zijn, omdat zij nog wel drie of viermaal zal moeten verlegd worden. De heer Van Dunné meent dat het niet noo dig was geweest de straten zoo tonrond te leg gen als thans is geschied. Daarbij is verschrik kelijk overdreven. De straten liggen zoo dat, als men in een rijtuig zit, zijn leven in gevaar komt. De heer Den Bouwmeester merkt op dat rondte niet overdreven was, want er zijn zelfs korten tijd Da de bestrating in de straten putten gevallen. De heer Van de Ree is het eens met den heer Den Bouwmeester; hij meent dat deron ding niet te groot is gemaakt. Hierna wordt de vergadering gesloteD. ONDERWIJS. Te Rotterdam is met goed gevolg examen afgelegd voor de akte vrije- en ordeoefeningen in de gymnastiek door de dames E. Heijboer te Cats en M. E. Bleeker te Middelburg. Te Middelburg bracht dit jaar de 20ste jaarcollecte voor de scholen met den Bijbelvolgens opgaaf in De Standaard f 125.79 op. Na gehouden examen zijn tot de le klasse der Rijksiandbouw-winterschool te Goes toe gelaten D. W. Nijssen Az. te Kapelle, A. van Dijke Az. te St. Philipslaud, J. Klompe te Dreischor, Jan Pieter Glerum en Hendrik Glerum, beiden te Schore, A. Bal teZierikzee, D. W. Lindenbergh Pz. te Wemeldinge, P. van Dyke Jz. te Groede, C. Mesu te Nieuw en St. Joosland en C. Tuinman te Stavenisse. GCrt.) Te Zierikzee overleed, op bijna 85- jarigen ouderdom, de heer dr H. M. de Bruyn Neve Moll, oud-rector van de voormalige latijnsche school aldaar. De overledene was lid van het Zeeuwsch Genootschap en leverde verschillende bijdragen in De Gids en het Letterlievend Maandschrift. Vacant zijn de betrekkingen van leeraar in de natuurkunde, scheikunde eu natuurlijke historie aan de R. H. B. School met driejarigen cursus te Venlojaarwedde f 2200 en van leeraar in de Nederlaodsche taal en letterkunde de R. H. B. School met vijfjarigencursus te Zwolle; jaarwedde f 1000. Aanmelding vóór 8 Nov. bij den inspecteur dr W. B. J. van Eyk te 's Gravenhage. Aan de Polytechnische school te Delft is Diasdag de 600ste student ingeschreven. Dit aantal was nog niet bereikt sedert hare stich ting in 1864. - Volgens bericht in De Ingenieur heeft de 22 Augustus 11. overleden oud-hoogleeraar der Polytechnische school dr G. F. W. Baehr bij uitersten wil zijn geheele vermogen bestemd tot een beurs, naar hem genoemd, die, ge steld onder beheer van den raad van bestuur der Polytechnische school, zal strekbon tot de bekostiging van het onderwijs van leerlingen aan de Polytechnische school, die getoond heb- een uitstekenden aanleg voor de wiskunde te bezitten. Bij deze regeling is alleen de be paling gemaakt, dat niemand langer dan vier jaren voor een toelage mag in aanmerking ten. Aan de schenking is ten behoeve eener zieke zuster van den overleden een vrucht gebruik verbonden, terwijl de raad van be stuur de geheele administratie der beurs moet De schenking wordt geacht ongeveer f 100,000 op het Grootboek der 2l/s pctN.W. te zullen bedragen. LANDBOUW. Blijkens aankondiging in de Staatscourant heeft de minister van waterstaat bepaald dat, met ingang van 1 November, voor het door» gaand vervoer van rundvee uit Nederland naar België zal gelden de navolgende bepaling Met toevoeging aan het bepaalde in art. 29 van eerstgemeld en in art. 31 van deel B van laatstgemeld reglement mag geen rundvee ten vervoer worden aangenomen, tenzij voor elk stuk aan de spoorwegonderneming zij ter hand gesteld een door een geëxamineerd veearts in gevuld en onderteekend certificaat van het in de Stct. (no. 251) bij de beschikking gevoegd model, dat een datum draagt ten hoogste twee dagen ouder dan dien van den dag, waarop het vee ten vervoer wordt aangenomen. Door het hoofdbestuur der Noord-Brabant- scbe maatschappij van landbouw is aan de re geering instemming betuigd met het adres van het hoofdbestuur der Friesche maatschappij van landbouw, waarin wordt aangedrongen op de afschaffing der belasting op het geslacht. Voor het geval tegen de geheele afschaffing van den vleeBchaccijns onoverkomelijke bezwa ren bestaan, verzoeken adressanten om een herziening van het tarief van invoerrechten aan de Sfaten-Generaal voor te i KERKNIEUWS. De heer F. W. N. Hugenholtz jr., voor ganger bij de afdeeling Schiedam van den Ned. Protestantenbondheeft, naar aanleiding van een schrijven van het bestuur der afdee ling, ingevolge opdracht der leden-vergadering, zijne aanvraag om ontslag ingetrokken. De begrafenis van den opperrabijn T. Tal had Woensdag te 's Hage plaats onder groote belang stelling. Zeer vele geestelijken en kerkelijke cor- poratiën uit alle deelen des lands namen aan het rouwbetoon deel. Een rouwdienst ging vooraf in de synagoge der Ned. Israëlietische gemeente in de Wagenstraat. Het lijk werd op een baar uit het woonhuis aan de Amsterdamscho Veerkade naar bet kerk gebouw gedragen langs een talrijke menigte,

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1