MIDDELBURGSCHE CÖIEANT. NP. 253 14T Jaargang. 1898 Donderdag 27 October. Deie courant Terschgnt dagelijks, met uitzondering tru Kon- en Feestdagen, Prijs, per kwartaal, «oowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Noderland franco p.p., 1„- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 26 Oct. 8 u. vm. 52 gr. 12 u 60 gr'., iv. 4 u.57 gr. F. Verw. W. wind. Advertentiën voor het eerstvolgend oammer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zjjn. AdrertentiSn20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere famflioberiohten en Dankbetuigingen van 17 rogels 1.50elke rogel meer 20 cent. Reclames *u ©ent per regel Groote letters naar de plaats die mj innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige Voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratie aan het bureau te bekomen. Agenten. Te Terneuzen; M. de Jonge; te Rotterdam; Nijgh van Ditmar. Bij deze courant behoort een Bijvoegsel, bevattende de gemeentebegrooting van Mid delburg voor 1899 en de daarbij beboorende stukken. Dit bijvoegsel is alleen gezonden aan onze geabonneerden in de stad. Voor onze ove rige abonnés is het op aanvragen, zoolang de voorraad strekt, kosteloos ver krijgbaar. Middelburg 26 October. Het plan-Coolen. Door de regeering is een Kon. beslnit uit gelokt, waarbij voorloopig wordt geschorst de beslissing van Ged. Staten van Noord-Brabant, die als wettig goedkeurden de besluiten der gemeenteraden van Tilburg en Helvoirt om resp. 6400 en 800 subsidie aan de Militie- vereenigingen dier plaatsen te schenken. De regeering wil eerst een onderzoek instel len, of die beslissing strijdig is met de wet of met het algemeen belang (art. 166 Prov. wet). De schorsing duurt tot 1 Januari 1899de koninklijke besluiten zijn gedateerd op 18 Oc tober en uitgegeven den 25en October. Het gevolg dier schorsing is dat de werking der besluiten onmiddellijk wordt gestremd. Het zal nu moeten blijken, of het onderzoek der regeering tot vernietiging leidt. Is de vernietiging niet vóór 1 Jan. 1899 bij een met redenen omkleed en in het Staatsblad te plaat sen besluit uitgesproken, dan worden de be sluiten geacht geldig te zijn. ÜIT STAD EN PROVINCIE. In de heden te Middelburg gehouden raadszitting is besloten de behandeling van het bekende voorstel van zes raadsleden betreffende verlaging van den gasprijs en het heffen van eene straatbelasting tot eene volgende vergadering uit te stellen, daar het hierover ingekomen rapport der commissie van financiën den leden nog niet bekend was. De commissie deelt in haar rapport mee, dat de meerderheid zich vereenigt met de beschou wingen van burg. en weth. en met hun ge voelen om voorloopig geen gevolg te geven aan het besluit van den raad tot verlaging van den gasprijs, vooral omdat het vinden van een equivalent voor de mindere ontvangsten, als gevolg van die verlaging, niet anders dan door het invoeren van een straatbelasting mogelijk schijnt. Verder verwijzen wg naar het uitvoerig ver slag over die zitting. In Ons Huis werd Dinsdagavond de rij der voordrachten in dit seizoen geopend door den heer dr H. Blink van Amsterdam, die, evenals den vorigen avond in het Natuurkundig gezelschapsprak overDe gedaanteverwisseling der aarde. Deze duidelijk, leerzame en aangename voor dracht, opgeluisterd door fraaie lichtbeelden, viel zeer in den smaak van het talrijke publiek, dat met luide toejuichingen den spreker dankte. De tweede-luitenant J. Gouwe, van het garnizoen te Middelburg, wordt gedurende de a. s. maand November gedetacheerd by de artillerie-inrichtingen aan de Hembrug tot het volgen van een wapen-cursus. Vrijdag a., des namiddags te half twee uur, vergadert de gemeenteraad van V lis sin- gen tot behandeling der meegedeelde veror deningen op de heffing en invordering van een hoofdeiyken omslag, van de gemeente-begroo ting voor 1899 en van de begrootingen voor hetzelfde jaar van de Kamer van koophandel, het Gasthuis, het Burgerweeshuis en het Algemeen armbestuur, benevens van de subsi- diën, in het a. jaar aan de drie laatstgenoemde instellingen te verleenen. Verder komen ter tafel voorstellen tot onderhandschen verkoop van grond aan J. Willemse en tot voortdurende heffing eener belasting op het gedistilleerd. VolgenB bericht uit Bruinisse was gedurende de vorige week de mosselhandel weder aanmerkelijk beter. Er werden verzon den naar Holland, België, Frankrijk, Duitsch- land en Engeland 4000 tonnen ad ƒ1.80 tot 2.10 per ton. De aanvoer van bedroeg 400 ton ad ƒ1.25 per ton. Ter heden (Woensdag) door de afdeeling Oostburg der Maatschappij ter bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland te Oost burg gehouden vergadering waren tegenwoor dig 160 leden. Aan de orde was eene beslis sing omtrent de vraag, in welke dezer afdeeling in 1899 de algemeene verga der! ng der Maatschappij, met daaraan verbon den tentoonstelling van vee en landbouwwerk tuigen, zal worden gehouden. Zooals gemeld, was van de gemeente-besturen van Breskens, Groede, Sluis en IJzendijke bericht ingekomen, dat zij bereid waren de in 1899 te houden tentoonstelling enz. te ontvan gen, en had het gemeentebestuur van Oostburg zich daartoe bereid verklaard, in geval i te IJzendijke en Breskens ontkennend mocht antwoorden. De uitslag der stemmine was, dat IJzen dijke met 80 stemmen werd aangewezen. Voor Breskens, Groede, Oostburg en Sluis waren resp. 31, 31, 7 en 10 stemmen uitgebracht. Bedijkinswerken Saeftlngen enz. De minister van financiën heeft bij suppletoire begrooting voorgesteld een tegemoetkoming van 42.224 aan de aannemers der bedijking van buitengronden in het verdronken land van Saeftingen en der bekading van buitengronden langs den linkeroever van het Haringvliet, tusschen de havens van Dirksland en Stellendam, in de verliezen, bij de uitvoering dier werken bij overmacht gebleken. Het geldt hier, vooral op het land van Saeftingen, zeer belangrijke landaanwinnings- werken, die, bij nalatigheid of onmacht van de aannemers, door den Staat niet zoo gemak kelijk en althans niet zonder groote geldelijke opofferingen, hadden kunnen worden uitgevoerd. De richtige uitvoering van de werken door de aannemers, mag dus, volgens den minister, den Staat in de bestaande omstandigheden een offer waard zijn; een offer trouwens, dat gering mag heeten in verhouding tot het zuivere voordeel van ruim een '/a millioen dat deStaat alleen reeds uit de welgeslaagde bedijking in Saeftingen heeft getrokken. ONDERWIJS. Op de voordracht voor onderwijzeres te Ritthem zijn geplaatst de dames: S. M.M. van Ham te OostbnrgJ. Seyl te Zierikzee en E. Korsten te Zwgndrecht. Zondag hield te Hontenisse de heer Th. M. Ketelaar, lid der Tweede kamer en secretaris van den Bond van Nederlandsche onderwijzerseen voordracht, die door een vijftigtal personen, onder wie leden der Pro vinciale Staten, werd bijgewoond. Hij zette het bekende doel van den Bond breedvoerig uiteen. Van de gelegenheid tot debat maakte nie mand gebruik. Een negental leden trad tot de afdeeling Zeeuwsch-Vlaanderen (0. D.) van den Bond toe. Volgens het Hbld was de leerstoel in de gynaecologie aan de Hoogescbool te Utrecht aangeboden aan den heer dr M. A. Mendes de Leon te Amsterdam, doch door deze niet aan vaard. Men weet dat dr B. J. Kouwer thans be noemd is als hoogleeraar voor bedoeld vak. Omtrent hem deelt de Opr. Haarl. Crt. o. a. het volgende mee Dr B. J. Kouwer is geboren 31 Augustus 1861 te Wormerveer. Op 23jarigen leeftijd was hij arts en spoedig daarna promoveerde hij in de geneeskunde. Hij heeft in Leiden gestu deerd en was assistent van onzen beroemden prof. A. E. Simon Thomas. Had hij bij dezen een uitstekende school voor de verloskunde, de omstandigheden brachten mede, dat hg ook daar op gynaecologisch gebied dikwijls zelf standig zijn weg moest vinden. Prof. Thomas was bejaard en lijdend, en de groote verande ringen, die de Lister&che wondbehandeling in de chirurgie teweeg gebracht had, gaven aan de toepassing der kunstbewerkingen, vooral in de gynaecologie, een ongekende nitbreiding. Dat Kouwer ook toen reeds toonde, wat van hem verwacht kon worden, daarvan weten zijn tijdgenooten te spreken. Na zijn vertrek uit Leiden deed hij als scheepsdokter een reis naar Indië, en was sedert Maart'86 te Haarlem geves tigd. Spoedig volgde zijn benoeming als chirurg aan het gasthuis en sedert is het met zijn naam en praktgk sempre crescendo geweest. De heer C. J. van Rijn, gewezen hoofd der school te Loo, schrijft heden in de Arnh. Ct Den 15 Oct. jl. kwam de Burgemeester van Duiven, de heer Van Dordt tot Medler, in de school te Loo en zeide daar op mijne vraag, hoe Gedep. Staten hadden beslist, dat mij nog een halfjaar traktement zou worden toegekend. „Van wanneer af?" vroeg ik. „Van 1 Juli tot 1 Januari, want 1 Juli is het ontslag ingegaan." nJa, maar ik ben op uw bevel op school werkzaam gebleven tot heden 15 Oct. Wordt die arbeid dan niet betaald? Is het de doeling van Gedep. Staten mij, den eervol ont slagene, tijd te geven weer aan den gang te komen of hebben Gedep. Staten deze bepaling gemaakt, omdat ze vreesden dat Duiven mijnen arbeid na 1 Juli, hoezeer ook op uw bevel, niet meer betalen zou En nu zeide de burgemeester, „0 neen, het half jaar toegekend ealaris staat natuurlijk buiten het loon voor uwen arbeid na 1 Juli. U heeft uw loon reeds tot 1 Octoberu ki nog 15 dagen plus het half jaar. Daar kunt u op rekenen." Dit zeide de burgemeester in tegenwoon heid van den gemeente-secretaris, den heer Vos de Wael, op 15 October. Vandaag 24 Oct. kom ik bij den burgemeester en deze zegt mij nu dat ik geen half jaar salaris, maar slechts 3 maanden traktement ontvangen zal en dat ik daarover een paar dagen kan beschikken. Wat heb ik nu aan de humaan bedoelde be paling van Gedeputeerde Staten? vraagt de heer Van Rijn. En in zijne daaraan vastge knoopte beschouwing zegt hij „Woordbreuk en verkrachting der kerkelgke geboden, 'tis alles hier geoorloofd tegenover den renegaat. Zal het overige Nederland dan nooit gaan begrijpen, dat de Lijmers, die eerst in 1815 Holland8ch werd, een zonderling hoekje is. LETTEREN EN KUNST. Er is, zegt men, ernstig sprake van, dat Van 't Kruys zijn betrekking te Groningen met Mei zon verwisselen met een der beste Dirigentenstellen in Duitschlaud, op schitterende voorwaarden. De heer Mengelberg is, hoewel hij zich nog zeer in acht moet nemen, in zoover her steld, dat hij deze week de ensemble-repetitiën zal kunnen leiden: De heer Jos. M. Orelio is, volgens de A. Crt., benoemd tot leeraar in den zang aan het Conservatorinm te Luik. Hij zal de vleiende benoeming echter niet kunnen aan nemen, omdat hem te weinig tijd voor optreden zou overblijven. Voor het monument van Brahms te Weenen zijn reeds 30.000 gulden bijeen, zoodat men weldra kan beginnen met het uitscbrijven van een prijsvraag. Verschillende Berichten. De minister van marine verleent Vrydag geen audiëntie. Naar men meldt, moet in de laatste weken nagenoeg het geheele saldo der 3 pets. Neder landsche Staatsleening van 1898 in het buiten land geplaatst zijn, en verwacht men binnenkort de geheele afwikkeling van het bestaande syndicaat. De heer mr A. van Delden, lid der Tweede Kamer voor Deventer, is ernstig ziek. Men vreest het ergste. Hoewel wij van pogingen tot zelfmoord geen mededeeling doen, verdient toch wel als uitzondering vermelding een tragisch geval, dat te 's Gravenbage voorviel en op school kinderen wel indruk mocht maken. Eene onderwijzeres is aldaar in het water gesprongen, omdat de kinderen op school 't haar zóo lastig hadden gemaakt, dat zij geen orde in hare klasse had kunnen houden. Een opperman, die in de nabijheid werkzaam was, sprong haar terstond na en redde haar. - Te Amersfoort kwamen ter gelegenheid van de kermis niet minder dan 42 reis- of kermiswagens aan, die alle buiten de Kamp poort tegenover het militair hospitaal werden geplaatst. - Het veel besproken, verwaarloosde kind te IJselstein heeft nog een punt van polemiek uitgemaakt tusschen de redactie van het lltr. Dbld. en het N. v. d. D. Een correspondent van laatstgenoemd blad beweerde nl. dat de in de Utrechtsche courant gegeven voorstelling sterk overdreven was. De redactie van het ütr. Dbld. was hierover zeer gebelgd en uitte dit, op eene alles behalve vriendelijke en, onzes inziens, tegenover het Nieuws zeer onbillijke manier, die ons, gedachtig aan het bekende qui se fache a tort, den indruk gaf dat zij ongelyk had. De correspondent van het N. v. d. D. beriep zich op de getuigenis van andere personen en bladen, die eveneens beweerden dat in deze overdrijving een groote rol heeft gespeeld. Wij kregen ten slotte dan ook den indruk dat dit het geval is geweest. Het kind is echter nu goed verzorgd maar het zal toch geraden zija om in het vervolg niet meer zoo hard van stal te loopen als nu is geschieden zich niet te laten verleiden om een verhaal erg mooi te maken. Te Arnhem hebben vier raadsleden een voorstel ingediend, om aan de leden van den raad voor het bijwonen zijner zittingen een presentiegeld toe te kennen. Omtrent het buitengewoon geval van ge nezing bij een 21-jarige dochter van een vee houder te Kampen meldt men nog, dat het meisje zich eiken dag op straat vertoont en bezoeken bij de buren aflegt. Tot ieder, dien zij spreekt, zegt zij, met dank aan God, thans overgelukkig te zijn. Zij loopt nog waggelend met de handen op de heupeD, doordien hare voetzolen rond en volgegroeid zija na de 9 jaren van zitten en liggen, gedurende welke zij zich niet anders dan kruipende of op een stoeltje kon verplaatsen. Nu het bezoek wat minder wordt, komt het zenuwgestel ook meer in orde. In 't Friesche dorp Oldeholtwolde had een veehouder veel last, dat by nacht zyn schapen door honden werden gebeten of gedood. Hij hield op zekeren nacht de wacht in 'tland en had bet geluk een grooten hond met een hooivork dood te steken en een andere op te knoopen. Beide vielen zyne schapen aan. Te 's Hertogenbosch zitten op het oogen- blik onder een dak twee musschennestenhet het eene telt 6, het andere 5 jongen. Door de krachtige houding der directies en redacties der Antwerpsche bladen, die zeiven aan de zetmachine gingen staan, is de werk staking verloren. Alle werkstakers werden uitgesloten en voor goed broodeloos, daar zoo wat alle bladen per telegraaf zetmachines bestelden. Terwyi overal elders deze machines slechts zeer langzaam ingang vinden, hebben zij te Antwerpen met éen slag de positie veroverd- De voornaamste speelclub te Ostende, de Cercle privé, heeft Zaterdag avond hare loka len voor goed gesloten, »omdat zij verklaart» niet in staat te zijn de haar opgelegde belas ting van 500.000 francs te betalen." Te Parijs is een Russisch zee officier ge arresteerd, die in een hotel te Nizza heeft ge tracht zyn landgenoot, den staatsraad Polowzow, te vermoorden en 100.000 frs. stal. Men zegt dat de misdadiger een zoon is van den beroemden generaal Gnrko. Te Séez (Frankrijk) werd onlangs eene dame door een beschonken kermisgast in hare woning aangevallen en deeriyk met een mes in het gelaat gekwetst. Zij rukte een raadslid- 3n van een wapenrek en ging den man er mede te lijf, dien zy zoo havende, dat hg nu Zaterdag in het hospitaal bezweken is. Ofschoon haar gelaat ééne wonde is, hoopt men haar in het leven te behouden. Te Perpignan heeft een weduwnaar, be- hoorende tot het territoriale leger en opge roepen tot de voorgeschreven veertiendaagsche wapenoefeningen, zyne vgf kinderen van twee tot negen jaar naar de kazerne meegenomen, daar hg te arm was om tijdens zijne afwezig heid op andere wijze voor hen te zorgen. De kleinen worden er op kosten van het regiment onderbonden en door de manschappen om strgd verzorgd en geliefkoosd. - Bij Straatsburg heeft een gendarme een man doodgeschoten, toen deze zich verzette bg zijn arrestatie wegens brandstichting. Te Tizi Oezoe (Algiers) deed Vrijdag namiddag de heer Valentin, directeur der Algerijnsche Bank, met vier vrouwelijke fa milieleden een rit in een motorwagen, toen deze, bij het omslaan van een hoek te snel gaande, in een ravijn stortte. Zyn vrouw en een jonge dame werden gedoodhy zelf werd zwaar gewond en een zyner dochters brak een arm. Te Bocholt kondigde een zekere Rigelini het houden van een concert aan, waarby zich de voornaamste zangerB, o. a. Joh. Messchaert, zouden doen hooren. De gelden werden vooruit geïnd. Uit verschillende plaatsen, waaronder Winterswijk en Aalten, kwamen muzieklief hebbers per trein aan om het concert bg te wonen. Ze konden echter teleurgesteld huis waarts keeren, daar de ondernemer weg was. Het bleek dat de genoemde zangers voor het concert niet eens genoodigd waren en het alleen te doen was om op gemakkelijke wyze aan geld te komen. - De gemeenteraad van Munchen besloot met algemeene stemmen bij de regeering aan te driDgen op openstelling der grenzen voor vreemd vee. Die te Beriyn nam een besluit in denzelfden geest. Dr Muller, de Weener geneesheer, die aan pest overleed, tengevolge van het verzor gen van den door die ziekte aangetasten labo- ratoriumbediende, heeft, toen hg te Bombay was, wel 300 pestlijders onderzocht en aange raakt zonder besmet te worden. Volgens bericht uit Weenen aan Het Vad. is inderdaad aldaar een Nederlander, De Jong genaamd, in hechtenis genomen. Het was evenwel niet de beruchte Hendrik, doch iemand, die zich te Weenen in het tailleursvak kwam bekwamen. Natuurlijk liet men hem weder los. Dit heldert de tegenstrijdige berichten uit Weenen op, die in de laatste dagen hier omtrent gemeld werden. Het van Memel afkomstige schip Satis faction, kapitein Hech, met kolen van Leith naar Memel onderweg, is in de Noordzee zonken. De kapitein, zijne vrouw en negen man der bezetting zijn verdronken. Slechts een jongen werd door een Gothenburger stoom boot gered. Een handschriftenbandelaar te Chicago heeft 100.000 dollars uitgeloofd voor wie hem binnen het jaar een handschrift bezorgt van Shakespearenatuurlijk met ontwijfelbare be- wyzen van echtheid. Dr Herman F. C. ten Kate Jr., die als ethnoloog en medicus vele reizen in Oost-Indië en Zuid- en Noord-Amerika beeft gemaakt, ook ten dienste van het Ned. Aardrijkskundig Ge nootschap, heeft zich sedert kort als genees heer te Yokohama gevestigd. Gemeenteraad van Middelburg. Zitting van heden, Woensdag, morgen te 10 uren. Voorzitter de heer jhr mr L. Schorer. Afwezig de heeren Gratama en jhr mr W. H. Snouck Hnrgronje. In de eerste plaats stelt de voorzitter aan de orde de beëediging van den onlangs tot lid van den raad gekozen heer jhr C. J. J. A. van Teijlingen. Nadat deze de vereischte eeden heeft afge legd, wenBcht de voorzitter den heer Van Teijlingen geluk met zijne benoeming en spreekt hij de hoop uit, dat hij in de betrekking van raadslid een aangenamen werkkring vinden zal. De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Vervolgens wordt mededeeling gedaan van ingekomen stnkken. Daaronder behooren Een schryven van den commissaris der Ko ningin, houdende bericht dat zyn benoemd tot zetters van 's ryks directe belastingen de hee ren C. van Loopik, J. Borsius en mr. F. J. Sprenger. De rekening van het bestuur over den Mid- delbnrg-Vlissing8chen ry weg over 1897, bedra gende in ontvang f 1597.87* en in uitgaaf f 1348.66*, dus met een goed slot van f249.21. Het bekende adres van de afd. Middelburg van de Sociaal Democratische arbeiderspartij, betreffende kleeding en voeding van leerlingen der kostelooze lagere scholen. Een adres van de afd. Middelburg van den >nd van Nederlandsche onderwijzers, verzoe kende verbetering deronderwgzerstractementen. Het voorstel van burg. en weth. betrekke lijk de werken ter bevordering der aanslibbing in het afgesloten gedeelte der voormalige Middelhui gsche haven. Een voorstel van de commissie voor het ont werpen van verordeningen, tegen wier over treding straf is bedreigd, tot wijziging van de verordening van algemeene plaatselijke politie. Deze worden gesteld in handen van verschil lende commissiën of aangehouden. het voorstel der heeren J. F. van Dunté, mr S. Gratama Hz., mr K. W. Brevet, L. K. van der Harst JJz., C. Yerhage en I. H. C. Heijse tot verlaging van den gasprgs en de ïeffiog van eene belasting bedoeld by art. 240 iitt. i der gemeentewet. Dit voorstel, met de daartoe betrekking heb- ;nde stukken, is reeds in zyD geheel mede gedeeld, evenals het scbi-yven van burg. en weth. dienaangaande. Heden is ingekomen het rapport der com missie van financiën over het voorstel. Wijl dit den leden nog niet bekend is, stelt de voorzitter voor de behandeling hiervan aan te houden tot een volgende vergadering en inmiddels de begrooting vast te stellen, die dan later, zoo noodig, kan gewijzigd worden. De heer Heijse acht aanhouding niet noodig, doch heeft er geen bezwaar tegen, dat heden de behandeling wordt uitgesteld. hoopt echter dat dit uitstel niet van langen duur zijn zal. Zonder verdere discussie wordt tot uitstel besloten. De voorzitter deelt verder mede, dat nog verschillende adressen zgn ingekomen, waarin op niet aanneming eener straatbelasting wordt aangedrongen. Deze adressen worden bg de stukken gevoegd. Daarna stelt de voorzitter aan de orde de benoeming van leden van het stembureau voor de verkiezing op 11 Nov. a. van leden der Kamer van koophandel en fabrieken. Tot leden worden benoemd de heeren W. J. Sprenger en H. P. den Bouwmeester en tot plaatsvervangers de overige raadsleden. Achtereenvolgens worden vastgesteld de rekening van het burgerlijk armbestuur over 1897, bedragende in ontvang f 38S20.Q26, in uitgaaf f 37144.51, dus een goed slot ople verende van f 1675 51'; de begrooting van dat bestuur voor 1899, bedragende in ontvang en uitgaaf f43362.42', met een snbsidie uit de gemeentekas ad. f 30925.66. De verplegingskosten in de ge stichten zgn geraamd in het gasthuis 65 cent, in het oudemannen- en vrouwenhuis 64 cent en in de beide weeshuizen 36 cent per dag de begrooting der schuttery voor 1899, in ontvang en uitgaaf ad f 3690. Alvorens de laatste begrooting wordt vastge»

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1